Politie stuit op milj oenenfr aude Kabinet praat nog door WD eist dmdelijkheid over kernwapenbeleid vloerbedekking Appèl hogere straf "Onkruit" sneuvelt Gesjoemel met BVs Vrouw die in auto woont moet nu weg "Junkies moeten naar ontsla vingsldinieken' Akkoord roept vragen op bij ministers Pas in 1985 basisschool Boersma: geen heilsplan WeKensvru:r^rd"h°«fi—d.tif ssssssssans- °rmrro""zwaar <«p.n 55,- 85,- 125,- 145,- 150,- sssSKïsrtir'a'ff- l60'~ hotel Noordzee DONDERDAG 15 OKTOBER 1981 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - De WD- fractie in de Tweede Kamer eist duidelijkheid van defensieminis ter Van Mierlo over diens kern- wapenbeleid. De liberalen lieten de Kamer voor een spoedzitting vanmiddag bijeen roepen. Van Mierlo moet, vindt de oppositie, vertellen welk standpunt hij vol gende week in de Nuclear Plan ning Group van de NAVO zal in nemen over de plaatsing van kruisraketten in ons land. Het antwoord op schriftelijke vra gen van de VVD'ers Wiegel en Ploeg dat Van Mierlo gisteren gaf, noemt de fractie „zeer teleur stellend, omdat het ontwijkend is". Van Mierlo weigerde te mel den welk standpunt hij binnen de NAVO gaat innemen, omdat dat aanstaande maandag in de (uitgestelde) regeringsverklaring zal worden onthuld. Wanneer de Tweede Kamer over die regeringsverklaring in debat gaat, zit Van Mierlo al in het Schotse Edinburgh bij de NPG. Hij spreekt daar „onder het voor- behoud dat de in de regerings verklaring ontvouwde beleids voornemens voldoende steun in het parlement zullen krijgen". Maar de WD pikt dat niet. „De minister probeert te vluchten voor een inhoudelijke discussie met de Kamer voordat hij naar het NAVO-overleg gaat", meent de fractie. „Dit kan een parle ment dat zichzelf respecteert niet aanvaarden". Daarom heeft de WD de Tweede Kamer voor vanmiddag door voorzitter Dolman bijeen laten roepen. Het verzoek kreeg steun van SGP. GPV en RPF. De oppo sitie wil Van Mierlo alsnog de egenheid geven uit zichzelf het kabinetsstandpunt uiteen te zet ten. Blijft hij weigeren, hetgeen vanochtend nog te verwachten viel, dan zal de WD de minister in een interpellatie aan de tand voelen. Voorspelbaar Wat er over defensie en kernwa pens in de regeringsverklaring zal staan is overigens voorspel baar. De regeringsfracties heb ben elkaar voorlopig gevonden in de formule dat het nieuwe ka binet eerst een paar maanden de tijd neemt een eigen veiligheids beleid te ontwikkelen. In af wachting daarvan zal Nederland zich binnen de NAVO op de vlakte houden. Dat betekent, dat Van Mierlo zich volgende week in de NPG vóór noch tegen de kruisraketten zal uitspreken. In december zal Ne derland niet beslissen over plaat sing van de raketten, zoals twee jaar geleden door het oude kabi net was toegezegd. Voorlopig zal Nederland niet instemmen met enig NAVO-communiquê waarin de beslissing van december 1979 om 572 nieuwe raketten in West- Europa te plaatsen opnieuw wordt onderschreven. Betrouwbare berichten uit NAVO- kringen in Brussel wijzen uit dat de bondgenoten Nederland daar volgende week in Schotland ook niet om zullen vragen. Zij ont zien daarmee de prille coalitie van CDA. PvdA en D'M die het er op het punt van de kernwa pens alleen over eens is, dat er geen overeenstemming bestaat. De rakettenkwestie is een tijd bom onder het kabinet. De PvdA wijst plaatsing van de ra ketten in Nederland faliekant af. Partijvoorzitter Van den Berg heeft deze week in een interview nog eens herhaald dat een