Drietal versjouwt de laatste garens 'Mextielfabriek verlaat Leiden Waag in teken gehandicapten CAftiA CAS3A Wolspinnerij Ede: laatste uibsidie rijk /oor aanpak Omgeving /an station Wat krijgen we nu? Deense doggen bij Casba? Leidse stadsrubriek Wat krijgen wij nu? Vikingen bij Casba? TOB] -DAG 20 OKTOBER 1981 LEIDEN verj •raak -ic-cn 4/ Jent rrstrjjEIDEN - Lasch Balak, the Henk Breedeveld en 1st» Wout Koppers zijn de nion laatste textielarbeiders 7} van Leiden. Breede- veld zwaait over enkele tjeni weken af. Balak en ng" Koppers begeleiden de sluiting vah de Leidse 1lpp vestiging van de Wol spinnerij Ede tot de laatste snik, tot het Hai eind van dit jaar. Dan eret kan het begrip "Lei- Run den: textielstad" van het aardrijkskunde- ur;boek naar het geschie- enI denisboek. de: "PlOe drie werknemers hebben - vreemd genoeg - nog steeds l handenvol werk op de laatste j-jj Leidse textielfabriek aan de 22,; Kanaalweg 160. De wolwin- fina kei met restanten garens flo reert. Vooral sinds januari, raat toen bekend werd dat de fa- an8 briek zou gaan sluiten, is de 'V winkel drukbezocht. In de fa- aat drijf Mostert verplaatsen veertig ton garen van de op- :ele slaghal naar de fabriek. Even tuele kopers zouden zodoen- de in de fabriek een beter chiJ overzicht hebben. Het lijkt S"t verdacht veel op geldverspil ling; het garen moet uiteinde lijk toch weg... !sil Verkocht 1 e' Voor de veiling van half no- vember blijft overigens niet 1Ci veel materiaal meer over. Veel machines zijn onder hands verkocht of doen s»: I dienst in de andere twee ves- J' tigingen van de Wolspinnerij, in Vlijmen en in Ede. Vracht- auto's rijden af en aan om spullen weg te slepen. In de 6. kille fabriek worden machi- ig4 nes ontmanteld. Een haspel machine en een twijnmachi- ne verdwijnen naar de vesti ging in Vlijmen. Acht ton ru we wol wordt versjouwd. Zelfs lege dozen verhuizen naar Ede. Alsof oude tijden herleven: de Leidse werkne mers hebben de directie er immers steeds van beschul digd "alleen maar spullen weg te halen uit Leiden ten gunste van de vestigingen in Ede en in Vlijmen". De werknemers en de indus triebond FNV gaven in ja nuari van dit jaar hun verzet tegen de sluitingsplannen van de directie op. Moeizaam bereikten FNV-districtsbe- stuurder Jos Duynhoven en directeur Sybren Lootsma een akkoord over het sociaal plan. Duynhoven sprak toen tot de werknemers: "Jullie hebben als laatste textielar beiders van Leiden er alles aan gedaan om het bedrijf in Leiden te behouden. Er is ge staakt. Het bedrijf is in de cember bezet. Zo hebben jul lie directeur Lootsma onder druk gezet. En daarom heb ben jullie een redelijk sociaal plan". Dat was januari. De produktie ging echter door tot enkele weken terug. Directeur Lootsma meende in januari nog dat de Leidse produktie •.uiterlijk in april stopgezet moest worden. Toen het erop aan kwam, bleek de Wolspin nerij nv de produktie van de 1 Leidse vestiging niet te kun nen missen. Om het groeien de aantal orders te kunnen herwerken, moest directeur Lootsma zelfs acht werkne mers vragen tot eind vorige maand door te blijven produ ceren, hoewel hun opzegter mijn al verstreken was. Met in totaal veertien mensen is tot eind september garen ge maakt. Pils Lasch Balak: "De laatste pro- duktiedag was 25 september. Wout Koppers, Henk Breedeveld en Lasch Balak (v.l.n.r.), de laatste drie Leidse werknemers van Wol spinnerij Ede: "De Leidse textiel is nooit een florissante zaak geweest". De machines zwijgen in de lege en kille fabriek aan de Kanaal- weg. De aanduiding "Leiden textielstad" kan uan Het aardnjs- kundeboek naar het geschiedenisboek. Zelfs de lege dozen verhui zen naar Ede. Ik heb zelf maar wat kratten pils gekocht. Van de hoge he ren was niemand te zien ter wijl de meesten van ons hier heel hun leven gewerkt heb ben". Henk Breedeveld (61) bijvoorbeeld 'zit' 46 jaar in de Leidse textiel. Via