Onbegonnen Verb Y anEgmondweer voorzitter: 'Echt het laatste jaar' Concert U-2 in Stadsgehoorzaal Uitkeringsformulieren uitverkocht Van der Reyden wisselde soms razendsnel van pet LCC kan geen opvolger vinden Ongelukkige duik in bad Controle op Rijnsburgerweg PAGINA 4 ST VARIA VRIJDAG 23 OKTOBER 1981 Bijdragen: John Kroon Tien jaar is het wat Leiden be treft stil geweest rond de eco noom Joop v.d Reyden. Sinds vorige week blijkt hij weer krachtig in opmars. Zijn naam is genoemd voor een functie in het bestuur van het Academisch Ziekenhuis en even daarvoor werd bekend dat hij voorzitter was gewor den van de Stichting Leidse Binnenstad. Jaren geleden oogstte Van der Reyden roem (en bij een min derheid een zekere vergui zing) als voorzitter van de Leidse Sportstichting. Hij toonde zich toen in financieel kommervolle tijden een han dige. vindingrijke bestuur der, die bovendien geen blad voor de mond nam. En zo hoorde je nog eens iets over wat er bij de Sportstichting wérkelijk omging. Toen Jan Coers wegging, was Van der Reyden een tijdje (waarnemend) directeur én voorzitter van de Sportstich ting. Hij kon later snódks vertellen hoe hij in die dub belfunctie soms razendsnel van pet wisselde. ("Ik zeg u dit ais directeur en als u het niet met mij eens bent dan verklaar ik hierbij als voor zitter..."). Tact en geduld waren niet zijn sterkste kanten. Hij dacht groot en liep wel eens mensen voorbij die daarmee moeite hadden. Zo oogstte hij soms gramschap die bij een wat rustiger benadering verme den had kunnen worden. Maar hij is intussen tien jaar ouder geworden en misschien is er een half onsje kalmte in hem gedaald. De Stichting Leidse Binnenstad zal van zich laten horen, dat slaat vast. want Van der Rey den hóat stilte. De vraag is alleen of hij als al gemeen secretaris van het Verbond Nederlandse Groot handel, ais voorzitter van het Zilveren Kruis, als voorzitter van de Stichting Leidse Bin nenstad en nog zo wat dingen niet te veel hooi op zijn vork neemt. de Langegracht. Door middel van spandoeken duidelijk makend dat het daar een de monstratie betrof. Een oudere Leidenaar, die de doelstellin gen van het comité sympa thiek gezind was, is er een keer bij gaan staan, maar liep na een paar minuten ont moedigd verder. Bang voor vereenzaming. Dobberend op een dekschuit trokken de ac tievoerders nog zeer onlangs door de Leidse grachten, zon- Leidse kroniek door Ruud Paauw De recente sluiting van de Ad- lerfabrieken had het al eerder bewezen. Veel ach- en-weege- klaag toen de eerste berichten doorsijpelden, maar toen het op demonstreren aankwam, gaven de meeste werknemers, wier arbeidsplaats op het spel stond, niet thuis. Leidenaars demonstreren niet. Of ze hebben niets tegen werk loosheid en hogere aardgas- prijzen. Putdeksels in Leidse straten. Toch makkelijk, als je dorst hebt of een dringend telefoontje moet plegen. Demonstratie Als clowns die de enige drie be zoekers van een circus tever geefs aan het lachen proberen te brengen, stonden ze erbij, de leden van het actiecomité Gaspnjsverhoging NEE. In een muziektent op het Stad huisplein trachtten ze afgelo pen zaterdag de aandacht te trekken met iets dat vooraf als een 'manifestatie' was aangekondigd. Ze zijn gehard, die actievoer ders. Nauwelijks opgemerkt hebben ze in het verleden uren doorgebracht builen bij het gebouw van het Streeke- nergiebedrijf Rijnland aan En nu dit. Hoewel de aanwezigheid vlak bij van de warenmarkt ga rant stond voor het langs- kuieren van menige voorbij ganger, nam slechts een enke ling vorige week zaterdag de moeite om even kennis te ne men van wat er daar in die tent werd uitgeroepen over de prijs van het gas. De actie voerders op het plein namen steeds meer de klassieke vor men aan van de roepende in de woestijn. Hoewel ze daar weinig last schijnen te hebben van stijgende energietane- Leidse Jantje De Leidse Jantje Terlouw wordt hij al genoemd. Of dat een compliment is, is behalve een kwestie van smaak voor al een zaak van politieke waardering. Jan Hoekema dus, de nieuwe fractieleider van D'66 in de gemeenteraad en meer dan hem lief is ge noemd als toekomstig wet houder. Hoewel, hij is best in de markt voor een plaats op het pluche van B en W. Dat geeft hij eerlijk