"We laten ons niet verjagen" Vredesactie in Leiderdorp jllzqrtK eidse agenda Jongeren huren kamers in bejaardentehuis Nieuw Rijksdorp Mensen bewust maken van het gevaar van kernwapens Nico Hoek winnaar Strontrace Bliksem slaat in DONDERDAG 22 OKTOBER 198 WASSENAAR - Sinds Huize Nieuw Rijksdorp op emotio nele wijze door bejaarden moest worden verlaten, heb ben ruim dertig jongeren er hun intrek genomen. Het gebouw verkeert nog steeds in slechte staat en is volgens de brandweer ook voor jongeren gevaarlijk. Maar de jon geren zijn niet van plan zich te laten verjagen. Ook al zint hun aanwezigheid op basis van gewone huurcontracten met de Nieuw-Rijksdorp bv de gemeente helemaal niet. "Door een speling van het lot viel het gedwongen vertrek van de bejaarden samen met de eerste gebundelde activiteiten van wo ningzoekende jongeren. Wij moesten wel reageren op een op roep van Rijksdorp bv voor on derhuurders van de leeggeko men bejaardenvertrekken". Aan het woord zijn Paul en Fred Schoorl, Lenny Moret, Ellen Pe ters en Lia van Engelen, die sa men het bewonerscomité Nieuw Rijksdorp Ruim een maand geleden hebben de enkele jonge kamerbewoners, die er al eerder waren, gezel schap gekregen van dertig ande ren. Hun streven is het behouden van de huisvesting en het voor komen van afbraak van het stati ge pand. De meesten zijn in Was senaar geboren, maar door de ge heel open werving hebben ook jongeren van buiten de gemeen te er een onderdak gevonden. Het bewonerscomité is dan ook uit beide groepen samengesteld. Onder hen zitten studenten, werkende en werkzoekende jon geren. De jongeren verklaren met nadruk dat er van kraken geen sprake is. Ze nemem zich voor het gebouw op zorgvuldige wijze te bewonen en mogelijk zelfs een beetje aan te passen aan hun minimale behoeften. Dertigers Al tientallen jaren hebben de kin deren van minder draagkrachti ge Wassenaarse gezinnen de wiik naar elders moeten nemen. Vele families zijn zo uit elkaar ge haald. Dat geforceerde selectie proces heeft zodanig in het oude deel van Wassenaar huisgehou den dat er een gat in de bevol kingsopbouw is ontstaan. Het comité heeft een wat cynische kijk op die gang van zaken. "De jeugd werd gewoon verplicht om te vertrekken, maar eenmaal maatschappelijk geslaagd kon den ze als dertigers weer terug komen en een duur huis kopen". Bovendien was er volgens hen een enorme mist rond de wo ningtoewijzing opgetrokken, waardoor juist veel jongeren uit kansarme gezinnen veelvuldig de boot misten. "We waren vol strekt niet op de hoogte van de meest elementaire mogelijken- heden en voorwaarden. Zelfs het inschrijven als woningzoekende was velen onbekend of ze waren te moedeloos om zich aan te mel den. Daarom is het cijfer dat de gemeente hanteert om het aantal jonge woningzoekenden aan te geven onbetrouwbaar". Ze heb ben het gevoel dat de wens om naar Wassenaar terug te keren ook vrij sterk is al is de woning markt voor velen toch nog een obstakel. Saai Van berusting is by de huidige on derhuurders van Nieuw Rijks dorp geen sprake. Ook niet op het punt van andere voorzienin gen voor hun leeftijdsgroep. "De gemeente heeft miljoenen uitge trokken voor de jeugdcentra Ti- me-Out en Nieuw Nijevelt, maar daar hebben wij weinig baat bij. Time-Out is voor de jeugd en Nii- hun nieuwe woonruim- (Foto Holvast) evelt trekt ons om andere rede nen helemaal niet aan. Voor onze leeftijdsgroep is er vrijwel niets, zelfs geen gezellig trefpunt in de dorpskern. We vinden het jam mer dat bijvoorbeeld de Langs- Het comité "Leiderdorp voor Vre de". Van links naar rechts Anita Hunik (Rooie Vrouwen), Kees Bos (IKV), Wil van Daalen (Stop de Neutronenbom) en Jan Pree- nen (PSP). traat buiten de winkeluren zo on gelooflijk saai is. Er moet ge woon meer sfeer komen en daar willen wij aan meewerken". Ze doen ook van alles om het con tact met de omgeving te onder houden. Zo hebben er al beslo ten gesprekken plaatsgevonden met enkele politieke partijen als het CDA en de PvdA. En er staat ook een open dag voor andere Wassenaarse jongeren op stapel. Mogelijk komt er ook een soort koffieconcert voor de ouderen geheel verzorgd door de bewo ners. Op die wijze hopen ze mo gelijke vooroordelen weg te ne men. Ze bestrijden fel de mening dat ze voordringen op andere en langer ingeschreven woningzoe kenden. "Wij banen juist een weg voor anderen door een woonbestemming voor dit ge bouw op te eisen. En er zal steeds een behoorlijke doorstroming zijn, omdat er voortdurend jon geren zullen vertrekken na hier een paar jaar gewoond te heb ben". De bestaande plannen van de ge meente voor jongerenhuisves ting vinden ze zo matig dat ze er nauwelijks over willen praten. Meer aandacht gaat uit naar de stichting jongerenhuisvesting in oprichting. De stichting i.o. is slechts zijdelings betrokken bij de ntwikkeiingen in Nieuw Rijksdorp, maar het comité ver wacht dat daarin op aandrang van de gemeente verandering zal komen. "Pas dan kunnen we vaststellen of die stichting meer is dan een vertragende factor in het streven naar betere woon voorzieningen voor onze genera tie", aldus het comité. Voorlopig raden ze leeftijdgenoten met alle kracht aan om zich als woningzoekende in te laten schrijven bij de gemeente en zich aan te melden bij de stichting jongerenhuisvesting. WIM OLYSLAGERS LEIDERDORP - Tien groepen uit Leiderdorp verenigd in een co mité organiseren aanstaande za terdag een actiedag met het the ma "Leiderdorp voor vrede". De actiedag bestaat uit een demon stratieve fietstocht en een mani festatie op het plein voor de Scheppingskerk met sprekers, cabaret en muziek. Het comité dat enkele weken gele den werd opgericht bestaat uit vertegenwoordigers van D'66, de EVP. het IKV. de PPR, de PSP. de PvdA, de Rooie Vrouwen, de SP, de werkgroep Vrouwen voor Vrede en de werkgroep Stop de Neutronenbom. Een dergelijke grote groep is een primeur voor Leiderdorp. "Nooit eerder is na melijk door zoveel groepen zo massaal samengewerkt", zo schrijft het comité. Jan Preenen (lid van de Leider- dorpse PSP): "Wij willen de Lei derdorpers bewust maken van het gevaar van de kernwapens. Tevens willen we met de actie dag de Leiderdorpers massaal oproepen mee te doen aan de grote demonstratie op 21 novem ber in Amsterdam". Het comité is ook opgericht om het plaatse lijke IKV te steunen. "We von den dat wc het IKV niet alleen zouden moeten laten staan", al dus Jan Preenen. Het comité heeft dezelfde doelstelling als het IKV: de mensen bewust ma ken van het gevaar van kernwa pens. "Met veel mensen heb je die doelstelling sneller bereikt", zo verklaart Preenen het ont staan van de groep. Hij vindt het jammer dat het CDA niet in het comité is vertegen woordigd Het is wel aan hen ge vraagd "Maar het bestuur was verdeeld. Ik vind het jammer dat er geen advies is gevraagd aan de leden. Er zullen echter wel veel individuele CDA-leden aan de actiedag meedoen, want ook uit die hoek krijgen we veel steun". De plaatselijke WD werd even eens benaderd, maar daar kwam geen officiéle reactie van. Wil van Daalen (werkgroep Stop de Neutronenbom) is er van overtuigd dat de Leiderdorpers zich meer en meer belangstelling gaan tonen voor de vredesbewe ging. Zij was ook betrokken bij de oprichting van de werkgroep Stop de Neutronenbom vier jaar geleden. "Je hoort van veel men sen dat ze naar Amsterdam wil len om mee te doen