Breuk is "slechte beurt Gaat winkelier straks betrapte dief beboeten? Onderzoek: inkomen specialist te hoog Van Mierlo toch naar bijeenkomst NAVO Geding NOS dient dinsdag it V9) Herfstvakantie! Sociale partners teleurgesteld Slachtoffers vliegramp herdacht ZATERDAG 17 OKTOBER 1981 DEN HAAG (ANP) - In de meeste gevallen ligt het inkomen van de medisch specialisten meer dan 50 en in sommige gevallen zelfs meer dan 100 procent boven het algemeen aanvaarde bedrag dat een specialist als vrije beroeps beoefenaar zou mogen verdie nen. Dergelijke grote verschillen nopen, aldus een rapport van de vakgroep organisatie van de ge zondheidszorg van de Katholie ke Hogeschool in Tilburg, tot in grijpen in de honorering van spe cialisten. De vakgroep denkt on der meer aan een algemene ta riefsverlaging per specialisme, een aflopend tariefsysteem naar mate de specialist meer verricht in loondienst. In het rapport "aankleden of uitk leden" heeft de vakgroep een vergelijking gemaakt tussen het inkomen van de medisch specia list, dat de ziekenhuisfondsen als BINNENLAND norm stellen, en de werkelijke verdiensten van de specialisten in 1977. Het norminkomen be droeg toen 168.900 gulden. In de praktijk blijkt dat de meeste spe cialisten minstens de helft meer verdienen. De chirurg, de zelf standige cardioloog en de radio loog in maatschapsverband blij ken zelfs meer dan het dubbele te verdienen. Een van de maatregelen om derge lijke grote inkomensverschillen te verkleinen is een algemene ta riefsverlaging per specialisme. Het nadeel hiervan is volgens de vakgroep dat het specialisten met een lager inkomen relatief harder treft. Een ander nadeel is dat menig specialist zal proberen het aantal verrichtingen op te voeren om de daling in zijn inko men te compenseren. De vakgroep denkt daarom eerder aan de invoering van een aflo pend tariefsysteem. Naarmate de specialist meer verrichtingen doet wordt het tarief lager. Zo zouden bijvoorbeeld alle tarie ven voor een specialist met een inkomen van 315.000 gulden on geveer tien procent lager moeten liggen dan die voor een specialist die 51.000 gulden verdient. Een woordvoerder van de Lande lijke Specialisten Vereniging noemde het Tilburgse rapport gisteren "pure onzin". Volgens hem hebben de onderzoekers "omzetten" van specialisten, waarin grote bedragen voor kos ten zitten, verward met bruto-in- komens. Ook hebben ze, zei hy, het netto-inkomen van de als vergelijkingsfiguur gebruikte ambtenaar niet vergeleken met het netto-inkomen van de specia listen. Een commissie die zich heeft ver diept in de opbouw van de spe- cialisteninkomens, de commxs- sie-Van Mansvelt, is geruime tyd geleden al tot de conclusie geko men, dat het bruto-inkomen van de specialist 196.00 gulden moet zijn, wil hij netto evenveel over houden als een ambtenaar die bruto 120.000 gulden verdient Een andere commissie houdt zich inmiddels weer bezig met enige "onzekerheden" in deze berekening. DEN HAAG (GPD) - In de ogen van de organisaties van werkgevers en werknemers heeft politiek Den Haag "geem beste beurt" gemaakt. Het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) noemt de kabinetscrisis die gister nacht ontstond, ronduit „een blamage voor de politiek". De andere organisaties spreken van een op z'n minst treurige ontwikkeling. De Federatie Nederlandse Vakbe- weging (FNV) vindt het „onbe grijpelijk en zeer teleurstellend" dat het kabinet er niet in slaagde overeenstemming te bereiken over de hoofdpunten van een werkgelegenheidsplan. Het Verbond van Nederlandse On dernemingen (VNO) en het Christelijk Nationaal Werkge versverbond (NCW) vrezen dat de aanpak van de sociaal-econo mische problemen door de crisis ernstig zal worden vertraagd. „Hier wreekt zich het ontbreken van afspraken over een beleid dat het bedrijfsleven er weer bo venop moet helpen", aldus de ondernemers. VNO-voorzitter Van Veen ver wacht dat er op landelijk niveau geen sprake meer zal zijn van loonoverleg en dat per bedrijfs tak loononderhandelingen zul len worden gevoerd. Hij