Vrees voor Schuttersveld Bestuur van Krefeld ergert zich aan actie tegen Berufsverbote ui laboratorium moet groter Vlag in top bij bouw van kindercentrum CDU boos op CDA-er Walenkamp Maredijk ziet eigen plan doorkruist NZH wil meer inzicht in "gedrag reizigers" Leidse stadsrubriek DONDERDAG 15 OKTOBER 1981 LEIDEN LEIDEN - De bouwers van het kin dercentrum in de Merenwijk aan de Milanenhorst hebben gister middag het hoogste punt bereikt. Een reden om wethouder Van Dam te laten komen om een vlag in het hoogste topje te hijsen. De officiële openingsplechtigheid hoopt men volgend jaar maart te kunnen houden. Het kindercentrum is een project van het ministerie van Sociale Zaken en de gemeente. De kosten, ruim anderhalf miljoen, zullen gezamenlijk worden gedragen De bouw van het centrum is een zogenaamd leerlingenproject. Dat betekent dat voor leerling vaklieden de mogelijkheid be staat in de praktijk het vak van timmerman of metselaar onder de knie te krijgen. Het centrum (625 m2) zal onderdak bieden aan een kinderdagver blijf en een crèche en aan de peu terspeelzaal "Het Meerkoetje". Deze speelzaal is nu nog in het naburige wijkgebouw "Op Eigen Wieken" gevestigd. Het centrum zal door zo'n vijftig kinderen per dag bezocht kunnen worden. LEIDEN In de Westduitse zus- tergemeente van Leiden, het door de CDU bestuurde Krefeld. is ergernis ontstaan over de Leid se actie tegen de Berufsverbote. In de plaatselijke pers werd ge suggereerd dat de Leidse politici en de met name genoemde CDA- leider Joop Walenkamp zich door de Duitse Communistische Partij (DKP) voor haar karretje had laten spannen De Leidse CDA-fractievoorzitter heeft ook een brief ontvangen van zijn CDU-collega (en ver moedelijk de toekomstige burge meester van Krefeld) Dieter LEIDEN - "De buurtvereniging Maredijk heeft anderhalf jaar lang met de gemeente overleg gevoerd over het be stemmingsplan voor de wijk. Nadat er een plan op tafel was gekomen, waarin we ons redelijk konden vinden, nu ineens dit. We hebben anderhalf jaar voor joker zitten praten". Dat is de reactie van de buurtver eniging op het plan voor de wijk, zoals de gemeente dat heeft aan gepast na het eerste ontwerp en de bezwaren die daar tegen wer den geuit. Aangepast is eigenlijk het woord niet. Het plan is radi caal veranderd. Het plan is ingekrompen en vager geworden. Ingekrompen, door dat de speeltuin en het parkeer- terreintje aan de kop van de Ven delstraat nu buiten het plan val len. Vager geworden, doordat het voor parkeren en woningen bestemde terrein achter de Ne derlandse Middenstands Bank nu als een witte vlek wordt opge voerd. B en W kunnen dan te zij ner tyd voor het gebied een na dere invulling laten uitwerken. Het inkrimpen van het plan be schouwt de buurtvereniging als het uitkleden ervan. "Het plan biedt geen garanties meer voor het behoud van buurtvoorzienin gen als de speeltuin, het parkeer terrein en het laatste beetje groen", zo schrijft men aan de ge meenteraad. De achterliggende gedachte van de gemeente is dat men zoveel mo gelijk de ruimte wil hebben om de plannen met het naastgelegen Schuttersveld te kunnen uitvoe ren. Desnoods ten koste van de Maredijkbuurt, zo vrezen de woordvoerders van de wijk. Stekelig Al diverse malen liet de buurt we ten voor de aantasting van het spaarzame groen van de wijk te vrezen. Het 'aangepaste' plan ziet men als een gegrond-verklaring van die vrees. Als het plan van avond besproken wordt in de raadscommissie voor de ruimte lijke ordening, kan wethouder Waal dan ook een stekelig pre sentje van de buurt verwachten. Het tweede ernstige bezwaar dat de buurtvereniging heeft, richt zich op het (witte vlekken) ge bied achter de NMB. Het plan is zodanig gewijzigd dat de bank zijn zin krijgt. De NMB en het na burige makelaarskantoor weten door het plan hun ruime parkeer voorziening veilig gesteld. Dit gaat wel ten koste van enkele tuinen van huizen aan de Maris- laan en Aloëlaan. Ook de tuin van het hoveniersbedrijf aan de Aloëlaan dreigt deels verloren te gaan. Wat heeft de gemeente be wogen om de bank zijn zin te ge ven ten koste van de buurtbewo ners? De buurtvereniging weet het niet. Maar mocht de gemeente zo