"Kernoorlog is zelfmoord Aanslag gepleegd door onbekende groepering Van Mierlo niet verbaasd over uitspraak Reagan Helaas kampt half werkend Nederland met half bakken zitwerk. Spaanse radicalen laten verstek gaan op congres Brezjnjev over beperkt conflict': 55 □hrcncJ Twee doden na explosie Antwerpen PLO krijgt diplomatieke status WOENSDAG 21 OKTOBER 1981 Verlies voor Spaanse UCD SANTIAGO DE COMPOSTE- LA (Reuter) De verkiezin gen die gisteren in Galiciè in het noordwesten van Spanje zijn gehouden voor een auto noom streekparlement heb ben volgens de voorlopige re sultaten verlies opgeleverd voor de regerende Unie van het Democratisch Centrum (UCD). De Unie verloor veel terrein aan de Conservatieve Volksalliantie (AP) van Ma nuel Fraga, die onder Franco een ministersfunctie bekleed heeft. Maar ook de socialisti sche partij (PSOE) boekte winst in deze streek. Op grond van de voorlopige uitslag wordt verwacht dat in het 71 zetels tellende parle ment de AP 26 zetels lo-ijgt. De UCD komt op 24 en de PSOE op 17. De overige ze tels gaan naar kleine Galici- sche partijen. BUITENLAND MADRID - Een grotere tegenstel ling tussen het 29e congres van de Spaanse Socialistische Arbei derspartij (PSOE), dat vandaag in Madrid begint, en het vorige van 1979 is nauwelijks denkbaar. Twee jaar geleden, tijdens een bewogen en zinderend congres, dwong een sterke radicale vleu gel, verontwaardigd over het re formistische beleid van de partij leiding en de pogingen om de term 'marxisme' uit de statuten te schrappen, secretaris generaal Felipe Gonzalez tijdelijk in re traite te gaan. Dit keer belooft het congres voor Gonzalez, wat in voetbaltermen heet, een 'walk over' te worden. De radicale vleugel, na het congres van '79 behoorlijk uitgedund, laat op dit congres verstek gaan uit protest tegen de regel dat de gedelegeerden niet individueel maar alleen als delegatie in zijn totaliteit mogen stemmen. Veel Socialisten krijgen 'makkie' oppositie zal de partijleiding dan ook niet te duchten hebben. Het 29e congres staat voor een be langrijk deel in de schaduw van de gebeurtenissen van februari. Het schokeffect van de bezetting van het parlement en de misluk te militaire coup is bij de socialis ten nog steeds niet uitgewerkt. Vandaar dat zij op dit moment maar één absolute prioriteit heb ben: herhaling van een militaire coup voorkomen en het defini tief veilig stellen van het demo cratische systeem. En in de ogen van de socialisten is dat alleen mogeijk via een gematigd beleid, gericht op een snelle oplossing van de grootste nationale proble men: de werkloosheid en het au- tonomiebeleid, waarbij de ocia- listische stokpaardjes in het be lang van de democratie voorlo pig in de ijskast geplaatst moe ten worden. In die strategie is evenmin plaats voor een directe confrontatie met de regering Calvo Sotelo. Vandaar de vergaande inschik kelijkheid van de socialisten by bijvoorbeeld het afsluiten van het autonomieakkoord of de on dertekening van het nationale werkgelegenheidsplan, waarbij de socialisten hun eerdere eisen bijna volledig inslikten. Het congres, gevoelig voor het ar gument van de militaire dreiging en beneveld door het idee dat Gonzalez over twee jaar premier is. zal de partijleiding dan ook weinig in de weg leggen. In de roes vinden kritische geluiden, dat de partij zijn elan verliest, te gen de regering Calvo Sotelo aanleunt zonder enige politieke contraprestatie, geen gehoor. Net zo min als de waarschuwing van een van de woordvoerders van de critici, Pablo Castellanos, tegen vervreemding van de par tijleiding van de achterban: ..Het enig wat de PSOE nog doet, is de arbeiders angst