aan de grote demonstratie. Kinderen in de leeftijd van twaalf tot achttien jaar komen naar me toe om te vragen of ze ook mee mogen. He le gezinnen willen mee. Vier jaar geleden was dat nog niet zo". Het probleem van de kernwapens leeft onder de Lciderdorpse be volking, gelooft het comité. Jan Preenen: "Er komen steeds meer mensen om affiches en om infor matie". Wil van Daalen vult aan: "Vier jaar geleden bij de actie Stop de Neutronenbom haalden we vierduizend handtekeningen op. En dat op een bevolking van twintigduizend mensen. Dat is erg veel. Het leeft geweldig on der de Leiderdorpers". Zaterdag moet die betrokkenheid van de Leiderdorpse bevolking naar buiten komen, 's Morgens begint de actiedag met een de monstratieve fietstocht door ge heel Leiderdorp. De fietstocht begint op het parkeerterrein in de Houtkamp, vertrek half elf. Driemaal wordt er gestopt. Bij het winkelcentrum Winkelhcf, op de Splinterlaan, en op de Fre- derik Hendriklaan. Tijdens die stops wordt aan het publiek in formatie uitgedeeld over de ma nifestatie bij de Scheppingskerk en over de demonstratie in Am sterdam. De fietstocht eindigt bij de Scheppingskerk. Daar wordt ook de manifestatie om twee 's middag gehouden. Bij slecht weer binnen anders voor op het plein op de hoek van de Laan van Ouderzorg/Poelgeest laan. Sprekers tijdens de mani festatie zijn Kees Ploeger van het IKV Leiderdorp en Aad Wijs man, een zogenaamde site- wachtweigeraar (een militair, die weigert kenrwapens te bewa ken). Wijsman is een naaste me dewerker van de Alphense kapi tein Meindert Stelling. De sol daat loopt nog steeds kans door het Hoog Militair Gerechtshof te worden veroordeeld voor zijn weigering. De manifestatie, die duurt tot kwart voor vier, zal worden op geluisterd door het Leidse caba retduo "Geen muziek, geen bloe men" en de Haarlemse zang- en muziekgroep "De Rooie Kelen". Na de actiedag is het werk voor het comité nog niet afgelopen. Eerst komt nog de demonstratie in Amsterdam. Voorlopig heeft het comité vier bussen gehuurd, maar waarschijnlijk komen er daar nog enkele bij. Tijdens de manifestatie zaterdag kunnen de Leiderdorpers zich opgegeven bij de organisatie. Tegen betaling van een tientje kan men mee in één van de bussen. Maar daarna blijft het comité be staan. "We blijven bestaan tot de kernwapens de wereld uit zijn", zo wordt gezegd. Het comité gaat zich ook bezig houden met de Leiderdorpse gemeenteraad. Zo zal aan de gemeenteraad worden gevraagd nu al een besluit te ne men om in de toekomst nooit een atoomschuilkelder te bouwen. "Als je een atoomschuilkelder bouwt, doe je alsof je een kern oorlog kan overleven. Ook aan vaard je dan het bestaan van de kernwapens. En dat willen we te gengaan". Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren: Hendrik Gerard zv. Th. Groenewald en M. Froger, Maria He lena dv. H.J.M Alkemade en N.J.M.S. van der Lans, Pui See dv. W P. Ng. en K.H. Fu, Hans Andries zv. J.M.F.J. Seis- veld en C.H. Makkcnze, Herman Jaap zv. L.H. Mandersloot en J. Philippo, Matthijs zv. W.A.M. de Haas en J.H. Bouwman, Johnny zv. H.J. Bijster bosch en A. Hogewoning, Michael Alain zv. L. Eedens en M. Carballo Giraldo, Remo zv. M. de Boer en F. Solleveld, Willem Bastiaan zv. R.F.J. van der Zon en A. Sloos, Arianne dv. C. van Beelen en J. van der Meij. Gerrit zv. G. van Schoonderwoerd den Bezemer en M A. van Soest. Kirsten dv. H Ligtvoeten H. Disseveld, Marleen Lydia dv. W.H. van der Hoeven en A.M G Kerkvliet, Ro nald zv. L.W Kouwenhoven en W. van den Eijkel, Edwin Daniel zv. A.C. Mees ter en M E Zandvliet, Diana dv. A. van der Hoogt en C C. Bos, Michel zv. Th J. Stol en G. Los. Katja dv. F. Manneveld en