Krakers 'knokploeg pakke n aan Van der Louw: meer zendtijd Kapitaal imperium bleek een zeepbel Positie Den Uyl nu ter discussie? Meer Nederlandse steun voor ANC Pand in Amsterdam heroverd Bemiddelingspoging minister in omroepstrijd «PENSDAG 21 OKTOBER 1981 BINNENLAND PAGINA? Miljoenenoplichter bedroog particulieren en Bond Zonder Naam JRECHT (GPD) - Van huis- rrouw tot bedrijfseconoom en fan bestuur van de Bond Zonder Hl Üaam (BZN) tot notaris geloof- j len aanvankelijk in de onbe- »l. rrensde financiële mogelykhe- len van Johan B. (47) uit Ermelo. ïl-tfet schroom en een zichtbaar )gjevoel van schaamte gaven ze jisteren bij de rechtbank in Jtrecht toe dat hun deze goedge- ovigheid duur was komen te -Maan: van het geleende geld, be- «jragen van 40.000 gulden tot an- ^Jerhalf miljoen gulden, zagen de ^livesteerders nooit een cent te ug. Achteraf bleek het uit talrij- te BV's opgebouwde 'kapitale' mperium van B. een zeepbel te fijn. een lijvige dagvaarding had offi- ïier van justitie mr. A. Herstel de i rerdachte een reeks van oplich- ingen, valsheid in geschrifte, lessetrekkerij en bedreiging met ioodslag ten laste gelegd. In to- aal zou met deze zwendel een >edrag van ruim vier miljoen {ulden zijn gemoeid, dupeerden die als getuigen wa ngen opgeroepen, verklaarden te genover rechtbankpresident mr. van Delden hoe de verdachte ïnder valse voorwendselen zijn credietwaardigheid aannemelijk ïad gemaakt. Zo waren ze geva- :en op een rapport van het parti culiere onderzoeksbureau 'Dun »n Bradstreet' uit Den Haag dat tegen vooruitbetaling informatie had ingewonnen over de finan ciële positie van een van de BV's van B. Het detectivekantoor dat investeerders voor blunders moest behoeden had uitgeplozen dat de financiële draagkracht van die BV op vier miljoen gul den moest wordt geschat. Maar een 'reporter' van het bedrijf vertelde de rechtbank dat de schatting van het vermogen een misser was geweest. Hij had klakkeloos de door B. verstrekte cijfers over dat vermogen in het rapport overgenomen. Daarbij was door hem nog een telfout van anderhalf miljoen gulden ge maakt. Niemand van de geld schieters overigens had die misrekening opgemerkt. Uit on derzoek van de Utrechtse politie en de Centrale Recherche Infor matiedienst (CRI) was gebleken dat die bewuste BV het door B. voorgespiegelde bedrijfskapitaal niet bezat. "Handige bliksem" Bedrijfseconoom drs. A. F. Bolhuis uit Wassenaar noemde de ver dachte een 'handige bliksem' die hem te slim was afgeweest. Hij schoot er voor 260 000 gulden bij in. „Meneer B heeft een fantasti sche verteltrant. Hij zou voor de verkoop van een supertanker over 26 miljoen gulden een fan tastische commissie hebben op gestreken. B. vertelde miljoenen te hebben gestoken in een jacht haven in Spanje. Omdat het ge meentebestuur van het dorp hem zo welwillend was geweest bezweerde de heer B. dat hij de bevolking een kleuterdagverblijf had geschonken". Voor Bolhuis was B. een gerenom meerd zakenman waarmee wel iets te verdienen viel. Daartoe aangetrokken door het verhaal van de directeur dat hij het al- leenverkooprecht had van pro- dukten die te vergelijken zijn met Tupperware. Bovendien had de directeur zijn slachtoffer wijs gemaakt dat hij „zojuist" 1,5 mil joen gulden aan de BZN had ge leend ten behoeve van de sloop van een motel in Zandvoort en de nieuwbouw ervan. De eco noom werd adviseur van de BV. Maar toen wegens schulden de kapitale villa van B. in Aerden- hout dreigde te worden geveild, soebatte B. bij Bolhuis hem van de ondergang te redden. „Ik