Kwaliteit sociologen in 't geding CAÜ3A H t Leegstand Schouwenhove mondjesmaat verminderd GESLAAGD Hoogleraren op instituut stoten zich aan uitspraken collega "Laat patiënten zelf dokterskosten gedeeltelijk betalen" Leidse stadsrubriek Valkenburgse vrouw beroofd 4 DONDERDAG 22 OKTOBER 1981 LEIDEN LEIDEN De kwaliteit van een aantal medewerkers van de sociologische sub faculteit van de Leidse universiteit is inzet van een conflict tussen de Leidse hoogleraar prof. Van de Vall enerzijds en vier van zijn vakgenoten op het instituut ander zijds. Van de Vall gooide onlangs de knuppel in het hoenderhok door te stellen dat tenminste twaalf medewerkers van het instituut beneden de maat zouden zijn: zouden zij verdwijnen, dan zou de kwaliteit van het onderwijs daaronder niet te lijden hebben. De collega-hoogleraren in de so ciologie, de professoren Bertels, Lammers, Marx en Du Bois— Reymond schoot deze uitlating in het verkeerde keelgat. Hun mening: het standpunt van Van de Vall is niet bepaald welover wogen en bovendien wordt een aantal mensen groot onrecht aangedaan. Het begon allemaal met een inter view in het universitaire week blad Mare dat deze week door in gezonden brieven van beide par tijen het podium van de strijd is geworden. In dat interview deel de Van de Vall mee zijn onder wijs in het zogenaamde kernvak Methoden en Technieken te sta ken als twee van zijn medewer kers als gevolg van bezuinigin gen op straat zouden worden ge zet. Het ontbreken van een goed bezui nigingsbeleid binnen de subfa culteit gaat ten koste van veelbe lovende medewerkers, oordeel de de hoogleraar. En dan te be denken dat volgens hem tenmin ste twaalf andere medewerkers wel zouden kunnen vertrekken zonder dat het sociologie-onder- wijs er ook maar iets op achteruit zal gaan. De collega-hoogleraren Bertels, Du Bois, Lammers en Marx rea- ADVERTENTIE Kinder legowedstrijd bij Casba? (Let op de krant van a.s. vrijdag) Casba Woonwarenhuis, Hoge Rijndijk 315, Zoeterwoude Directeur Diaconessenhuis: ALPHEN AAN DEN RIJN/LEI DEN Om het aantal hulpvra gers in de gezondheidszorg om laag te brengen zouden alle pa tiënten een financieel offer moe ten brengen. De zorg kan daar door behoed worden voor een nog grotere financiële nood. Bij de eerste jgang naar de dokter zou een eigen financieel risico voor de patiënt moeten worden ingebouwd. Dat zei mr. J.W. Fi- lippo gistermiddag in zijn toe spraak voor de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Filippo, economische directeur van het Leidse Diaconessenhuis, sprak gistermiddag in Alphen aan den Rijn zijn grote zorg uit over de financiële toestand van de gezondheidszorg in Neder land. De hoge lasten knagen aan de fundamenten waar het gou den dak van de gezondheidszorg op rust, zo zei hij. En die lasten zouden vooral zo stijgen omdat zowel de (dure) technische mo gelijkheden als de vraag naar ge zondheidszorg steeds groter wor den. Dat steeds meer mensen van de ge zondheidszorg gebruik maken komt volgens Filippo doordat de patiënt geen verband meer ziet tussen de hulp die hij krijgt en de kosten van die hulp. Daarnaast is het een kwestie van mentaliteits verandering. Riepen rond 1900 alleen ernstig zieken de hulp van een dokter in, tegenwoordig gaan velen al naar een arts wan neer alleen de bezorgdheid iets onder de leden te hebben be staat. Volgens Filippo ds dit aan de ene kant een goede zaak: de kwaliteit en bereikbaarheid van de Neder landse gezondheidszorg hebben een hoog peil bereikt. Nu de eco nomische toestand echter weinig rooskleurig is en er van alle kan ten moet worden bezuinigd, vindt Filippo het tijd voor volu mebeperking van de gezond heidszorg. Dat wil zeggen: de pa tiëntentoestroom beperken door de drempel naar de gezondheids zorg hoger te maken. Bijvoor beeld door een eigen bijdrage van de patiënt wanneer die naar de dokter gaat. Daardoor zou er dan weer meer geld beschikbaar komen voor meer gespecialiseer de hulp als hartchirurgie of