W\ 't&m OÏK? j Brezji Westduitsers boos op Reagan ■NAVO terughoudend over Griekenland Spaans referendum speculeert op politieke apathie Sowjet-Ur met Cliini ie wil i praten moet tegengaan Burgerleider voor bezet gebied Israël Na uitlatingen over beperkte Europese kernoorlog .DINSDAG 20 OKTOBER 1981 BUITENLAND PAGINA 9 3RUSSEL/ANKARA/MOSKOU (DPA'AFP/Reuter) - De Europe se Gemeenschap en de NAVO hebben gisteren terughoudend gereageerd op de verkiezingsze ge van de Griekse socialist And reas Papandreou. Deze had in zijn verkiezingscampagne te kennen gegeven de Griekse be trekkingen met de NAVO en de 'EG te willen herzien. rurkije reageerde eveneens voor zichtig. terwijl Moskou de uitslag toejuichte. De Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de EG, onthield zich gisteren van ieder officieel commentaar. In Brussel wordt er rekening mee gehouden, dat Griekenland weliswaar niet de EG zal verlaten, maar wel via een sterker nationalistisch koers de werkzaamheden van de tien zal verzwaren. De Grieken ziin be- ■I WM ->T" f r V PEKING (AFP) De Sowjet-Unie heeft China voorgesteld de bijna twee jaar geleden afgebroken be sprekingen over de grenzen tus sen beide landen te hervatten. Naar gisteren in Peking is ver klaard, bestuderen de Chinese autoriteiten het Russische voor stel. De besprekingen over de 7.000 ki lometer lange grens begonnen in 1964. Kort na de Russische inter ventie in Afghanistan in 1979 werden ze afgebroken. China veroordeelde het Russische in grijpen in Afghanistan fel. De Chinese regering heeft gisteren verklaard het Russische voorstel tot heropening van het overleg te hebben ontvangen. "We hebben altijd gezegd dat de grensproble men via onderhandelingen gere geld moeten worden, aldus de verklaring van de Chinese rege ring, maar vanwege de Russi- gin dit jaar toegetreden tot de EG. Net als de EG weigerde de NAVO zich officieel uit te laten over de mogelijke gevolgen van de Griekse machtswisseling. Met dit zwijgen wil het militaire bondgenootschap vermijden dat het beschuldigd wordt van in menging in binnenlandse aange legenheden van Griekenland. Mr. Joseph Luns, de secretaris generaal van de NAVO, over kwam dit enige weken terug, toen hij liet doorschemeren niet zo gelukkig te zullen zijn met een premierschap van Papandreou. Maar ondanks terughoudend heid op het NAVO-hoofdkwar- tier in Brussel valt niet te ver bloemen dat daar ernstige be zorgdheid bestaa over een moge lijke Griekse uittreding. Griekenland is pas vorig jaar terug- MOSKOU (Reuter/UPI) - Pr< jet-Unie heeft er gisteren Poolse communistische p; sche houding is er geen overeen stemming bereikt. De verklaring wordt besloten met de medede ling dat het voorstel bestudeerd wordt. Ook. het Joegoslavische persbu reau Tanjoeg maakte melding van het Russische voorstel. Met het voorstel beoogt de Sowjet- Unie volgens Tanjoeg het creë ren van de noodzakelijke voor waarden voor een verbetering van de betrekkingen tussen bei de buurlanden. Moskou is bereid de onderhande lingen te hervatten zowel wat de grenskwesties als de normalise ring van de betrekkingen betreft. Volgens Tanjoeg is het Russische voorstel medio september aan Peking gedaan en zou uit het feit dat er nog niet op is geantwoord mogen worden opgemaakt dat het "in studie" is. gekeerd in de militaire organisa tie van de NAVO. Het was daar uitgetreden na de Turkse invasie van Cyprus in april 1974, omdat het de opstelling van de NAVO- bondgenoten in deze kwestie af keurde. Griekenland wordt door de NAVO van groot strategisch belang geacht. Het land contro leert namelijk de toegang van de Sowjet-Unie tot de Middelandse Zee. Vrede De nieuwe Griekse premier, Pa pandreou, heeft de Amerikaanse president Reagan gisteren verze kerd dat hij als premier de be trekkingen tussen Griekenland en de Verenigde Staten wil ver sterken in het