Veel bouwplannen op programma voor '82 Volgend jaar begin met Stevenshof Prijs voor Groningse schilderes Ineke Pijn Auto's rijden te hard op IJsselmeerlaan Met auto in singel Tekort van 25,6 miljoen op begroting van Leiden LEZERS SCHRIJVEN WINKELHOF BALLONNENWEDSTRIJD "jSÊÊL Lezingen over bewapening WOENSDAG 21 OKTOBER 19( LEIDEN - De gemeente Lei den heeft op de begroting een tekort van 25,6 miljoen gul den. Vorig jaar was dat 24 mihoen. Om dit gat te dich ten wordt gerekend op een extra bijdrage van het rijk van 9,1 miljoen gulden. Ver der zullen de reserves wor den opgemaakt (ongeveer 6,5 miljoen) en zal er bezuinigd worden voor een bedrag van 7,7 miljoen gulden. Dan res teert er nog een tekort van 2,2 miljoen gulden, waarvoor geen oplossing is gevonden. B en W willen dit geld bespa ren door goed op de uitgaven toe te zien en door in de loop van '82 bij te sturen. LEIDEN Ondanks hel grote tekort op de begro ting is het stadsbestuur van plan in 1982 nog veel tot stand te brengen. Met name op het gebied van de stadsvernieuwing en de stadsuitbreiding staat er nog veel te gebeuren, zo blijkt uit de informatieve nota bij de begroting. B en W noemen het een redelijk perspectief dat er nog volgend jaar begonnen zal worden aan de nieuwbouw in de Stevenshof- polder. Over de verwezenlijking van de plannen voor het Schut tersveld. Roomburg en de Leeu wenhoek worden geen termijnen genoemd. In de binnenstad gaat het bebou wen van 'gaten' onverminderd voort, al maakt het college zich zorgen om het uitblijven van rijkssteun voor de stadsvernieu wing. Op het terrein van Kempe- neers (Herengracht-Zijlsingel), Sjardin (Pancras-Oost) en Citin (Hogewoerd) zullen voormalige bedrijven plaats maken voor wo ningbouw. Woningbouw gaat in 1982 ook be ginnen in de Mirakelsteeg (Mare- LEIDEN - De Groningse schilde res Ineke Pijn heeft met haar werk de publieksprijs gewonnen op de expositie van beeldende kunst, die onlangs onder auspi ciën van de Eerste Leidse Kunst stichting in de Waag werd gehou den. Ineke Pijn was op de tentoonstel ling vertegenwoordigd met twee portretten en twee stillevens. Ze kreeg de prijs, een door de Leide- naar Fred Hansen vervaardigd beeld, voor haar gehele werk LEIDEN - In een uur tijd werden er gisterochtend op de IJssel meerlaan maar liefst 26 auto's ge signaleerd die door rood licht re den. Ook komt het de laatste week regelmatig voor dat auto mobilisten zich niet houden aan de rijstrookindelingen op de IJs selmeerlaan. Oorzaak van de overtredingen is volgens de Leidse politie de tij delijke afsluiting van de Gooi meerlaan waar een duiker wordt gerepareerd. Daardoor moet het verkeer via de IJsselmeerlaan rij den. Gehoopt wordt dat de werk zaamheden aan de Gooimeerlaan vandaag nog worden afgerond. LEIDEN - Een 34-jarige Leide- naar is gistermiddag met zijn personenauto de Zoeterwoudse- singel ingereden. Doordat hij plotseling moest remmen voor een wegrijdende auto raakte de Leidenaar in een slip en schoof met de voorzijde van zijn auto het water in. Zelf raakte de man niet gewond; wel liep de auto een flinke waterschade op. dorp), Doelenterrein (Academie- wijk), Morspoortkazerne (D'Ou- de Morsch), Middelweg (Pan- cras-West) en de Vierde Binnen vestgracht (Haver- en Gort- buurt). Nog dit jaar - hoopt het college - wordt begonnen met de bejaardenwoningen in de Ursu- lasteeg (De Camp). Verder is er onder meer voor de Verversstraat (Verversbuurt) een bouwplan in de maak en zal in '82 Huize Sint Maarten (Leven- daal-West) worden verbouwd tot kleine woningen. Ook buiten de singels zijn er bouw plannen. Zo staan nog voor dit jaar onder meer 45 woningen op het terrein van de Leidsche Ap paraten Fabriek op het program ma. Volgend jaar wordt ge bouwd in het Kooipark (16 wo ningen), Olgaterrein in Groenoord (36 woningen) en mo gelijk ook 45 woningen