Bijbelsmokkel kan kerk China schaden OCITIZEN Hoge rente! \ni% 111% VS en Z.-Afrika werken samen aan kernenergie Extra aantrekkelijk bij de Amno Bank. AZC walst DZV plat Bestuur FC Utrecht misleidt gemeente Tegen inilj oenenoplichter 3V2 jaar hechtenis geëist Amro Bank. De bank waar je wat aan hebt. DONDERDAG 22 OKTOBER 1981 (Van een medewerker) Een huzarenstukje, dat wel. Maar of de zendingsorganisatie „Kruistochten" ioldoende ver antwoordelijkheidsgevoel aan de dag heeft gelegd, staat nog te be zien. Door in één klap een mil joen bijbels naar China te smok kelen, kon „Kruistochten" de Chinese christenen wel eens in een lastig parket hebben ge bracht. Juist op een moment dat het christendom in China weer de kans krijgt zich enigszins te ontplooien, zet de organisatie van Anne van der Bijl deze nieu we verworvenheden op het spel. Het moet een moeilijke afweging geweest zijn voor Kruistochten. Begin vorig jaar kwam uit China het verzoek om bijbels. De aan drang was zo sterk, dat Anne van der Bijl dat verzoek opvatte als een „stem van God", zoals een van zijn medewerkers het uit drukt. Men realiseerde zich op het hoofdkantoor van Kruistoch ten inErmelo, dat een actie voor bijbels in China een waagstuk zou zijn. „In Oost-Europa heb ben we de ervaring dat de over heid milder wordt als de bijbel smokkel succes heeft. Het is als of ze dan willen bewijzen dat bij belsmokkel niet nodig is. Maar hoe zou dat in China uitpakken? Zal het regimesoepeler worden met het verlenen van toestem ming voor het drukken van bij bels? Of krijgen de christenen het nu extra moeilijk?" Anne van der Bijl, die er altijd sterk van overtuigd is dat zijn werk aan een roeping van God beantwoordt, koos voor het risi co. We hebben veel research ver richt. We weten dat er in China een enorme opwekkingsbewe ging gaande is. Er is een schreeu wende vraag naar bijbels. Voor komen moet worden dat de Chi nese jongeren die in en vacuum leven, ten slachtoffer vallen aan de sektarische bewegingen als de Jehova's Getuigen of de Mor monen. We hadden nataurlijk de officiële weg kunnen kiezen. Maar dat betekent dat er mond jesmaat bijels naar binnen mo gen en dat er zeker vijf, zes jaar overheen zou gaan eer we de mil joen zouden halen. Nu hebben we dat zelfde aantal in één jaar naar binnen gebracht". „Project Parel" werd de naam waaronder Kruistochten vorig jaar geld begon in te zamelen voor de spectaculaire smokkel- operatie. Over het hoe en wan neer werd uiteraard niet in het openbaar gesproken. Het geld, ongeveer vijftien miljoen gulden, kwam er via de vele vertakkin gen die Kruistochten in de wes terse wereld heeft. Nederlandse gevers droegen relatief het mees te bij. Hoewel de organisatie er financieel uit is gesprongen, zal de stunt niet gauw herhaald worden. „De operatie heeft zoveel van ons ge vraagd, dat het normale werk voor de landen in Oost-Europa eronder geleden heeft". Toch heeft Anne van der Bijl aange kondigd dat de actie voor China doorgaat. Er is gevraagd om nog eens een miljoen bijbels, maar Kruistochten wildoorgaan tot de tien miljoen is bereikt. „We heb ben allerlei andere methodes, die minder spectaculair zijn". Een goede naam In kerkelijk Nederland heeft Anne van der Bijl een goede naam. De kerken en het Nederlands Bijbel genootschap hebben dan ook geen reden om het bericht over de smokkelactie in twijfel te trekken. Wel worden er vraagte kens gezet bij de manier waarop het bericht wordt gebracht, maar dat hoort bij de wijze van presen tatie van Anne van der Bijl. Tus senzinnen als „Ofschoon de tijd van de wervelstormen al begon nen was, was de zee spiegelglad" en „De stevig verpakte bijbels vatten geen vlam", moeten sug gereren dat Onze Lieve Heer per soonlijk aan de smokkelactie deelnam. Maar dat zijn details. Van leugens of onjuistheden, zo als die in het wondere wereldje van de bijbelsmokkelaars