pUui Een vergissing van de bank in uw voordeel? "Na een dag werken eet ik een pond biefstuk" nmb vaste termi n QT50°A al bi spaarrekening vast Nederlander in Deense eel na drugsmokkel f .minnn U-ik-tt»™»""'» De NMB denkt met u mee. WOENSDAG 21 OKTOBER 1981 VARIA pagina ;i Door Olaf Hoenson KATWIJK - Sommige mensen doen er alles voor om eens een keertje op de buis te komen. Niets is voor hen te gek. Getuige bijvoorbeeld een televisieuit zending deze week van de AVRO over hele sterke mannen die elkaar probeerden te verslaan bij het optillen van stukken boomstam en emmers geld. De van krachtsinspanning verwrongen gezichten leverden mooie plaatjes op, dat wel, maar je kunt jezelf toch weieens afvragen waar deze mensen nu eigenlijk mee bezig zijn. "Doe maar normaal, dan doe je al gek genoeg", hoor je tegenwoordig mis schien wat al te weinig. Voor Katwijker Henk van Rijn gaat dit gezegde ech ter nog op. Door gewoon zijn leventje te leiden bleek hij voor de makers van het televisieprogramma Van Gewest tot Gewest toch interessant genoeg om een item aan te wijden. Vanavond maakt de inwo ner van het vissersdorp daarom zijn televisie-de buut. Ruim 10 minuten lang kan de Nederlandse televisiekijker dan kijken naar het Neer- lands enige schelpenvisser Henk van Rijn. Daarvoor heeft een televisieploeg van de NOS hem 2 dagen op de voet gevolgd. "Ze hebben let terlijk voor my in het zeewa ter gestaan", vertelt Van Rijn lachend. Maar dat is nog niet alles. De ploeg heeft tijdens die 2 da gen ook een trouwerij meege maakt. Want de Katwijker exploiteert, naast zijn bezig heden langs de kust, een stal houderij met als voornaam ste werk het verzorgen Van het vervoer per koets voor trouwlustigen. Een afspraak met de Katwijkse schelpenvisser is niet gemak kelijk gemaakt, ("Ik heb het ontzettend druk op het mo ment") maar tussen het weg brengen van 2 vrachten schelpen heeft hij op dins dagochtend toch een uurtje tijd om te praten. Net pak Wie verwacht een door weer en wind geteisterde oude visser te zien komt bedrogen uit. Van Rijn is pas 33 jaar oud en zeker niet iemand die de in druk geeft zich met een uit stervend beroep bezig te hou den. Zijn postuur is welis waar gedrongen, maar zijn voorkomen zou evengoed dat van schoolmeester kunnen zijn. Misschien vergist de buiten staander zich daarom vaak in het zware werk dat de Kat wijker doet. "Ach ik heb eens een belastinginspecteur op bezoek gehad. Die man zat maar wat te praten. Op een gegeven moment heb ik hem voorgesteld maar een weeKje met mij mee te lopen. Dan kon hij zien wat ik allemaal voor mijn geld moet doen", verzucht Van Rijn. Zijn dagindeling mag er inder daad zijn. 's Morgens vroeg begint hij met het melken van zijn vaders koeien. ("Hij helpt mij ook met de paar den. Zonder hem zou ik het werk niet aankunnen"). Om 7.00 uur werkt hij een paar boterhammen naar binnen. Hierna trekt de schelpenvis ser er opuit. De hele verdere ochtend is hij dan bezig met het verzamelen van schelpen of het afleveren van zijn han delswaar. Als hij daarmee klaar is eet hij opnieuw een hapje in zijn woning aan de Zuidstraat om daarna zijn nette pak aan te trekken en op de bok van één van zijn 4 rijtuigen te klimmen. De verdere middag wordt dan gevuld met het aan- en afrij den van het bruidspaar en de genodigden. Maar als het laatste rijtuig het erf weer op rijdt is zijn werk nog niet klaar. De paarden moeten worden uitgespannen en de rijtuigen moeten