wil de hem helpen", verklaarde de alsmaar in zijn agenda snuffelen de drs. Bolhuis. Mr. Herstel betwijfelde de menslie vende bedoelingen van de eco noom. „U wilde er zelf toch niet minder van worden". Wonderlijk vond de officier het dat Bolthuis als ambtenaar op het ministerie van binnenlands zaken zich in het zakenleven had gestort. De advocaat van de verdachte, mr. Jan Boone, suggereerde dat de econoom een „zakkenvuller" was met een niet brandschoon blazoen, die vette winsten in het vooruitzicht had gezien Spaarbankboekje Aangrijpend was het verhaal van mevrouw Roemersma uit Erme lo. Ze besprak met Johan - zijn achternaam kende ze niet - haar belastingaanslagen. Die deugden volgens de zich als belastingcon sulent annex accountant voor doende buurman niet. Al pra tend kwam het spaarbankboekje op tafel. B. stelde voor het spaar - bedrag van 44.000 gulden in zijn „beleggingspool" te investeren. Rente 15 procent, het bedrag te dien tijde opneembaar, zo be- 'jofde de „adviseur". De vrouw ;ing met Johan naar het post kantoor. nam al haar spaarcen ten od. en deponeerde die ter plaatse in de dure attachékoffer van haar „belegger". „Daarna heb ik hem nooit meer terugge zien", zei een nog steeds onthut ste getuige. Voor 100 000 gulden ging zaken man J. van Beek het schip in. Onder dezelfde valse voorwend selen die de verdachte by de be drijfseconoom zou hebben toe gepast, wist hij het geld bij Van Beek „los te praten". De ver dachte ontkende in alle zaken de boel te hebben opgelicht. Als „pertinente leugen" kenschetste hij de beschuldiging van een be stuurslid van de BZN en een aan de stichting verbonden advocaat dat hy hen tijdens een woorden wisseling over een op handen zijnde transactie met de BZN (de verkoop van het motel) uit woe de niet zijn zin te krijgen een pi stool had getrokken en de beide mannen had bedreigd. Getuige Van Loon verklaarde: „Hij haal de een pistool uit z'n jasje, zwaai de eermee en nep Wie mij dwars zit krygt hiermee te maken". Vertraging Voor extra vertraging zorgde nota ris A. Bouten uit Harmeien. Hu zou betrokken zyn geweest by de transactie van enkele BV's van de verdachte. In de zoge naamde onderhandse akten zou zyn geknoeid. Officier van justi tie mr Herstel wilde daar meer over weten, maar tot verontwaar diging van de officier beriep de notans zich hardnekkig op het verschoningsrecht De notans zweeg. Hiermee haalde hy de woede van de officier op de hals: „De zwijgplicht van notarissen is geen heilige koe", nep hij Bou ten toe. Op de publieke tnbune zaten giste ren hoofdzakelyk ex slachtoffers die tot ergernis van de deurwaar der, en niet van dc rechtbank, soms hardop lieten blijken dat zy zich nog steeds zwaar genomen voelen. Op een opmerking van de president datje uit een failliet verklaarde BV geen geld en goe deren mag onttrekken - B. wordt daarvan verdacht - antwoordde Johan: „Ik weet dat niet zo. Ik ben geen jurist" „Nee je bent een schoft", nep een gedupeerde vrouw op de publieke tnbune". De zitting zou vandaag worden voortgezet. MSTERDAM (ANP) - Een groot aantal krakers heeft gisteren het kraakpand de Grote Luijk in Amsterdam heroverd op de "knokploeg" die de krakers vorige week uit het pand had verwijderd. Drie leden van de knokploeg werden onder politiebegeleiding afgevoerd. Er deden zich geen gewelddadigheden voor. e herovering van de Grote Luijk door de krakers kwam een dag na de behandeling van het kort geding dat de huurder in Den Haag tegen de staat had aange spannen. Hij wilde op die manier proberen te voorkomen