Bonden houden voet bij stuk Feyenoord 'banger voor zichzelf dan voor tegenstander'' We moeten ons ijdig bezinnen WCS en WON steunen Kraay: kandidaatstelling gehandhaafd Bijgeloof en ongewone zaken... Z'67 in trainingskamp Meespelen Ruud Geels vraagteken NSDAG 20 OKTOBER 1981 SPORT PAGINA 13 5? KM AAR (GPD) - Twee weken eleden, op de dag van de loting oor de tweede ronde van de drie uropese bekertoernooien, stelde Z-tramer Georg Kessler dat hij eweldig teleurgesteld zou zijn tan neer er op AZ-Lxverpool geen 0 000 toeschouwers zouden afko- len. De trainer-coach van de tndskampioen is de laatste da- en bij herhaling geconfronteerd iet de harde realiteit, dat van m massale toeloop geen sprake il zijn. Zelfs de schattingen van e directie van het Olympisch tadion (25.000 bezoekers) en de Z-leiding 40.000) lopen dit keer er uiteen. e AZ'67 wordt geconfronteerd iet het teruglopen van de koop- racht. Nu het Olympisch Sta- ion mede op verzoek van de AZ- •.iding de toegangsprijzen aan- ienlijk heeft opgefokt (een zit- laats kost f45), moet ook de oetbalsupporter twee keer na- enken of hij het duel tussen de ampioen van Nederland en de eelvoudig Europa Cup I-win- aar Liverpool live wil aan- :houwen. zijn daarnaast nogal wat argu- ienten aan te voeren waarom de oetbalsupporter thuisblijft. Z'67 kampt eigenlijk vanaf de zrste competitiedag in de eredi- isie met de vorm. Slechts tegen 'SV leek die vorm terug te zijn, laar dat bleek achteraf voor één uel op te gaan. Een garantie dat e landskampioen die eerste wedstrijd tegen Liverpool woens- agavond in winst omzet, is er ooralsnog niet. En zelfs Georg lessler, de trainer-coach van de Ikmaarse ploeg, houdt daarbij 2n slag om de arm. ,Als we ons met tijdig bezinnen, krijgen we nog meer klappen", stelde hij. Voor de eerste keer zit er achter de bestuurstafel in Alkmaar een an dere Georg Kessler. Dit keer heeft hij moeite zich te beheersen als hij praat over de 4-2-nederlaag tegen Feyenoord. .Verliezen", al dus Kessler, „kan ik goed, onno dig verliezen kan ik niet". Georg Kessler kan ook geen garantie bieden voor een wedstrijd die de Europa-Cupfinalewedstrijd te gen Ipswich Town kan benade ren. Daarvoor geven zelfs de twee dagen trainingskamp in Wasse naar, een nieuwtje voor de Alk- maarders, geen enkele garantie. Ook vanover de Noordzee is er geen ware supportersinvasie te ver wachten. Een reisje AZ-Liverpool houdt namelijk niet op bij het Olympisch Stadion, maar is een regelrechte aanslag op de toch al krappe beurs van de Engelse voetbalsupporter. Het door werk loosheid geteisterde Liverpoolse legioen is welhaast nog selectie ver dan het Alkmaarse publiek. Al zal men aan Anfield Road niet zo snel een wedstrijd van de „Reds" overslaan. Maar daar zijn de toegangsprijzen ook op berekend. Daar wordt entree ge heven die gebaseerd is op de koopkracht van de Engelsen. Va riërend van een tot drie pond sterling (maximaal 15 gulden voor de duurste plaats). Een idee voor AZ'67. ,J4ee", zegt AZ-voorzitter Arie Ligthart. „Onze ervaring leert ons dat de duurste plaatsen het eerste ver kocht zijn. Dus daar gaat die ver gelijking al mank. Bovendien: Loe Lap, de Amsterdamse ex- dumpkoning, heeft dat ook eens ROTTERDAM - Ongewone rust kenmerkt Feyenoord de laatste paar dagen. Uitgere kend in de week die goeddeels bepalend is voor het verdere verloop van het seizoen lijkt plotseling alles pais en vree in de Kuip. Geen morrende spelers aan de voor avond van het UEFA Cup-treffen met Dinamo Dresden, geen opgewonden toestanden rond coaches, bestuursleden of directeur, maar een stilte die bijna onwerkelijk aan doet. Ronald Spelbos kijkt op de achtergrond toe en heeft schik in de pogingen van reserve-speler Jan Gaasbeek om John Metgod te verschalken. AZ trok