Kleine woningen bovenop flats Speelweek jong en oud een succes Botsing op Herenweg Plan in Katwijk voor één- en tweepersoonshuishoudens Minister Extra winst Elgawa moet terug naar de verbruikers Politie- honden zetten beste pootjevoor WOENSDAG 21 OKTOBER 1981 STREEK PAGINA23 1 De Koning op werkbezoek in Noordwij k -» "J. VLAL 'T l V7V/1 l^A/1I~ V 11 IÏY W oningbouwvereniging schrijft B en W: De functiegroep Wijkbelangen Ridderveld heelt de discussie over teruggave van de winst van gemeentebedrijven aan de ver bruikers aangezwengeld. In juli van dit jaar schreef de groep daarover een brief aan de leden van de gemeenteraad. Storting van de overwinst in de gemeen tekas is niet juist, zo meent Wijk belangen, die dat beschouwt als een verkapte vorm van belasting. Volgêns de functiegroep is terug gave gemakkelijk omdat er geen projekten hoeven te worden ge schrapt Het gaat immers om een meevaller. Nu ook de woningbouwvereniging op teruggave van de winst aan de verbruikers aandringt is de kans op een discussie daarover aan- merkelijk grower geworden. Woonlasten De voornaamste aanleiding voor de bnef van de woningbouwver eniging is de kritiek die met na me de bewoners van door de ver eniging beheerde flatwoningen hebben geuit op de sterke sta ging van de servicekosten. Vol gens de woningbouwvereniging heelt vooral de stijging van de ta rieven van de gemeentebedrij ven voor elektriciteit, gas en wa ter bijgedragen tot die kritiek "De ontwikkeling van de steeds maar stijgende servicekosten heeft reeds geruime tijd onze aandacht Het beleid van de wo ningbouwvereniging is erop ge richt om de woonlasten zo laag mogelijk te doen zijn", aldus di recteur Kats in zijn brief aan B en W Hg wijst er verder op dat de invloed van de woningbouw vereniging op de stggende woon lasten beperkt is. De hoogte van de huur en het percentage van de jaarlgkse huurverhoging wordt door de minister vastgesteld "Ruim tachtig procent van de servicekosten zijn kosten voor het verbruik van energie die ons dwingend worden opgelegd", al dus de brief "Nu blijkt dat Elga wa over 1980 enkele miljoenen winst heeft gemaakt veronder stellen wg dat alle bewoners van onze woningen hiartoi in belang- njke mate hrbbrn hijg» drag» n De woningbouwvereniging dringt ook aan op een nauwkeurige be rekening van de tarieven voor 1982, omdat zg aanneemt dat de overwinst het gevolg is van tc hoog vastgestelde tarieven m het jaar 1980 Problemen Eerder deze maand liet de minister van economische zaken weten de tarieven die Elgawa voor dit jaar heeft vastgesteld niet te zul len goedkeuren De minister vindt de tarieven die nu in reke ning worden gebracht tc hoog De tarieven zgn sinds 1 januari van dit jaar met gemiddeld 2,25 procent omhoog gegaan Die ver hoging is volgens de minister uit den boze omdat de Alphense ge meentebedrijven de afgelopen jaren voortdurend winst hebben gemaakt. Directeur Nieuwland van ge mee n- tcbedrgven heeft togen de weige ring van de minister protest aan getekend Terugbetaling van tc veel betaald geld voor energie le vert volgens Nieuwland grote problemen op omdat in de loop van een jaar veel verbruikers ver huizen. Achterhalen van de adressen van verhuisde bewo ners is volgens Nieuwland "niet doenlijk" KATWIJK Jong geleerd is oud gedaan. Of, zoals de ou den zongen, piepen de jon gen. Dergelijke spreekwoor den zijn deze week meer dan ooit van toepassing in Kat wijk. Want, op initiatief van de stichting bejaardenzorg in dit vissersdorp is onder het motto 'voor de jeugd van toen en nu' een week vol acti viteiten op touw gezet waar bij jong en oud elkaar beter moeter leren kennen, of lie ver gezegd, begrijpen. Om een en ander te bewerkstel lingen is sporthal Cleyn Duin voor de gelegenheid omge toverd tot 'speelhol voor oud en jong'. Voorts is een doorlo pende foto-tentoonstelling van Katwijk in de periode 1900-1920 ingericht in Huize Salem en De Duinrand. In het gebouw van de Algemene Nederlandse Bond voor Ou deren aan de Voorstraat 59 is een woonkamer ingericht in stijl anno 1920. Waren de organisatoren bij de presentatie van het plan nog wat huiverig over het