gehan deld hebben uit vrees voor lang durige bezwaarschriften-proce dures van de kant van de bank, dan kan zij gerust zijn: De buurt vereniging heeft al aangekon digd 'de machtsoverdracht aan de NMB' tot in alle instanties te zullen bestrijden. LEO MAAT i de Maredijk met het bijbehorende buurthuis. Zekerheid dat dit complex blijft Putzhofen Schrijft zcih ver baasd te hebben over de bnef die Walenkamp met de andere Putz hofen de brief van de Leidse fractievoorzitters heeft onderte kend. (In deze brief werd bezorgdheid geuit over de gang van zaken op het Krefelder stadhuis wat be treft het doen van navraag onder het personeel naar eventueel lid maatschap van de DKP. Ook werd gevraagd naar de functie die men in de party bekleedt en werd ontslag in het vooruitzicht gesteld.) Putzhofen zegt ervan overtuigd te zijn dat er in Leiden goede demo craten regeren. "Wy kwamen nooit op het idee om onze part ners in Leiden over deze zaken belerend te onderhouden", aldus uitte de CDU-er zijn irritatie De brief van de Leidse fractievoor zitters is inmiddels ook beant woord. De Krefelder gemeente secretaris Steffens schryft met bevreemding kennis genomen te hebben van de brief. Met de actie wordt het politieke debat over de zogeheten Berufsverbote weer opgenomen, zo zegt Steffens. Steffens tracht verder met juridi sche argumenten aan te tonen dat het lidmaatschap van een party wel degelyk van invloed is op de dienstbetrekking van amb tenaren. Met verwijzing naar en kele uitspraken van Duitse rechtbanken stelt hij zich op het standpunt dat ambtenaren een bijzondere trouw tegenover de staat en de grondwet verplicht zijn. Lidmaatschap van de DKP kan twijfel aan deze trouw bevesti gen, aldus de gemeentesecreta ris, omdat communisten zouden streven naar de dictatuur van het proletariaat. Dit doel kan niet binnen de regels van de grond wet bereikt worden, zo stelden Duitse rechters vast. Dat de DKP niet door de rechter is verboden neemt volgens Stef fens de communistische doel stelling niet weg. Door de bijzon dere trouw die een ambtenaar verplicht zou zijn. speelt het DKP-lidmaatschap naar Steffens oordeel - onafhankelijk van de vraag of de party verboden is - een rol. Onkruid Ondertussen is in Venlo, ook een partnerstad van Krefeld. even eens een actie op gang gekomen LEIDEN - De NZH, CN en WN zullen op 3 november van 12.00 tot 20.00 uur een vervoersonder- zoek houden op hun buslijnen in Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, het noordelijk deel van Voor schoten en Zoeterwoude. Doel van de enquete is "inzicht te krij gen in het huidige reizigersge drag". Tweehonderd tot tweehondervijf- tig enquêteurs zullen op 3 no vember in de bussen formulieren worden ingevuld en waarop vra gen staan als: naar welk adres gaat u nu?, als u uit de bus stapt, stapt u dan over op een andere bus, of op de trein? uitdelen die ter plaatse moeten CDA—raadslid Van Dee verklaarde gistermiddag tijdens een verga dering van de verkeerscommis- sie voor verkeerszaken het jam mer te vinden dat voor het on derzoek slechts één dag was uit getrokken. "Door het weer kun je toch een vertekend beeld kry- gen". PvdA—er Maat dacht dat dit pro bleem wel viel te omzeilen "Je moet gewoon een vraag opne men die luidt: gaat u geregeld met de bus of dagelijks?" NZH-- woordvoerder Leeuwenburgh wees de aanwezigen er op dat de busmaatschappyen wel genood zaakt waren één dag uit te kie zen. "omdat we maar 60.000 gul den tot onze beschikking hebben gekregen van het rijk". rond deze kwestie In Venlo heb ben echter alleen de progressie ve partyen zich schnftelyk tegen de gang van zaken gekeerd In Leiden werd de actie door alle partyen onderschreven. Dit tot ongenoegen van de CDU en de Rheinische Post In deze krant werd ervoor gewaar schuwd dat de communistische party onkruid heeft gezaaid op de vruchtbare bodem van de in ternationale verstandhouding. De actie tegen de Berufsverbote werd in dat commentaar beoor deeld als een poging van de DKP om permanente onrust te schep pen en werd de actie op één lyn gesteld met onder meer kraakac- tics In Leiden is een briefkaarten-actie gestart. Op de briefkaarten, die onder meer verkrijgbaar zijn by