overigens voor de eerste maal onder het bewind van Kessler naar een speciaal trainingskamp. bij Blauw-Wit geprobeerd. Maar ook toen kwamen de toeschou wers niet massaal naar de wed strijd van de Amsterdammers. Het is een structurele zaak. Het gemiddelde aantal toeschouwers in de competitie blijft te laag en dus proberen de clubbazen het op deze manier bij Europa-Cupwed strijden te compenseren. Daarom kunnen clubs als Ajax, Feye noord en wij niet meer zonder Europees bekervoetbal". „Feit is alleen dat je de toeschou wers een hele wedstrijd zal moe ten boeien. Dat gebeurde vorig seizoen wel, ook door ons, en dat laat deze competitie nog wel eens te wensen over. Maar niemand kan zegggn dat Feyenoord-AZ niet boeiend was. Toch zaten er maar 21.600 toeschouwers. Dat is te weinig, daar zit het structureel fout". In Alkmaar is men er al maanden achter dat Europa-Cupvoetbal niet de kip met de gouden eieren is, maar een noodzakelijk kwaad om de kas te spekken. Om naam te krijgen waardoor uitnodigin gen voor lucratieve toernooien op de Alkmaarse deurmat terecht komen, die nu eenmaal nodig zijn om het dure huishouden vol te kunnen houden. Dat besef is in middels ook tot de voetballers doorgedrongen. Het trainings kamp. het heroptreden op het in ternationale voetbalpodium, een aansprekende tegenstander: on bewust zal ook de instelling van de voetballer veranderen. En dat is waarop Georg Kessler al we ken hoopt. De verrassend royale winst op AZ '67 heeft kennelijk een heilzame uitwerking gehad op de Rotter dammers die de problemen op slag lijken te zijn vergeten en ge concentreerd toeleven naar de eerste wedstrijd in de tweede ronde. Zonder overdreven opti misme ("want we zijn voor elke wedstrijd nog altijd banger voor onszelf dan voor de tegenstan der", aldus Wim van Til), maar in elk geval in een wat passender sfeer. Alom leeft het besef dat vooral te gen Dinamo een goede prestatie moet worden neergezet. Zowel sportief als financieel gezien is dat pure noodzaak voor Feye noord. Tot nu toe immers werd in de Kuip ver onder het begrote toeschouwersgemiddelde van 24.000 gedraaid in de competitie. Inplaats van de 120.000 klanten waarmee in principe was gere kend, kwamen er net 100.000 by de eerste vijf thuiswedstrijden. Tegen een tientje per plaats houdt dat in dat er dit seizoen al twee ton te weinig is binnenge komen, terwijl het bovendien duels betrof (Den Haag, Sparta. PSV, Utrecht. AZ) die als "top pers" eigenlijk ver boven het ge middelde hadden moeten liggen, om de klappen bij 'mindere' par tijen op te vangen.... In feite is het "verlies" dus veel groter, ligt het op een ton per wedstrijd, en die schadepost kan alleen redelijk worden gecom penseerd in het nationale en in ternationale bekergebeuren. Ook in de strijd om de UEFA Cup is tot nu toe echter alleen verlies geleden "en als het dan ook in de KNVB-beker wat minder gaat, kan het een rampjaar worden", aldus directeur Stephan. Zover kijkt echter niemand voor uit, bij Feyenoord. Voorlopig staat het dubbelspel tegen Dina mo centraal. Dat moet per sé tot een goed einde worden gebracht, voor de club en voor het publiek dat toch enkel op prestaties af komt. Dankzij de zege van zon dag durft de Kuipclub nu al voorzichtig op wat meer toe schouwers te rekenen. Tussen de 20 en de 25.000, zo luidt de prog nose. "We zullen iedere toeschouwer kei- 5N HAAG (GPD) - De WCS (spelersvakbond) en de WON (trainersvakbond) zijn niet 'an plan de kandidatuur van Hans Kraay in te trekken als afgevaardigde van de trai- lersvakbond in het sectiebestuur betaald voetbal. De beide belangenorganisaties lieten lit gisteren weten in een reactie op het afgelopen zondag verschenen officiële commu- liqué, waarin het sectiebestuur unaniem verklaart Hans