aantal bezoekers van de activiteiten, inmiddels is gebleken dat zij hun handen vol hebbben. "Een overduidelijk succes, dat mag ik denk ik wel stel len", zegt mevrouw Bos kamp, coördinatrice van het totale gebeuren, niet zonder enige trots. De argeloze bezoeker van de sporthal Cleyn Duin kan haar niet anders dan gelijk geven. Het krioelt er van de kleuters en peuters. Zijn ze niet bezig Jongeren en ouderen zijn deze week actief in sporthal Cleyn Duin te Katwijk om elkaar beter te leren kennen en meer begrip voor elkaar te krijgen. met het kleien of plakken dan wordt er wel op stelten gelopen, getold of minigolf gespeeld. Dringen Bejaarden zijn op gezette tijden te zien in de vrolijk versierde hal. De organisatoren hebben met opzet gekozen voor een gespreide komst van de ou deren. Zo bezochten gisteren de bejaarden van Overduin en De Wilbert de SDorthal "Maar ook bejaarden die niet zijn aangesloten bij welke in stantie dan ook lopen hier rond", verklaart mevrouw Boskamp geruststellend Over belangstelling dus niet te klagen. Maandag tijdens de eerste dag van 'voor de jeugd van toen en nu' kwamen reeds meer dan 300 mensen een kgkje nemen m de hal. En gisteren was dit aantal al tegen het middaguur bereikt. "De kinderen stonden 's mor gens al voor de deur te drin gen. Onvoorstelbaar, het wa ren er 135, we hebben ze ge teld", zo wordt verzekerd. Ruzie tussen jong en oud (of onderling) komt niet voor. Mevrouw Boskamp: "Je zou denken dat de kinderen el kaar nog wel eens in de haren willen vliegen. We hebben dat nog niet gezien. En hulpvaardig dat ze zijn. Al die verhalen over die slechte jeugd worden hier wel even weerlegd. Oud en jong zijn hier echt samen bezig. En dat beoogden wij ook met de op zet". Bij de tentoonstelling van oude prenten van Katwgk is de be langstelling iets minder Het zijn hier vooral de ouderen die een kijkje komen nemen. En niet zelden klinkt het dan: "O ja, weet je nog. Wat was dat een leuk gebouwtje. Wat is er eigenlijk veel veranderd in Katwijk hè". Mevrouw gaat ervan uit dat de aanloop de rest van week goed blijft. Met name tijdens de grote slotmanifestatie ko mende zaterdag wanneer ko ren en dansgroepen uit de ge hele regio zullen optreden verwacht zij een grote op komst. Die dag vindt ook de trekking van een deze week gehouden verloting plaats. Juliana ziet af van bezoek Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT - Prinses Juliana komt vrijdag niet naar Noordwijkerhout. Het was haar bedoeling om in congrescentrum Leeuwenhorst een conferentie over gehandicapten bij te wonen. De prinses heeft via de Rijksvoor lichtingsdienst laten weten dat zij is verhinderd te komen. Door verplichtingen elders moest zij terugkomen op een eerdere toe zegging. "Zeewering bij Katwijk voorlopig nog onveilig" KATWIJK, DEN HAAG - De zee wering bij Katwijk is voorlopig nog niet veilig. „Het zal naar ver wachting nog wel enige jaren du ren alvorens de beoogde veilig heid volledig zal zijn verkregen". Dat zegt de directeur-hoofdinge nieur van de provinciale water staat in een verslag omtrent de staat van de zee- en rivierwater- keringen in 1980 aan Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland. Met de bouw van een nieuwe bui- tensluis in het vissersdorp wordt volgens de directeur-hoofdinge nieur op korte termijn een eerste bijdrage geleverd aan de beoog de veiligheid. Verder vindt de voorbereiding van het in samen werking met de gemeente Kat wijk formeren van een enigszins landinwaarts gelegen zeewering nog steeds voortgang. In het verslag van provinciale wa terstaat staat verder over de kuststrook in Rijnland dat vorig jaar ter hoogte van Wassenaar de duin voet circa één tot twee me ter landinwaarts is verplaatst. Opnamen in Flora-hallen RIJNSBURG - De TROS-televisie maakt 29 oktober in de Flora-vei ling in Rijnsburg opnamen voor de nieuwe televisie-show van Ivo Niehe. De opnamen beginnen om 20.00 uur en kaarten zijn te verkrijgen bij de VW-kantoren van Rijnsburg, Katwijk en Noord wijk. Volgens de TROS-voorlichtster is het een informatief programma over mensen die min of meer re gelmatig op de televisie te