^Van Agt weigert 'Kamer informatie "Hollanditis gevaarlijk cliché" 'Maatschappij moet tegen portier worden beschermd' Groningse PvdA breekt met CPN ^Kleine partijen in de kou gezet Bestuur Azivo wist niet van zwart geld T aximoord werpt nieuw licht op eerdere aanslagen ••JINSDAG 20 OKTOBER 1981 BINNENLAND (Van een onzer verslaggevers) )EN HAAG/WASSENAAR - "Niet uit wraak, maar omdat de maat- r schappij tegen hem moet wor- r den beschermd eis ik levenslan- -4 ge gevangenisstrar'. Onverstoor- i baar, met zijn armen over elkaar, ietwat onderuit gezakt, het hoofd een beetje schuin, hoorde de 31- jarige Haagse sexclubportier Koos H. gisteren officier van jus titie mr. R.A. Schimmel voor de Haagse rechtbank deze zware straf tegen zich eisen. let was aan het einde van de vijfde zittingsdag in een maand tijd over deze moordzaak toen mr. Schimmel de doodstille, maar overvolle rechtszaal inkeek en zei: "Deze maniis uiterst gevaar lijk, met name voor jonge meis jes. Dat gedrag wordt bevorderd door het gebruik van cocaïne (een verdovend middel). Hier is geen kruit tegen gewassen. Die man heeft een verwrongen geest. Hij moet verwijderd worden uit de maatschappij. Voor hem is geen therapie mogelijk". Zonder een spoor van emotie hoor de de van moord op drie meisjes verdachte portier hoe de officier van justitie drie uur lang het net om hem heen steeds strakker aantrok. Met name de stille ge tuigen. zoals stukjes stof, bloed en pluizen, doen volgens mr. Schimmel Koos H. de das om. "Ze vormen het kettingbewijs over en weer dat hij de moorde naar is". De portier uit de Haagse rosse buurt wordt ervan verdacht drie meisjes op beestachtige wijze om het leven te hebben gebracht. De slachtoffertjes zijn de elfjarige Edith Post uit Wassenaar, de achttienjarige Emy den Boer uit Schiedam en de twaalfjarige Thialda Visser uit Den Haag. Van Emy den Boer en Thialda Visser staat, volgens de officier van justitie, vast dat ze geruime tijd opgesloten hebben gezeten in een volkomen gëisoleerde ka mer in de woning van de portier in Den Haag. Geladen "Je kunt slechts raden wat er in dat kamertje is gebeurd, maar veel goeds is het niet geweest", aldus mr. Schimmel tijdens zijn requi sitoir toen de moord op de Officier van justitie over Koos H.: twaalfjarige Thialda Visser ter sprake kwam. "Het is een zaak geladen met emoties en bijzon der complex", zo typeerde mr. Schimmel aan het begin van de ochtend de zitting. "Vooral om dat de verdachte hardnekkig blijft ontkennen". Uit de sectie rapporten blijkt overigens niet dat de slachtoffertjes seksueel misbruikt zouden zijn. Voor het leveren van het bewijs ge bruikte de officier onder meer de* belastende getuigenverklaring van Freddy de B., een vriend van Koos H. Deze gedetineerde (we gens verkrachtingen en ban kovervallen al veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf) stelde dat Koos met hem over de moor den had gesproken. Hij zei daar bij dat de portier wellicht een stuk of achttien moorden op jon ge meisjes zou hebben gepleegd. Mr. Schimmel zei in het begin van zijn requisitoir dat het hem, "maar al te goed bekend is wat de dood van de meisjes de nabe staanden heeft aangedaan. Ons aller diep medeleven moet uit gaan naar die nabestaanden". Volkomen "zinloos" noemde de officier de moord op de drie meisjes. Weggelokt Ruim een uur lang ging de officier daarna minutieus in op de feiten rond de zaak van het