Piquet: "Pas toen die vlag zwaaide geloofde ik het" Bommenterreur IRA gevreesd na aanslag Wassenaars damgenootschap verrast Den Haag: 10-6 Beurs Amsterdam Braziliaan pakt wereldtitel Herstel Kortsjnoi Generaal verliest been marktberichten Bcufsovcr zicht MAANDAG 19 OKTOBER 1981 SPORT LAS VEGAS (ANP) - De Grote Prijs van Las Vegas, de afslui tende formule 1-race voor het wereldkampioenschap, had za terdag in de woestijnstad in Ne vada nauwelijks een mooiere afloop van het formule 1-sei- zoen kunnen zijn. De wereldkampioen van 1980, de Australiër Alan Jones, bewees toch nog even zijn klasse door te zegevieren. Het betekende na overwinningen in de Grote Prij zen van Brazilië en België zijn derde zege in dit seizoen. Wereld kampioen 1981 werd de Brazi liaan Nelson Piquet. Hij troefde de Argentijn Carlos Reutemann die met één punt voorsprong en in pole-position aan de wedstrijd begon, af. Piquet eindigde als vijfde, verdiende daarmee twee punten en ging daardoor Reute mann, die geen punten verzamel de, voorbij in de stand om de we reldtitel. Reutemann kon bij de start niet profiteren van zijn goede positie. In de derde van de totaal 75 ron den kreeg hij al moeilijkheden met zijn versnellingsbak. Op het circuit met zijn veertien bochten was dat wel heel nadelig. In de 50 ste ronde moest hij zelfs toelaten dat zijn stalgenoot Jones hem op een ronde achterstand zette. Op dat moment reed Piquet al op de vijfde plaats, achter Jones, Prost, Mansell en Giacomelli. Hij reikte zelfs tussendoor nog naar de der de positie. Reutemann was na af loop zo teleurgesteld, dat hij wei gerde met de pers te praten. Stil letjes verdween hij. Na tien jaar racen in de formule 1, strandde hij in het zicht van de titel. Opletten was erg belangrijk voor de coureurs. De voorspelling dat de wedstrijd in het teken zou staan van slijtage van het mate riaal, vooral aan de banden, werd bewaarheid. Daardoor werd veel van het uithoudingsvermogen van de deelnemers gevergd. In de loop van de race bleek dat de Goodyear-banden beduidend be ter waren dan die van concurrent Mihelin. Winnaar Jones in zijn Williams met Goodyear-banden hoefde geen enkele keer de pits op te zoeken. De als tweede ein digende Alain Prost greep door het diverse keren van band moe ten wisselen waarschijnlijk naast de zege. Lafitte miste de kans op de titel, eveneens door banden- problemen. Ook wereldkampioen Piquet ont kwam niet aan de gevolgen van de uitputtingsslag. "Honderd meter voor de eindstreep be speurde ik sterke trillingen in de wielophanging", zei hij nader hand 'Ik was bang dat ik de auto op die laatste meters niet meer in bedwang kon houden en de eind zege in het wereldkampioen schap leek opeens heel ver weg. Pas toen ik de vlag zag zwaaien, durfde ik echt te geloven dat ik de titel had behaald'. Piquet steekt triomfantelijk de hand in de lucht: de ioereldtitel heeft hij behaald. Om aan de meute bewonderaars, die zijn auto als een prooi be stormde, te ontkomen probeerde Piquet met een snelle sprint de pits te ontvluchten. Die inspan ning werd hem even fataal. Hij zakte ineen en moest in de dichtstbijzijnde eerste-hulppost worden bijgebracht. Daarna klaagde hij over pijn in de schou ders en de nek. Meer coureurs hadden daar, als gevolg van het vele draaien met het hoofd op het bochtige parkoers, last van. De eerste Grote Prijs in Las Vegas was een succes. Meer dan 45.000 toeschouwers woonden de wed strijd bij. In de 75 ronden van ie der 3650 meter (totaal 272,895 ki lometer) was veel te beleven. De Fransman