,We kunnen het wel vergeten' Feyenoord: "Het wordt zwaar, maar we komen erdoor Rraay stapt terug Optimisme na zege op Dinamo Dresden AZ'67 gaat ondanks 2-2 voUedig af tegen Liverpool DONDERDAG 22 OKTOBER 1981 DEN HAAG (GPD) - Hans Kraay trekt zich zo goed als zeker terug als kandidaat voor het sectiebestuur be taald voetbal. De voormalige oefenmeester moet zijn be sluit vandaag weliswaar nog officieel meedelen aan de Vereniging Van Oefenmees- ters Nederland (WON), de kans dat hij op het laatste moment nog van ge dachten zal veranderen, is vrijwel nihil. Kraay, die for meel was voorgedragen door zestal oefenmeesters is ernstig aan het twijfelen ge bracht met name door de druk die er de laatste dagen van verschillende zijden op hem is uitgeoefend. Nadat het huidige sectiebe stuur afgelopen weekeinde bijvoorbeeld al een onaan vaardbaar over zijn kandida tuur had uitgesproken, liet bondscoach Kees Rijvers Kraay gisteren nog eens we ten zijn functie ter beschik king te zullen stellen als hij zich kandidaat zou blijven stellen. Daar kwam nog bij, dat hoofdredacteur Joop Nie zen van Voetbal Internatio nal Kraay intussen te ver staan had gegeven dat hij niet langer gehandhaafd zou kun nen worden als medewerker aan dit voetbalweekblad, in dien hij toch toe zou beslui ten toe te treden tot het sec tiebestuur betaald voetbal. Volgens Joop Niezen is een De inleiding tot Feyenoords' gelijkmaker. Kaczor kopt, krijgt de bal terug van doelman Jakubowsky en scoort. functie in het sectiebestuur namelijk onverenigbaar met journalistieke activiteiten, zoals Hans Kraay die mo menteel ondermeer bedrijft voor zowel Voetbal Interna tional als voor Studio Sport. Het sectiebestuur is eenzelf de mening toegedaan, alleen stond hier niet zozeer zijn functioneren als journalist ter discussie als wel zijn werk als lid van het bestuur be taald voetbal. De reden, dat Kees Rijvers zich overigens in het strijdgewoel mengde, moet worden gezocht in het feit, dat Kraay had verklaard zich voornamelijk te willen belasten met de post techni sche zaken. ROTTERDAM - Het mag overdre ven klinken na de minieme 2-1 zege. maar Feyenoord is er zelf heilig van overtuigd dat het zich een gunstige uitgangsposi tie heeft verworven voor het be reiken van de derde ronde in het UEFA Cup-gebeuren. De Rotter damse voetballers baseren die mening op een eerdere uit spraak van 'Dinamo-kenner' Va clav Jezek ("We zullen het thuis moeilijker krijgen dan uit") en in het verlengde daarvan vooral op de tegenvallende weerstand die de partner uit Dresden gis teravond bood. Een écht goede tegenstander immers zou in de Kuip veel meer gebruik hebben gemaakt van de verwarring die één helft heerste; nu dat slechts éénmaal was gebeurd, gaf dat aanleiding tot optimisme. And- ré Stafleu verwoordde het. "Het zal natuurlijk zwaar worden, maar we komen erdoor". Een gevaarlijke voorspelling, om dat die meer stoelt op de ver wachte en bespeurde zwakte van de tegenstander dan op de eigen kracht, maar ook een logische. In het eigen Oost-Duitsland moet Dinamo straks het spel maken en de ervaring heeft geleerd dat de ploeg dat maar erg moeilijk kan. Trainer Prautszch gaf het al aan en speelde er uiteraard graag op in ("onze kans om verder te komen is minimaal"); zijn colle ga Jezek voedde het optimisme nog meer. "Dinamo komt altijd veel beter voor de dag in uitwed strijden", sprak hij en hij haalde er de recente EC-resultaten bij om het te bewijzen. "Bij Twente speelden ze vorig seizoen 1-1, thuis werd het 0-0. Uit bij Stan dard Luik werd het ook 1-1, maar in de return 1-4". Die gegevens zijn wel