fusie en naamsverandering 'verhuis de' hij van Van Wijk Herin ga naar Zaalberg, en vervol gens naar de Wolspinnerij Ede. Hij heeft nog gewerkt bij Van Wijk aan het Leven daal waar nu de Codimarkt en het Laktheater zit. En hij heeft gewerkt bij Van Wijk aan de Vestestraat waar op het moment woningen wor den gebouwd. "Zo'n zestien jaar geleden had je de fusie tussen Zaalberg en Van Wijk Heringa", vertelt Breede veld. "Zaalberg nam de pro- duktiefabriek van Van Wijk aan de Kanaalweg over. Hier ben ik in '51 gekomen. In '52 was het een drukte van be lang; we maakten toen de kens voor het leger". Vijf jaar geleden verkocht Zaal berg de verliesgevende de- kenproduktie tesamen met de merknaam 'Zaalberg' aan Aabe in Tilburg. De naam van de "nv Koninklijke Ne- derlandsche Fabriek van wollen dekens voorheen J. C. Zaalberg Zoon" werd daar om veranderd in Wolspinne rij Ede nv. Zaalberg had be halve de vestiging in Leiden namelijk spinnerijen in Ede en Vlijmen en een ververij in Tilburg (die in '79 dicht ging). Aan de Kanaalweg werden geen garens voor dekens meer gemaakt maar alleen nog maar garens voor de ta pijtindustrie. Wout Koppers (bijna 58) zit al 43 jaar bij Zaalberg en de Wolspinnerij Ede. "De Leid se textiel is nooit een floris sante zaak geweest", verhaalt hij. "In de dertiger jaren was het niet best voor de werkne mers. Een 48-urige werkweek met slechts drie betaalde vakantiedagen in het jaar. De mensen moesten toen nog op klompen lopen; als er iemand in de jaren dertig op schoe nen kwam, dan werd ie met een ontslagen. Er was geen CAO. De directie trok men sen van buiten de stad aan die voor een paar gulden minder kwamen werken. De 'oude' werknemers mochten blijven werken maar dan na tuurlijk ook voor een paar gulden minder. Mensen wer den 's maandags ontslagen, donderdags weer aangeno men en vervolgens weer ont slagen. Al naar gelang het uit kwam. Dat waren de crisisja ren" Somber "Dat ziet er somber uit". Lasch Balak heeft tijdens de verha len van Koppers en van Bree- van de Wolspinnerij keken. De schulden op korte termijn zijn toegenomen tot meer dan tien miljoen gul den. Het verhes over 1980 is méér dan zes miljoen gulden (waarvan de helft op conto komt van de sluiting van de Leidse vestiging). De laatste drie op de fabriek verwach ten dat de directie nu ook aanstuurt op de sluiting van de vestiging in Ede. "De di rectie concentreert alles al op Vlijmen. Alleen in Vlijmen wordf nog geïnvesteerd. In Ede zijn al mensen ontslagen en de directie schijnt mensen weg te willen hebben die re gelmatig ziek zijn", vertelt Koppers. "Het zal moeilijk worden in Ede. In Ede is min der eenheid onder het perso neel dan bij ons het geval was. Met steun van de bond voerden wij een eensgezinde actie. We hebben nu in elk ge val een goed sociaal plan; aanvankelijk zat er helemaal niks in". In Ede en Vlijmen werken nog 110 mensen. Vijftig Toen Balak bg de Wolspinnerij kwam. zes jaar geleden, werkten nog 110 mensen al leen al in Leiden. Via de ene "reorganisatie" na de andere bleven ruim vgfUg mensen over die bg de laatste reorga nisatie (de sluiting) massaal ontslagen zgn. Balak heeft nog geen nieuwe baan, even als veertig anderen. "Ik heb alles al geprobeerd. De leef tijd speelt een rol, denk ik". Breedeveld en Koppers val len met zes anderen in de gunstige regeling uit het so ciaal plan voor werknemers die 57'/H jaar en ouder zgn. Slechts vgf werknemers heb ben werk kunnen vinden; twee bij de Touwfabnek in Leiderdorp, twee bg Reed. de snelst groeiende industrie van Leiden en één bg Heme- ken in Zoeterwoude. RENE VAN DER VELDEN ADVERTENTIE SIDEN - In het kader van het in- "«ternationaal jaar van de gehandi capte zijn er deze week in het Waaggebouw diverse activiteiten cepland die met gehandicapt-- ,jjzgn te maken hebben. Zo werd ^gisteravond, nadat wethouder SiSchoute de week officieel ge opend had, de