dat de Amsterdamse hoofdofficier van justitie het pand ten behoeve van de krakers door de politie zou la ten ontruimen. krakers waren op 12 oktober uit de Grote Luijk verwijderd. Vol gens hen was dat gebeurd door Opnieuw F-16 Neergestort; )iloot veilig CHIPHOL (ANP) - Een F-16 Straaljager van de Koninklijke Luchtmacht is gistermiddag ten noorden van Ameland neerge stort. De 45-jarige majoor-vlieger J C. A. Brouwers uit Oenkerk wist zich met zijn schietstoel in veiligheid te stellen. Hij beland de in de Noordzee en werd tien minuten later door een helicop ter van de luchtmacht uit het wa ter gevist. olgens een woordvoerder van de luchtmacht kreeg het toestel mo torstoring. De piloot maakte sa men met een andere F-16 een oe- fenvlucht vanait de vliegbasis Leeuwarden. Het is de vierde keer dat een F-16 straaljager van de Nederlandse luchtmacht ver loren is gegaan sinds het toestel in juni 1979 in gebruik werd ge nomen. In totaal zou de lucht macht straks over 102 van deze gevechtsvliegtuigen moeten be schikken. VEERRAPPORTEN d g- 3 E c 2 5 s i 1 e s* nsterdam licht bew. 14 4 19 De Bilt regenbui 13 2 18 Deelen 13 3 6 Eindhoven onbewolkt 14 3 5 Den Helder regenbui 7 6 30 Rotterdam 15 5 29 Twente licht bew. 13 3 5 Vlissingen 10 6 8 Zd. Limburg licht bew 13 4 9 Aberdeen regenbui 7 3 2 Athene --17 Barcelona motregen 23 14 01 Berlijn 13 5 3 Bordeaux 16 6 7 Brussel onbewolkt 13 3 10 Frankfort zwaar bew. 13 6 4 Genève 17 9 6 Helsinki 5 5 24 Innsbruck 19 8 0 Klagenfurt 20 6 01 Kopenhagen licht bew 11 6 17 Lissabon onbewolkt 27 15 0 regen 15 12 6 licht bew. 13 2 12 Madrid 25 12 0 Malage licht bew 25 17 0 Mallorca 24 13 24 München 17 9 04 Nice geheel bew. 20 15 0 Oslo zwaar bew. 9 2 0 22 15 10 Stockholm 22 15 10 Stockholm 8 4 17 19 4 0 Istanbul onbewolkt 20 12 0 Las Palmas half bew. 24 19 0 Tel-Aviv licht bew. 15 Tunis licht bew. 27 17 6 een knokploeg. De tegenpartij beweert echter dat de krakers het pand vrijwillig verlieten. De president van de rechtbank in Den Haag bepaalde de uitspraak op 2 november. In een verklaring noemen de kra kers de "lakse en afwachtende houding" van het openbaar mi nisterie tegenover knokploegen een "aanmoediging van eigen richting door politie en knok ploegen". De rechter doet niet onmiddellijk uitspraak, maar stelt deze twee weken uit. "Dit terwijl de laatste twee weken al vijftien knokploegoptredens zijn geweest en de bedreigingen steeds serieuzer en concreter worden", aldus de verklaring. De krakers zeggen de Grote Luijk weer bezet te hebben omdat zij niet willen wachten tot de rech ter in Den Haag hun "het zoveel ste bewijs van de onmacht van justitie" levert. Wij wachten niet tot burgemeester Polak en de ge meenteraad het zoveelste bewijs leveren voor hun politieke onwil de knokploegenterreur een halt toe te roepen. Wij wachten niet tot een van onze mensen echt het leven verliest en de bedreigingen door de georganiseerde misdaad worden uitgevoerd", zo staat in de krakersverklaring. Huisvredebreuk De drie mannen die zich bij de her overing van de Grote Luijk door de krakers in het pand bevon den, hebben gisteravond bij de politie aangifte gedaan van huis vredebreuk en mishandeling. Een van hen is de huurder van het pand, D. J. Prins. Volgens de politie werd Prins, die een grote hond bij zich had, niet mishandeld. Zijn twee metgezel len waren naar het dak gevlucht. Het drietal verliet het pand op advies van twee inspecteurs van politie. De politiebus waarmee de drie mannen werden afgevoerd werd door een salvo stenen flink be schadigd. Een