THE TRAMMPS De verrassende come-back van Van der Reyden Stichting Leidse Binnenstad moet meer „gewicht" krijgen 3564® Medewerkers Kerst-In STADSGEHOORZAAL SUPP. ACT. FRANK BOEYEN Parkeerterrein ook voor publiek Studie Nederlands aan universiteit van Peking ZATERDAG 17 OKTOBER 1981 LEIDEN LEIDEN Drs. J.P. (Joop) van der Reyden mag dan wel voorzitter zijn geworden van de Stichting Leidse Bin nenstad, dat wil nog niet zeggen dat de bijbehorende ha mer over pakweg één jaar nog in zijn handen zal rusten. Want Van der Reyden heeft aan de uitoefening van het voorzitterschap een aantal voorwaarden verbonden, die zowel met de samenstelling als het functioneren van de Stichting Leidse Binnenstad te maken hebben. En wie Van der Reyden heeft meegemaakt in andere functies, weet dat hij gaarne zijn zin krijgt en dat zulks bij voorkeur niet te lang op zich moet laten wachten. Een doordrammer van het zuiverste water, praktisch ingesteld, het berijden van stokpaardjes aan anderen overlatend. De Stichting Leidse Binnenstad is in 1975 opgericht. Doel was de economische belangen van het centrum te behartigen. Opdat er tenminste tegenwicht zou wor- den geboden aan degenen die meenden dat een verkeersdrem pel niet hoog genoeg kon gaan om het autoverkeer in de binnen stad in te dammen. Stadsbe stuurders bijvoorbeeld. 1 vtf k De voorzitter van de Stichting Leidse Binnenstad, drs. J.P. van der Reyden: "Ik ga geen winkels en bedrijven aflopen om geld binnen te krijgen". Het Leids City Centrum (de belan genvereniging van binnenstads winkeliers), de Kamer van Koop handel, de universiteit, de VW, het Hoogheemraadschap van Rijnland, het marktwezen, het grootwinkelbedrijf, de vakbewe ging, al deze organisaties ver enigden zich onder vlag van de Stichting Leidse Binnenstad. Een club van zwaargewichten, zogezegd. Het voorzitterschap daarvan is geen sinecure. Dat hebben twee voorgangers van Van der Rey den ondervonden. Allereerst was daar de oud-wethouder me vrouw N.A. den Haan-Groen (partijkleur: WD), die tegen woordig burgemeester van Voor burg is. Vervolgens, van augus tus 1977 tot oktober 1980 prof. dr. A. Kraal (eveneens WD) die "het zorgen dat men elkaar niet in de haren vliegt" als een be langrijk streven zag, blijkens een interview met hem in 1977. Wel licht is hem dat gelukt. In elk ge val heeft de stichting de laatste jaren maar weinig openlijke po gingen gedaan om van haar be staan blijk te geven. Come-back Nu dan een CDA'er aan het roer van de Stichting Leidse Binnen stad. Een verrassende come back van Van der Reyden (54) in het selecte gezelschap dat in Lei den de politiek maakt en beïn vloedt. Nadat hij voorzitter van zwemvereniging LZC was ge weest en vooral na de als turbu lent te kenschetsen periode waarin hij namens de Sportstich ting niet naliet de gemeente las tig te vallen (van 1964 tot 1970) "ontvluchtte" hij deze stad naar eigen zeggen min of meer in 1974. Toen namelijk dreigde Van der Reyden in de Leidse ge meenteraad te komen, namens het CDA, sectie CHU. De ver houdingen waren in die jaren dusdanig dat het CDA in de op positie werd gedrongen en, net als nu, op minimale invloed in de gemeenteraad kon gaan rekenen en dat is iets waarop Van der Reydens kompas nimmer afge steld is geweest. "Ik ben toen echt gaan zoeken naar een huis in Oegstgeest", zegt hij nu. Het lukte hem een niet onaardige wo ning aan de Terweeweg te ver werven en daaraan heeft het hui dige raadslid Wim Bleijie dus min of meer zijn politieke carriè re te danken: hij mocht in plaats van Van der Reyden zitting ne men in de Leidse gemeenteraad. Inmiddels is Van der Reyden in zijn tegenwoordige woonplaats toch raadslid geworden, maar hij kijkt daar niet met onverdeeld genoegen tegen aan en heeft in middels besloten die zetel vol gend jaar mei te ontruimen. De tijd die daarmee vrijkomt zal hij hard nodig hebben. Het voorzit terschap van de Stichting Leidse Binnenstad vereist zijn aan dacht, maar ook zijn baan, alge meen secretaris van het Verbond Nederlandse Groothandel