Patrick Tam bay crashte spectaculair. Zijn wagen brak nagenoeg in tweeën toen hij ermee tegen een muur vloog. Hij kwam er met lichte verwondin gen aan een been en ellebogen af. In Nelson Piquet heeft de formule 1 een kampioen, die pas drie jaar in de 'grote' autosportwereld meedraait. Zijn eerste wagen was een ensign, waarmee hij in 1978 voornamelijk ervaring in de formule 1-races opdeed. In 1979 ondertekende hij een contract bij Brabham, de stal waarvoor hy nog steeds rijdt. Hij behaalde zijn eerste punten voor een we reldtitel in 1979 in de Grote Prijs van Zandvoort (vierde plaats). Hij ontwikkelde zich snel tot een sterke rijder. De nu 29-jarige Pi quet begon het seizoen 1981 erg sterk met overwinningen in Bue nos Aires en Imola. Hij viel terug doordat hij in Zolder, Monaco en Spanje (Jarama) de strijd moest staken. Op het circuit van Zand voort kwam hij weer terug (twee de) en met derde plaatsen in Dij on en Zeltweg en zijn overwin ning op Hockenheim stelde hij duidelijk zijn kandidatuur voor de wereldtitel. Een afknapper was de race op het circuit van Monza, waar hij in de laatste ron de met pech uitviel. De vijde plaats in Montreal bracht hem op één pTint van Reutemann, die hij uiteindelijk in Las Vegas voor bijstreefde. De uitslag is: 1. Alan Jones (Aus-WiUiams) 1.44,09. 2. Alain Prost (Fra-Renault) op 20.04. 3. Bruno Giacomelli (Ita-Alfa romeo) op 5. Nelson Piquet (Bra-Brabham) op 1.16 2. Reutemann 49 3. Jones 46 4. Lafitte 44 5. Prost 43 6. Watson 27 7. Gilles Villeneuve (Can) 25 8. Elio de Angelis (Ita) 14 9. René Amoux (Fra) en Hector Reba- nue (Mex) LEIDSE REGIO - In de Zuidhollandse hoofdklasse hebben de Wassenaarse dammers voor een verrassing gezorgd. Het stevig in opmars zijnde Den Haag werd bij WDG thuis op een 10-6 nederlaag getracteerd. WDG begon met een 2-0 voor sprong omdat Casper van der Tak, nu spelend in het aspiran ten kampioenschap van Neder land, zyn vooruitgespeelde partij tegen Caro in winst had omgezet. De kracht van de thuisclub kwam naar voren in het consoli deren en uitbouwen van deze ge ringe marge. Pas nadat de wed- strijd beslist was, kon Den Haag tegenscoren. Zo maakte Bert de Koning spelen derwijs remise met de gevaarlij ke De Hardt; datzelfde deed Kees Binnekade tegen Doeves, maar Lelieveld had daar meer bedenktijd voor nodig tegen oud-Rijnsburger Ravi Bharos. De remiseban werd verbroken door Sjaak van Vuren, kort daar op gevolgd door Roel de Kievit. Een vreemd incident viel voor tij dens de partij Fred Noordoven- Hans Vrolijk Laatstgenoemde werd plotseling verschrikkelijk bleek en moest oppassen niet van zijn stokje te gaan. Doorspe len was haast onmogelijk en Zaalvoetbal LEIDEN - Deze week een beperkt programma in de inter-regiona- ie competitie. Glasbergen be zoekt vanavond het altijd onbe rekenbare VI. Dit duel vindt plaats in de Alexanderhal te Rot terdam, aanvang 20.30 uur. De zelfde avond, in de THB Hal in Lisse, speelt een Leids Selec tie—team een oefenwedstrijd te gen Landwer. Dit treffen begint om 19.30 uur. Een uur later be gint het hoofdklasseduel SRV Boys-UVS. In Sporthal Cleyn- duin moet EKL Boys het tegen Bax opnemen, aanvang 20.00 uur. Van Gerven speelt woens dag zijn thuiswedstrijd tegen Van Duuren. (THB Hal, aanvang 19.30 uur) In dezelfde hal, om 20.30 uur. de streekderby tussen De Engel en Koosjardin. In de hoofdklasse nog twee aardige ontmoetingen. In Voorhout (Sporthal De Gaasbak, aanvang 20.00 uur) de ontmoeting Land- wer-Van der Plas. En in Alphen gaat Noordwijk bij Hollandia op bezoek. Dit treffen