Blik in de weekbladen 'tlevenduurder.SRVni KQBDB Reportage SRV. De zuinigste auto van Nederland. Europees kampioenschap zeevissen KLSEVIERS DONDERDAG 22 OKTOBER 1981 PAGINA 11 SCHEVENINGEN Deze week wordt in Scheve- ningen het Europees kampioenschap zeevissen gehouden. Elke dag varen 173 hengelaars van de European Federation Sea Anglers (EFSA) ver deeld over zeven loggers uit. Onder hen bevinden zich zes dames, onder wie Ria van Maren. Zij is Europees titelhoudster bij de dames. Van Maren werd vorig jaar voor de kust van Schotland kam pioen. Ook haar man, de Zoeterwoudse huisarts Bernard Kortmann, neemt aan de titelstrijd deel. Beiden zitten ook in het organisatiecomité. Om dat dinsdag de boten niet uitvoeren vanwege het slechte weer komt het echtpaar niet alleen van daag, maar ook morgen nog in actie. Van de giste ren afgewerkte wedstrijddag een impressie in bij gaand verhaal. Het pilletje tegen zeeziekte is amper naar binnen ge slikt, of de zeereis is al een verschrikking geworden. De paar boterhammen die 's ochtends vroeg naar binnen zijn gewerkt, dobberen dan al ergens rond in de Noordzee. En hoewel de maag reeds leeg is, blijven de braakneigingen voortduren. De opmer kingen van een ervaren bemanningslid van de 'Zee ster' dat "het weer vandaag écht slecht wordt" en dat "iedereen wel zeeziek zal worden teruggeblazen naar huis" werken bepaald niet geneeskrachtig. De tweede wedstrijddag is op dat moment nog niet eens begon nen. Ongeveer een uur varen van de zeehaven van Schevenin- gen ligt de visstek. De duur van de wedstrijd (3 x 100 minuten) lijkt dan al een nachtmerrie te gaan worden. Het enthousias me om een dag van het Europees kampioenschap zeevissen te volgen heeft inmiddels plaats gemaakt voor afschuw. Wat bezielt die mensen toch om deel te nemen aan dat EK? De vis wordt duur betaald, want per slot van rekening hingen maandag bijna alle deelnemers op de terugreis over de railing van de boot om de Noordzee te bevuilen met hun maagvulling. Hoe wel zijn rode haren wat fel af steken, kleurt een verwoed visser steeds bleker naarmate de weersvoorspellingen ne gatiever worden. Hij troost zich met de gedachte: „Zee vissers zijn allemaal gek. Dus dan geeft het niet datje mee doet aan zo'n evenement. En we zitten toch allemaal in hetzelfde schuitje?" De man heeft lering getrokken uit de eerste wedstrijddag, want hij draagt een wit stic kertje achter zijn oorlel. En dat plaatje geldt niet, zoals een andere deelnemer ver telt, om een gat in zijn oor te dichten, maar moet zeeziekte tegengaan. Ria van Maren: „Volgens een Amerikaanse dokter die er mee experimen teert moeten de stoffen die in die stickertjes zitten worden opgenomen door de bloedva ten waardoor je niet meer zeeziek kan worden. De orga nisatie van dit EK probeert ze nu ook uit". De fronsende wenkbrauwen („Wat zoekt een vrouw in die ruige mannenwereld?") zijn reeds verdwenen als Van Ma ren die woorden uitspreekt. Diepe bewondering heeft zij Het Zoeterwoudse echtpaar Ria van Maren en Bernard Kortmann vlak voordat de 'bizarre' tweede wedstrijddag i eevissen begint. inmiddels afgedwongen. Maar ook de Zoeterwoudse geeft toe: „Als het net zo slecht weer is als maandag dan hoeft het voor mij niet. Ik ben na die dag ziek naar huis teruggekeerd. Voor morgen voorspellen ze ook wind kracht zes tot zeven. Dan ga ik echt niet op zo'n bakkie staan. Dan blijf ik liever thuis". Van Maren rekent zichzelf dan ook niet tot de echte fanatie ke vissers. „Die", zegt ze, „die komen voor de spanning en zijn op sensatie belust". Eer der op de dag wist een visser uit Haarlem te vertellen: „Vooral de Hollanders zijn erg fanatiek. Die zijn in staat lijnen door te knippen en niet te waarschuwen als de lijn van een ander vastligt aan die van hen". En van Hans van Loenen, 'ang ling—captain' van de 'Zee ster' en