initiatiefnemer Han Pronk (Stichting Welzijn), staat in het Duits en het Nederlands dezelf de tekst. Onder de kop Tegen discriminatie by de gemeente Krefeld'. staat onder meer een korte omschrijving van de gang van zaken. Dit wordt besloten met de zinsne de "De thans uitgevoerde hek- seryacht herinnert my aan duis tere tyden, omdat het in strijd is met myn opvatting van een op vryheid en democratie geba seerd staatsbestel". Inmiddels zyn al enkele honderden kaarten naar de burgemeester van Kre feld gestuurd. AZL vraagt opheldering over Waal LEIDEN - Het bestuur van het Academisch Ziekenhuis Leiden heeft bmmmttm en wethou ders van Leiden opheldering ge vraagd over het optreden van wethouder Waal. Nadat het AZL- bestuur besloten had om me vrouw Kerling niet als kandi daat-bestuurslid by de Kroon voor te dragen, wilde Waal niet langer met het ziekenhuis be stuur overleggen Overigens twijfelde het AZL-bestuur zelf mot aan de kwaliteiten van Ker ling, maar de personeelsraad van het ziekenhuis vond haar teveel een party-figuur. Kerling is lid van de PvdA en partijgenote van Waal. De personeelsraad kwam zelf overigens met een andere kandidaat op de proppen: J P van der Reyden, lid van het CDA In de brief vraag directeur Peters van het Academisch Ziekenhuis aan het college van B. en W of Goekoop en de andere wethou ders het beleid van Waal in deze steunen en zo ja, wat voor conse quenties dat dan heeft. Het AZL vindt de situatie zo vervelend dat het op een snel antwoord van zyn vragen aandringt. LEIDEN - De Leidse universiteit gaat een plan maken om de veiligheid in het biochemisch laboratorium aan de Wassenaarseweg te verbete ren. Dit is het gevolg van een bezoek dat de arbeidsinspectie deze zo mer aan het lab bracht. De universiteit werd op de vingers getikt, om/ dat volgens de inspectie slordig met veiligheidsregels werd omge sprongen en een aantal voorzieningen niet meer aan de eisen des tijds voldeed. "Het was niet zo dat de situatie volgens de inspectie onaanvaardbaar was", zegt ir. In 't Veld van het bureau Veiligheid van de universiteit. "Maar ze hadden toch wel bezwaren. Inmiddels zijn we echter al begon nen met het maken van een rapport, waarin een aantal voorstellen om tot een verbetering te komen zullen worden gedaan. Hoeveel geld het gaat kosten is nog niet bekend; wel is zeker dat we ongetwijfeld zullen moeten aankloppen bij het ministerie voor onderwijs en wetenschap pen". De klachten van de arbeidsinspectie hadden betrekking op twee hoofd punten: het gedrag van de onderzoekers en de technische voorzienin gen. Om met het eerste te beginnen. De arbeidsinspectie verklaarde tijdens haar onaangekondigde bezoek in de zomer te hebben kunnen constateren dat sommige onderzoekers wat al te makkelijk omspron gen met de voorschriften: het dragen van laboratoriumkleding en nie- t-roken op bepaalde plaatsen. In 't Veld verwacht echter dat deze regels in de toekomst steeds beter zullen worden nageleefd. Hij wijst er op dat er sinds begin dit jaar een deskundige in het lab werkzaam is, die speciaal is belast met het toe zicht op de veiligheid. Op den duur gaan de werkzaamheden van deze deskundige vruchten afwerpen, denkt In 't Veld. Verder zegt hij: "De beheerder van het lab heeft onlangs zijn mensen er nog eens op gewe zen dat de voorschriften strikt moeten worden nageleefd, omdat er anders onverkwikkelijkheden ontstaan. Zoals dit rapport". De opmerkingen van de arbeidsinspectie over het aanbrengen van tech nische verbeteringen aan het gebouw hadden o.a. betrekking op het feit dat er nu door het gehele lab wordt gewerkt met radio-actief mate riaal. In de toekomst zou dat onderzoek op één plaats dienen plaats te vinden. In t Veld zegt hierover: "Wij gaan nu inderdaad bekijken of dit onderzoek kan worden gecentraliseerd. We moeten alleen goed bestu deren hoeveel een en ander gaat kosten en hoe het verwezenlijkt dient te worden. Maar het is wel de bedoeling dat nog dit jaar onze plannen op tafel liegen". door René van der Velden Jaap Visser Inleveren .Meubelmaker J. Hoogcboom ligt overhoop met de ge meente. Voor heel veel geld heeft hij zojuist zijn meubel- paleisje aan de Oude Rijn van top