59.- Nederlands uitstel kernwapens positief 30.-Voordeel LEZERS SCHRIJVEN Kijk 'ns wat die oude Inca-motieven voorzo'ntrui doen. Peek Cloppenburg. Waarom zou je nog verder zoeken. Elke zaterdag de personeelsrubriek DINSDAG 20 OKTOBER 1981 VARIA PAGINA II Scandilux-vergadering: (Van onze correspondent Ruud Kreutzer) DEN HAAG - De Westduitse so ciaal-democraten beschouwen het Nederlandse besluit om de beslissing over plaatsing van 48 kruisraketten op Nederlands grondgebied uit te stellen, als po sitief. Dit standpunt werd inge nomen door SPD-vertegenwoor- diger Egon Bahr tijdens de be sloten vergadering van de 'Scan dilux', het overleg van de socia listische partijen van de kleine NAVO-landen over veiligheids vraagstukken. Bahr, die als waarnemer de besprekingen bij woonde, verklaarde dat dit uit- Westduitse verdacht van aanslag KARLSRUHE (AP) - De West duitse politie heeft haar eerste arrestatie verricht in verband met de aanslag van 15 september op de opperbevelhebber van het Amerikaanse leger in Europa, generaal Kroesen. Dit is gisteren bekend gemaakt door Westduit se regeringsfunctionarissen. Het openbaar ministerie verklaar de dat een 27-jarige studente it Frankfort, vorige week vrijdag was aangehouden op beschuldi ging van "steunverlening aan een terroristische groep". De stu dente wordt ervan verdacht dat zij een tent heeft gekocht die ver moedelijk bij de aanslag op gene raal Frederick Kroesen is ge bruikt. De tent werd gevonden in de nabijheid van de plaats van waar een RPG-7 granaat van Russische makelij werd afge vuurd op de auto die de generaal naar zijn hoofdkwartier in Hei delberg vervoerde. De granaat trof de personenauto, maar Kroesen en zijn vrouw wer den niet ernstig gewond. De aan slag werd opgeëist door de RAF de terroristische groep Rote Ar mee Fraktion (RAF). stel druk zet achter de onderhan delingen over de modernisering van middellange-afstandswa- pens in Europa. De Scandilux-groep, gevormd door vertegenwoordigers van de PvdA, voor België van de Vlaam se socialisten, en voorts van de Luxemburgse, de Noorse en Deense sociaal-democraten, kwam voor het eerst in januari van dit jaar bijeen en sindsdien ongeveer elke twee maanden. Behalve de SPD is ook de Britse Labour-partij als waarnemer aanwezig en in de nabije toe komst mogelijk eveneens de Franse socialistische partij. De kernwapenmodernisering van de NAVO wordt door de partijen van de Scandilux in verschillen de mate afgewezen. Zij kwamen tot het standpunt dat in de on derhandelingen over middellan- ge-afstandswapens in Europa ge streefd moet worden naar de zo genaamde nul-optie, waarbij de noodzaak van modernisering aan NAVO-zijde geheel zal vervallen bij voldoende tegenprestatie van de Sowjet-Unie. De PvdA gaat zoals bekend een stap verder en Dijkdoorbraak in India: 120 slachtoffers NEW DELHI (AP) Ten gevolge van het bezwijken van een irriga tie-dijk in e staat Karnataka in het zuiden van India 380 kilome ter van Madras zijn voor zover nu bekend gisteren 120 mensen om het leven gekomen, zo heeft de Indiase politie meegedeeld. On officiële dodencijfers spraken echter van 300 slachtoffers, aldus het Indiase persbureau United News. De dijkdoorbraak die het gevolg was van zware regenval leidde tot een overstroming die 80 hui zen wegspoelde in het dorp Go- pinatham, aldus minister van binnenlandse zaken Mohan das Moses, die een bezoek bracht aan het getroffen gebied. wil hoe dan ook geen modernise ring van de NAVO-kernwapens. De Nederlandse socialisten staan hierin binnen de Scandilux al leen. Een ander onderwerp dat in Am sterdam en Den Haag aan de or de kwam, waren de activiteiten van de vredesbewegingen in West-Europa. Alle aanwezigen spraken hun verontwaardiging uit over de pogingen de vredes beweging in discrediet te bren gen. Minder eens bleek men het te zijn over de toetreding van Spanje tot do NAVO. De be staande verschillen werden niet overbrugd en er werd alleen vastgesteld dat er criteria moe ten komen om de toetreding van Spanje te kunnen toetsen. Maar over de