belang van de de mocratie, de vooruitgang en de vrede. Papandreou, die in zijn verkie- ;ident Brezjnjev van de Sow- >ij de nieuwe leider van de tij, premier en minister van Prinses "Di" schoot hert LONDEN (UPI) - Prinses Dia na van Wales heeft, naar het schijnt, inderdaad een hert geschoten. Maar hoe en wan neer en hoe goed hajir schot was, dat dijde gisteren uit tot een storm in een glas water. De Vereniging tegen Bloed- sport liet een protest tegen het gedrag van de 20-jarige vrouw van prins Charles ho ren. Het hert dat zij aan schoot werd slechts gewond en moest volgens de vereni ging over een lange afstand opgespoord worden om door een jager met een beter schot uit zijn lijden verlost te wor den. "Nee hoor", verklaarde het hof en ook gasten op kasteel Bal moral van koningin Eliza beth in Schotland, waar Dia na en Charles hun lange wit tebroodsweken hebben afge rond, spraken dit tegen. "Wij spreken niet tegen dat de prinses op een hert schoot. Wat wij wèl tegenspreken is dat het is toegegaan zoals de Vereniging tegen Bloedsport beweert". WASHINGTON/BONN (Reuter/AFP) - De uitlatin gen van president Reagan over de mogelijkheid van een beperkt nucleair con flict in Europa zijn "hele maal verenigbaar met de klassieke strategie van de NAVO". Dit heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gisteravond verklaard. De Amerikaanse president had af gelopen vrijdag in een interview gezegd dat men zich kan voor stellen dat er een nucelair con flict kan zijn in Europa, zonder dat dit zou uitmonden in een to tale kernoorlog tussen de super- zingscampagne scherpe kritiek op de VS en haar Griekenland- politiek uitte, reageerde met die woorden op de brief met geluk wensen van Reagan die de Ame rikaanse ambassadeur in Athene hem overhandigde. Reagan leg de in zijn brief de nadruk op het belang dat de Verenigde Staten hechten aan nauwe relaties met Griekenland. Andreas Papand reou heeft gisteren echter ge zegd. dat de vier Amerikaanse bases in Griekenland gesloten zouden moeten worden. Hij zei dit in een vraaggesprek met de Amerikaanse omroep CBS. Wanneer dat zal gebeuren hangt af van de onderhandelingen met de Verenigde Staten, zo voegde hij er aan toe. Papandreou zal morgen worden defensie, generaal Wojciech een halt toe te roepen aan de sche gezag in zijn land. Brezjnjev richtte zijn oproep tot de opvolger van Stanislaw Kania in een gelukwenstelegram. Volgens het Russische persbureau Tass huldigde de Russische pre sident Jaruzelski als een conse quent voorstander van vriend schap met de Sowjet-Unie. De Russische leiding vertrouwt er op "dat u op dit uitermate be langrijke historische ogenblik al uw grote aanzien zult aanwen den om de gelederen van de Poolse verenigde arbeiderspartij te sluiten op basis van de begin selen van het marxisme-leninis- Krachtiger In Brezjnjev's boodschap wordt er op gewezen dat de 'socialistische verworvenheden' verdedigd moeten worden tegen contra-re volutie en dat de suprematie van de partij voorop moet staan. Volgens diplomaten in Moskou is het telegram van Brezjnjev aan Jaruzelski een oproep om een krachtiger standpunt tegenover de vrije vakcentrale Solidariteit en vóór herstel van het partijge- zag in te nemen dan Kania deed. De boodschap was daarnaast ech ter zo voorzichtig gesteld dat dui delijk was dat Brezjnjev wilde af wachten wat voor koers de nieu we Poolse partijleider zou in slaan. Aan het telegram ontbrak alle hulde die het Kremlin Kania toezwaaide toen hy overnam van Edward Gierek. Brezjryev noemde Kania indertijd 'kampioen van sterker socialis me in Polen', maar hy raakte ont goocheld door Kania's gematigd heid jegens Solidariteit. In een bericht uit Warschau citeer de Tass een oproep van de Pool se partij tot "resoluut handelen tegen contra-revolutionaire krachten", een teken dat Moskou vurig hoopt dat Jaruzelski Ka