De su| perieur *e „kastee Iroman" van L ouis F rerdinand Céline Het Opperlands volgens Battus DAF in conflict met aandeelhouder uit VS Doodsdrift in Jotie T'Hoofts poëzie Werknemers ord aar antonrechter "Geen VUT-recht bij collectief ontslag" Ad Latjes: al ruim 200 gedupeerden Zeventien stoorzenders veroordeeld SDAG 21 OKTOBER 1981 r inleiding tot zijn roman "The Picture of Dorian Gray" een threef Oscar Wilde: "er bestaat niet zoiets als een moreel of een 1 Staafnmoree* boek- Boekeri 2ijn goed of slecht geschreven. Meer niet", leze uitspraak, die mij ondef ogen kwam tijdens lezing van lartin Koomen's artikel "Parijs als hoofdstad van de Engelsta- zeggége literatuur. 1940-1944", zou niet misstaan in een apologie )dellé?n 0€uvre van de veelgeplaagde romanschrijver Louis Fer dinand Céline, de schrijver van meesterwerken als Reis naar I native einde van de nacht" en "Dood op krediet", maar ook van gt mtisemitische pamfletten als "Bagatelles pourun massacre" en L'école des cadavres". nu ijft h(lan6s verscheen bij Meulen- 1 .off, in de vertaling van j eYans van Woerden, Céline's JS meoman "D'un chateau l'autre* inder de titel "Van het ene p. lot naar het andere". Met de- ^Pee roman, die samen met het Nord" en "Rigodon" een tri- ïr me?gie vormt' die de tocht van céline, zijn vrouw en hun kat er ïébert, door de rokende er ntfuinhopen van het Derde ïïijk beschrijft, bewerkstel- cn igde Céline in 1957 zijn defi- litieve terugkeer op het lite- ^•aire podium in Frankrijk, Frankrijk dat hij, toen de I I frond hem ten gevolge van I I rün fascistische sympathieën J&n antisemitische pamfletten je heet onder de voeten werd, no6>ij de komst van de geallieer- diveïen in 1944 in allerijl had hjmoeten ontvluchten. Die klucht naar het Noorden ein- digde voor Céline in een Ko- penhaagse gevangenis, waar u hij bijna anderhalf jaar zou moeten opknappen "met arti- -ienikel 75 aan z'n reet" (artikel van de Code Pénal dat de doodstraf stelt op landver- ,-,raad), wachtend op uitleve- ring aan Frankrijk, omdat hij "de plannen van de Maginot- n 49ünie aan de Duitsers zou heb- j ff,ben verkocht". De schrijver €die in 1932 triomfen vierde ren. met zijn "Voyage au bout de zelfla nuit" en op het nippertje de Prix Concourt misliep (de o nhoogste literaire prijs in Frankrijk) wordt bij verstek veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf en 50.000 francs boete. kmnestie 25 1 1950 verleent de Franse rege ring hem amnestie en keert hij berooid terug naar zijn va derland. Eerst woont hij een tijdje in Menton, daarna ves tigt hij zich als huisarts (zijn oude beroep) te Meudon, een voorstadje van Parijs. Daar zal "de heremiet van Meu don" tot het einde van zijn dagen blijven wonen met zijn vrouw Lili, zijn honden, zijn katten en de egel. Hier vol tooit hij ook zijn roman "Van het ene slot naar het andere". 1 het eerste gedeelte van deze roman (deze "roman-kro niek" eigenlijk), dat vooraf gaat aan het eigenlijke ver- qp. haal, voert Céline het illuste- re duo Achille Brottin en '7U Norbert Loukoum, respektie- velijk uitgever en hoofdre- dakteur, ten tonele. Hij maakt gewag van hun kuipe rijen en schildert ze af als dief en diefjesmaat, noemt ze "pooiers", die mooi weer hebben gespeeld van zijn meesterwerken, die nu in hun kelders liggen weg te rot ten. Hij kankert over de moeite die het hem kost om in de primaire levensbehoef ten te voorzien. Aan zijn pa tiënten verdient hij vrijwel niets; uit medelijden durft hij hen vaak geen