op het Nijssen-terrein aan de Maredijk. Ook zijn er onlangs bouwplan nen voor het Morskwartier ont wikkeld. Monumenten De restauratie van grote monu menten gaat eveneens onvermin derd door. Er zijn plannen in de maak voor de restauratie van de Stadstimmerwerf, de Morspoort, het Gulden Vlies (Breestraat) en LEIDEN - Het instituut van inter nationale studiën van de Leidse universiteit en het Nederlandse genootschap voor internationale zaken uit Den Haag organiseert de komende weken een lezingen cyclus over het onderwerp bewa pening. Aanstaande maandag spreekt dr. R. Kroes (directeur Amerika-in- stituut van de Amsterdamse uni versiteit) over redenen voor wa penbeheersing door de Verenig de Staten. Maandag 2 november is brigade-generaal G.C. Berkhof zmn de beurt om te praten over beleidsvoornemens van de VS inzake bewapening/wapenbe heersing. Een week later behan delt prof. dr. J.W. Bezemer (di recteur Oost-Europa instituut van de Amsterdamse universi teit) hetzelfde onderwerp als Kroes maar dan geldend voor de Sowjet-Unie. Zestien november bekijkt dr. de waltoren Oistenrijck (Jan van Houtkade). De restauratie van de Pieterskerk is binnenkort vol tooid, waarna de omliggende huisjes zullen worden aange pakt. Drie andere kerken staan ook op de nominatie om opgeknapt te worden: De Bethlehem kerk (Lammermarkt), de Waalse Kerk (Breestraat) en de Lokhorstkerk (Pieterskerkstraat). Restauratie staat ook een vijftal hofjes te wachten. Tenminste als de financiële problemen worden overwonnen. Het gaat om het Sint Anna-aalmoeshofje, Eva van Hoogeveenhof, Stevenshof, Van Brouckhovenhof en het Sint Janshof. "Het is u bekend dat de buren voor de gerestaureerde hofjes ons grote zorgen baren", schrijven B en W. Ook dikke no ta's ontkomen niet aan vermake lijke typefouten. Ten slotte is ook een van de acht molens die Leiden rijk is, drin gend aan restauratie toe. Dat is de molen in de Stevenshofpol- der. De restauratie van de Boer- haavezalen wordt in 1983 ver wacht. De restanten van de Vrouwekerk (Haarlemmerstraat) worden nog dit jaar aangepakt. De huisvesting van gemeentelijke diensten vormt ook in 1982 een punt van zorg. Rond de jaarwis seling is de nieuwbouw van het P.E.M. Volten (beleidsmedewer ker op het ministerie van defen sie) de Sowjet-kant van hetzelfde onderwerp als Berkhof behan delde. Twee weken later is het hoofd bureau ontwapening mi nisterie buitenlandse zaken, ir. A.J. Meerburg aan de beurt om het verband 'kernbewapening en de Derde Wereld uit de doeken te doen. Ten slotte discussiëren drs. L.J. Hogebnnk (IKV) en mr. S. Rozemond (adjunct-directeur Nederlands Instituut voor Vre desvraagstukken op acht decem ber over de rol van Nederland in het wapenbeheersingsproces. Alle lezingen worden in collegezaal 2 van Stationsplein 10 gehouden, beginnen om half acht en zijn voor iedereen vrij toegankelijk. Rekencentrum aan de Lange- gracht gereed. In de eerste helft van '82 wordt begonnen met de nieuwbouw van het stadskan toor welzijn aan de Langebrug, de nieuwbouw van de brand weerkazerne in de Merenwijk wordt afgerond, een bouwver gunning voor het politiebureau (ook Langegracht) wordt zo spoedig mogelijk afgegeven en de bouwplannen voor de reini gingsdienst worden verder ont wikkeld. Nota's De gemeente gaat ook onverstoor baar door met het produceren van nota's. Een emancipatie-no ta, een milieu-nota, een nota over speculatie met huizen en een structuurplan voor de Leidse agglomeratie. De erfpachtnota wordt binnen een maand door de gemeenteraad behandeld en ook de woonbotennota mondt eer daags uit in een verordening. Het economisch beleidsplan wordt nog dit jaar vastgesteld. Het verkeer in de binnenstad zal het in 1982 rommelig zijn. Zo zal door de stadsvernieuwing onder meer de Oosterkerkstraat bijna een jaar voor het autoverkeer zijn afgesloten. Wel is