die hem nogal eens in het buitenland doet vertoeven, het lidmaat schap van de SER (als plaatsver vanger van Dreesmann, de part ner van Vroom), het voorzitter schap van het Zilveren Kruis, het bestuurslidmaatschap van de Vereniging voor Christelijk Voortgezet Onderwijs en straks wellicht ook van het Academisch Ziekenhuis Leiden slorpen de nodige tijd,op. "Het voorzitterschap van de Stich ting Leidse Binnenstad heb ik niet geambieerd", zegt Van der Reyden. "Het paste eigenlijk niet in mijn plaatje. Ik had het hoofd stuk Leiden afgesloten. Ik zoek ook geen bekendheid in Leiden. Ik zit door mijn werk om de ha verklap in het buitenland. Daar bij past eigenlijk geen functie waarmee je nogal lokaal-gebon den bent". Het initiatief om eens bij Van der Reyden aan de bel te trekken, is uitgegaan van mr. K.J. Cath, de voorzitter van het college van bestuur van de uni versiteit. "Op dat moment", zegt Van der Reyden "kwam het on gelegen. Het was in de nadagen van het werk voor de program commissie van het CDA, waaruit voor mij een politieke carrière had kunnen voortvloeien. Dat is niet gebeurd". Waarmee het jawoord van Van der Reyden aan de Stichting Leidse Binnenstad nog niet direct uit diens mond kwam. Zover was het pas na een gesprek met de voorzitter van de Kamer van Koophandel, A. Koningsveld. "Hij zat nogal in de puree en drong erg aan, omdat de stich ting al een jaar geen voorzitter meer had". Links en rechts Korte gesprekken links (met o.a. wethouder Waal) en rechts (met o.a. burgemeester Goekoop) hiel pen Van der Reyden over de brug. Dat wil zeggen: voorwaar delijk. wat hem betreft. En ook zal zijn neiging om juist dan het roer van een schip te vatten, wanneer het zwalkt, een rol heb ben gespeeld. Voorwaardelijk dus. Want: "Als je kijkt naar de groeperingen die een bestuurslid in de stichting mogen aanwijzen, dan zit daar te weinig gewicht in. Dat geldt niet voor het LCC, maar dat bijvoor beeld een bankddirecteur als vertegenwoordiger van de rest van het bedrijfsleven aangewe zen kan worden, vind ik niks. In plaats van de banken - hoeveel heb je er nu eigenlijk in het cen trum - hoort de Leidse Vereni ging van Industrie (LVI) erin". "Dan het grootwinkelbedrijf' (ge dacht moet worden aan vestigin gen als V en D, P en C, C en A e.d.-red.). "De Raad voor het Grootwinkelbedrijf afdeling Rijnland moet kenbaar maken als een eenheid te willen optre den. Brummer van P en C moet echt die pet opkrijgen: als hij iets in het bestuur zegt, dan is dat niet mijnheer Brummer van het grootwinkelbedrijf P en C, maar dan spreekt iemand namens de organisatie van het grootwinkel bedrijf. Net als bij het LCC. Van Egmond zit namens het LCC in de stichting, maar hij koppelt te rug. Dat gebeurt nu bij de Raad voor het Grootwinkelbedrijf niet". Dat was voorwaarde num mer 2. "Ik heb tegen Cath gezegd: het LVI moet erin, maar ook het col lege van bestuur van de universi teit moet er zelf in zitten. Cath dus, of, als dat nog kon, Koppe laars. Ik heb veel waardering voor de ambtenaar die nu na mens de universiteit in de stich ting zit, maar ik moet beleids- hebben". resseerd is in de materie. Die gaat de secretarisfunctie vervul len en alle belangrijke vergade ringen aflopen". "Nee hoor, er is veel werkloosheid, juristen zijn tegenwoordig niet meer zo duur". Singels Het stellen van voorwaarden is één ding, het vervullen daarvan een ander. Het zal geen verbazing wekken dat Van der Reyden zijn contacten ter stede en in het land hier en daar gebruikt om te sti muleren dat zijn wensen worden uitgevoerd. Zijn we er dan? Nee. "De inning van de gelden. Ik ga geen winkels en bedrijven aflo pen om geld binnen te krijgen. Er moet een vaste geldstroom komen, naast de subsidie van de gemeente, daar moeten vaste af spraken over bestaan. Rond de 40.000 gulden moeten we ter be schikking hebben. Dan wil ik een jonge afgestudeerde, bij voorbeeld een jurist, die geïnte "Er is nog een voorwaarde. De stichting beperkt zich nu tot het gebied binnen de singels. Dat le vert in de