Directeur Olga trekt zich terug Al twee jaar gesprek over grondverkoop Na bestraling wel meer knobbels, niet meer kanker Als ik een rel had gewildmaar ik hou niet van rellen Leiden maakt plan voor- werk- gelegenheid Meisje bij vechtpartij gewond Leidse stadsrubriek VRIJDAG 23 OKTOBER 1981 LEIDEN Tussen gemeente en Olga (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - Bijna twee jaar onder handelt Olga/Vredestein met de gemeente Leiden over de ver koop van de Olgagrond aan de Evertsenstraat aan de gemeente. Het terrein beslaat 19.000 vier kante meter en is voor Olga veel te groot. Vredestein wilde tot voor kort veel kleinere nieuw bouw in Leiden huren voor Olga. De gemeente wil een groot deel van het terrein aan de Evertsen straat gebruiken voor de reini gingsdienst. De reiniging is op het moment zeer krap behuisd aan de Noorderstraat. De gemeente is verrast door het Vredesteinbesluit de produktie van matrassen in Maastricht te concentreren. Zij heeft de direc tie voorgesteld om juist in Lei den te concentreren op het huidi ge terrein aan de Evertsenstraat. Voor de reinigingsdienst zou wel een andere plek gevonden kun nen worden. Ook ditmaal han teerde de Vredestein-directie 'slikken of stikken'. Spreiding Vredestein heeft Olga in 1969 over genomen. Het Vredesteincon- cern heeft zwarte jaren achter de rug met als gunstige uitzonde ring Olga. Terwijl de werkgele genheid bij Vredestein van 6000 mensen halveerde tot 3000 men sen, draaide Olga op volle toeren. De staat heeft alle aandelen van Vredestein in haar bezit. Naar verluidt staat Vredestein onder curatele van het ministerie van economische zaken. De verhui- zig naar Maastricht zou mede in gegeven zijn door het spreidings- beleid van het ministerie van economische zaken; het werk loosheidscijfer in Limburg is im mers zeer hoog. Olga werknemers sjouwden vanochtend nog matrassenvulling van de vrachtauto de fabriek aan de Evertsenstraat in. De Vredes tein-directie wil de verhuizing van Olga naar Maastricht rond de jaarwisseling geregeld hebben. LEIDEN - Joop Koornwin- der (41), directeur van Ol ga, heeft twee weken ge leden op stel en sprong zijn ontslag ingediend. Kortaf deelde hij het per soneel mee dat hij weg ging omdat hij zich niet kon vinden in de plannen van het moederconcern Vredestein. Wat dat dan wel voor plannen waren, zei hij niet. Voor het personeel het goed en wel besefte sprong Koornwinder in zijn auto om meteen op vakantie te gaan naar het Sauerland. Dat was er de laatste jaren bij inge schoten, zegt Koornwinder weer terug van weggeweest. "Als ik een rel had gewild... In vijf minuten zou ik het personeel bij elkaar kunnen trommelen, in twee minuten zou ik ze op de banken hebben. Maar ik hou niet van rellen. Daar is niemand bij gebaat". Koornwinder is het dus volstrekt oneens met de plannen van de Vredesteindirectie om een groot deel van Olga over te plaatsen naar Maastricht, "maar aan rotzooi trappen hebben we niks", benadrukt hij voortdu rend. "Ik heb de directie nog voorgesteld Olga in afgeslankte vorm over te nemen. Dat ging niet door. Vredestein stelde hier aan teveel voorwaarden". Produktievermindering en dus ontslaan van werknemers is vol gens Koornwinder onvermijde lijk bij Olga: "Iedereen in Neder land heeft een matras die tien tot vijftien jaar meegaat. Maar de economie gaat in het algemeen slecht. Het gaat slecht in de wo ningbouw en dus ook in de ma- trassenbranche. De consumen ten stellen het vervangen van hun matras uit. Een conjuncture le