lid van het organisa tiecomité: „Een groot aantal komt primair voor het wed- strijdvissen. Als die mensen ergens tegen kunnen protes teren dan zullen ze dat niet la ten". „Zeevissen is inderdaad een wat vreemde sport", vindt ook Ria van Maren. „Als de mensen zeggen dat het gek is, dan heb ik daar geen enkel probleem mee. Maar de meeste kennissen en familie leden vinden het dapper. Het kan mij niet zoveel schelen dat je koude tenen krijgt en dat het af en toe smerig is. Je moet nu eenmaal die vieze pieren of zagers gebruiken als aas. Je gaat gewoon na de wedstrijd onder de douche en je bent weer schoon". Zo gewoon als dat klinkt, zo voor de hand liggend was het ook dat Ria ging vissen. „Ber nard, mijn man, is zijn leven lang al visser. En ik vond het altijd wel gezellig om mee te gaan. Al was het alleen maar om te zonnen. Later vond ik het ook wel grappig om te gaan vissen. Het is best wel leuk om zo'n spartelend ding aan je hengel te hebben". Niet dat Ria van Maren een Ke nau is allerminst zelfs - maar ze schuwde al vanaf het begin het grote werk niet. „Ik heb vorig jaar zelfs een keer geprotesteerd tegen het feit dat vrouwen te vaak worden geholpen door de man bij het aanbrengen van het aas aan het haakje of bij het inwer pen en afhalen van de vis. Het gevolg is dat de man zelf niet aan vissen toekomt. Laat die dames maar zelf aanklooi- en. Dat is veel eerlijker". Vandaar dat Ria niet zoals de andere vier dames bij haar ega op de boot wil vissen. „Dan kan ik ten minste zeg gen dat ik het alleen heb ge daan". Gisteren hoefde zij zich in elk geval nauwelijks in actie te komen. De 'Jan Pelleboers' hadden het allen mis met hun voorspelling dat het weer slecht zou worden. Maar spij tig voor de vissers: de wind kwam van noord-west. „En", weet Ria van Maren te vertellen, „dan vang je bijna nooit wat". De eerste ronde is de vangst daardoor minimaal. Niet al leen de deelnemers staren wat mistroostig naar het top je van hun hengel; op de kade ziet de Nederlandse tak van de E.F.S.A. een kleine winst aan zijn neus voorbijgaan. De bond had honderden kilo's vis verwacht. Speciaal daar voor zou een openbare visaf- slag worden gehouden. De opbrengst was maandag en gisteren evenwel zo mager dat het geen zin had om die vissen te verkopen. Een Belg houdt het in de eerste ronde al voor gezien en doet een tukkie op het dek. Ook een Zweed kijkt wat sip. Een gul van ongeveer tien pond haalt hij volgens kenners op een domme manier uit het water. Het gevolg: de vis kan ontsnappen en het enige wat hij vangt zijn smalende op merkingen („Wat een halve zool"). Om Ria van Maren wordt even later in wat bedektere termen gegrinnikt. „Ik had een grote wijting. Ik had hem direct dood moeten slaan. Maar hij ontglipte me. Dat is mijn ei gen schuld". Ze voegt er pes simistisch aan toe: „Op het moment ben ik nog Europees kampioene, maar dat is over een paar dagen ook over". En: „Veel mensen in het dorp hadden me succes toege wenst. Maar op deze manier ga ik wel af, want maandag had ik ook al niets". Vlak nadat het eerste rustsig- naal is afgeroepen, hangt er tot Ria's verbazing een wij ting aan haar haakje. Het beest is evenwel te klein en mag niet in de grote vuilnis zak waar de - eventuele vangst in moet. Het vissen mag dan weinig voorstellen, sensatie is er ge noeg. Bij het inwerpen blijft het haalde van een Nederlan der aan de reserve-hengel van een Zweed hangen. Het apparaat - kosten minimaal Door Herman Poos 300 gulden - drijft nu nog er gens in de zee. Hoewel de zeeziekte enigszins wordt on derdrukt, weet 'angling-cap tain' Van Loenen, die tevens redacteur is van de visbladen Beet en Piscator. de heimwee naar het vaste land weer te vergroten. „Laatst raakte iemand een pet kwijt tijdens het inwerpen. Kun je nagaan hoe gevaarlijk vissen kan zijn". Ter gerust stelling: „Ik ben zelf leraar li chamelijke opvoeding en kan redelijk goed werpen. Dus voor mij hoef je niet bang te zijn". Omdat ook zijn activi teiten beperkt zijn, probeert hij de afschuw voor het vis sen te veranderen in wat meer begrip. „Het klinkt mis schien wat prozaïsch, maar het leven is voor de meesten erg gejaagd. De één leest een goed boek in bed om tot rust te komen, terwijl ik heel rela xed een hengeltje uitgooi. Het slechte weer neem ik dan vaak op de koop toe. De Loosdrechtse plassen zijn bijvoorbeeld prachtig als het mistig is. Of neem Ierland. Daar ben ik al dertien keer geweest Daar heb je een schitterende entourage met die bergen rondom het water. Ik kom dan echt tot rust Op zo'n Europees kampioen schap ontmoet je verschillen de vrienden. Dat vind ik ook leuk. Ik ben dan ook geen echte wedstrijdvisser. Stel je voor dat ik bovenaan zou staan, ik zou denk ik geen oog meer dicht doen". Toch steekt het hem een beetje dat hij op de eerste dag slechts zeven wijtingen bin nenhaalde. „Daar heb ik my de hele dag lam voor gevist. Er was er één die lag de hele dag binnen, omdat hij ziek was. Toen we wilde wegva ren, haalde ik zijn hengel bin nen boord. Bleek er een gul van vier pond aan te zitten. Die man stond direct zesde in het algemeen klassement". Ook gisteren zat het Van Loe nen niet helemaal mee. Hoe wel zijn werp techniek goed is, blyft zijn vangst mager: drie wijtingen. Eén troost is er voor hem: anderen leveren hun vuilniszak leeg in. Ria van Maren hoort daar niet by. Een half uur voor het eindsig naal haalt ze een gul van 1200 gram uit het water. Opge lucht: „Zo dan is de schande van de eerste ronde weer te niet gedaan. Zo'n gul is altijd nog beter dan twee of dne wijtingen". Ook haar ega stapt tevreden de kade op: 3400 gram vis laat Bernard Kortmann noteren. Waarmee hy het op vyf na beste resultaat boekt by de heren. Uitzichten op medail les hebben ze beiden nog niet. De enige zekerheid die de twee Zoeterwoudenarcn hebben is dat de wedstrijd in de allerlaatste minuut nog beslist kan worden. Geen zee gaat ze te hoog, om die beslis sing af te dwingen. Feike Salverda en Max van Weezei hebben zich in de 'Haagse ellen de' gestort en presenteren de VN-lezers deze week een analyse van de oorzaken die tot deze el lende moeten hebben geleid. "Verstoken van iedere dramatiek werd vorige week het kortstondi ge bestaan van het tweede kabi net-Van Agt beëindigd". Wat nu? vroeg half Nederland zich af. Lij men, zeiden de heren. Van Mierlo, die vroeg in de crisis nacht wist dat het Uur U had ge slagen, was van mening dat de ministers sémen hun protefeuil- les ter beschikking moesten stel len. Sómen waren zij er niet uit gekomen. De prijs die de PvdA voor deze saamhorigheid heeft moeten betalen is volgens Sal verda en Van Weezei de belofte, dat de PvdA-bewindslieden zich bij een mogelijk herstel van de coalitie gebonden achten aan alle kabinetsbesluiten die reeds wa ren genomen. Een gesprek met Ada van Rand wijk. Zij en haar (inmiddels overleden) man Henk van Rand wijk zijn in de oorlog betrokken geweest bij de oprichting van het ondergrondse Vrij Nederland. Henk van Randwijk was na de oorlog de eerste hoofdredacteur van VN. Ada van Randwijk accepteert geen onderscheidingen voor haar werk in het verzet. "Je wordt voortdurend opgebeld door mensen die ook zes krantjes heb ben rondgebracht. Die willen weten waar ze zich kunnen aan melden voor zo'n verzetskruis. Er zijn meer verzetskruizen aan gevraagd dan er ooit illegale werkers zijn geweest", zegt ze. Verder in VN deel vier van In harer Majesteits dienst waarin wordt verteld hoe commissaris Van 't Sant prins Hendrik in het oog moest houden. In de kleurenbij- lage De permanente campagne van Ronald Reagan, ofwel de strategen achter de president. EM omschrijft de breuk in het ka binet als "het begin