voor komen, zal Kruistochten zich nooit bedienen. .tl 't-t/r* i i Christenen krijgen wat meer bewegingsvrijheid in China, hel Westen daarop reageren? Hoewel het uitgesloten is dat het Neeerlands Bijbelgenootschap ooit samen zou kunnen werken met Anne van der Bijl, is de ver standhouding zakelijk goed. Als het nodig is, leveren bijbelge nootschappen bijbels aan Kruis tochten. Wat daar verder mee ge beurt, wordt in het midden gela ten. Bijbelgenootschappen werken alleen langs legale weg en dat is een erecode waarmee zij veel goodwill hebben opge bouwd in alle delen van de we reld. De bijbels die Kruistochten op juni met een schip aan een van Chi na's kusten aan wal zette, zijn ex emplaren van de nieuwste Chi nese vertaling, die in opdracht van de Hong Kong Bible Society in 1978 gereed kwam en in 1979 voor het eerst van de drukpersen rolde. Kruistochten heeft foto grafische kopieén van de origine le drukproeven van dit Bijbelge nootschap gekocht. In Hong Kong had men zich op het mo ment dat het contract gesloten werd, niet goed gerealiseerd wat Kruistochten van plan was. Het Bijbelgenootschap Hong Kong is ook verantwoordelijk voor Chi na, dat zelf geen genootschap heeft. Toen men ging bevroeden welke risico's de stunt van Anne van der Bijl met zich mee kon brengen, is nog geprobeerd van het contract af te komen. Men was zelfs bereid de reeds gedruk te bijbels terug te kopen. Maar Kruistochten wilde daar niet van weten. De bijbels, in het pinyin, de nieuwe transcriptie van het Chinees die onder Mao is ingevoerd, zgn in Amerika gedrukt in een klein formaat, hetgeen de smokkelac tie iets vergemakkelijkt. Verpakt in dozen van 90 stuks werden ze van boord gezet en meegenomen door de 20.000 christenen die zich op het strand hadden verza meld. Vier uur na het vertrek van het schip kwamen soldaten op de plek van landing. De meeste van de 11.000 dozen waren toen al meegenomen door christenen, op de fiets, in auto's of lopend. Ongeveer 10 20.000 bijbels zijn in beslag genomen. Publiciteit De organisatie Kruistochten was eigenlijk niet van plan de stunt in de publiciteit te brengen. De laatste weken had men echter ge merkt dat geruchten over de ac tie vanuit China naar Hong Kong begonnen over te waaien. De be richtgeving was echter nogal ge kleurd, zodat Kruistochten het beter achtte dan zelf maar in de openbaarheid te treden. Het wachten is nu op de effecten van de smokkelactie. De Chinese christenen, door Kruistochten geschat op tien miljoen, volgens andere bronnen vijf of twee mil joen, genieten de laatste twee jaar meer rechten dan in de zwar te tijden van het begin van de Chinese revolutie en de Culture le Revolutie. De huisgemeenten die ondanks de vervolgingen ble ven bestaan, zijn weer boven gronds geworden en het aantal bekeerlingen is opvallend groot. Vong jaar werden zestig kerken heropend, voornamelijk in de grote steden. Voor het eerst in twintig jaar kwa men vertegenwoordigers van al le kerken die zich in 1951 voegde in de patriottische „Driemaal zelf'-beweging, vong jaar weer bg elkaar Dat gebeurde in Nan king Bisschop K H Ting, hoofd van een theologische school met 48 leerlingen in Nanking, werd tot voorzitter gekozen. Tevens werd een Chinese Raad van Ker ken opgencht. In kleine .aantal len mogen weer bijbels worden ingevoerd en eerder dit jaar werd bekend dat een Amenkaanse or ganisatie toestemming had ge kregen een complete drukpers aan de Chinese christenen te schenken. De Indonesiër Kho Sing Let, die als zakenman geregeld China be zoekt en als een van de beste kenners van de Chinese kerken wordt beschouwd, schreef deze maand in het hervormd-gere- form eerde zendingsblad „Van daar": „Laten we niet de nieuwe vrijheid die de Chinese christe nen hebben verworven, in ge vaar brengen door het smokke len van bijbels. Er zijn andere wegen". Met die laatste opmer