elfjarige Wassenaarse meisje Edith Post. Zij werd op 29 september vorig jaar weggelokt uit de Wethouder Huybrechtsschool in Wassenaar. "De aandacht is toen op Koos H. gevallen", zei de officier van jus titie. Er zijn volgens hem in ieder geval twee getuigen die de por tier positief herkennen. Ook heeft hij tegen een meisje van elf jaar gezegd "ga je mee in de au to". "Uit deze verklaringen", zo zei mr. Schimmel, "blijkt dat Koos H. daar rond de tijd dat Edith ver dween in de buurt was" Tevens zijn volgens mr. Schimmel de verklaringen van twee echtparen van groot belang. Op een topje van een duin zag een man die dag door de telelens van zijn fo totoestel een blonde man met een klein meisje lopen. Zijn be schrijving wijst m de' richting van de portier. Zijn \touw, die bij hem stond, bevestigde een man met een kind te hebben zien lopen, maar door de grote af stand zei ze hen niet te kunnen herkennen. Ze hadden beiden echter niet de indruk dat het meisje werd gedwongen om mee te gaan. Het tweede echtpaar heeft de ver dachte in een auto bij een par keerplaats bu de Wassenaarse- slag gezien. Volgens hun lezing zat het meisje naast de bestuur der. Mr. Schimmel acht ook de wond aan de pink van Koos H. belangrijk voor de bewijsvoe ring. Door een anonieme tip werd de politie daarop gewezen. Nader onderzoek wees uit dat in derdaad een tand van Edith Post was afgebroken. Koos H. had echter verklaard dat hij door een hond was gebeten, maar volgens een getuigc-deskundigc was het zeker geen hondebeet Wel acht te hij het waarschijnlijk dat het een mensenbeet zou kunnen de zyn. Al deze verklaringen wezen richting van Koos H die tevens geen kans had gezien zich een alibi voor de 29 ste september te verschaffen, aldus de officier. Kindersex Over het motief van de moorden zegt mr Schimmel "nog enigs zins in het duister te tasten. Maar het vermoeden bestaat dat het iets met sex heeft te maken". Db interesse van Koos H voor kin dersex, vooral als hij cocaïne heeft gebruikt, loopt als een rode draad door alle moordzaken. "Ook valt op", aldus de officier, "de overeenkomsten van de ka rakters van de drie vermoorde meisjes Het waren meisjes die geen belangstelling hadden voor mannen, maar wel een zekere ar geloosheid en vertrouwen in an dere mensen Die maagdelijke ongereptheid werd hen noodlot tig". Volgende week dinsdag zal de ver dediging het woord DEN HAAG (GPD/ANP) - Het demissionaire kabinet-Van Agt II blijft staan achter het regeerakkoord en zal het beleid in de komende tijd daarop blijven baseren. Alleen het financieel-economisch gedeelte, waarover de ministers het niet eens zijn geworden, is niet meer van toepassing. Dit zei minister-president Van Agt gisteren in de Tweede Kamer tijdens een debat over de kabinetscrisis, dat was aangevraagd door oppositielei der Wiegel (WD). Het is nog onduidelijk wat het ka binet zal doen met betrekking tot het komende arbeidsvoorwaar denbeleid, nu geen overeenstem ming is bereikt over het econo mische beleid. De ministerraad, die sinds de crisis van vorige week donderdag niet meer bij een is geweest, zal morgen verga deren over het beleid in de nabije toekomst. Demissionair premier Van Agt weigerde overigens enige mede deling te doen over de aanleiding voor het collectief ter beschik king stellen van de portefeuilles door de ministers. Hij wenste zelfs niet te vertellen waarom niet de PvdA-ministers alleen zijn