worden schoongemaakt. Pas als dat is gebeurd, schuift hij bij zijn vrouw en kinderen aan tafel. "Na zo'n dag werken lust ik wel een pondje biefstuk. Om zo'n stalhouderij gaande te hou den moet je een liefhebber zijn. Het vergt enorm veel werk. Neem nu alleen maar het schoonhouden van de wagens en het tuig. Daar ben je zo een ochtend of middag aan kwijt. Gelukkig helpt mijn vader mij hierbij", ver telt Van Rijn. Vroeger deed hij naast zijn werk nog weieens mee aan ringrijderijen voor voorge spannen paarden, maar daar heeft hij tegenwoordig met weinig trek meer in: "Er zijn mij nu teveel deelnemers. Om 3 rondjes te lopen moet ie een hele middag staan wach ten" Geen schelp Naast het feit dat de enige Ne derlandse schelpenvisser paardenliefhebber is, was er zo'n 14 jaar ook nog een ande- re reden om de stalhouderij over te nemen: "De kalkbran derij van Ouwehand hier in Katwijk werd toen gesloten. Voornamelijk werd daar kip- pengrit gebrand en gemalen. De sluiting hield in dat er in eens veel minder werk was. De stalhouderij was toen een welkome aanvulling van mijn dagelijkse werk". Hoewel de oudere generaties zich het beeld van de schel penvisser nog wel kunnen voorstellen, zal de jongere ge neratie hiermee wat meer moeite hebben. Zo op het eerste gezicht lijkt het ge makkelijk. Je neemt een wa gen en een schep en gaat op het strand aan de slag. Volgens Henk van Rijn ligt het echter toch een beetje an ders: "Om maar te beginnen met het weer. Als het waait kan je op het strand niet te recht. Dan ligt er geen schelp. Om echt voldoende schelpen van het strand te kunnen scheppen moet het windstil zijn. Maar ik ga ook nog ge woon het water in. Met een beugel haal ik dan de schel pen net onder de oppervlakte achter een bank vandaan. Dat is zwaar werk en je moet er echt een vakman voor zijn", aldus Van Rijn. (Later bij het maken van een foto laat hy voor de grap eens voe len hoe zwaar een platte schop met schelpen is. Toe gegeven moet worden dat al leen het optillen al met mee valt) Maar het echte vakwerk loont volgens Van Run niet meer zo erg. Als hg met een trek ker met aanhanger het strand op gaat. kan hg vier ladingen wegrijden. Moet hij echter echt naar de schelpen vissen dan is het blü met twee ladin gen. "Nee. makkelgk is het soms niet Ik ben helemaal afhan- kehjk van de natuur Er zij zelfs dagen dat er geen schelp te zien is. Hoewel het soms ook zo is dat er zoveel schel pen liggen dat ik met een laadschop het strand op ga", voegt hg daaraan toe. Zeldzaam Het werkgebied van de de Kat wijkse schelpenvisscr strekt zich uit van Schevingen tot Zandvoort Een vraag die voor de hand ligt by iemand die bij tij en ontu aan het strand is te vinden, is of hy weieens merkwaardige zaken heeft meemaakt De Katwijker schudt niet met een een voorbeeld aan uit de mouw. Een zeldzame schelp heeft hy in elk geval nog nooit gevonden: "Ach, als ik op het strand ben, houdt ik me alleen bezig met myn« werk. Op de schelpen let ik helemaal niet". "Van de zomer kwamen er een paar mensen uit het midden des lands speciaal naar de berg schelpen op mijn erf, om te kijken of er nog inte ressante exemplaren by wa ren. Een dag lang hebben ze in de hoop lopen zoeken. Dat is voor mij onbegrijpelijk". Lugubere vondsten heeft hij wel gedaan. De meest specta culaire was die van de licha men van 2 jongens die zo'n 14 jaar geleden in een dronken bui een Neptune van het vliegveld Valkenburg had den gestolen