Grote vertraging in "Strontrace" „Veranderingen in werkpakket politie geleidelijk aanbrengen' lLe/cfe< agenck Recreatief zwemmen niet geliefd in Voorschoten Keuringsstation koelwagens open Slecht weer speelt parten "Gemeente Voor schoten moet onderhoud velden in eigen hand houden STAD EN RAND PAGINA 2 WARMOND - De barre weersomstandigheden hebben de zestien deelnemers aan de jaarlijkse 'Strontrace' met oude zeilschepen van Workum via Warmond terug naar Wor- kum, behoorlijk parten gespeeld. Tot vanochtend half elf waren pas vier van de maan dagmiddag om vier uur vertrokken dertien schepen op het keerpunt in Warmond aan gekomen. Nico Hoek verlaat als eerste de gemeentehaven van Warmond. Achter hem arriveert net de nummer twee, Peter Valstar. Na deze twee kwamen urenlang geen verdere boten meer. Drie deelnemers waren in ver band met het slechte weer in plaats van maandagmiddag, gisterochtend van start gegaan. Bekend was vanochtend dat de 'Waternymph' uit de Buiten kaag inmiddels had opgegeven. Ook de winnaar van de vorige jaren Age Bantstra met 'De hoop op Welvaart' uit Oude Leie moest opgeven wegens schade aan de fok. Vanochtend waren Nieuwe districtscommandant bij installatie: DEN HAAG/REGIO - Kolo nel J. van den Ban (50) is gistermorgen officieel geïnstalleerd als comman dant van het rijkspolitie district Den Haag. De offi ciële installatie door de al gemeen inspecteur, gene raal Plattel, vond plaats in het Provinciehuis in Den Haag. Vele sprekers maakten van de in stallatie gebruik om hun grieven, wensen en klachten te ventile ren. 2o zei generaal Plattel onder andere dat hij "al dat gepraat over de regionale politie zo lang zamerhand wel een beetje beu is". Plattel doelde op de nieuwe politiewet, die de bestaande in de toekomst moet gaan vervan gen. In de nieuwe politiewet wordt onder andere voorgesteld de gemeentelijke en rijkspolitie korpsen op te heffen en er één provinciale politie van te maken. De wet is nog steeds in een pril stadium, alhoewel er al jaren over wordt gepraat en hij zal ze ker niet in de eerste tien jaar wor den ingevoerd, zo is de verwach ting. Het is overigens maar de vraag of er ooit een provinciale politie komt. Veel mensen wij zen een dergelijke politieorgani satie af. Zoals de Voorschotense burge meester Cannegieter, die ook na mens zijn ambtsgenoten sprak. "We moeten een plaatselijk gere geerd politieapparaat krijgen. Een staats-, rijks- of regionale po litie is ondoelmatisch. Gemeen tepolitie moet het zijn", zo zei hij gistermorgen. Hij zei verder dat de keus voor regionale politie een technische keus is. Een re gionaal georganiseerd politie korps zou efficiënter werken. Maar het zou een politieke keus moeten zijn. Pas als de politiek een keus heeft gemaakt zouden de technici van de politie aan de beurt mogen komen, zo meende Cannegieter. Hij zei verder uit te kijken naar de volgende benoe ming van Van den Ban. "Als chef van een passend gemeente korps", zo grapte hij. Ook de commissaris van de konm- ging, mr. Vrolijk, ergerde zich aan het op de lange baan schui ven van de nieuwe politiewet. "Wij dienen de samenwerking tussen de verschillende korpsen te bevorderen dwars door over bodige formaliteiten heen", zo zei hij. Vrolijk meende verder dat die samenwerking noodzake lijk is voor het goed functioneren van de politie in de huidige maat schappij. Geleidelijk Ook de nieuwe districtscomman dant schaarde zich in de rijen van de critici. "Veranderingen in het werkpakket van de politie man dienen geleidelijk te wor den aangebracht opdat hij zich kan bezinnen op een herinrich ting van het werk. Voorkomen moet worden dat de agent in een permanente staat van onrust komt door allerhande voorstel len, blauwdrukken of in welke verpakking dan ook ze op de po litie worden losgelaten. Ervarin gen in ons eigen korps hebben ons geleerd dat veranderingen, die als blauwdruk 'van boven' worden opgelegd, niet die veran kering krijgen die noodzakelijk is voor het beoogde effect", aldus Van den Ban. Hij betoogde verder dat de politie haar taak in het algemeen goed uitvoert. "Haar