Kweker knokt voor windmolen 'Plots scheurden plafonds, alles kraakte in huis' Weg op papier houdt speeltuin tegen Gemeentegrens: één Idlometer in zee Hulpactie voor Polen in Alphen Slachtoffer blikseminslag: VRIJDAG 23 OKTOBER 1981 STREEK PAGINA 2? KUSTSTREEK - De gemeente grens van de plaatsen langs de Zuidhollandse kust komt waar schijnlijk op 1 kilometer van de kustlijn in zee te liggen. Het pro vinciaal bestuur heeft daartoe een voorstel in voorbereiding. De provincie gaat daarbij af op advies van de interdepartemen tale coördinatiecommissie voor Noordzee-aangelegenheden (ICONA). Aanvankelijk had het provinciaal bestuur van Zuid-Holland zich, evenals de andere kustprovin cies. op het standpunt gesteld dat de grens op 3 kilometer van de kust zou moeten heren. Dat wil zeggen een lijn die gelijk valt met de rijksgrens. Op riiksni- veau kon men hiermee echter niet akkoord gaan. De ICONA zette daarop een onder zoek in werking en kwam tot de conclusie dat de lijn op 1 kilom- ter van de kust (de gemiddelde laagwater-springlijn) moet ko men met een ruimer grensbeloop bij de havenmondingen. Om uit de huidige onzekerheid omtrent het grensbeloop te komen, legt het provinciaal bestuur van Zuid-Holland zich daarbij neer Een uiteindelijk wetsontwerp over de grenswijziging zal door de Tweede Kamer moeten worden behandeld. Het provinciaal be houdt zich wel het recht voor op de grenswijziging terug te ko men als daar aanleiding toe is. Helpt Polen gaat haar activi teiten uitbreiden tot AJphen aan den Ryn De stichting die zich bezig houdt met het inzamelen van geld en goederen ten behoe ve van de Poolse bevolking, heeft een vergunning bg het Alphen se gemeentebestuur aangevraagd voor een collec te in de week van 2 tot 6 no vember. Die vergunning is inmiddels verleend. Verte genwoordigers van de stich ting zijn op dit moment in Polen om een eerste zending goederen af te leveren. LISSE - Hoge molens vangen veel wind. Dit geldt ook voor de vierwieker die Ton van Rui ten, een Lissese bollenkweker, wil maar niet mag bouwen. Begin mei van dit jaar stuurde hij de gemeente een brief met hel verzoek een windmolen op zijn grondgebied aan de Lissese Hee- reweg te mogen plaatsen. B en W weigerden toestemming te verle nen omdat bouwwerken volgens het bestemmingsplan Landelijk Gebied niet hoger mogen zijn dan zes meter. Voorts achtte hel gemeentebestuur een windmo len geen noodzakelijk bouwwerk voor agrarische bedrijfsvoering. Inmiddels hebben ook provinciale staten zich gebogen over de zaak Van Ruiten. Drie leden hebben over deze affaire evenzoveel vra gen gesteld aan het dagelijks provinciebestuur. Zij vragen zich af of het niet eens tijd wordt dat gedeputeerde staten een al gemene gedragslijn opstellen ten aanzien van windmolens. Verder wil het drietal dat experi menten op het gebied van wind energie worden ondersteund. Tenslotte vraagt het of gedepu teerde staten willen bevorderen dat teruglevering van de door de zelfopwekkers verkregen elektri citeit aan het energiebedrijf door de laatste moet worden vergoed. Op deze wijze, zo stellen de drie, worden dergelijke experimenten aantrekkelijker gemaakt. Vraagstuk Van Ruiten over zijn idee een windmolen te bouwen: "Op tele visie en in de kranten wordt veel gesproken over het energie vraagstuk. Toen ik een tijdje te rug een landbouwtentoonstel ling in Bleiswijk bezocht kwam ik in contact met een firma die Deense windmolens verkocht. Mijn broer en ik zijn toen aan het rekenen geslagen en kwamen tot de conclusie dat het wel iets voor ons was" Begin mei diende Van Ruiten zijn verzoekschrift in. Hij wilde een windmolen bouwen met een jaarcapaciteit van 150.000 kilo watt. De opgewekte elektriciteit diende voor de woningen van Van Ruiten en zijn broer, met wie hij een bollenkwekerij runt. Met de directeur van het energie bedrijf kwam hij overeen het overschot aan elektriciteit terug te leveren tegen de kostprijs. Van Ruiten: "Nadat de gemeente mijn bouwvergunning afwees heb ik in samenwerking met een juridisch medewerker van de Katholieke Land- en Tuinbouw- bond een protest opgesteld. Buurman Voor Van Ruiten is de kostprijs vergoeding door het elektrici teitsbedrijf geen vereiste. "Al krijg ik er niets voor. dat maakt mij niet zoveel uit. Het is echter wel zo dat de buurman zijn lam pen kan laten branden met de door mij geleverde elektriciteit". Over het door de gemeente gehan teerde argument dat een wind molen geen noocjzaak is voor zijn bollenkwekerij kan Van Ruiten