"Dorp" vol goedkope huizen Alkemade moet meer recreatie krijgen" Plan in wording: wijk Oosthout in Voorhout Ombudswerk PvdA Hazerswoude succes Afmeren aan banden Plan voor vuil vissen Gemeentebestuur in nieuw plan: Jongen ernstig gewond bij botsing in Bodegraven Wethouder tegen, raadsleden vóór hogere belastingen Speeiweek trekt ouderen nog niet Verzet tegen moderner maken zwembad i DINSDAG 20 OKTOBER 1981 STREEK PAGINA 15 VOORHOUT - Ook in bestemmingsplan Oosthout in Voor hout wordt het aantal vrije-sectorwoningen (dat zijn duurdere huizen) dat was geraamd aanzienlijk terugge bracht. Ooorzaak hiervan is de verslechterde situatie voor dit soort woningen op de koopmarkt en de veran derde wensen van de woningzoekenden. Met name zou ér meer vraag naar premie-huurwoningen zijn ontstaan. Dit maken burgemeester en wet houders van Voorhout bekend vooruitlopend op het globale be stemmingsplan voor dit gebied dat aan het einde van de maand aan de raadscommissies voor ruimtelijke ordening en finan ciën wordt voorgelegd. In de nieuwbouwwijk voor 1500 woningen, die ruwweg wordt be grensd door de spoorlijn Den Haag-Amsterdam, de Jacoba van Beierenweg en de Engelselaan, zijn nu 90 procent gesubsidieer de tegen 10 procent vrije-sector woningen gepland. In de sociale bouw zijn 30 procent woningwet woningen, 20 procent premie-A- koopwoningen, 10 procent pre mie-B-koopwoningen en 30 pro cent premie-huurwoningen in de plannen opgenomen. De gemeente geeft de burgers op 29 oktober voor het eerst inzage in de plannen. Daarna zullen de diverse raadscommissies er hun oordeel over vellen en zal het uit eindelijke bestemmingsplan eind november door de gemeen teraad kunnen worden aanvaard. Het is de bedoeling dat de woon wijk in een tijd van 9 jaar in de len wordt gebouwd. In 1990 moet men met de bouw ervan klaar zijn. Verantwoordelijk voor het bestem mingsplan zoals het er nu ligt zijn vertegenwoordigers van de gemeente zelf, een bureau voor ruimtelijke ordening en architec tuur, een projectontwikkelaar die al voor een groot deel de grond tn het gebied in bezit heeft, de provincie en de woning bouwvereniging "Voorhout". Bibliotheek In de nieuwe woonwijk komt een bescheiden winkelvoorziening in de vorm van een kleine super markt en 3 andere winkels voor de dagelijkse levensbehoeften zoals een drogisterij, een slijterij en een bloemenwinkel. Omdat de 4 bestaande scholen voor kleuter- en lager onderwijs de verwachte groei van de bevol king tot aan 1990 niet zullen aan kunnen staat er voor de nieuwe wijk een 9-klassige school in de plannen. Dit moet dan meteen een zogenaamde basisschool, voor kleuter- en lager onderwijs samen, worden. In het plan is eveneens ruimte ge reserveerd voor zaalruimte voor zogenaamde allerlei clubactivi teiten. Want de momenteel in Voorhout beschikbare ruimten in het SEC-gebouw, het paro chiehuis en jeugdcentrum "Spe lewey" zullen te zijner tijd te wei nig soelaas bieden, verwachten de plannenmakers. Met de vesti ging van een bibliotheek wordt eveneens in Oosthout rekening gehouden. Opvallend is dat ondanks de nega tieve reacties op de NS-plannen om Voorhout met een station te vereren op voorwaarde dat het dorp gigantisch zal uitgroeien, er in de Oosthout-plannen een stukje grond voor zo'n station is vrijgehouden. Maar of Voorhout ooit een station krijgt blijft een open vraag, aldus burgemeester en wethouders. Omdat het bestaande medisch cen trum aan de Kerkweg volledig bezet is en weinig uitbreidings mogelijkheden biedt, wordt in