LEIDSCH DAGBLAD PvdA-informateur verwacht Tv-reclame om zeven uur keert terug T axicliaufïeiir vermoord Intensieve samenwerking neo-nazistische groepen Mijnramp Japan: 50 doden Prijzen van olieprodukten niet omhoog Dajan (66) overleden Van den Berg pal achter Den Uyl Regeringspartijen willen lijmpoging ZATERDAG 17 OKTOBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36604 Directeur G Koopman Hoofdredacteur AAM. Schuurmans Ad|.-hooidredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN B*mu me Sogei 1 2311 BG leden Voor Wmn cototon DEN HAAG (GPD) - De prij zen van de olieprodukten blijven tot 1 november onge wijzigd. Dat heeft minister Terlouw (economische za ken) besloten. Het ligt wel voor de hand dat er op die da tum enkele verlagingen kun nen worden doorgevoerd. Daarover wil de bewindsman voor die tijd echter eerst met de oliemaatschappijen over leggen. Uitgevers tijdschriften huiverig DEN HAAG (GPD) Er komt weer tv-reclame rond het tv-journaal van zeven uur 's avonds. Minister Van der Louw heeft daartoe besloten in het kader van de uitbrei ding van de STER-zendtijd van drie tot zes uur per week. De uitbreiding, waartoe een voorstel bij de Tweede Kamer is ingediend, moet per 1 januari 1983 ingaan. De reclame rond het nieuws van zeven uur is in 1978 afge schaft na aanneming in de Tweede Kamer van de motie- Scholten (CDA). De tv-reclame op die tijd van de dag zou schadelijk zijn voor jonge kijkers. Vorig jaar heeft een ka mermeerderheid zich uitgesproken voor herstel van de vroegere situatie. Minister Van der Louw wil per 1 januari 1983 niet onmiddel lijk overgaan tot invoering van de volle zes uur reclame per week. De uitbreiding zal geleidelijk plaatsvinden. Hiermee wordt tegemoet gekomen aan de bezwaren van de dagblad- en tijdschriftuitgevers tegen de uitbreiding van de etherreclame. De minister acht een compensatie voor de dagblad- en tijdschriftuitgevers mogelijk maar doet in zijn wetsontwerp geen voorstellen over de uitwer king van zijn gedachte. De uitgevers van tijdschriften in Nederland zijn beducht voor uitbreiding van de etherreclame. Zij vrezen dat de inkomsten uit advertenties daardoor nog verder zullen da len, in een periode waarin toch al veel tijdschriften in fi nanciële moeilijkheden verkeren. De uitgevers van tijdschriften, verenigd in de NOTIJ, zien dit jaar de gemiddelde omzet relatief met 4,5 procent da len. Die daling wordt voor het grootste deel veroorzaakt door terugloop van de advertenties. Volgens drs. C. J.J. Schellens, voorzitter van de NOTU, zal die daling zich vol gend jaar voortzetten met ongeveer hetzelfde percentage. Om de kostenstijgingen te kunnen opvangen, zullen de tijdschriften hun abonnementsprijzen en advertentietarie ven daarom moeten verhogen. Maar een te sterke stijging zal, zo vreest men, zowel lezers als adverteerders kosten. Een uitbreiding van de STER-zendtijd zal volgens de NO- TU-voorzitter zonder twijfel ten koste gaan van de tijd schriften. De NOTU ziet weinig in een compensatierege ling zoals destijds bij de invoering van de STER is gehan teerd. De tijdschriftenuitgevers zouden liever zien dat een eventuele uitbreiding van de algemene zendtijd gefinan cierd wordt uit verhoging van de luister- en kijkgelden, een standpunt waarmee de NOTU op dezelfde Ujn zit als de Nederlandse dagbladpers. TEL AVIV (ANP) - Mosje Dajan, een van Israels bekendste politi ci en legerleiders is gisteren aan een hartaanval overleden. Dajan, die 66 jaar werd, overleed in een ziekenhuis in Tel Aviv. Een woordvoerder van de regering heeft laten weten dat D^jan aan staande zondag een staatsbegra fenis zal krijgen. Dajan was een van de eerste in Pa lestina geboren Israëli's die een hoge