honorarium in rekening te brengen: "plat zak! mooi figuur sla ik: vrije beroepenbeoefenaarL.ik hoor u 't al zeggen: laat die Achille van je dan toch es bloeden! Laat ie je boeken toch wat beter verkopen!... maar daar past ie verdomd wel voor op"! Hij haalt ver nietigend uit naar Sartre, die hij konsekwent "Tartre" (het Franse woord voor "ketel steen") blijft noemen. Sartre heeft hem immers destijds beschuldigd van het feit, dat hij voor zijn collaboratie werd betaald. De grondleg ger van het existentialisme behoort volgens Céline tot de zogenaamde "weerhaantjes- elite", schrijvers die met alle politieke winden meewaaien, hun hachje op de een of de andere manier altijd wel we ten te redden, "die Tartre! rasechte rioolrat! zoals die me heeft belasterd, hemel en aarde heeft bewogen om me te laten vierendelen... ik be deel hem met vijf...zes ge zwellen tussen de oesofagos en de pancreas..."! Sleutel-episode De sleutel-episode in deze pro loog is het Charonvisioen dat Céline krijgt, nadat hij is af gedaald naar laag Meudon om mevrouw Nigois, een ou de kankerpatiënte, haar in jecties toe te dienen, 's Avonds, in een onwerkelijk licht, dat nergens vandaan schijnt té komen, ziet hij aan de Seinekade "La Publique", een oude rondvaartboot, lig gen. Bij de loopplank ont moet hij zijn oude, als gaucho uitgedoste, vriend, de acteur La Vigue, die jaren eerder in Argentinië is gestorven. Deze blijkt een handlanger te zijn Louis Ferdinand Céline van Charon, de veerman des doods. Hij moet de obool, de gouden munt uit de Griekse mythologie, incasseren, alvo rens de doden aan boord mo gen, waar Charon ze met zijn geweldige roeispaan de sche del zal inslaan om "hun her sens af te schuimen". Zelfs na de dood blijft het kwaad bestaan. Vóór La Vigue wa ren er namelijk andere geld- ophalers geweest, maar die zijn er allemaal met de poen vandoor gegaan Dit ijzingwekkende onder gangsvisioen fungeert als een soort sluis tussen het heden en het verleden, tussen Meu don en Sigmaringen, fn Sigmaringen ("Siegmarin- gen") wacht de Vichyrege- ring op het einde in het eeu wenoude, Romantische, roof- ridderslot Hohenlychen ("Hohenlynchen"). In het ge zelschap bevinden zich (en nu lees ik even van de flap tekst): behalve Pétain, Laval en andere fascistische hoog waardigheidsbekleders, ook Céline, zijn vrouw Lili en zijn kat Bébert en voorts nog een hele horde hoeren, huur moordenaars, oplichters, mystieke gekken en polities pionnen". Het bevrijdingsle ger van Generaal Leclerc (die hier als een soort Charon fun geert) met zijn Senegalese koppensnellers komt gevaar lijk dichtbij. Men wordt ge teisterd door geallieerde bombardementen De hoge heren leven er in operet teachtige, luxe, omstandighe den, terwijl de arme sodemie ters het met enkele etensbon nen moeten doen en...ik zou bijna zeggen: van de honger geen ontlasting hebben, maar er is in het slot één plee, die door alle "ter dood veroor deelden" die zich daar bevin den, veelvuldig wordt be zocht. Céline schrijft: "...te gen acht uur 's avonds... als ie uit elkaar sprong! een stront- bom!...tot op de bodem bar stensvol...". Het is een heksenketel in en om het slot, een pandemonium, een wereld in ontbinding. Voortdurend duiken er gek ken en zonderlingen op: een krankzinnige chirurg die een garagehouder die niets ma- keert een oor wil afsnijden, een bisschop die denkt dat de vervolging van de Catharen nog in volle gang is, een da me, bij wie per ongeluk door de heren medici een