A.H. Bruggemans. Ondertrouwd H.J. Plug en J.J.M. Vooijs, R.G Boom en W.D.J. Radema ker. I.M.J Schakenbos en B.F. Heus, J.G.A. Visser en W G M. Burghouwt, A.T. DE Jager en I.E.H van Resteren, F. Duijverman en E.W. van Es, J.W.L. van den Dop en J. Tegelaar, F.H.M. Obreski en H.J. Niewzaag. Gehuwd: H.A. van Mierlo en C.M.A. Wesselman, R.V. van Montare en A.C.J. Veeren. M A. Treffers en M E. Hol. Overleden. K. Boehlee, geb. 14-5-1970 man, B. Masselink, geb. 5-4-1909 vrl. geh. gew. met J. Batist, J.M.H. Vree burg. geb. 21-2-1910 vrl., H L. Speijer, geb 3-9-1911 man. J. Schroef, geb 12-3- 1906 man, T. van der Heijden, geb. 18- 11-1935 man, M.C. Pieterse, geb. 14-9- 1899 vrl. geh. gew. met J.M.A. van Haas teren, P. Visser, geb. 18-10-1920 man. Cabaret De Leiderdorpse toneelvereni ging 'Theater Toverlei' is door de selectieronde geko men van het cabaretfestival 'Cameretten', dat jaarlijks in Delft wordt gehouden. Vol gende week woensdag moet de groep in de voorronde op de planken. Er worden hier van radio-opnamen gemaakt die op 3 november tussen elf uur en twaalf uur 's avonds worden uitgezonden via Hil versum II. Op 7 november is de finale van het hele gebeu- Expositie Bejaarden WARMOND/WORKUM - De Leiderdorper Nico Hoek is met zijn bemanning en schip 'Lutgerdina Smeltekop' win naar geworden van de jaar lijkse 'Strontrace'. Hoek. die met zijn skütsje ook dinsdag middag als eerste op het keerpunt in Warmond arri veerde, kwam gistermiddag om twee uur in het Friese Workum aan. Na 46 uur zei len onder vaak abominabel slechte weersomstandighe den was hij er, na twee jaar door pech achtervolgd te zijn, nu in geslaagd om de felbe geerde eerste plaats in de wacht te slepen. Dinsdagmiddag leek de over winning nog allerminst ze ker. Hij werd bij het verlaten van Warmond snel ingehaald door 'De Drie Gebroeders' van Peter Valstar, omdat Hoek zijn zwaard moest laten repareren op een jachtwerf. Op de terugweg slaagde hij er echter in de opgelopen ach terstand goed te maken en zelfs 3'/2 uur eerder te finis hen dan Valstar, die wel een zwaardere boot voer. Op het ogenblik dat Hoek het eindpunt van de tocht bereik te was de helft van het deel nemersveld nog niet eens in Warmond bij het keerpunt gearriveerd. Tot twee uur wa ren nog slechts zeven sche pen van de zestien in de ge meentehaven aangekomen. Drie boten hadden onderweg opgegeven. Een boot 'De Fa- milietrouw' van Wessel Ploeg heeft Warmond helemaal niet aangedaan. Waar de boot is blijven steken was nog on duidelijk. De laatste boot 'De Gudsekop' arriveerde gister avond om kwart over zeven in Warmond en komt ver moedelijk vanavond in Wor kum aan. 'De Gudsekop' was een van de twee boten die dinsdagochtend waren ge start in plaats van maandag middag, in verband met het stormachtige regenweer. DONDERDAG Leiden. Stadhuis: raadscommissie voo( economische aangelegenheden en per] soneelszaken, 20 00 uur. De Waag: manifestatie gehandicapte» Wespetheater. 20.30 uur. Rapenburg 100: schrijfavond Amnestj International. 20.00 uur. Kapelzaal K&O. Hazewindsteeg: lezing drs. C. Portheine-Caudri over Jeroen1 Bosch, 20.15 uur. Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat: fil Marx Brothers, "Duck Soup", 20.00 22.15 uur. Filmhuis LVC, Breestraat 66 "Vrouw in het zand" van Teshigah; 20.00 en 22.15 uur Architectenwinkel Hooglandsekei gracht 32: vrij advies, 19.30-21.30 Architectenwinkel Pieterskerkhof II vrij advies, 20.00-21.00 uur. Werkgroep Dienstweigeren. Noordeinde 2a: voorlichting en begeli ding dienstweigeren, 20.00-21.30 uui tel. 216180. Caeciliastraat 18: open avond Leid» Werkgroep Homosexualiteit, 21.00-01.00 't Spoortje, Bemhardkade 40: spreek uur hulp- en