Bloemrijders: betere werkomstandigheden Middel tegen kraken: dranghekken in woning Schiphollijn: nogal wat mensen reizen "gratis" Josti-band naar Katwijk Minister De Koning in Noordwijk Automobilist verdronken DONDERDAG 22 OKTOBER 1981 STREEK PAGINA 23 Bloemenwagens op de veiling Flora. In de toe komst kunnen de wa gens waarschijnlijk met de trein naar Duitsland. Hierdoor worden de ar beidsomstandigheden van de lijnrijders aan zienlijk verbeterd. Mo gelijk kunnen hierdoor ook de vervoerskosten worden gedrukt. Zater dag zal de belangstel ling van de lijnrijders worden gepeild. NOORDWIJK/DEN HAAG - Gemeenten kunnen het kra ken van lege gemeentewo ningen voorkomen door ze tijdelijk te bestemmen voor de openbare dienst. Burge meester en wethouders van Noordwijk hebben in 1979 in een woning, (die bestemd is voor renovatie, iets nog geen geld beschikbaar was) enkele dranghekken en verkeersborden laten op slaan. Krakers noemden dat een schijnvertoning, maar de Hoge Raad is thans akkoord gegaan met de in Noordwijk gevolgde methode. De advocaat van de krakers heeft betoogd dat alleen ge meenteraden gebouwen mo gen bestemmen voor de openbare dienst Dat moet bovendien gebeuren in een openbare vergadering. Colle ges van B en W besluiten ach ter gesloten deuren, zodat geen democratische controle mogelijk is B en W van Noordwijk hebben niet al leen hun bevoegdheid over schreden. maar ze hebben ook een oneigenlijk middel toegepast. De Hoge Raad wijst er echter op dat de Gemeentewet de colleges van B en W de zorg plicht over gemeente-eigen dommen oplegt In het kader van die zorgplicht hebben B en W het recht een gemeente- pand tijdelijk te bestemmen voor dc openbare dienst, dit in afwachting van de uitvoe ring van de bestemming, die de gemeenteraad aan het ge bouw heeft gegeven. Dat recht geldt eveneens wan neer de feitelijke bedoeling is kraken te voorkomen. let was volgens de Hoge Raad zelfs niet nodig geweest in het woonhuis aan de Noord- wijkse Hoofdstraat ook in derdaad enkele dranghekken en dergelijke op te slaan. De tijdelijke bestemming als ge bouw voor de openbare dienst als zodanig was vol doende om de krakers te kunnen gelasten het huis te verlaten Voorzichtigheid is volgens H.L. Hoogervorst, staflid van de vei ling Flora, geboden bij uitlatin gen over een door hem en zijn collega N Hemmes gelanceerd plan om bloemenwagens plus chauffeur per trein naar Duits- RIJNSBURG - Nog niet alles is in kannen en kruiken. Maar het staat wel vast dat in de nabije toekomst Rijns- burgse bloemrijders gebruik kunnen maken van een 'vrachtwagentrein' richting Duitsland. Hierdoor zullen vooral de arbeidsomstandigheden van deze mensen ver beteren. Maar ook kan er geld worden bespaard. Juist door dit plan kunnen de ar beidsomstandigheden worden verbeterd. Stel je maar voor; een lijnnjder rydt op zondagavond zijn wagen op de trein en gaat zelf slapen. Dc volgende dag komt hij fris en uitgeslapen in Duitsland aan om zijn bloemen af te leveren" verdronken AALSMEER De rijkspolitie te water heeft woensdagmiddag in de Westeinderplassen het stoffe lijk overschot aangetroffen van de 16-jarige Wassenaarse scho lier Arian Lakkerwaar. die ver mist werd Sinds maandagmid dag zijn zeilboot op de Westein derplassen omsloeg, een 16-jarig meisje uit Wassenaar, dat bij hem in de boot zat, wist zwem mend de wal te bereiken. Een woordvoerder van de rijkspolitie te water te Aalsmeer heeft dit woensdag meegedeeld. Alkemadenaar verdronken ALKEMADE - De 30-jarige A H. van V. uit Roelofarendsveen is vanmorgen verdronken toen hij met zijn wagen in een sloot naast de Provinciale Weg 5 terecht kwam. Door nog onbekende oor zaak raakte de man, die op weg was naar zijn werk, van de weg af waarbij de auto op zijn kop in een sloot kwam te liggen. Een voorbijganger waarschuwde de politie die met behulp van een toevallig langskomende takelwa gen de wagen uit de sloot haalde. Hoewel nog mond-op-mond bea deming werd toegepast baatte dit niet meer. De politie verzoekt getuigen van het ongeval, dat waarschijnlijk tussen kwart voor zeven en zeven uur is gebeurd, zich te melden (tel. 01713-9009). Katwijk denkt aan bouw van schuilkelders KATWIJK - Binnen afzienbare tijd wordt in Katwijk bekeken of er schuilplaatsen moeten wor den aangelegd voor als er oorlog is. Burgemeester en wethouders van de badplaats denken al aan gebruikmaking van de parkeer garage die in het badcentrum moet komen. De beslissing dat deze garage er daadwerkelijk komt is overigens nog niet geno- Aangezien het nog niet duidelijk is of