king doelt Kho Sing Let op het sturen van losse exemplaren van de bijbel, wat al jaren door de bij belgenootschappen wordt gepro pageerd. Verder verzorgt het bij belgenootschap van Hong Kong al vele jaren radioprogramma's waann de bijbel op dicteersnel- heid wordt voorgelezen. Sinds 1979 komen daar ontstellend veel reacties op binnen, wat als een bewijs wordt gezien van de opwekking die China doormaakt dank zij de toegenomen vrijheid. De kernvraag is, hoe daar vanuit het Westen op moet worden ge reageerd. Nooit mag vergeten worden hoezeer zending en mis sie in de tweede helft van de 19e eeuw als handlangers zijn opge treden van de koloniale machten die met China hebben gesold. Bescheidenheid is dus op zijn plaats. Fundamentalistische be wegingen die staan te trappelen om op de 900 miljoen Chinezen te worden losgelaten, zullen in toom moeten worden gehouden. De grote kerken, en dan met name de zendingsorganen, nemen een afwachtende houding aan. Het adagium is tot nu toe dat de Chi nese kerken zelf moeten bepalen in welk tempo zij hun plaats in het zich vernieuwende China willen innemen. De vraag is of een schip met een miljoen bij bels, de goede bedoelingen ten spijt, met meer kapot maakt dan dat ermee opgebouwd wordt. De l'nie van Baptisten Gemeen ten. die deze week officieel haar 100-jang bestaan herdenkt met een algemene vergadering in Sneek. heeft de aangesloten ge meenten gevraagd gemiddeld ongeveer veertig gulden per lid per jaar af te dragen aan zending, opleiding en evangelisatie naast de vaste Uniecontributie. Daar bij is meegedeeld dat M 'fi rn aal begonnen werk in stand moet worden gehouden, maar dat pas-op-de-plaats zal worden gemaakt met nieuwe meer geld- vragende activiteiten. Dat bleek gisteravond uit de jaarre de van Unie-voorzitter ds. J. Broertjes uit Groningen. Een re de waarin deze als thema had ge kozen "Rentmeesters van goede bodem". waarbij hij een splitsing maakte tussen verschillende vor men van rentmeesterschap: van het verleden, van de Unie, van de bijbel, van het geld, van de lief de. in de wereld, van de Heer. Ten aanzien van de Unie legde hij uit dat ook deze organisatie de trekken van een log lichaam gaat vertonen, en dat men moet open staan voor nieuwe kansen en ideeén. De Evangclisch-Lutherse kerk heeft als eerste der acht regiona le kerken haar instemming be tuigd met het plan voor nauwere samenwerking, waartoe de lan delijke synode van de bond van evangelische kerken in de DDR vorige maand heeft besloten. De Saksische Synode, die tot giste ren in Dresden bijeen was. ging ook akkoord met reglementswij ziging van de kerkenbond, die de kerkrechtelijke voorwaarden voor de eenwording bevat. Het plan houdt in dat in de komen de zes jaar alle besturen en werk* groepen van de drie overkoepe lende organisaties zullen samen vloeien. De paus heeft weer reisplannen. Behalve Spanje zal hij volgend jaar ook Engeland bezoeken. Kardinaal Hume, aartsbisschop van Westminster, heeft beves tigd. dat de paus in mei 1982 En geland zal bezoeken. Tegenover de kardinalen Hume van West minster en Joseph Gordon Gray van Edinburgh heeft de paus be vestigd. dat hij zich reeds op dit bezoek voorbereidt- Op het reis programma staan bezoeken aan Engeland. Wales en Schotland. ADVERTENTIE ALPHEN AAN DEN RIJN - AZC/ Microlife heeft alleen de leiding in de waterpolohoofdklasse ge nomen. In verband met de Euro pa-cup-deelname van het ko mende weekeinde in Berlijn speelden de Alphenaren gister avond al tegen DZV uit Delft. Hoewel de nieuwe formatie van coach Harry Vriend zaterdag tot een goed resultaat (8-9) tegen het Leidse Zijl/LGB kwam, had AZC nauwelijks problemen met de kersverse hoofdklasser: 17-9. De Alphense ploeg kon het zich veroorloven om een matige partij aan het honderdkoppige publiek voor te schotelen en toch royaal te winnen. DZV, dat versterkt is door de