adviesbureau wao/wsv 19.00-20.30 uur, tel. 142505. Leiderdorp. Winkelhof: judodemonstra tie, 14.00 uur. Leiderdorp. Muzenhof, Engelendaal bridge-drive, 20.00 uur. Leiderdorp. Sporthal Op Dreef: volley APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags, dienst van de apotheken in de regio lei den wordt waargenomen van 16 tot 21 oktober door: Apotheek "Reyst", Steen straat 35. tel 120136. Voorschoten - apotheek Noord-Hof. land, Thorbeckeweg 3, tel o71, 762877 WIJKVERPLEGING Leidén- Interkruis, Middelweg 38, tet noorden van Rijn tel 134604, ten zuider van Run tel 121753. Leiderdorp, Zoetwroude Rd, gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel 410131, spreek ma t/m vrijdaf 14 -15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, te! 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum v.d Waalslaan, tel 4641. In de koffiekamer van het Cul tureel Centrum in Voorscho ten is tot en met 28 november een tentoonstelling ter gele genheid van het 25-jarig be staan van de Culturele Raad Noord-Holland. Er zijn gra fiekmappen opgesteld met werk van een tiental kunste naars. De tentoonstelling is geopend van maandag tot en met vrijdag van twee tot vijf uur. De algemene bond voor ouderen afdeling Voorschoten organi seert in samenwerking met de commissie voor sport en re creatie in deze gemeente acti viteiten voor ouderen. Mor gen bijten de bewoners van 'Huize Adegeest' de spits af. Om twee uur kunnen verschil lende spellen worden gedaan (midgetgolf, kegelen en gezel schapsspelen). Eind dit jaar en begin volgend jaar zullen alle centra en service-flats in Voorschoten kennis kunnen maken met deze activiteiten voor ouderen. Bridge In het splinternieuwe muziek/ bibliotheekgebouw 'Muzen- hof aan de Engelendaal is vanavond een bridge-drive vanaf acht uur. Zitbank Het Leiderdorpse winkelcen trum 'Winkelhof viert nog steeds feest. Naast het aanbie den van een zitbank met tafel aan het gemeentebestuur, een balonnenwedstrijd en een ju dodemonstratie is morgen avond een optreden van de Big Band in het winkelcen trum zelf. Aanvang zeven uur. VOORSCHOTEN - De bliksem is vannacht omstreeks vier uur ingesla gen in twee naast elkaar gelegen woningen aan het Frans Halsplant soen in Voorschoten. De bewoners bleven ongedeerd, maar de materië le schade bedraagt enkele tienduizenden guldens. Door de inslag smolten de elektrische bedradingen en werden de stoppen verpulverd. Het dak van de woningen liep ernstige schade op. Dakpan nen vlogen tien tot vijftien meter in het rond en beschadigden een geparkeerde auto. De ramen schoten open en de sponningen raakten ontzet. De hitte-ontwikkeling zorgde voor een begin van brand, die niet doorzette. De ravage is, zoals blijkt uit de foto, enorm. De bewoners kregen door de blikseminslag de schrik van hun leven. Een jongen, die op zolder sliep. I "Het was verschrikkelijk, wat een knal. Ik ben er nog doof van", zo zei hij vanmorgen. De bliksem sloeg een halve meter naast zijn bed in. De vuurbal trok een( spoor over de muur van de kamer, die door de inslag veranderde in een enorme troep. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIOEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16 00-18 00 uur Abonnementsgelden oq vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitendigiro 3203571 t.v.n. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 153.45 Per post f 75.80 Jaarabonnement I 202.30 per post f 291.70 Losse nummers f 0.75. Directie: G. Koopman Aangesloten bij de Gemeenschappeli|ke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs, Washington. Cairo. Rome. Madnd. Stockholm en Diakarta.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2