toe. Hoe bereikt Hoekema zijn doel? In een interview in deze krant zei hij deze week: "Mijn voorganger Hans Glaubitz heeft in 1978 gezegd dat D'66 niet meedoet aan machtspoli tiek. Ik weet niet of we dat zouden herhalen. Je moet wel doen wat anderen ook doen". Het was in de roerige jaren zes tig dat er een partij werd op gericht, die de bestaande po litieke structwren wilde door breken, niet wilde meedoen aan het machtsspel van de oude partijen en waarvan de leider bekend werd door zijn "ontploffingstheorie", zijn "krankzinnige avonturen" en door een foto waarop hij jui chend met een flesje bier in de hand stond afgebeeld. Die partij heette ook al D'66. Maar dat was nog voor de gloriedagen van Jan Ter louw. En van Jan Hoekema. Hoekema weet natuurlijk waar hij over praat: hij is door schade en schande wijs ge worden. D'66 was bij de colle gevorming vier jaar geleden de motor achter de samen werking tussen PvdA en VVD in één college. Blokkeerde ei genlijk andere mogelijkhe den. Alleen, toen het op kop pen tellen aankwam, bleek die van D'66 overbodig. En sneuvelde dus. Politiek is een machtsspel, moet Hoekema de afgelopen vier jaar hebben beseft, als vertegenwoordiger van een partij die niet in het college zit, rru de oppositie. Jan Hoekema was in de jaren zestig en zeventig al sympa thisant van D'66. Hij studeer de in Leiden en verdiende er wat bij als journalistiek me dewerker van Leidse dagbla den. Hij was lid van studen tenvereniging Minerva. Hoe wel je het met zo'n achter grond tot wethouder kunt. brengen dat heeft de prak tijk al bewezen - geldt een verleden bij het conservatief- liberale bolwerk aan de Bree- straat in progressieve krin gen niet direct als een aanbe veling. Laat men daar niet te somber worden. Hoekema was een kritisch lid van Minerva, zat in een commissie die notabe- ne politieke activiteiten op touw zette. Die combinatie van fatsoen en progressiviteit loopt als een rode draad (wellicht prefe reert hij een minder fel getint garen) door het bestaan van Hoekema heen. Keurig ge kapt en in het pakmaar wel de wereld een beetje willen hervormen. Ambtenaar, maar liever bij het ministerie van CRM dan bij buitenland se zaken. Lid van Minerva, maar dan wel kritisch. Als D'66 niet bestond, had Jan Hoekema de partij vast opge richt. Emancipatie Tijdens een van de inspraak avonden over de bezuinigin gen op het gebied van sociaal- cultureel werk vorige week raakten de dames Van Dee en Van Dongen, respectievelijk gemeenteraadslid voor het CDA en de PvdA met elkaar in felle discussie over de vraag of bloemschikken en sjoelen wel of niet tot de em- nancipatoire activiteiten moeten worden gerekend. Kijk, als die partijen het ddar al niet eens over zijn, dan wordt het in dat kabinet ook nooit wat. LEIDEN Riep hij twee jaar geleden al dat hij er mee zou stoppen, deze week accepteerde J. van Egmond voor de tiende keer in succesie het voorzitterschap van de winkeliersor- ganisate het Leids City Centrum. "Maar dit jaar wordt echt hét laatste. Daar kunnen ze op rekenen". De reden dat er deze week op de jaarvergadering in de koffieka mer van de stadsgehoorzaal geen nieuwe voorzitter werd gekozen, is betrekkelijk simpel: er waren gewoon geen geschikte kandida ten. Van Egmond: "We hebben echt op alle mogelijke manieren gepro beerd om goede mensen zo ver te krijgen dat ze voorzitter wilden worden, maar het lukte niet. Ja, één persoon was geschikt ge weest, maar die is nu in China bezig met het opzetten van nieu we vestigingen voor Van Gend en Loos". Drie mensen melden zich uit eigen beweging, maar werden te licht bevonden. Van Egmond: "Geen namen. Maar ik kan wel zeggen dat ze niet voldeden aan onze ei sen. Kijk, een voorzitter moet na tuurlijk in de eerste plaats de taal van de middenstand én het grootwinkelbedrijf spreken. In deze tijd kun je als winkelier bij voorbeeld niet meer aan komen zetten met: die supermarkt pikt mijn klanten. Onzin. Andere ei sen: hij moet kennis van zaken hebben en daarnaast ook nog eens een keer representatief zijn. En we mogen natuurlijk de fac tor tijd niet vergeten. Wil je je voorzitterschap op goede wijze uitoefenen, dan kost dat veel tijd. Je sjouwt je dood. Nee, ik over drijf niet". Van de stelling dat het