andere politieauto kwam met doorgesneden ban den te staan en moest "hobbe- i lend" het politiebureau zien te bereiken. De Amsterdamse politie heeft ove rigens opdracht gekregen niets te doen tegen de krakers. Besloten is de uitspraak af te wach ten in het kort geding dat de huurder heeft aangespannen. "Wanneer nu zou worden ingegre pen zou de ene onrechtmatige si tuatie worden vervangen door de andere. Krakers zouden dan den ontruimd ten bate knokploeg of van "huurders" die daar naar de opvatting van het openbaar ministerie onrechtma tig verbleven", aldus ring van de politie. Informateurs houden studiedag ralcers dringen het pand c verkla- begeleiden een knokploeglid, met doek c den. DEN HAAG (GPD) - De informa teurs De Galan en Halberstadt zijn zich vandaag gaan verdiepen in de gegevens die hun de afgelo pen dagen ter beschikking zyn gesteld. Morgen zullen zy op nieuw deskundigen raadplegen. Dan ontvangen zij de vertegen woordigers van vakbeweging en werkgevers. De Galan en Halberstadt besloten tot dit programma nadat zij de af gelopen twee dagen veel infor matie hadden verzameld. De ver schillende bezoekers brachten stapels dossiers mee, waarbij tal van nieuwe gegevens op tafel kwamen, zo heeft de woordvoer der van de infomateurs gisteren laten weten. Zij willen deze nieu we gegevens eerst verwerkt heb ben, voordat zy hun serie ge sprekken voortzetten. Gesugge reerd wordt inmiddels dat de po sitie van minister Den Uyl ter discussie is komen te staan. De informateurs zullen in de ko mende dagen eveneens een „plan de campagne" opstellen voor hun lijmpoging voor het ka binet-Van Agt. Zij hebben verder besloten de fractieleiders van de drie partijen waarop het kabinet Na gesprek met leider Afrikaanse bevrijdingsbeweging DEN HAAG (ANP) - Nederland zal de Zuid- afrikaanse bevrijdingsbeweging. Afrikaans nationaal Congres (ANC), meer hulp gaan verlenen. Werd maandag al bekend dat het ministerie van ontwikkelingssamenwerking 250.000 gulden beschikbaar had gesteld voor hulp aan ANC-vluchtelingen in Angola, gis- teen deelde een woordvoerder van het mi nisterie op een persconferentie in Den Haag mee dat ons land dit jaar nog eens 250.000 gulden ter beschikking zal stellen aan het ANC voor scholen, drukkerijen, medicijnen enzovoort voor vluchtelingen in andere, aan Zuid-Afrika grenzende landen In 1982 denkt het ministerie voor hetzelfde doel een bedrag van 800.000 tot één miljoen gulden uit te trekken. Dit is het resultaat van een tweede gesprek dat de voorzitter van het ANC, Oliver Tambo, gisterenmorgen had met het ministerie van ontwikkelingssamenwerking. Maandag al liet het ministerie na een gesprek van Tam bo met de demissionaire minister Van Dijk weten dat men wachtte op duidelijk omkle de voorstellen van het ANC voor humanitai re hulp. De voorzitter van het ANC is in Nederland op uitnodiging van het Komité Zuidelijk Afri ka. Gisteren, de laatste dag van zijn bezoek, had Tambo een ontmoeting met een aantal vertegenwoordigers van Nederlandse ker ken, een delegatie van de FNV en de leden van de vaste kamercommissies voor buiten landse zaken en ontwikkelingshulp. De ontmoeting met de vertegenwoordigers van de kerken en vakbeweging resulteerde niet in toezeggingen voor financiéle hulp aan het ANC Men moet eerst de resultaten van het gesprek nog eens evalueren. AMSTERDAM (GPD) - Wat de omroepbon- den maandagavond in lange telefonades niet lukte, bracht de president van de Amsterdamse rechtbank wel voor elkaar. In het kcyt geding dat gisterochtend dien de tussen de NOS en