Tuinman Koorevaar snoeit Vet In Roemenië had ik geen toekomst" SC Amersfoort krijgt steun Twente vangt miljoen voor Jol Titelhouder anker kader 47/2 verrassend onderuit Ter Leede en Brokx uit elkaar Karpov staat gunstig na Italiaanse opening VRIJDAG 23 OKTOBER 1981 SPORT AMERSFOORT - Een consortium van vijf particulieren uit Amersfoort gaat proberen SC Amersfoort van de ondergang te redden. Het vijftal, dat zich gisteren op eigen initiatief op Birkhoven aan de spelersgroep en de technische leiding voorstelde, heeft zich tot doel gesteld buiten het bestuur om voor liquide middelen te zorgen teneinde de actuele schuld van zeven ton van de SC te lijf te kunnen gaan. Het vijftal - J. W. Driebergen (eigenaar-directeur van een sporthal en exportleider van verwarmingsapparatuur), Theus Heitman (café-eige naar en oud-doelman van HVC), Cees van de Heuvel (bezitter van een accountantskantoor). Anton Coppoolse (publicist en uitgever) en Ben Pon (importeur VW-Audi) - heeft op initiatief van J. W. Driebergen de handen ineengeslagen. Coppoolse: ,,Hij heeft ons stuk voor stuk bena derd. Eigenlijk treden we dus sneller dan gepland naar buiten Maar het plotselinge vertrek van penningmeester Vahstal heeft de hele zaak in een stroomversnelling gebracht". Het is de bedoeling dat de „club van vijf' buiten het bestuur om aan het werk gaat „Wij hebben met Sportclub Amersfoort eigenlijk niets te maken. Er bestaat geen binding met de club. Wij hebben het bestuur ook geen eisen gesteld, alleen wat wensen kenbaar gemaakt", aldus Coppoolse. Die wensen waren inzicht in de boeken en de toezegging dat het vijftal mee mocht praten over de besteding van het binnengebrachte geld. SC Amersfoort-voorzitter Pijl: „Natuurlijk zijn we daarmee akkoord ge gaan". En Anton Coppoolse: „Ik wil duidelijk stellen dat we dit puur uit idealistisch oogpunt doen. Omdat we als Amersfoorters van mening zijn dat Sportclub Amersfoort niet mag verdwijnen. We zijn niet op winst uit. Persoonlijk belang zit er voor ons niet bij". Tijdens de presentatie van de club, waarbij ook ex-sponsor en ex-pen ningmeester Hans Vahstal aanwezig was, kon het vijftal nog niets con creets op tafel leggen. Coppoolse, die stelde dat de vijf geen geld uit eigen zak in de SC zullen investeren: „Gisteren is Ben Pon pas tot ons groepje toegetreden; twee maanden terug was er nog helemaal niets. We gaan nu aan het werk. Ik wil wel zeggen dat we niet als vervanger van Vahstal gezien moeten worden". En over de werkwijze zegt hij: „Wij zijn niet van plan links en rechts te gaan bedelen. Wat wij willen doen is een puur commerciële aanpak. Ik denk dat het mogelijk is een club van middenstanders te interesseren, door te zeggen geef ons duizend gulden, niet als gift maar als renteloze lening. In ruil daarvoor moetje die mensen iets bieden. En initiatiefnemer Driebergen: „Onze eerste zorg betreft de spelers. Zij moeten als eerste schadeloos gesteld worden. Daarna zullen we aan de rest werken". Nu de zekerheid van Vahstals bedrijf niet langer achter Sportclub Amers foort staat hebben de belastingen zich als eerste schuldeiser op Birkho ven gemeld. Voorzitter Pijl: „De belastingen hebben mij gisteren om een zuiver persoonlijk onderhoud gevraagd. Meer niet. Een datum is nog niet afgsproken. Er is helemaal geen reden voor paniek". En over het feit dat er geen bedrijf, zoals Hans Vahstal onlangs te horen kreeg, maar particulieren proberen de club van de verdrinkingsdood te red den: „Ik heb met Vahstal afgesproken op