Explosief referendum Egypte Vertrouwen in Thatcher Amnesty wil onderzoek naar activiteiten FBI Arafat: Israël erkennen mits het omzwaait Pacemaker voor Schmidt Bom in Transavia-toestel Vuurgevecht in Cairo Vrouwen onder mannen boven Washington geeft Colombia en Venezuela wapens poggenpohl 'Buren' zouden willen breken met Nicaragua WOENSDAG 14 OKTOBER 1981 BUITENLAND PAGINA 9 BONN Bondskanselier Schmidt heeft gisteren in het militaire hospitaal in Ko blenz een pacemaker (hartop- wekkingsmachine) ingezet gekregen. Volgens de woord voerder van de Westduitse re gering. Becker, heeft de kan selier de operatie goed door staan, en maakt nu een „gela ten" indruk. De kanselier is maandag in het ziekenhuis opgenomen Aanvankelijk heette het dat hij een infectie ziekte met koortsverschijnse len had. Het was overigens geen geheim dat de gezondheidstoestand van de Westduitse regerings chef niet optimaal was. Op dringend aanraden van zijn arts heeft Schmidt het afgelo pen jaar besloten het roken van zestig sigaretten per dag er aan te geven. Daarna werd hij evenwel steeds dikker. Als gevolg daarvan besloot de bondskanselier ook het nuttigen van zijn lievelings drankje Coca Cola op te ge- r wordt van uitgegaan dat Helmut Schmidt volgende week zijn werkzaamheden weer kan hervatten. Morgen wil de kanselier praten met de minister-president van de Westduitse deelstaat Noord- njn-Westfalen. Johannes Rauw, die vervolgens naar Moskou reist. Jaarcongres Britse conservatieven: BLACKPOOL (DPA/Reuter/UPI) - Ondanks hevige spanningen binnen de partij hebben de Britse con servatieven op de eerste dag van hun jaarcongres gisteren vertrouwen uitgesproken in de politiek van hun leidster, premier Margaret Thatcher. De opening van het congres, dat in de badplaats Blackpool in het noorden van Engeland wordt ge houden. werd overschaduwd door het resultaat van een opiniepeiling, dat zegt dat premier Thatcher door nog geen vijftig procent van haar kiezers nog gesteund wordt. Toch bleek de nieuwe secretaris-generaal van de To ries, Cecil Parkinson, optimistisch. Hij zei dat de conservatieven ook de komende parlementsverkie zingen zullen winnen. "Wij worden werkelijk benijd door een groot deel van de rest van de wereld, en wel om gegronde redenen. Zij benijden ons om onze grote minister-president, en zij zijn jaloers op onze prachtige prestaties", zei hij. Tegen de critici in zijn partij zei hij: "De twijfelaars zullen weer vertrouwen krijgen en de deserteurs zullen weer bij ons hun toevlucht zoeken". Hij reageerde daarmee op de jongste uitlatingen van de oud-minister van cultuur Norman St. John Ste- vas. die onlangs met het oog op de dne miljoen werklozen gewaarschuwd had voor "een catastrofe bij de volgende verkiezingen" wanneer de regering geen andere economische politiek zou gaan voeren. Stevas zei echter dat er geen sprake was van vervan ging van mevrouw Thatcher als partijleidster. "Wat wij nodig hebben is een verandering van accent. De regering moet buigzaam zijn en zich bereid en in staat tonen tot wijziging van haar politiek", zei hij. De kritiek binnen de partij op de economische poli tiek van mevrouw Thatcher was de laatste dagen sterk toegenomen. De heftigste aanvallen kwamen van oud-premier Edward Heath, die zijn partij zelfs verweet een "afdeling vuile trucs" opgericht te heb ben om hem monddood te maken. In totaal keerden zich twintig conservatieve afgevaar digden openlijk tegen Thatchers politiek. CAIRO (AFP/Reuter) - Bompakketexplosies in een uit Li bië afkomstig Transavia-vliegtuig op de luchthaven van Cairo en een vuurgevecht aan de rand van de hoofdstad hebben gisteren het referendum "begeleid" over de opvolger van de vorige week vermoorde presi dent Anwar Sadat. De explosies deden zich voor in de laadruimte van