vreest dat het kabinet daardoor in nog grotere financiële problemen zal komen. Het CNV constateert dat „het re geerakkoord in de praktijk zo veel tegenstrijdigheden bevatte, dat de problemen in de eerste weken van het bestaan van het kabinet eigenlijk alleen maar vooruit geschoven zijn. De partij en die aan dit kabinet deelne men, zullen hun ideologische verschillen nu voor de kiezers wel heel duidelijk moeten ma ken; anders is deze treurige ont wikkeling blijvend schadelijk voor de politiek". Schikken CDA-fractievoorzitter Lubbers vindt dat er een PvdA-informa- teur moest komen, omdat de so cialisten de breuk hebben ver oorzaakt. „De minderheid in de ministerraad kon zich niet schik ken in de meerderheid", aldus Lubbers. De informateur moet een zakelijke analyse maken van de problemen en alleen als een afgeleide daarvan zou de perso nele samenstelling van het kabi net aan de orde kunnen komen. Meijer wil dat de informateur een overzicht maakt van de feitelijke financiële toestand van het rijk. Een dergelijk overzicht is nodig om nieuwe afspraken over het beleid van het komend jaar te kunnen maken, vooral nu het fi nancieringstekort veel hoger dreigt uit te komen dan verwacht en de aardgasopbrengsten tegen vallen. Er zou dan sprake kunnen zijn van een gefaseerde uitvoering van de nieuwe prioriteiten. Meijer houdt vast aan de koppeling van het terugdringen van het finan cieringstekort en het opstellen van een werkgelegenheidsplan, waarbij „de totale werkgelegen- heidsdoelstelling uit het regeer akkoord in deze kabinetsperiode niet omlaag kan". Hoewel hy liever drie informateurs uit de verschillende partijen zag, gaat hij toch akkoord met een PvdA-informateur. Hij ontkende dat de PvdA gebroken zou heb ben: „Wij hebben onvoldoende steun gekregen voor onze ziens wijze". Voorlopig denkt hij niet aan het wisselen van ministers. „Mijn inzet is de samenwerking tussen de huidige ministers", al dus Meijer. „Ik zal de informatie niet belasten met persoonlijke problemen". Ook D'66 wil dat de informateur een „geactualiseerde boedelbe schrijving" maakt om de nieuwe economische problemen op een rijtje te zetten. Bovendien komt dan de erfenis van het oude kabi net boven water. De informateur moest volgens D'66 een PvdA'er zijn om „de vertrouwensbasis te herstellen". Brinkhorst adviseerde de koningin tot een „reconstructie" van het kabinet. Hij ziet geen aanleiding om mogelijkheden tot een ande re coalitie te onderzoeken. Ook het regeerakkoord noemde hij een goed uitgangspunt. D'66 sluit veranderingen in de perso nele samenstelling van het kabi net niet uit. Brinkhorst vindt vooral de positie van de minister van financiën, Van der Stee, te genstrijdig. Het oude kabinet heeft vele gaten nagelaten, waarvoor Van der Stee (mede-)verantwoordelijk was. Daarnaast is hij nu verant woordelijk voor het dichten van dat door hemzelf achtergelaten gat. „Daar zit spanning tussen en daarom moet de informateur in zicht in alle boeken krijgen", al dus Brinkhorst. Fractievoorzitter Ria beckers (PPR) noemde het "dieptreurig" dat er een kabinetscrisis is ont staan. Zy wees nieuwe verkiezin gen van de hand. De PSP daar entegen wil die nieuwe verkie zingen wel. Mocht het zover niet komen, dan moet gewerkt wor den aan een kabinet van PvdA, D'66 en het "progressievere deel van het CDA". Marcus Bakker (CPN) bleek beducht voor "nog meer rechtse druk op de PvdA" Hij legde de schuld bij het CDA dat in het vorige kabinet de schulden te hoog heeft laten op lopen. AMSTERDAM (ANP) - In de Koningskerk in Amster dam zijn gistermiddag de zeventien inzittenden van de NLM-fellowship Eindhoven herdacht, die op 6 oktober nabij Zevenbergen verongelukte. In de overvolle kerk waren behalve de nabestaanden onder meer aanwezig staatssecretaris Van der Doef van verkeer en waterstaat, de commissarissen van de koningin uit Brabant, Zuid- en Noord-Holland, de ambassadeur van de Duitse bondsrepubliek, di plomatieke vertegenwoordigers van de Verenigde Staten en Engeland. In de kerk bevonden zich