transplantatie. Poppentheater voor kinderen bij Casba? (Let op de krant van a.s. vrijdag) Casba Woonwarenhuis, Hoge Rijndijk 315, Zoeterwoude geren deze week met een brief. Gezamenlijk schrijven zij o.a.: "Van de Vall doet bij monde van de redacteuren (van Mare) uit spraken over minstens twaalf medewerkers of hoofdmedewer kers, die zouden kunnen vertrek ken zonder dat onderwijs of on derzoek bij sociologie daar scha de van zou ondervinden. De onhoudbaarheid van deze uit spraak vraagt om reactie. Van de Vall noemt géén criteria en ver zuimt gegevens te vermelden waarop zijn bewering berust. Geen wetenschappelijk instituut is volmaakt, ook het onze niet; met de uitspraak over de twaalf zijn wij het echter geheel on verder vindt het viertal het vreemd dat Van de Vall oordeelt over onderwijsprestaties van me dewerkers, terwgl het in feite gaat om inleverperikelen van zijn eigen vakgroep. Op het eind van de brief wordt de conclusie getrokken dat Van de Vall door zijn "uitermate laakbare opstel ling medewerkers onrecht heeft aangedaan". Van de Vall gaat al direct aan het begin van zijn antwoord ten aan val door er op te wijzen dat de actie van het viertal wel in zijn ware proporties dient te worden gezien. "Hoewel daartoe wél uit genodigd, hebben de hooglera ren Abma, Schuyt en Van Tulder geweigerd deze reactie te onder tekenen. Bij een totaal van negen hoogleraren op het Sociolgisch Instituut reduceert dit de 'reac tie' tot een minderheidsproject". Verder zegt hij het uiterst merk waardig te vinden dat het viertal hem enerzijds grofweg beschul digt en anderzijds het voorbe houd maakt dat er niet gepolemi seerd mag worden. De beschul diging dat hij geen criteria zou hebben genoemd - dus onwe tenschappelijk te werk is gegaan zit Van de Vall naar eigen zeg gen nog het hoogst. Daar klopt niets van, vindt hij. "In het gepu bliceerde interview heb ik name lijk twee maal maatstaven voor het selecteren en bevorderen van wetenschappelijke stafleden aangedragen". Communicatie De reden dat hij de vuile was van de sociologen in Mare buiten hing, is volgens Van de Vall be trekkelijk simpel: "Een ander communicatiekanaal bleek niet beschikbaar. De subfaculteits raad sociologie, het dagelijks be stuur van die raad en de kroon docenten hadden elke andere vorm van communciatie afgewe zen". Herhaalde verzoeken om een onderhoud met het dagelijks bestuur van de subfaculteitsraad werden volgens Van de Vall af gewezen en ook een persoonlijk schrijven van hem aan de kroon docenten sociologie, onder wie het viertal, bleef onbeantwoord. "Als mijn collega's op dit schrij ven hadden gereageerd zou een interview in Mare niet nodig zijn geweest". Van de Vall doet de aantijging dat hij de beschuldigende vinger heeft opgestoken, omdat zijn werkgroep moet inleveren af met: "Zelfs mgn eerstejaarsstu denten blijken beter te weten, namelijk dat door dit beleid de gehele sociologische opleiding in zijn kern wordt bedreigd". In de mening dat vele medewerkers sociologie niet voldoende capaci teiten hebben, is Van de Vall naar eigen zeggen nog eens ge sterkt door uitlatingen van prof. Abma, ook een hoogleraar socio logie. "Zo bericht prof. Abma dat de gewraakte situatie reeds lan ger dan tien jaar bestaat, name lijk sinds eind jaren zestig". Van de Vall besluit zijn schrijven even aanvallend als hij bego- n:"Uit de gemeenschappelijke reactie van mijn vier collega's blijkt, dat als de "image" in 't ge ding komt, zelfs radicalen en conservatieven onder de hoogle raren elkaar weten te vinden. Doch wat moet diezelfde buiten wereld dan wel denken van so ciologen die zich méér zorgen maken over hun "image" dan Prof. Van de Vall. over het feit dat, mede door hun beleid, de jongste generatiefs» wetenschappers stelselmatig uit een universitair instituut wordt weggedisenmineerd? Gediscri mineerd door vaste medewer kers die niet in hun wetenschap pelijke schaduw kunnen staan". LEIDEN door René van der Velden Jaap Visser