praktijk problemen op. De Doezastraat bijvoorbeeld ligt dan wel binnen de singels, maar is geen lid van het LCC. De Mors- weg en de Lage Rijndijk vallen er helemaal buiten, terwijl ze al les te maken hebben met de bin nenstadsproblemen. Zoals dat geldt voor de bedrijven die uit de binnenstad moeten worden ver plaatst. Daarom moet de LVI er in en daarom moeten of naast het LCC andere winkeliersvereni gingen in de stichting, of het LCC moet zijn gebied uitbrei den". De tijd dat bestuursleden van de Stichting Leidse Binnenstad bij de redactie van deze krant kwa men informeren of er de laatste weken nog iets bijzonders in Lei den was gebeurd, lijkt met de komst van Van der Reyden ach ter ons te liggen. En wat hem be treft ook de tijd dat de stichting achteraf nog eens reageerde op gemeentelijke plannen die met een A begonnen en met een Z eindigden. "Kijk, als B en W zover zijn dat ze een voorstel doen aan de raad. dan ben je te laat. Dan heeft de politiek zich in feite al uitgesproken". Dus ge sprekken in een vroeg stadium met de beleidsmakers, ambtena ren en wethouders. Van der Rey den heeft zijn eerste confronta ties met PvdA-wethouder Waal (ruimtelijke ordening en ver keer) achter de rug. "Een intelli gent man", zegt hij. "Ik kan dat waarderen, maar misschien is hij voor sommigen te intelligent. Dat werkt dan weer in zijn na deel". "Ik ga niet meer met Waal praten over het verkeerscirculatieplan deel één en twee. Die zijn aange nomen door de raad. Deel drie zit er aan te komen, maar is op som mige punten al verwezenlijkt. Dat zijn voor mij feiten, daarover ga ik niet tegen Waal aanschop pen. Waar ik wel met hem (en met wethouder Fase ook) over wil praten, dan zijn de parkeer problemen. Je zult mij niet horen zeggen: de Brecstraat mag nooit dicht. Ik geloof zelfs dat we grote delen van de binnenstad zo niet autovrij, dan toch autoluw moe ten maken. Maar zorg dan wel, dat je met de auto tot vlakbij die straten kan komen. Door middel van parkeergelegenheid in de buurt. Neem het Rapenburg Dat is toch geen gezicht, al dat blik. Dat had autovrij moeten zijn. Maar dan hadden er op het Doe lenterrein niet 33 woningen ge bouwd moeten worden - die hadden wel ergens anders kun nen staan - maar een parkeerga rage. En zorg ervoor dat de par keergelegenheid netjes is inge richt. Datje niet met een deuk in je auto van de Kaasmarkt hoeft weg te rijden". "Niet dat dat mij persoonlijk iets doet, ik heb van de week voor mijn kantoor mijn auto nog te gen een boom aangezet. Maar de mensen willen dat nu eenmaal". Initiatieven De Stichting Leidse Binnenstad moet meer zelf initiatieven ne men vindt Van der Reyden, stu dies laten verrichten "Een van de vragen die ik mezelf regelma tig voorhoud, is: moeten we ver baasd zfjn dat er zoveel werk loosheid is onder de jongeren in Leiden. Leiden heeft in het verle den geprobeerd zowat alle on- derwijsnchtingen aan te trekken die er bestaan Dat is gelukt. Hoi, hoi. Maar niemand heeft zich af gevraagd: wat moeten we met al die leerlingen als ze van school komen7 Hebben we er behoefte aan? Wat spuwen we er allemaal uit? Dat is hetzelfde als een uni versiteit die er alsmaar artsen uitspuwt". "De werkloosheid van over tien jaar is makkelijk te voorspellen Maar je kunt ook proberen werk gelegenheid te zoeken. Afstu deerprojecten, scripties aan de Leidse universiteit, moeten bij voorbeeld daar over gaan. Dan doet de universiteit ook eens iets voor de Leidse bevolking". Het stemgeluid van Van der Rey den, waarin de twijfel die er wel licht is, zelden doorklinkt, heeft geruime tijd diens werkkamer in het centrum van Den Haag ge vuld. Daar hoort een voorzitter van de Stichting Leidse Binnen stad niet te worden gefotogra feerd De Molensteegbrug wordt uitgekozen, een plek die Van der Reyden als zoon van een wasse rij-eigenaar aan de Vliet perfect kent. Bovendien is hij er in zijn leven al driemaal van af gereden Tijdens het maken van de foto ontwaart een Leidse burgeres Van der Reyden en grijpt de ge legenheid aan om