opgestapt, maar met hen alle andere ministers. "Niet openbaar" Volgens Van Agt was het „alom vattende eindvoorstel, waarover in het kabinetsberaad van vorige week een beslissing is genomen, een onderdeel van de voorberei ding op de regeringsverklaring en bedoeld om verder in wets ontwerpen te worden uitge werkt. Een dergelijk deelbesluit kan beter niet openbaar gemaakt worden". Daarnaast wilde Van Agt de infor mateurs De Galan en Halber- stadt niets in de weg leggen door een eigen zienswijze te geven over de ontstane situatie. Hij zou daarmee „onbedoeld iemand de schuld kunnen geven" waarmee deze lijmpoging zou kunnen stranden. Volgens hem staat nog niet vast dat de regering niet te gen de problemen is opgewas sen: „De schijn van het tegen deel is gewekt, maar dat zal pas blijken uit de zendingsarbeid van de informateurs". De regeringspartijen in de Kamer steunden de demissionaire pre mier. Volgens Lubbers (CDA), Meijer (PvdA) en Brinkhorst (D'66) ging het om een deelbe- DEN HAAG (ANP) - De algemeen directeur van het Haagse zieken fonds Azivo, Van der Hoeven, heeft het nieuwe bestuur van dit fonds niet op de hoogte gesteld van het bestaan van een zwarte pot van naar schatting 350.000 gulden aan niet-officiële omzet- bonussen. In een officiële reactie van de dagelijkse leiding van het fonds zei directeur Van der Hoe ven gisteren dat voor hem de zaak in 1979 was afgedaan en dat er bij hem geen aanleiding was geweest het nieuwe bestuur dat in april aantrad op de hoogte te stellen. Naar het beslaan van een zwart- geld circuit binnen het zieken fonds in de periode 1972 tot 1979 wordt op het ogenblik op ver zoek van het dagelijks bstuur van het fonds een onderzoek ge daan door de Haagse officier van justitie. Het geld was afkomstig van niet-officiële kortingen van de farmaceutische industrie, ge geven op grote bestellingen van WEERRAPPORTEN d 1 c i c ïif i Amsterdam 12 12 10 De Bilt 12 10 6 Deelen motregen 12 10 8 Eelde 11 11 10 Eindhoven motregen 13 10 6 Den Helder 13 13 11 Rotterdam motregen 13 11 5 Twente 11 10 8 Vlissingen 13 11 5 Zuid Limburg regen!3 10 0 Barcelona geheel bew. 22 16 6 regen 8 8 3 Bordeaux 19 6 0 Brussel regen 13 10 7 Frankfort regen 12 10 3 Genève licht bew. 15 5 0 Helsinki geheel bew. 6 1 0 Innsbruck 18 6 0 Klagenfurt 18 5 0 Kopenhagen 9 14 Lissabon onbewolkt 27 17 0 Locarno geheel bew. 20 11 0 Londen 14 13 6 Luxemburg 10 8 1 Madrid onbewolkt 25 9 0 Mallorca zwaar bew. 26 16 0 Munchen half bew 16 5 0 Nice zwaar bew. 15 0 Oslo onbewolkt 3 0 12 licht bew. 24 17 0 Split zwaar bew. 24 15 0 Stockholm regen 6 5 11 licht bew. 16 9 0 mist 14 6 0 Las Palmas onbewolkt 25 19 0 de eigen apotheek van Azivo. Volgens Van der Hoeven werd hij pas eind 1974 door de eerste apo theker op de hoogte gesteld van het bestaan van (zwarte) quan- tumkortingen voor de Azivo- apotheek. Toen in 1979 de kortingen in de of ficiële' boekhouding konden worden opgenomen was voor hem de zaak afgedaan, aldus Van der Hoeven. Onduidelijk bleef in de reactie van de Azivo-top wat er met de gel den is gebeurd in de periode van '72 tot '74. Van der Hoeven zei in '74 geen aanleiding te hebben ge zien om de eerste apotheker te vragen of hij voor die tijd al kor tingen had gekregen. Volgens de voorzitter van het dage lijks bestuur van Azivo, J. Tous- saint, is mede naar aanleiding van deze zaak besloten de ver antwoordelijkheden van de drie directeuren van het fonds