begint om 20.00 uur in de Rijnstreekhal. Noordoven gaf genereus de par tij remise hoewel hi) veel beter stond Voor de eindstand was zulks niet belangryk meer. Ten slotte verloor Cor de Koning nog van Poorter. Evenals WDG blijft ook RDC in de race voor het kampioenschap. Aanvankelijk leken de Rynsbur- gers het. zonder Erwin Hamers, nog moeilijk te krijgen, maar uit eindelijk kwam er nog een grote score op het bord. RDC nam een voorsprong door een zege van Rinus Kromhout, die zijn omsin gelende spel met een eenvoudige combinatie bekroonde Nadat Arno Kooloos verloor, hielden de ploegen elkaar redelijk in evcn- icht Echter een blunder van Kuilenberg tegen Albert Huis man en een lichtelijk overspeel de tegenstander van de yzersterk opererende Chiel Hamers deed de balans in het voordeel van RDC overhellen. Ook Jaap Zwan wist door een heel eenvoudig zetje twee punten te pakken m een zeven om zeven! In vliegende tijdnood van zyn te genstander wist Piet van Eg- mond niet te winnen en ook Gert Cederhout wist een puntende- ling te halen, al had hy zeer veel geluk dat Zylstra de talryke winstvarianten links liet liggen. Tenslotte haalde invaller CaM Glasbergen het elfde punt bin nen door een vrijwel gelijkwaar dige remise van Van Muiswinkel af te dwingen: 5-11. Voor de debutant Leiderdorp lo pen de zaken ook niet al te floris sant. Het op kop gaande De Lier had geen moeite om de uitwed strijd met een (te) grote uitslag te besluiten. Slechts Reginald Lin demans won, maar wel van Stoorvogel, terwyl al de andere LDC'ers, jammerlijk verloren, terwyl dat toch niet nodig was MERANO - De zevende match- partij tussen Karpov is zaterdag na 31 zetten in remise geëindigd. De laatste partijen tonen een dui delijk herstel van Kortsjnoi. Dat blykt onder meer uit het gedrag van de uitdager. De uitgeweken Rus heeft gehoor gegeven aan de uitnodiging van het organisatie comité en zijn geheime adres in de omgeving van Merano ver ruild voor het officiële hotel, waar al die tijd een kamer voor hem was gereserveerd Daar aan gekomen demonstreerde hij aan de weinige journalisten, die in Merano zijn overgebleven, hoe hij zijn dagen doorbrengt: zwem mend, tafeltennissend, medite rend met de nog altijd aanwezige Victoria Sheppard van de Anan- da Marga-secte en schakend. Dat laatste ondervond Anatoli Kar pov. De voor deze gelegenheid in een nieuw kostuum gestoken wereldkampioen kwam in ernsti ge moclijkheden. De opening verliep aanvankelijk net als in de vijfde partij. Hoewel Karpov daar redelijk uit was ge komen, week hij als eerste af om een door Kortsjnoi voorbereide variant uit de weg te gaan. Ge heel bevredigend bleek Karpov's nieuwe opzet niet, want Kortsj noi ontwikkelde een sterke druk tegen het hangende pionnencen- trum van zwart. Het kritieke moment kwam op de 21ste zet. Kortsjnoi koos hier een rustig voortzetting, die hem een klein voordeel gaf, dat echter in het verdere verloop van de party niet voldoende voor de winst bleek Leonid Chamkovitch. de assistent secondant van Kortsjnoi ver klaarde later, dat in deze inge wikkelde stelling Kortsjnoi tot tweemaal toe een mogelyk winstgevende variant uit de weg ging. "Dat gebeurde in de hitte van de stryd, maar wij denken dat hy strategisch gezien nu veel beter speelt dan in het begin van de tweekamp", aldus de Amen- kaan Door Kortsjnoi's terughou dendheid wist Karpov in zyn iets mindere stelling nog net vol doende tegenspel te ontwikkelen en op het moment dat remise overeengekomen werd, was een afwikkeling naar een gelijk spel onvermijdelijk