het toestel dat door Malta was gehuurd. Bij het vuurgevecht in de buurt van de pyramiden van Gizeh tussen politie en radicale mos lims werden drie politieman nen gewond en werden zes ex tremisten gevangen genomen. Het ministerie van binnenland se zaken deelde mee dat onder de gevangen genomen extremis ten zich twee leden bevonden van het commando dat donder dag in de Zuidegyptische stad Assioet het hoofdkwartier van de veiligheidstroepen en poli tiebureaus had bezet. Naar nog drie leden van het commando wordt nog gezocht. Het referendum over de opvol ging van Sadat, waarvoor vice- president Hosni Moebarak de enige kandidaat is, geschiedde onder de uitvoerigste veilig heidsmaatregelen, vooral in As sioet waar de bloedige botsin gen van vorige week meer dan 50 mensenlevens eisten. Tal van militairen en politiemannen pa- Rosalynn en het servies van Nancy WASHINGTON (AFP) - Het Witte Huis heeft geen nieuw servies van Chinees porselein nodig. Dit heeft Rosalynn Carter, echtgenote van oud- president Jimmy gisteren verklaard in Washington. Nancy Reagan, echtgenote van de huidige president Ro nald. wil overgaan tot de aan schaf van een dergelijk ser vies dat ongeveer 500.000 gul den zou gaan kosten. De aanschaf is in de Verenigde Staten omstreden omdat hij niet zou passen in het beleid van bezuinigingen dat de Amerikaanse president voert. Reagan verdedigde het plan door te zeggen dat het witte Huis sinds de dagen van president Truman (eind jaren veertig) geen nieuw ser vies meer kocht en dat het met particuliere giften wordt gefinancierd. Rosalynn Car ter verklaarde echter dat on der president Johnson (mid den jaren zestig) nog een ser vies voor 200 personen was aangeschaft dat nog zo goed als intact was toen zij het Wit te Huis verliet. Nancy Reagan wordt in Was hington algemeen be schouwd als iemand die iets te veel geld verspilt. trouilleerden in de straten van Assioet en er werd streng gecon troleerd. De regering had maan dag opdracht gegeven op ieder te schieten die de veiligheid in gevaar bracht. Waarnemers rekenden op een overweldigende meerderheid onder de 12 miljoen kiezers voor Hosni Moebarak die vandaag beëdigd zal worden. De minis ter van binnenlandse zaken (po litie), Nabawi Ismail, zwoer gis teren de extremistische islami tische groepen tot het bittere einde te zullen bestrijden. "Ik beloof dat ik de leiding zal ne men bij de strijd tegen deze groepen en het zuiveren van Egypte daarvan", aldus de mi nister bij een stembureau. De minister van defensie, gene raal Abdel Halim Aboe Ghaza- la, beloofde dat hij en zijn troe pen Moebarak als president zul len steunen. "Wij beloven u, zo als wij de vermoorde leider be loofden, als één man achter u te zullen staan. Wij zijn bereid el ke opdracht uit te voeren die u zal geven", aldus Ghazala in een telegram aan Moebarak. LONDEN (ANP) - De men senrechtenorganisatie Amnesty International heeft de Amerikaanse re gering gisteren gevraagd een onderzoek in te stel len naar de invloed van de federale recherche FBI op rechtszaken in de Ver enigde Staten. Amnesty doet haar verzoek na langdurig onderzoek van duizen den pagina's officiële documen ten waarvan de bevindingen openbaar zijn gemaakt in een 144 pagina's tellend rapport. Volgens de organisatie is de FBI bij ten minste twee processen tegen po litieke activisten onrechtmatig tewerk gegaan. Dat gebeurde on der meer door het leveren van vals bewijsmateriaal en het ach terhouden van voor de beklaag den gunstige informatie, aldus Amnesty International. Het on derzoek naar de activiteit van de FBI zou volgens de organisatie door een van de regering onaf hankelijke commissie moeten worden uitgevoerd. Een aantal militante groeperingen in de Verenigde Staten is in het verleden het doelwit geweest van