borst is geamputeerd, en die daar niet rouwig om is, noem maar op... Vreetpartijen en orgieën zijn er niet van de lucht. In het zicht van het naderend einde wil iedereen zijn pens nog even gauw volvreten, terwijl ba- bies wegteren omdat ze een dieet van dunne wortelsoep krijgen voorgeschreven. Het alomtegenwoordige kwaad tiert er welig. Er is een schrij nend verschil tussen zwak ken en sterken. Niet alleen tussen mensen overigens. Zelfs de kat Bébert moet in de adelaar van Hohenzollern zijn meerdere erkennen. Meedogenloos portretteert Cé line de angsthazen, de men sen, die op het naderende einde zitten te wachten. Aan zienlijk milder laat hij zich uit over de dieren. Als hij het heeft over de dood van zijn hond Bessy schrijft hij: "nee, ik heb vele doodsstrijden meegemaakt...hier...en daar- .overal...maar nog nooit zo'n mooie, zo'n discrete...trouw- ...wat 't verknoeit bij de doodsstrijd van mensen is de !-anje...de mens staat toch al- ijd op toneel—ook de een voudigste...". Het moet gezegd: Céline's pro za is verre van opwekkend. Hij lijkt uit te gaan van de principiële ongelijkheid tus sen mensen. Mensen, die het dier soms in wreedheid over treffen. Met pretentieuze, doorzichtige karakter van welke politieke systemen dan ook stelt hij scherp aan de kaak. Zijn credo lijkt te zijn: het was niks. het is niks en het zal ook niks worden. Jan Arends, de dichter, ty peerde - ongewild overigens - de thematiek van Céline mijns inziens voortreffelijk toen hij schreef: "ik zie één grote, grauwe, troep naar het einde vluchten". Met kwaad in de mens hangt bij Céline sterk samen met zijn instinc tieve drang om te overleven. Die drift is zo sterk dat hij er niet voor zal terugdeinzen wreedheden te begaan. Een tirade als dit boek, 350 pa gina's van dit soort aggressief proza - ik geef toe: het is veel. Maar, Céline's bij tijd en wijle brilliante humor, zijn direct heid, zijn jagende, speelse drie-puntjesstijl zorgen er voor dat het verhaal nergens in langdradigheid ontaardt. Je leest het boek dan ook in een ruk uit. Over de vertaling van Frans van Woerden moet ik kort zijn. Voorzover ik het kan beoordelen lijkt zij mij uitste kend. Het Nederlandse bar- goens "bekt" in ieder geval goed. Nergens kom je ge wrongen. remmende zins constructies tegen. Ik denk dat die Céline-liefhebbers, die evenals ik het "argot" niet machtig zijn, de heer van Woerden op handen moeten dragen voor de ontsluiering van dit meesterwerk. O ja, hij heeft ook nog gezorgd voor een voortreffelijk nawoord. CEES VAN HOORE. (Louis Ferdinand Céline: "Van het ene slot naar het andere". Ro man. Vertaling en nawoord door Frans van Woerden. Uitg. Meu- lenhofT, Amsterdam. Gebonden f 36,50). De Verzamelde Gedichten van Jotie T'Hooft beslaan een fors boek met zo'n 120 ge dichten. Daarvan zijn een stuk of tien magistraal. (Lente 1974, Een oude droom. Lenny Bruce stelt vast: Over het verval, enz.). Tientallen zijn interessant. Dat is niet gering als men bedenkt, dat een dichter op zijn hoogtepunten wordt beoordeeld. Eén gedicht kan een heel dichterleven rechtvaardigen.ook volgens Jotie T'Hooft: Eens zal ik een gedicht maken, waar voor men mij alles zal verge ven. Helaas voegt hij daar aan toe: en verblind mijn voetzolen likkend mijn fou ten vergeven. Over dat aller laatste valt te praten. De gegevens omtrent het ster ven en het drugsgebruik van deze auteur zijn in brede kring bekend. Wie er meer van wil weten, leze het gelijk tijdig verschenen Jotie