deze zaak geen commentaar te geven. Daar houd ik me dus aan". AZC-vluchteling Radu Mirea: ALPHEN AAN DEN RIJN - "Ik hou van mijn land. maar in Roemenië had ik geen toekomst meer. Bovendien beviel het systeem me niet. Daarom besloot ik weg te gaan als ik die kans zou krijgen." Radu Mireade Roemeense aanwinst van AZC, gelooft heilig in een goed resultaat in de Europa Cup. "Ik zou het normaal vinden als AZC in de top Dat moment kwam voor Radu Mi rea (27), precies anderhalf jaar geleden, toen hij met de Roe meense waterpoloploeg in de Zeister bossen verbleef ter voor bereiding op een zeslandentoer- nooi in Maastricht. De Roemenen waren bezig met hun aanloop naar de Olympische spelen in Moskou en daar wilde Mirea soweiso al niet naar toe. Ook al is het meedoen aan de OS. altijd zijn droomwens ge weest. "In Montreal was ik er niet bij. Op het laatste moment werd ik uit de selectie gewipt door een speler, die amper ge traind had. Ik wasecht een jaar lang dag-in-dag-uit bezig ge- BIRMINGHAM (Rtr/AP) - West Bromwich Albion en FC Twente zijn tot overeenstemming geko men over de transfer van oud-in ternational Martin Jol. West Brom betaalde voor Jol, die in de verdediging en op het midden veld kan spelen 230.000 pond, iets meer dan een miljoen gul den. Jol zal vermoedelijk mor gen in de league debuteren in de wedstrijd die West Bromwich Al bion speelt tegen Southampton. AZ's tegenstander in de tweede ronde van het Europese be kertoernooi voor landskampioe nen, Liverpool, bereikte gisteren overeenstemming met Tel Aviv Maccabi over de terugkeer van verdediger Avi Cohen naar zijn oude club. De Europa-Cuphou der had toondertijd 900.000 gul den voor Cohen over. Manager Bob Paisley bracht zijn selectie dezelfde dag echter weer op sterkte. De Schotse jeugdin- ternational Steve Nicol werd voor 1.200.000 gulden overgeno men van Ayr United. Hij wordt gezien als de opvolger van vleu gelverdediger Phil Neal (30). Het nationale damesvoetbalteam van de bondsrepubliek Duits land is gisteren de winnaar ge worden van het wereldtoernooi dat de afgelopen twaalf dagen is gehouden op Taiwan. In de fina le werd het team van Nederland een 4-0 nederlaag toegebracht. Bij de rust was de stand nog 1-0. Nieuw-Zeeland bereikt door een 9-0 overwinning op het team van Thailand de tweede plaats. De Nederlandse vrouwen eindig den op de voorlaatste plaats, al leen nog gevolg door Thailand. weest om mee te kunnen naar Montreal Verschrikkelijk vond ik het. Naar Moskou wilde ik om politieke redenen niet." De ex-speler van Dynamo Boeka rest. die sinds '72 zo'n tachtig in terlands op zijn naam schreef, besloot in Nederland politiek asiel aan te vragen, nadat het hem gelukt was het trainings kamp van Roemenie te verlaten. "Zelf had ik het als sportman nog niet zo slecht. Tenslotte kreeg je de kans om naar het buitenland te gaan. Maar als ik straks met m'n sport stop, zou dat beslist anders geworden zijn. Hier in Nederland wil ik, als ik de taal een beetje beheers, mijn studie aan de academie voor lichamelij ke opvoeding weer opnemen. Ik heb hier een betere toekomst Het bevalt me ook prima en over dne-en-een-half jaar hoop ik me tot Nederlander te laten naturali- Eenmaal in het bezit van een ver blijfsvergunning pakte Mirea de waterpoiodraad snel weer op. Wonend in Amsterdam - "eerst bij scheidsrechter Peter Bookel- man. die ik volgde by de wed strijden die hij moest fluiten" - ging hij zich oriënteren bij De Meeuwen. "Daar kon ik lekker trainen, maar het was geen kam