Kraay als „een onaanvaardba- e kandidaat voor dit bestuur" te beschouwen. den voor deze onaanvaardbaar- 'erklaring zijn de werkzaamhe- len van Kraay als commentator »ij het televisieprogramma Stu- lio Sport en als journalist bij een andelijk voetbalweekblad. Het ectiebestuur is van mening dat leze werkzaamheden onverenig baar zijn met een bestuursfunc- ie in het hoogste KNVB-orgaan an het betaald voetbal. t „onaanvaardbaar" van het sec- iebestuur kan alleen maar ge ien worden als een dringend ad- ies aan de WON en de WCS m of Kraay te doen bewegen ijn journalistieke bezigheden op e geven of een andere kandidaat s stellen. Het bestuur kan name- jk geen invloed uitoefenen op e kandidaatstelling van de bei- e vakbonden. eun ïrlopig nemen zowel de WON Is de WCS het commentaar yi het sectiebestuur voor ken- isgeving aan, maar ook zeker iet meer dan dat. Karei Jansen, aorzitter van de WCS: „We we- ;n van de bezwaren van het sec- ebestuur af en hebben naar inleiding daarvan zelfs nog verleg gevoerd met Kraay en de VON. Maar voor ons bestond er genlijk geen enkele reden om e kandidatuur van Kraay in te ekken. Hans Kraay zelf had er ïcn behoefte aan en de twee akbonden ook niet. We steunen e kandidatuur van Kraay nog eeds voor de volle honderd rocent". t standpunt van Kraay, de rVCS, de WON en de onaan- aardbaarverklaring van het sec- lebestuur zou in moeten houden at het leidinggevende orgaan an het betaald voetbal dus op allen staat. Eric Vilé, voorzitter an het sectiebestuur, ziet die logelijkheid er voorlopig echter og niet in zitten. „Ik vind het iderdaad wat overdreven om te tellen dat het sectiebestuur nu p het punt van aftreden staat. Ik lag aannemen dat er in de ko- ïende weken voor de algemene ergadering op 14 november vanneer Kraay officieel Jo Wit- ïveen op zou moeten volgen, 2d.) nog wel wat overleg tussen e betrokken partijen zal be- taan". i mochten die gesprekken ook p niets uitlopen, dan zal de alge- lene vergadering zich maar ver deze kwestie uit moet spre- en. Komt dat inderdaad zover, an zullen wij de eventuele ge- olgen voor het zittende sectie- estuur af laten hangen van de oor de vergadering naar voren ebrachte argumenten. Maar om u al meteen de ondergang van et bestuur te voorspellen, vind c toch wel wat voorbarig", duit Hans Kraay echter voor die jd zijn werkzaamheden by de NOS en het voetbalweekblad vaarwel te zeggen, dan bestaat er volgens Vilé automatisch geen beletsel meer voor de andere be stuursleden om Kraay als be stuurslid te accepteren. Kritiek „Begrijp me goed", aldus Vilé, „de kritiek richt zich niet op de per soon Kraay, maar op zijn journa listieke activiteiten. Het huidige bestuur zet zich unaniem af te gen die werkzaamheden en al leen dat vormt in onze ogen het struikelblok bij het vervullen van zijn bestuursfunctie. Daar buiten kan ik me goed voorstel len dat de belangenorganisaties Kraay in het sectiebestuur willen hebben". Wat buiten de verklaring van het sectiebestuur nog het meest op viel aan de meningsvorming be treffende Kraay was dat deze unaniem tot stand was gekomen. Dus ook Jo Witteveen, de man die Kraay als WON-vertegen- woordiger zal moeten vervan gen, en Roel Wiersma, de afge zant van de WCS, deelden de mening van de overige vijf be stuursleden. Vilé: „Op zich helemaal niet zo ver wonderlijk wanneer je op de ar gumentatie van de onaanvaard baarverklaring let. Nogmaals, het gaat niet om de komst van Kraay op zich, maar juist om wat hij als professie heeft. Ik kan me maar al te goed voorstellen dat de heren Wiersma en Witteveen zich daar ook moeilijk mee kun nen verenigen. Een bestuur moet eensgezind aan het werk kunnen gaan, wanneer Kraay onder de huidige omstandigheden plaats neemt in het bestuur is daar to taal geen