aardig, maar bepaald niet maatgevend, want voetbal laat zich niet becijferen, laat staan voorspellen. Jezek zelf moest het gisteravond voor 14.000 kijkers (er was op 10.000 meer gerekend) pijnlijk onder vinden, want zijn foutieve taxa tie van de speelwijze van de te genstander bracht Feyenoord één helft lang in grote proble- AMSTERDAM - Door drievoudig Europees bekerhouder Liverpool herkend als opge fokt provincieclubje mag AZ'67 over twee weken het tegenbezoek aan de Engelse stad aan de Mersey afleggen als geldt het een dure toeristische trip. De 2-2 in het Olympisch Stadion verdoezelde de anti-reclame, die de voetballende werknemers van Klaas Molenaar vol overgave voor de bekende Noordhollandse handel in was machines, stofzuigers en radio's hadden gemaakt. Maar ongetwijfeld krijgt het gezel schap van Georg Kessler aan de Anfield Road van Liverpool de gepeperde rekening voorgehouden voor de wanprestatie, die binnen anderhalf uur in elkaar werd ge flanst. Hoewel tuk op erkenning vanuit Europa en omstreken, heeft een nationale kampioen zich in het Europa Cup-toernooi zelden zo slecht verkocht als juist AZ'67 te gen Liverpool. Ooit heeft geld schieter Klaas Molenaar in een wellicht door honger naar voet balmacht geladen bui gedag droomd dat alle in 'zijn' hobby geïnvesteerde centen uiteinde lijk een Europa Cup moesten op leveren. Maar helaas voor hem, die gedachte kan hij na gister avond voorlopig gevoeglijk uit zyn hoofd zetten. In de door 15.000 boeroepende kijkers be zette Amsterdamse betonbak werd AZ'67 door Liverpool inge pakt en volledig afgeserveerd, al wees de 2-2 in een totaal andere richting. "Kist had een minuut voor tijd de winnende goal in zijn voet, maar die doelman Grobbe- laar wist dat schot met geluk te stoppen", bedacht AZ-trainer Georg Kessler een nóg gunstiger uitslag voor zijn ploeg. Welis waar was Liverpool op alle fron ten beter, draafde hij nog even door, maar in die laatste minuten bleek toch weer dat de bal rond was, bla, bla, bla, bla... Vooraf had Liverpool-manager Bob Paisley met enige angst te gen de confrontatie in het Am sterdamse Olympisch Stadion aangekeken. Hoewel de huidige lichting "toen net uit de wieg was gekropen" had hij tóch even teruggedacht aan die beruchte Ajax-Liverpool, bijna vijftien ge leden. Als assistent van wijlen Bill Shankly had hij een vorige generatie Liverpool-spelers op 7 december 1966 in diezelfde kuip met 5-1 volledig de mist in zien gaan. "Maar gelukkig speelde Li verpool nu, zoals het in de bedoe ling lag", sprak Paisley opge- Het had er in de tweede periode schijn van, dat Liverpool een maal in het comfortabele bezit van een 0-2 voorsprong bewust naar een lager toerental terug schakelde. Een 2-2 score halver wege een Europa Cup-confronta tie suggereert immers spanning en de kassa moet straks ook aan de Anfield Road rinkelen. Maar Bob Paisley wuifde die gedachte bits weg, "want we zijn bij Liver pool niet op ons achterhoofd ge vallen". "Het publiek komt bij ons toch wel, ook als we AZ hier met 20-0 hadden verslagen". Vormcrisis Pakweg 1000 Liverpool-fans maak ten in Amsterdam al kennis met de vormcrisis, waarmee AZ'67 momenteel worstelt. De samen hang binnen de Alkmaarse ploeg ontbrak volledig, waar vorig sei zoen de linies voorbeeldig in el kaar vloeiden. Nu Kristen Ny- gaard is geveld door een knie blessure, komt pas echt tot ui ting hoe groot in de laatste jaar gang de inbreng van de Deen was binnen het Alkmaarse voet balcollectief. Jan Peters, die als diepgaande middenvelder aan zienlijk meer waarde voor AZ pleegt te vertegenwoordigen, moest tegen