T'Hooft, een dichterleven; Walter Nelissen zorgde voor een goede tekst, illustraties en foto's, die soms schokken. TOERISME We zagen de spraakwaterval len van Speed, hangende tuinen, verre sterre- beelden die toch nabijen dan medereizi gers waren. In een bus vol naasten bezoch ten we en werden bezocht door nacht merries, visioenen van heiligen en enge len zongen ons doof en we ont waakten in hotel Harmonie. Twee spiegels, tegenover el kaar geplaatst boden ons een oneindig pers- pekticf En toch, dacht ik, er moet méér zijn. Jotie T'Hooft beheerst ook het rjjm; de gedichten geschre ven op de vooravond van zijn dood rijmen alle. Vele verzen ademen onmiskenbaar dat si nister ijle grensgebied, waar in menselijk voortleven niet mogelijk lijkt. Zijn ze daarom per se goed? Wat zijn er niet voor sagen te weven rond de jonggestorven dichter, knap van uiterlijk, teenager, narco tica. verslaving, de avond dat hij vermomd voorlas. Met het tegenkoor van benijders, die venijnigheden over zijn schoonvader/uitgever debite ren, alsof dat alles verklaart. Maar de schone letteren heb ben uiteindelijk met letters, met de tekst te maken en niet met de schrijver of diens om standigheden. Dan valt het op, dat de gedich ten zowel het élan als de ge breken van jeugdwerk verto nen. Prachtige regels, frag menten zijn er legio. Volledig gave gedichten vindt men weinig. De persoonlijkheid die uit de gedichten spreekt is niet zo groot als de gevoe ligheid. Er is modieuze reto riek, invloed van vele ande ren en soms een tekort aan zelfkritiek in titels en regels Alle Zieligen, Gezellig, Lief- dezuur. Happy Birthdeath. Zijn leven lijkt een bewijs voor theorieën over de doodsdrift. Hij was geobse deerd door zijn eigen dood zonder tl vermoeden, dat die voor anderen onbelangrijk kon zijn. Dat inzicht bleef hem vreemd. Straks komt een droom ka ros. zo heeft men mij beloofd - iemand in de spiegel die ik dadelijk heb geloofd - om mij uit deze eenzaamheid te halen, leder kind gelooft gre tig mooie verhalen Wie Jotie T'Hooft nog niet las, mist een van de belangrijkste dichters uit de zeventiger ja ren. DE VERLOREN ZOON Gerard Walschap is 83 en een van onze rondwandelende li teraire monumenten, die in Houtekict (1939). Celibaat en Zuster Virgilia zijn eigen adelsbrief schroef U weet trouwens, dat zijn novelle Genezing door aspirine het enige brok letterkunde is. dat Willem Elsschot wou lezen0 (Weliswaar in de veronder stelling dat het een reclame- brochure was. zijn vergissing bemerkend legde hij 't ten onrechte weg) Toen De Ver loren Zoon onlangs uit kwam, leek dat een nieuwe aanwinst, maar een telefoon tje leerde, dat het in 1958 uit kwam Dit is de derde druk. Het Bitbdtt mwaï wordt vrty bewerkt met, u raadt het, zinspelingen op onze tijd. Het verhaal bevat verrassingen en is geschreven in gespierd Vlaams met enkele woorden, die lezers van leesportefeuil les zeer zullen doen Marnix Gjjsen, August Vermeylen eni Felix Timmermans hebben in dit genre eerder geschre ven. Het doet aan midde leeuwse schilderijen denken, waarop rasechte Vlamingen bijbelse toestanden uitbeel den. Vergeleken bij die voor gangers is De Verloren Zoon stroef geconstrueerd, de ken schets is soms wel wat sim pel. Dat het desondanks tot het ein de boeit, zal niemand verba zen. Liefhebbers van het gen re herinneren zich wellicht, dat ooit eens een jonge schrij ver een felle aanval deed op die Vlaamse romans met dorpsomstandigheden en folklore: iets anders moest er komen dan dat "gcstreuvels en getimmermans!" Laat ik nou toch niet op z'n naam kunnen komen. BOUKE JAGT Vfrzamcldr Gedichten - Jotie T'Hooft, ftamrnjfestHd door Phil H&ntko - f 15.