kort zijn: "Daar geef ik ze geen ongelijk in. Maar ja, de wind waait voor niets. Waarom zou je daar dan geen gebruik van ma ken? En bovendien gebruik ik de energie voor mijn huis en niet voor mijn bedrijf' Over de maximaal toegestane hoogte van zes meter voor bouw werken zegt hij"Dat is voor de instandhouding van de schoon heid van het landschap. Maar als je de Bollenstreek vergelijkt met het Westland dan vind ik dat wij daar meer oog voor hebben". "In het Westland bouwen ze hun kassen tot aan de huisdeur", ver volgt de bollenkweker. Dat is ook niet best voor de schoonheid van het landschap en daar is het bouwen van windmolens inge burgerd". Hoge bomen Van Ruiten legt uit dat een wind- molenmast zo hoog mogelijk moet zijn. "Anders krijg je de wieken voor je kop", grapt hij. "Je moet rekening houden met de bomen want hoge bomen van gen veel wind en dat gaat ten koste van je rendement", voegt hij er wat serieuzer aan toe. "Voor het hoogste rendement heb je al gauw een mast nodig van zo'n 22 meter", begint Van Rui ten zijn technische uiteenzetting. "Op de mast die ik voor ogen heb kun je wieken van twee verschil lende maten plaatsen. Hoe groter de wiekdiameter hoe meer wind je vangt. Ik heb berekend dat de grootste wieken ruim twee keer zoveel opleveren. Grotere wie ken kosten weliswaar meer en er is een zwaardere dynamo voor nodig maar de netto-opbrengst is groter". Van Ruiten vertelt dat hij het standpunt van de gemeente met betrekking tot de maximaal toe gestane bouwhoogte begrijpt. "Er zijn natuurlijk ook boeren die graag metershoge torensilo's willen plaatsen. En je kunt het niet maken de ene wél en de an dere geen toestemming te verle nen". Van Ruiten is dan ook voorstander van ontheffing in bepaalde gebieden van voorge schreven bouwhoogten. Dodewaard Van Ruitens fanatisme voor wind energie is niet geboren uit idea lisme. Zo is hij geen uitgespro ken tegenstander van kernener gie. "Mij zul je niet zien demon streren in Dodewaard. Daar heb ik geen tijd voor", zegt hij. "Maar als liberaal zeg ik dat je moet doen wat het goedkoopst is. En wind en water leveren de schoonste energie. Als alle beno digde energie met windmolens zou kunnen worden opgewekt mogen wat hem betreft "alle dui nen van Katwijk tot Zandvoort worden volgebouwd met die din gen". Op de vraag wat Van Ruiten gaat doen als zijn verzoek definitief wordt afgewezen antwoordt hij: 'De moeilijkheid is dat mijn aan vraag een voorlopige is en daar op kun je niet procederen. Ik heb ook nog geen bouwer in de arm genomen omdat ik eerst zeker heid wil hebben. Bovendien zijn er kosten verbonden aan een de finitieve aanvraag want je moet de boel laten tekenen door er kende vaklieden". Van Ruiten is duidelijk geen man die tegen windmolens vecht. "Ik wil niets forceren. Ik ben een be- wandelaar van de normale we gen", zo besluit hij. Zowel burgemeester Bonnike van Noordwijk (l.) als familieleden bezoch ten gisteren de woning die is getroffen. Er deden zich daarbij soms emotio- NOORDWIJK - Hoe we naar beneden zijn geko men, weet ik zelf niet. Het eerste waar mijn vrouw en ik aan dachten waren de jongens. Onze jongste zoon van elf was nog niet eens wakker. We moesten hem uit bed halen. Alles ging op de tast. Het licht was overal kapot en het was aardedonker". Zo begint A. de Lange (40) zij re laas over de ramp die zijn gezin gisternacht trof. Een enorme blikseminslag veranderde zijn huis aan de Jacoba van Beieren- weg 24 binnen enkele seconden in een onbewoonbaar pand. De - Het dak van het door blikseminslag zwaar beschadigde huis. Hier is goed te zien dat het door het geweld 2 de inslag gepaard ging een flink stuk is opgetild. bewoners kregen de schrik van hun leven. "Toen we na veel moeite in de hal kwamen, die vol scherven en puin lag. stroomde boven ons het water uit de gesmolten leidin gen. Tot overmaat van ramp kon den we de sleutel van de voor deur niet vinden. Op de tast kreeg ik hem toch tc pakken. Buiten was het noodweer. Door een hagelbui zijn we naar de bu ren gelopen", vervolgt De Lange zijn verhaal. Op het moment dat de bliksem in sloeg was hij wakker: "Het was half één toen de bui losbarstte, 's Avonds had ik getennist. Omdat ik niet in slaap kon komen lag ik nog wat te lezen. Plotseling was er een verblindende lichtflits ge paard gaande met een enorme knal. Alles kraakte in huis. Rui ten werden weggedrukt en pla fonds scheurden. En toch het eerste waar je aan denkt, zijn de jongens". De beide zoons sliepen op de ka mers