en daarmee in zee waren gestort. Ook vond hy enkele jaren geleden een uitgeputte vrouw die had ge probeerd zich door verdrin king om het leven te brengen. Graag praat hij niet over deze zaken Liever heeft hy het over een fazant of zelfs een konijn die hy in alle vroegte langs de kust tegenkomt. Of over de mooie zomerdagen wanneer hy in alle vroegte enkel gekleed in een zwem broek het water ingaat op zoek naar schelpen. Want dan kan het leven van een schel penvisser erg mooi zijn. "En laten we eerlyk zyn", be sluit Van Rijn, "Het werk is hard. maar je hebt ook een hoop vryheid. Vooropgesteld dat het niet vaak voorkomt, durf ik best te zeggen dat als ik eens een dagje geen zin heb, ik gewoon thuisblyf'. Henk van Rijn naast een wagen vol schelpen: "Het werk is zwaarder dan de mensen denken". De vredesconferenties in de Sak sische kerk trekken steeds meer deelnemers. De bijeenkomst in Meissen afgelopen weekeinde telde 140 deelnemers, die te Koenigswalde een week een week eerder ruim 400. Dit werd bekend tijdens de synode van de Saksische Kerk in Dresden. De bijeenkomst in Koenigswalde had de vrede in het conflictge bied Europa tot onderwerp. Propst Heino Falcke uit Erfurt schetste de problemen tussen Oost en West. Hij wees verder op de mogelijkheden die het indivi du heeft in zijn strijd voor.de vre de. In Meissen was het onderwerp ge weldloze actie. Onder meer wer den de methoden van Martin Lu ther King bestudeerd. Verder sprak men over de "sociale vre- desdienst" (burgerdienst in plaats van militaire dienstplicht). In het Vaticaan is gisteren de pauselijke commissie voor her ziening van het kerkelijk recht voor haar laatste vergadering by- SCHAKEN - De dertiende partij in de tweekamp om de wereldtitel schaken voor dames, tussen Ma- ja Tsjiboerdanidze en Nana Alek- sandrië, is in remise geëindigd. Beide speelsters hebben 6,5 punt. WIELRENNEN - Manfred en Ale xander Donike uit West-Duits- land hebben de amateur-zes daagse in Dortmund winnend af gesloten. Na het laatste onder deel hadden de Westduitse broers een ronde voorsprong op hun als nummer twee eindigen de landgenoten Hofeditz en Jahn. De Nederlanders Helle- mons en De Jong werden vijfde. een gekomen. Na achttien jaar is het thans zo ver, dat de definitie ve versie gereed is. In de komen de tien dagen ploegen de com missieleden er nog een keer doorheen, ofschoon wijzigingen nauwelijks meer mogelij zijn. De redactie onder leiding van kar dinaal Felici heeft grote moeite gehad om de definitieve versie op tijd klaar te krijgen. Verschil lende deskundigen hadden hun aanmerkingen nogal eens na de einddatum ingestuurd. De paus wilde echter, dat de commissie ook met de te laat binnengeko men merkingen nog rekening zou houden. Het Romeinse se cretariaat heeft het de deskundi gen overigens nogal moeilijk ge maakt door zelf ook het mate riaal te laat af te sturen, zodat se rieuze bestudering vaak in ijl tempo moest geschieden. Voorzitter Oliver Tambo van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) wil dat de kerken in Zuid- Afrika die de apartheid steunen worden geïsoleerd. Tambo heeft de Raad van Kerken in Neder land gevraagd hierop toe te Tevens vroeg de ANC voorzittei de kerken steun te verlenen aan het totale isolement van Zuid- Afrika en niet alleen aan ee lectieve verbreking van econo mische relaties met Zuid-Afrika In een gesprek met vertegen woordigers van bij de Raad van Kerken aangesloten kerkgenoot