positie bekleedde in de in 1948 gestichte staat. Hij werd chef-staf van het leger en had een belangrijk aandeel in de Israëli sche invasie van Egypte in 1956. Van 1967 tot 1974 was hij minis ter van defensie en tenslotte werd hij minister van buiten landse zaken in de eerste rege ring-Begin. Op 21 oktober 1979 trad hij af en verklaarde zich niet meer met politiek te zullen bezighouden. Bij de verkiezingen van de afge lopen zomer verscheen hij echter weer op het politieke toneel als onafhankelijk kandidaat. Het succes van zijn verkiezingscam pagne was niet erg groot, rfiijn partij behaalde slechts twee van de 120 beschikbare zetels. De éénogige Dajan werd als minis ter van defensie luid geprezen voor de succesvolle zesdaagse oorlog in 1967, maar werd bedol ven onder kritiek na de Yom Kippoer-oorlog zes jaar later. In die strijd werd Israël in het begin volledig overrompeld. (Zie ook pagina 9) DEN HAAG (GPD) - PvdA-voor- zitter Max van den Berg peinst er niet over zijn politiek leider Den Uyl te laten vallen om de breuk in het kabinet te helpen lijmen. Wie de oplossing van de proble men daar zoekt, begeeft zich bui ten de politieke werkelijkheid, aldus Van den Berg. In politiek Den Haag, vooral in kringen van de coalitiepartners CDA en D'66, gaan stemmen op die beweren dat alleen het terug treden van Den Uyl de huidige broze coalitie van de definitieve ondergaan kan redden. Den Uyls „drammerigheid" over zijn werkgelegenheidsplan zou de sfeer in het kabinet te zeer ver zieken om genezing mogelijk te maken. Max van den Berg: „Het partijbe stuur heeft vrijdagavond grote waardering uitgesproken voor de manier waarop Den Uyl bin nen het kabinet heeft geope reerd. Daarmee is zijn politiek leiderschap nadrukkelijk beves tigd". Volgens de PvdA-voorzit- ter blijft de party Den Uyl door dik en dun steunen, ook wanneer een informateur tot de slotsom mocht komen dat alleen het te rugtreden van Den Uyl tot een oplossing zou leiden. „Dat zou dan een foute conclusie zijn", al dus Van den Berg. DEN HAAG (GPD) - In politiek Den Haag wordt de benoe ming verwacht van een PvdA-informateur die moet pro beren de breuk in het tweede kabinet Van Agt te lijmen. De voorzitters van de drie regeringsfracties in de Tweede Kamer hebben de koningin geadviseerd iemand van PvdA-huize aan te wijzen die het gisteren in alle vroegte gevallen kabinet moet reconstrueren. DEN HAAG (GPD) Kamervoorzitter Dolman was één van de adviseurs die gisteren bij koningin Beatrix werden ontboden. Voordat hij paleis Lange Voorhout kon binnengaan, moesten eerst een paar handtekeningen jagers tevreden worden gesteld. Volgens Duitse inlichtingendienst BONN (ANP) - De interna tionale samenwerking tussen neo-nazistische or ganisaties in verschillen de landen is nog nooit zo intensief geweest als op het ogenblik. Dat signa leert een rapport van de Westduitse inlichtingen dienst (de 'Bundesverfas- sungsschutz') aan het mi nisterie van binnenland se zaken in Bonn. Vroeger onderhielden deze organi saties vooral 'bilaterale betrek kingen', maar tegenwoordig zijn ze veelal 'multilateraal' georgani seerd. Er bestaat zoiets als een 'neo-nazistische internationale', zo menen de opstellers van het rapport. De Westduitse experts geloven niet dat er binnen de beweging een soort terrorisme-centrale be staat. Wel komt het steeds meer voor dat deelnemers aan interna tionale bijeenkomsten van neo nazi's gegevens uitwisselen over het verkrijgen van wapens, mu nitie en explosieven. Ook wor den daar wel plannen voor aan slagen besproken. De coördina tiecentrale van de neo-nazi's ligt volgens de dienst bij de FNA (Europese Nationalistische Fas ces) in Parijs. Van daaruit wor den contacten