Rellen krakers in binnensteden Is Den Uyl de hoofdschuldige? Van Mierlo mag zwijgen CPN'er niet naar de PTT Koos H. beschuldigt vriend Onderzoek Azivo-fraude Terlouw eist verlaging prijzen Groningen en Amsterdam onrustig «HlhliMilTilifl Haagse portier verbreekt zwijgen PAGINA 7 VRIJDAG 16 OKTOBER 1981 DEN HAAG (GPD) - Vol strijdlust heeft, Koos H. (31) zich gisteren bij de rechtbank in Den Haag verweerd tegen de sterk gerezen vermoedens dat hij in 1979 en 1980 drie meisjes zou hebben vermoord. De Haagse portier be schuldigde de al wegens ver krachtingen en bankovervallen veroordeelde Freddy de B. (30) ervan de moord op Emy den Boer (18) uit Schiedam op het ge weten te hebben. Wie Thialda Visser 11uit Den Haag en Edith Post (12) uit Wassenaar heeft ge dood is voor Koos een raadsel. In felle bewoordingen hekelde de verdachte het onderzoekteam van de politie, dat ze hebben ge weigerd ontlastende verklarin gen en aanwijzingen van zijn on schuld in het onderzoek te be trekken. Verder zou een recher cheur hem onder zware druk tot een bekentenis hebben willen dwingen en zou hij Koos, in ruil voor cocaine, verleid hebben de moorden toe te geven. Had de verdachte drie zittingen niet willen praten, op de vierde dag van het proces verbrak hij Deze eindigde met vannacht het gooien van rookbommen in het pand in de Blasiusstraat en het vernielen van auto's. De actie van de ongeveer 2500 de monstranten was gericht tegen het oppakken van vier krakers na het incident in de Blasius straat en tevens tegen het achter wege blijven van een politioneel ingrijpen in de Jan Luyken- straat, waar een gekraakt pand door de eigenaar zou zijn ont ruimd met behulp van een knok ploeg. Het ging daarbij om het voormali ge woonhuis van de failliet ver klaarde en wegens malversaties tot vier jaar celstraf veroordeelde ex-notaris J.S. De politie dreigde gisterochtend wel uit te rukken om het pand weer ter beschik king te stellen van de krakers die daar ongeveer sinds een jaar wo nen. De nieuwe huurder voor kwam dit echter, door op het laatste moment een kort geding aan te spannen bij de rechtbank in Den Haag. Wanneer het ge ding woprdt gehouden in nog niet bekend. Gedaagde is de staat der Nederlanden dan wel "Geen oefeningen bij Weert" DEN HAAG (ANP) - D'66 vindt dat minister Van Mierlo (defensie) met onmiddellijke ingang alle militaire oefeningen moet ver bieden in de waardevolle urnen- gebieden in de Boshoverhei in Weert. In schriftelijke vragen zeggen de democratische parlementariërs mevr. Cotterell en Veldhuizen dat, in strijd met de monumen tenwet, in beschermde delen van het gebied regelmatig voertuigen aanwezig zijn en schuttersputjes worden gegraven. WEERRAPPORTEN Amsterdam mist 10 2 0 De Bilt zwaar bew. 9 0 0 Deelen mist 9 0 0 Eelde licht bew. 10 2 0 Eindhoven mist 8 12 Den Helder licht bew. 10 3 1 Rotterdam zwaar bew. 9 2 0 Twente licht bew. 9 10 Vlissingen regenbui 9 8 1 Zd. Limburg mist 8 0 5 Aberdeen zwaar bew. 10 3 0 Athene onbewolkt 18 Barcelona onbewolkt 25 13 0 Berlijn licht bew. 9 3 0 Bordeaux mist 18 12 2 Brussel zwaar bew. 8 2 2 Frankfort mist 8 2 24 Genève zwaar bew. 19 11 3 Helsinki zwaar bew. 9 1 4 Innsbruck zwaar bew. 17 7 1 Klagenfurt onbewolkt 20 5 0 Kopenhagen onbewolkt 10 5 0 Lissabon onbewolkt 25 14 0 Locarno onbewolkt 18 5 0 Londen mist 9 12 Luxemburg zwaar bew - 3 - Madrid onbewolkt 28 8 0 Malaga onbewolkt 24 14 0 Mallorca licht bew. 27 13 0 München regen 17 6 5 Nice onbewolkt 26 13 0 Oslo onbewolkt 9 2 0 Rome half bew. 24 19 0 Split licht bew 20 16 11 Stockholm mist 9 2 0 Wenen zwaar bew. 10 10 04 Zurich zwaar bew. 17 10 5 Casa Blanca zwaar bew. 26 17 0 Las Palmas licht bew. 26 20 0 Tel Avjv onbewolkt - 19 - Tunis onbewolkt 30 17 0 het