aanjagen". MOSKOU (UPI/TASS/AFP) - President Leonid Brezjnjev van de Sowjet-Unie heeft gisteren verklaard dat elke kernoorlog tussen de twee supermogendheden 'een ge vaarlijke dwaasheid, ja zelfmoord' is. Hij daagde presi dent Reagan uit zijn opvatting over een beperkte kern oorlog nader toe te lichten. Ontslag na uitspraak over macht Sowjet-Unie WASHINGTON (UPI) - De 53- jarige Amerikaanse generaal- majoor Robert Schweitzer (zie foto) is ontslagen als lid van de nationale veiligheids raad en heeft een betrekking in het Pentagon gekregen, omdat hij zonder goedkeu ring vooraf had gezegd dat de Russen de Amerikanen nu cleair de baas waren en de Verenigde Staten in het grootste gevaar sinds hun ontstaan verkeerden. Het ontslag uit de nationale vei ligheidsraad werd Schweit zer aangezegd door president Reagans adviseur voor de na tionale veiligheid, Richard Allen. Overplaatsing naar het ministerie van defensie had plaats met instemming van de president, aldus een woordvoerder van het Witte Huis. Generaal-majoor Schweitzer had maandag op een bijeen komst van enkele honderden officieren gezegd dat de Sow jet-Unie "in opmars is en klaar om toe te slaan". Hij had het gehad over het 'afglij den naar oorlog'. Het zou een goed ding zijn als de president van de VS een duidely- ke en ondubbelzinnige verkla ring zou afleggen waarin hij het loutere denkbeeld van een kern- aanval als misdadig van de hand zou wijzen". Het was de eerste reactie van het Kremlin op de verklaring van Reagan dat hij zich een beperkte kernoorlog in Europa kon voor stellen die niet zou uitgroeien tot een kernoorlog op grote schaal tussen de VS en de Sowjet-Unie. Alleen hij die besloten heeft zelf moord te plegen, aldus Brezjn jev, kan een oorlog met kernwa pens beginnen in de hoop als overwinnaar uit te bus te komen. "Het doet er niet toe over welke machtsmiddelen de aanvaller be schikt en het doet er ook niet toe welke methode hij kiest om een kernoorlog te ontketenen. Hij zal zijn doel niet bereiken. Vergel ding zal onvermijdelijk volgen". De Russische president vroeg zich af waarom de VS niet het voor stel van de Sowjet-Unie zouden steunen, gedaan op de huidige zitting van de algemene vergade ring van de VN. In deze ontwerp resolutie wordt gezegd dat elk land duidelijk moet verklaren dat het niet als eerste kernwa pens zal gebruiken. "Als er geen eerste is, zal er ook geen tweede of derde zijn. Dat betekent dat al le gepraat over de mogelijkheid of onmogelijkheid van een over winning zinloos zal zijn" De Britse regering heeft uiterst ge reserveerd gereageerd op de ver klaring van de Amerikaanse pre sident over de kans op een kern oorlog die beperkt blijft tot Euro pees grondgebied. Een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Londen zei dat zijn regering de letterlijke tekst van Reagans verklaring nog niet bestudeerd. Maar die verklaring wil niet zeggen dat de VS zomaar een nucleaire oorlog in Europa zullen toestaan, zo zei hy. ADVERTENTIE Daar wil Ahrend iets aan doen... Tot 15 december 1981 gelden forse kortingen op de twee belangrijkste Ahrend AKD-zitmeubels. een bureau- en een typistestoel. AKD staat voor ergonomisch verantwoord en zeer fraai gelijnd zitwerk voor kantoren. Wie nu snel onze showroom binnen stapt kan profiteren van een tijdelijke korting van f 150 - per stoel Uit voorraad leverbaar Welkom. Steerwoordelaan 265 2284 CM Rijswijk 070-949202 ANTWERPEN (GPD) - De ont ploffing van een zeer krachtige bom in de Antwerpse diamant- wijk heeft tot dusver twee vrou wen het leven gekost. Twaalf zwaar-, en nog eens 83 lichtge wonden, liggen in het zieken huis. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is opgeëist door de onbekende groepering Grou- pe d'Action Directe Belgique (Groep voor Directe Actie, Belgi sche afdeling). De Tsraèlische ambassade in Brussel beschul digde de Palestijnse bevrijdings beweging PLO, maar die veroor deelde op haar beurt de actie. De materiële schade is zeer omvang rijk. De bom ontplofte gisterochtend even na negenen op slechts en kele meters van de synagoge in de Kloveniersstraat. Om 09.30 uur zou daar een dienst worden gehouden in het kader van de viering van het joodse Loofhut tenfeest. Vooral de schade aan het gebouw van de diamantclub en de syna goge was enorm. De bom was ge plaatst in een geparkeerde wa gen, waarvan was voorgewend dat die defect was. De Antwerp se politie bewaakte de wijk al streng, omdat de joodse bevol king in juli vorig jaar ook al doel wit was geweest van een zware aanslag. De bewaking was ver sterkt in verband met de viering van het Loofhuttenfeest. Onduidelijk is wanneer de bomau to voor de diamantclub is ge plaatst. Ooggetuigen beweren dat de wagen er 's ochtends om zeven uur nog niet stond, ande ren daarentegen vertelden dat de wagen maandagavond al verla ten was aangetroffen. Bij de ont ploffing bleef er niets van over Bij de aanslag werd de Klove niersstraat het zwaarst getroffen, maar ook andere straten in de kleine Antwerpse diamantwijk leden grote schade. Ruiten wa- De 26 synagoges in ons land staan onder extra strenge politiebe waking na de bomaanslag van gisteren in de Joodse wijk van Antwerpen^ De burgemeesters van de verschillende gemeen- ten, waar de Synagoges zijn ge vestigd, hebben gisteren beslo ten de bewaking verder uit te breiden. Al geruime tijd besteedt de poli tie extra aandacht aan de bewa king van de synagoges in ons land. Dat gebeurt op verzoek van de dehiissionaire minister van binnenlandse zaken, Ed van Thijn. Hij had om extra veilig heidsmaatregelen gevraagd met het oog op de drie Joodse feestdagen, die in de afgelopen weken hebben plaatsgevonden. ren in vrijwel alle straten ver nield. De getroffen wijk grenst vrijwel onmiddellijk aan het sta tionscomplex en de Keizerlei. De politieautoriteiten tasten in het duister omtrent de identiteit van de daders. De groep die de aan slag opeiste, de Action Directe Belgique, viel voor politiewoord voerders niet te plaatsen. In Frankrijk heeft een groep met de naam Section Francaise van zich doen spreken bij eerdere aansla gen. Zegslieden van deze organi satie zeiden tegen Franse nieuwsmedia niets met deze zaak van doen te hebben. Gezien het feit dat de aanslag zich tegen joden richtte, moeten de daders mogelijk worden gezocht in de rechts radicale hoek. De Belgische demissionaire pre mier Mark Eyskens maakte van de gelegenheid gebruik om op te roepen tot eenheid in het land. Alleen op die manier kan België zich volgens hem wapenen tegen een 'escalatie van het geweld' Zoals andere politici sprak Eys kens in Antwerpen zijn afschuw en deelneming aan de slachtof fers en achterblijvenden uit. Eyskens kondigde tijdens een persconferentie aan dat het kern kabinet zich nog deze week met de zaak zal bezighouden. Over wogen wordt om nog strengere veiligheidsmaatregelen te ne men om de joodse bevolking van Belgie te beschermen. Hij sloot wettelijke maatregelen niet uit De Antwerpse burgemeester nam het op voor de politie, die vol gens haar niet tekort is gescho ten. Absolute garanties dat er geen aanslagen meer kunnen plaatsvinden zijn, volgens haar, niet te geven. Een woordvoerder van de Antwerpse joodse dia mantairs ondersteunde haar op merking. In Moskou MOSKOU (AFP/UPI/Reuter) - De Sowjet-Unie heeft de vertegen