geworden. LONDEN (AFP/Reuter) - De Britse politie vreest dat het Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft besloten tot een aanslagenoffensief in Lon den, nadat zaterdag de bevel hebber van de mariniers, sir Stewart Pringle, een been verloor bij een bomaanslag op zijn wagen. Een dergelijk offensief in 1974 en 1975 kost te in Engeland, voornamelijk in Londen, een dertigtal men sen het leven. Chirurgen zagen zich genood zaakt het rechterbeen van sir Stewart af te zetten. Zijn wa gen vloog even buiten zijn huis in Zuid-Londen zater dagmorgen in de lucht. Dc aanslag kwam precies een week na het opblazen van een bus van de Ierse garde in de Londense wijk Chelsea. Hierbij kwamen twee voor bijgangers om, terwijl veertig personen werden gewond. De IRA die de Britse heer schappij in Noord-Ierland be strijdt stelde zich verant woordelijk voor de aansla gen. De politie verklaarde een IRA- campagne te hebben ver wacht nadat in Noord-Ier land gevangen zittende IRA- leden drie weken geleden hun hongerstaking beëindig den. Sir Stewart leidde tweemaal commando-eenheden in Noord-Ierland. Hij was net vertrokken van zijn huis toen zijn wagen in de lucht vloog. Brokstukken van de wagen kwamen tot op de daken van nabijgelegen huizen. De brandweer moest de 53-jarige generaal met snijbranders uit het wrak verlossen. Een voor bijgangster werd vervolgens ooggetuigen gewond. Sir Stewarts hond die in de auto zat kwam met de schrik vrij. De politie gelooft dat de ge bruikte bom van hetzelfde ty pe is als die waarmee de con servatieve politicus Airey Neave in 1979 bij het Britse Lagerhuis werd gedood. De politie waarschuwde politici en hoge militairen inmiddels om extra voorzorgsmaatrege len te nemen tegen aansla gen. Sir Stewart, een rooms-katho- liek, was een goede vriend van Lord Mountbatten, de neef van koningin Elisabeth die in 1979 omkwam bij een bomaanslag op zijn jacht. Hij is tot dusver de hoogste mili tair die het slachtoffer was van een aanslag sinds het be gin van de huidige moeilyk- heden in Noord-Ierland, twaalf jaar geleden. DEN HAAG (ANP) De Hongerstichting hield zaterdag, een dag na Wereldvoedseldag. van twaalf tot twee. een "hongerwacht'Dit ter onder steuning van de eisen van het Italiaanse parlementslid Marco Panella. Deze parlementariër, die ook lid is van het Europees Parlement, aan een hongerstaking begonnen. Hij is van plan zijn aktie vol te houden tot er afdoende maatregelen zijn genomen om tenminste vier miljoen mensen minimaal één jaar lang voedsel te geven om in leven te blijven. De Hon gerstichting richt zich voornamelijk op bewustwording in de wereld met betrekking tot het gigantische voedselprobleem, met name in de Derde Wereld. Prijsnoteringen slachtrunderen. Stieren le kw 8 20-8 75. 2e kw 7 55-8 10. vaarzen le kw 7 20-8.20, 2e kw 6 30-7 10. koeien le kw 7 15-8.25. 2e kw 6 60-7 10. 3e kw 6.15-6.50, worstkoeien 5 20-6.20, extra kw dikbillen 9 00-13 75 Prijsnoterin gen gebruiksvee: schapen 190-250, lam meren 220-300 Toelichtingen (resp aanvoer-handel- prijzen) Slachtrunderen redelyk-vlot- iets hoger, schapen en lammeren matig- vlot-stabiel, lammeren iets hoger. GROENTEVEILING KATWIJK AAN DEN RIJN van 16 oktober Andijvie per kg 0,43, sperziebonen 2,70- 2,75, rode kool 34. groene kool 18, bos- peon II 45 1.23. waspcen AI per kist 3.20-6.20. All 3,20 5.40. BI 3.20 -9.70. Cl 4.-5.30. Breekpeen BI - per kist 2,10-2,30. Cl 2.40-5. Prei A per kg 57-60. peterselie kool 6 per bak 59-1. 