stilzwijgen. Wat hem te doen stond was het weerleggen van de zeer belastende verklaringen van drie getuigen, die, merkwaardig genoeg, door de verdediging wa ren opgeroepen. Koos wekte de indruk zijn verweer goed te heb ben voorbereid. Het dossier, zo bleek, kende hij vrijwel van bui ten. Netjes gerangschikt lagen de voor hem aanvechtbare proces sen-verbaal op de verdachten- bank en op het hekje. Uit het sporenonderzoek was ge bleken dat Emy den Boer op de zolder was doodgeschoten. Koos beweert nu dat zijn vriend Fred dy de B. het meisje had omge bracht. Bij het lezen van het dos sier herinnerde hij zich een ge sprek met Freddy in een nacht club waarbij zijn vriend hem zou de Amsterdamse officier van jus titie, die opdracht heeft gegeven het panmd ten behoeve van de krakers te ontruimen. Het pand in de Jan Luykenstraat verwisselde in juni van eigenaar en was toen al bezet door kra- DEN HAAG (GPD) - De Neder landse consument moet het in zijn aankopen kunnen merken dat de invoer uit België, Luxem burg, Denemarken, Ierland en vooral uit Frankrijk en Italië goedkoper is geworden als ge volg van de herwaardering van de gulden. Minister van econo mische zaken Terlouw zal het be drijfsleven eventueel met specia le maatregelen tot prijsverlagin gen dwingen. In het verband van het Europese Monetaire Systeem (EMS) wer den onlangs besluiten genomen die er toe leidden dat de Franse franc en de Italiaanse lire ten op zichte van de gulden en van de Duitse mark met 8,5 procent in waarde daalden, en de Belgisch- Luxemburgde franc, de Deense kroon en het Ierse pond 5,5 pro cent goedkoper werden. Invoer uit deze landen zou daardoor voordeliger moeten worden. Minister Terlouw verlangt van het bedrijfsleven dat het de voorde len van de revaluatie ten volle aan de Nederlandse consument door geeft. In de televisierubriek Brandpunt liet hij gisteravond weten dat hij de Economische Controle Dienst (ECD) opdracht heeft gegeven er op toe te zien dat produkten die door de her waardering van de gulden goed koper zouden kunnen worden, ook inderdaad in prijs dalen. hebben opgebiecht: ik heb haar door de kop en door d'r hart ge schoten". „Uit de stukken", zo zei de verdachte, „maakte ik op dat het dat meisje moet zijn ge weest". En heftig geëmotio neerd: „Ik ben ervan overtuigd dat Freddy die moord heeft ge pleegd" Deze lezing over de fei ten staat haaks op die van de ge tuige Freek van Bruggen, een vriend van Freddy. Hij had op de derde zittingsdag precies het te genovergestelde verklaard. Zeer stellig ontkende Koos belang stelling te hebben voor sex met kinderen. Wel gaf de verdachte toe dat hij op de dag dat Edith Post spoorloos van de lagere school in Wassenaar was verdwe- nen in de buurt van scholen in deze plaats was geweest. Vol kers. De nieuwe huurder zou er een fitnesscentrum willen begin nen en zou begin deze week de krakers met behulp van een knokploeg hebben verdreven. Dit is ontkend door de nieuwe huurder. In Groningen bestormde de poli tie, geassisteerd door groepen van de mqbiele eenheid, gister avond een pand aan de Praedi- niussingel, dat enige uren tevo ren was gekraakt. Toen de politie de toegang tot het pand forceer de, vluchtten de krakers via het dak naar een nabijgelegen wo ning, die eveneens is gekraakt. AMSTELVEEN (ANP) - Als de Ziekenfondsraad er volgende week donderdag mee akkoord gaat, zal het presidium van de raad (voorzitter en plaatsvervan gend voorzitters) een onderzoek gaan instellen naar de oorzaken van problemen met en tussen de twee Haagse ziekenfondsen. Het gaat om het ziekenfonds Azivo (110.000 verzekerden) en het zie kenfonds "De Haaglanden" (300.000), die sinds kort hevig met elkaar in de clinch liggen. Bovendien is er al langer