-. Jotir T'Hooft, een dichtersleven, door Halter Nelissen - f 10,-. Gerard Hal- schap. I>e Verloren Zoon, f2I.S0. Alle drie bij Elsevier Manteau Antwerpen 1981. Wie mag zich in dit land met recht Opperlander noemen? Antwoord: hij, die dolblij is als hij merkt dat het woord motorinspectie uit het woord protectionisme kan worden getoverd en wiens hart nog luider gaat slaan als hij er in slaagt om de ene e— r. loze zin na de andere op één u avond te produceren. LKoorwaarde is ook, dat hij de mentaliteit heeft van een sportman. Want zoals de goe de hardloper tijdens het ren nen niet twijfelt aan het nut van die activiteit en denkt: was ik maar op de solex ge stapt, zo gaat de ware Opper lander tijdens het goochelen met woorden zonder aanwijs baar nut zich ook niet afvra gen waar dat nou allemaal goed voor is. Wie dat wel doet, moet zijn vertier maar elders zoeken. Kort, en ik geeft het direct toe. zeer grof samengevat, is dit het program van de Opper landse taal letterkunde. Battus - één van de vele pseudoniemen waaronder de wiskundige, taalwetenschap per en columnist dr. Hugo Brandt Corstius opereert - schreef het gelijknamige boek dat onlangs bij Querido verscheen. De letterkundige produkten aan de rechter kant van de bladzijden zijn "van niemand minder dan" drs G. van Buren. Waarom Battus dit* boek schreef? Omdat het volgens hem vreselijk is nachten door te brengen met het zoeken naar omkeerbare woorden als petstep en nedertreden en hij het tijdrovend vindt om steeds weer te gaan zoeken naar het vodje papier waar de kortste zin met alle 26 letters van het alfabet op staat. Bo vendien merkte Battus tij dens gesprekken met colle- ga-Opperlanders vaak dat goed gedefinieerde termen ontbraken. Iets dat de com municatie er niet makkelij ker op maakte. Aan goed gedefinieerde termen geen gebrek in dit boek. Sleutelbegrip is het woord gram, Grieks voor schrijfsel. Een gram kan dus zijn: een tekst, een zin, een woord, een half woord etc. De begrippen, die Battus hanteert om het Opperlands uit te leggen, hebben allemaal betrekking op dit ene woord. Zo leren we bijvoorbeeld de be tekenis van het anagram (een woord dat ook nog een ander woord herbergt), het lipo- gram (een tekst waarin be paalde letters zijn verboden of juist verplicht) en het on- gram (het ongram is niet goed. Speder i.p.v. speer). Een voorbeeld van een lipo- gram is de volgende zin. Als alleen aardige Arabieren al cohol afwijzen, aarzelt Arafat. De handicap die de schrijver zich in dit geval oplegde: op elke spatie moet een a vol gen. Zeer fraai is de E-legende van Jacob van Lennep uit 1841. Een fragment uit dit verhaal, dat begint met het motto: lees en beef! "Een vreemde heerscher betreedt Berthes erfdeel. Geen der edelen we- derspreekt des wreeden Wer ners recht, het recht des sterksten. De vreemde heer scher, ten zetel der Wenden verheven, geeft het bevel: "Breng Bcrthe weg Geen mensch helpe de zwervende: geen mensch geve der verne derde eten, dek en legerste de". Genoeg geciteerd, want wie meent dat een paar citaten "wel een aardige indruk" van dit boek zouden kunnen ge ven, kan toch beter even te ruggaan naar de boekhande laar om te proberen zijn geld terug te krijgen. Dit boek be vat simpelweg teveel infor matie. Terug naar het begin, de inlei ding van Battus. Onder het