FBI-activiteit. Amnesty In ternational noemt voorbeelden van het geven van valse verkla ringen in onderzoeken en tijdens processen en het door FBI-agen- ten infiltreren in teams van advo caten die verdachten uit deze groeperingen verdedigden. Het onderzoek door een onafhanke lijke commissie moet volgens Amnesty in elk geval de zaken van Elmer "Geronimo" Pratt, voormalig leider van de "Black Panther" partij, en Richard Marshall, van de beweging van Amerikaanse indianen, omvat ten. Pratt werd op 4 december 1970 in staat van beschuldiging gesteld wegens vijf misdrijven waaronder moord, bedreiging en roofoverval. Begin 1971 werd hij tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Pratt heeft altijd volgehouden dat hij "in de val is gelopen" en dat hij een "politie ke gevangene" is. Volgens Am nesty waren de "Black Panther" partij en zijn leiders "doelwit" van een onderzoek van de FBI, reeds voor er sprake was van enig misdrijf. Op 26 juni 1970 gaf het FBI-kantoor in Los Angeles een rapport uit waari ging wordt gegeven om "veilig heidsmaatregelen" te nemen er op gericht om Pratt als een van de functionarissen van de Black Panthers te "neutraliseren". De verdediging was tijdens het pro ces niet op de hoogte van het feit dat Pratt object van een speciaal FBI-onderzoek was en kon daar over geen kruisverhoor afnemen. De belangrijkste getuige van de aanklager gaf de FBI gedurende het proces gegevens door. Pratt zou tegenover deze getuige heb ben verte bekend dat hij schul dig was aan de moord. Hoewel deze getuige nietin dienst was bij de FBI, staat toch niet vast dat hij niet op een of andere wijze be trokken was bij het FBI-voorne- men Elmer Pratt te "neutralise- Richard Marshall van de beweging van Amerikaanse indianen werd op 1 maart 1975 gearresteerd op beschuldiging van moord. Ook hij zit thans een levenslange ge vangenisstraf uit. De beweging van Amerikaanse indianen was als sinds 1973, toen leiders van de organisatie en sympathisan ten het dorp Wounded Knee be zetten, onderwerp van een on derzoek door de FBI. LONDEN (Reuter) - De islami tische autoriteiten van Iran zijn van plan mannen en vrouwen in de dubbeldeks bussen in Teheran apart te zetten, aldus het avondblad Kayhan. Het zou nog in het proefsta dium verkeren. Vrouwen zou den worden verplicht onderin te blijven zitten, de bovenver dieping zou bestemd zijn voor de mannen. De verenigde busmaatschappij die de bussen in de hoofdstad en verscheidene andere lraanse steden laat rijden, zegt dat het besluit genomen is "als stap naar verwezenlij king van de islamitische doel einden". TOKIO (DPA) - De leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie PLO. Jasser Arafat, heefi gisteren in Tokio bu een gesprek met leiders van Japanse politieke partijen onderstreept dat een ommezwaai van Israel en de Verenigde Staten in de Palestijnse kwestie een voorwaarde is voor de oplossing van het conflict in het Midden-Oosten. Tijdens de lunch met Japanse parlementariërs herhaalde Arafat dat zijn organisatie bereid is tot "coëxistentie met Israël" als de Israëlische regering het zelfbeschikkingsrecht van de Palestg- nen eerst erkent. Men moet niet vergeten, aldus Arafat, dat 60 procent van de Palestijnen uit hun oorspronkelijke vaderland zijn verdreven. De overige 40 procent moeten volgens de PLO- leider in de door Israel bezette gebieden leven onder dreiging van "dood en terrorisme". Voor de Japanse radio noemde Arafat het Saoedische vredesplan voor het Midden-Oosten "een positieve stap" in de richting van de vrede in het gebied. In dit plan, dat intussen door de regering van Israël van de hand is gewezen, wordt voorgesteld dat Israël alle bezette Arabische gebieden ontruimt. Bovendien zou daar na een onafhankelijke Palestijnse staat moeten worden geves