pioensteam. Later bij Het Y be viel het me duidelijk beter, hoe wel ik toch verder wilde kijken. Ik wilde geen overschrijvings- WYCHEN (ANP) Vier topspelers en even zovele outsiders hebben gisteren in Wychen voor de laatste keer de jacht geopend op de nationale biljarttitel in het anker kader 47/2. Voor de laatste keer, omdat er vergevorderde plannen bestaan deze spelsoort en het libre slechts open te stellen voor junioren. Voor de top houden beide disciplines nauwe lijks geheimen in. Dat illustreerden Jan Arnouts en Hans Vultink op de openingsdag van het 47/2-toernooi. Beide spe lers legden een serie van 400 ca ramboles op het laken. Jan Arnouts werd gisteren de ne gende speler van Nederland, die in het 47/2 de 400 caramboles in SASSENHEIM - De zaterdag tweedeklasser Ter Leede heeft gebroken met trainer Jacques Brokx (42). In de af gelopen week werd het con tract met de Amsterdamse oefenmeester met onmiddel lijke ingang beëindigd. Ter Leede en Brokx, die in au gustus Henk Spaan opvolg de in Sassenheim, zijn vol gens voorzitter Van Biezen „op nette wijze" uit elkaar gegaan. „We hebben hem niet zo maar de laan uitge stuurd, maar we zijn wel de gelijk met elkaar overeen gekomen op welke wijze we zouden breken", aldus de praeses. Oorzaak van de breuk was dat Brokx, gisteravond zelf niet bereikbaar voor commen taar, „de zaak niet optimaal kon motiveren", zegt Van Biezen. „We hadden van het begin af aan al moeite met zijn wijze van training ge ven en hadden daar een week of vier geleden, ook al eens een gesprek overge had". Het leidde niet tot verbeterin gen en door de slechte resul taten tot nu toe (één punt uit de eerste drie duels) werd versneld op de breuk aange stuurd. Die kwam deze week. Van Biezen: „Omdat het nog altijd niet bleek te klikken tussen hem, de se lectie en de elftalbegeleider. Het is dus niet zomaar van de ene op de andere dag ge komen, maar daar is een proces van enige weken aan vooraf gegaan". Bij Ter Leede, dat zich voor het eerst in de 52-jarige his torie vroegtijdig ontdoet van een oefenmeester, wordt de training tot nader orde waargenomen door een aan tal hulptrainers. Van Bie zen: „Het zal duidelijk zijn dat we met de meeste spoed op zoek zijn naar een opvol ger, al willen we dat juist nu ook weer niet overhaast doen". de eerste beurt aaneenreeg. Ze sentwintig jaar geleden was Piet van der Pol de eerste biljarter ter wereld, die met de lastig bespeel bare ivoren ballen een partij 47/2 in één beurt uitmaakte. Tegenwoordig is zo'n prestatie zulk gemeengoed dat men er niet meer warm of koud van wordt. Het bijzondere aan Arnout's score was, dat de 23-jarige Brabander voor de eerste keer in zijn carriè re de 400 punten in de eerste beurt vergaarde. Het tweede op vallende facet was, dat Arnouts de massaproductie in de ope ningspartij verwezenlijkte. In de avonduren tegen de 50-jarige de butant Schmitt leek de scherpte door de lange wachttijd, acht uur. enigszins verdwenen. Ar nout's tweede zege kwam welis waar niet in gevaar, maar de Bra bander moest zes keer naar de ta fel voor de vierhonderd caram boles. Door dat aantal beurten nam Hans Vultink de koppositie over. De 44-jarige Needenaar was het voorbeeld van evenwichtigheid. Beide partijen beëindigde hij in twee beurten, met weergaloze se ries op de lijn. In deze vorm is Vultink de absolute meester in het kaderspel. De ervaring heeft echter geleerd, dat hij in elk toer nooi op kritieke momenten in zinkingen kent. Volop in de race zit ook Jos Bon- ADVERTENTIE