kopje "Dank en zegen" be dankt hij uitgeverij Querido voor hun nauwgezette bege leiding van een moeilijk zet- baar byek, om vervolgens te schrijven "Afzetbaar, dat weet ik niet. Ben ik met mijn twintig Opperlandse corres pondentievrienden de enige die aan zo'n boek behoefte heeft?" Nee dus De eerste oplage is bij de uitgeverij uitverkocht. In dit licht bezien mag zek« r een van de motto's die Battus voor in het boek heeft gezet niet onvermeld blijven: "Een lege regel? Nee Bever een laat taai-réveil!" W1M BRANDS STERDAM (ANP) - De on- ernemingsraad van de be- reigde Ford-fabriek in Am- ;erdam heeft besloten zich >t de kantonrechter te wen en, nu de directie van Ford federland na herhaald ver- sek blijft weigeren een so- Jaal jaarverslag op te stellen. Iet ter beschikking stellen I an zo'n jaarverslag is een 'ettelijke verplichting, zo 2gt de ondernemingsraad Ford-directie heeft gezegd an mening te zijn dat het iet redelijk of juist is het so- iale jaarverslag in de gege- en bijzondere omstandighe- en te presenteren, omdat er een stabiele situatie bestaat, raarin de toekomst van het edrijf verzekerd is. De on- ernemingsraad is van me- ing dat de precaire en insta- iele stituatie de noodzaak an een sociaal beleid en de erslaggeving daarvan eerder oet toenemen dan afnemen. )e raad is daarom niet van ins van bet recht op ïnfor- latie over het sociale beleid _Jstand te doen. DEN HAAG (ANP) - De Raad van Overleg in de Metaalindustrie (ROM), waarin werkgevers en vakbonden in de grootmetaal zit ten, is erop tegen dat bij collec tief ontslag 57,5-jarigen en ouder recht zouden houden of krijgen op een regeling voor Vrijwillige Vervroegde Uittreding (VUT) in de bedrijfstak. De ROM heeft dat geschreven aan minister Den Uyl van sociale zaken en werkge legenheid. Op zijn departement is een richtlijn van deze strek king aan de arbeidsbureaus in voorbereiding. De ROM wijst erop dat de VUT-re- gcling door CAO-partijen is be doeld als een aanvullende moge lijkheid van vervroegde non-acti viteit op vrijwillige basis. Werk gevers en werknemers dragen ie der voor de helft de kosten. De organisaties in de ROM, de orga nisatie van metaalwerkgevers FME, de industriebonden van FNV en CNV en de Unie BLHP, vinden dat de bedrijfstak-VUT- regcling niet kan worden open gesteld voor onvrijwillige non activiteit. Het element van vrij willigheid in de VUT-regeling en het gezamenlijk dragen van de kosten ervan door werkgevers en werknemers zijn niet verenig baar met de eis dat ook bij collec tief ontslag werknemers aan spraak op een VUT-uitkering houden. TILBURG (ANP) - Bij de Tilburg- se politie zijn tot en met gister avond ruim 200 meldingen bin nengekomen van gedupeerden van het reisbureau Ad Latjes. Volgens een woordvoerster van de politie is nog uit niets geble ken dat er sprake is van straf rechtelijk handelen. Het blijft vooralsnog voor de politie een ci vielrechtelijke zaak. De meldingen hebben veelal be trekking op boekingen voor meerdere personen. Het gaat al les bij elkaar al om een bedrag - van vele tonnen. Hoe hoog het bedrag precies is wist de politie woordvoerster niet te melden. EINDHOVEN/AMSTERDAM (GPD) - DAF-presi- dent drs. Pvan Doorne heefi gisteren voor de recht bank in Amsterdam, bij monde van zijn advocaat mr. H. baron Collot d'Escury, bestreden dat DAF Trucks in Eindhoven onrechtmatig in het Handels register staat ingeschreven als zogeheten structuur vennootschap. De Amerikaanse vrachtwagenfabri kant en