posi tief plaatsingsbesluit het einde van dit kabinet zou betekenen. Het CDA daarentegen vindt de nieuwe raketten niet onaan vaardbaar. wanneer gelijktijdig nucleaire wapens voor de korte re afstand (de gevechtsveldwa- pens) zouden worden afgestoten. D'66 ten slotte wijst de raketten „in de huidige omstandigheden" af, maar niet definitief. Beroep niet ontvankelijk DEN HAAG (ANP) - Het open baar ministerie is gisteren in Den Haag m een hoger-beroepzaak tegen tien leden van de anti-mili- taristische groepering "Onkruit" door het Gerechtshof niet ont vankelijk verklaard. Het appél, dat door de procureur-generaal bij het Gerechtshof, mr. H Fe- ber, was ingesteld omdat hij de vonnissen van de rechtbank te laag vond, moest zodoende wor den ingetrokken Vier van de tien Onkruit-leden wa ren gisteren verschenen. Zij had den op 11 september vorig jaar BREDA (GPD) - Een speciaal geformeerd Brabants politieteam van verschillende politie korpsen heeft een grote fraudezaak aan het licht gebracht. Negen verdachten zijn aan gehouden. Zij hadden ondernemingen opgericht, bestelden voornamelijk textielpro- dukten in het buitenland maar betaalden die niet. De produkten werden doorver kocht aan helers - tot dusver zijn er twee aangehouden - of in hun eigen winkels aan particulieren. Ze benadeelden op die manier buitenlandse bedrijven voor ruim 2 miljoen gulden. Tegelij kertijd genoten enkele van hen een sociale uitkering. Hun activi teiten hebben Nederlandse tex tielbedrijven op buitenlandse beurzen een slechte naam be zorgd. Het speciale politieteam had de bij naam „Team 2002" gekregen om dat de affaire onoplosbaar leek. Acht BV's in Nederland en Bel- giè, een serie verdachten en schuldeisers in heel Europa zorg den voor een moeizaam onder zoek dat alleen kon worden uit gevoerd met hulp van verschil lende politiekorpsen, de douane, de Economische Controle Dienst en de Rijksaccountantsdienst. Ook buitenlandse politiekorpsen werden ingeschakeld. Eigenlijk was het heel simpel wat de drie hoofdverdachten uit Noord-Brabant hebben uitge dacht. Begin 1976 richtten ze in Tilburg een handelsbedrijf (Ha- sek BV) op. Ze bezochten inter nationale beurzen en bestelden er lustig op los. Ze zorgden er voor dat Hasek een betrouwbare indruk maakte. Bedrijven uit heel Europa leverden voor ruim 200.000 aan Hasek, dat ook nog een winkel in Roosendaal had. Geld zagen de leveranciers niet. Opmerkelijk is dat de Roosen- daalse politie een inval heeft ge daan bij Hasek, maar toen ble ken de vogels al gevlogen. Onenigheid zorgde ervoor dat een van hen, G. B., voor zichzelf be gon. Hij zat achter de oprichting Edese wil gekraakt huis terug EDE (ANP) - De 38-jarige vrouw die al enige weken in een kleine auto bij de voormalige burge meesterswoning aan de Oude Arnhemseweg in Ede woont, zal door het gemeentebestuur wor den gelast zich te verwijderen. Geeft de ex-gezinsverzorgster geen gehoor aan deze oproep dan wordt een kort geding tegen haar aangespannen. Dat hebben B en W van Ede besloten. De actie van de dakloze vrouw is een protest tegen het feit dat zij vier jaar geleden door de ge meente uit haar gekraakte wo ning is gezet. Zij wil alleen dat huis terug. De oude burgemeesterswoning is inmiddels verkocht aan een par ticulier. Het huis wordt binnen kort verbouwd. De strook grond voor de woning, waar de vrouw met haar autootje staat, is eigen dom van de gemeente. De ge meente heeft die grond nodig voor de opslag van bouwmate riaal, zo