oorzaak, maar het valt niet te voorspellen welke kant 't opgaat. In elk geval moet je als de markt in volume afneemt je produktie- volume daaraan aanpassen" Gouden tijden De teruggang in de matrassenver- koop bij Olga heeft zich in '81 verscherpt voortgezet. Zes jaar geleden waren het nog gouden tijden. Olga produceerde toen 600 matrassen per dag. In de piek werkten 120 mensen bij Olga. Nu zijn dat er ongeveer 90. De ma trassen van Olga worden voor 95 procent in Nederland verkocht. De rest gaat naar België. Export van de matrassen is moeilijk. De matrassen zijn groot, dus moei lijk vervoerbaar en bovendien spelen de smaakverschillen in de diverse landen een rol. Joop Koornwinder werkt sinds '63 bij Olga. Zijn vader heeft de Ma- traasenfabriek Kleine samen met een compagnon in '44 overgeno men. Het werd de firma Redeco die na uittreding van de compag non op den duur Olga zou gaan heten. "Er zijn vrouwen die den ken dat het bedrijf naar hen ge noemd is" zegt Koornwinder. Olga nam in '66 de matrassenfa- briek Union in Drachten over. Koornwinder werd daar direc teur. "Ik heb alles doorlopen wat met matrassen te maken heeft- vertelt Koornwinder. Zijn va der besloot in '69 Olga te laten overnemen door het Vredestein- concern. Koornwinder sr. had al le winst in Olga gestoken Door de overname wilde hij de conti nuïteit bij Olga veilig stellen. zonder problemen met erfgena- Draca Vredestein wilde Olga graag over nemen. Dit concern bezit een po lyether schuimfabriek in Maas tricht. Olga verwerkt polyether in haar matrassen. Vredestein gaf zichzelf door de overname dus een afzetgarantie van haar schuim. Bij Olga-werknemers bestaat het vermoeden dat de 'oude' Koornwinder ook bespre kingen heeft gevoerd met de Draca-matrassengroep in Hille- gom, maar dat Draca niet genoeg geld kon bieden. Vóór de overna me door Vredestein leverde Dra ca het interieur van de matrassen aan Olga; na de overname werd dat uiteraard 'Vredestein. "ille- gom ligt dichtbij. Misschien was de overname door Draca gunsti ger voor ons geweest", zegt een werknemer. De problemen in de matrassen- branche kwamen voor het eerst aan het licht bij Union in Drach ten, in '77 en '78. Koornwinder was daar nog steeds directeur. "Union Drachten exporteerde bijna uitsluitend naar Duitsland. Polyether schuim is een oliepro- dukt. Door de stijging van de olieprijzen en de loonkosten prijsden we ons in Duitsland uit de markt. We waren te duur". Na enig verzet van de 35 werkne mers, ging Union uiteindelijk be gin '79 dicht. Koornwinder werd in '77 tot direc teur van Olga in Leiden be noemd. Hij verving het straffe bewind van zijn vader door een enigszins modernere vorm van leiding geven, vertelt een werk nemer. "Maar de leiding is hier nog steeds niet ruim van opvat ting". De werknemers werken voornamelijk tegen het mini mumloon; onder hen is een groot aantal buitenlandse werkne- Olga verhuisde in '73 van de Han senstraat naar de Evertsenstraat. Het terrein aan de Hansenstraat was voor Olga te krap geworden. In '80 begon Olga/Vredestein echter besprekingen met de ge meente over verkoop van het ter rein aan de Evertsenstraat omdat het terrein (19.000 vierkante me ter) voor Olga inmiddels te groot bleek. Bovendien zijn de gebou wen oud. Vredestein wilde uit de grondverkoop liquide middelen halen in plaats van dat het geld renteloos in de grond zou blijven zitten. Olga zou nieuwbouw hu ren op het industrieterrein De Waard. De verkoop van de matrassen stag neerde de laatste maanden ech ter