van het ein de van Den Uyl. Deze heeft vol gens verslaggeefster Ten Berge zijn imago van grote leider zelf gebroken. In het artikel wordt de verwachting uitgesproken dat de breuk niet te helen valt (D'66- fracteleider Brinkhorst zou in zijn hart niet met de PvdA willen regeren) en dat er een noodkabi- net la het kabinet Zijlstra komt om nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Hoogendijk vindt dat dit kabinet het voordeel van de twijfel niet langer mag worden gegund. "In plaats van leiders hebben we lijmers. Het erge is dat de Tweede Kamer buiten spel staat". Van der Grinten, me de-architect van het eerste kabi net Van Agt, schuift een zwarte piet in de richting van Ruud Lubbers. "Er zit in deze man geen consistentie". Met Lubbers als leider van het CDA wordt het volgens de Nijmeegse hoogleraar nooit wat. Elsevier houdt zijn reputatie hoog als opinieblad dat snel inhaakt op actuele gebeurtenissen. Hei- nemans geeft een overzicht van de mogelijkheden om taxichauf feurs te beschermen tegen ge weld en De Bok en Van Harten berichten over de geweldadige aanslag in de joodse wijk van Anwterpen. "Het violente antise mitisme komt voort uit twee ogenschijnlijk volstrekt van el kaar verschillende werelden. De Arabische en de nazistische, zo als onlangs in Parijs bleek. Zij vinden elkaar in een als anti-zio- nisme vermonde jodenhaat", al dus de auteurs. Voorts in EM: mode uit Milaan, een gesprek met dirigent Bernard Haitink en een artikel over de mogelijkhe den voor weer een eigen Neder landse spoorwagonindustrie. hervormd nederland De onlangs benoemde nationale ombudsman Jaap Rang wordt in HN ondervraagd door Jan Goos- sensen. Rang vindt de uitgangs punten van de Nederlandse sa menleving juist, onderschrijft de bescherming van de zwakken, maar ziet voor zichzelf vooral de rol van bestrijder van de bureau cratie weggelegd. Hij hoopt op grond van ervaringen die hij in zijn functie op zal doen adviezen te kunnen geven om bijvoor beeld het stelsel van sociale ver zekeringen te vereenvoudigen. Bob Goudzwaard gaat in op de breuk in het kabinet Van Agt II. "Impopulaire maatregelen zijn nodig" schrijft hij. "We zullen te rugmoeten En wel met een sprong, gespreid naar draag kracht, die meer dan enkele pro centen zal bedragen wellicht zelfs zo'n vijf tot tien procent. Pas dan bestaat er ademruimte in de economie. Volgens Goud zwaard moet de breuk in het ka binet worden geheeld. Zo'n cri sis, aldus het ex- ARP-lid, kan onze democratie zich niet veroor loven. Jan Bouke Wijbrandi, ver bonden aan het Oecumenisch Studie- en Actiecentrum voor in vesteringen vindt dat de vorige week gehouden Wereld voed sel- dag de aanzet moet geven tot een permanente actie tegen de hon ger in de wereld. Voorkomen moet worden dat het een holle jaarlijks terugkerende gebeurte nis wordt, want "honger kent geen geduld". Menno Bosman le vert een onthullende bijdrage over het plotselinge verscheiden van de "Latijns-Amerikaanse Nationale Veiligheidsexpositie", waarvoor elke wapenfabrikant van naam was uitgenodigd. In HN ook een interview met de atoompacifiste Helen Caldicott. In vergelijking met haar bezoek van vorig jaar aan Nederland is ze heftiger geworden, consta teert het blad. "In de VS heerst nog steeds een cowboymentali teit. Ze trekken snel hun revol vers. Ja we hebben nog veel te doen. Maar winnen zullenwe", aldus de Amerikaanse kinder arts. "Ze moesten ze op een schuit zet ten en dan in volle zee de stop pen eruit trekken", zegt een grijsblonde dame met lila oog schaduw in Haagse Post. Zij doelt op de talrijke Turken die al sinds jaren de Afrikaanderbuurt in Rotterdam bevolken. De Turkse infiltratie in een onver valste oude volksbuurt wordt in Rotterdam als een groot pro bleem ervaren. HP bericht daar over in de eerste aflevering van een serie van vier artikelen