Oosthout ook gerekend op de Achter dit hekwerk moet straks de nieuwbouwwijk Oosthout in Voorhout verrijzen: met zijn eigenlijk een compleet nieuw dorp. Bedrijfsterrein Door de toename van het aantal in woners zullen ook de sport- en recreatiemogelijkheden in Voor hout moeten worden uitgebreid. En omdat die uitbreiding op het bestaande sportcomplex niet mogelijk is zal die in Oosthout worden gerealiseerd. Vlak in de buurt van de nieuwe sportvoor- zieningen zullen tevens volkstui nen worden aangelegd. In beginsel alleen bedoeld voor Voorhoutse bedrijven is er langs de spoorlijn een bedrijfsterrein van 3 hectaren geprojecteerd. Ook voor een woonwagencen- trum(pje) voor 3 woonwagens is in Oosthout een plek gevonden. De nieuwe woonwijk zal waar schijnlijk een verbindingsweg krijgen met de provinciale weg in Sassenheim. Deze weg zal lo pen van de Jacoba van Beieren weg tot aan de Rijksstraatweg in Sassenheim. Van Oosthout naar het dorp kan van de bestaande Jacoba van Beierenweg gebruik worden gemaakt. Voor voetgan gers en fietsers komt er ter hoog te van de Linnaeuslaan een tun nel onder de spoorlaan. Om geluidshinder van de treinen zoveel mogelijk te voorkomen is in het plan een 2 meter hoge ge luidswal opgenomen. Echter al leen op die plaatsen waar de spoorlijn vlak naast de bebou wing ligt. HAZERSWOUDE - Het ombudswerk van de Party van de Arbeid in de gemeente Hazerswoude slaat aan. Dat bleek gisteravond tydens de PvdA-ledenvergadenng in het Michelshuis. Uit het verslag van het ombudsteam blykt dat in dit eerste jaar gemid deld elke drie weken door twee mensen om hulp van de ombudsmen- sen werd gevraagd Meestal met één. maar soms ook met twee of dne vragen tegelijk. De leeftyd van de hulpvragers lag tussen de zestien en vijfenzestig jaar, terwyl het aantal mannen en vrouwen elkaar in even wicht hield. Veel problemen waren er op het gebied van informatie over sociale wet geving en arbeidsovereenkomsten zoals de CAO, de loonberekemng en ontslag. Ook de volkshuisvesting bracht problemen mee. waaronder huuropzeggingen. woningruil en womngtoewyzying. Op het publiek- en privaatreehterlyk vlak werd elf maal hulp verleend by bezwaar schriften, belastingen en schulden. José Vliege gaat vanaf heden meedraaien als vrouwelyk ombudsmede- werker. De overige leden van het team zyn Wynand van der Lecq en Gerard Goosen voor Hazerswoude-dorp (tel. 01728-9472) en voor Ha- zerswoude-Rijndyk Aldert Dreimuller en Arnoud Sleebe (tel 01714- 8391). Het team verwacht dat door een grotere bekendheid na dit eerste jaar van het ombudswerk een toename van het aantal hulpverleningen in de toekomst. LEIDEN/DEN HAAG - Het Hoog heemraadschap van Rijnland in Leiden en de provincie Zuid- Holland krijgen mogelijk een zo genoemde vuilvisdienst in een zeer bescheiden opzet. Deze dienst moet drijvend vuil ver wijderen uit vaarten, plassen en meren in de regio rond Leiden. Een werkgroep van de provincie is momenteel bezig met de uit werking van het plan. Verwacht wordt dat de werkgroep op korte termijn het plan heeft afgerond. In het begin van de jaren zeventig werd al een dergelijk plan be dacht Dit werd in de ijskast ge zet omdat het achteraf te duur bleek te zijn. Er zouden namelijk een aantal boten, vrachtwagens ALKEMADE - Het afmeren van boten aan de Rijpwete- ringse Koppoellaan en de KerkstraaL/Veerstraat in Oude Wetering wordt aan banden gelegd. Burgemeester en wethouders willen in het vervolg alleen nog maar overdag van 10.00 uur tot 18.00 uur vrij aanleg gen