Verzetspop Bezoekers van het Leids Vrije- tijds Centrum lopen volgens staflid Ferry Rigault gillend weg zodra een politieke spre ker de microfoon ter hand neemt. Toch wil het LVC een politieke avond organiseren gericht tegen de Amerikaan se steun aan de bloedige dic tatuur in El Salvador. Om die avond een volle bak te krij gen is gekozen voor een swin gende opzet. In samenwer king met het 'Leids Breed Platform tegen de interventie in Midden-Amerika' is daar om de manifestatie 'Pop voor El Salvador' georganiseerd. Het LVC-publiek kan vrijdag avond tegen een toegangs prijs van zes gulden lekker swingen op muziek van de Leidse formatie Touchwood, Fernando's Ginga en het mu ziektheater Villa. De op brengst gaat, uiteraard na af trek van de onkosten, naar het verzet in El Salvador. Ferry Rigault: "We hebben er geen droge politieke avond van willen maken. Uit erva ring weet ik dat zo'n avond weinig bezoekers trekt. Daar om hebben we besloten om een avond met muziek en Film te organiseren. Geen sprekers, er zal alleen een stenciltje worden uitgereikt. Ontspanningspop Voor Touchwood is het optre den vrijdagavond in het LVC een van de allerlaatste. Na vijf redelijk succesvolle ja ren, waarin de band van 'Westcoast' naar 'new wave' switchte, zijn de negen muzi kanten van Touchwood tot de conclusie gekomen dat het beter is om er mee te kap pen. Gitarist Bram Simons (30) en zangeres Ted Doove (27) leg gen uit waarom: "We zijn een beetje uit elkaar gegroeid. Sommige bandleden zien de muziek als een hobby terwijl anderen fanatiek verder wil len. Bovendien werkt zo'n grote band zeer log. Nu is het allemaal nog leuk en gezellig. We kunnen beter nu stoppen dan doorploeteren zodat en straks met een lang gezicht rondloopt". Touchwood, plaatselijk bekend van de gratis concerten op 3 oktober voor de Marekerk, heeft ook buiten Leiden suc ces gehad. Zo leverden optre dens in de Amsterdamse Melkweg en Paradiso behal ve enthousiaste reacties bij het publiek ook een optreden in VARA's Popkrant op Aan een echte doorbraak heeft Touchwood nooit gedacht. Bram Simons, van beroep te kenaar in een laboratorium: "We vinden het leuk om mu ziek te maken. Als we daar mee succes hebben is dat mooi meegenomen want dat levert nieuwe optredens op. Meer niet. We hebben nooit per sé een plaat willen maken omdat we huiverig waren om ingepakt te worden door die platenbazen In december ge ven we waarschgnlgk een groot afscheidsfeest. Ter ge legenheid daarvan hadden we graag een plaatje in eigen beheer willen uitgeven. Maar dat komt er niet van omdat we daar gewoon het geld niet voor hebben". Tegenover belangstellende ma nagers en producers hebben de muzikarlten van Touch wood zich altgd gereserveerd opgesteld. Ted Doove, die haar dagen als secretaresse op de universiteit slijt "Zo kwam een keer een goscr naar ons toe die onder andere Albert West onder z'n hoede heeft. Hg zag het wel met ons zitten Wg dus niet met hem Wij willen niet aan banden worden gelegd, omdat we dan onze creatieve vrgheid kwijtraken Wg hebben de af gelopen vijf jaar muziek ge maakt voor de ontspanning en niet voor de poen". Buitenspel De president van de Amster damse rechtbank kwam gis termiddag tot de conclusie dat het omroeppersonecl vrij dag best het bgltje cr bg neer mag gooien. Voor de NCRV. die niet aan de staking mee doet, is dat heel vervelend Immers, vrgdagavond moet live vanuit de Leidse Groenoordhal het Stedenspel dc lucht ingaan Dat kan regisseur Dick van Bommel waarschijnlgk wel op z'n buik schrgven want de NOS-technici leggen de zaak vrgdag wél plat Dat kost de NCRV meer dan een ton Toch heeft Van Bommel ("Ik respecteer de mensen die sta- ken.maar doe er zelf niet aan mee") nog hoop dat het volk vrgdagavond via de buis ge tuige kan zgn van de kracht meting tussen de Haarlem mermeer en Rhenen "Misschien komen de bonden en het NOS bestuur nog vóór vrijdagmiddag tot overeen stemming. In elk geval gaan wg gewoon door met het op bouwen van