sprake meer van. En in zo'n geval kan het bestuur nou eenmaal niet optimaal functione ren". Eric Vilé met zijn manschappen: "Om nu al meteen de ondergang van het bestuur te voorspellen, vind ik toch wel wat voorbarig". MERANO (ANP) - De strijd om de wereldtitel schaken in Merano wordt begeleid door bijgeloof en ongewone zaken. De krachtme ting tussen wereldkampioen Anatoli Karpov en zijn uitdager Kortsjnoi is niet alleen een con frontatie tussen verschillende technieken en taktieken, stijlver schillen, maar brengt van beide kanten tevens bijgeloof, ongewo ne handelwijzen en kontakten met het bovennatuurlijke. Opmerkelijk bijvoorbeeld is het feit dat Karpov van de eerste zet op 1 oktober steeds in hetzelfde kostuum, hetzelfde overhemd en met dezelfde das in de speelzaal verscheen. Tot hij twee weken la ter, in de zesde partij, verloor, wijzigde hij zijn "vechtpak" niet. Het amulet leek waardeloos te zijn na de eerste nederlaag. Kar pov verscheen anders gekleed achter het bord. Karpov schijnt ook een afkeer te hebben van het spelen op maan dag. Op die dag ook vroeg hij zijn eerste "time-out" aan. De maan dag is een ongeluksdag volgens een diepgeworteld bijgeloof in de Sowjet-Unie. Op maandagen, Uitstel in schaaktweekamp zegt men al sinds eeuwen, komt het meest hoofdpijn voor. Inder daad, de feiten leveren het be wijs. Maar ook in de Sowjet-Unie volgt de maandag op de zondag en er is geen dag in de week waarop zoveel alcoholhoudende dranken worden geconsumeerd als de zondag. Bijgeloof had, neemt men alge meen aan, ook een beslissende invloed op de zevende partij, be- gonnn op zaterdag 17 oktober. Drie jaar eerder op dezelfde da tum eindigde het eerste direkte duel om de wereldtitel tussen de beide in de Sowjet-Unie geboren grootmeesters in Baguio na 93 dagen strijd. De een noch de an der wilde uitgerekend op die dag verlies lijden. Het zou een slecht voorteken kunnen zijn. Daarom, neemt men aan, nam Kar pov op de 31e zet remise aan, ter- Anatoli Karpov vroeg gisteren uitstel van de achtste partij in de tweekamp aan. Het was de eerste maai voor de Rus dat hij voor een extra rustdag koos. Kortsjnoi zelf reageerde niet op zijn verzoek. Uit het kamp van de uitdager evenwel, circuleer den geruchten als zou Karpov schrik zijn aangejaagd door het herstel van zijn uitdager. wijl hij voor zijn laatste tien zet ten nog meer dan een half uur bedenktijd op de klok had staan. Zelfs bij een voorsprong van 3-1 wilde hij het lot niet tarten. Ver lies immers zou in de komende dagen een grote druk op zijn schouders leggen. Er is veel meer ongewoons rondom het schaakbord. Kortsjnoi bij voorbeeld draagt op zijn revers demonstratief een speldje van het Poolse vakverbond Solidari teit. Een provocatie? Enigszins natuurlijk, maar het is meer om de Karpov-groep duidelijk te ma ken dat de uitdager op dit mo ment behoort tot dat deel van de wereld dat zich achter "Solidari teit" opstelt en dat niet instemt met "Moskou". De tweekamp wordt ook omgeven door geheimen. Het is bijvoor beeld onmogelijk aan de weet te komen wat voor voedsel Karpov tot zich neemt, wat zijn lieve- lingskost is. Op vragen in die richting antwoordt de delegatie uit de Sowjet-Unie onverander lijk: "Karpov eet zoals alk- nu n sen eten". Waarom is er dan een speciale kok meegekomen uit Moskou? "Die maakt voor hem ravioli la Siberienne klaar" Al leen daarvoor helemaal uit Mos kou naar Zuid-Tirol gekomen? Het antwoord is steevast een niet begrijpende glimlach. Het is bijvoorbeeld ook onmoge lijk aan de weet te komen uit hoeveel personen de delegatie van en om de wereldkampioen bestaat. Officieel neemt de orga nisatie het verblijf van twaalf personen te Merano voor zijn re kening. Maar er zijn meer men sen in de groep cn ook zy zyn