toestaan, onder de voor waarde dat het afgemeerde schip binnen twee uur weer vertrekt. Met dit voorstel, w aarover de gemeenteraad zich maandag uitspreekt, komt het college tegemoet aan de wens van de raad om iets aan het on beperkt aanleggen van voor al de pleziervaart te doen. Hierdoor dreigt de beroeps vaart In de knel te komen. Veel beroepsschippers die willen afmeren om Inkopen te doen of even de benen te strekken, kunnen het anker niet uitgooien omdat de ge meentelijke kades al vol lig gen met plezierjachten. De gemeentelijke commissie voor strafverordeningen heeft zich al akkoord ver klaard met het collegevoor stel. en dergelyke moeten worden aangeschaft. Bovendien zou een aantal personeelsleden voortdu-- rend bezig zyn met het verwijde ren van het vuil. De kosten van het oude plan waren geraamd op 360.000 gulden. In het nieuwe plan krygt de vuil visdienst een veel soberder op zet. Getracht zal worden het wa ter schoon te maken met mate rieel dat al voorhanden is by de provincie en het hoogheemraad schap. Het personeel dat het schoonmaakwerk moet opknap pen. zal dan tydelyk worden ont trokken van andere diensten. De dienst zal slechts af en toe in actie komen, namelyk wanneer er tips binnenkomen over een ontoelaatbare vervuiling van het water. Het is de bedoeling dat de kosten van de dienst worden gedeeld door de provincie en het hoog heemraadschap. De provincie heef! een bedrag gereserveerd voor dergelijke activiteiten van 85.000 gulden. BODEGRAVEN By een botsing met een auto op de Zuidzyde is een tienjarig jongetje uit Bode graven gistermiddag ernstig ge wond geraakt Hy stak de Zuid zijde over nadat een vrachtwa gen hem was gepasseerd Een 33- jarige automobilist uit Hattcm. die de vrachtwagen tegeoet reed. zag daardoor het jongetje niet oversteken. Het jongetje kwam onder zyn wagen terecht en moest met een bovenbeenbreuk, bekkenbreuk en polsbreuk wor den overgebracht naar het Bleu- land-ziekenhuis in Gouda ALPHFN AAN DEN RIJN - Een 57 jarige Alphensc is een paar dagen geleden in het Ry- noord ziekenhuis opgenomen als gevolg van een aanryding op acht oktober. De vrouw kreeg toen met haar fiets geen voor rang van een automobilist op de kruising Gerard DoustraaV Hooftstraat Omdat de verwon dingen niet ernsUg leken werd de poliUe niet gewaarschuwd. De automobilist maakte zich ook niet bekend by de vrouw De Al- phense kreeg een paar dagen la ter echter last van zware rugpyn. het zwembad zullen komen als de gemeenteraad akkoord gaat met de opknapbeurt Volgens Van der Plas is een toeneming van een aantal bezoekers de eer ste twee jaar nog wel te verwach ten. Daarna zal een daling intre de doen, dat heeft de situatie in omliggende gemeenten al uitge wezen, vond de toekomstige wet houder. Haasnoot (PPR/PvdA) stelde zich radiaal op "Of we doen iets of we gooien het zwembad dicht", zo sprak hy. Zelf bleek Haasnoot er voorstander van om dan toch maar iets te ondernemen Ook de overige leden van de commissie stemden voor het ontwikkelen van een plan. dat de gemeente al leen al 40 000 gulden kost. Wethouder Van Dyk wees de com missieleden erop dat wanneer zy zouden kiezen voor het ontwer pen van een plan. zy straks ook zouden moeten kiezen voor de modernisering, die 1.5 miljoen gulden kost Van Leeuwen (CDA) opperde daarom de ge dachte Timmermans op het matje te roepen als mocht bly- ken dat zyn voorstelling van za ken met zou kloppen De voltallige gemeenteraad moet zich nog over deze kwestie uit spreken ALKEMADE - In de Veen- der- en