komst van Bert Lichtenberg en Piet Reedijk, opende via topsco rer Eric Te Kulve de score (0-1), waarna AZC in het eerste partje toch met 3—1 voorkwam. Aan het einde van de tweede fase was die voorsprong uitgebouwd tot 7-3 en via 13—6 na 21 minuten werd het in een saaie wedstrijd uiteindelijk 17-9. De Delftenaren hadden vooraf al rekening gehouden met een ge voelige nederlaag (Vriend tijdens de wedstrijd: "wat coach ik rus tig, hé? Ik hoef me ook niet op te winden. Winnen doen we toch niet") en accepteerden de toch meevallende marge lachend. AZC-coach Arie Domburg trom melde zijn mannen daarentegen morrrend bijeen om ze op het ge brek aan concentratie te wijzen. De kampioen, die vanmorgen vroeg is afgereisd, was er met z'n gedachten niet bij geweest. Te gen DZV kon dat. Aanvoerder Ton Buunk reikte als enige naar een goed niveau en onder streepte dat met vijf tref fers. De overige AZC-goals kwa men op naam van Eric Noorde- graaf (3x), Ron de Vogel (3x), Ed van Es, Radu Mirea, Gijze Stro- boer, Ruud de Hey en Arco Ver boom. Zware straf atoomwacht- weigeraars DEN HAAG (GPD/ANP) - Solda ten die weigeren kernwapens te bewaken, kunnen voortaan op zwaardere straffen'rekenen. Het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag veroordeelde gisteren de atoomwachtweigeraar Aad Wijsman uit Zoetermeer tot een onvoorwaardelijke gevangenis straf van drie weken. Het HMG legde daarmee een zwaardere straf op dan de Krijgs raad had gedaan (zes weken voorwaardelijk). De openbare aanklager had daar om gevraagd, omdat naar zijn mening de tijd van waarschuwingsstraffen voor atoomwachtweigeraars voorbij is. De president van het HMG, prof. jhr. Van den Bosch, was het hier mee eens. Weigering van kern- wapenwacht is een feit van ern stige aard, dat de operationele gereedheid van de krijgsmacht schaadt, zei hij. Juist omdat steeds meer soldaten de atoom- wacht om principiële redenen weigeren, zijn nu zwaardere straffen nodig, oordeelde het Hof. De soldatenvakbond WDM is "diep verontwaardigd" over de straf, die wordt gezien als een ex tra bewijs dat er niets terecht komt van het recht van militai ren om in vrijheid hun mening over kernwapens te geven. UTRECHT (GPD) - Het bestuur van FC Utrecht heeft jarenlang de gemeentelijk commissaris bij de club, sportambtenaar Jan van Dam, opzettelijk misleid. Het kwam geregeld voor dat het be stuur eerst met Van Dam verga derde en vervolgens, na diens vertrek, zonder hem. Dan wer den er pas 'echt zaken gedaan'. Dat is bevestigd door de vroegere vice-voorzittcr van FC Utrecht, Arno van den Heuvel. Van Dam zelf sluit deze gang van zaken niet uit, maar zegt hier nooit iets van te hebben bespeurd: „Ik heb namens de gemeente met de offi ciële boekhouding te maken en niet met wat allerlei mensen daarbuiten doen". Niet één bestuurslid van FC Utrecht wil reageren op de uitla tingen van ex-bestuurslid Van den Heuvel en de voorzitter van de Vrienden van FC Utrecht, Baartwijk, dat twee bestuursle den hun functie min of meer hebben 'gekocht'. Iedereen rea geert met: „Geen commentaar". Van niemand is enige ontken ning vernomen. Inmiddels is wel bevestigd dat de schulden van FC Utrecht zijn op gelopen tot een bedrag dat boven de drie miljoen gulden ligt. Vol gens gemeentelijk commissaris Jan van Dam zou het faillisse ment van de club onafwendbaar zijn als één van de schuldeisers daarom zou vragen. FC Utrecht heeft een schuld van negen ton aan langlopende kre dieten. Voor rente en aflossing daarvan staat de gemeente ga rant. De gemeente probeert dat geld gedeeltelijk terug te krijgen door de subsidie aan FC Utrecht niet uit te keren. BIJ DE TIJD ALS GEEN ANDER! verstrekt het officiële gorontiecertificoot. TOKIO (ANP) Een Japanse autofabriek heeft een wedstrijd uitge schreven voor nieuwe ideën op autogebied. En dan is er altijd een leukerd die een origineel idee