het rijk subsidie verleent voor dergelijke voorzieningen is in het investeringsplan nog geen re kening gehouden met de kosten. Toch zeggen B en W gezien de gewijzigde opvattingen over eva cuatie deze kwestie nadrukkelijk in het oog te houden. De gewij zigde opvatting houdt in dat pas tot evacuatie wordt overgegaan als een bepaald gebied werkelijk in het gevechtsterrein is gelegen. Sassenheimer verongelukt LUXEMBURG'SASSENHEIM De 35-jarige Britse onderdaan en in Sassenheim woonachtige Ter ry Stillman is zaterdag bij een au to-ongeluk in Luxemburg om het leven gekomen. De nauw keurige omstandigheden waar onder het ongeval plaatsvond waren bij het Britse consulaat in Amsterdam vanmorgen niet be kend. Stillman werkte gedurende een jaar in het Groothertogdom bij het Europees Centrum voor ruimteonderzoek Eerder had hij gewerkt voor ES- TEC in Noordwijk. De echtgenote van Stillman woont in Sassenheim waar hij ook zal worden begraven. De al veel te kleine fietsenstalling van het NS-station Nieuw-Vennep zou volgens burgemeester e bewijzen dat het aantal reizigers een kaartautomaat op dit station rechtvaardigt. Tot nu toe heb verzoek afgewezen omdat het aantal reizigers volgens de spoorwegen te gering is. Haarlemmermeer wil kaartautomaten HAARLEMMERMEER - Bur gemeester en wethouders van Haarlemmermeer heb ben bij de Nederlandse Spoorwegen nogmaals aan gedrongen 'op het plaatsen van kaartautomaten op de stations Hoofddorp en Nieuw Vennep. Aanleiding hiertoe vormde de (negatieve) reactie van de NS op een eerder verzoek om kaartverkoop op de stations in beide plaatsen mogelijk te maken. Als één van de redenen gaf de NS op dat het aantal reizigers van Hoofddorp en Nieuw Vennep beneden de ver wachtingen is gebleven en dat automaten slechts een be perkt assortiment kaarten kunnen bieden. In hun brief aan de Nederland se Spoorwegen schrijven burgemeester en wethouders dat het mogelijk is om zonder plaatsbewijs te reizen op de Schiphollijn. Gebleken is dat het regelmatig voorkomt dat de conducteur, op de trajecten vanaf Hoofd dorp en Nieuw Vennep in noordelijke richting, niet controleert of er nog reizigers zijn ingestapt op de stations die geen kaartverkoop ken- Burgemeester en wethouders vragen zich af of de tellingen van het aantal reizigers wel juist zijn, temeer daar zowel de fietsenstalling als de par keerplaats bij het station Nieuw Vennep zo druk wor den gebruikt dat de stallings ruimte eigenlijk al te klein is. Naar de mening van het dage lijks bestuur van Haarlem mermeer kunnen de reizi gersaantallen, voorzover ge baseerd op kaartverkoop-cij- fers, niet als betrouwbare in formatie worden aange merkt. NOORDWIJK - Minister J. de Koning van landbouw en visserij heeft vanochtend in de stromende regen een bezoek gebracht aan de boswachtenj Noordwijk. De minister kwam daar een kijkje nemen naar de actviteiten die in de Noordwijkse boswachterij worden ontplooid in het kader van de 'week van het bos en natuur' van Staatsbosbeheer. Voordat De Koning het bos inging, werd hij ontvangen in de werkschuur van boswachter A Bos Hier hield de bewindsman een korte toespraak waarin hij het economische belang van het bos onderstreepte Volgens de minister moet aan het produceren van hout in Nederland meer aandacht worden gegeven Dat kan volgens hem werkgelegenheid scheppen. land te rijden. "Maar de trein komt er", aldus Hoogervorst. In het kort komt het plan erop neer dat bloemenwagens per trein naar Duitsland rijden, van waar uit de lijnrijders weer de boer op kunnen. Flora heeft dit samen met het vervoersbedrijf Railstar ontwikkeld. "Je kunt zeggen dat organisato risch alles rond is. By wijze van spreken zou volgende maand de eerste trein kunnen gaan rijden. Het wachten is nu op wat de lijn rijders van ons idee vinden", ver telt Hoogervorst. Voordelen Daarvoor wordt zaterdagochtend in de veiling Flora een bijeen komst belegd. Daar zal ook B. de Schaaf als vertegenwoordiger van het bedrijf Trailstar aanwe zig zijn. Dit bedrijf heeft samen met de veiling Flora de plannen uitgewerkt en is uiteindelijk ver antwoordelijk voor het rijden van de trein. De Schaaf komt naar eigen zeggen naar Rijns burg om het een en ander wat na der toe te lichten. De kosten van het hele gebeuren worden zater dag ook bekend gemaakt. Hoogervorst is vooral gechar meerd van de voordelen voor de lijnrijders. "Deze mensen maken vooral in de hoogtij-dagen enorm veel uren. Bijvoorbeeld zo rond de kerst wordt er wat afgereden. Rijtijden 'Dat is erg belangrijk. Want een lijnrijder is vaak niet alleen chauffeur maar ook verkoper van de bloemen. Hij kan dan in Duitsland zyn werk beter aan", vervolgt Hoogervorst Een ander belangrijk voordeel van het vervoer van bloemenwagens per trein is de actieradius, of in gewoon Nederlands: hoe ver de vrachtwagen komt. Want door de wet op de rijtijden (en door de strenge controle op naleving hiervan van de kant van de poli tie) kan een lijnnjder uit Ryns- burg in een straal van 700 kilo meter zyn bloemen slijten. 