expli ciet vast te stellen. Een voorstel daartoe zal aan de onderne mingsraad worden gestuurd. Te vens ging Toussaint in op be schuldigingen dat Azivo te duur zou zijn en op de twijfels over het reilen en zeilen van de eigen in stellingen (kraamkliniek, apo theek en tandheelkundig insti tuut), waarnaar een onderzoek wordt gedaan door de Zieken fondsraad. Volgens de voorzitter geeft het fonds voor wat zijn prijsontwik keling aangaat een gunstig beeld te zien. In 1970 toen er nog 100 fondsen waren was het Azivo op één na de duurste. Op het ogen- blik nu dat aantal is terugge bracht tot 65 zit het ziekenfonds al onderaan de top tien. slissing. Er zou geen enkel doel mee gediend zijn nu het „finale voorstel" van Van Agt openbaar te maken. Bovendien, aldus Lub bers, had het kabinet juist beslo ten de beslissing niet in het par lement te verdedigen, waarmee elke grond voor openbaarheid verviel. De discussie over de gehele perio de vanaf de verkiezingen op 26 mei moet volgens hen gebeuren tijdens het debat over een rege ringsverklaring van een kabinet. In deze zienswijze werden zij ge steund door CPN-voorman Bak ker. Motie Het was oppositieleider Wiegel, die er bij Van Agt op aandrong gege vens openbaar te maken, omdat volgens hem iedereen er recht op heeft te weten hoe de kaarten in het kabinet erbij hebben gele gen. Bovendien meende hij dat het voorstel van Van Agt in de ministerraad een afgesloten ge heel betrof, wat zeker aan de Ka mer bekend gemaakt kon wor den. Toen hij zijn zin niet kreeg, diende hij een motie in waarin de rege ring verzocht werd het gevraag de voorstel aan de Kamer te overhandigen. De motie werd verworpen waarbij de WD steun kreeg van SGP, GPV, RPF. PSP en PPR en het PvdA- kamerlid Moor. De woordvoerders van de kleine partijen vinden het onverteer baar dat zij praktisch al hun in formatie over formatie, informa tie en kabinetsberaad uit de kranten en van radio en televisie moeten halen omdat officieel de regering de Tweede Kamer niets laat weten. Dat betreft met name de fin an- cieel-economische situatie van het land, de problematiek waar over het kabinet is gestruikeld. De communist Bakker zei dat desnoods de Kamer zelf maar, via een speciale commissie, moet uitzoeken hoe het op financieel gebied zit. Een ontevreden oppositieleider Wiegel, geflankeerd door zijn partijgenoot Rietkerk. De WD partijen kregen gisteren niet de informatie waar zij om vroegen. Zutphense huizenkoper eet zich vol ZUTPHEN (ANP) - Diverse huiseigenaren in Zutphen, die hun woning te koop heb ben staan, zijn de laatste da gen bezocht door een man die zich als potentiële koper de hele avond met lekkere drankjes en hapjes in de wat ten laat leggen, om vervol gens nooit meer terug te ke ren. De man doet zich voor of als beeldend i zegt op zoek te woning. Vaak niet reëel bod op het huis en blijft een genoeglijk avondje met de huizenverkopers praten of hij zegt nog niet te hebben gege ten, waarna de gastvrouw hem natuurljk voor de maal tijd uitnodigt. Bij zijn vertrek belooft de man na twee da gen met een makelaar terug te komen en dat is dan het laatste wat het gastvrije gezin van hem hoort. kunstenaar e zijn 1 doet hij GRONINGEN (GPD) - Thewis Wits heeft gisteravond met onmiddellij ke ingang ontslag genomen als wethouder van Groningen voor de CPN nadat de gemeenteraad met een overweldigende meerderheid een mo tie van wantrouwen tegen hem had