heeft. Zoals deze man met zijn "laars-mobiel", dat nog 15 km. per uur kan afleggen. (Van onze correspondent Karl Breyer) JOHANNESBURG - In Pretoria vinden sinds gisteren gesprek ken plaats over nucleaire vraag stukken tussen Zuidafnkaanse en Amerikaanse deskundigen. In diplomatieke kringen wordt dit gezien als het begin van een nieuwe samenwerking op het ge bied van atoomenergie tussen Zuid-Afrika en de Verenigde Staten, ondanks het feit dat Pre toria tot nog toe geweigerd heeft het verdrag tegen verspreiding van kernwapens (het zgn. non- proliferatie-verdrag) te onderte kenen. Waarnemers zijn van mening dat de gesprekken ten doel hebben Zuid-Afrika opnieuw te voorzien van verrijkt uranium, dat nood zakelijk is voor het opwekken van atoomenergie in de atoom krachtcentrales Koeberg I en II bij Kaapstad. Sinds 1975 hadden de VS geweigerd Zuid-Afrika uranium te leveren datin Amen- ka verrijkt wordt. Een Amerikaanse diplomaat wees erop dat de gesprekken in Preto ria een voortzetting zijn van de discussies die van 25 tot 27 au gustus door een Zuidafrikaanse delegatie van atoomdeskundi gen in Washington werden ge voerd. Bij deze gelegendheid hadden de Zuidafrikanen ook de mogelijkheid om de gas-centnfu- ge-verrijkingscentrale in Ports mouth, Ohio, te bezichtigen. Volgens de woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Pre toria hebben de VS soortgelijke gesprekken over de veiligheid bij verrijkingscentrales met an dere landen gevoerd. Atoome- nergiedeskundigen in Zuid-Afn- ka zijn inmiddels van mening dat het tussen Washington en Preto ria tot een overeenkomst zal ko men. waardoor Zuid-Afnka weer verrijkt uranium zal ontvangen, zonder het non-profileratiever- drag ondertekend te hebben. Intussen werd bekend dat vanuit Zuid-Afrika reeds een hoeveel heid 'yellow cake' (ruw uranium) voor het vemjkingsproces werd geleverd en dat vooral de Fran sen ongeduldig werden over de Amerikaanse boycot. Een Frans consortium is namelgk verant woordelijk voor de bouw van de Koeberg-atoomenergiecentrales, die minstens twee miljard rand (ongeveer vyf miljard gulden) kosten. ADVERTENTIE Wie voor een eigen huis f spaart, profiteert van deze hoge rente via het Eigen Huis Spaarplan. Direct opvraagbaar spaargeld, dus niet vast zetten! Bij opname voor een ander doel dan de aankoop van een eigen huis betaalt u slechts 2% opnamekosten. Voor deze rente hoeft u uw spaargeld maar voor 2 jaar op een Vaste Looptijd Rekening te storten. Deze hoge rente is gegarandeerd gedurende de hele looptijd. (Deze rente geldt ook voor 3 t/m 6 jaar vaste looptijd). Utrechtse officier van justitie mr. A Herstel gisteren geeist tegen Johan B (47) uit ElUISlO dit er van wordt verdacht zakenlieden voor miljoenen guldens te heb ben opgelicht. Hij noemde B. „een ballonnenkoopman met kleurige dingen waar niets in zat" Volgens de dagvaarding zou de directeur van inmiddels failliet verklaarde BV's met ver valste of gefingeerde zakelijke overeenkomsten zakenlieden en particulieren hebben overge haald hem geld te lenen of (soms) grote sommen in zijn 'lege' BV's te investeren. Zowel de officier als de verdediger, mr. Jan Boone. gingen uitvoerig in op de rol die gedupeerde za kenlieden in dc hele affaire had den gespeeld ..Ik stel vast", zei mr Herstel, „dat de verontwaar diging over het laakbaar gedrag van de verdachte niet alleen op zgn schouders terecht behoort te komen Degenen die met h« m in m 4)n 0*fua an n gMn filan tropen. maar dachten met de le ningen en investeringen de slag van hun leven te slaan Eerder in het proces had de officier zich verwonderd over de eco noom drs. Axel Bolhuis uit Was senaar die zich als ambtenaar van het ministerie van binnen landse zaken m het dubieuze za kenleven van de verdachte had gestort Bolhuis schoot er voor 260 000 gulden bij in.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17