Enka blijftnog open Verwarring en ruzie rond LPG Ut II I Si Aandelenvlucht van Franse bank Omroepresultaat steun in rug van vakbeweging gpF li Kort zakelijk Vreugde bij bonden, directie 'Verbijsterd" Beursovefzicht VRIJDAG 23 OKTOBER 1981 ECONOMIE PAGINA 23 Minder Rijnvaart Het internationale scheepvaartver keer op de Rijn loopt terug. Uit cijfers van het centraal bureau voor de statistiek blijkt dat in de eerste vijf maanden van dit jaar in totaal 5.400 schepen minder de grens biLobith passeerden dan n dezelfde periode van het vorige jaar. Dit hield een daling van het vervoerde tonnage in. Tot en met de maand mei passeerde bij Lo- bith ruim 4.300.000 ton lading minder dan in de eerste vijf maanden van 1980. De Nederlandse douane bij Lo- bith-Tolkamer en de Duitse zoll in Emmerik telden tot en met mei dit jaar 64.500 schepep tegen 69.900 schepen in de eerste vijf maanden van vorig jaar. Order Boskalis Boskalis Westminster heeft een Egyptische baggeropdracht van 50 min. verkregen. De order vormt een onderdeel van de eer ste fase van de ontwikkeling van de haven van Dekheila ten wes ten van Alexandrië. De opdracht omvat het baggeren van 14 min. m3 uit een toegangskanaal, het verdiepen van twee tankerlig plaatsen en baggerwerk voor het funderingswerk voor kademu ren Het werk zal worden uitge voerd door Boskalis Internatio nal. een werkmaatschappij van Koninklijke Boskalis Westmin ster in Sliedrecht. Verlies Peugeot Het Franse automobielconcern Peugeot, dat Peugeot, Citroën en Talbot omvat, heeft in de eerste helft van dit jaar een verlies van 874 miljoen frank (385 miljoen gulden) geleden als gevolg van een vermindering van de afzet. De concernomzet nam ten op zichte van dezelfde periode van vorig jaar af met vijftien procent. De omzet van de Britse dochter onderneming Talbot UK vermin derde zelfs met veertig procent. Ontslagen Hoover I Bij de drie Britse fabrieken van de Amerikaanse fabrikant van huis houdelijke apparaten Hoover zullen bijna 2 000 ontslagen val len Een stofzuigerfabnek in West-Londen met 1.080 werkne mers zal worden gesloten. De maatregelen houden verband met de forse verliezen van Hoov er. Over de eerste helft van dit jaar was er een verlies van zes miljoen pond sterling (ongeveer 27 miljoen gulden). Ontslagen metaal Bij het metaalbedrijf Hazemeijer in Hengelo verdwijnen binnenkort zestig arbeidsplaatsen. Gepro beerd wordt voor de medewer kers die hun baan verliezen el ders werk te vinden binnen het l Holec concern waartoe Haze meijer behoort. Directeur Lus- senburg van Hazemeijer heeft dit bekendgemaakt. Hij verwacht dat er volgend jaar nog meer werkgelegenheid bij het bedrijf verloren gaat. Veiling Leiden 23-10-'81 qndijvie 38-58. snijbonen 6.05-6.10. stambonen 4 20-5.25. boerenkool 15-44. Chinese kool 8. rode kool 24-32. witte kool 21. prei 46-71, spinazie 1.05-1.30, spruiten A 80-85. spruiten B 94-1.02, spruiten C 72-76. spruiten D 48-1.30. winterpeen 26-32, witlof 2.30-2.50, bloemkool 1x6 90-1.15. bloemkool 8 st 65-1.30, bloemkool 10 st 35-40, knolsel derij 19-55. sla 15-38, bleekselderij 24-46, bospeen 1.15-1.18. peterselie 14-36, raap stelen 9-14, selderij 15-50, paprika kg 90- 1.05 st. 28-46. GROENTEVEILING KATWIJK AAN DEN RIJN 22-10-1981. Andijvie per kg 41 cent. boerekool per kg 9-22. groene kool 40. spitskool 45, bospeen II 44-103. waspeen AI - per kist 350-620. All 320-590 BI 650-940. Cl 550- 610. CII 330-5. Aanvoer: Breekpeen BI - per kist 180-270 B2 250. Cl 200-570, CII Dl 510 Dl 370. prei A per kg 61. prei B per kg 42. schorseneren A 100-200, uien per kg 24-38. peterselie bos 1 31 krul 26- 32. selderij bos 30. bloemkool 6 per bak I 92-123. 