de Wereldomroep en de Omroepbonden FNV en CNV, met als inzet de staking die de bonden voor aanstaande vrijdag willen uitroepen, leg de NOS-commissaris drs. C. Spaan uit wat minister Van der Louw van CRM maandagmiddag aan creatieve ideeën ter oplossing van het omroepconflict had aangedragen. Het ontbreken van die uitleg maandag avond had mede tot gevolg dat de bonden weigerden hun stakingsoproep in de ijs kast te zetten. Die weigering bracht met zich mee dat dc omroepwerkgevers het kort geding tegen de bonden, ondanks verzoeken van de minister om daarvan af te zien, lieten doorgaan. verklapte NOS-advocaat mr. J. van Sant brink voortijdig NOS-commissaris financiële zaken Spaan gaf op uitnodiging van rechtbank-presi dent mr. Borgerhoff Mulder een toelich ting. „De suggestie van de minister is on voldoende concreet om in een overlegsi tuatie met de bonden aan de orde gesteld te kunnen worden Wij kunnen niet vast stellen of de suggestie een reële basis op levert voor een gesprek met de vakbon den", verklaarde Spaan de weigering van de omroep om maandagavond al inzage te geven in de richting waarin de minister een mogelijke oplossing had gedacht. Hij voegde daar haastig aan toe dat een voorstel om de zendtijduitbreiding ter discussie te stellen, de relatie tussen de omroepleiding en de minister van CRM op een vitaal punt raakt. „Wij hebben het bestuur nodig om dan te kunnen optre den, en bovendien zonder stakingsdrei- ging", aldus Spaan. Het bleek dat de minister zoekt naar moge lijkheden om de aangekondigde zendtijd uitbreiding. en de daarvoor noodzakelij- Breekpunt ke uitbreiding van het personeelsbestand binnen de omroep, als breekijzer te ge bruiken. „Dat betekent een ingrijpende wijziging in de financiële situatie. Boven dien dreigde al dat door meer zendtijd het mankrachttekort nog nypender wordt", De inhoud van de voorstellen van de minis ter vormde maandag een breekpunt in de gesprekken. Vooral omdat de regerings commissaris voor de omroep, mr. Cus- ters, aan het NOS-bestuur en de raad van beheer van de NOS de indruk had gege ven dat de bonden wel op de hoogte wa ren van de ministeriele plannen. De mi nister zelf, en de bonden ontkenden dat echter. Volgens de bonden had de minister met hen vooral gesproken over de incidentele verruiming van de werkgelegenheid en de besteding van het bedrag van 8.5 mil joen gulden, dat door de inhouding van 2 procent prijscompensatie overbleef op de omroepbegroting „Op 6 oktober hebben de bonden aangeboden dat hele bedrag te bestemmen voor incidentele werkgele genheid Omdat het bedrag dan niet op de omroepbegroting blijft, kan dat gebeu ren zonder de minister te raadplegen Maar de omroep heeft dat geweigerd", verklaarde de raadsman van de bonden, mr. Sc he 11 art. Hij legde uit dat de omroepen een vergis sing begaan door te denken dat het de bonden alleen maar om dc werkgelegen heid gaat. Het gaat hen om de besteding van dat ingehouden deel pryscompensa- tie voor de werkgelegenheid, aldus Schel- lart. Daarmee ontkrachtte hy het argu ment van de omroep dat op een totaal van 112 aangeboden nieuwe arbeidsplaatsen (80 volgens een nieuw te maken afspraak steifrit, regelmatig te informeren over de stand van zaken. Het is overigens nog niet duidelyk of de informateurs de breuk zul len proberen te lymen via de ka merfracties. Het is ook mogelyk dat zy zich uitsluitend zullen be perken tot het zoeken van een compromis voor de meningsver schillen binnen het kabinet. Behalve een groot aantal ambtena ren en politici ontvingen De Ga lan