811 35-55 appels 1,65-1,67, peren 1,09-1.49, aardap pelen 0.25-0,29, andijvie 0,30-0.52. snij bonen 5.05-5,50. stambonen 5.20-5.50, kroten 0,31, boerenkool 0.52-0,77. Chine se kool 0.17-0.19. rode kool 0,21-0,26, .spitskool 0,38-0,49, prei 0,45-0.79, spina zie 1,24-1,32, spruiten A 0.80-0,84, sprui ten B 0.85-0.91. spruiten C 0,61-0,70, sruiten D 0,48-1.31. uien 0.18-0.65. win terpeen 0,25-0,28, witlof 3,50-5.40, bloemkool 1x6 1,40-1,50, bloemkool 8 st 0.80-0.95. knolselderij 0 11-0.40, sla 0.15- 0,44, bleekselderij 0,14-0,41. bospeen 0.94-1.00. peterselie 0,11-0,46. selder^ 0,46-0,51, paprika kg 1,05 st. 0,30-0,61. TENNIS - Het tweede Satelliet- toernooi is in Steenwyk gewon nen door de Amerikaan Iskerks- ky. Hy won in de finale van de Zuidafnkaan Sauer. WATERPOLO - Zian Vitesse heeft zich dankzij overwinnm gen op Montmartrc (16-4) en Birkenhead (24-4) geplaatst voor de halve finale van de stryd om de Europese beker voor be kerwinnaars BOKSEN - Pedro van Raams- donk heeft in Ibcnburen een ne derlaag geleden tegen de West duitser Wemand. Na één ronde staakte de arbiter het duel Mohammed All keert ondanks alle berichten terug in de ring. Op 11 december bokst hij op Nassau te gen de Canadees Berbick. AUTOSPORT - Boy Hayje heeft in Albi zyn kans op de Europese titel verspeeld door diskwalifn a tie. Hayje startte in zyn reserve wagen nadat hy de motor van zyn eerste Renault 5 opblies Dat is verboden De Westduitser Schütz werd kampioen. ZEILEN - Nederland heeft giste ren op de Kralingse plassen het Europees kampioenschap team- zeilen in de Laser-klasse be haald. Ondanks een aanvaring met een walvis bereikte het kleinste schip dat deelneemt aan de Transatlantic zaterdag Kaapstad Het is dc Bubblegum, een Engels jacht MAANDAG 19 OKTOBER 1981 ACTIEVE AANDELEN kST'" R* Olie N>L Nederlanden Ncdllejd Groep Pakkoed Holding BINNENLANDSE AANDELEN ADM Beheer Am/u AmL Rubber Au. St. R'dim Buhrm TetL Clndo-Key CloJmlndo Dell Mij. Drtuui Dorp es Cd. ld. cum. Kon. Ned Pop. Krnonnpolohy Lr I doc be Wol NBM°Bou» Nedop Ned Credtet Nutrlcio GB 4050,00a 4050,00a Slavenb. Bok Smit In tern Telegraaf Teitlel Tw. Tl I b Hyp Bk Tw. Kabel H Twtjaalra en G BELEGGINGS INSTITUTEN Alg Fondaeob. America PND Aad Belegt D Blaa Belf VG BOG Eur Pr lav. Cy Goldmine* Holland F IKA Belegg iv nol 97.00 t 129.00 rea 105.00 kman Corp ndtaoo P ■ekaologte P. GOUD EN ZILVER •ribew 34550 35250. vortgr 34IW0 J5500 BUITENLANDS GELD Amertkaanoe dollar 2.41 7 Eageloe pond «tl 4 Belgioeke fr UMi Dultar Mark HM 130 00 133 00 100) 15 61 ISSJ hAMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs opende dc week in een lusteloze stem ming Door de bank genomen brokkelden de koersen by zeer kleine omzetten af. Vanuit de Amerikaanse beurs viel ook al geen stimulans te verwachten. Wall Street werd vrijdag even eens gekenmerkt door een gerin ge omvang van dc handel, terwyl de koersen weggleden De internationals waren rond het middaguur dan ook licht ver deeld. Kon. Olie. waarin de han del overigens opnieuw zeer be scheiden was, moest 1,30 van de koers laten vallen op 73.90. Unilever zakte dertig cent op 139 en Akzo veertig cent op 21.10 Hoogovens en KLM maakten pas op de plaats. De banken zonken eveneens weg. De NMB werd 1.50 goedkoper op 158,50 Ook de verzekeraars waren wat lager en by de uitge vers stond Elscvicr-NDU 3,50 af op 123 De bouwers waren licht verdeeld Dc scheepvaart- waarden moesten wat terug Zo raakte Nedlloyd 2,50 kwyt op 136,50 en Van Ommeren dertig cent op 28 Gist Brocades werd 1,10 duurder op 59.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21