Akkoord Leeuwenhoek ng van TNO mogelijk in Leiden CAS3A RFJJf I Archeologische commissie deed fraaie vondsten -M L LEIDCNi^7/ /-/^ Gemeente doet stap terug: minder woningen Inbreker gepakt in restaurant Leidse stadsrubriek WOENSDAG 21 OKTOBER 1981 Ongewenste klandizie LEIDEN - Tien Britse jongens zijn gistermiddag op het Leidse politiebureau beland na een uurtje "winkelen" op de Haarlemmerstraat. Bij een sportkledingzaak namen zij een skijack en een aantal spij kerbroeken weg, waarna ze door de gealarmeerde politie in de kraag werden gevat. De jongens, supporters van Li verpool dat vanavond in Am sterdam een wedstrijd tegen AZ speelt, werden na verhoor weer op straat gezet. De wed strijd hoeven ze dus niet te missen. Hand bekneld LEIDEN - Een zwaar ver minkte hand hield een 43-ja- rige Leidenaar gistermiddag over van een bedrijfsongeval in een schuimplasticfabriek aan de Turkooislaan. De man raakte met zijn rechterhand bekneld in een lijmpersma- chine. Hij moest worden overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden. Vijfhonderd arbeidsplaatsen C7 Het in de Leeuwenhoek gelegen Gorlaeus laboratorium uit de lucht gefotografeerd. In de buurt geen woningen maar kantoren en bedrijven. Vanaf de Wassenaarseweg bekeken komt de mogelijke TNO-vestiging links (nog achter het Sylvius-lab) van het Gorlaeus. LEIDEN - De kans is groot dat er in de Leeuwenhoek, het gebied tussen Wassenaarseweg en Ples- manlaan, een hoofdvestiging komt van het instituut voor Toe gepast Natuurwetenschappelijk' Onderzoek (TNO). Daarmee zijn op den duur zo'n vijfhonderd ar beidsplaatsen gemoeid. Het ge bied dat de gemeente, de univer siteit en het ministerie van on derwijs en wetenschappen op het oog hebben voor TNO ligt tussen de Sylviuslaboratoria en het AZL Het is de bedoeling dat de institu ten e laboratoria van TNO die in verscheidene plaatsen op het ge bied van gezondsheidsonder- "LEIDEN Na jarenlang touwtrekken hebben de gemeente Leiden en de Leidse universiteit toch overeenstemming weten te bereiken over de invulling van de Leeuwenhoek. Volgens wethouder Waal kan er begin '83 worden begonnen met de wo- ningbouw in dit gebied tussen Wassenaarseweg en Plesmanlaan. Wel e zullen er enkele honderden woningen minder kunnen worden ge- bouwd dan het gemeentebestuur aanvankelijk had gepland. Naar ver- Ij. wachting zal het bestemmingsplan, waarin een en ander wordt vastge- 0 legd, in november aan de gemeenteraad worden aangeboden. Kort samengevat betrof de strijd tussen gemeente en universiteit de n vraag waar de woningen nu precies moesten worden gebouwd. Niet te dicht bij de laboratoria, meenden de universiteitsbestuurders en zij n stelden voor om een woningvrije zone in acht te nemen van zo'n hon- dervijftig meter. Kleinere grenzen wezen zij om veiligheidsredenen af. De zone van hon- .j derdvijftig meter accepteerden de gemeentebestuurders echter weer niet, omdat er daardoor veel minder woningen zouden kunnen worden gebouwd. En dat was niet de bedoeling gezien de grote woningnood in J Leiden. Het resultaat: een uiterst moeizaam verlopend overleg. Lan ceerde de ene partij een idee, dan was de ander er meestal als de kippen 1 bij om te wijzen op de onhaalbaarheid. J Inleveren jj "We hebben nu een herschikking gemaakt, waarin beide partijen zich q kunnen vinden", aldus wethouder Waal gistermiddag tijdens een geza menlijke bijeenkomst van universiteit en gemeente. "Het komt er sim- il pel gesteld op neer dat er in de directe omgeving van de laboratoria geen woningen worden gebouwd. Maar wel kantoren en bedrijven". Hierdoor hoeft er volgens hem niet meer gestreden te worden over de 1 vraag welke afstand nu het veiligst is. 1 De nieuwe afspraken hebben echter wel consequenties voor het aantal woningen dat nu kan worden gebouwd. Waren er aanvankelijk - het AZL-terrein niet meegerekend - 1800 gepland, in de huidige plannen J zijn dat er 1200 1500 geworden. Een verlies dus van minimaal 300 en maximaal 600 woningen.Wethouder Waal daarover: "Door een lichte i verschuiving tussen wonen en werken hebben we dit moeten inleve- ren". 