tot teen opgeknapt. Maar van de beloofde subsidiecen tjes heeft hij er nog geen één gezien. Hoogeboom zegt dat gemeente, provincie en het ryk hem bij elkaar een ton subsidie hadden toegezegd waarvan hij de helft halver wege het omvangrijke karwei zou krijgen. Hoogeboom: "Ik moet de eerste gulden nog krijgen. Het rijk en de ge meente willen zo graag dat particulieren monumentale panden opknappen. Ze belo ven van alles. Maar betalen; ho maar". Hoogeboom ontstak helemaal in woede toen vorige week tot overmaat van ramp ook de oplevering van het monu ment Oude Rijn 28 plotseling niet doorging. Hoogeboom: "Er kwam iemand van monu mentenzorg vertellen dat het pand niet kon worden opge leverd omdat de voorgevel nog niet is afgeschilderd. Nou vraag ik je. De gevel staat flink in de grondverf en dat wil ik tot het voorjaar zo laten. Wanneer ik de zaak nu ga afschilderen dan kan ik over een jaar weer opnieuw beginnen. Ik kan veel beter wachten tot de lente. Dan krijg ik het er veel beter op. Maar dat zien die lui van mo numentenzorg niet. Af is af by hun en wat er daarna ge beurt, interesseert ze geen moer. Kijk maar eens naar dat voor miljoenen opge knapte Burchtcomplex. Aan de kant van de drukkerij van Bnl^ is al tijden de goot ka pot. De muur die eronder zit zie je zo wegrotten. Maar nie mand die er naar omkijkt, laat staan er wat aan doet". Meubelmaker Hoogeboom, in 1962 uitgeroepen tot de beste stoffeerder van Nederland, heeft het monument waarin hij woont en werkt op 21-jari ge leeftijd in zijn bezit gekre gen. Daarvoor was hij in dienst van meubelmaker Corpel. Maar die had geen opvolgers in familiekring zo dat Hoogeboom de zaak kon In 1979 besloten de voormalige landskampioen stofferen en zijn vrouw Annie om hun huis en winkel op te knap pen. Nadat monumentenzorg in ruil voor de nodige subsi die allerlei eisen had gesteld werd halverwege '79 onder leiding van architect Barke- ma met het karwei begonnen. Hoogeboom: "Ik moest van monumentenzorg de kap he lemaal in de orginele staat houden. Dat zag ik niet zitten want het dak zat boordevol houtworm. Maar toen ze dreigden dat anders het werk stil zou worden gelegd, ben ik toch maar overstag ge gaan". Nu, zo'n twee jaar later, is het karwei zo goed als geklaard. De familie Hoogeboom woont en werkt nu in een van de allermooiste grachtenpan den die Leiden ryk is. En nu de subsidiecentjes nog. Hoo geboom beweert door het uit blijven van de subsidie al bij na twintigduizend gulden schade te hebben geleden als gevolg van achterstallige ren te. Meubelmaker Hoogeboom en echtgenote "Ik moet de eerste gul den nog krijgen". De specialist in antieke kasten stelt dan ook dat het opknap pen van een monument lang niet zo aantrekkelyk is als de overheid voorspiegelt. 'Ten eerste moetje bidden en sme ken om je centen. Daar komt nog by dat het pand dat je hebt opgeknapt flink in waar de stygt zodat je aanzienlijk meer vermogensbelasting moet betalen Zo lever je de subsidie in de loop van de ja ren weer by het nik in". Volgens monumentenzorg- ambtenaar Grooteman heeft meubelmaker Hoogeboom het voor een deel aan zichzelf te wyten dat hy nu "op spnn- gen staat". "Zodra iemand een aanvraag voor subsidie heeft ingediend, kan hy op ei gen kosten gaan renoveren. En als het ambtelijk dan een beetje lang duurt voordat er een definitieve goedkeuring van het ministerie binnen is dan is dat dus een kwestie van eigen risico". Grooteman verwacht dat Hoo geboom binnen afzienbare tijd z'n subsidie krijgt. "Er is wat administratieve vertra ging hier op het stadhuis ge weest. Het ministerie van Volkshuisvesting heeft in middels z'n goedkeuring ge geven By CRM ligt dat wat anders omdat daar een subsi diestop van vyf maanden i$ geweest Ik heb begrepen dat meneer Hoogeboom op dit moment by CRM in de molen zit en daar zal hy vandaag of morgen wel uitrollen" De oplevering van het pand vindt Grootcman niet zo'n punt. "Formeel is het pand nog niet af maar wy zullen over die voorgevel niet zo moeilyk doen Wy beschou wen het in elk geval als opge leverd en zullen ons sterk voor hem maken zodat hy zo snel mogclyk z'n centen krygt".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3