een on derzoek van de accountants dienst van de Ziekenfondsraad gaande naar mogelijke pnregel- matigheden bij Azivo. Azivo is het afgelopen jaar uitvoe rig in het nieuws gekomen door conflicten tussen directie, be stuur en medewerkers. Er is nu een nieuw bestuur en de direc teur, H.C. van der Hoeven, die even geschorst is geweest, zit weer op zijn stoel. Onlangs kwam een van de oud-be stuursleden met de beschuldi ging, dat omzetbonussen tot een I bedrag van 350.000 gulden, "ver diend" door de eigen Azivo-apo- theek, niet in de boekhouding verantwoord zouden zijn maar gens de verdachte was hy op zoek geweest naar een bepaalde school met een kluis om die te kraken. De tip voor de kraak had Freddy hem gegeven. Om niet op te vallen had Koos een schop meegenomen om zich als tuin man voor te doen. „Ik heb me rot gezocht", zei hij, „maar ik kon die school niet vinden". De presi dent vond dat niet vreemd, want er zijn immers ruim 33 scholen. Verbaasd was hij echter over het feit dat een professionele inbre ker op klaarlichte dag een brand kast van een school wil openbre ken, terwijl te verwachten was dat er weinig geld zou zyn te vin den. Verder voerde de verdachte als ali bi aan dat hij die dag ook nog in r zouden zijn besteed aan ex traatjes voor het personeel. Het nieuwe bestuur heeft daarvan in middels aangifte gedaan bij de officier van justitie en het heeft een extern accountantsbureau ingeschakeld. Afgelopen week beschuldigde de informatiekrant huis aan huis verspreid van "De Haaglan den" Azivo ervan, dat de eigen kraamkliniek van Azivo een "re cord-verlies" van 1,8 miljoen heeft geleden en dat dit verlies niet is opgevangen door een ver hoging van de verpleegpnjzen, maar is afgewenteld op de lande lijke ziekenfondsen. Het is de bedoeling, dat het presi dium van de raad bij zijn onder zoek snel te werk gaat en op kor te termijn rapport uitbrengt. In middels heeft het de twee Haag se ziekenfondsen "dringend ge vraagd" zich hangende het on derzoek te onthouden van iedere activiteit, die de verstandhou ding in de Haagse regio verder kan verstoren. De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) heeft een landelijk informatieblad - "Wel- DEN HAAG (GPD) - Defensiemi nister Van Mierlo mag maandag naar Schotland afreizen, zonder dat de Tweede Kamer weet welk standpunt hij daar gaat innemen op een vergadering van de nu cleaire plangroep van de NAVO. In meerderheid deelde de kamer gisteren zijn mening, dat hij met mededelingen daarover niet mag vooruitlopen op de regerings verklaring die premier Van Agt aanvankelijk maandag zou afleg gen. In verband met de kabinets crisis gaat dit nu niet door. Tijdens een door de WD aange vraagd spoeddebat volhardde Mierlo gisteren in zijn stilzwijgen over het standpunt dat het nieu we kabinet inneemt over de kruisraketten. Oppositieleider Wiegel vond dat de Kamer zich zelf monddood maakte door in meerderheid de zwijgzaamheid van de bewindsman te aanvaar den De regeringsfracties CDA, PvdA en D'66 steunden Van Mierlo in diens houding De nieuwe minister bestreed dat hu een debat over de veiligheids Sassenheim, Alkmaar (daar zou een supermarkt worden overval len) en Amsterdam (cocaïne ko pen) was geweest. In de hoofd stad zou hij door een hond zyn gebeten. De wond had hij in het Sint Lucasziekenhuis laten be handelen. Eerder m het proces verklaarde een tandarts dat de beet van een mens afkomstig was en niet van een dier. Bij de sectie had de tandarts een breuk in de kaak van Edith en een naar voren gedrukte tand bij haar ge constateerd. Aan het slot van de zitting las mr. Kootte verklaringen voor waar uit naar voren kwam dat Koos tijdens het langdurig vooronder zoek verschillende keren op het punt had