film "Behinderte fjtaebe" vertoond. Deze film liet 2ïzien welke problemen zwaar ge handicapten kunnen ondervin- g den bij het aangaan van relaties ^met anderen. et voorportaal van het Waagge- .EIDEN - De demissionaire mi nister van verkeer en waterstaat, I Zeevalking, heeft de gemeente Leiden een rijksbijdrage toege- kend van 325.000 gulden voor de i aanleg van bus- én fietsvoorzie- f ningen nabij het NS-station en voor maatregelen om de bereik baarheid van het station te ver- beteren. forig jaar juni vroeg de gemeente 1 het geld aan voor de aanleg van fietsoversteekplaatsen, fietspa den en een busstrook; voor de aanpassing van de verkeerslich teninstallatie en het parkeerter rein voor kort-parkeerders en voor de verbetering van de voor rijgelegenheid voor bussen en particuliere auto's bij het station. boutf is Voor de gelegenheid in gericht met stands van verschei dene Leidse gehandicaptenorga nisaties. Daarnaast worden er re gelmatig dia's vertoond van de Provinciale Revalidatie Stich ting en zijn er doorlopend vi deo-voorstellingen van de para lympics. Fotowanden informe ren de bezoekers over de moge lijkheden en onmogelijkheden van gehandicapten op gebieden als wonen, werken, sport, ver keer en vervoer. De toneelgroep Spektakel treedt vanvond in de Waag op met het stuk "Ik zou nog liever dood zijn". De manier van leven van blinden en slechtzienden wordt in dit toneelstuk uit de doeken gedaan. Het Visueel Theater geeft woensdamiddag een kin dervoorstelling, 's avonds wordt het stuk "Holiday" opgevoerd. Donderdag speelt het Wespe theater "Buitenbeentjes', waarin de betutteling door de maat schappij van geestelijk gehandi capten wordt belicht. Cabaret groep Schoppen Negen speelt vrijdagavond het satirische stuk "Voor mensen die 't horen wil len", terwijl de gehandicapten- week zaterdagavond wordt be sloten door toneelgroep Braak. Deze speelt het verhaal van de motorrijder Kees, die na een on geluk plotseling in de wereld van de gehandicapten terecht komt. Wethouder Schoute zei gister avond dat de gemeente niet al leen deze week, of zelfs dit jaar, speciale aandacht aan de gehan dicapte wil besteden. Begin dit jaar werden er werkgroepen in gesteld die de integratie van de gehandicapte moeten bevorde ren. Deze werkgroepen, waarin naast ambtenaren ook gehandi captenorganisaties vertegen woordigd zijn, moeten volgens Schoute leiden tot een goed ge handicaptenbeleid. (Let op de krant van a.s. vrijdag) Casba Woonwarenhuis, Hoge Rijndijk 315, Zoeterwoude LEIDEN - Zes werkloze school verlaters kunnen bij het reken centrum van de gemeente een opleiding krijgen in de automati sering. Na hun opleiding kunnen zij - bij gebleken geschiktheid - bij de gemeente blijven werken. Het rijk heeft hiervoor aan de ge meente een financiële bijdrage toegezegd. In samenwerking met het geweste lijk arbeidsbureau zullen gega digden worden geselecteerd. Gemeente gaat school verlaters weer opleiden Wethouder Fase (personeelsza ken) noemde het een fraai suc cesje Anderzgds achtte zg het 'in feite lapwerk voor een struc tureel probleem' Zg doelde hier mee op de aansluiting op elkaar van school en werk "Vrnuv.n voor dit werk in het bijzonder geschikt, denk ik, van wege de vereiste nauwkeurig heid", antwoordde Fase op de vraag of vrouwen bg de selectie voorrang krggen. door René van der Velden Jaap Visser ADVERTENTIE Opknapkoop Tot grote ergernis van bewo ners van de Floresstraat (De Kooi) zijn twee gemeentewo ningen in hun straat dichtge timmerd. "De gemeente sti muleert dat wij onze wonin gen opknappen, maar diezelf de gemeente laat intussen haar eigen woningen verkrot ten", klaagt de buurt, boos op de gemeente. De ene gemeentewoning (num mer 33) staat al drie jaar leeg. De andere (nummer 31) kwam in mei van dit jaar leeg en is vorige week dichtgetim merd. Twee dichtgetimmer de huizen is geen gezicht, ze ker gezien de