het decor. Ook de ontvangst van de teams Touchwood gooit het bijltje er bij neer nu het nog allemaal leuk en gezellig is Van links naar rechts Ted Dooi e, Niek Toet, Ineke Doove, Joop Foppe. Bram Simons, Bert Kemner, Fred Duynstee, Kan can Wieren, Willem Cramer en Grad Sissingh gaat vrgdag gewoon door. Om één uur 's middags willen we een generale repetitie houden Als het conflict dan nog niet is opgelost, geven we het op. Dan pakken we dc hele boel weer in en gaan we naar huis Dat betekent wel dat de hele competitie door de war wordt gegooid. Ik zal dan moeten proberen om la ter in het seizoen, op een za terdag. deze wedstrgd in te halen" De NCRV en de 'acteurs' uit de Haarlemmermeer en Rhenen doen vrgdag dus net alsof cr niets aan dc hand is. De sup porters van belde teams, zo'n 2500, zullen echter weinig trek hebben om in de namid dag voor niets naar Leiden af te reizen. Groenoordhal-di recteur André dc Jong: "Die mensen moeten maar naar de radio luisteren om te horen of het wel of niet doorgaat. Oh nee. dat gaal niet Dun moe ten we ze maar opbellen...". Tenzg de Pit staakt... Nog 23 appartementen leeg in serviceflat LEIDEN - De leegstand in de servi ceflat "Schouwenhove" aan de Jan Luykenlaan (Morskwartier) is in een jaar tijd mondjesmaat teruggelopen van 33 naar 23 ap partementen. Initiatieven van het bestuur van Schouwenhove kunnen de leegstand niet oplos sen; slechts een omslag in de wo ningmarkt kan de leegstand te niet doen, verwacht Jo van der Horst, bestuursvoorzitter van Schouwenhove. De leegstand betekent een huur- dervmg van ongeveer 50.000 gul den per maand oftewel zo'n zes ton per jaar. "Als de flat vol komt hopen we in veertig jaar tgd het exploitatietekort in te lopen", be rekende Van der Horst vorig jaar. Nii zegt hij hoopvol: "We blijven drijven tot de omslag in de woningmarkt komt". Door die "omslag" zouden huiseigena ren die in Schouwenhove willen gaan wonen, hun huis sneller te gen een 'goede' prgs kunnen ver kopen Aldus zouden zg sneller een flat in Schouwenhove kun nen bewonen cn kunnen blgven betalen. De 188 appartementen in Schouwenhove zgn namelgk peperduur, waar overigens een aanzienlijke service tegenover staat. Na de zes procents huurverhoging per 1 juli en een door het bestuur wenselijk geachte acht procents verhoging van de servicekosten per 1 januari, kost een éénper soonsflat 1200 gulden, een twee persoonsflat 2100 gulden en een driekamerflat 2800 gulden per maand. Een advertentiecampagne heeft het laatste jaar grote respons op geleverd. vertelt Van der Horst. Maar de mensen zeggen "We komen terug als we ons huis ver kocht hebben Sommige men sen blgven aldus jarenlang bg Schouwenhove op de 'wachtlgst' staan". Van de tien nieuwe be woners die de afgelopen zomer in Schouwenhove zgn getrok ken. komt de helft uit Leiden. Het vernieuwd bestuur van Schou wenhove bestaat behalve uit ex- PvdA-raadslid Van der Horst uit de secretaris Bergmeger (oud-di recteur Elisabeth Ziekengast- huis), oud-ondcrwijsinspecteur Van Riessen. het CDA-raadslid Kramp en het cx-PvdA-raadslid Van Nienes. J LEIDEN - Een 33-jarige vrouw uit 1 Valkenburg is gisteren op klaar- j iichte dag het slachtoffer gewor den van tasjesdieven. De vrouw J fietste - met twee kinderen ij achterop en een tas aan het stuur I - 's morgens om tien uur op de Rijndijk, toen zij werd genaderd J door een tegemoetkomende bromfietser. De duo-passagier j van de brommer griste de tas van 3 de vrouw van het stuur. De tas j bevatte zeshonderd gulden en di jt verse foto's. LEIDEN - In het Psychiatrisch ziekenhuis Endegeest te Oegst- r geest zijn geslaagd voor het di- ploma verpleegkunde B: de da mes S. Bouman, J.A.M. Frissen, W.C. Kroon, M.R. Mechelaere, A.D.M. Riekert, C.T.G. van Ou theusden-van Schie, M.S. Walta en de heren A.W.J.M. Denters, H.A. den Hartigh, A.G.M. Scha- vemaker, A.J.G. Janssen. pe serviceflat Schouwenhove aan de Jan Luykenlaan.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3