gestaan een bekentenis af te leggen. Koos reageerde hier furieus op. „Ik ben tijdens de verhoren als een beest behan deld. Ik was volledig van de bui tenwereld geïsoleerd. De druk werd steeds zwaarder. Om uit die toestand te komen heb ik een paar keer gezegd te zullen beken- zijn" - dat huis an huis wordt ve- spreid en waarvan de kosten ten laste van de algemene wet bij zondere ziektekosten komen. Toen "Welzijn" verscheen is af gesproken, dat de afzonderlijke ziekenfondsen terughoudend zouden zijn met de eigen publi- katies. De eigen publikaties van de Haagse ziekenfondsen heb ben volgens Marselis "afmetin gen aangenomen die niet meer te tolereren zijn". Hun is meege deeld. dat de kosten niet uit de landelijke kas zullen worden ver goed. Azivo-directeur Van der Hoeven heeft gisteren, na overleg met zijn raadsman mr. R. van Kessel, gereageerd op de beschuldigin gen over de "zwarte pot". Hy zegt onder meer. dat de apothe ker J Hubert, die in 1979 "we gens met zijn functie onverenig bare commerciële nevenactivi teiten" is ontslagen, van 1972 tot 1979 als enige bevoegd was om namens het ziekenfonds genees- en verbandmiddelen in te kopen. Hij heeft volgens Van der Hoe ven sinds 1972 van farmaceuti sche groothandels bedragen ge kregen als "extra korting" op voor hem ingekochte goederen. politiek ontvluchtte, zoals de WD zei. Hij wilde niet uit de school klappen over de rege ringsverklaring, omdat het kabi net daarover nog geen eindbe slissing had genomen. Boven dien voelde hij er niet voor, in ei gen woorden te vertellen wat er over kernwapens in zal staan, „omdat het om een contract tus sen de regeringspartijen gaat, waarin het op de woorden aan komt". Van Mierlo vond het hachelijk al leen over de kwestie van de kruisraketten te praten, omdat de formulering daarover in de re geringsverklaring „bestaat by de gratie van het feit dat deze is in gebed in een paragraaf over het totale veiligheidsbeleid". Als de Kamer over „flarden" zou gaan debatteren, zou dat tot misver standen kunnen leiden waarvan in het buitenland gebruik zou kunnen worden gemaakt, waar schuwde hy. In meerderheid steunde de Kamer Van Mierlo. Een poging van Wie gel om nog vóór maandag een vertrouwelijke bespreking in de 'Het CDA wijt de ruzie voorna melijk aan het "gedram" van Den Uyl die nog steeds pre mier denkt te zyn". Dat meld de een van de ochtendbladen vandaag over de perikelen in het tweede kabinet-Van Agt die vanncht nog een crisis achtig karakter droegen. In middels heeft het 35 dagen oude kabinet een min of meer demissionaire status gekregen en het valt te ver wachten dat de publieke opi nie Den Uyl straks inderdaad als hoofschuldige aan de schandpaal zal nagelen. Toch is dat te eenvoudig. Den Uyl heeft de afgelopen we ken weliswaar op de hem be kende wijze - "drammeng- heid" dus - gepoogd de finan ciering voor zijn wewrkgele- genheidsplan rond te krijgen Maar hy stond daarin niet al leen. Ook de minister van economische zaken. Terlouw (D'66). en zelfs onze nationale kasbeheerder Van der Stee (CDA) lieten zich in dit op zicht niet onbetuigd. In het regeerakkoord was nu eenmaal afgesproken dat het terugdringen van het finan cieringstekort (verschil tus sen inkomsten en uitgaven van de staat) hand in hand zou gaan met het opstellen van een "taakstellend meer jarenplan voor de werkgele genheid". Dat plan zou drie tot vier miljard gulden gaan vergen, en toen de drie coali tiepartners CDA, PvdA en D'66 hun handtekening on der het regeerakkoord zetten vond niemand dat blykbaar een bezwaar Weliswaar heb ben de christendemocraten - Van der Stee voorop - voort durend het waarschuwende vingertje geheven om het ba nenplan van Den Uyl niet ten koste te laten gaan van de sa nering