611 41-50. 81 53-92 II 39-42, 42, 101 39-70. GENEVE (DPA'Reuter) - In Frankrijk is grote opschudding ontstaan over een manoeuvre van de bankonderneming Pari bas. die door overheveling van aandelen aan dreigende nationa lisatie tracht te ontkomen. Tot grote woede van de Franse mi nister van financiën, Jacques De- lors, is dit ten dele al geslaagd, doordat ruim de helft van de aan delen van de Zwitserse dochter van Paribas inmiddels in handen is gekomen van Pargesa Holding in Zwitserland. Naar aanleiding daarvan heeft Delors president comissaris Pierre Moussa van Paribas 'onvaderlandslievend gedrag' verweten. Moussa is in verband met dit conflict afgetre den. Volgens de minister van financiën had Moussa toegezegd de trans actie tussen Paribas en het Zwit serse Pargesa te zullen voorko men. Hij zou echter in strijd i Parijs woedend deze afspraken juist orders heb ben gegeven die de overneming van aandelen heeft vergemakke lijkt. Mousse staat in de Franse bankierswereld bekend als een felle tegenstander van de natio naliseringsplannen van de socia listische regering. Paribas Suisse is verreweg de be neming van ue rai iuas-groep en ëën van de grootste buitenlandse banken in Zwitserland. De Fran se moedermaatschappij contro leerde eind vorig jaar nog 72 pro cent van het aandelenkapitaal, maar dit belang is volgens finan ciële bronnen in Parijs intussen verminderd tot 40 procent. Dit betekent dat Paribas niet meer ming van de Zwitserse dochter te verhinderen De vestiging van Pargesa in Zwit serland omvatte tot voor kort niet veel meer dan een brieven bus De maatschappij is in han den van vier ondernemingen.T- wee daarvan. Power Corporation du Canada in Montreal en de Amerikaanse Becker Investment Group, zijn gedeeltelijk eigen dom van Pansbas-France. De zaak is temeer pijnlek voor de Franse regering, omdat Pargesa in Zwitserland Pansbas-Suisse voor 2.3 miljard Franse francs wil betalen, een bedrag dat nau welijks ligt onder de prijs die de Franse regering wilde betalen als compensatie voor de nationalise ring van de gehele Pansbas- groep. De regering heeft laten weten de transactie te zullen ver bieden. maar het is de vraag op zij daarvoor over de benodigde BREDA (GPD) Het Akzo-dochterbedrijf Enka in Breda blijft open. De Ondernemingskamer van het Amster damse gerechtshof heeft Enka bevolen de sluitingsplan nen in te trekken. De centrale ondernemingsraad van Enka had daarom gevraagd. In zijn overwegingen heeft de On dernemingskamer laten meewe gen dat Enka vorig jaar zulke sterke toezeggingen heeft ge daan, dat er sprake was van een harde garantie dat het bedrijf zou blijven bestaan. De macro-eco- nomische situatie is niet zodanig verslechterd, dat het bedrijfsbe leid moest worden gewijzigd, al dus de Ondernemingskamer. Daardoor wordt de werkgelegen heid van de 400 werknemers in de spinnerijfabriek van Enka- Breda voor onbepaalde tijd gega randeerd. De 150 werknemers in de textureerafdeling zullen on danks deze uitspraak moeten af vloeien. Bij de raad van bestuur van Enka in Arnhem was men verbijsterd over de uitspraak. „Het geplande saneringsplan kan door dit be sluit niet worden uitgevoerd. Dat betekent dat de grote verliezen, dit jaar voor de totale Enka- groep tussen de f150 en f200 miljoen, niet kunnen worden weggewerkt", aldus de heer i de raad i i be- Hij voegde era gelegenheid werknemers