woordiging in Moskou van de ADVERTENTIE Rath Doodeheefver wandbekleding. U vindt het bij de interieurspecialist Van sfeer tot meer, van gras tot vlas. Palestijnse bevrijdingsorganisa tie (PLO) de diplomatieke status verleend President Bresynjev heeft de leider van de PLO. Jas- ser Arafat, gisteren van deze stap op de hoogte gebracht. Volgens Tass hebben de twee gis teren in een onderhoud in Mos kou lucht gegeven aan "hun ern stige bezorgdheid over de ver slechtering van de situatie in het nabije oosten die veroorzaakt is door de militairistische plannen van de Verenigde Staten en de groeiende agressie van Israël". Waarnemers menen dat het Krem lin het PLO-kantoor de diploma tieke status heeft verleend om dat het een grotere rol wil spelen in het Midden-Oosten na de dood van de Egyptische leider, Anwar Sadat. ADVERTENTIE Een gestileerd bost af reel Smaakvol voorbeeld uit de Rath ft Doodeheefver collectie Kinderkamer wandbe kleding. Ga "t bekijken bij de vakman. Rath ft Doodeheefver. Voor minister van defensie mr. H. van Mierlo was het kenne lijk allemaal geen verrassing. „Natuurlijk houdt de NAVO- strategie van het aangepaste antwoord in dat een beperkte nucleaire oorlog in Europa mogelijk is. Dat weet ik al ja ren. Naarmate de nucleaire wapens preciezer worden, neemt die mogelijkheid van een beperkte kernoorlog ook toe. Ik wil niet zeggen dat daarmee de kans op zo'n oor log ook toeneemt, want de af schrikkingskracht van die nieuwe wapens is ook groter, en voorts zal de NAVO na tuurlijk alles doen om zo'n oorlog te voorkomen", aldus Van Miero. De nieuwe bewindsman was achteraf dan ook niet zo ge schrokken van de uitlatingen van president Reagan dit weekeinde over de mogelijk heid van een beperkte kern oorlog in Europa Hij vond de uitlatingen wel „wat onge lukkig". Dat laatste staat in elk geval vast. In een vage uiteenzet ting van dfe Amerikaanse pre sident over de nucleaire stra tegie kwam de vraag aan de orde of een beperkt nucleair conflict in Europa mogelijk is zonder dat dit zou escaleren naar de supermachten. Rea gan antwoordde „ik weet het eerlijk niet". Daartoe had hy zich het best kunnen beper ken, want niemand weet ten slotte wat er gebeurt als de eerste bom eenmaal gevallen is. Helaas vervolgde Reagan dat hij in een situatie dat de grote strategische kernwa pens elkaar in evenwicht houden, „de uitwisseling van tactische nucleaire wapens tegen troepen op het ge- vechtsveld zonder dat dit de supermachten ertoe zou brengen de knop (van de stra tegische intercontinentale kernwapens) in te drukken" mogelijk acht. Zijn opmerking kreeg kelijk weinig aandacht, maar viel vervolgens volstrekt ver keerd in het voor kernwa pens toch al zo gevoelige po litieke klimaat in Bonn en alarmeerde vervolgens ook de Nederlandse regering. Mi nister Van der Stoel vroeg of ficieel in Washington en by de Amerikaanse ambassade in Den Haag om opheldering. Van Mierlo deed hetzelfde di- Minister Van Mierlo reet by zijn Amerikaanse col lega Weinberger met wie hy de nucleaire planning groep van de NAVO gisteren en vandaag in Schotland bij woont. Weinberger gaf vervolgens een persconferentie waarin hij het idee dat Reagan iets nieuws zou hebben meege deeld volstrekt van de hand wees en ook zeer indringend tegensprak als zou Amerika overwegen Europa in een conflict met de Russen aan haar lot over te laten. „De mensen die dat beweren, miskennen het feit dat er 300.000 man Amerikaanse troepen in Europa gelegerd zijn. met hun familie samen zo'n half miljoen Amenka nen Bestaat er enige twyfel over de vraag of we die men sen op het spel zouden zet ten?" Ook m Bonn zelf werd door de