aangenomen. Tegen de motie, inge diend door D'66, stemden behalve CPN alleen de eenmansfracties van PPR en PSP. Er zal geen opvolger voor Wits worden gekozen De over blijvende wethouders (4 PvdA. 1 D'66) zullen zijn takenpakket onder ling verdelen voor de resterende maanden tot de verkiezingen en instal latie van de nieuwe gemeenteraad. Behalve de PvdA en D'66. die samen 19 van de 39 raadszetels bezetten, kan het college ook rekenen op de steun van de PPR. Zowel de CPN als de PSP verklaarden dat zij zich niet meer gebonden voelen aan het akkoord uit 1978, waarbij het linkse meerderheidscollege tot stand kwam. CDA, WD en GPV lieten lang onzekerheid bestaan over hun stemgedrag. Deze partijen herinnerden eraan dat zij dit college niet hebben gewild en ook geen enkele rol hebben gespeeld by de samen stelling ervan. Zowel Geerten van Empel (D'66) als Tonny van der Vondervoor (PvdA) betoogden dat de CPN gemaakte afspraken heeft geschonden by de besluitvorming over het stationsgebied. In alle fasen van de voorberei ding had de CPN geen protest laten horen tegen het bestemmingsplan dat daar de bouw van kantoren voor maximaal 4000 PTT'ers mogelyk maakt, maar kort voor het beslissende raadsdebat maakten de commu nisten bezwaar. De PvdA wilde ondanks het wegsturen van Wits de samenwerking van de vijf linkse partyen laten voortbestaan, maar daarvoor bleken D'66, CPN en PSP weinig te voelen. Van Mierlo spreekt zorgen uit bij Weinberger I AMSTERDAM (GPD) - De recher che van de Amsterdamse politic vermoedt dat de drie jonge bui tenlanders die de Amsterdamse taxichauffeur Jan Scholts vry- dagnacht hebben vermoord, nog andere misdryven op hun naam hebben staan Bovendien wordt bekeken of zy iets te maken heb ben met eerdere moorden op ta xichauffeurs Hoofdinspecteur Schrcgardus. die het onderzoek leidt, zegt hierover ..Wij hebben nog een aantal moorden op taxi chauffeurs openstaan. Begin dit jaar werd een moord gepleegd op een taxichauffeur in Hoofddorp en recent werden twee chauf feurs in Rotterdam vermoord. Dal zullen we nader uit gaan spitten. Bovendien bekyken wij of het drietal iets te maken heeft met een roofoverval op een taxi chauffeur uit Nieuwegein begin dit jaar". van berovingen door het drietal. Door foto's van de verdachten in een landelijk ochtendblad te plaatsen werden ze door het pu bliek herkend. De oudste van de dl k dldl l «mi 24 laiifa Lu xemburger. heeft in zyn geboor teland drie jaar vastgezeten voor een roofoverval De andere twee, een 18 jvi| I Belg Ol n 15-jan- ge Marokkaan, zyn onlangs uit een jeugdinrichting in België naar Amsterdam gevlucht. Daar ontmoetten ze de Luxemburger. De 18-jange Belg heeft een aan tal vermogens- en geweldsdelic ten op zyn naam staan. In verband met de moord op de 54- jange Jan Scholts komt het be stuur van de Amsterdamse taxi centrale opnieuw met ideeen voor meer veiligheid. Zo wordt de glazen ruit tussen chauffeurs en passagiers weer te berde ge bracht. Een idee, dat weinig po pulair is bij vele taxichauffeurs. Bovendien wordt bekeken of men een speciale noodlyn op de taximobilofoon kan instellen en zal men voortaan adressen vra gen van klanten die buiten de stad vervoerd willen worden. ADVERTENTIE GLENEAGLES (GPD) - De kersverse en inmid dels alweer demissionaire minister van defensie mr. Hans van Mierlo heeft gis teren getracht in NAVO- kring enige zendingsar beid te verrichten. Hij deed dat in