1 t L LEIDEN Waren de activiteiten i van de gemeentelijke archeologi- I sche begeleidingscomissie tot I voor enige tijd voornamelijk ge richt op het blootleggen van fun deringen van voormalige gebou wen en vestingwerken, nu wordt I ook aandacht besteed aan de le- I vensgewoonten van onze voor- 1 ouders. I Het gaat goed met de gemeentelij- I ke archeologische begeleidings- I commisie. Als we het jaarverslag 1 over 1980 tenminste mogen gelo- I ven. Zowel kwalitatief als kwan- I titatief is het werk er op vooruit I gegaan, zo lezen we in dat ver slag. I Bovendien wordt de belangstelling I van anderen steeds groter, aldus I de commissie. "Bemoedigend is I zeker de steeds toenemende be- langstelling voor het werk. Niet alleen van de zijde van de burge- rij, maar ook in het bijzonder van I de betrokken ambtenaren van de I gemeentelijke diensten" j In het jaarverslag staat vrij nauw- keurig aangegeven wat er in het I vorige jaar zoal werd gevonden I en onderzocht. Zo vond er in de I eerste helft van '80 een aanvul- I lend onderzoek naar de funde- I ringen van de Pieterskerk plaats. I Dit onderzoek leverde tal van I nieuwe gegevens op, meldt de I commissie. "Aan de zuidzijde I van de tweede (veertien- I de-eeuwse) kerk werd de funde ring van een kapel gevonden, ter- ADVERTENTIE Wat krijgen we nu? ABBA bij Casba? (Let op de krant van a.s. vrijdag) Casba Woonwarenhuis, Hoge Rijndijk 315, Zoeterwoude zoek werken, in Leiden worden geconcentreerd. Zeker is het nog niet dat dit gaat gebeuren. De raad van bestuur van TNO heeft namelijk nog geen definitief be sluit genomen over de verhui zing. Een beslissing mag dit jaar overigens nog wel worden ver wacht, omdat TNO al geruime tijd bezig is met reorganiseren. Het is Leiden ook om een andere reden nog niet vergund de vlag buiten te hangen: er zyn meer kapers op de kust Behalve Lei den komt Utrecht nog in aan merking voor de vestiging, want ook deze universiteit heeft TNO grond aangeboden Dat Leiden echter veruit de voor keur geniet boven Utrecht, daar over waren zowel wethouder Waal (ruimtelijke ordening) als Koornstra, lid van het college van bestuur van de universiteit gistermiddag overtuigd. Koornstra: "Ons grote voordeel is dat hier een academisch zieken huis aanwezig is, terwijl bij de Uithof in Utrecht nog een acade misch ziekenhuis moet worden gebouwd. Het kan nog wel een jaar of acht duren voordat ze daarmee klaar zyn. Daar komt bij dat wij al ervaren zijn wat be treft samenwerken met TNO". Een stelling waarmee prof. Tam- meling van de geneeskundige fa culteit het roerend eens was. "Wij hebben al een aantal geza menlijke projecten achter de rug. Bovendien moeten we ook niet vergeten dat zeven TNO-men sen hoogleraar zijn aan de Leidse universiteit". TNO wil een nieuwe nederzetting in het kader van een interne reor ganisatie, waaraan men al ander half jaar werkt. In de Leeuwen hoek zou uitsluitend gezond heidsonderzoek plaats vinden. Gaan de plannen door, dan zal in de eerste fase hoogstwaarschijn lijk het Gaubiusinstituut worden verplaatst naar de Leeuwen hoek. Evenals het laboratorium voor experimentele gerontolo gie, dat nu in Rijswijk is geves tigd. Het Gaubiusinstituut zit nu al in Leiden: aan de Herenstraat- .Nieuwbouw is dringend ge wenst, omdat de behuizing veel te krap is. Mocht de raad van bestuur van TNO overigens besluiten dat het misschien toch maar beter is geen hoofdvestiging in Leiden te hebben, dan betekent dit ook het vertrek van het Gaubiusinstituut uit Leiden. Woordvoerders van universiteit en gemeente gaven gistermiddag tijdens een gezamenlijke bijeen komst in verschillende bewoor dingen te kennen dat ze veel heil verwachten van de komst van TNO. De gemneente met het oog op de