nia's fluwelen handschoen zal af leggen. Minder plooibaar De officiële media in Polen verwel komden ook Jaruzelski's verkie zing als het begin van minder plooibaarheid van staats- en par tijleiding tegenover Solidariteit. De raadsman van Lech Walesa, Bronislaw Gieremeck, verklaar de in Parijs dat Stanislaw Ka nia's vertrek onvermydelyk was geworden na de "lange maanden van nietsdoen van de party". "Voor het eerst berust alle macht nu in éën hand", aldus Giere meck, refererende aan het feit dat Jaruzelski ook premier en minister van defensie is geble- Jaruzelski begon in zijn nieuwe functie met het bijeenroepen van de militaire raad - die doorgans alleen vergadert in tijden van verhoogde spanning - voor het mogendheden. Deze woorden hebben, met name in West- Duitsland, tot felle reacties ge leid. Erwin Horn, SPD-afgevaardigde en vice-president van dè Noord- atlantische Assemblee, reageer de furieus en zei "dat deze stel- lingname van Reagan de af schrikkingkracht van de NAVO vermindert en de risico's van een oorlog verhoogt". Horn waar schuwde voor een scheuring bin nen de NAVO. "Als de Ameri kaanse regering de verklaringen van Reagan als haar eigen defen siefilosofie beschouwt, zal dat de NAVO doen splitsen en zal dat het einde betekenen van het bondgenootschap", zei hy. De bewapeningsexpert van de SPD. Karsten Voigt. zei dat veel Amerikanen de vrees van de Eu- beèdigd als de eerste Griekse so cialistische premier. Zijn kabinet zal dan ook worden bekendge maakt. "Ik houd de namen van de ministers nog voor my, zei Pa pandreou. dat is alleen maar cor rect tegenover president Kara- manlis" Volgens politieke krin gen in Athene zal Papandreou zelf de portefeuille van defensie beheren en wordt de actrice/poli tica Melina Mercoun minister van cultuur of staatssecretaris van cultuur. Gelukwensen voor Papandreou kwamen voorts nog binnen van Willy Brandt, voorzitter van de Westduitse SPD en van de Socia listische Internationale Hij wenst de Pasok-leider "alle mo gelijke succes" en zei dat "de voortzetting van de samenwer king in het belang van de vrede veel betekent voor de Europese buurlanden. Jaruzelski, op aangedrongen 'erosie' van het communisti- 'maken van een blauwdruk met taken voor de Poolse krijgs macht in het licht van de resolu tie van de party over de huidige toestand'. In de resolutie is Solidariteit ervan beschuldigd dat zy probeert aan de macht te komen, wordt haar gevraagd haar huidige beleids- koers op te geven en wordt aan gedrongen op een stakingsver bod en strengere maatregelen op het terrein van orde en rust. De leiding van Solidriteit ant woordde dat zy een dialoog met de regering wil blijven onder houden en onnodig staken uit de weg gaan, maar dat een stakings verbod voor haar volstrekt on aanvaardbaar is. Zelfbeheersing Zowel de vakcentrale als de partij leiding vroeg aan plaatselijke vakbondsafdelingen een einde te maken aan spontane protestac ties, waarvan de meeste rond de afnemende voedselvoorraad draaien. Solidariteit vroeg om zelfbeheer sing tot de bijeenkomst van de landelijke commissie van de cen trale op donderdag, waarop een landelijk beleid zal worden uit gestippeld. In antwoord hierop verschoof de afdeling piotrkow Trybunalski de termijn waarbinnen een alge mene staking in de provincie zou plaatshebben van 20 oktober naar 23 oktober, om af te wach ten wat het landelijke beleid zou zyn. Zij verzocht ook om overleg met de minister van binnenland se zaken, Zygmunt Lakomiec, om tegen die tijd overeenkomst te bereiken over verbetering van de voedselmarkt. TEL-AVTV (AFP) - De Israëlische minister van defensie, Ariel Aja- ron, heeft Menahem Milson offi cieel benoemd tot leider van de burgerregering die eind oktober in de door Israël bezette gebieds delen geïnstalleerd zal worden. Een woordvoerder van het Israë lische ministerie"*van defensie