onderhouden met neo-nazistische bewegingen in Oostenrijk, Spanje, Frankrijk, de Benelux, West-Duitsland, Groot- Brittannië en Zwitserland, aldus het rapport. De gegevens van de inlichtingen dienst zijn deels afkomstig van huiszoekingen die in maart jl. werden uitgevoerd bij neo-nazis tische sympathisanten in alle de len van de bondsrepubliek. Uit de in beslag genomen documen ten blijken ook de bedoelingen van de neo-nazistische voorman nen. Zo staat er in het blad 'Ns- kampfruf, dat illegaal in de Bondsrepubliek werd geïmpor teerd, een oproep van de Duits- Amerikaanse 'führer' Gary Rex Lauck dat de beweging geen her vormingswerk heeft onderno men maar een 'werk van politie ke vernietiging. Ons doel is niet de omverwerping van een regi me, maar de liquidatie van een systeem'. n een andere circulaire spoort de Duits-Canadees Ernst Christoph Zuendel, leider van de 'buiten landse tak van de NSDAP' aan tot gewelddaden tegen de 'bon zen' van de sociaaldemocrati sche SPD, en tegen de 'Zionisten die hen manipuleren'. Hy vraagt ook om het opstellen van lijsten van dergelijke 'bonzen', van linkse priesters en communis ten', die zich op zekere dag voor hun daden zullen moeten verant woorden'. 'Hen zal dan recht worden gedaan uit de loop van het geweer'. In de loop van de middag ontving de koningin de gebruikelijke po litieke adviseurs. Eerst kwam mr. W. Scholten (vice-president van de Raad van State) Daarna volgden dr. Th. Thurlings (voor zitter Eerste Kamer), dr. D. Dol man (voorzitter Tweede Kamer) en de fractievoorzitters Lubbers (CDA), Meijer (PvdA), Brink horst (D'66) en Wiegel (WD). Lubbers, Meijer en Brinkhorst me nen dat de breuk niet definitief hoeft te zijn. Zij wezen erop dat de ministers collectief hun porte feuilles ter beschikking hebben gesteld en dat niet alleen de PvdA-ministers zijn opgestapt. Blijkbaar zien de ministers zelf ook nog ruimte voor een lijmpo ging, aldus de drie fractieleiders. Zij hebben de koningin dan ook in deze richting geadviseerd. De drie fractievoorzitters waren het erover eens dat de te benoe men informateur een „boedelbe schrijving" (Meijer, Brinkhorst) moet opstellen van de financiële situatie van ons land. Aan de hand daarvan kan dan gepro beerd worden de financiële te genvallers te verwerken en op basis van het bestaande regeer akkoord met nieuwe beleids voorstellen te komen. Zij voelden geen van drieën voor openbreking van het regeerak koord, omdat dat de basis van het kabinet zou veranderen en daarmee de verhouding tussen de drie regeringspartijen, aldus Lubbers. Om dezelfde reden werden voorlopig alle ideeën over het veranderen van de per soonlijke samenstelling van het kabinet van de hand gewezen. In politiek Den Haag werd vooral gesproken over een vertrek van PvdA-minister Den Uyl. Oppositieleider Wiegel (WD) wijst lijmpogingen af. „Dat zou alleen maar leiden tot weer een nieuw wankel compromis. En wantrou wen lijm je niet weg". Hy advi seerde de koningin drie wijze mannen te benoemen die een na tionaal plan moeten opstellen de gezondmaking de Hij noemde daarbij de namen van Zijlstra (CDA, president van De Nederlandsche Bank), Duisen- berg (PvdA, directeur van dezelf de bank) en Witteveen (WD, oud-minister van financiën). Op basis van dat plan moet dan aan partijen gevraagd worden of zy het willen helpen uitvoeren, al dus Wiegel. Hij verwachtte overi gens dat de PvdA dan nee zal zeggen. Wanneer deze eerste mogelijkheid niet haalbaar zou blijken wil Wie gel dat er vervroegde verkiezin gen uitgeschreven worden. (zie ook pagina 7) A0& 32 PAGINA'S Prof. Couwenberg "Referendum nodig over kernwapens" PAGINA 17 Dinsdag geding NOS legen actie "Solidariteit saboteert" Hans Kraay in sectiebestuur (Van een onzer verslaggevers) ROELOFARENDSVEEN De 64- jarige Amsterdamse taxichauf feur Jan Scholts is vannacht omstreeks drie uur op de oprit bij rijksweg 4 ter hoogte van Roelofarendsveen door messte ken om het leven gebracht. De Amsterdamse politie heeft in verband met de moord drie jon gelui gearresteerd, afkomstig uit Luxemburg, België en Ma rokko. De jongelui van 17, 18 en 24 jaar zouden op geld uit zijn geweest. Ze zijn vroeg in de morgen met taxichauffeur Scholts richting Den Haag gereden. Ter hoogte van Roelofarendsveen zou een ruzie zijn ontstaan, waarbij de chauffeur door messteken dode: lijk werd verwond. Het lijk van het slachtoffer werd vervolgens in een sloot gedeponeerd. De drie buitenlanders reden daar op met de taxi terug naar Am sterdam. In de hoofdstad namen zij een an dere taxi. De chauffeur zag dat een van de drie bloed op zijn kleding had. Hij waarschuwde daarop de politie die het drietal arresteerde. Zij worden op dit ogenblik door de Amsterdamse politic verhoord. Het hoofdbestuur van D'66 be schouwt het als kiezersbedrog indien nu, zonder nieuw man daat van de kiezers, wordt terug gekomen op de keuze die de par tij vóór de verkiezingen in mei van dit jaar heeft gemaakt. Die keuze is een regeringscombina tie. waarin CDA. PvdA en D'66. Dit staat in een verklaring van het Hoofdbestuur van D'66 De verklaring is vanmorgen vrijge geven. Het hoofdbestuur dringt er bij de drie partyen op aan al het moge lijke te doen om een herstel van de regeringssamenwerking en een "reconstructie" van een ka binet CDA, PvdA en D'66 moge lijk te maken Droog Het blijft droog met een temperatuur van ongeveer 10 graden. Eerst is er weinig wind, maar later moet reke ning worden gehouden met matige oostenwind, windkracht 4. De ver wachting voor morgen tot en met woensdag: perioden met zon, tempera tuur 12 graden, maar ook af en toe buien. 18 oktober 1981 Zon op: 07.10 uur, zon onder: 17.40 uur. 19 oktober 1981 Zon op: 07.11 uur, zon onder: 17.38 uur. Maan op: 22.28 uur, maan onder: 14.06 Waterstanden Katwijk: hoogwater 7.01 en 19.14 uur, laagwater 2.30 en 15.03 uur. TOKIO (AP) - Ruim vijftig mijn werkers zijn om het leven geko men en acht moesten met vergif tigingsverschijnselen in een zie kenhuis worden opgenomen, na dat in een kolenmijn op het Noordjapanse eiland Hokkaido een dodelijk gif in de mijngan- in-en verkoop.taxatie van oude en antieke juwelen zilveren voorwerpen aantrekkelijke nieuwe sieraden gen was gestroomd. De politie verklaarde dat een nog onbe kend aantal mijnwerkers op een diepte van meer dan 3.000 meter in de mijn zit opgesloten. Voor hen bestaat geen hoop meer. Het gaslek ontstond vlak middaguur in een mijn in Yut nabij Sapporo, 800 km ten den van Tokio. Zes jaar geleden zijn bij een soortgelijk ongeluk in dezelfde mijn vijf mensen ge dood. De politie verklaarde dat op het moment van het ongeluk dan 800 mensen in de mijn het werk waren. Reddingsploe gen proberen de opgesloten mijnwerkers te bereiken. De oor zaak van het ongeluk is nog on bekend Er zou zich geen ont ploffing hebben voorgedaan. PROFITEER ERVAN! GftOENEVELD Verkoop iedere dinsdagmorgen tot 13.00 uur in de Groenoordhallen Kulkenpotenper 5 kg. 25,- normale winkelprijs 37,50 kuikenfiletper kg. 13,- normale winkelprijs 19,- kulkendrumstlcks per kg 8,- normale winkelprijs 12.- kulkenlever botermals per kg 4,- normale winkelprijs 8.- eitra vakantievoordeel: 2 kg heerlijk gekrulde t.v.-hap jes om te bakken, te grillen of te friturenf 9,50 if LEIDSCH DAGBLAD Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel. S v p. bon ingevuld in een open enveloppe zonaer postzegel opsturen neerLeidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1