tigd. De moord op de Egyptische president Sadat is volgens Arafat het gevolg van de compromissen geweest "die Egypte zijn opge drongen". De PLO-leider vroeg Japanners die de Palestijnse zaak steunen druk uit te oefenen op de Verenigde Staten om hun politiek ten opzichte van het Midden-Oosten te wgzigen. Maandag arresteerde de politie van Tokio in het hotel waar Ara fat gedurende zijn bezoek verblijft een 17-jarige student De jon gen hing op de voor de Palestijnse leider gereserveerde etage van het hotel rond en had een mes bu zich. Het bestaan van Israël is een "voldongen feit" Geen enkel Ara bisch land vormt een bedreiging voor de Joodse staat Deze op merkingen vielen gisteren op te tekenen uit de mond van Habib Chatti. de secretaris-generaal van het Islamitische conferentie, een organisatie waarbij 42 moslem-staten zijn aangesloten. Volgens Chatti zal geen enkele Arabische regering zonder tegen prestatie overgaan tot de officiële erkenning van Israël. Maar er is heden ten dage geen Arabische staat die serieus wil tornen aan het bestaan van de Joodse staat, zo voegde hg eraan toe. De Arabische diplomaat zei verder veel waardevols te zien in het vredesplan voor het Midden-Oosten dat de Saoedische kroon prins Fahd onlangs lanceerde. Chatti deelde mee dat het plan volgende maand aan de orde zal komen op de Arabische top in het Marokkaanse Fez. Naar zijn mening is het niet uitgesloten dat het plan-Fahd daar een "Arabisch plan" zal worden. Het zou zgns inziens dan als zoda nig kunnen worden voorgelegd aan Europa en de Verenigde Staten. De Saoedische voorstellen behelzen onder meer het recht van alle staten in het Midden-Oosten op veilige grenzen. Dit is algemeen uitgelegd als een concessie aan Israel. i rond het vliegtuig van Transavia. Een pakketbom ontplofte gisteren in de laadruimte BOGOTA (AFP/UPI/REUTE) - Bij een bezoek aan Colombia heefi de Amerikaanse vice-president. George Bush, gisteren bevestigd dat Washington voornemens is gevechtsvliegtuigen van het type F-16 te leveren aan Venezuela. Voorts bestaat het plan om Co lombia 12 "Huey"-helikopters te verkopen. Deze helikopters zouden moeten worden ingezet bij de bestrijding van guerrilla-organisaties. Bush weersprak de beschuldiging dat de VS de wapenwedloop bevor deren in Latgns-Amenka. De Amerikaanse wapenleveranties aan "bevriende landen" bedrei gen niet de vrede in het gebied, zo meent hg. De militaire hulp aan El Salvador rechtvaardigde de vice-resident met het argument dat Amerika daartoe is uitgenodigd door "een regering die is gekozen door het volk". Bovendien is de verstrek te steun aan president Duarte slechts "bescheiden", zo voegde hij eraan toe. Kritiek Washington - Het buitenlands be leid van de Amerikaanse presi dent Reagan legt veel te veel de nadruk op militaire kracht en trekt zich niets aan van de rech ten van de mens. De Amerikaan se diplomatie moet bovendien mb groten rui ipelen in het vre« des-proces voor het Midden-Oos ten. Dit heefi de Amerikaanse oud-president Jimmy Carter ver- ADVERTENTIE Nieuw van Poggenpohl: een klasse-keuken voor een populaire prijs Een variabele keuken van Poggenpohl, waarmee u eindeloos kunt spelen. Beugelgrepen, lrchtlijsten, onderlijsten. plinten en werkbladen zijn namelijk verkrijgbaar in een heel scala van fraaie kleuren. Zodat u naar hartelust kunt combineren met de twee basiskleuren wit en beige of nog eens kunt veranderen. Ook de vormgeving is typisch Poggenpohltijd loos en afgeronde, dus veilige hoeken. De prijs van de Poggenpohl Combicolor- keuken zal u beslist mee vallen. Ga maar eens in formeren bij de Poggenpohl- specialist Industrieweg 14 De Grote Polder /oeterwoudc-Rijndijk Tel. 071-899206 SAN' JOSE (DPA) - Drie Midden-Amerikaanse landen, Guatemala, El Salvador en Honduras, willen