Noordveenpolder moet de mogelijkheid worden geschapen voor de aanleg van een jachtha ven en campings. Burge meester en wethouders van Alkemade schrijven dat in een raadsvoorstel over het ontwerp-basis- plan van het recreatie schap Noord-Zuidhol- lands Plassengebied. In dat plan wordt aangege ven hoe de recreatie zich in de Rijnstreek de ko mendejaren moet ontwik kelen. Alkemade krijgt door de aanwezig heid van de Kagerplassen en de •Braassemermeer ruimschoots aandacht. Vooral de Braassemer meer moet volgens het plan flink onder handen worden genomen. In het zuidwestelijk deel moeten één of meer eilanden worden aangelegd die samen goed zijn voor ongeveer honderdvijftig lig plaatsen voor pleziervaartuigen. Door de aanleg van deze eilan den wordt tevens een beschutte baai gemaakt waar ruimte wordt geboden aan kleine boten en zeil planken. Aan de zuidkant van het meer moeten speel- en zon neweiden en parkeerplaatsen worden aangelegd, alsmede een KATWIJK - Zowel de onroerend- goedbelasting als de hondenbe lasting worden in Katwijk ver hoogd. De huizenbelasting met 5 procent, de prijs voor het houden van een hond met 4 procent. Het was wethouder Van Dijk (SGP/GPV) die gisteravond tij dens de commissievergadering voor financiën en economische aangelegenheden nogal wat be zwaar toonde tegen een verho ging van de OGB. "Volgens wet telijke bepalingen moet Katwijk 5 miljoen gulden aan reserves in kas hebben. Wij hebben 13 mil joen. Daarom zie ik het nut van een verhoging niet in", aldus de wethouder. Ook het raadslid Timmermans (CDA) zag niet veel heil in een startplaats voor windsurfers. Ook in de Heilige Geestpolder moeten soortgelijke voorzienin gen komen aan de oever van het meer. De Zuidzijdervaart, Stingsloot, Achtergat en Zijp moeten wor den verbeterd om naast de Ring vaart een tweede doorvaartmo ge lykheid van de Kagerplassen naar Braassemermeer te krijgen. Waar mogelijk moeten de sloten worden verbreed en uitgediept, terwyl de brug in de weg naar Hoogmade hoger moet worden. De doorvaarthoogte is daar nu 1,40 meter terwyl die eigenlijk 2,5 meter zou moeten worden. Vrije tijd Burgemeester en wethouders zyn wel tevreden met de ontwikke lingen die het plan voor Alkema de aangeeft, maar ze vinden dat er nog meer kan worden gedaan. Als gevolg van de toenemende vrije tijd en werkloosheid neemt volgens het college de behoefte aan recreatiemogelijkheden "in ijltempo" toe. Daarnaast speelt ook de tendens om meer in eigen land op vakantie te gaan een rol. "In verband hiermee zullen we graag zien dat er ruimte wordt gelaten om op het grondgebied van Alkemade wat meer groot schalige voorzieningen te tref fen", aldus het college, dat wil dat voor Alkemade' een apart deelplan wordt gemaakt. verhoging. Van Mierlo (D'66/ Gem.Bel.) vond de verhoging van 5 procent nauwelijks de moeite waard om over te praten. Camping Overigens nemen B en W alvast een voorschot op het recreatie- plan door de raad voor te stellen J.P. van Ryn een vergunning te geven voor een vier hectare gote camping in de Veenderpolder waarop ongeveer 145 caravans kunnen worden geplaatst. Van Rijn heeft jaren geleden al eens een plan ingediend voor de cam ping maar die was naar de me ning van de gemeente te groot en zou tot groter verkeersproble men leiden. De gemeente denkt die nu de baas te worden door op de Aderweg, waaraan de cam ping komt te liggen, op geregel de afstand uitstulpingen te ma ken zodat elkaar tegemoetko mende voertuigen elkaar kun nen passeren. Hy becijferde dat per 