heeft dit gisteren in Tel Aviv meegedeeld. De benoeming betekent van begin van de verwezenlijking van een plan van de minister om burgers te plaatsen aan het hoofd van alle sectoren van het Israëlische be stuur in de bezette gebieden. Al leen politie en veiligheid blijven in het plan van Sjaron onder het militair bestuur vallen. ropeanen voor een beperkte kernwapenoorlog niet begrypen. "Vooraanstaande Amerikanen zoals de voormalige minister van buitenlandse zaken, Henry Kis singer er nu ook president Rea gan - voorzien deze angst van brandstof met hun opmerkingen over een beperkte oorlog met tactische kernwapens", zei hij. Een andere SPD-leider, Jürgen Boddrich, riep bondskanselier Schmidt op "president Reagan duidelyk te maken dat geen en kele politiek van de grote mo gendheden waarby rekening wordt gehouden met de vernieti ging van Europa, door de bonds republiek zal worden aanvaard" De officiële regenngs woord voer der, Kurt Becker, was zichtbaar niet op zyn gemak by vragen om trent Reagans uitlatingen. Hy haalde een recent interview met de Amerikaanse minister van de fensie, Caspar Weinberger, aan volgens welke "een dergelyke mogelijkheid het belachclykste gerucht is dat tot dusver is geuit" Becker hield het erop dat Reagan een hypothetisch ant woord heeft gegeven op een hy pothetische vraag. Ongerustheid Toch heerst er in politieke kringen in Bonn ongerustheid dat Rea gans verklaring gebruikt zal wor den door pacifistische Westduit- sers die twee weken geleden nog massaal tegen de kernwapens in Europa demonstreerden Ook het Oostduitse persburau ADN veroordeelde gisteren Rea gans filosofietje. ADN noemt zyn verklaring "monsterachtig" en "het lot van de Wcsteuropese volkeren m mach tend" Na de kritiek op de woorden van Reagan, kwam het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken gisteravond met zyn verkla ring "De mogelykheid de Sow- jrt l'nie op ongeacht welk ni veau - nucleair of conventioneel - het hoofd te bieden is de kern van het afschnkkingsbeleid van de NAVO. aldus de verklaring. Deze strategie van "een ant woord op maat" heeft sinds de oprichting van de NAVO de vre de in Europa gehandhaafd en er voor gezorgd dat de Sowjet-Unie geen voordeel kan behalen door als eerste over te gaan tot ge weld. aldus de verklaring. van de twee verkiezingen die vandaag in Spanje worden gehouden - het referendum over het autonomie statuut van Andalusië en de verkie zingen voor het regionale parlement van Galicie - gaat de meeste belangstelling on getwijfeld uit naar de laatste De verkiezingen van Galicie vormen een interessante tus senbalans voor de onderlinge politieke krachtsverhoudin gen in Spanje - de landelijke verkiezingen zijn pas in april 1983. De regionale verkiezingen zijn tevens een bruikbare graad meter voor het politieke be wustzijn van de Galicische bevolking, die lydt aan een chronische politieke apathie: bij het eerder gehouden refe rendum over het autonomies- tatuut bleef de opkomst ruim onder de 30 procent Een identiek laag opkomstper centage bij de verkiezingen van vandaag zal door kringen die kritisch staan ten opzich te van de regionale autono mie, zeker aangegrepen wor den om het tot dusver ge voerde autonomiebeleid nog eens extra over de hekel te halen. Ook de Spaanse regering zou een dergelijk argument ech ter niet onwelkom zijn. Hoe wel de regering zich in het verleden vergaand gecom promitteerd heeft via conces sies aan Basken en Catala nen. ligt het autonomiepro- ces het kabinet als een steen op de maag. In de eerste plaats in financieel opzicht Volgens grove becyfenngen zal het opzetten van regionale diensten ongeveer 100 mil joen gulden gaan kosten. Het overdragen van bevoegdhe den van de centrale overheid naar de regionale organen in Baskenland en Catalomè le vert nu al grote problemen op in de personeelssfeer. Ruilen