naar ver wachting de bouw van één voor mevr. De Laaf, want die heeft tijd en geld genoeg om een proces te voeren omdat zij een paar uur Hilversum moest mis sen. Solidair zijn met uw mede mens spreekt u blijkbaar niet aan. M. Slierings Verdistraat 38 Leiden Schoolvoetbal ik had de laatste nachten slecht ge slapen. Het was uitstekend voet- balweer dus konden we eindelijk weer eens in de herfst school- voetballen, dacht ik nog. Bij de ingang van de Boshuizerkade- velden hing een bordje: velden afgekeurd. Ze hebben natuurlijk vergeten het bordje weg te halen, want giste ren waren, voor ons scholieren, de wedstrijden afgelast, dacht ik nog. Snel trok ik mijn voetbalspullen aan, ik moest om 8.30 spelen. De leraar nam nog één keer de op stelling door, dat is niet nodig, dacht ik nog. Ons team heeft toch al drie oefenwedstrijden in De oorzaken van het tekort zijn het wegvallen van de winst van het energiebedrijf, de ho ge rente, de toename van de werkloosheid, de stijging van de energieprijzen en de be zuinigingen door het rijk. Aan een tweede bezuinigings- periode is volgens wethouder Bordewijk (PvdA financiën) niet te ontkomen. Er resteert na de eerste bezuinigingsope ratie een structureel tekort (Krantz) of twee (Sanders) par keergarages binnen bereik. Voor v het Sanderscomplex is inmid dels een werkgroep in het leven geroepen. B en W zitten niet alleen boordevol plannen, er is ook pessimisme. Het college verwacht dat de re novatie van woningen in een minder snel tempo zal gebeuren en dat er onvoldoende subsidie komt voor de restauratie van woonhuismonumenten. Somber is het college ook over de mogelijkheden om een HEAO naar Leiden te halen, over de (ook financiële) ruimte voor de sportbeoefening en over het bouwplan voor een bejaardente- dezelfde opstelling gespeeld. Om half negen stond ik op het veld. De tegenpartij is laat, dacht ik nog. Maar het weer en het veld waren uitstekend. Het zou een fijne dag worden. Kwam de scheidsrech ter nou maar. Het werd negen uur. Als ik nou een bal had, dacht ik nog. Het werd 9.15 Een jongetje, in gewone kleren, kwam het veld op en zei dat het toernooi was afgelast omdat er te veel herfstbladeren op de velden lagen. Mistroostig ging ik naar huis, nie mand van de voetbalcommissie was aanwezig om te vertellen wanneer het dan wel zou door- gan. Zou het dan toch waar zijn dat ze vakantie houdt aan de Hoofdstraat 47 Leiderdorp Gezondheidscentrum Zonder daar in het vervolg een ge woonte van te willen maken, toch een enkele kanttekening bij het verslag in het Leidsch Dag Wethouder Bordewijk: meer be zuinigingen nodig. huis aan de Zijloever. Het uitblij ven van goedkeuring door de provincie noemt het college be treurenswaardig. Het college zegt te overwegen om de tarieven van de kunstuitleen te verhogen, gezien de teleurstel lende resultaten. Verder kondigt het college aan met een voorstel te komen om het pand van de streekmuziekschool aan het Ra penburg grondig op te laten knappen. Ook de kelders onder de Hoog straat komen volgend jaar aan de beurt, evenals het pleintje aan de Rundersteeg. De nieuwbouw van de sociale werkplaats begint eveneens in het komend voor hinksteeg 2, tel. 071-121139. Batikken De sector Beeldende Kunst van het LAK organiseert een mini cursus batikken van twee les sen. De eerste les is woensdag 28 oktober 's avonds van half acht tot half tien en de tweede woensdag 4 november, zelfde ,tijd. Opgeven kan bij het LAK- secretariaat. Levendaal 150- III, dat op werkdagen geopend is van twee uur tot half zes. Borstvoeding Bij Jet FritschyCruquiuslaan 151, wordt vanavond de maan delijkse bijeenkomst voor vrou wen over borstvoeding gehou den. Het onderwerp is: de voor delen van borstvoeding. Aan vang acht uur. Vrede en veiligheid In de Vredeskerk aan de Burg- gravenlaan spreekt het Twee de-Kamerlid Frinking (CDA) vanavond om acht uur over het onderwerp "vrede en veilig heid". Hij doet dat op een bij eenkomst van het CDA-vrou- wenberaad in oprichting. blad van j.l. donderdag over de discussie over het gezondheids centrum Mors. 1. Voor een rapport waarin de sub sidieparagraaf slechts als pro memorie is opgenomen kan m.i. terecht de term onvoldragen worden gebruikt, met alle waar dering voor het (vele) werk van de Commissie en begrip voor de snelheid waarmee moest worden gewerkt. Over de exacte subsi diemogelijkheden voor de tekor ten van het centrum kwam pas ter vergadering enige duidelijk heid. Erkend werd zelfs door de opstellers van het rapport dat een bijlage over een van de twee subsidiebronnen ten onrechte in het rapport was opgenomen. Ik wil niets afdoen aan het goede werk van de Commissie, maar het moet mij wel van het hart. 2. De stelling van de heer Langerak dat de WD bereid is maximaal 25 mille van het tekort door de gemeente te laten dekken is niet tijdens de vergadering naar vo ren gekomen, maar na afloop te genover verslaggeefster Conny Smits, waarvan echter akte. van minstens 1,4 miljoen gul- t den. Maar er zijn daarbij fac- toren die het tekort in de toe komst nog kunnen verhogen. Als - naar verwachting - de ren te blijft stijgen, de werkloos heid blijft toenemen en de aanvullende steun van het rijk zal afnemen, dan voorziet de wethouder een tweede be zuinigingsoperatie in 1983 in de orde van grootte van vijf j miljoen gulden. "Het moet wel gek lopen als er nog een bezuiniging van tien miljoen nodig is", aldus Bordewijk. Het leegraken van de gemeen telijke schatkist - het begin van dit jaar was er nog een re serve van vijftien miljoen j gulden - heeft volgens Borde wijk tot gevolg dat er weinig speelruimte overblijft om te genvallers op te vangen. De begroting voor 1983 zal bo vendien sluitend moeten zijn. Bordewijk zegt niet te willen tornen aan de hoogte van de bezuinigingsoperatie. "De partij die vindt dat er meer bezuinigd moet worden, moet zelf maar aangeven waarop", aldus de PvdA-wet- houder. jaar. De bouw zal een jaar duren. In de herfst van '82 komt de nieuwbouw van de Rembrandt- scholengemeenschap gereed Datzelfde geldt voor de nieuw bouw van de woningen op de hoek van de Langegracht en de Klokpoort. In de bouwplannen van de Dr. Jar Mulderkliniek en het psychia trisch ziekenhuis Endegeest zit ook schot, terwijl het AZL ge staag verder bouwt. Het bedrijfsverzamelgebouw bij de Groenoordhallen is vertraagd in verband met bezwaren tegen het bestemmingsplan. De belang stelling ervoor noemen B en UI redeüik. Amnesty In de Studentenekklesia, Ra penburg 100. houdt Amnesty International werkgroep Lei den) morgen een schrijfavond ten behoeve van de Taiwanese apotheker Wu Yueh Ming en transportarbeider Martin Ebel- le Tobo uit Koeweit. Schrijf- avonden zijn bedoeld om op te komen voor politieke gevange nen. De aanvang morgenavond is acht uur. De Merenwijkgroep van Amnesty Leiden houdt maandagavond om acht uur in de Regenboog eveneens een schrijfavond. Hengelsport Hengelsportvereniging De Sportvrienden hield een wed strijd in de Vliet. Uitslag: 1 C. Schouten sr. 2950 gram-25 stuks; 2 E. Mooibroek 2480-27; 3 Chr. Schouten 2220-24; 4 J. Jan sen 1890-25, 5 W. Schouten sr. 1610-22; 6 K. Schouten 1400-17; 7 B. Honsbeek 1240-12, 8 H. Jan sen 880-9, 9 Hen. Schouten 850- 3. De discussie van woensdag avond zou m.i. wat beter zijn ver lopen als namens het College reeds bij het begin van de verga dering een indicatie zou zijn ge geven van een (voorlopige) stel- lingname door B W. Ik zou een herhaling willen voorkomen van de situatie van ruim een half jaar terug toen B W zich achter de rug van de Commissie, en m.n. D'66 kon terugtrekken om de knoop over de verdere gang van zaken (werkers in loondienst!) door anderen te zien doorhak ken. 4. De conclusie