zeggen B en W van Ede Het gemeentebestuur is ook van plan de parkeerexcessenveror- WEERRAPPORTEN ei c zwaar bew. 13 5 zwaar bew. 11 1 mist 10 1 mist 10 0 zwaar bew. 10 4 zwaar bew. 10 4 geheel bew. 10 2 zwaar bew. 10 0 regen 11 7 regen 10 6 half bew. - 2 zwaar bew. 27 18 waar bew. 14 mist 9 2 licht bew. 21 13 regen 10 7 regen 10 7 regen 10 7 regenbui 9 6 regen 11 6 half bew. 13 2 onbewolkt 10 3 onbewolkt 26 13 licht bew 15 6 regen 12 5 regen 8 5 onbewolkt 27 8 onbewolkt - 15 mist 20 15 regen 11 5 licht bew. 21 14 onbewolkt 12 -3 zwaar bew. 20 11 zwaar bew. 8 3 dening zo te wijzigen dat acties als die van de gezinsverzorgster in de toekomst onmogelijk zijn. Een wijzigingsvoorstel zou nog deze week in de gemeenteraad aan de orde komen, maar B en W hebben die behandeling een maand uitgesteld. Wellicht is het beter, aldus het col lege, deze zaak te regelen in de politieverordening. Ook moet nog nader worden gestudeerd op juridische aspecten. van een BV in Veghel, Haron BV te Putte en een boetiek in Loon op Zand. B. maakte onder meer gebruik van een zogenoemde katvanger om de aandacht van justitie van zijn persoon af te lei den. Eén van zijn katvangers is inmiddels bij verstek veroor deeld in België. Hij werkte voor B., voor de beide andere hoofd verdachten en „vrienden in Bel gië". Boetiek Verdachte B. werkte vier jaar met vijf anderen - zijn vrouw werkte in zijn boetiek - samen en bena deelde honderd bedrijven. De verdachten staken op die manier 850.000 gulden in hun zak. Daar naast ontving een aantal van hen ten onrechte een sociale uitke ring. De twee andere hoofdver dachten waren inmiddels hun ei gen weg gegaan en richtten be drijven op in Turnhout en Breda. Ze hadden dezelfde werkwijze. De vier bedrijven die ze hadden opgezet lieten een schuld van bij na 1.300.000 gulden achter. Slechts bij één bedrijf, Textiel winkel Zuidland, kon een deel van de buit worden teruggevon den. De politie is de affaire op het spoor gekomen door tips van de sociale diensten, die er in 1978 achter kwamen dat twee van hun „klan ten" in België een bedrijf had den. Dat bleek één van de be trokken schijnfirma's te zijn. Het onderzoek werd sterk bemoei lijkt doordat de zaak internatio naal was aangepakt en geen en kele curator aangifte had gedaan van bedriegelijke bankbreuk. Gisteren nog meldden verschil lende gemeenten zich bij het po litieteam om aangifte te doen van steunfraude. DEN HAAG - De hoofdredacteur van de Haagse Courant. Gommert de Kok (links) heeft gisteren de tweejaar lijkse "De Witte Prijs" uitgereikt aan prof. Dr F.L. Bastet. Hij is auteur van "Een zuil in de mist", dat gewijd is aan de Haagse schrijver Louis Couperus. Bastet is werkzaam bij het Rijksmuseum van Oudheden en woont in Oegstgeest. De prijs is ingesteld door de Haagse literaire sociëteit De Witte en wordt toegekend aan Haagse auteurs of aan auteurs die over Den Haag schrijven. AMSTERDAM (GPD) - Heroïneverslaafden die voortdurend in aanra king met justitie komen moeten behandeld worden in speciaal voor hen op te richten ontslavingsklinieken in de regio's van de grote steden in ons land. Geld voor deze klinieken zal moeten komen van het minis terie van volksgezondheid. Dat is het kernpunt van een nieuw plan voor de harddrugs problematiek dat gistermiddag in Amsterdam ge presenteerd werd door de stichting De Regenboog. Deze interkerkelij ke stichting richt zich voornamelijk op de hulpverlening aan hard- drugsverslaafden. Volgens de werkgroep moet