Schoenfabriek sluit twee stikkerijen WAALWIJK (ANP) - De schoenfabriek Jac Bergmans in Waalwijk heeft collectief ontslag aangevraagd voo vijf tig werknemers van de eigen stikkerij en de gelieerde stik- kerij Danico in Reussel. On dernemingsraad en betrok ken personeel zijn ingelicht. Volgens een mededeling van het bedrijf is er overleg met de vakbonden gaande. Oorzaak van de ontslagen is het teruglopen van de omzetten, een tendens die zich eind 1980 heeft ingezet. Als gevolg daarvan zijn de afgelopen pe riode aanzienlijke verliezen geleden. toe dat de werk- heel Enka. 9000 i Nederland en 17.000 in West-Duitsland, erdoor in gevaar kan komen en dat er geen geld beschikbaar is voor nieuwe projecten. Enka over weegt voor f 400 miljoen te inves teren in nieuwe fabrieken in Em- men en Delfzijl. Een beslissing hierover valt de komende weken te verwachten. Een woordvoer der van Enka ontkende gisteren dat een besluit hierover al op de lange baan zou zijn geschoven als gevolg van het uitstel van sluiting van de fabriek in Breda. Enka studeert nu nog op de uit spraak van de rechtbank. Een ge sprek dat donderdagavond zou plaatsvinden tussen bonden en Enka is door d/e bedrijfsleiding afgezegd. Het bedrijf is gehouden aan de uit spraak van de Ondernemingska mer. Als de Raad v; n Bestuur zal overwegen de uitspraak niet uit te voeren, kunnen ze voor de strafrechter worden gedaagd. „Dit is een goede uitspraak omdat de rechtbank ons gelijk geeft en de juiste motieven zijn aange voerd". aldus Jan Schermer van de Industriebond FNV gister avond. Het devies voor de perso- neelsvertegenwoordigers is nu rustig afwachten wat de raad van bestuur gaat doen, aldus voorzit ter Blokzijl van de onderne mingsraad van Enka-Breda. Felle kritiek werd gisteravond ge leverd aan de raad van betuur die het geplande onderhoud met de bonden afzegde. "Een laffe daad", aldus Schermer van de Industriebond FNV. Ook Unie- bestuurder Becking haalt uit naar de raad van bestuur: "Ze moeten eerst instructies vragen in Duitsland voor ze met ons aan tafel gaan. Hiermee wordt nog eens bewezen hoe afhankelik de heren zijn van de Duitse top" In Moskou is gisteren de International Neftagaz Exhibition geopend. Buitenlandse bedrijven, gespecialiseerd in gasboringen, presenteren daarbij de nieuwste ontwikkelingen op hun terrein aan het Russische publiek aan de hand van modellen. UTRECHT (ANP) - Als er volgend jaar wordt gema tigd, via een loonmaatregel of vrijwillig, dan kunnen de werkgevers er op rekenen, dat het omroepresul taat als voorbeeld zal gelden, zo stelden woordvoer ders van de vakcentrales FNV en CNV gisteravond. De centrales zien in het resultaat bij de omroepen een belangrijke steun in de rug voor alle cao-onder- handelingen in 1982. De woordvoerders wijzen erop, dat het de omroepmedewerkers als eersten in ons land is gelukt om met een staking af te dwingen, dat loonmatiging wordt vertaald in nieuwe banen Volgens arbeidsvoorwaardendeskundige Frans Drab- be van de FNV zijn uit het resultaat van de omroep- cao-onderhandelingen twee belangrijke zaken te concluderen. Ten eerste de principiële uitspraak van de rechter, dat staken voor werkgelegenheid in deze omstandigheden een wettig middel is; ten tweede, dat het mogelijk is om een bepaalde mati ging van de loonontwikkeling daadwerkelijk in aan wijsbare nieuwe werkgelegenheid om te zetten. De FNV is trots op haar leden bij de omroep die door hun actie duidelijk hebben gemaakt, dat zoiets ge woon kan, aldus Drabbe. CNV-woordvoerder