van woensdag had een organisatorische en procedu reel karakter: doorgaan op deze weg totdat een gefundeerd oor deel mogelijk is over zowel de grootte van het tekort als de fi nanciële mogelijkheden van de gemeente en de wil van de poli tieke partijen evt. aanlooptekor ten te dekken. Jan Hoekema raadslid D'66 Fakkelgras 28 Leiden Morgen om 12.00 uur nabij het Gemeente huis te Leiderdorp Omroepstaking Het plaatsen van bl ieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van iedactiewege worden ingekort. Deelnemerskaarten vanaf heden verkrijg baar bij de Winkelhofinformatie in het win kelcentrum. Op vertoon van deze kaart ontvangt men donderdag vanaf 11.00 uur één ballon. De ballonnen kan men afhalen bij de ingang showroom parkeergarage. Omstreeks 12.00 uur zal nabl| het Gemeentehuls het start sein worden gegeven. WINKHCENTKUM WINKELHOF -"T.FTDERDORP Als normaal burger vraagt r de Laaf uit Leiderdorp in het L.D. van 20 okt. j.l. zich af of het rechtvaardig is dat er op de radio en T V. gestaakt wordt. Mevr. De Laaf, u kunt zich ook afvragen ol het rechtvaardig is dat er hon derdduizenden mensen werkeloos zijn. Ja, zult u zeggen, maar daar kan ik niets aan doen. Dat kan best zo zijn, maar nu sta ken er een aantal omroepmede werkers om tientallen werkeloze medeburgers aan een baan te helpen, en nu wordt u boos om dat u een paar uur Hilversum moet missen. Deze omroepme dewerkers hebben voor de extra banen 2% prijscompensatie inge leverd mevr. De Laaf, dat is heel wat anders dat uw gezeur over uw omroepbrijdage en het moe ten missen van een paar uur ra dio en T.V. op een vrijdagoch tend. Als de omroepbijdrage omhoog gaat dan is dat jammer voor die mensen welke dit moeilijk kun nen betalen, maar dit geldt niet LEIDEN - De bewoners van het bejaardenhuis Haagwijk in Zuid- —West gaan weer verhuizen. Na ruim een jaar in een noodgebouw aan de Schubertlaan te hebben vertoefd, kunnen ze nu weer hun intrek nemen in het geheel vernieuwde Haagwijk aan de Beetho- venlaan. Enkele bewoners verhuisden gisteren al; in de loop van deze en volgende week zullen de overige van de 106 bejaarden het noodge bouw aan de Scubertlaan ontruimen. Zij maken zo plaats voor de bejaarden van Groenhoven, dat nu aan de beurt is om verbouwd te worden. Het nieuwe Haagwijk heeft bijna honderd kamers, dat is minder dan voor de verbouwing. Wel zijn de kamers aangepast aan de eisen die er tegenwoordig aan worden gesteld. Een van de apparte menten is speciaal ingericht voor een bejaarde die zich met een rolstoel moet voortbewegen. De kosten van de grondige opknap beurt die Haagwijk onderging, bedroegen zo'n tien miljoen gul den. Lezing Mevrouw drs C. Portheine— Caudri geeft donderdag een lezing met dia's over het be schilderde tafelblad waarop Jeroen Bosch de zeven ergste zonden die een mens kan be gaan heeft uitgebeeld. De le zing begint om kwart over acht in de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest. KWJ-week-end De KWJ Leiden (een organisa tie van werkende jongeren) houdt van vrijdag tot en met zondag een week-end over rech ten en plichten voor wie (nog) werkt of werkloos is: over uitke ringen, ontslag, het arbeidsbu reau, ziekteverlofenz. De KWJ heeft voor het geven van infor matie gekozen voor een "swin gende" aanpak, dus spelletjes, liedjes, toneelstukjes en film. Het week-end wordt gehouden in gebouw De Vonk in Noord- wijk. Voor opgeven en/of infor matie: KWJ-Leiden. Koppen- Plant en mens "Plant en mens" is het onder werp van een lezing die prof. dr. C. Kalkman, directeur van het rijksherbarium, vanavond houdt op een bijeenkomst van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde afde ling Leiden en Omstreken. De lezing wordt gehouden in het rijksherbarium aan de Schel penkade en begint om acht uur.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4