plaats in het ge heel van overheidsvoorzieningen brengt nu eenmaal met zich mee dat ze vaak onder moeilijke tot zeer moeilijke omstandigheden moet optreden. Meer en meer tracht de politie in te spelen op de problemen, de noden en de conflicten, waarmee zij gecon fronteerd wordt". Hij zei te verwachten dat de so ciaal-economische problemen zullen leiden tot grotere maat schappelijke instabiliteit. De po litie is één van de stabiele facto ren in die maatschappij. "Voor komen moet worden dat de han delingsvrijheid van het bevoegd gezag en de politie zelf door be zuinigingen zodanig wordt inge perkt dat geen sprake meer kan zijn van maatschappij-gerichte en slagvaardige rechtshandha ving", zo zei de kolonel. nog vijf schepen in de Ring vaart op weg naar Warmond. Waar de andere gebleven zijn of nog varen is nog onduidelijk. Het was gistermiddag gezien het slechte weer boven verwachting vroeg, toen even na vier uur in de gemeentehaven van Warmond al de koploper in de 'Strontrace' ar riveerde. Schipper Nico Hoek uit Leiderdorp was met zijn beman ning en zijn skütsje 'Lutgerdina Smeltekop' vierentwintig uur eerder vertrokken uit Workum en na een barre tocht als eerste op het keerpunt in Warmond aangekomen. Daar werd traditioneel de meege voerde zakken mest met grote snelheid van de boot geladen, een opkikkerde genomen in de vorm van een borrel en een hapje en naar de welkomsttoespraak en gelukwensen van Warmonds loco-burgemeester Van Schagen geluisterd. Popelend van onge duld om weer te kunnen vertrek ken liet de schipper de lovende woorden over zich heen komen. De haast was duidelijk. Op het ogenblik dat zij hun boot keer den arriveerde 'De drie gebroe ders', de skütsje van schipper Peter Valstar uit Groningen. Nico Hoek, die de afgelopen twee jaar ook al eens als eerste en als tweede in Warmond was aange komen, maar steeds werd achter volgd door pech, moest nu ook in Warmond nog een jachthaven opzoeken om zijn beschadigde zwaard te laten repareren. Gele genheid voor Peter Valstar Qm hem op de terugweg te passeren. De eerste kwamen gisteren bijna een uur vroeger in Warmond aan dan vorig jaar in dezelfde race, ondanks het slechte weer. Opval lend is daarom des te meer de la te komst van de anderen, die dui delijk meer moeite schenen te hebben gehad met de sterke wind en de striemende regen. Na de boten van Hoek en Valstar die tussen vier en vijf uur gister middag in Warmond aankwa men kwam rond kwart voor tien gisteravond 'Het Vertrouwen' van Peter Glas uit Amsterdam aan. Het opmerkelijk hieraan was dat dit een schip was van bo ven de 30 ton. De nummers een en twee lagen beide onder de 30 ton. De bezetters van de contro lepost wachtten vannacht tever geefs in de gemeentehaven van Warmond op verdere boten. Van ochtend om vijf over negen meldde zich Andries Hamstra met zijn 'Vrouwe Afie'. In vroeger dagen, toen het mesttransport nog plaatsvond, werd bij sterke wind ook niet met de skütsjes, die eigenlijk het meest geschikt zijn voor de kana len en smallere vaarwegen, over het Ijsselmeer gezeild. Vermoe delijk heeft de meerderheid van de deelnemers dan ook gewacht totdat het weer beter is gewor den. In totaal waren zestien schepen vertrokken uit Workum. Drie schippers vertrokken pas gister ochtend in verband met de slech te weersomstandigheden. Onder de boten die het IJsselmeer en de binnenwateren tussen Wor kum en Warmond bezeilen be vinden zich diverse originele skütsjes, tjalken en een rietaak. Met deze oude vrachtzeilschepen wordt elk jaar weer een traditie in ere hersteld. Vroeger werd vanuit Workum de koemest en terpaarde met dergelijke boten vervoerd naar de bollenstreek. Nu gaat dit transport alleen nog via de weg. De deelnemers aan de 'strontrace' die met hun in spanningen een oud gebruik la ten herleven, nemen ook nog steeds mest mee, maar dan wel gedroogde in plastic zakken. Een NOS-ploeg heeft van de race op namen gemaakt, die volgende week woensdag in 'Van Gewest tot Gewest' worden uitgezonden. De commissaris van de koningin, mr. Vrolijk, de Haagse officier van justitie, mr. Schimmel, mevrouw