groot-aandeelhouder van DAF Trucks, In ternational Harvester, wilde in een kort geding de wording van deze structuurvenootschap voorko men uit vrees als aandeelhouder aan de kant te wor den gezet. Als dwangsom eist het Amerikaanse concern een be drag van 10 miljoen gulden. Het is de tweede keer, dat International Harvester DAF Trucks om deze reden voor de rechtbank daagt. Tijdens het vorige kort geding, dat in augustus van dit jaar diende, werd IH niet-ontvankelijk verklaard in zijn klacht dat DAF Trucks het Amerikaanse aandeelhouders schap (37,5 procent) verdacht wil maken. De Am sterdamse rechtbankpresident zal op 29 oktober uit spraak doen in het huidige geding. Volgens het Amerikaanse concern heefi DAF de on langs verkregen status van structuurvernnootschap aan willen grijpen om twee Amerikaanse commissa rissen te wippen in een poging IF als aandeelhouder aan de kant te zetten. Hoewel een herbenoeming inmiddels heefi plaatsgevonden eist IH, dat de hui dige situatie wordt teruggedraaid naar die van 1978 Volgens een woordvoerder van DAF Trucks is dat echter niet mogelijk. Als diepere oorzaak van het conflict tussen DAF Trucks cn zijn Amerikaanse aandeelhouder noemt hij het feit, dat Intcrnatmal Harvester nu zo'n drie jaar beweert, dat IH de meer derheid in het aandeelhoudersschap bezit DAF trucks is die mening bepaald niet toegedaan en weet zich daarin gesteund door de Nederlandse commis sarissen, de raad van bestuur, de centrale onderne mingsraad en de vakorganisaties. De Brabantse distnetsbestuurder van de Unie BLHP. G. van Os, wijst erop dat International Harvester ai jarenlang uit is op overname van DAF Trucks. Vol gens hem zou dat een gevaar voor de werkgelegen heid in het Eindhovense bedrijf betekenen „Als het tot een Europese vestiging van International Har vester zou komen, blijft er alleen een asscmblagebe- dryf over. Als dan de helft van het huidige aantal werknemers overblyfi. is dat veel", aldus Van Os die het schandalig noemt dat International Harvcs ter dergelijke zaken op deze wijze via de rechter wil uitvechten. Los van dit alles voert DAF Trucks momenteel diver se orienterende gesprekken met ondernemingen in en buiten Europa (onder andere met Dodge. Pcu geot) om te komen tot uitwisseling van onderdelen DAF Trucks wil echter geenszins de eigen zelfstan j digheid in gevaar brengen DEN HAAG (ANP) - De politie rechter in Den Haag, mr. Bor- gari. heefi gisteren zeventien, voor het merendeel jonge Hage naars wegens overtreding van ar tikel 3 van de Telegraaf en Tele foon wet veroordeeld Het betrof m alle gevallen illegale radiopira ten. die met FM-zenders in en rond Den Haag regelmatig in de ether waren. De straffen varieerden van dne we ken gevangenisstraf onvoor waardelijk tot twee weken cel straf waarvan een week voor waardelijk met een proefiyd van twee jaar. terwijl in de lichtere gevallen geldboetes werden op gelegd van 250 gulden tot dui zend gulden, gecombineerd met een voorwaardelijke straf De Haagse politie (bijzondere wet ten) heefi in de periode van 21 september tot en met 5 oktober een actie in Den Haag gehouden om hardnekkige illegale radiopi raten met sterke FM zenders op te sporen Er werden 28 van die zenders uit de lucht gehaald Van de 28 verdachten werden zeven tien gedagvaard Justitie wilde in deze gevallen snelrecht toepas sen om de gerichte politie actie op korte termijn een rechterlijk gevolg te kunnen geven

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13