al haar onge noegen over het studentenwezen luidkeels kenbaar te maken Over fietsen die links en rechts bij het station worden gestald. Over meubels die op straat wor den gezet. "Waarom doet dat CDA déAr nou niet iets aan", roept ze. "Maar het CDA zit toch niet in B en W. Daar kan ik toch niets aan doen", antwoordt Van der Rey den. In het volle besef geheel on schuldig te zijn. JOHN KROON LEIDEN - Net als in voorgaande jaren wordt ook dit keer bij jongerenver eniging Augustinus aan het Rapenburg een grote Kert-In gehouden. Gedurende de twee kerstdagen staat het gebouw open voor iederen die Kerstmis wat anders wil vieren. Augustinus heeft voor het opzetten van alle activiteiten nog mensen nodig: voor de organisatie die nu moet beginnen en medewerkers voor de kerstdagen zelf. Wie mee wil helpen of nog wat nadere informatie wil, kan contact opne men met het bestuur van Augustinus (tel. 121531). Ook Loes Bellaart (132998) en Martha Baalbergen (120932) kunnen gebeld worden. Het parkeerterrein van het Hoogheemraadschap aan de Boommarkt. LEIDEN Tussen de Stichting Leidse Binnenstad en het Hoog heemraadschap van Rijnland zijn vergevorderde onderhande lingen gaande over het gebruik van het parkeerterrein van Rijn land aan de Boommarkt. Het is de bedoeling dit terrein, dat aan ongeveer veertig auto's plaats- biedt, voor het publiek open te stellen op donderdagavond - de koopavond en op zaterdagen. Zowel het hoogheemraadschap als de stichting bevestigt dat de on derhandelingen lopen. De "goe de wil" is aanwezig, meldt de ad viseur van de stichting, dr A. Berkhout, secretaris van de Ka mer van Koophandel Het is de bedoeling dat de Stichting Leid se Binnenstad het parkeerrter- rein op donderdagavond en za terdag in beheer neemt. Onder zocht wordt nog hoe een en an der juridisch moet worden gere geld. De stichting krijgt tot plicht het terrein telkens weer leeg "over te dragen" aan het hoogheemraadschap. Het streven is erop gericht het par keerterrein nog voor Sint Nico- laas aan het winkelend publiek ter beschikking te stellen LEIDEN De universiteit van de Chinese hoofdstad Peking, wil met ingang van het volgend studiejaar een studie Nederlands bieden. Ze heeft een delegatie van de Leidse universiteit verzocht die mogelijk heid te verzorgen m samenwerking met het ministerie van onderwijs en wetenschappen Dat zou kunnen door een docent Nederlandse taal naar Peking uit te zenden. Met dit bericht is een delegatie van de universiteit teruggekeerd van een bezoek aan China op uitnodiging van de universiteit van Peking. Voor zitter Cath van het college van bestuur werd vergezeld van de rcctor- magnificus Kassanaar, de directeur van het sinologisch instituut Zur- cher en de directeur van het bureau buitenland Teller Doel van het bezoek was de samenwerking tussen beide universiteiten uit te werken. Daarbij bleek, dat het door Nederland geschonken talen- laboratorium al in gebruik is De belangstelling van Peking richt zich in eerste instantie op een uitwisseling met het sinologisch instituut en op enkele specialismen van de faculteit der wiskunde en natuurwetcn schappen. De Leidse delegatie kreeg na de besprekingen in Peking in andere plaat sen een goed beeld van de opzet en de organisatie van het onderwijs in China. "We zijn onder de indruk van de kwaliteit en het niveau, waarop er wordt gewerkt. In het bijzonder aan de universiteit van Peking De president van deze instelling, Zhang Longxiang. is van plan volgens jaar een tegenbezoek aan Leiden te brengen. kinderen van vijf tot twaalf jaar tn de herfstvakantie het volgende programma ge maakt Maandag handenar- beidactimteiten Dinsdag vossejacht. Woensdag een dagje naar Duinrell Donder dag rtuwertjeskermis. Vrij dag de film Roodkapje en de Boze Wolf Bingo Herfstvakantie Speeltuinvereniging Rondom de Maredijk organiseert aan staande maandagavond weer een bingo-avond. Het geheel begint om acht uur en vindt plaats in het clubhuis aan de Maredijk.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3