niet kunnen vinden van een nieuwe voorzit ter ook wel eens te maken zou kunnen hebben met bloedar moede binnen het LCC, wil Van Egmond niets weten. Onzin, be weert hij. En hij wijst op het feit dat het ledental blijft groeien. Als vervolgens te berde wordt gebracht dat de jaarvergadering anders maar magertjes werd be zocht, zegt hij: "Oh, dat komt ge woon doordat Mies en Dallas op de televisie waren. Het is zeker geen teken aan de wand. Andere jaren werden die avonden toch altijd goed bezocht. Nou, dan moeten we dit jaar beschouwen als een uitzondering. Zo simpel zit dat" Van Egmond denkt dat het LCC nog steeds blijft groeien, omdat de organisatie in het verleden wel heeft bewezen constructief van aard te zijn. En ook de posi tieve instelling mag volgens hem niet onvermeld blijven. Hoort de grote advertentie tegen de verkeersproef op het Kort Ra penburg ook in dat hoofdstuk thuis? ("Het laatste middel om de Leidse detailhandel te laten verzuipen".) Van Egmond: "We moesten onze positieve instel ling toen wel even vergeten, om dat we keihard wilden laten we ten het niet eens te zijn met de proef. De gemeente even met de neus of de feiten drukken, dat was de functie van die adverten tie. Later tijdens die hoorzitting heb ik me overigens ook nog be hoorlijk kwaad gemaakt. Achter de groene tafel zaten de ge meenteambtenaren gewoon een spelletje te spelen. Goed ingestu deerd, dat wel. Het enige zinnige van die avond was dat je nu eens goed kon zien hoe groot de bus sen wel zijn als je ze van boven fotografeert of filmt" De toekomst. Van Egmond is van mening dat er een samenwer kingsverband moet komen tus sen alle Leidse winkeliers. Hij geeft toe op dat spoor te zijn ge zet door de nieuwe voorzitter van de Stichting Leidse Binnenstad, Van der Reyden, die ook vindt dat er een federatie van winke- Ierse groep oogst veel lof LEIDEN De Ierse groep U-2 geeft woensdagavond 28 oktober een concert in de Leidse Stads gehoorzaal. Zowel de zanger Bruce Springs teen als de Who-gitarist Pete Townsend hebben zich in loven de bewoordingen uitgelaten over optredens van U-2. Ook de En gelse pers was uitermate enthou siast. De groep heeft twee elpees gemaakt. De eerste, 'Boy' dateert van 1980 en deze maand komt bij Ariola de tweede U-2-elpee 'Oc tober' uit. Het optreden in Lei den vormt een onderdeel van een concertenreeks, die U-2 van 28 oktober (Leiden heeft dus het openingsconcert) tot en met 1 november a.s. in Nederland zal geven. Op 29 oktober wordt de Stads schouwburg van Sittard aange daan, op 30 oktober staat de groep in het Amsterdamse 'Para- diso', op 31 oktober in de Stok vishal in Arnhem en tenslotte op 1 november a.s. in 'De Lantaarn' in Rotterdam. De belangrijkste man van de groep is volgens ve len Bono Vox, de leadzanger van de oorspronkelijk uit net Ierse Dublin afkomstige groep U-2. Een andere belangrijke man van U-2 is basgitarist Adam Clayton, die bekend staat om z'n opmer kelijke uitspraken. U-2 had een bescheiden hit met '11 O'clock Tic Toe' in Engeland en Ierland. In Nederland deed het nummer helemaal niets, vooral omdat het nauwelijks verkrijgbaar was. De jongste, tweede U-2-elpee 'Oc tober' werd in de maanden juli en augustus jl. opgenomen in Dublin, waarbij producer Steve Lillywhite weer de supervisie voerde, zoals hij dat ook tijdens de totstandkoming van de de buutelpee 'Boy' had gedaan. Op de tweede elpee maakt U-2 voor het eerst gebruik van de piano, een instrument dat tot heden angstvallig bij plaatopnamen en podiumoptredens werd verme den. Van de tweede elpee is 'Glo ria' inmiddels op single versche- BK Van Egmond: "Je sjouwt je dood. Nee, ik overdijf niet" Van Egmond over die verwachte koerswijziging: "Vroeger dach ten we dat het reilen en zeilen van een winkelier aan de Lam- menschansweg niets te maken had met de problematiek van de middenstanders in de binnen stad. Nu zijn we echter gaan in zien dat er wel degelijk verban den zijn. Vandaar dat er een soort federatie moet komen. Het moet in de toe komst mogelijk worden dat de winkeliersverenigingen uit de hele stad zo eens in de twee maanden rond de tafel gaan zit ten. Of, als er iets dringends be sproken moet worden, eens in de maand" Het gaat, zo besluit Van Egmond, vooral om