Chris van Leeuwen stelde daar bij, dat ook voor het CNV het omroepresultaat een zeer belangrijke ontwikkeling op arbeidsvoorwaar- dengebied is. Het zet een trend uit voor 1982, omdat nu voor het eerst in een cao is vastgelegd, dat loon matiging nieuw werk oplevert, aldus Van Leeuwen. De 2.500 werknemers van de FNV en aangesloten bon den hebben in deze ontwikkeling gisteren al aanlei ding gezien om zich bereid te verklaren tot het inle veren van loon als daar behoud van werkgelegen heid tegenover staat. Dit bleek op een vergadering van het FNV-personeel in Utrecht over de financiële problemen bij de FNV en het interne cao-beleid voor 1982. Bij de FNV en aangesloten bonden zullen volgens de bestaande plannen bij elkaar ongevr honderd arbeidsplaatsen moeten verdwijnen om de miljoenenverliezen als gevolg van ledenverlies te dekken. ROTTERDAM - Er heerst ver warring en verdeeldheid over de opslag van schip naar schip van het vloeibaar ge maakte pctroleumgas LPG. Schip-schip-overslag. dus zonder dure pijpleidingen en terminals. Die verwarring is onder meer terug te voeren naar het besluit van het vori ge kabinet om grootschalige aanlanding van LPG niet al leen op de Maasvlakte bij Rotterdam, maar ook in het Sloegebied bij Vlissmgen toe te staan. Tot die beslissing lagen de za ken vrij eenvoudig, en was er alleen sprake van grootscha lige aanlanding van LPG op de Maasvlakte. Shell en BP hadden plannen om samen op het terrein van BP in Eu ropoort een LPG-terminal te bouwen met een jaarlijkse verwerkingscapaciteit van twee miljoen ton LPG. Er was bij deze plannen reke ning gehouden met een uit breiding tot vier a vyf mil joen ton per jaar. Een probleem was nog dat de beide maatschappijen uit het oogpunt van veiligheid ver plicht werden gesteld voor de afvoer van het LPG een pijp leiding naar Moerdijk aan te leggen Kosten ongeveer 300 miljoen gulden, inclusief de nieuw te bouwen terminal. De twee maatschappijen heb ben na deze eis en toen bleek dat men in Vlissmgen geen pijpleiding behoefde aan te leggen, de zaak in 'herover weging' genomen, want het werd duidelijk dat zij zelf die 300 miljoen gulden aan inves teringen op tafel moesten leg gen. Rotterdam wilde wel meedoen, en ook de overheid wilde jaarlijkse wel vyf mil joen gulden meebetalen, maar deze bijdragen bij el kaar waren nog niet voldoen de om de rente van de inves teringen te betalen. BP en Shell vielen dus 'voorlopig' af. In het Sloegebied by Vlissm gen was toen al sprake van de rechtstreekse overslag van LPG van schip naar schip. Want, zo redeneerde men. zo heb je geen dure pijpleidin gen en terminals nodig. Een probleem vormde echter de vraag of er voor deze vorm van overslag nu wel of geen hinderwetvergunning nood zakelijk was. Die vraag moet nu door de Raad van State beantwoord worden, maar dat zal waarschijnlijk niet meer in 1981 gebeuren, want er wordt nog druk onderhan deld tussen de ministeries van economische zaken en verkeer en waterstaat. Pas wanneer die onderhandelin gen zijn afgerond, kan de Raad van State op haar beurt een advies gaan samenstel len. Vlissmgen zal dus nog even moeten wachten. Inmiddels zyn de gemoederen in het Rijnmondgebied danig verhit geraakt, en in verwar ring gebracht. Want het En gelse bedrijf Mundogas wil in de Rotterdamse Achtste Pe troleumhaven LPG gaan overslaan vanuit grote zee gaande gastankers in binnen vaartschepen. Ook hier is de vraag; wel of geen hinderwet vergunning1 Daarbij zijn nu drie instanties betrokken Provinciale Staten