gers. Al liep hij met overwinnin gen in elf en acht beurten flink moyenneverlies op tegenover zijn concurrenten. De 25-jarige Nijmegenaar speelde op de eer ste dag te wisselvallig en kwam moeizaam in het ritme. Eenmaal in de juiste cadans ging het in ijl tempo naar de streep. Beide par tijen besloot hij met imponeren de demarrages. Tegen Koorevaar besloeg zijn slotserie 211 caram boles, Adrichem werd op slag kansloos door een reeks van 230. De nederlaag tegen Bongers in de openingsronde belette Ad Koor evaar niet in de avonduren voor een kleine sensatie te zorgen. De 20-jarige tuinman uit Dordrecht klopte titelhouder Piet Vet in ze ven beurten. Vet, die eerder Adrichem simpel had overmees terd, vatte de zaken in de begin fase wat te licht op. De jeugd kampioen profiteerde van de si tuatie en sloeg een flink gat, dat na zes beurten 213 (106-319) be droeg. De ombuigingsoperatie van Vet in de daaropvolgende beurt ketste af na 235 punten: 341—319. Koorevaar bleek zijn plaats in het toernooi waard. Met trillende handen, dat wel, tikte hij de resterende 81 caramboles bijeen en legde daarmee Vet voorlopig een bijrol op. Na de eerste dag is de stand aan kop 1. Vultink 4 punten 400 h.s. 200.00 ge- Bezoek morgen, zaterdag 24 oktober de voetbalwedstrijd DE SLEUTELS I KAGIA I Aanvang 14.30 uur. Sportpark "De Vliet". Goedhart Vastgoed voor landelijk wonen. MERANO (ANP) - In de achtste partij van de tweekamp tussen Anatoli Karpov en Viktor Kortsjnoi is de uitdager maar ternauwernood aan een neder laag ontsnapt. Kortsjnoi. die traditiegetrouw weer in tijdnood verkeerde, had zijn veertigste zet juist gedaan toen de vlag van zijn klok viel. De partij werd op de 41ste zet afge broken in een iets betere stelling. De wereldkampioen, die met wit speelde, koos dit maal verras send de Italiaanse opening, die hij tot nu toe in zijn carrière nog nooit gespeeld had. Hij bereikte er niet veel mee want al spoedig ontstond een eind spel, waarin Karpov misschien iets gemakkelijker staat maar waar remise toch te verwachten is. Kortsjnoi heeft in deze match echter moeilijkheden met het be handelen van zeer eenvoudige stellingen, Karpov wist lang zaam kleine maar duidelijke voordelen te verwerven en in de stelling waarin de partij is afge broken staat hij heel actief. Wit Karpov Zwart: Kortsr\joi 1 e2-e4 e7-e5. 2 Pgl-f3 Pb8 c6, 3 Lfl-c4 LfB-c5. 4 c2-c3 Pg8-re. 5 d2-d3 d7-d6, 6 Tfl el d5xe4. 12 d3xe4 PfB h5. 13 Pd2- fl Dd8xdl. 14 Telxdl Ta8-d8. 15 Lel e3 (7-05. 16 Le3xa7 Pc6xa7. 17 Pfl-e3 Ph5 f4, 18 h3-h4 Le6-(7, 19 PO^l Pa7- c8, 20 f2-f3 Pf4-e6, 21 Pel d3 Td8 d7. 22 Lc2-b3 Pc8-c7, 23 Pe3-d5 Pe7 c6. 24 Lb3 a4 b7-b5, 25 La4-c2 Tf8-d8. 2H a2 a4 Kg8 ra. 27 g2 g3 Td7-d6. 28 b2 b4 Pc6- Kf2-el c7-c6. 38 Ta5 a6 Td8 b8. 39 Le2 dl Pb6-c8. 40 Pb2-d3 Pe6-c7. 41 Ta«-a5 zet onder couvert afgegeven De agebroken stelling is wit Kei. Ta5, Ldl, Pd3, Pe3. b4. c3. e4. (3, g3. h4 Zwart KfB. Tb8, Le8. Pc8, Pc7, b5, cfl. e5, PB, g7,h7 problemen, maar ik schijn toen een officiële bekerwedstrijd voor De Meeuwen te hebben ge speeld Dat was tegen de af spraak in. Via TonBuunk. waar ik nog tegen gespeeld had met het Roemeens team. ben ik uit eindelijk in Alphen terecht geko men. En daar bevalt het me goed." Het wedstrijdschema in Berlijn ziet er als volgt uit: vrijdag: 18.00 Góteburg-AZC; 19.00 uur Spandau-Sutton; zaterdag: 16.00 uur Góteburg-Sutton; 17 00 uur AZC-Spandau; zon dag: 10.00 uur Sutton-AZC; 11.00 uur Spandau-Goteburg. Sinds vorig jaar oktober traint Ra du Mirea al mee met