Liverpool doorgaan voor vormgever van de Noord hollandse aanvalsopzet, maar hij kwam in die rol ook ditmaal niet verder dan zijn al zo vaak afge draaide 'draaien, altijd maar draaien-nummer'. AZ ging bij af wezigheid van Nygaard ook nu weer mank aan een inzichtrijke speler, zodat tot voor kort hoog geprezen voetballers als Jonker (gele kaart wegens aanmerkin gen op de leiding van de Italiaan Barbaresco), Arntz, Van der Meer en zelfs Hovenkamp tegen Liverpool devalueerden tot even driftige als kansarme dravers. De door Alan Hansen en Phil Thompson bewaakte spitsen Tol en Kist bleven zodoende versto ken van de zo broodnodige aan voer. Schrijnend kwam een en ander tot uiting in het aantal kansen dat AZ in de eerste editie van de tweede Europa Cup-ronde creëerde. In de eerste helft ver scheen Pier Tol één keer voor de betrouwbare Zuidafrikaan Bru ce Grobbelaar. Na de doelwisse- ling waagde Kees Kist in de vijf tiende minuut een doelpoging, die meteen de 1-2 opleverde en in de laatste vyf minuten dook eerst Tol en vlak voor tijd wéér Kist in de buurt van de Liver pool-goalie op. Tol haalde zelfs doeltreffend uit en Kist trof het been van Grobbelaar. AZ liep ge talsmatig uitgedrukt dus gister avond 2 op 4 en oogstte aldus een te vette premie voor het door ei gen aanhang luid afgekeurde op treden. "Ik kan me voorstellen dat een deel van het publiek bij een volgende gelegenheid lekker bij de open haard blijft zitten", kon Kees Kist er begrip voor op brengen dat het publiek zich be kocht voelde. Gekoppeld aan de aalgladde David Johnson liet de anders efficiënte, maar nu logge mandekker Ro nald Spelbos voor AZ de hoop op een geslaagd optreden op het Europese platform al spoedig vervagen. Met een 'blind' gege ven hakbal speelde hij na 20 mi nuten Terry McDermott en Ken ny Dalglish alle mogelijkheden in handen om de 0-1 van David Johnson voor te bereiden. AZ zwalkte toen al hulpeloos rond, achterin moesten Spelbos en de uiterst matige Reynders een-op- een spelen tegen Johnson en Dalglish, omdat Metgod vóór zijn defensie ging opereren. Ook r de aanval. Hier maakt spits Johnson het Ronald Spelbos (links) met Metgod bleek het AZ-mid- denrif van onvoldoende gewicht om het kwartet Lee, McDermott, Souness en Ray Kennedy tegen spel van enige importantie te ge ven. De 0-2, die Sammy Lee kort na rust voor Liverpool binnen haalde, lag in het spelverloop op gesloten. Maar alle logica werd daarna door Kees Kist en Pier Tol met voeten getreden, zodat AZ'67 naderhand tegen beter we ten in nog enige hoop op een voortgezet Europa Cup-avontuur mocht ontlenen aan de 2-2 uit slag. Hugo Hovenkamp, die een kwartier voor tijd wegens een dijbeenblessure zijn plaats aan Ype Anema had afgestaan, deed dat echter niet. "In Liverpool moeten we er van maken, wat er van te maken valt", biechtte hij op. "We moeten tóch naar Enge land. anders kost het AZ geld. Maar eerlijk gezegd kunnen we nu al de derde ronde vergeten" GERARD VAN PUTTEN Masseur dood na hartaanval SOFIA (ANP) - Tijdens de wedstrijd CSKA Sofia-Glen- toran Belfast kreeg de mas seur van de Noordieren, de 54-jarige Bobby McGregor, toen hij het veld oprende om een speler te gaan verzorgen een hartaanval. Hij werd per ambulance naar het zie kenhuis vervoerd. Bij aan komst bleek hij te zijn overleden. Op grond van zijn eerdere gen met Dresden en met het Eu ropese voetbal in het algemeen, was Jezek er vanuit gegaan dat de Oostduitsers in de Kuip in een 4-4-2 formatie zouden aantreden. Déérom had hij Jan van Deinsen geposteerd achter zijn overwe gend statische middenveld Van Hanegem, Stafleu, Van