ver der de directies en raden van commissarissen van KLM en NLM, vertegenwoordigers van de rijks- Na de dienst, waar gesproken werd door de deken van Amsterdam Keet en dominee Spijkerboor, even eens uit de hoofdstad en NLM-directeur Leyer, was op de tegenover de kerk gelegen nieuwe Oosterbe graafplaats (zie foto) de gelegenheid de laatste eer aan de slachtoffers te bewijzen. Bij de 14 kisten die waren opgesteld stond een erewacht van twee NLM- vliegers en twee stewardessen. Op de begraafplaats was ook burgemeester Polak van Amsterdam aan wezig. DEN HAAG (GPD/ANP) - On danks de kabinetscrisis zal de missionair defensieminister Van Mierlo volgende week in de nu cleaire plangroep van de NAVO in Schotland het kernwapen standpunt van het vroegtijdig ge struikelde kabinet uiteen zetten. Dat komt neer op een uitstel van de "beslissing over plaatsing van kruisraketten in ons land. Oppositieleider Wiegel is van plan premier Van Agt maandag te vra gen wat Van Mierlo eigenlijk doet in Schotland. Naar zijn me ning zou de minister beter een hoge ambtenaar als waarnemer kunnen sturen. Het huidige kabi net is demissionair, het heeft nog niets eens een kernwapenstand punt aan de Tweede Kamer be kend gemaakt en het heeft er dus helemaal geen recht op een eigen standpunt in de NAVO in te ne men, vindt Wiegel. „De Nederlandse regering heeft maar één standpunt, en dat is het standpunt van december 1979", aldus Wiegel. Dat standpunt (vertolkt door het vorige CDA- WD-kabinet) behelsde instem ming met de modernisering van NAVO-kernwapens in Europa en de belofte om in december 1981 een beslissing over plaatsing in Nederland te nemen. DEN HAAG (GPD/ANP) - Het kort geding dat de NOS heeft aange spannen tegen de omroepbon- den om een einde te maken aan de acties, dient dinsdag 20 okto ber voor de president van de rechtbank in Amsterdam, mr W.J. Borgerhoff Mulder. Dit heeft een woordvoerder van het paleis van justitie in de hoofdstad bekendgemaakt. De omroepbonden en de NOS (werkgevers) hebben gistermid dag laten weten in te zullen gaan op de uitnodiging van minister Van der Louw. NOS-voorzitter Jürgens zei nog dat het hem be vreemdt dat de bonden nu wel willen praten met de minister, terwijl ze er donderdagavond niets voor voelden samen met de werkgevers naar Van der Louw te gaan. Het omroepkwartier van de NOS bood vanmorgen een verlaten in druk. Zowel in de foyers bij de lege tv-studio's als in het decor- centrum, zaten groepjes rustig babbelend en koffie drinkend bijeen. Tussen 1000 en 1500 om roepmedewerkers hadden zich in en rond het voormalige NVV- gebouw de Delta in Hilversum verzameld, om zich als staker te laten registreren. De toeloop van omroepmedewerkers verraste de stakingsleiding bijzonder. De bonden durfden begin deze week niet van meer aanhang uit te gaan dan omstreeks 400. De toeloop naar het actiecentrum had bijgevolg nogal wat weg van een gecombineerde FNV-CNV- ledenwerfactie. Tussen de massa van vooral tech nische en administratieve NOS- medewerkers waren tot de vreugde van de bonden ook een redelijk aantal programmama kers te ontwaren. Onder meer van de TROS. AVRO en Veroni ca, hoewel die omroepen zich of ficieel van de stakingactie had den gedistantieerd. Binnen in de Delta prees FNV- voorman Herman Bode „zyn" vakbondsleden. „Dit is een ge- denkwaardige dag. Niet alleen omdat het kabinet is gevallen, maar vooral omdat er na de strijd om de lonen, om arbeidsvoor waarden en ombehoud van werkgelegeneid, nu voor het eerst in de geschiedenis een actie plaatsvindt voor uitbreiding van de werkgelegenheid", aldus Bo de. Hij kondigde aan dat de actie door zou werken in de cao's die de komende tijd in andere be drijfstakken moeten worden af gesloten. De tweede voorzitter van het CNV, Hofstede, benadrukte dat een loonmatiging met een open eind onacceptabel is. „Werkgevers in het bedrijfsleven hebben de nei ging om de vrijgekomen gelden voor andere doeleinden te benut ten. Zij gebruiken daarbij argu menten als concurrentie. Die gel den hier niet", sprak