bijzonder. Vredestein kwam met haar concentratieplan. Ver huizen binnen Leiden is voor de Vredesteindirectie niet meer aan de ode. Verhuizen naar Maas tricht, "slikken of stikken". "De plannen liggen sinds 14 sep tember in de pijplijn", meldt Koornwinder. Toch zijn de vak bonden en de werknemers er nog niet van op de hoogte ge steld. Koornwinder: "De norma le overlegprocedures moeten doorlopen worden. Alles op z'n tijd. Je kunt herrie gaan schop pen, maar uiteindelijk worden de plannen toch uitgevoerd. Ikzelf heb gemeend consequenties te moeten trekken uit de plannen. Zolang de mogelijkheden groter zijn dan de moeilijkheden, moet je de moeilijkheden voor lief ne men. Maar hier zouden de moei lijkheden voor mij groter worden dan de mogelijkheden". RENE VAN DER VELDEN LEIDEN - De gemeente Leiden gaat als een van de eerste ge meentes in Nederland een plaat selijk werkgelegenheidsplan ma ken. Het kader voor het plan is het economisch beleidsplan dat volgende mand in de gemeente raad aan de orde komt en is het landelijk werkgelegenheidsplan (als dat er komt). Het werkgele genheidsplan wil konkreet op een rijtje zetten hoe de gemeente de werkgelegenheid met de be staande financiële middelen en met eventueel nieuw aan te bo ren middelen kan stimuleren. Het plan zal zich onder andere uit spreken over het begeleiden van jonge ondernemers die een be drijf in Leiden willen opzetten. Bovendien wordt bekeken welke bestaande kleine bedrijven kun nen groeien. "De groei in de werkgelegenheid komt door gaans vooral van de kleine be drijven. Die groei willen wij van uit de gemeente stimuleren en begeleidenzegt chef "economi sche zaken' Keyser. Het plan beoogt verder het "struc- tureler benutten van uitkerin gen"; bijvoorbeeld door werklo zen toe te staan onder bepaalde voorwaarden te laten werken met behoud van hun uitkering. "Alles wat tot nu toe hap-snap gebeurt, kan in de toekomst met het plan in de hand gestruktu- reerder gebeuren" meent Keij- ser. "Allerlei subsidieregelingen voor bedrijven worden in het plan op een rijtje gezet en waar die regelingen nog niet bestaan (bijvoorbeeld voor bedryven in niet-stadsvernieuwingsgebie- den) proberen we ze by het rijk los te krygen". LEIDEN - Bij een vechtpartij op de Steenstraat liep een zestienja rig meisje uit Noordwykerhout woensdagavond omstreeks ne gen uur gescheurd tandvlees op. Voor het Lido-theater werd zij evenals haar vriendinnen aange vallen door een vijftal andere meisjes. Volgens de politie heeft dit vijftal dezelfde avond in Mac Donalds ook nog een aantal an dere meisjes afgerost. Het bedie nend personeel keek volgens de politie toe en deed niets. Het vijf tal wordt volgens de politie be schermd door een groep jongens. Onderzoek schildklier: LEIDEN - Een onderzoek onder patiënten die tussen 1932 en 1963 op de afdeling radiologie van het Academisch Ziekenhuis in Lei den zijn bestraald in het halsge- bied, heeft uitgewezen dat er on der deze patiënten aanzienlijk meer schildklier-afwijkingen voorkomen dan bij niet-bestraal- den, maar dat die afwijkingen niet vaker op kanker berusten dan bij patiënten die niet be straald zijn geweest. Het onderzoek is uitgevoerd door de radiotherapeut W.A.J. van Daal (37). De resultaten ervan staan in het proefschrift "door io niserende straling geïnduceerde tumoren van de schildklier" waarop hij op 28 oktober in Lei den hoopt te promoveren tot doctor in de geneeskunde. Pro motor is prof. dr. P. Thomas, hoogleraar in de radiologie. Het gaat om patiënten