van de overheidssuit- gaven. Maar erg veel effect had dat niet. Akkoord Vorige week donderdag bereik ten de drie eerdergenoemde ministers zelfs een principe- akkoord over de financiering van het banenplan van Den Uyl. Er zou drie miljard voor dat plan worden uitgetrok* ken. Daarmee zouden jaar lijks dertig- tot veertigdui zend arbeidsplaatsen kunnen worden geschapen en dertig duizend deeltyd banen. Tot zover geen vuiltje aan de lucht. Maar toen de dag daarop de uit werking van het plan aan de orde kwam, bleek er een dik ke adder onder het gras te zit ten. Van der Stee haalde plot seling zijn toverdoos te voor schijn en diepte daaruit een flinke dosis "oud zeer' op, dat het vonge kabinet mooi had laten zitten. Er brak een fikse ruzie uit in het kabinet, waar bij weer eens temeer bleek dat de kabinetsformatie in feite nog lang niet was afgelo pen. De vage formuleringen in het regeerakkoord duid den daar al op en nu was de rampspoed dan inderdaad over de ministersploeg geko men die, geheel volgens ver wachting, als een vechtende kluwen over de vloer van het Catshuis rolde. Grimmig De regeringsverklaring, die af gelopen maandag moest wor- vaste kamercommissie voor de fensie te hebben, leed dan ook schipbreuk. Van Mierlo had aan gekondigd ook in zo n vergade ring geen inhoudelyke medede lingen te kunnen doen over het regeringsstand punt. Wiegel kreeg gisteren van collega- kamerleden kritiek te verduren op het byeenroepen van de ka mer voor een spoeddebat CDA- fractievoorzitter Lubbers ver weet hem, naar de bekende weg te vragen, omdat Van Mierlo schnftelyk al had laten weten niets te kunnen zeggen. „De VVD heeft er bewust voor geko zen de zaak naar een confrontatie te leiden", zei Lubbers. CPN fractieleider Bakker bestem pelde het debat als „een poging tot zelfverheerlykmg van de het r Wiegel" Hy steunde pogingen van de WD-leider om Van Mier lo alsnog tot uitspraken te dwin gen niet, omdat by voorbaat vast stond dat dat toch niet zou luk ken „Daarmee is het geen inter pellatie. maar een demonstratie", oordeelde Bakker Fractievoor zitter Brinkhorst van D'66 ver weet Wiegel de kwestie op te den afgelegd, werd een week vooruit geschoven. En de stryd in het kabinet werd op grimmige wyze voortgezet. Van der Stee ging bovenop de staatskas zitten en stond erop dat er niet getornd zou worden aan de oude afspraak om het financieringstekort volgend jaar tot met ëën pro cent van het nationaal inko men te verkleinen. Daarby ging hy er nog steeds van uit dat het tekort 7,5 procent be droeg. alhoewel ook hy in middels wist dat het straks ver boven de acht procent komt te liggen. De tegenval lende aardgasbaten voor vol gend jaar 1.8 miljard m inder en de ongedekte uitgaven van het vonge kabinet (op het gebied van volkshuisves ting, CRM, onderwys) moes ten maar worden geaccep teerd Maar van oprekking van het financienngstekort (dus uitstel van de bezuini gingen voor volgend jaar) kon geen sprake zyn. Met an dere woorden: Den Uyl moest maar genoegen nemen met minder dan dne miljard, want er moest plotseling meer worden bezuinigd dan aanvankelyk was voorzien. Deze mededeling van Van der Stee heeft een belangrijke rol gespeeld in het verdere ver- 'oop van de onderhandelin- ;en. Daarom zou het aardig <4jn te weten of de minister van financiën niet al eerder op de hoogte was van de on gedekte cheques die het von ge kabinet blijkbaar heeft uit geschreven. Kapstok Aan de andere kant ligt er nu het gegeven dat er meer be zuinigd moet worden dan ook Den Uyl ooit had kunnen bevroeden. Van Agt en Van der Stee willen voor het ba nenplan van de sociaal-de mocraten nu niet meer uit trekken dan 1,1 miljard om de afspraak over de verklei ning van het financieringste