Veel ambtenaren voelen er wei nig voor om hun comfortabe le post in de Spaanse hoofd stad om te ruilen voor het avontuur in een van de bui tengewesten. Waar ze in veel gevallen minder gewenst zyn omdat de regionale autoritei ten er de voorkeur aan geven om de nieuwe vacatures op te vullen met mensen uit de ei gen streek. En decentralisatie betekent tevens dat de macht van de centrale overheid aan belang inboet. Daarbij komt nog eens de pres sie waar de bestuurders aan bloot staan, onder meer van de kant van het leger, inten siever dan ooit sinds de mis lukte staatsgreep van 23 fe bruari. Voor het merendeel van de Spaanse militairen is het autonomiebeleid een voortdurende steen des aan stoots. Voor het nog steeds supernationalistische Spaan se leger staat de regionale au tonomie gelyk met separatis me, is het vertoon van de re gionale vlaggen, de Ikurrina in Baskenland en de Senyera in Catalonië, een gebrek aan eerbied voor de nationale tweekleur, en het gebruik van de term 'natie' door Bas- ken en Catalanen je reinste heiligschennis. Discriminatie Maar ook de Spaanse werkge versorganisatie CEOE heeft al by de regenng aan de bel getrokken. Volgens de CEOE is er in Baskenland en Catalo nië sprake van zakelijke dis criminatie. Grote opdrachten worden door het regionale bestuur by voorkeur ge plaatst bij bcdryven die in de regio gevestigd zyn. ten na dele van de ondernemingen die elders in Sparye hun do micilie hebben Sinds 23 februari valt er dan ook een duidelijke trend te bespeuren dat de regering ge- leidelyk het autonomiebeleid wenst om te buigen De rege ring ontkomt daarbij echter niet aan de indruk naar bui ten, dat de aangevoerde argu menten nogal geforceerd overkomen Minister van au- tonomiezaken Martin Villa sleepte regelmatig het argu ment van de onderlinge soli dariteit er met de haren by. De commissie van de hoogle raar Garcia Enterna, door de regering belast met een uit voerige studie over de regio nale autonomie, adviseerde in haar eindrapport een gro tere controle op de over dracht van bevoegdheden aan de regionale organen. Het rapport-Entcma vormde tevens in hoofdlijnen de ba sis van het akkoord dat de re gering en de socialisten eind juli afsloten. Kernpunt van dat akkoord is de zogenaam de wet op de harmonisatie van het autonomieproces, die begin oktober door het parle ment werd aangenomen. Die wet maakt feitelijk een eind aan de exclusieve bevoegd heden van de regionale be sturen, die daarmee goed deels hun moeizaam verwor ven autonomie verhezen Verontrust Hoewel minister Martin Villa meermalen beweerd heeft dat zy geen betrekking heeft op Baskenland en Catalonië, heeft de wet toch grote verontrusting veroorzaakt m die regio's. Basken en Catala nen vrezen namelyk dat er in de toekomst wel degelyk ge tornd zal worden aan hun au- tonomiestatuut en dat vroeg of laat hun statuut gelykge- schakeld zal worden met dat van de andere regio's, die nog hun autonomie moeten ver- krygen. Maar als dat inder daad gebeurt, kan de rege nng rekenen op fel verzet van Basken en Catalanen Xavier Arzallus, president van de Baskische Nationalisti sche Party, stelde vonge week de regenng al in het vooruitzicht: „Als ze ons wil len tegenhouden, zullen ze net als in 1936 - het begin van de Spaanse burgeroorlog - ons met wapens moeten af stoppen" GERRIT JAN HOEK 9 9 STOCKHOLM - De Nobel prijs voor natuurkunde 1981 is gisteren toegekend aan de Ame rikanen Nicolaas Bloembergen (van oorsprong Nederlander) en Arthur Schawlow, samen met de Zweed Kai Siegbahn. De Nobelprijs 1981 voor scheikun de ging naar de Amerikaanse hoogleraar Roald Hoffmann en de Japanse professor Kyoto. Bloembergen en Schwalow kre gen de prijs voor hun onderzoek naar laserspectroscopie. Op de foto: Bloembergen ontvangt fe licitaties van zijn vrouw.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9