de grote vuist die ge bald kan worden als de winke liers één front vormen. "Dat het slecht gaat weten we nu zo lang zamerhand wel door al die verha len op de radio en de televisie" Wat nu?, om de titel van de le zing die op de jaarvergadering werd gehouden maar eens te her halen. WIM BRANDS PTT snel door voorraad van 5000 stuks heen LEIDEN Bij postkantoren en agentschappen in de Leidse re gio zyn de laatste tyd moeilijkhe den gerezen met het verstrekken van formulieren voor het aanvra gen van de zogenaamde eenmali ge uitkering. De formulieren, die by het postkantoor moeten wor den afgehaald, blijken enige tijd "uitverkocht" te zijn geweest. Om de koopkracht v met de laagste inkomens te ver beteren kunnen zij een eenmali ge uitkering krijgen. De "mini ma" moeten deze uitkering voor 1 november aanvragen bij de so ciale dienst; aanvraagformulie ren zijn echter alleen bij de post kantoren te verkrijgen. Voor de Leidse regio waren oorspronke lijk 5000' formulieren beschik- En nieuwe formulieren had de PTT niet zomaar beschikbaar. Uit Leeuwarden, waar formulie ren overbleven, werd er een aan tal gestuurd. Later kregen de postkantoren nog eens een partij van 4000 stuks uit Den Haag. zo dat er nu weer formuliere voorra dig zijn. Intussen hebben men sen met lage inkomens echter bijna een week lang "nee" ver kocht gekregen bij de loketten van de PTT. Een merkwaardige zaak, juist om dat de kranten er nog niet zo lang geleden vul van stonden dat de opkomst voor de eenmalige uit keringen beneden de verwach ting bleef. Navraag bij de sociale dienst, die ter gelegenheid van de eenmalige uitkering extra personeel heeft aangetrokken, leert dat het aantal aanvragen in de Leidse regio intussen wel meevalt. Coördinator Van der Meijden: "Van te voren hadden we de opkomst op zo'n 3500 ge schat. Als de aanvragen in het zelfde tempo blijven binnenko men, zullen we daar niet ver van af zitten. Vooral de gemeentelij ke advertentie vorige week in de dagbladen heeft een positieve iri- vloed gehad". Feit blijft: 3500 aanvragen blijven in getal toch altijd nog minder dan de 5000 formulieren die oor spronkelijk ter beschikking wa ren. Voleens PTT-beambte De Koning zijn er veel i de formulieren nog thuis hebben liggen. "Sommigen zijn erachter gekomen dat ze niet in aanmer king komen voor de eenmalige uitkering, anderen hebben mis schien hulp nodig bij het invul len ervan". Invullen van de for mulieren kan overigens ook bij de sociale dienst gebeuren. Dat hei tijdelijke gebrek aan for mulieren een reden is voor het uitstellen van de inlevertermijn, 1 november, is niet te verwach ten. De wethouder van sociale zaken in Amsterdam, waar ook een schaarste aan formulieren was, heeft daaromtrent vragen gesteld aan staatssecretaris Da- les. Naast de schaarste aan for mulieren voerde de wethouder ook de onvoldoende voorlichting aan met name buitenlanders aan als argument voor het uitstellen van de inleverdatum. Zijn vraag is door de staatssecretaris echter afgewezen. Joset Mons, Leidse burgerraads vrouw, raadt de "minima" dan ook aan voor 1 november in ieder een berichtje aan de sociale dienst Hé geven wanneer de voor raad formulieren volgende week weer ontoereikend mocht blij ken te zijn. "Juist de laatste week voor de inleverdatum kun je ver wachten dat er een grote run op de postkantoren komt. Het is de vraag of de nieuwe voorraad van 4000 formulieren dan inderdaad toereikend is en of alle bijkanto ren en agentschappen in de regio wel genoeg formulieren heb ben". LEIDEN - Door een ongelukkige duik in het Vijf Meibad aan de Boshuizerlaan liep een zestienja rige jongen uit Naarden gister middag even over twaalven een 'gebroken nekwervel op. Hij werd met spoed naar het AZL gebracht. Wat de consequenties van dit ongeluk precies zijn, kon den de artsen niet direct meede len. LEIDEN De Leidse politie heeft gistermiddag van drie tot vijf op de Rijnsburgerweg een techni sche controle gehouden. In to taal werden 39 wagens gecontro leerd; 19 bestuurders kregen een bekeuring. Een auto werd tér- stond van de weg gehaald. De mankementen aan de andere auto's varieerden van gladde banden, defecte uitlaten tot ka potte richtingaanwijzers.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4