werkgelegenheid; de uni versiteit ziet mogelijkheden om de samenwerking met TNO ver der te ontwikkelen. LEIDEN Een 21-jarige Hage naar is vannacht op heterdaad btrapt bb een inbraak in het Chi nees restaurant Azië aan het Sta tionsplein. Omwonenden had. den gestommel in het restaurant gehoord en waarschuwden de politie. Die trof de man daar in derdaad aan, inmiddels in het be zit van een sleutelbos van het restaurant. Op het politiebureau bleek dat de Hagenaar ookin Rijswijk nog werd gezocht in verband met een autodiefstal. LEIDEN - Een 76-jange Leide naar is gisterochtend gewond ge raakt bij een aanrijding bij win kelcentrum de Kopcrmolen. De man werd aangereden door een achteruitrijdende bestelauto. De bestuurder daarvan had de be jaarde niet zien lopen. Met een hoofdwond moest de Leidenaar worden overgebracht naar het AZL ADVERTENTIE -*►. ^ÊÈ0Srr-- LEIDEN - In buurthuis 't Spoortje is de kinderboekenweek gistermiddag op beestachtige wijze uitgeluid. Ruim honderd kinderen kwamen naar het buurthuis om daar mee te doen aan een ren-je-rot-spel, waai vragen over beesten moesten worden beantwoord. Ook de film die na ren—je—rot werd gedraaid, vertelde e verhaal over dieren. Wordt zelf Viking bij Casba! (Let op de krant van a.s. vrijdag) Casba Woonwarenhuis, Hoge Rijndijk 315, Zoeterwoude wijl bij de koorafsluiting de aan zet van een traptoren aan het licht kwam". Zeer fraai is de ontdekking die werd gedaan in een pand aan de Pieterskerkgracht 11. Tijdens de herstelwerkzaamheden kwam na verwijdering van een stuc-pla- fond een origineel beschilderd houten plafond aan het licht. Het midden zeventiende-eeuwse plafond, gesigneerd Sagamole, mag volgens de commissie uniek worden genoemd. "Er is slechts één plafondbeschil dering bekend (Weeshuis Kal- verstraat, Amsterdam) dat enigs zins met het Leidse exemplaar kan worden vergeleken". In de beerput van het pand werd de schedel van een aapje gevonden; van een groene meerkat zo later bleek. Volgens de commissie is het diertje door een Indiëvaarder meegenomen. Tijdens de sloopwerkzaamheden van het voormalige Zaalberg complex aan de Vestestraat werd een beeldje gevonden, dat duide lijk in handen was gevallen van de Beeldenstormers. Het hoofd van dit madonnabeeldje was er namelijk vakkundig afgeslagen. Toch maakt de commissie zelf wel enkele kanttekeningen bij de op timistische geluiden. Zo is er nog steeds geen stadsarcheoloog en vaste huisvesting ontbreekt ook. (Eerst Morschpoortkazerne, nu maakt de commissie gebruik van de Barbaraschool.) Geknipt door René van der Velden Jaap Visser Voor werknemers is het soms vervelend dat zij. zolang hun proeftijd loopt, nauwelijks of geen poot hebben om op te staan. Voor de 16-jarige Syl via Boehlee is het wel dubbel vervelend dat zij na nog geen vier van de acht proefweken al door coiffeur Jacques zon der pardon op straat werd ge zet. Sylvia, die dolgraag kapster wil worden, vreest dat zij het vooropleidingsinstituut voor kapsters moet verlaten. "Wanneer ik op 1 december geen nieuwe baas heb dan moet ik van school af', beseft een teleurgestelde Sylvia. Sylvia gaat twee dagen in de week naar school. Voor de overige drie dagen vond zij werk bij kapper Vermeer alias coiffeur Jacques. Drie weken werkte zij in het filiaal aan de Willem Klooslaan en volgens eigen zeggen ging dat erg leuk. "Ik kon goed met de meisjes opschieten en ze zeiden dat ik het leuk deed". Na de overplaatsing naar de 'moederzaak' aan de Lange Mare begon de ellende. "Daar werkten acht meisjes die alle maal m'n baas speelden. Zelfs in m'n pauzes kon ik niet een paar minuten stil staan of zitten". Afgelopen vrijdag werd Sylvia op staande voet ontslagen. "Ik kwam 's ochtends binnen en van een meisje kreeg ik te horen dat ik me niet meer om hoefde te kleden. Ik kreeg m'n geld en kon m'n schort inleveren. Meneer Vermeer was er niet en mevrouw Ver meer zat boven en had geen Ujd voor mij. Ik kon