er allereerst een zogenoemde adviescommis sie drugsgebruikers (ACD) komen, waarin ambtenaren zijn vertegen woordigd van de ministeries van justitie, CRM, volksgezondheid en de reclasseringsraad. De leden van deze commissie moeten het eerste con tact vormen met de heroineverslaafden. Hierbij moet wordt bekeken of de verslaafde iemand is met een criminele achtergrond of dat crimineel gedrag is ontstaan door de verslaving aan heroine. „Er zijn verslaafden die crimineel worden bijvoorbeeld door zich te pros titueren om aan het spul te komen of zelf een handel gaan opzetten", zegt prof. dr. N. Smid, buitengewoon hoogleraar forensische psychia trie aan de Vrije Universiteit van Amsterdam en lid van de werkgroep die de plannen heeft gemaakt. „Dit type hoort niet in de gevangenis thuis, maar zou door ontslavingsklinieken moeten worden geholpen" De stichting De Regenboog heeft haar plannen kenbaar gemaakt in een open brief aan de gemeentebesturen van Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag en aan de ministeries van CRM, justitie, volksge zondheid en milieuhygiëne. De stichting verwerpt het standpunt van de voormalige burgemeester van Rotterdam. Van der Louw, over ge dwongen afkicken, alsook de uitlatingen van burgemeester Polak over vrije heroïneverstrekking. „Het is vooral ons doel om heroïneverslaaf den uit de iustit'öle sfeer te halen", zegt prof. Smid. "Imago van burgemeester hangt af van de krant" EINDHOVEN (ANP) - Het imago van de burgemeester hangt sterk af van wat de krant over hem schrijft. In zijn functioneren wordt hij voor de voeten gelopen door onwelwillenden of ge steund door bevriende journalis ten. Dat betoogde prof dr A. van der Meiden, hoogleraar massa communicatie aan de rijksuni versiteit Utrecht, gistermiddag in Eindhoven tijdens een verga dering van het Nederlands Ge nootschap van Burgemeesters Volgens prof. Van der Meiden de len burgemeesters net als alle an dere gezagsdragers in de algeme ne gezagsontmanteling en be trouwbaarheidscrisis. De agres sieve kritiek op gezag, onder meer door de media verwoord en vermenigvuldigd, bemoeilijkt het functioneren van burgemees ters soms aanzienlijk, meent hij. de vierde etage van de Rijksver dedigingsorganisatie van TNO in Den Haag enige tijd bezet gehou den, omdat ze daarmee dit be drijf - dat veel werk verricht voor defensie - in de publiciteit wilden brengen. De rechtbank veroordeelde de tien bezetters later wegens lokaalvre debreuk tot twee weken gevan genisstraf voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar en een boete van vyftionderd gul den. Zowel de veroordeelden als de officier van justitie gingen in hoger beroep tegen het vonnis. In september lieten de drie advoca ten van de Onkruit-leden weten dat zij het hoger beroep introk ken. De officier van justitie in Den Haag werd hiervan op de hoogte gesteld en de advocaten kregen kort daarna te horen dat ook de officier van justitie het appél zou intrekken. Inmiddels had de procureur-gene raai Feber kontakt opgenomen met TNO. waar hem bleek dat de lokaalvredebreuk ernstiger was geweest dan zich aanvankelijk had laten aanzien. Mr. Feber achtte de aan de bezetters opge legde straffen daarom te laag. Hg blokkeerde alsnog de beslissing van de officier van justitie en zet te het appél door. Mevr mr. T. Spronken uit Maas tricht verklaarde gisteren daar om tijdens de behandeling na mens de beide andere advocaten dat de verdediging het zou aan sturen op het niet