kort alinog gestand te kun nen doen Dat wordt dus de kapstok waar - by een lympo- ging - de nieuwe informateur zich aan moet vastklampen. Als er tenminste een lympo ging komt. Den Uyl stuurde daar afgelopen nacht welis waar al onmiddellyk op aan Maar premier Van Agt zal daar ongetwyfeld weinig heil van verwachten. Hij heeft im mers altyd al met een zekere angst dit vechtkabinet tege moet gezien, zoals hy van ochtend vroeg nog eens op byna dichterlijke wyze be vestigde toen hy *ei: "Het stond al in de sterren ge schreven". WIM WIRTZ kloppen. „Dit gaat alle perken te buiten", zei hy Van der Spek (PSP) slaagde niet in een terloopse poging de minister een belofte te ontlokken Hy wil de dat Van Mierlo zou toezeggen zich in Schotland te zullen ont houden van uitspraken die kun nen worden uitgelegd als instem ming met het omstreden NAVO- besluit van december 1979 om 572 kernraketten voor de middel lange afstand tn West-Europa neer te zetten. „Ik heb kennis ge nomen van het verzoekant woordde de bewindsman slechts diplomatiek Overigens valt te verwachten dat Van Mierlo volgende week in de nucleaire plangroep inderdaad geen instemming zal betuigen met het besluit van december 1979 Hy zal vermoedclyk aan kondigen dat Nederland een de finitieve stellingnamc over de plaatsing van 48 raketten in ons land voorlopig opschort Een vei- ligheidsnota van het nieuwe ka binet zal over enkele maanden meer duidelykneid moeten scheppen over het te voeren vei ligheidsbeleid. DEN HAAG (GPD) - De CPN'er Peter Reek heeft, ondanks toezeg gingen van minister Zeevalking (verkeer en waterstaat), toch geen vertrouwensfunctie bij de PTT aangeboden gekregen. Hem zijn wel twee functies aangeboden van niet-vertrouweUjke aard, maar die heeft hij geweigerd. Daarmee is een voorlopig einde gekomen aan een sollicitatiepro cedure, die meer dan drie jaar in beslag heeft genomen, en die begon toen de 35-jarige electrotechnische ingenieur uit Delft dong naar een functie op de afdeling kwaliteitsbewaking tele foonkabels. Hij kreeg die baan, zij het onder het voorbehoud dat een veilig heidsonderzoek geen problemen zou opleveren. Dat onderzoek viel evenwel in zijn nadeel uit uit, naar redelijkerwijs kan wor den vermoed op grond van zijn actieve lidmaatschap van de CPN Minister Zeevalking antwoordde enkele weken geleden op vragen van het CPN-Tweede-Kamerlid Wolff dat Reek niet „zonder meer" op grond van zijn communistische sympathieën een ver trouwensfunctie bij de PTT mag worden onthouden. Dat is Reek evenwel niet gebleken tydens een gesprek dat hij deze week had op de afdeling personeelszaken van de PTT. Daar werden hem slechts niet-vertrouwensfuncties ter beschikking gesteld Reek heeft die geweigerd, omdat zijn carrière met het accepteren van dergelijke functies gevaar zou kunnen lopen „Alle hoge functies bij de PTT zyn vertrouwensfuncties. Ik wil graag de zekerheid hebben dat die functies niet a priori voor my zijn afgesloten", aldus de Delftse ingenieur. Met onbekend standpunt kruisraketten naar NAVO AMSTERDAM (ANP) In Groningen en Amsterdam hebben zich gisteren en vannacht ernstige rellen rond gekraakte panden. Nadat gistermorgen in Amsterdam een kraker met een overigens niet levensgevaarlijke schotwond in de nek, afgevuurd door een huiseigenaar in de Blasiusstraat, naar het ziekenhuis werd afgevoerd, volgde 's middags een betoging in de binnenstad langs diverse politiebureau's. AMSTERDAM - Na afloop van de demonstratie door de Amsterdamse binnenstad trok een groep krakers naar de Blasiusstraat waar zij het kantoor van de huiseigenaar, die gisteren een kraker neerschoot, bestorm den. Ziekenfondsraad verbiedt "propagandaslag'

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7