Van den Ban en haar man, half zichtbaar burgemeester Cannegieter van Voorschoten en de algemeen inspecteur, gene raal Plattel in een genoeglijk onderonsje vlak voor de installatie, (foto Cees Zoon). VOORSCHOTEN - Het onderhoud van de sportvelden, een kostbare zaak, moet door de gemeente Voorschoten worden beheerd. Zelfwerkzaamheid van de ver enigingen op dit gebied kan het gevaar in houden dat de kwali teit van de sportvelden achteruit gaat. Het onderhoud van sport velden vraagt vakmanschap, zo vond de commissie sport en re creatie gisteravond. De commis sie kon in grote lijnen wel ak koord gaan met het onlangs ver schenen beleidsplan 1982. Een groot aantal problemen op sportgebieden passeerde gister avond de-revue. Zo zal de ge meente de ontwikkelingen in het sportpark "Adegeest" nader be kijken.. Op dat sportpark heeft de gemeente namelijk een aantal sportvelden over, omdat er - nog - geen gegadigden voor zijn. De stijging van het aantal leden van sportverenigingen is de laatste jaren minder dan verwacht. En daarom hebben de sportvereni gingen geen extra velden nodig. Als de voetbalvereniging Randstad Sport inderdaad besluit tot een aparte zaterdag- en zondagafde ling dan krijgt elke afdeling twee velden en een een gezamenlijk oefenveld. Het halfverharde veld kan dan worden omgevormd tot zeven tennisbanen, waardoor ook in dat deel van Voorschoten een tênnisbanencomplex komt. De commissie sport en recreatie wil zo spoedig mogelijk komen tot de aanleg van een basketbal veld tussen de flats in Noord- Hofland. Voor de jeugd is in deze wijk te weinig speelruimte. Het basketbalveld zal zo'n vijftigdui zend gulden gaan kosten. Er is geld voor, maar de omwonenden maken bezwaar. Een basketbal veld zou teveel overlast geven, zo menen zij. WOENSDAG 21 OKTOBER 19C WOENSDAG Huis op de Waard, Nieuwe Rijn: baj en rommelmarkt, 10.00-17.00 uur. De Waag: manifestatie gehandicapte kindervoorstelling, 14.30 uur; mini voorstelling Visueel Theater en Dove communicatie, 20.30 uur. Rijksherbarium, Schelpenkade: lezij prof. dr. C. Kalkman over "Plant Mens", 20.00 uur. LAK-theater, Levendaal: film "La Ne te" van Antonioni, 20.00 en 22.30 Filmhuis LVC, Breestraat 66: film "C de Sac" van Polanski, 20.00 en 22.15 ui Stadhuis: raadscommissie financiè 20.00 uur. Buurtwmkel, Haarlemmerstraat 731 adviesbureau Werklozan Belangenvt eniging Leiden, 10.00-12.00 uur. Jongeren Advies Centrum JAL, Caec liastraat 67: meisjestelefoon, 16.00-22.C Leiderdorp. Winkelhof: straattekei wedstrijd, 14.00 uur. Leiderdorp. Muzenhof, Engelendaj kinderspelen, 14.30 uur. Oegstgeest. Gebouw Taberna, Julian laan: vrouwentrefpunt Aletta, 20.30 uu Voorschoten. Winston ChurchilUaa poppentheater "Wellus-Nietus", 1' DONDERDAG Leiden. Stadhuis: raadscommissie voo economische aangelegenheden en pe soneelszaken, 20.00 uur. De Waag: manifestatie gehandicapt» Wespetheater, 20.30 uur. Rapenburg 100: schrijfavond Amneslj International 20 00 uur lezin Jero^j International, 20.00 t Kapelzaal K&O, Hazewindsteeg: drs. C. Portheine-Caudri over Jerot Bosch, 20.15 uur. Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat: filr Marx Brothers, "Duck Soup", 20.00 kT 22.15 uur. 1 Filmhuis LVC. Breestraat 66: file "Vrouw in het zand" van Teshigahaij 20.00 en 22.15 uur. Architectenwinkel Hooglandsekert( gracht 32: vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architectenwinkel Pieterskerkhof 11 vrij advies, 20.00-21.00 uur. Werkgroep Dienstweigeren, Troe! Noordeinde 2a: voorlichting en begela ding dienstweigeren, 20.00-21.30 uur tel. 216180. Caeciliastraat 18: open avond Leid* Werkgroep Homosexualiteit, 21.00-01.tt uur. 't Spoortje, Bernhardkade 40: sprc uur hulp- en adviesbureau wao/w 19.00-20.30 uur, tel. 142505. Leiderdorp. Winkelhof: judodemonstfll tie, 14.00 uur. Leiderdorp. Muzenhof, EngelendaM bridge-drive, 20.00 uur. I" Leiderdorp. Sporthal Op Dreef: vollef bal-instuif. 