ontvankelgk verklaren van het openbaar mi nisterie, omdat er geen "fair play" zou zgn gespeeld. "Eerst krijgen we de toezegging van de officier van justitie dat ook hg af ziet van appél en kort daarop blijkt het hoger beroep toch te worden doorgezet. Dat is in strgd met de beginselen van behoor- lgk bestuur", aldus mevr. mr. Spronken, die vervolgens van het hof wilde weten of het ook het openbaar ministerie in dit ge val niet ontvankelijk verklaarde. Na raadkamer bleek dit inderdaad het geval te zgn. Het vonnis van de rechtbank tegen de Onkruit- leden wordt nu gehandhaafd DEN HAAG (ANP) - De Wet op het Basisonderwgs heeft twee jaar vertraging opgelopen en zal niet medio 1983 maar pas mid den 1985 van kracht worden. De oorzaak daarvan is dat de wet pas in juli dit jaar in het staats blad werd gepubliceerd in plaats van vóór mei 1979 De wet werd in 1977 ingediend door het kabi net-Den Uyl (minister van onder wijs was toen ook Van Kemena- de), maar liep onder diens opvol ger Pais aanzienlgke vertraging op. Staatssecretaris Hermes (onder- wgs) heeft op schnftelgke vra gen van de kamerleden Even- huis en Girgaar-Maas (beiden WD) geantwoord dat augustus 1985 door de regering als een streefdatum wordt gezien Of die datum wordt gehaald hangt af van ondermeer het georgani seerd overleg over rechtspositie regelingen in het onderwijs, van het interdepartementaal overleg en van de invoering van de over gangswet naar de Wet Basison derwgs. ADVERTENTIE Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Athene Barcelona z Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Mallorca München Nice Oslo Split DEN HAAG (GPD) - Het kabinet- Van Agt is gisteren nog niet uit de problemen gekomen over het financieel- en sociaal-economi sche beleid voor 1982. Het ak koord op hoofdlgnen, waarover de ministers Van der Stee (finan ciën), Den Uyl (sociale zaken) en Terlouw (economische zaken) het eerder eens werden, leidde gisteren nog niet tot overeen stemming in het voltallige kabi net. Gistermiddag kwamen de genoem de drie ministers, samen met premier Van Agt en minister Van Thijn (binnenlandse zaken) bij een om het dinsdag bereikte ak koord in een voorstel vast te leg gen. Om vijf uur riep Van Agt het voltallige kabinet bijeen om zich daarover te buigen. Maar de vgftien ministers moesten daarna een uur wachten voordat de uitgewerkte tekst van het voorstel beschikbaar was. Daar na is er nauwelgks één uur over gesproken. Dat beraad leverde echter bij diverse ministers zo veel vragen op dat om half negen besloten werd de zitting te verda gen tot vanochtend. In kabinetskringen ging men er gisteravond van uit dat het kabi net vandaag eindelgk de knopen doorhakt, zodat aan de opstelling van de regeringsverklaring kan worden begonnen. Premier Van Agt heeft beloofd de fractielei ders in de Tweede Kamer de tekst daarvan voor het weekein de nog vertrouwelgk toe te stu ren. De regeringswoordvoerder noemde die belofte gisteravond nog steeds haalbaar. Volgens de regeringswoordvoer der was de schorsing van het ka binetsberaad nodig omdat enke le bewindslieden de gevolgen van de voorstellen van Den Uyl) Van der Stee/Terlouw voor hun eigen begroting willen nareke nen. Een aantal ministers heeft er grote moeite mee dat een deel gommige ministers willen niet be- van hun wensen voor nieuw be- leid niet ingewilligd kan worden. werden het er dinsdagavond over eens dat bgna de helft daar van binnen de rijksbegroting voor 1982 gevonden moet