over de problemen van de oude wy- ken, de rellen en de reacties. In de Afrikaanderbuurt worden ra cistische uitspraken over de Tur ken niet geschuwd. Knokploe gen trekken bataljonsgewijs naar Turkse pensions om de bewo- Niet meer sjouwen, de SRV brengt 't voor scherpe prijzen voor de deur. ners van hun huisraad en privacy te ontdoen. En de Nederlandse mede-standers van de Turken geven de gemeente de schuld. HP besteedt verder oneigenlijk veel aandacht aan de problemen in het tweede kabinet-Van Agt: een weekboek, een reconstruc tie, de column van Hofland en een bijdrage van Brugsma. De laatste belicht de toenemende wryving tussen PvdA en D'66 en vraagt zich af of het bondgenoot schap tussen die twee partyen nog wel hersteld kan worden. Aan de 'fractieleiders Meijer en Brinkhorst zal het niet liggen, schrijft hij. "Als het wel aan Den Uyl en de anderen zou liggen, dan moeten die maar weg. De twee op samenwerking aangewe zen partijen zijn niemands per soonlijk eigendom". China, zo blykt verder uit HP, springt op een uiterst laakbare manier met de mensenrechten om. Argeloze voorbijgangers worden even gemakkelyk in de kraag gevat, in een cel gestopt en vervolgens gemarteld. Politieke tegenstand wordt daar niet ge waardeerd. acties tegen het regi me nog minder. 'Toen ik in die kleine cel werd gestopt was ik bont en blauw geslagen, ik had een monddoek voor. zodat ik nauwelyks kon ademen en ik droeg boeien die diep in m'n vlees sneden", schrijft een van de slachtoffers van de repressie. HP bezocht ook een congres in Leuven waar onlangs de vernieu wingsbeweging in de psychiatrie door geautoriseerde gekken en deskundige deelnemers tever geefs aan een discussie werd on derworpen De beroemde Ita liaanse psychiater Pirella vat de zinloosheid van de discussie bondig samen: "Het probleem is wie er bepaalt wie normaal is wie gek". Nederlandse multinational Philips hebben Gerard Driehuis in De Tijd geïnspireerd tot een beschrijving van de mentaliteits verandering bij Brabantse gloei lampenfabriek die ooit als zo so- ciaalvoelend bekend stond. De tijd van de Philipsfamilie met ei gen voetbalclubs en tamboer korpsen is voorby; met de komst van de nieuwe topman dr W. Dekker, een koele noordeling, is het uit met die onzin. Er gaat weer geld verdiend worden in Eindhoven. Weliswaar verdwenen er ook in de jaren '70 tal van arbeidsplaatsen, maar dat viel niet op omdat ener- zyds daar opzienbarende overna mes tegenover stonden en ander zijds het middelk van de natuur- x lijke afvloeiing werd gehanteerd. Maar nu aanzien geen streven meer is van de leiding, hoeft ook de efficiëntere harde lyn niet meer te worden geschuwd Inte gendeel: volgens de Tyd doet Philips er alles aan om dat aan zien af te breken door steeds in grijpender reorganisaties aan te kondigen. De achtergrond vol gens Driehuis. Philips ziet kan sen in het buitenland, waar aan- trekkelyke subsidies lokken. Met de ontslagen wordt het psy chologisch klimaat ryp gemaakt voor een afbouw van de activitci ten in Nederland. Ook in de tyd: 'Jan Terlouw. een bywagen nam de wissel' Of hoe de D'66-minister zich steeds dwarser opstelt, met name tegen over de PvdA en Den Uyl En nu wordt duidelyk: de socialisten fijn socialist, de links liberalen zyn liberaal, zo constateren de auteurs. Driehuis en Kuin Verder: Peter Koelewjjn en de filo sofie achter de drie-akkoorden - muziek: 'Goeie muziek, dat is het liedje van een jochie met een scheur in zyn broek'. Fred Kry- nen beschrijft in De Tijd de even hmerkwaardige als ongelukkige rol van de PTT btf het ontwikke len van een Nationaal Betahngs- circuit, dat personeel in de su- arkt overbodig zal maken 'at er weer eens duizenden ar beidsplaatsen mee zullen ver dwijnen is daarby één van de vervelende bykomstigheden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11