10.00 uur Leiderdorp - gemeentehuis, commissi cai, 20 uur. Benthuizen - gemeentehuis, gemeentii raad, 20 uur preek F dienst van de apotheken in de regio lei den wordt waargenomen van 16 tot 2 oktober door: Apotheek "Reyst", Steen straat 35, tel 120136. Voorschoten - apotheek Noord-I land, Thorbeckeweg 3, tel o71, 762877. i-Hol 2877. WIJKVERPLEGING Leiden- Interkruis, Middelweg 38, te« noorden van Rijn tel 134604, ten zuidel van Ryn tel 121753. Leiderdorp, Zoetwroude Rd, gezond heidscentrum, Berkenkade, Leiden! dorp, tel 410131, spreek ma t/m vrijdai 14 -15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, te 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum v.d t Waalslaan, tel 4641. Burgerlijke stand Overleden: A. Kleijn, geb. 19-3-1908 man; C. Maaskant, geb. 24-2-1914, vit geh. gew. met J. M. Verkade; C. W Straatman, geb- 10-9-1918, vrL echtf. van J. W. F. Deurloo; S. van As, geb. lij 2-1912, vrl. echtg. van P. de Tombe; K( A. Dommisse, geb. 7-9-1909, man; J. B van den Berg, geb. 15-11-1918, man; G{ Boer, geb. 5-5-1909, vrl.; K. Schaap, geb. 8-9-1929, vrl. echtg. van H. van der Bent; C. Verschoor, geb. 25-5-1904, vrl.; M Kerpershoek, geb. 2-2-1907, man; H M Kok, geb. 15-6-1923, man; M. van den Dool. geb. 26-4-1913. man. VOQRSCHOTEN - Het recreatief zwemmen in het recreatiebad "Het Wedde" in Voorschoten blijft vér achter bij de verwach tingen. Deze conclusie kan ge trokken worden uit het exploi tatieoverzicht van het seizoen 1980-1981. Een gevolg hiervan is dat de baten van het recreatief zwemmnen zwaar tegenvielen. Andere kostenaspecten zoals loonkosten, energiekosten en in komsten uit schoolzwemmen en verenigingszwemmen komen wel overeen met de toentertijd opgestelde begroting. Het werkelijke nadelige exploita tiesaldo van het afgelopen sei zoen bedraagt ruim 500.000 gul den. De verwachting is dat dit voor het komend seizoen terug gebracht kan worden tot 470.000 gulden. Het totaal aantal bezoe kers dat het bad het afgelopen jaar heeft mogen ontvangen is 195.209. Topmaanden waren maart en mei van dit jaar met 19.000 zwemmers. Voorkeurda- gen vooi* de zwemmers blijken dc dinsdag en de woensdag te «Un. Het grootste gedeelte van de be zoekers zyn de recreanten, na melijk 67 percent. De zwemver iïnigingen nemen 19 percent voor hun rekening, de scholen tien percent en de particuliere zwemlessen drie percent De opbrengst uit het recreatief zwemmen viel het eerste jaar van het zwembad duidelijk tegen. De directie van het zwembad heeft hiervoor een aantal redenen. Zo zou dit komen door de gewen ningsperiode in het wintersei zoen, de anti-reclame door balda digheid en de enkele malen door gevoerde wijziging in het open stellingsschema. "Het zomersei zoen 1981 heeft, zoals overigens in alle zwembaden waar werd vernomen, een uiterst laag be zoekcijfer te zien gegeven. De koude maand mei en de voor zwembadbezoek niet aantrekke lijke natte maanden juni en juli zijn naar wordt gehoopt, niet re presentatief voor de komende ja ren van exploitatie", staat te le zen in het exploitatie-overzicht van het afgelopen seizoen. Het gevolg van het tegenvallende re creanten-bezoek was wel dat de opbrengst 103.000 gulden min der was dan werd geraamd (ver wacht 450.000 gulden, ingeko men 346.354 gulden). De ge meente Voorschoten houdt voor het komend seizoen toch vast aan de inkomstenraming van 450.000 gulden. Ook de inkomsten uit het school zwemmen en verenigingszwem men viel tegen. De problemen rondom de "natte gymnastiek" is hiervoor min of meer verant woordelijk. Deze gymnastiek was speciaal opgezet voor de klassen vier tot en met zes van de lagere scholen. Vereiste was wel dat de leerlingen per keer één gulden moesten betalen. Dit bleek bij een hoop ouders op ver zet te stuiten, zodat een hoop kinderen niet meededen aan de "natte gymnastiek". Voor het komend jaar is de bedoe ling dat er een aantal maatrege len genomen wordt om de ex ploitatie te verbeteren. Zo zal het dagelijks bestuur van de com missie voor sport en recreatie zich gaan beraden op maatrege len en acties om het bezoek voor het bad op te vyzelen. Daarnaast zullen de zogenaamde onrenda bele uren voor een tarief van honderd gulden per uur ver huurd kunnen worden aan ver enigingen. Nadat de bezoekcijfers van april en mei 