die vroeger bestraald zijn geweest in ver band met een ziekte (tuberculose en slijtage van de gewrichten van de halswervelkolom bijvoor beeld) en die tegenwoordig op een andere manier worden be handeld. Op grond van buiten landse gegevens werd verwacht, dat ongeveer 10 procent van de patiënten die vroeger in Leiden zijn bestraald (in de periode 1932-1963 waren dat er bijna 4.000), ten gevolge daarvan ge middeld 20 jaar later een kanker gezwel van de schildklier zouden krijgen. Van die 4.000 patiënten zijn er nog 2.400 in leven en van de overleden patiënten kon in bijna alle gevallen de doodsoor zaak worden achterhaald. Het onderzoek betrof een steekproef onder ongeveer 600 patiënten, van wie er in 1979 nog 360 in le ven (in Nederland) waren. Van de nog levenden zijn er 257 na een grondige voorlichting onder zocht. Van Daal vond bij één op de drie onderzochte patiënten afwijkin gen in de schildklier. Dat is onge veer acht maal zoveel als bij niet bestraalde mensen verwacht zou mogen worden. In afwijking van de verwachting werd echter maar bij een op de tien patiënten die wegens deze afwijking wer den geopereerd, een kankerge zwel van betekenis gevonden. Van de nog levende patiënten die niet werden onderzocht wa ren er drie geopereerd wegens schildklierkanker, terwijl twee van de 179 overleden patiënten met een bekende doodsoorzaak waren overleden aan een kanker gezwel van de schildklier. De kans op schildklierkanker bleek zo klein, dat is besloten het bij de steekproef te laten en niet alle bestraalde patiënten te on derzoeken. De "winst" in levens verwachting zou niet opwegen tegen de kosten van zo'n massaal onderzoek. In de praktijk bete kent dit volgens Van Daal. dat patiënten die lang geleden in de hals bestraald zijn geweest be dacht moeten zijn op knobbels in de schildklier, maar dat deze knobbels niet vaker wat met kanker te maken hebben dan bij patiënten die niet bestraald zijn geweest. Uit het onderzoek bleek, dat de kankergezwellen bij de Leidse patiënten gemiddeld 16 jaar later ontstaan (36 jaar na bestraling) dan in andere landen waar soort gelijke onderzoeken zijn uitge voerd. Bovendien blijkt het risi co op schildklierkanker hier vijf tot tien keer kleiner dan op grond van onderzoeken in de Verenigde Staten en Japan is be rekend. door René van der Velden Jaap Visser Zonder nat pak Zonder badpak in zwembad De Zijl kan niet meer. De proef van de Sportstichting met het uurtje naaktzwemmen is mislukt. Slechts weinigen lie pen het afgeloen zwemsei- zoen warm voor een frisse duik, elke vrijdagavond tus sen kwart over tien en kwart over elf... De bezoekerspiek was 21, maar op den duur zwommen de naaktzwemmers vijf op vier: vijf zwemmers op drie toe zichthouders en één cassière. Het naaktzwemmen werd te duur; kleedde de Sportstich ting als het ware uit. "Nog niemand heeft tegen ons gezegd: Goh, we missen dat uurtje naaktzwemmen", ver telt Jan Duivesteijn, direc teur van de Sportstichting. De reden voor de mislukking ziet hij niet zozeer in de zachtjes gezegd nogal vreem de tijd. "Als je zonodig wil, dan kom je wel. En de naakt zwemmers hoefden het ook niet te laten voor de 'loekers'. Alleen in het begin had je er een paar die de zaak vanaf het restaurant in de gaten hielden". Duivesteijn meent dat de NVSH meer reclame had kunnen maken voor het naaktzwemmen. (De NVSH heeft steeds geijverd voor een uurtje naaktzwemmen maar dan wel voor een fat soenlijk uurtje en niet tegen middernacht). De NVSH vindt daarentegen dat juist