inhoud van die criteria was men het nog niet eens ge worden. IKV Dat de door rechts gevoerde laster campagne tegen het IKV voort komt uit de overtuiging dat het IKV tot het linkse kamp behoort, is duidelijk. Deze overtuiging be rust echter op een schrijnend ge brek aan inzicht. Het IKV is na melijk niet in een partijpolitiek hokje te zetten, daar het eenvou dig niet partijpolitiek gebonden Wel kan het IKV gekarakteriseerd worden als een buitenparlemen taire vredesbeweging. Op grond daarvan doet het totaal niet ter zake of het IKV nu door rechts of door links wordt gesponsord. Het streven naar vrede, dus naar totale ontwapening, dekt immers zowel het belang van rechts als van links! Als gevolg van dat schrijnend ge brek aan inzicht is de angst van rechts voor de stijgende popula riteit van het IKV volledig onge grond. Slechts kan deze stijgen de populariteit, met de daaraan gekoppelde toename van de bui tenparlementaire druk, als gun stig worden beoordeeld. Onze parlementaire geschiedenis neett namelijk bewezen dat mas- Bisschoppen steunen IKV De vertegenwoordigers van de RK kerkprovincie in het Inter kerkelijk Vredesberaad (IKV) zouden er bij het bestuur van de ze vredesbeweging op moeten aandringen dat het jaarlijks een door een erkende accountant goedgekeurde financieel verslag publiert. Het IKV zou dan ge- sale, op idealisme gestoelde en met grote vastberadenheid ge voerde, buitenparlementaire be wegingen op de lange duur een positieve uitwerking hebben op het te voeren beleid. Daarnaast kan de veel gehoorde verklaring voor de stijgende po pulariteit van het IKV, te weten "het massaal nahollen van een in de mode zijnde of goedkope kreet", als onjuist of misleidend worden gekwalificeerd. Het "in" zijn van het IKV kan daarente gen wel verklaard worden als het logisch gevolg van het feit dat steeds meer mensen hun gezon de verstand laten spreken en er een eigen mening op na gaan houden. Hopelijk zal dat gezonde verstand op een goede dag door de midde leeuwse muren van het Binnen hof dringen en zullen de daar aanwezige parlementariërs (met name wat dit kernvraagstuk in onze samenleving betreft) er ook een eigen mening op na gaan houden, in plaats van dat zij (om den wille van de smeer) slaafs hun partijstandpunt volgen. Wouter ter Heide, Brinkhoekweg 33, Langenholte (Ov.). ruchten over zijn financieel doen en laten zelf uit de wereld kun nen helpen door naar de accoun tantsverklaring te verwijzen. Dit schrijft de bisschoppenconferen tie aan de vredesbeweging Pax Chnsti. die de RK kerkprovincie in het IKV vertegenwoordigt. De bisschoppenconferentie be treurt het dat zonder voldoende argumenten beschuldigingen je gens het IKV in de openbaarheid zijn gebracht en dat daardoor de discussie wordt weggelegd van het eigenlijke onderwerp: de kernbewapening. De bisschop penconferentie vreest dat dit de Omroepstaking Als normaal burger vraag ik mij toch af of het wel rechtvaardig is dat er op radio en tv gestaakt wordt en tegelijkertijd de om roepbijdrage omhoog gaat. Het komt er in feite op neer dat wij betalen voor diensten die niet ge leverd worden. Als ik een schil der laat komen en die man staakt toevallig, verwacht niemand van mij dat ik die niet gewerkte uren toch doorbetaal. Bij de omroep wordt ervan uitge gaan dat je je bijdrage toch wel betaalt, omdat je machteloos bent. Maar zo machteloos zyn we niet. Ik ben in ieder geval van plan om voor een gedeelte van de bijdrage een proces uit te lokken. Want wie verplicht mij om voor niet verleende diensten te beta len? Mevrouw J. de Laaf Houtschans 6 Leiderdorp Sint te vroeg Ik ben nu 54 jaar, maar toen ik 14 was was ik nog bang. Sinterklaas is een mooi feest van nemen en geven. Een extraatje voor de in de kerkprovincie lopende be- zinnig over de kernwapens door kruist. Zy wil deze bezinning zo zuiver mogelyk houden. De RK bisschoppenconferentie blijft bij haar besluit haar jaar lijkse subsidie van 25.000 gulden aan het IKVOS (Interkerkelijk Vormingswerk Inzake Ontwik kelingssamenwerking) met in gang van 