schappen wees Tambo erop dat de verscherping van het apart heidsregime tot gevolg heeft dat het ANC gedwongen is het jaren lange geweldloze karakter van de beweging min of meer te ver laten. In soorgelijke situaties hebben christenen zich in het verleden ook gewapend verzet. Maandagavond 19 oktober is Jan Caminada van de Calama-groep in Rotterdam op 55-jarige leeftijd ten gevolge van een hartaanval overleden, jan Caminada was priester van het Westduitse bis dom Hildesheim. Hij was een der oprichters van de Calama-groep, welke zich ten doel stelt om op het snijpunt van kerk en maatschappij een kerk van de armen op te bouwen van uit de massa's van de derde we reld. In 1971 kwam deze groep van de grond. Leden ervan heb ben gewerkt in Argentinië, Chili, Peru, Venezuela, Filippijnen en Nicaragua en in Rotterdam. BEROEPINGSBERICHTEN NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen in Den Haag als predi kant met bepaalde opdracht (pastorale verzorging Gerefor meerde Bond): L. Wuellschleger te Tholen. Aangenomen naar Giessen-Nieuw- kerk: B. de Jong te Meeuwen. Aangenomen naar Ossendrecht- Hoogerheide (Protestantse Kerk gemeenschap): L. van Oudheus- den, gereformeerd predikant te Moordrecht. Bedankt voor Enschede, buitenge wone wijkgemeente: B. H. Wee- gink te Beerzerveld. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen in Doesburg: drs. J. C. de Raadt te Valkenburg (ZH). Beroepen in Leiderdorp: J. J. van den Born te Son, Breughel en Sint Oedenrode. Beroepbaarstelling: mevr A. Tip, Draaiweg 99, 3515 EL te Utrecht. GEREFORMEERDE KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen in Gramsbergen: T. J. Havinga, kandidaat te Buiten post. Bedankt voor Middelburg, Terneu- zen, IJmuiden en Dokkum: H. Geertsma te Nüverdal. GEREFORMEERDE GEMEEN- TEN Beroepen in Fort MacLeod in Al berta (Canada): D. Hakkenberg te Lisse. REMONSTRANTSE BROEDER SCHAP Beroepen in Oosterbeek: J. Breu- kink te Friedrichstadt aan de Ei- der (West-Duitsland). wonende te Zeist, die dit beroep heeft aan genomen. KOPENHAGEN (AP) - Een rechtbank in Kopenhagen heeft giste ren een Nederlander en een Finse veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf wegens smokkel van drugs ter waarde van 7 mil joen gulden. De 57-jarige Nederlander had 350 kilo hasjies vanuit Nederland naar Denemarken gesmokkeld tydens vyf autoreizen De 26 jarige Finse kocht de hasj van de Nederlander en zorgde voor de verdere verspreiding. Een van haar markten was de "vrye stad" Christiana in Kopenhagen Beiden waren enkele maanden geleden bij hun activiteiten op he terdaad betrapt door de Deense politie. ADVERTENTIE Vroeger moest u uw spaargeld wel vijf of zes jaar vastzetten om de hoogste rente te krijgen. Bij de NMB is dat nu anders. Nu krijgt u de hoogste rente al op een NMB Vaste Termijn Spaarrekening met een loop tijd van 2 jaar. Langer mèg, maar het hoeft niet. De eerste storting moet minimaal f i.ooo,- bedragen en u kunt tussentijds niet over uw tegoed beschikken. Praat er eens over bij uw NMB-kantoor, of stuur de bon op voor meer informatie. Doe het nu, want de rente is aantrekke lijker dan ooit tevoren! VAJUpUU V«|« Tcrmiin SpMrrc I Stuurt u mi) meer informatie De heer/mevrouw I Straat Postcode en woonplaats NEDERIANOSCME MlDOENSTANDSBANK I In een envelop zonder postzegel opsturen aan de NMB I I Afdeling VTS. Antwoordnummer I jl. looo PA Amsterdam I

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21