Til. Ach terliggende gedachte was dat Heidler als hangende rechter spits zou fungeren, zodat de man met het meeste loopvermogen bij Feyenoord (hij is de laatste tijd bovendien de beste speler) veel "diep" zou kunnen gaan en dus optimaal gebruikt zou kun nen worden. Samen met Van Til had Van Deinsen opdracht gere geld op avontuur te gaan. Ten minste, als de mogelijkheden zich voordeden. Die deden zich echter nauwelijks voor, omdat Heidler niet bleef hangen, maar juist vaak vooruit schoof en omdat Van Til niet veel kans kreeg op uitstapjes (rechterspits Bouwens trok te veel naar binnen en versperde hem daar de weg, zodat hij alleen buitenom kon). Daardoor lag het op papier zo logische concept snel aan duigen. De verwarring binnen Feyenoord werd nog gro ter toen Stafleu op eigen initia tief de penetrerende taak van zijn collega's overnam, het "ren paard" Schade daarbij overla tend aan.... Van Hanegem. Het zal duidelijk zijn dat dat wel fout móest gaan. Zonder aan speelpunt achter en in de voor hoede (Vermeulen zat vast in de dekking van Helm, Kaczor kwam nooit los van Schmuck). kon Feyenoord het overwicht niet effectief maken. Er werd wel gezwoegd, maar het zware veld waarop de bal maar moeilijk rond ging, de tactiek en de vleu gelspelers werkten tegen. In eer ste instantie werden ze te weinig aangespeeld en als dat dan wel gebeurde, betekende dat eerder de onderbreking dan de voort zetting van de aanvalsactie. Steeds meer personen gingen zich als gevolg daarvan met het frontwerk bemoeien, waarmee de ruimte steeds beperkter werd. Verder dan wat afstandsknallen kwam de ploeg dan ook niet, ter wijl Heidler bij de enige echt ge richte tegenstoot van de eerste helft de hoek maar voor het uit zoeken had. De 0-1 van vlak voor de pauze bracht Jezek tot een logische omzetting. Zonder Van Hane gem, die met een hesblessure in de kleedkamer moest achterblij ven, besloot de coach tot va ban- que-spel. Invaller Brard werd linksback, Stafleu werd libero, Nielsen en Van Deinsen schoven op naar het middenveld. Het leidde onmiddellgk tot meer dreiging, omdat vooral Nielsen zich goed van zijn taak kweet Hg dook op tijd op naast zgn spitsen en was op tgd terug. Even leek het nog mis te gaan, maar toen linkerspits Dóschner de kans op 0-2 had gemist, kwam het keerpunt. De 1-1 die Kaczor in dezelfde minuut vond en de 2- 1 van Vermeulen gaven aan dat. de gok geslaagd was en dat Dina mo bepaald zo sterk niet was. Het werd benadrukt door het gege ven dat de helft van hal noord-team met blessures aan de tweede helft was begonnen. Troost kon zijn arm nauwclgk optillen. Stafleu liep dizzy rond met een blauw oog, Vermeulen snakte grieperig naar adem. Kac zor hobbelde door met een ge zwollen enkel en moest worden vervingen door Groenendijk. Terwgl het gehandicapte team bovendien fouten blééf maken in de opbouw (teveel ballen hoog door het centrum), kon Dinamo toch gemakkelgk onder druk worden gehouden Waar Clive Thomas zgn reputatie van stren ge. maar eerlgke arbiter, volledig waarmaakte (hg hield Troost al in de eerste minuut geel voor en bestrafte later Wijnstekers en Mittag met een prent), beant woordde Dinamo dus nauwelgks aan de verwachtingen. "Die ploeg is me tegengevallen", vond Jezek dan ook. "Ik dacht dat ze meer kwaliteiten hadden" Volgens zgn uitspraak vooraf gaande aan het duel. moet Fcye noord het dus véél gemakkelg- ker krggen in Dresden Gecon fronteerd met die woorden hield Jezek zich nu. anders dan zgn spelers wgselgk op de vlakte. "De kans is fifty fifty". PAUL DE TOMBE

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13