1984 stop te zetten. Dit heeft de secretaris van de confe rentie. dr. H. van Munster ofm, geschreven aan Justiüa et Pax en aan de Nederlandse missie raad. De bisschoppen wijzen er nog maals op dat naar hun oordeel missionaire en mondiale bewust making en vorming inderdaad deel moeten uitmaken van de normale pastorale activiteiten van de katholieke geloofsge meenschap De musicologen Gustav Leon- hardt en Bernard Winsemius door de Nationale Stichting De Nieuwe Kerk in Amsterdam be noemd tot vaste organisten van het gerestaureerde hoofdorgel van de Nieuwe Kerk. Daarnaast zullen ook gastorganisten wor den aangetrokken om orgelcon certen te verzorgen. Het geres taureerde orgel wordt 8 novem ber opgeleverd. winkelier en voor menig mens een kans om eens iets goed te maken bij oma of bij een kind. Over dat laatste wou ik het even hebben. Is het Sinterklaasfeest er voor het genot van kinderen of voor uw genot? Zo vaak zie ik dat het op scholen of in tehuizen gaat om het plezier wat de ouders of op voeders of juffrouwen ervan heb ben. Ook al krijgt het kind snoep en cadeaus, het heeft er nacht merries van. Die business van Sinterklaas op school en in de huizen moest worden afgeschaft en alleen wor den gebruikt in de winkels voor reclame. Ik ben zelf enorm gelo vig in een God en katholiek op gevoed. Maar deze (kinderver nieler) Sinierklaas - vroeger een Danny Kaye, een beste man - is omgetoverd tot een genot voor ouderen en een kik voor kinde ren. Denkt u eens aan die kinderen die nachtmerries krijgen door dit feest. En geef uw kinderen dit jaar speelgoed, maar geen mili taire uitrusting. W.M. Koning Vogellaan 28 Leiderdorp Na zestig jaar heeft de Lutherse kerk van Zweden een nieuwe bijbelvertaling. De bijbel ligt thans m de boekhandel te koop voor vijftien gulden. In totaal kent Zweden vier officiële bijbel vertalingen. De eerste kwam in 1526 tot stand en heette de "Gus- tavus Vasa". In 1709 volgde dc tweede onder Karl 12, terwijl in 1917 de Gustav 5-vertaling ge reed kwam. Zweden is het enige land. waar de regenng de vertaling autoriseert en bovendien bekostigt. Beroepen Nederlandse her vormde kerk beroepen te 's- Heer-Hendnkskinderen: mevr. W A Kohl, kandidaat te Die- Bedankt voor Haamstede: B. H. Weegmk te Beerserveld; Bedankt voor Amersfoort J. Jon- gerden te Zeist Gereformeerde kerken: beroepen te Den Haag- Oost. part-time mevr drs A. van Andel, kandidaat te Amsterdam. Gereformeerde kerken vrijge maakt beroepen te Eemdijk T J. Havinga, kandidaat te Buiten post; Beroepen te Den Haag-Zuid-Loos- duinen G. J. Bruijn. kandidaat te Kampen, Aangenomen naar Groningen- Zuid: R. T. Urban te Goes. Voerstreek Helaas geeft uw artikel over onlus ten in de Voerstreek in uw krant van maandag 12 oktober foutieve informatie De Voerstreek is be slist geen franstalige streek maar officieel een nederlandstaligc streek binnen de nederlandstali gc provincie Belgisch-Limburg. Er bestaat slechts een zeer kleine Waalse minderheid van inwijke lingen uit Wallonië. Zij hebben wel de grootste mond en probe ren. zoals vroeger, in heel Vlaan deren de Vlamingen te overheer sen Die tijd is echter voorby, zelfs in de Voerstreek. Helaas zyn veel Vlaamse Voere- naars in deze afgelegen streek om economische redenen afhan kelijk van Wallonië en daardoor makkelijk beïnvloedbaar by franstalige dreigementen in die richting. Voortaan graag niet te lichtzinnig nedcrlandstalig en franstalig door elkaar halen, maar u eerst goed informeren R.V. Schoondcrwoerd den Beze- Van Polanenpark 137 Wassenaar Handy-Jack. Nylon jack alias Bodywarmer Mouwen zijn afritsbaar Warm gewatteerd en opvallend van kleur. Marine/wit en blauw/rood Mt 122-170 Van 89.-voor Alleen deze week Haarlemmerstraat 115-117.1 Peruviaanse Inca jacquard Lima jacquard jacquard trui. trui. vest. Van wol/acryl. Van wol/acryL Met ntssluibng. In écru/beige. In écru/beige. Van wol/acryl 65.- 65.- eo be 96 69.- sluit 2 dagen vóór verschijnen op donderdag 15.30 uur. Telefoon 071-144941

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11