Hofstede, die de moed onderstreepte van de omroepmedewerkers om juist het grote ontspanningscircus van radio en tv te verlammen. Door de actie is niet alleen het mor genavond uit te zenden showpro gramma van Frank Kramer ge troffen. Vrijwel al het werk in het omroepcentrum lag stil, alleen in het decorcentrum was een aan nemer nog bezig het aangeno men werk te voltooien. Zo ver vielen onder meer repetities en opnamen van programma's als „Ja natuurlijk", „De grote klok" en ,.Gods mensen boek" (NCRV). ,,De Fabriek". ..Sterren- magazine" en „Aktua" (TROS), „Studio Lawaaipapegaai" (AVRO), „Man alleen" (VARA) en „De schok van het nieuwe" (NOS). fensie over te halen in de Kamer te vertellen welk standpunt hij in de NAVO zou innemen. Dat wei gerde Van Mierlo toen, omdat hij niet wilde vooruitlopen op de re geringsverklaring, die aanstaan de maandag zou worden afge legd wanneer de kabinetscrisis er niet tussen was gekomen. Van Mierlo is van plan om niet al leen tijdens de vergadering van de nucleaire plangroep een be toog te houden dat in grote trek ken neerkomt op wat daarover in de regeringsverklaring zou staan. Hij draagt dat standpunt ook uit in onderlinge contacten met collega-ministers van andere NAVO-landen, onder wie de Amerikaan Weinberger. De minister gaat er daarbij kenne lijk van uit, dat de breuk in het kabinet over de sociaal-economi sche problemen zal worden ge lijmd en dat er uiteindelijk een regeringsverklaring komt waarin de veiligheidsparagraaf dezelfde is als die waarover het thans de missionaire kabinet overeen stemming had bereikt. De parlementaire vergadering van de vijftien NAVO-lidstaten heeft gisteren aan het slot van haar jaarvergadering opnieuw het Brusselse dubbelbesluit van 1979 bekrachtigd. De parlemen tariërs tekenden er echter bij aan dat op beiede elementen van het besluit - ontwikkeling en plaat sing van middellange-afstands- raketten in Europa en onderhan delingen met de Sowjet-Unie daarover - een gelijke nadruk moet worden gelegd. Als de overheid, het bedrijfsle ven, consumentenorganisa ties en vakbonden er niet spoedig in slagen om een halt toe te roepen aan de onrust barende stijging van het aan tal winkeldiefstallen, zal de winkelier aan de betrapte winkeldief of dievegge een „boete" moeten opleggen. Dat zou kunnen gebeuren in de vorm van een bepaald be drag aan „administratiekos ten". Dat is de mening van mr. G. H. N. L. van Woerkom, secreta ris voor het filiaal- en groot winkelbedrijf. Mr. Van Woer kom, die zitting heeft in de destijds door minister De Ruiter van justitie ingestelde „werkgroep bestrijding win keldiefstallen" ventileerde die mening tijdens een sym posium op de internationale beveiligingsbeurs Security '81, in Utrecht.De werkgroep moet binnen een jaar voor stellen doen over preventie en het constateren van win keldiefstallen, alsmede over een gelijkvormige aangifte- praktijk en de afhandeling van geconstateerde winkel diefstallen. Verachtvoudigd Van Woerkom: „Ik hoop dat de werkgroep het eens wordt. Mocht dit onverhoopt niet lukken dan zal de detailhan del naar eigen afdoeningsme thoden moeten zoeken. Het aan de winkelier betalen van een bepaald bedrag aan ad ministratiekosten bij een be trapte diefstal zou hier moge lijk in passen. In Duitsland is dit systeem gesanctioneerd". Het aantal winkeldiefstallen is de laatste kwart eeuw de pan uitgerezen. Sedert 1955 is sprake van een verachtvoudi ging, zo blijkt uit cyfers van het CBS. Uit die CBS-cijfers valt tevens af te leiden dat de bevolkingsaanwas daarbij geen oorzaak was, want men heeft het aantal winkeldief stallen geregistreerd per 100.000 bewoners. Tevens bleek dat de stijging van in komens (welvaart) geen da ling van de winkeldiefstallen te zien gaf. Loodgieter delict meer is. Veel meer mannen (en vooral jongens) dan vrouwen en meisjes ple gen winkeldiefstallen Vol gens korpschef Mattheijssen komt dit doordat de man in het huidige arbeidsproces meer vryetyd heeft gekregen. „Daardoor komt hij ook va ker. hetzij alleen, hetzy met het