zien zijn, maar de nadruk ligt op licht amusement. Zo treden 29 okto ber onder anderen op André Ha- zes, Willy Alberti en Alexander Curley. Het programma wordt 6 november uitgezonden. KATWIJK Drie flatgebouwen aan de Reigers berglaan in Katwijk worden in de toekomst mogelijk voorzien van een extra woonlaag. Daarin moeten dan kleine wooneenheden ko men. Het ministerie van volkshuisvesting in Den Haag heeft onlangs het licht op groen gezet voor de ontwikkeling van plannen daartoe. Met de huidige bewoners worden thans door de eigenares van de flats, de woningbouwvereniging Brittenburg, onderhandelingen gevoerd over de consequenties. Naast wellicht enig ongemak van bouwwerkzaamheden zal name lijk ook de huur van de flatwo ningen iets omhoog moeten. Een en ander is het gevolg van het aanbrengen van een lift in de flatgebouwen. De woningbouwvereniging is tot de ontwikkeling van dit plan ge komen om het tekort aan wonin gen voor de zogenaamde één- en tweepersoonhuishoudens iets te rug te dringen. Mocht het plan Worden verwezenlijkt dan levert dit 36 extra huizen op. Volgens woordvoerder Van Keste- ren van de Brittenburg zijn met name de bewoners van de boven ste lagen van de flatgebouwen te spreken over de aanleg van een lift. Zij zouden ook geen bezwaar zien in een kleine huurverho ging. Hoe de bewoners woningbouwvereniging Britten burg binnenkort in gang gezet. Het betreft voorlopig het 'in tweeën hakken' van vier flatwo ningen aan de Langeveldstraat en de Helmbergweg Gekozen is bij de woningsplitsing voor een zogenaamde horizonta le aanpak. Dit betekent dat flat woningen die naast elkaar liggen worden omgevormd tot twee huizen. Voor de aanleg van lei dingen zal het plafond van de be- neden-buren iets worden ver laagd. Na de splitsing zullen op de bovenste woonlaag in plaats van vier huizen dan uiteindelijk acht één- en tweekamerapparte menten verschijnen. In Den Haag is men akkoord ge gaan met het plan. De bouwkos ten worden geraamd op 55.000 gulden per woning. De huurprijs per maand is berekend op ge middeld 165 gulden. De vraag is nog of het ministerie goedkeu ring zal verstrekken aan een der gelijk lage huurprijs. onderste lagen daarover denken Het plan om tot splisting van de is nog onduidelijk. Onderzocht wordt momenteel wat de finan ciële gevolgen zijn van het totale plan. Het splitsen van woningen ten be hoeve van de één- en tweeper soonhuishoudens wordt door de flatwoningen over te gaan voornamelijk in gang gezet door de stuurgroep voor één en twee persoonhuishoudens. Britten burg, die zelf een afgevaardigde in deze stuurgroep heeft, is daar na begonnen met het onderzoek ALPHEN AAN DEN RIJN De extra winst die de Alphense gemeentebe drijven voor elektrici teit, gas en water in 1980 hebben geboekt moet worden teruggegeven aan de verbruikers. Dat vindt het bestuur van de woningbouwvereniging Alphen aan den Rijn. NOORDWIJK'DEN HAAG - Minister De Koning van land bouw en visserg brengt don derdagmorgen van 9 30 tot 1030 uur een werkbezoek aan de boswachterg Noord- wgk. Hg gaat zich daar op de hoogte stellen van de activi teiten die Staatsbosbeheer tijdens de "Week van bos en natuur" ontwikkelt. Samen met directeur drs G. van der Lely van Staatsbos beheer zal hg meekgken naar de demonstraties die deze dienst gedurende deze week aan de herfst vakantiegangers aanbiedt. De minister wil. vooral in het noorden cn zuiden des lands, nieuwe arbeidsplaatsen creë ren in het beheer van bos. na tuur en landschap Volgens zijn ministerie is het mogelgk dat hg daarover in de Noord- wijkse wouden mededelin gen gaat doen. Eén van de zwaar beschadigde auto's na de zware botsing op de Herenweg. RIJNSATERWOUDE - Bij een zware botsing tussen drie personenwagens op de Herenweg tussen Al phen en Leimuiden zijn gistermiddag drie personen ernstig gewond geraakt Een vierde persoon, een 30- jarige automobilist uit Nieuwerkerk aan den IJssel, werd slechts licht gewond. Het ongeval gebeurde rond vijf uur, toen een 35-jarige Alphenaar met zijn wagen in de berm rechts van de weg raakte. Toen hij de wagen terugstuurde op de weg raakte deze in een slip. Een hem