daar om bij te dragen tot het suc ces van de regerende wereld kampioen. Een ander aantal is ook geheim: de hoeveelheid veiligheidsagenten. Het organisatiecomité heeft mensen opgedragen te zorgen voor de veiligheid van de groot meesters, maar niemand mag tot nu toe weten om hoeveel mensen het gaat. Dat is ook een veilig heidsmaatregel. Het is tevens een van de geheimpjes van Mera no die "zwermen" om de grote vraag: "heeft Kortsjnoi een kans tegenover de wereldkam pioen?". Wim van Til: "Bang voor onszelf hard nodig hebben", beseft trai ner Vaclav Jezek. "Niet alleen voor het geld, ook voor de steun. Want ik kan het niet genoeg her halen: Dinamo is een zeer goede ploeg. Al is het elftal dan sterk verjongd en mist het in vcrgely- king met vorig seizoen vyf inter nationals. het blyft een gevaarlij ke tegenstander. Ik heb Dinamo vorige week gezien tegen Carl Zeiss Jena en daarby zag ik nog eens hoe strak de discipline is, hoe consequent er in de mandek king wordt gespeeld. Dat kun nen we morgen ook verwach ten". Voor de confrontatie met de Oost duitsers heeft Jezek overigens weer de beschikking over Niel sen (die libero zal spelen. Van Hanegem schuift weer op naar het middenveld) en Vermeulen, die beiden voor de competitie ge schorst zijn. Ook de Westduitser Jupp Kaczor kan op Europees niveau zijn debuut maken voor de Rotterdammers, de Bulgaar Andreij Jeliaskov nog niet Hy zit woensdag het laatste duel van zyn schorsing uit. daterend uit zyn Slavia-tyd Budding behoort tot de afwezigen. De rechterspits is overspannen en gaat niet mee naar Bosschenhoofd waar Feye noord zich voorbereid Gemoti veerd gehouden door de als altyd voorzichtige Jezek, die een zoals gewoonlijk een zware klus ver wacht. "Hier zullen we het moeilijker kry- gen dan daar", voorspelt de coach, "want hier moeten wij het spel maken en kan Dinamo counteren Dat kan KmC SNT goed. In Dresden zullen de rollen omgedraaid zyn Daar kunnen wij dan misschien profiteren van hun gebrek aan routine". Lukt dat, dan hoopt Feyenoord eindeiyk die "kanjer" te loten, die voor een vol huis kan zorgen Het zou hard nodig zyn om de rust te bewaren.. PAUL DE TOMBE EINDHOVEN - Ruud Geels zal wel met de PSV-selectie naar Wenen afreizen, maar of de Santpoortse goalgetter morgenavond in de eerste wedstryd voor de tweede ronde van het UEFA-Cuptoer- nooi tegen Rapid Wien ingezet kan worden, was gistermiddag nog de vraag. Geels ging zater dagavond in het competitieduel met De Graafschap door zyn en kel en kon gisteren niet voluit aan de training deelnemen Oe- fenmeester Lit regis „In Wenen zullen we verder bezien of we Geels weer op tyd speclklaar kunnen hebben". Voor Rapid-manager Franz Binder betekent de wedstryd tegen PSV een weerzien na vele jaren met zyn oude club. In de periode 1960-1962. toen vader Franz 'Bimbo' Binder de PSV-selectie trainde, m.j.iktr Franz junior na- melyk deel uit van de Eindho- vense jeugdselectie Uit heel die PSV-groep zal hy echter slechts één gezicht herkennen dat van doelman Pim Doesburg, die het doel van PSV verdedigde in de beide Europa Cup II wedstryden tegen Rapid Wien in het seizoen 1969-1970. Toen evenwel had Ra pid al erg veel van zyn vroegers glans verloren cn kon PSV zowel de wedstryd in Wenen (2-1) als die in Eindhoven (4-2) simpel in winst omzetten. DEN HAAG (ANP) - Sporttoto 41 van de afgelopen week kent twee winnaars, die elk bruto ruim 25.000 gulden zullen ontvangen. De cyfers van toto 41 eerste prys: 2 winnaars, die elk bruto 25.186,80 ontvangen. tweede prys 35 winnaars, die elk 959.40 ontvangen. derde prys 587 winnaars, die elk 143.- ontvangen In totaal was voor de 624 winnaars van deze tot een pryzenbedrag beschik baar van 167.912,-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13