regeringswoordvoerder het idee dat de Verenigde Staten Europa alleen zouden laten, afgedaan als een 'belachelijk gerucht' Maar wel een ge rucht dat. volgens diezelfde regeringskringen op een „ui terst ongelukkig moment ar gumenten verschaft aan de pacifistische beweging tegen de (ook in West-Duitsland zo omstreden) modernisering van de NAVO-kernwapens" En daar zit nu precies de kern van de zaak. De vraag of Eu ropa niet het risico loopt het nucleaire slagveld te worden waar de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie zo lang mo gelijk buiten schot blyven, speelt een belangrijke rol in de discussie over de nieuwe NAVO-kernwapens voor West-Europa en de NAVO- kernwapenstrategie als zoda nig. De NAVO is er uiteraard op uit een conflict zo snel mo gelijk en op een zo laag moge lijk niveau te beëindigen. De tegenstander moet worden afgeschnkt door de mogelijk heid dat de NAVO bij een conflict eerst de kleinere tac tische kernwapens inzet, ver volgens de grotere en uitein delijk de strategische super- wapens. Die mogelijkheid van escalatie bestaat, maar is niet automatisch aanwezig. De afwezigheid van dat auto matisme nu leidt tot onzeker heid zou Amenka de nu cleaire oorlog niet te lang tot Europa beperken, zullen de Russen niet de indruk heb ben dat ze geruime tyd in Eu ropa hun gang kunnen gaan zonder door de Amerikaanse strategische wapens be dreigd te worden. Het argu ment van de tegenstanders van de modernisenng is nu juist dat naarmate in West- Euopa zelf meer en zwaarde re kernwapens opgesteld staan de kans groter wordt dat Europa inderdaad langer zelf een nucleaire oorlog moet uitvechten. In dit spel vol onzekerheden zijn vage uitlatingen zoals president Reagan heeft ge daan over een beperkte nu cleaire oorlog in Europa, een zwarte piet die het hele fra giele strategische spel kan verstoren. Reagan speelt daarmee in de kaart van de tegenstanders van de moder nisenng, vandaar de irntatie m regenngsknngen in Bonn en de ongerustheid in Den Haag. Van Mierlo zelf overigens deelt die bezwaren tegen de nieu we kernwapens in dit ver band minder. Volgens hem wordt de afschrikking met deze wapens groter en daar door de oorlog-voorkomende werking. Hij benadrukte daarbij echter. „Dit is geen pleidooi voor die nieuwe kernwapens". Opmerkelyk daarbij is overi gens, dat Van Mierlo zelf in het verleden steeds grote twyfels heeft geuit over de Amerikaanse nucleaire garantie voor Europa Als particulier defensiespecialist kon Van Mierlo die twijfels ook makkelyk naar buiten brengen. Een minister van defensie moet echter rotsvast in zyn schoenen staan De nucleaire garantie is er offi cieel, en daarmee af. De Russische tegenhanger van Reagan, president en partij leider Leonid Bre^jryev. rea geerde gisteren eveneens op de uitlatingen van zyn Ame nkaanse collega. Bre^jryev viel in een interview m de party krant Prawda het idee aan. dat een nucleaire oorlog „gewonnen" zou kunnen worden Volgens Reagan denken de Russen namclyk wel een kernoorlog te kun nen winnen. Brezjnjev vraagt zich af hoe Reagan weet wat de Russische leiders onder ling bespreken, maar consta teert dat het beginnen van een nucleaire uitwisseling, in U. Ik- vorm en op welke schaal dan ook, zelfmoord betekent Volgens de Russi sche leider moeten de Ver enigde Staten eerst zelf belo ven af te zien van een eerste nucleaire aanval, waarna er geen tweede of derde nodig is. FERRY MINGELEN ANTWERPEN - De aanslag gisteren in de joodse wijk van Antwerpen veroorzaakte Bewoners van de wijk kijken naar de opruimingswerkzaamheden later op de dag. enorme ravage.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9