en Halberstadt gisteren ook de directeur afzet van dc Neder landse Gasunie. De komst van ir. G. Karduin had vooral tot doel duidelijkheid te verschaffen over de toekomstige afzetmogelykhe- den van het aardgas. Bovendien speelde by zyn bezoek een rol dat er inmiddels grote menings verschillen zyn ontstaan over de schattingen van de gasop brengst. Ook brachten de oud-informateurs De Gaay Fortman en Van Thyn verslag uit, waarbij de laatste ook uitleg gaf over de voorstellen van de commissie-Vonhoff Deze commissie heeft indertyd de in voering van enkele projectminis ters bepleit, die ieder de verant woordelijkheid zouden krygen over een bepaald beleidsterrein. Minister Den Uyl (sociale zaken) zou in het kabinet Van Agt pro jectminister worden op het ter rein van de werkgelegenheid. In deze functie zou hy alle werkge legenheidsplannen van de ver schillende departementen coör dineren. Zoals bekend strandde het kabinet op de financiering van de plannen van Den Uyl. Vooral de aandacht van de infor mateurs voor de plannen van de commissie-Vonhoff veroorzaak te nogal wat discussie in politiek Den Haag. omdat daarmee de in druk wordt gewekt dat vooral de positie van minister Den Uyl door de informateurs wordt on derzocht voor de begroting 1982 en 32 na tekening van de cao 1981) een meningsverschil over 20 arbeidsplaatsen te genng is om een staking te kunnen uitroepen. Schadeclaims Een staking aanstaande vrydag gaat de om roep zonder meer zeven ton aan gemiste STER-inkomsten schelen Daarby ko men nog de eventuele schadeclaims van belanghebbenden, zoals de omroepen, en de verstoring van het delicate evenwicht binnen de verdeling van de tclevisiefacili- U Iten Over dat laatste hebben dc NOS en de omroepen jarenlang gevochten, voor een min of meer werkbaar, maar hoogst kwetsbaar Stcbd was ontwikkeld Een dag niet werken in de omroep kan maan denlang merkbaar blyven in het opne men en afwerken van programma's. Van daar dat de omroepwerkgevers een sta king als een te zwaar middel beschouwen in het werkgelegenheidsconflicl. „De omroep moet kennelyk op dat terrein een voortrekkersrol gaan vervullen Daarmee zou zy vooruitlopen op het be drijfsleven, wat de omroepwerkgevers niet voor hun verantwoordelykheid kun nen nemen", aldus mr Van Santbrink Mr. Borgerhoff Mulder zou vanmiddag om half vier uitspraak doen. Rotterdam volgt harde lijn tegen bordelen in Katendrecht ROTTERDAM (ANP) - bor deelhouders m de Rotter damse wyk Katendrecht heb ben gisteren van de gemeen te een brief gekregen waarin met een politie ingrypen wordt gedreigd als zy niet zelf tot onmiddellyke sluiting overgaan, aldus een woord voerster van de gemeente B en W van Rotterdam heb ben daartoe besloten nadat twaalf nog resterende borde len in Katendrecht geen ge hoor hadden gegeven aan een officieel sluitingsbevel De meeste bordeelhouders ly- ken de jongste brief van het college serieus te hebben ge nomen Gisteravond waren dc meeste bordelen gesloten, slechts in een enkele brandde nog licht De gemeente Rotterdam voert een beleid dat erop is gericht alle overlastgevende sexhui zen in Katendrecht op basis van de algemene politiever ordening te sluiten Een be- langryk aspect daarby is dat de gemeente in Katendrecht aan stadsvernieuwing doen. Overigens betekent dit niet dat alle prostitutie uit Rotter dams bekendste rosse buurt verdwenen is De zogenaam de thuiswerksters' blyven ongemoeid, zo lang zy maar geen overlast bezorgen, aldus de woordvoerster van de ge meente.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7