700 kilometer is in de praktijk de ma ximale afstand die een vrachtwa genchauffeur wettelyk gezien aaneengesloten kan rijden Hoogervorst: "Die straal kan nu worden uitgebreid. De trein rijdt van Rotterdam naar Mannheim en vandaar heeft de chauffeur dan nog de kans om ongeveer 700 kilometer te ryden. Dit brengt organisatorisch wat moei- lykheden mee voor zijn bedrijf, maar in principe is het moge lijk". Ook andere voordelen als kwali teitsverbetering en wellicht ex portvergroting zijn volgens Hoo gervorst duidelijk. Belangryk is volgens hem nu om te kyken hoeveel trek de lijnrijders in het idee hebben. "De belangrykste overweging voor hen zal de prys zijn. Wat je tegen elkaar moet af wegen zyn de kosten die het rij den met zich meebrengt en de kosten van het vervoer per trein. Maar ik denk dat gezien de sty- gende energieprijzen en perso neelskosten de trein een goede kans gaat maken". België Hoewel Hoogervorst logischerwijs alleen aan de lynryders denkt, biedt het idee ook voor andere bedryfstakken in Nederland per spectief De Schaaf van Railstar hierover: "In onze buurlanden wordt al ge werkt met deze gecombineerde manier van goederenvervoer Nederland loopt wat dit betreft wat achter. Maar als deze bloe- mentrem gaat lopen, kun je stel len dat ook andere takken aan bod komen. Zo ligt er al een plan om midden volgend jaar samen met de Belgen een trein met vrachtwagens richting Duitsland te sturen. De treinen beginnen dan apart in Antwerpen en Rot terdam te ryden en worden er gens in Zuid-Nederland samen gevoegd". De ideeèn zyn er dus. Maar ze moe ten nog wel nader worden inge vuld Zowel wat betreft de kos ten als wat betreft douaneforma liteiten. De "Rynsburgse" trein zal de functie van procfkonyn gaan vervullen. Wordt het een succes dan zullen er wat betreft Railstar wel meer schapen over de dam komen. De Josti-band zoals die binnenkort in Katwijk In kader jaar van gehandicapten KATWIJK - In het kader van het internationale jaar van gehandi capten vindt op vrijdag 6 novem ber in sporthal Cleyn Duin in Katwyk een concert plaats van de Josti-band. Deze band bestaat geheel uit geestelijk gehandicap ten Aanvang van het concert is 20 00 uur. De oudervereniging "Philadelphia" is verantwoorde lijk voor de organisatie. De Josti-band. het zogenaamde huisorkest van Hooge Burch, een centrum voor geestelijk ge handicapten in Zwammerdam, biedt aan 100 van de 600 bewo ners de mogelijkheid om in groepsverband muzikaal bezig te zyn. Het orkest werd in 1966 op gericht en geniet momenteel na tionale bekendheid Met name na een televisie-optre den indertijd stroomden de ver zoeken voor het geven van een concert binnen Nochthans ver zorgt de band slechts éénmaal per jaar een optreden buiten de muren van het instituut. De doel stelling van het orkest, ontspan ning door middel van het zelf musiceren, is niet te combineren met een zwaar concert-program ma. zo stelt de Mdbtf Regelmatig brengt de band gram mofoonplaten uit Onlangs ont ving de band een gouden lang speelplaat. Onze muzikanten hebben geen verstand van mu ziekgeschiedenis. muzieklitera tuur of muzikale constructie, maar ze spelen vol overgave en geestdrift Muziek uit het hart", aldus de leiding Kaarten voor het optreden in Kat wyk zyn te verkrijgen voor aan vang aan de zaal of by de be stuursleden van "Philadelphia". Ook by enkele boekhandelaren liggen loegangsbewyzen gereed ger waarschuwde de politie die met behulp van een toevallig langskomende takelwagen dc wagen uit de sloot haalde Er is nog mond-op-mond beademing toegepast maar dit baatte niet ALKEMADE - Dc 30-jarige AH. van V uit Roelofarendsveen is vanmorgen verdronken toen hy met zijn wagen in een sloot naast de Provinciale weg 5 terecht kwam Door nog onbekende oorzaak raak te de man. die op weg was naar zyn werk. van dc weg af waarby de auto op zyn kop in een sloot kwam te liggen Een voorbygan- De politie verzoekt getuigen van het ongeval, dat waarschynlyk tussen kwart voor zeven en ze ven uur is gebeurd, zich te mel den (tel. 01713 9009).

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23