1981 bekend waren, is door de gemeente besloten om een aantal uren te sluiten voor het publiek. Tijdens deze uren was de publieke belangstelling mini maal en dus onrendabel om het bad open te houden. Om deze uren voor het publiek niet toe- gangkelijk te maken, werd een besparing van ca. duizend manu ren bereikt ZOETERWOUDE - Staatssecreta ris van Verkeer en Waterstaat J.C. van der Doef heeft gister middag aan de Energieweg in Zoeterwoude een van de mo dernste keuringsstations voor koelwagens in Europa geopend. Het station, dat onderdeel uit maakt van de rijksdienst voor het wegverkeer is speciaal ge bouwd voor het beproeven van koelwagens. Het gebouw bevat drie hallen, twee daarvan zijn ruim 17 meter lang. In deze hadlen kan elke tempera tuur tussen de 5 en de 35 graden Celsius worden ingesteld. De derde hal is ruim 22 meter lang. Hierin kan de temperatuur wor den geregeld tussen mm 20 gra den Celsius en plus 35 graden Celsius. Staatssecretaris Van der Doef wees er in zijn toespraak in een van de hallen van het bijna acht miljoen gulden kostende station op dat een dergelijke keuring zeker bij het vervoer van levensmiddelen die kunnen bederven belangrijk is. Hij herinnerde eraan dat dit al dertig jaar geleden werd inge zien. Toen werden de eerste in ternationale gesprekken gehou den over het passeren van de grenzen met goederen die aan bederf onderhevig zyn. In de overeenkomst, die pas in het be gin van de jaren zeventig rond kwam, werd afgesproken dat de isolatiewaarde en het koelend vermogen van wagens waarmee bederfelijke waar worden ver voerd, regelmatig moeten wor den gekeurd. Een dergelijk keuringsstation be stond toen niet meer in ons land. Het laboratorium van TNO in Delft dat tot 1974 voor dit soort zaken werd gebruikt ging door een verplaatsing van dit instituut verloren voor het keuren van koelwagens. Er moest een nieuw station komen anders zouden geen certificaten voor koelvoer- tuigen (die volgens de internatio nale afspraken noodzakelijk wa ren) meer kunnen worden afge geven. Tijdelijk werd gebruik ge maakt van deen noodstation in Den Haag, totdat gisteren uitein delijk het splinternieuwe onder komen werd geopend. Van der Doef maakte een zijsprong naar de controle van hele vracht wagens om het belang van keu ringen op zich aan te geven. Er is nu voldoende keuringscapaciteit in het land en er zijn 51.000 keu- ringsplichtige auto's, terwijl er slechts 25.000 gekeurd zijn tot nu toe. "Ik neem voorlopig aan dat we hier hebben te doen met een afwachtende houding." Hij wees er bovendien nog even op dat het opsporingsapparaat van niet ge keurde auto's nu actief bezig is. Verder kunnen ongekeurde, voertuigen problemen krijgen in het buitenland. De Zoeterwoudse loco-burgemees ter Van der Heiden, maakte van de gelegenheid de staatssecreta-l ris van verkeer en waterstaat te ontmoeten gebruik om nog eens aan te dringen op de verwezenlij king van rijksweg 11. Hij wees erop dat het woon- en werkkli- maat aan de Hoge Rijndijk ver beneden peil is door de enorme verkeersdruk. Zo'n 2500 mensen die op het industrieterrein werken, waar nu ook het nieuwe keuringsstation is gevestigd en honderden bedrijfswagens ma ken dagelijks gebruik van de Ho ge Rijndijk. Met de komst van het station waar vrachtauto's voor keuringen komen, wordt de druk alsmaar groter. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKF Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V. Hoofdkantoor: Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorglng na 19.30 uur); zaterdag van 16 00-18 00 uur Abonnementsgelden olj vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitslultendgiro 3203571 t.v.n. Damlate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 153.45 Per post f 75,00 Jaarabonnement 1202,30 per post291.70 Losse nummers f 0,75. Directie: G. Koopman Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen conespondenten o.a. in: Bonn. Brussel, Londen. Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Stockholm en Djakarta Redactie stad en randgemeenten tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2