hele gezin, in de winkels. Bovendien zyn winkeliers zich meer gaan oriënteren op mannenartikelen. Mannen hebben minder geduld om bij een kassa met veel wach tenden in de ry te gaan staan. Mannen kopen, vrouwen winkelen. Daarom denken mannen dat zy minder opval lend zyn dan vrouwen", al dus de heer Mattheyssen. Toppers De detailhandel heeft te kam pen met een enorm diefstal- lek en het is dan ook geen wonder dat de winkelier steeds intensiever probeert „als een loodgieter de lekka ge" te stoppen. Het is overi gens zeer de vraag of het op leggen van een boete door de winkelier wel voldoende soe laas biedt. Volgens mr. Van Woerkom zou bij dat systeem te gemakkelijk de indruk ge vestigd kunnen worden dat óf de winkelier de straffende instantie zou zijn, of deze voordeel zou kunnen behalen uit geconstateerde criminali teit. „Ik acht het wensclyk dat poli tie en detailhandel in alle ge meenten afspraken maken over de te volgen procedure bij geconstateerde winkel diefstallen. Elk gemeentelijk of rijkspolitiekorps zou een of twee personen moeten aanwijzen die voor de detail handel als contactpunt kun nen gelden. Detailhandel en politie zouden samende voorlichting op scholen ter hand kunnen nemen, waad- oor mogelijk de kiem voor toekomstige criminaliteit wordt weggenomen", aldus mr. Van Woerkom. Mannendelict De heer H. F. Mattheyssen korpschef van de gemeente politie te Boxtel, die een stu die heeft gemaakt van het fe nomeen winkeldiefstal hield tydens het symposium een voordracht, waarin hy een verklaring gaf voor het feit dat winkeldiefstal de laatste jaren geen typisch vrouwen- De meeste winkeldiefstallen worden gepleegd in de maand mei, gevolgd door de maanden december en no vember. Wat de dagen van de week betreft zijn achtereen volgens donderdag (koop avond), vrijdag en zaterdag de toppers. Men steelt het meest goederen met een waarde die ligt tussen 5 en 250 gulden (92,2 procent van alle winkeldifstallen). Van de duizend gepleegde winkel diefstallen worden er in het algemeen slechts 100 ont dekt Dat betekent een „dark number" van 900 niet ont dekte winkeldiefstallen. Bij die 100 ontdekte diefstallen zijn volgens de cyfers 134 da ders betrokken, van wie 45 procent (60 personen) wordt overgegeven aan de politie. De helft van de gevallen wordt geseponeerd, zodat er nog slechts dertig daders overblijven die in staat van beschuldiging worden ge steld. Elf van die 30 personen (35 procent) worden veroor deeld tot een geldboete, eventueel gepaard gaande met een voorwaardelijke ge vangenisstraf Van de overige 19 personen knjgen er 13 een voorwaardelijke straf en wor den er zes vrijgesproken. De conclusie is, dat van de dui zend diefstallen slechts 24 da ders worden gestraft. Loont misdaad dan toch?... Sport „Nee", vindt de heer Mattheys sen, die van mening is dat winkeliers beter m idle fivat len aangifte kunnen doen; in ieder geval op zijn minst ken- ni moeten geven aan do poli tie. Al was het alleen maar om het „dark number" terug te schroeven. Daar komt bij, dat een dader kan worden ge- reclasseerd zodat recidive (herhaling) kan worden voor komen. Bovendien: „van het aantal „gegrepen" daders is 60 70 procent jonger dan 18 jaar. Er is dan sprake van leeftydscriminaliteit die met het ouder worden vanzelf verdwynt, zoals de „crimine le sport" waaraan iedereen zich weleens schuldig heeft gemaakt" het clandestien ap peltjes plukken bij een boer. „Wy moeten een verandering teweeg brengen in een be staande mentaliteit. Dan pas zullen e succes oogsten", al dus korpschef Mattheyssen ADVERTENTIE Brugrestaurant Maak er voor de kinderen een feest van op de Brug! In alle restaurants krijgen kinderen tot 13 jaar een glas limonade bij de maaltijd GRATIS, (tot 26/10) Carrousel Restaurant Zeven nieuwe restaurants bovenNederlandspeil - ..".4 Skiameter len/u.denvanScn,Dh0i Restaurant The Bridge Telefoon 0PS26-86841 - een reuzen pannekoek met een feestijsje toe voor 8,88 - frites, kroket en appelmoes voor 4,44

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7