aan de voorzijde. De slaap kamer van de ouders bevond zich aan de achterzijde. Het hoekkamertje van de jongeste zoon werd voor een groot deel vernield. Lucifers De oorzaak van de blikseminslag was volgens de politie een 27MC- antenne Een bezoek aan het huis maakt duidelijk hoe de blik sem is ingeslagen. Een brede zwarte baan van de antenne naar de slaapkamer van de jongste zoon geeft aan welke weg de enorme hoeveelheid elektriciteit heeft gevolgd. G. Vogerlaar, de Noordwijkse aan nemer die na de ramp het huis heeft afgedekt met plastic, hier over: "De schade is enorm Zoals ik het kan bekijken is de bliksem via de antennekabel naar binnen gekomen, waarna de verwar mingsbuizen de elektriciteit naar boven hebben geleid. Daar is het tot een soort ontlading gekomen. Door de kracht van deze explosie is het dak opgetild. "De klap waarmee het weer neerkwam deed de dikke dakbinten breken ais luciferhoutjes. Ik schat de schade op zo'n 120.000 gulden". Door de hitte waarmee de inslag gepaard ging smolten de leidin gen weg. Door de luchtdruk wer den de appels uit de boom in de tuin gerukt en dakpannen vlo gen zo'n 20 meter weg 's Mor gens vroeg bood het huis van De Lange de aanblik van een door een enorme hamer geplet huis Burgemeester Bonnike bracht in de loop van de dag ook een be zoek aan de gedupeerden Bui ten sprak hij zijn ontzetting uit over de enorme kracht waarmee de inslag gepaard is gegaan. De familie De Lange is inmiddels ondergebracht bij familie. Het opknappen van het huis gaat een klus worden. 'Geen reden 27 MC'ers nu aan te pakken" NOORDWIJK - De bliksemin slag in de Noordwijkse Jaco ba van Beierenlaan. waar een 27 mc-antenne als moge lijke oorzaak van alle ellen de wordt gezien, is voor de Noordwijke brandweer geen aanleiding om iets tegen de ze royaal in de badplaats aanwezige antennes te on dernemen. Volgens plaatsvervangend brandweercommandant Op dam staat het op dit moment nog steeds niet vast u it de oorzaak is geweest van de veel schade aanrichtende blikseminslag. "Het is waarschijnlijk nooit meer na te gaan wat de uit eindelijke oorzaak van is ge weest. Het zou dan naar mijn idee nu wat al te dras tisch zijn om dan gelijk maar actie te ondernemen tegen deze antennes". „Zonder dat de oorzaak vast staat is het voor ons niet zin vol om iets te ondernemen", aldus Opdam. Vermoeden van Valkenburgs raadslid: VALKENBURG - De provincie Zuid-Holland heeft nog immer niet gereageerd op Valkenburgse plannen om achter de flat aan de Marinus Poststraat een speeltuin voor kinderen aan te leggen. De gemeenteraad van Valkenburg heeft voor de aanleg hiervan tij dens de begrotingsbehandeling voor dit jaar, vorig jaar novem ber, 40.000 gulden beschikbaar gesteld. Maar omdat het speelterrein op grondgebied ligt waarop ooit nog eens de provinciale verbindings weg tussen Katwijk en Leiden moet worden aangelegd, geeft de provincie tot nu toe niet thuis. Dit althans vermoedt het PvdA/ PPR-raadslid Van den Broek als De Lissese bollenkwe ker Ton van Ruiten op de plek waar hij een windmolen wil plaat sen: Als liberaal zeg ik: je moet doen wat het goedkoopste is". de oorzaak van het uitstel van de goedkeuring voor het plan. Zij heeft dc speeltuinplannen al vóór de zomer van 1980 inge diend. Zoals bekend is de aanleg van deze weg de eerstvolgende 10 jaar zeer twijfelachtig. Tegenstand Van den Broek ontmoette tijdens de behandeling van 'haar' speel- tuinidee evenwel eveneens te genstand van CDA-fractievoor- zitter De Haas, die in plaats van één groot plan meer kleinere speelgelcgenheidjes in Valken burg wil. Het plan is echter toch in zijn oor spronkelijke vorm aangenomen en voor goedkeuring aan de pro vincie voorgelegd. Tot nu toe zonder positief resultaat. In Valkenburg bestaat geen gele genheid voor de iets grotere kin deren om op een speciaal daar voor bedoeld stukje grond naar hartelust te spelen. Wel zijn er twee heel kleine speclhoekjes met één of twee speeltoestellen voor kleuters. Op de oude speelplaats, eveneens aan de Marinus Poststraat. getui gen verroeste speeltoestellen hoe hoog de nood is. Twee toevallig passerende kinderen uiilden 9 us teren ter wille van de foto wel even de sprong ooer de waterplas maken en epen nan een bandschommel gebruik maken Normaal is de speelplaats achter de Marinus Poststraat tn deie toestand niet te gebruiken en een nieuuie wordt tegengehouden door plannen poor wegenaanleg du- waarschijnlijk niet doorgaan.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21