woningnood, schrijven straatbewoners aan de gemeenteraad. De gemeente heeft de twee hui zen vier jaar geleden voor de somma van 12.000 gulden per stuk aangekocht met de be doeling ze op te knappen. Het is een experiment voor de ge meente: krotjes goedkoop opkopen en zelf opknappen. Een experiment met proble men. De gemeente wilde beide hui zen tegelijkertijd aanpakken. Dat alleen al werkte vertra gend. Het 'wachten' was tot de bejaarden die in nummer 31 woonden, hun pand zou den verlaten. Na lang aan dringen vertrokken deze be woners. Vertragend werkt ook dat de opknapbeurt duurder uitvalt dan aanvan kelijk werd voorzien. De ge meente moest het opknap- plan voor beide huizen nog eens naar het ministerie van volkshuisvesting sturen om een aanvullende sloot subsi die binnen te halen. Die subsidie is nog niet binnen maar een brief van de provin cie is inmiddels wél binnen. Üe provincie" gaat niet ak koord met het opknappplan. andere helft na de opleve ring. Maar tot zgn ergernis heeft Hoogeboom nog geen gulden in de knip: "En het rijk de particulieren maar aanmoedigen om monumen ten op te knappen" Hoogeboom vertelt nu dat een ambtenaar van Monumen tenzorg hem vonge weck kwam toezeggen dat hg bin nen zes weken 36 000 gulden zou krggen. H oogeboom "Het lijkt wel alsof ze daar pas haast kunnen maken wanneer een zaak in de publi citeit komt" Doorbraak De Leidse showband Concor dia speelde vorige week voor 65.000 mensen. Dét krijgt een popgroep als Genesis niet voor elkaar. Concordia mocht op uitnodi ging van het bestuur van het Feyenoord-stadion voor de muzikale omlgsting van de voetbalinterland Nederland- Belgie zorgen Helaas. Het Wilhelmus ging door het massale gezang op de volge pakte tribunes de mist in en D'66 onthield het thuisfront in de pauze van een live-op treden van Concordia. (Tenzg dat naar de Belgische t v keek. daar werd het slot van het optreden wel uitgezon den) De heren stadion-bestuurders waren zó tevreden waren over de muzikale prestatie van Concordia dat de band met een flinke fooi en een nieuwe uitnodiging op zak de bus naar Leiden nam Op 1 en 3 augustus volgend jaar mag Concordia opdraven tgdens het traditionele Feyenoord- toernoof In de Kuip breken tegenwoordig geen Leidse voetballers maar Leidse mu zikanten door. De dichtgetimmerde woningen Dat komt dan weer omdat die rijkssubsidie nog niet binnen is. Omdat de arme gemeente Leiden onder curatele staat, kan de gemeente geen spij ker de muur inslaan voordat de provincie heeft gezien dat die spijker betaald is. Ambtenaar Lek verwacht dat de provincie haar goedkeu ring alsnog zal geven, als het ministerie de subsidie heeft toegezegd. Dat kost tgd. De opknapbeurt kost overigens maar liefst twee ton. De ge meente betaalt een eigen bij drage uit de geldpot "wonin- gontrekking (ondernemers die toestemming krggen i de gemeente aan de Floresstraat. woonruimte te gebruiken als bedrijfsruimte moeten geld in deze pot stoppen; een goedgevulde pot). Na de experimentele aankoop van de twee huizen in de Flo resstraat, heeft de gemeente geen andere panden aange kocht voor een soortgelgke gemeentelijke woningverbe tering. Tja, eerst even wac h ten op de afloop van het ex periment aan de Floresstraat. Wg wachten geduldig af, maar wonen dan ook niet in de Floresstraat. Toch maar eoed dat de gemeente niet hele straten vol beeldbepa lende krotjes heeft opge kocht Inleveren (2) Nog maar net stonden de pro blemen van meubelmaker Hoogeboom in de krant of de ambtelgke molens begonnen zeer snel te draaien Hoogeboom heeft zojuist z'n monumentale pand aan de Oude Rijn voor zeer veel geld opgeknapt. Daarvoor zou hg ongeveer een ton subsidie van gemeente, provincie en rgk vangen. Een halve ton halverwege het karwei en de (Let op de krant van a.s. vrijdag) Casba Woonwarenhuis, Hoge Rijndijk 315, Zoeterwoude

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3