van Zuid- Holland, het openbaar li chaam Rijnmond en de ge meente Rotterdam. Provin ciale Staten van Zuid-Hol land willen zich vasthouden aan de LPG-nota die zegt dat dc afvoer van LPG uit veilig- heidsoogpunt overwegend via pijpleidingen dient te ge schieden. Deze LPG-nota werd samengesteld door des kundigen van de provincie Zuid-Holland, het openbaar lichaam Rynmond en de ge meente Rotterdam. Het standpunt van de provincie is duidelijk Het gemeentebe stuur van Rotterdam denkt echter aan de economische belangen, en volgens de ver antwoordelijke wethouder J. Riezenkamp „mist Rotter dam de LPG-boot" als ze LPG-schip-schip-overslag zónder hinderwetvergunning niet toestaat Zijn partij, de PvdA. denkt daar anders over, want er lykt een meer derheid in dc gemeenteraad en binnen het gewest Rotter dam van de PvdA te zijn die toch al ernstige bedenkingen heeft tegen deze vorm van overslag, en al helemaal te gen het overslaan zonder hin derwetvergunning Wel wil die meerderheid dat de ge meente Rotterdam zelf een terminal gaat bouwen, of dat men. met een hinderwetver gunning slechts tydelyk schip-schi p-overslag van LPG wil toestaan. Dit in af wachting van de te bouwen terminal door Rotterdam of alsnog door Shell en BP Ten slotte het openbaar li chaam Rynmond. net als Rotterdam mede verant woordelijk voor de LPG-no ta. Gisteren heeft het open baar lichaam Rijnmond het Rotterdamse gemeentebe stuur een brief geschreven waann ze verklaren zowel vóór als tégen de overslag te zyn. Wie het schryven met aandacht leest, kan eruit op maken dat de meerderheid van het dagelijks bestuur uit veiligheidsoverwegingen te gen deze overslag is. maar dat men tevens de wil van een minderheid van dit dagelyks bestuur 'respecteert' Die minderheid laat de economi sche belangen zwaarder we gen dan de veiligheid, en wil de overslag, zelfs zonder hin derwetvergunning door laten gaan. Hierby dient opge merkt te worden dat het openbaar lichaam Rijnmond in het Rynmondgebied onder meer de taak heeft de hinder wetvergunningen te verle- De verwarring is nu totaal, en het lijkt dan ook niet meer waarschynlyk dat de schip schip-overslag van LPG nog dit jaar zyn beslag zal krygen. Althans met als het aan Rot terdam en Rynmond ligt, ter wyl velen zich afvragen waar om die LPG-nota moest wor den vervaardigd TED VAN DER VEER VRIJDAG 23 OKTOBER 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN BELEGGINGS- INSTTTUTEN SS GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD SÖSss AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs sloot de week in een iets betere stem ming af. Hoewel de aandelen markt ietwat richtingloos was, hadden koersstijgingen dc over hand De obligatiesector liet een voorzichtig herstel zien De staatsfondsen waren 0.1 tot 0.2 punt beter Het loopt overigens geen storm op de 12,25 pet. obli gatielening van 125 min ten las te van de Nederlandse Investe ringsbank voor Ontwikkelings landen, waarop vandaag kon worden ingeschreven De lening valt ongelukkig genoeg in een thans mede door teehni sche oorzaken zwakke markt, al dus beurshandelaren De inter nationals waren verdeeld. Van belang hierby was een vastere dollar, die stond tegenover een iets lager Wall Street Kon Olie steeg 60 cent op 79,10 en KLM won 3 op 105.50. Unilever zakte 70 cent op 139.30 Akzo ondervond relatief weinig in vloed van het verbod van de rechter om de Enka-vestigmg in Breda te sluiten. Het fonds zakte een dubbeltje op 121.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23