de Sportstichting meer aan publiciteit had kunnen doen: "Wij hebben het naaktzwem men weliswaar aangezwen geld maar verer was het een zaak van de Sprtstichting". Niet voor niets heeft de NVSH destijds het aanbod van de Sportstichting afge wezen om het zwembad voor 130 gulden per uur af te hu ren voor zwemmen zonder pak. Leidenaars die naakt willen zwemmen kunnen voortaan uitwijken naar de badplaats Noordwijk; zaterdagavond van half zeven tot elf uur in het Bollenbad aan de Nieuwe Zeeweg. .W Parasietje De gemeente Leiden is op de vingers getikt door het Anjer fonds Zuid-Holland. Deze fi lantropische instelling vindt het maar niets om kaalge plukt te worden door Leidse verenigingen terwijl daar he lemaal niets tegenover staat. De liefde kan niet van één kant komen. Amateurgezelschappen in de culturele sfeer zoals muziek korpsen en toneelverenigin gen kunnen bij het Anjer fonds aankloppen. Bijvoor beeld wanneer zij nieuwe uniformen of een nieuwe lichtinstallatie nodig hebben. In ruil daarvoor moet elke ge meente die van het Aryer- fonds 'trekt' elk jaar een col lecte organiseren. De op brengst gaat naar het Aryer- fonds. De kas van het Anjer fonds wordt dus gevuld door een heleboel kleine sponsors. In Leiden wordt al enkele jaren niet meer gecollecteerd voor het Anjerfonds omdat de di rectie Sociaal Cultureel Werk zegt niet voldoende 'mens kracht' te hebben. Hoewel er dus geen Leidse cent naar het Anjerfonds gaat, hebben Leidse amateurgczel- schappen de afgelopen jaren wel voor enkele tienduizen den guldens uit de Anjer-pot gesnoept. Het fonds heeft de gemeente inmiddels laten De ets van Pol Jong ten bate van deel van het gebouw van V D weer stedebouwkundige ontwikkeling va cennia. weten dat het nu maar eens afgelopen moet zijn met para sietje spelen. Omdat de sociaal culturele ambtenaren er weinig voor voelen om zelf met de collec tebus te gaan rammelen, heb ben zy een alternatieve ma- hef Anjerfonds. Door ook een te geven uif Jong kritiek op de n Leiden in de afgelopen de- dacht. collecteren uitge- Kunstenaar Pol Jong is ge vraagd een ets te maken van het Waag gebouw waar teeds vaker amateurgezelschappen gebruik van maken. Vcreni- gingslcden kunnen dit ge subsidieerde symbool voor ongesubsidieerd optreden kopen voor vijftien gul l- n Van die vijftien gulden gaat negen gulden rechtstreeks naar het Anjerfonds. Van de ets van Pol Jong zyn 250 exemplaren gemaakt. Wanneer die zyn uitverkocht gaat de directie Sociaal Cul tureel Werk weer eennieuwe alternatieve manier van col lecteren verzinnen. Dampkring Zware dampen hingen gister avond boven tafel in de kof fiekamer van het Stadhuis. De raadscommissie voor eco nomische zaken vergaderde. Wethoudster Jos Fase pakte maar NU een filtersigaret. Haar steun en toeverlaat ambtenaar Ewald Keyser trok heftig aan zijn pijp Raadslid Jan Brands kni poogde naar Fase: "Mag wel hé" en hy draaide een zware Van N' li-' inidskdn Kuijers en Bleijie maakten hun betoog onzichtbaar door gewichtig de pijp te hante ren. Journalisten keken ro kend toe. Na anderhalf uur vergaderen, probeerde raadslid Maat voorzichtig: "Eh. pardon. Maar er is toch een raadsbe sluit genomen om in raads vergaderingen en commissie vergaderingen niet te ro ken"... Ambtenaar Keyser zette schuldbewust een raam open. Het is natuurlijk ook erg ver warrend De koffiekamer dient tijdens raadsvergade ringen namelijk als het rook hol voor de raadsleden die het écht niet kunnen laten.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3