de komende dagen hun diplomatieke betrekkingen met Nicaragua verbreken. Dit is vernomen in diploma tieke kringen in de Costaricaanse hoofdstad San Jose. b.v. Gcbr RollTs Handelmij Aanleiding voor de breuk is vol gens de kringen de jongste ver klaring van Nicaragua voor de al gemene vergadering van de Ver enigde Naties in New Vork waar in de Sandinistische regering zichzelf als marxistisch-leninis- tisch zou hebben gekenschetst. De beslissing van deze noordelij ke buurlanden van Nicaragua zou reeds zijn gevallen. Guatemala en Honduras worden bestuurd door rechtse militaire regimes. El Salvador door een rechtse junta van burgers en mi litairen. Sinds de sandinisten de dicatator Somoza uit Nicaragua verdreven waren de betrekkin gen tuisen Managua en de drie noordelijke buurlanden herhaal- delgk gespannen "De Sandinistische regering van Nicaragua, die noch marxistisch noch totalitair is. respecteert de rechten van de mens De Sandi nisten hebben ondanks econo mische tegenwerking vooral vooruitgang geboekt op het ge bied van de voedselvoorziening, onderwgs en gezondheidszorg De burgerlgke en politieke rech ten worden in het algemeen ge respecteerd De vrgheid van het individu is een realiteit m Nica ragua Politieke partgen. pers en vakbonden genieten een aan- zienlgke bewegingsvrgheid". Tot deze conclusies komt een dele gatie van de r k vredesbeweging Pax Christi, die m juni en juli en kele landen in Midden Amerika heefi bezocht. De delegatie, die onder leiding stond van Pax Chnsti-vodrzitter bisschop Bet tazzi. heefi gisteren te Brussel haar bevindingen bekend ge maakt. klaard tijdens zgn eerste bezoek aan Washington sinds hg het Witte huis verliet na de verkie zingsnederlaag ten Ronald Rea gan Carter kritiseerde de belastingver laging van Reagan omdat die in zijn ogen is gencht tegen de ar men De bezuinigingen op het gebied van de sociale voorzienin gen vonden in Carters ogen ook geen genade Carter hield een persconferentie een uur voordat hij een bezoek bracht aan Rea gan Hij ondersteunde Reagan; voorgenomen levering van vliegende radar en ander militaii materieel aan Saoedi-Arable. Militaire kracht, zo zei Carter, moet in evenwicht zijn met betrokken heid bij morele waarden, dc rechten van de mens. beheersing van de kernwapenwedloop. Bij Reagan slaat de balans te veel door in de richting van militaire kracht aldus de oud-oresident. Unicef steunt persbureau Derde Wereld NEW YORK (Reuter) - Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, heefi voorgesteld gedu rende dc komende twee jaar het derde-wereldpersbureau Inter- Prcss Service (IPS) met tiendui zend dollar (circa f 24 000) per maand te steunen Unicef wil daarmee bereiken dat dc bericht geving over problemen die be trekking hebben op kinderen wordt uitgebreid Het voorstel is gedaan in een rap port van James Grant, een direc teur van Unesco Hg omschrgfi daarin IPS als de doeltreffendste van de nieuwsdiensten die zich met dc Derde Wereld bezighou den. Het bureau krijgt al subsi die van het VN-ontwikkclings programma en het VN-fonds voor bevolkingsactiviteit Unicef krggt het grootste gedeelte van zgn gelden van de Verenigde Staten Deze hebben onlangs kri tiek geleverd op het feit dat Uni cef een tiental kranten betaalde voor het publiceren van stukken over ontwikkeling van dc Derde Wereld zonder dat daarbg werd vermeld dat het in feite om be taalde advertenties ging ANALFABETISME - In de Bondsrepubliek sijn volgens schattingen van deskundigen onder de bevolking K00 000 tot 1.000.000 analfabeten. Dit is ge- blekrn op een congres over het thema "analfabetisme en me dia". De deelnemers riepen op tot ver grote inspanning om Duitsers <!i- Bk I kaam wm m m brij- ven een opleiding te geven.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9