3000 gul den (het normbedrag) dit een reële verhoging van 7 cent bete kent. Van Mierlo was niet de enige die er zo over dacht. Tydens een stem ming bleek dat een meerderheid van de commissie de belasting verhoging zonder meer wilde doorvoeren. Dit betekent dat voor de gemeente een extra op brengst van ruim 85.000 gulden. De hondenbelasting gaat volgens het plan van burgemeester en wethouders van Katwyk met 3 gulden omhoog. Was de belas ting voor een hond 55 gulden, het wordt 58 gulden. De belasting voor twee honden wordt 115 gul den en voor een kennel 450 gul den. KATWIJK De Katwykse pro- jectweek "Voor de jeugd van toen en nu", bedoeld om oude ren en jongeren met elkaar in contact te brengen, blijkt met na me bij 'jong' aan te slaan. Sport hal Cleyn Duin, waar de gehele week spelletjes voor jong en oud worden georganiseerd, was gis teren de grote trekpleiser voor de jeugd. De bejaarden lieten het nog wat af weten. "Maar", zegt coördinatri ce mevrouw Boskamp, "dat ligt een beetje in de planning". Eerst in de loop van deze week wordt verwacht dat ook de oudere Kat- wijkers zich volop in het spel- letjesgeweld zullen begeven. Het slechte weer wordt door me vrouw Boskamp als een van de redenen aangevoerd voor de gro te belangstelling voor de activi teiten onder de jeugd. Zy sprak vanmorgen de hoop uit dat dit zelfde slechte weer de ouderen straks niet ervan weerhoudt om naar Cleyn Duin te komen KATWIJK - De huidige en de toe komstige wethouder van het SGP/GPV in Katwyk zijn princi pieel tegenstander van een mo dernisering en uitbreiding van het zwembad de Miereweide Aan hun zijde treffen zij de frac tie-voorzitter van D'66/Gem Bel die eveneens zijn bedenkingen heeft. De drie heren, respectievelijk Van Dyk, Van der Plas en Van Mur lo, meenden gisteravond tydens de gemeentelijke commissiever gadering voor financiën en eco nomische aangelegenheden dat het verlies ondanks de aanpas singen aan het bad nauwelyks zou afnemen. Met name Van Mierlo twyfelde aan het cy ferma- teriaal dat is aangedragen om aan te tonen dat meer bezoekers naar het bad zullen komen na de opknapbeurt. Zoals bekend draait zwembad De Miereweide in Katwyk al gerui me tijd met een ernstig verlies. De enige manier om meer bezoe kers naar het zwembad te lokken en daarmee het verlies in win t om te zetten is, aldus de huidige directeur van het bad Timmer mans, een plan tot modernise ring. Uitvoering van dat plan betekent dat naast de mogelykheid om te zwemmen ook tal van andere fa ciliteiten voor de bezoekers wor den geschapen. In de jongste plannen wordt ondermeer ge sproken over de bouw van een clubruimte, uitbreiding van het restaurant en de aanleg van een zogenaamd bubbcltjesbad en so larium Timmermans gaat ervan uit dat er zeker 30.000 bezoekers meer naar Zelf denken burgemeester en wet houders aan een startplaats voor windsurfen aan de Wijde Aa langs de Groenewoudskade, kampeermogelijkheden in de Veenderpolder en de polder Noordveen, terwijl ook de moge lijkheden voor een groot recrea tieproject in de Oostpolder moet worden opengehouden De plan nen voor de Oostpolder zijn voorlopig afgeketst. Planconsult BV, die vanaf 1977 bezig is ge weest met de gemeente over een vakantiebungalowpark heeft on langs laten weten daar geen brood meer in te zien. Wat er nu moet gebeuren is op dit moment nog niet duidelijk. De speeldag voor jong en oud gisteren in Katwijk werd voornamelijk bezocht door de eerstgenoemde groepe ring.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15