de Alphense landskampioen AZC/Microlife en dit seizoen debuteert hij op een wijze, die veel Alphenaren zal aanspreken. De Roemeen is niet alleen een mooie speler, hij is bovendien begenadigd met een verraderlijk schot en spelin zicht. Mirea straalt rust uit en brengt veel routine in. Zijn erva ring zal de Alphense ploeg goed van pas komen. Zeker nu men aan de vooravond van nieuwe Europa-cup perikelen staat en Mirea van de KNZB een startver- gunning kreeg. Vanavond werkt AZC de eerste ronde in het Europese bekera- vontuur voor landskampioenen af in Berlijn. Góteburg (Zweden), Spandau '04 (Duitsland) en Sut ton and Cheam (Engeland) zijn de opponenten. De eerste twee ploegen van deze poule plaatsen zich voor de halve finales. Spandau is voor AZC geen onbe kende. Twee jaar geleden ont moetten de Alphenaren de ploeg van coach Alfred Bahlen in de eerste ronde in Oostenrijk <Kla- genfurt) en in de halve finale in Joegoslavië (Belgrado) Eerst werd het 6-6 en later 5-2 voor de Duitsers, die daarmee een ver vroegd afscheid van de toenmali ge AZ-coach George Geurtsen bewerkstelligden. Ook voor Mi rea is de Spandau-formatie, met liefst zeven internationals, geen onbekende. "Het is de enige sterke tegenstan der voor ons in deze poule," weet de Roemeen. "Daar speelt een landgenoot van BM, Roland Freund. Met hem heb ik nog in '73 in de nationale jeugdselectie gespeeld. Hij ging eerder weg De vrolijk ogende en vriendelijk pratende Mirea maakt geen zelf verzekerde indruk In wedstrij den heefl hij kennelijk geen last van zenuwen "Ik speel inder daad 'relaxed' Of ik nu tegen Po lar Bears speel of tegen De Rob ben, aan mijn spel verandert niets. Je moet overtuigd zijn van jezelf. Als jc bijvoorbeeld schiet, moetje dat doen om te scoren en niet om het schieten zelf Niet ie dereen bij AZC is overtuigd van zichzelf. Spelers moeten echter niet bang zijn, gewoon er alles aan doen Ik geloof sterk in onze kansen en ben ervan overtuigd dat we goed kunnen spelen." "Waterpolo is op het ogenblik mijn leven", vertelt Mirea. Hij doet er dan ook veel meer dan de ge middelde AZC-er, die tweemaal per week traint - aan In Roeme nie was hij gewend dagelijks 21* uur te mg meer Nu. in z'n nieuwe situatie, laat hij dat stramien niet los. De scherp schutter plukt daar veel vruch ten van Het maakt hem ook ze ker "Bij AZC moeten wc nog een beetje aan elkaar wennen We zullen ook veel wedstrijden moe ten spelen om tot een soort auto matisme te komen. Dan is het volgens mijn onmogelijk om de nationale competitie te verliezen en dan zullen we het heel ver kunnen schoppen tn de Europa Cup. Overal in het leven kom je natuurlijk wel een voor verras singen te staan, maar ik zou het normaal vinden als AZC ook in Europa in de top eindigt," aldus Mirea, die zelf nog wel hinderpa len krijgt te overwinnen Door zijn vlucht, zun bezoeken aan communistische landen taboe voor hem "Dat is waar Ik wilde van de zo mer naar het EK in Split, maar kreeg geen garantie dat ik Joego slavië vr\j kon verlaten Als ik buiten de Benelux wil reizen, heb ik al een visum nodig Ik neem daarbij geen risico's. Steeds moet ik de zekerheid heb ben terug te kunnen keren in Ne derland Deze EC jaargang zal Mirea vol gens AZC coach Ane Domburg geen problemen ondervinden, want voor de volgende rondes hebben zich geen communisü schc landen kandidaat gesteld voor de organisatie Hoe ver kan AZC. vorig jaar finalist in de EC 2. dan reiken? WIM VAN WANROOY

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13