een persoon lijk onderhoud met zijn ADVERTENTIE Fonseca BIN 27 Port Vintage Character. WERELDWIJDE REPUTATIE Fruitig en vol vuur. Gerijpt op eikehout en gebotteld in de Lodges te Oporto. Voorzien van garantiezegel Verkrijgbaar bij slijterij en wijnhandel. Import en distributie OfLCWC tel. 015 569324r tel. 08334 - 14)3 Amerikaanse collega Cas par Weinberger aan de vooravond van de verga dering van de Nucleaire Plan Groep van de NAVO, die vandaag en morgen op het Schotse landgoed Gle- neagles plaats vindt. In eert 'prettig gesprek' heeft Van Mierlo geprobeerd Weinberger uit te leggen dat er in de interna tionale opinie een misvormd beeld van Nederland is ontstaan. „Alles wat aan problemen in ons volk wordt gevoeld ten aanzien van de nucleaire bewapening, wordt met 'Hollanditis' (Holland se ziekte), als synoniem voor neutralisme, pacifisme of anti- Amerikanisme afgedaan. Dat is gevaarlyk. omdat onder die cli chés de werkelijke problemen niet worden onderkend", zei Van Mierlo na afloop van het gesprek. In zijn poging om Wemberger te overtuigen van de oprechte be doelingen en de oprechte zorgen van Nederland ten aanzien van de kernbewapening, had Van Mierlo natuurlyk ook een handi cap: zijn status als minister van defensie in Schotland en de boodschap die hij daar kwam brengen, muntten niet uit door duidelijkheid. Van Mierlo heeft geprobeerd de Amerikaanse de fensie-minister uit te leggen in welke bijzondere positie hij zelf verkeert door de kabinetscrisis, „voorzover het al mogelyk is het Nederlandse staatsrecht aan een buitenlander uit te leggen", voegde Van Mierlo daar zelf aan Weinig te bieden Het zal Weinberger echter niet zyn ontgaan, dat Van Mierlo weinig te bieden had waar het de door de Amerikanen zo begeerde mo dernisering van de NAVO-kern- wapens in Europa betreft. Offi cieel mocht Van Mierlo als de missionair minister nog niet eens vertellen welke conclusie het nieuwe kabinet op dit punt heeft bereikt. Waar echter een wil is, daar is altyd wel een minder offi cieel gaatje te vinden om de in formatie toch kwyt te raken. Van Mierlo zelf gaf dat met zoveel woorden aan toen hy desge vraagd zei: .Als ik de NAVO-mi- nisters hier een beeld geef van de situatie in Nederland, dan valt daar natuurlijk toch wel wat uit af te leiden". 'oor de NAVO-minis- errassing meer zyn, En zo zal het v ters geen v als het nieuwe kabinet in decem ber aanstaande meedeelt dat de dan te nemen beslissing over de plaatsing van 48 kruisraketten op Nederlandse bodem opnieuw wordt uitgesteld Evenmin zal het dan veel verbazing wekken in NAVO-knng, dat de vraag of die modernisering in de toe komst nog mogelyk is. eigenlijk onbeantwoord wordt gelaten. Het is natuurlyk voorts geen enkel geïnteresseerd NAVO-land ont gaan, dat de nieuwe regerings partners in Den Haag juist over die vraag zo verdeeld zyn. CDA en D'66 willen toekomstige mo dernisering niet geheel uitslui ten Z(j hopen daardoor invloed te kunnen uitoefenen op de Amerikaans-Russische onder handelingen die op 30 november starten, ter beperking van juist die nieuwe kernwapens voor de langere afstand in Europa De PvdA houdt echter vast aan een definitief nee tegen de moderni sering. In PvdA-knng bestaat ook enige bezorgdheid dat de formule waarmee het nieuwe ka binet het uitstel van de moderni- ring in december zal verwoor den, te positief zal uitvallen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7