uit de richting Leimuiden tegemoetkomende 47-jarige Alphense kon hem niet meer ontwijken en botste frontaal op de wagen. De achter haar rijdende automobilist uit Nieuwerkerk kon niet meer remmen en reed op de twee gebotste wagens in. De geslipte Alphenaar moest evenals zijn zesjarige dochtertje en de 47-jari- ge Alphense ernstig gewond naar het Diaconessen- ziekenhuis in Leiderdorp worden overbracht. De vrouw moest bovendien door de brandweer van Lei muiden en Alphen uit de wrakstukken van haar wa gen worden losgebrand. De politie verzoekt getuigen van het ongeval zich te melden bij de Rijkspolitie in Alkemade (tel. 01713-9009). Directeur P. Kats van de woningbouwvereniging dringt daar in een brief aan burgemeester en wet houders van Alphen aan den Rijn op aan. wij verzoeken u in overwe ging te nemen om de over winst aan de verbruikers terug te betalen", aldus Katé, die erop wijst dat de bewoners van de wonin gen van de woningbouw vereniging in belangrijke mate tot die winst hebben bijgedragen. De Alphense gemeentebedrijven hebben in 1980 een winst ge boekt van drie miljoen gulden. Een deel van die winst, 1,2 mil joen gulden, dient om de be- drijfsreserves van de gemeente bedrijven op peil te houden, het resterende deel de overwinst beschouwen burgemeester en wethouders van Alphen als een meevaller. Het college wil dit geld gebruiken om enkele nood zakelijke werken in de gemeente uit te voeren. Flatgebouwen aan de Reigers berg laan. Momenteel worden plannen ontwikkeld een extra woonlaanlaag te bouwen op de huidige panden. of splitsing een haalbare kaart was. Uiteindelijk is ook met de uitwerking van plannen begon- Lift Het is nog niet geheel duidelijk of in de toekomst meer van derge lijke flatsplitsingen in Katwijk zullen plaatsvinden. Van Keste- ren van Brittenburg geeft te ken nen dat eerst wordt afgewacht of deze nieuwe woningen aanslaan bij de toekomstige bewoners. Van Kesteren laat daarbij weten dat voor het splitsen van wonin gen wel huizen beschikbaar moeten komen. De gemeenteraad van Katwijk zal nog nader zijn licht laten schij nen over het splisten van de wo ningen. De gemeentelijke com missie voor financiën en econo mische aangelegenheden toonde deze week weinig bezwaar tegen het plan. Wethouder Van Dgk opperde zelfs het plan om tegen een geringe huurverhoging ook in deze flats een hfl aan te bren gen. Van Kesteren vreest daaren tegen dat het aanbrengen van een lift uiteindelijk toch te duur uitvalt. ALPHEN AAN DEN RIJN - Voor zes politiehonden en hun bege leiders brak gisteren in een drui lerig Alphen de dag van de waar heid aan Op een terrein aan de Hoorn achter het geniecomplex in Alphen werden de honden ge keurd op moed. gehoorzaamheid en andere kwaliteiten. De hon den en hun begeleiders komen uit poliUekorpsen uit de regio Al phen. Vier honden waren van de njkspo- litie van het district Den Haag. één hond van de gemeentepolitie uit Leiden en de zesde hond was van de gemeentepolitie uit Kat wijk. 's Ochtends werden de honden ge test op gehoorzaamheid. Geke ken werd of de honden goed luis terden als ze aan de lgn liepen, als ze los naast hun begeleider liepen en of ze luisterden wan neer hun begeleider op de fiets reed Bovendien werden de honden ge test op hun spcurvermogen. Zo fnoesten de honden bijvoorbeeld sleutels zoeken die waren ver stopt in een bos. Een ander onderdeel van het exa men was het bewaken van een voorwerp. De honden mochten zich niets aantrekken van voor bijgangers, totdat een voorbg- ganger aanstalten maakte het voorwerp te pakken. Verder werd gekeken of de honden voedsel weigeren dat hun door vreemden wordt aangeboden. Gistermiddag werden de moed en het "bgtwerk" van de honden beoordeeld. Gekeken werd on der meer of de honden zich met laten afschrikken door bedrei gingen met stokken of knallen van "vuurwapens". Als de honden voor alle proeven een voldoende halen, krggen zg een certificaat Zonder dat certi ficaat mogen ze met worden in gezet als politiehond. Eén maal in de twee jaar moet elke politie hond de reeks tests opmeuw af leggen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23