wel gaan maar het waarom werd er niet bijgezegd". Kapper Vermeer vindt het jam mer voor Sylvia maar vol gens hem is zij niet geschikt voor het kappersvak. "Toen zij vrijdag haar ontslag kreeg, lag ik in het ziekenhuis zodat mijn vrouw het vreselijk druk had. Daardoor is het Twee keer de Waardgracht. Op de achtergrond anno 1981, op de voorgrond anno 1890. Het driewekelijk se blad 'De Stadskrant' heeft in grote oplage foto-affiches uitgebracht van een wasdag, 91 jaar geleden aan en in de Waardgracht. Francis Bodijn en Jan Philippo van het buurtcomité tussen de Herengracht en de Zijlsingel kregen de eerste exemplaren van Hdr Tortike van de Stadskrant. kennelijk een beetje ongeluk kig gelopen. Maar Sylvia kon natuurlijk weten dat een abrupt ontslag mogelijk was. Ze heeft immers een overeen komst getekend waarin dui delijk stond dat zij een proef tijd van acht weken had. Een heleboel meisjes willen te genwoordig kapster worden. Maar daar komt meer voor kijken dan de meesten den ken. Wij hebben twintig jaar ervaring dus wanneer wij tot de conclusie komen dat een meisje niet geschikt is voor dit vak dan doet ze er echt be ter aan om iets anders te zoe ken". drie dagen al zeggen dat ik niet geschikt ben voor dit vak terwijl andere kapsters, waar ik drie weken mee heb ge werkt, zeiden dat het wél goed ging? Nu zit ik mooi in het schip want zonder een goed ontslag bewijs kan ik geen nieuwe baas vinden. En wanneer ik over ruim een maand geen betrekking heb dan moet ik van school af. En wat dan?" Achteraf Het Amerikaanse bureau "In notech" heeft voor de somma van 93.000 gulden onderzocht of werkgelegenheid bij de Nederlandse Adlerfabrieken in Leiden en in Cuyk te red den was. Snel en doortastend betaalde de gemeente Leiden haar aandeel van 25.000 gul den voor het onderzoek. Langzaam maar zeker rijzen vragen of de gemeente haar goede geld mogelijk een tik keltje te wild over de balk heeft gesmeten. De gemeentes Leiden en Cuyk en het ministerie van econo mische zaken hebben de ge meenschapsgelden uit han den gegeven aan de Adlerdi- rectie en Innotech De Duitse Adlerdirectie die niets betaal de en er nooit een geheim van heeft gemaakt de Nederland se Adlerfabrieken zo snel mo gelijk te willen sluiten, stelde wél voorwaarden aan het on derzoek. Innotech moest zich bijvoorbeeld bi) haar speur tocht naar fabrikanten beper ken tot de Verenigde Staten. Zou Innotech een geschikte Amerikaan vinden, dan zou zo'n fabrikant bovendien geen concurrent mogen zijn van de Duitse Adler. De Adlerdirectie stelde vanuit haar belang logische voor waarden. Voor de gemeente moet het echter worst wezen of een fabrikant - waar ook ter wereld - een concurrent betekent voor de Duitse Ad lerdirectie of niet Als die fa brikant maar mogelijkheden ziqt tenminste een deel van de werkgelegenheid op de Adlerfabrieken overeind te houden. Het bureau Innotech schrijft op 14 augustus m haar conclu sies dat al het mogelijke is ge daan "binnen de strikte be perkingen in tijd en geld". Helaas, het heeft niet mogen baten. Het bureau noemt het "een belangrijke negatieve factor" voor het onderzoek dat de Adlerdirectie uiteinde- luk terugkwam op haar be slissing de machines op de fa brieken m Leiden en in Cuyk helemaal voor niks aan een nieuwe fabrikant ter beschik - kmg te stéllen... Gemeenteraadsleden van de kleine linkse partijen hebben pas nog gevraagd naar de conclusies van Innotech. Wij schreven begin juli immers al dat het onderzoek mislukt was. Dan wil je als raadslid wel eens weten waarom. Na lang aandnngen hebben de raadsleden tot nu toe niet meer dan een tussenrapport dat uit juni dateert, mogen in zien. Achteraf praten is altyd gemak kelijk. Toch komt het ons niet vreemd voor dat B en W de conclusies van Innotech het liefst geheim houden. De conclusies van de gemeente raadsleden zouden anders voor de hand liggen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3