wor den. Een aantal ministers was gisteren echter nog niet over tuigd van de manier waarop dat gebeurt. werk- Voor sommigen is dat zelfs groter probleem dan bepaalde bezuinigingen, aldus een zegs- Niet overtuigd Hoofdoorzaak van deze problemen is dat uit alle hoeken het geld bg- eengeschraapt moet worden voor het werkgelegenheidsplan van minister Den Uyl, waarvoor drie migard gulden nodig is. Den Uyl. Terlouw en Van der Stee zuinigen omdat dat gelegenheid kost. En voor de an dere mogeigkheid, vergroting van het financieringstekort, (ver schil tussen inkomsten en uitga ven van de staat) voelt minister Van der Stee nog niets. Ook zou den maatregelen in de premie- of belastingsfeer genomen kunnen worden, maar daar is het kabinet gebonden aan de afspraak uit het regeerakkoord dat de lastendruk stabiel moet bhjven. Bovendien is in dat regeerakkoord afgespro ken dat de rijksbgdrage in de so- (Van c redactie economie) DEN HAAG (GPD) - Oud-minister van sociale zaken drs. Jaap Boersma meent dat op dit moment van het kabinet geen heils plan voor het opkrikken van de werkgelegenheid mag worden verwacht. Boersma zei dat vanochtend in een radioprogram ma van de AVRO. De kern van de problemen ligt volgens hem „hoe dan ook" in het te grote financieringstekort bij de overheid, de (mede daar door) hoge rente en te lage winsten in het bedrijfsleven. „Het bedrijfsleven wil wel investeren (en daarmee werkgelegen heid bevorderen), maar het kan niet". Het houdt er doorgaans geen geld voor over en geld lenen is te duur, zo meent Boers ma, die inmiddels zelf zijn baan heeft opgegeven in het in krimpende concern van OGEM. De andere helft van Den Uyls werkgelegenheidsplan zou ge vonden moeten worden via het bedrgfsleven, bgvoorbeeld via de invoering van een investe- ringsloon. Daarover moeten ech ter nog afspraken gemaakt wor den met de sociale partners. Ze kerheid dat het zover komt is er nog allerminst, waarmee ook de financiering van de andere helft van Den Uyls plan nog niet vast staat. Extra bezuinigingen Om het via de begroting te dekken deel te financieren zullen extra bezuinigingen nodig zgn, zo bleek gisteren. Premier Van Agt zou zgn collega's nog eens 500 migoen gulden aan bezuinigin gen hebben voorgesteld, boven op de al bestaande bezuinigin gen, zoals de erfenis van het vori ge kabinet. Dat, gevoegd bg een aantal andere maatregelen die nieuwe werkgelegenheid opleve ren, zou net voldoende kunnen zgn om de helft van het Plan- Den Uyl te betalen. De meeste problemen, zowel wat de bezuinigingen als de wensen voor nieuw beleid betreft, liggen bg volkshuisvesting, volksge zondheid, sociale zaken en bin nenlandse zaken (ambtenarensa larissen). Een aantal van de al eerder in de Miboenennota 1982 door het vonge kabinet voorge stelde bezuinigingen op volksge zondheid zouden al onuitvoer baar zgn gebleken, zo heet het in Den Haag. voor minder dan de halve prijs. Je> (Het tapijt is niet versneden niet versneden.) gem., van 219.-. nu per HrekkciHk^neter f brccd< van 279,- nu oer strekkende meter 400 Ï'T 'u'yerwol gebloemd ^uucm breed, van ƒ349 meter Desso Cotton Look 6 kleuren o.a tapijt, nu per strekkende 'waar katoenen tapijt in J"'C rug. 400cmT^TtannAT:°nPullUhb',C strekkende meter P*r 400cm breed, van 375 meter de nieuwste projekttinten, nu per strekkende strekkende meter X9S inlichtingen en stalen- vrijdag 16 oktober van 15 tot 18 uur tW; Boulevard 8 Noordwijh

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7