Extra controle op 'grensfraude' "Sint komt te vroeg "Koos heeft wel 18 moorden gepleegd" mm Protesten tegen methadon-post 12,03% Man zou postduiven hebben beschadigd Een lucratieve spaar- of beleggingsvorm Spaa[brlcfmcll Kwart van olie-invoer Zuid-Afrika kwam via Nederlandse schepen Werkgroep waakt over welzijn kinderen WOENSDAG 14 OKTOBER 1981 PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Tegen de van moord op drie meisjes verdachte Haagse portier Koos H. (3D zijn gisteren bij de Haagse rechtbank door drie getui gen a décharge zeer belas tende verklaringen afge legd. De gedetineerde Freddy de B. zei onder ede dat Koos hem na elke moord de details had ver teld van de manier waarop hij de meisjes had omge bracht. Bovendien legde deze getuige nog een andere opzienbarende ver klaring af: „Koos heeft wel acht tien moorden gepleegd. Hij heeft me zeker van tien meisjes hun spullen, zoals tasjes, laten zien en het wapen waarmee hij ze had gedood". Volgens Freddy had de verdachte al in 1978 aangekon digd dat hij in Wassenaar als tuinman zijn laatste moord zou plegen. Op de derde dag van dit moeizaam verlopen proces kwamen de drie getuigen die veertien dagen gele den uit angst voor wraak om ge zondheidsredenen niet waren Getuige in proces tegen Haagse portier: verschenen, nu wel opdagen. Nog voordat de president, mr. S. F. Kootte, echter met het verhoor van de eerste getuige, Freek van Bruggen, wilde beginnen leek het erop dat het proces weer zou worden vertraagd. Van Bruggen weigerde de eed of belofte als ge tuige af te leggen. „Ik heb alles bij de rechter commissaris ver teld", zei hij. „Ik ben uitgespro ken". Omdat verdediger mr. J. Duijnstee en zijn cliënt er op bleven staan dat Van Bruggen onder ede zou getuigen en de raadsman de rechtbank vroeg de getuige bij volharding van zijn standpunt op grond van de wet te gijzelen (ge vangen te nemen) moest de rechtbank hierover een besluit nemen. Wat de rechtbank na drie kwartier overleg in raadkamer uiteindelijk had besloten bleef in het ongewisse, want Freek van Bruggen was in die tijd bij de rechtercommissaris geweest en van gedachten veranderd. Alsnog beloofde hij de waarheid te zeggen, maar hij vroeg de recht bank uit angst voor „represaille uit onbekende hoek" de publie ke tribune te ontruimen. En dat gebeurde. Alleen politiemensen en journalisten mochten in de zaal blijven. Cocaïne In een muisstille zaal vertelde de getuige dat hij op 7 april van dit jaar, als portier van een nacht club in Scheveningen. flarden van een gesprek tussen Koos H. en Freddy de B. had opgevangen - twee dagen eerder was het lijk van de doodgeschoten Emy den Boer (18) uit Schiedam in de bos sen van Nistelrode (Noord-Bra bant) aangetroffen. „Ik stond in de hal", zei Van Bruggen, „en hoorde Koos snikken. Door een matglazen deur zag ik Koos en Freddy bij de garderobe staan. Freddy zei tegen Koos: stop toch met die kankerzooi. Ik begreep dat Freddy op de cocaine doelde die Koos regelmatig snoof. Even later ving ik op: ik heb door d'r hoofd en door d'r hart geschoten. Waarop Freddy zei: als je daar mee doorgaat ruim ik je op. Ik doe daar niet aan mee Ik wil niks meer met je te maken heb ben". Later, zo verklaarde deze getuige, vertelde Freddy aan hem dat Koos een dag met het lijk van Emy den Boer in de kofferbak van zijn auto had rondgereden. Verder had Van Bruggen gezien dat Koos een flesje met chloro form (bedwelmingsmiddel) en ongebruikte dotten poetskatoen in de auto bij zich had. Getuige Freddie de B. bevestigde in grote lijnen de uitspraken van Van Bruggen. Hij voegde daar nog aan toe dat Koos hem zelf had toevertrouwd dat hij Emy den Boer op een voor geluid geï soleerde zolderkamer van zijn woning aan de Haagse Zuidwal had doodgeschoten. Doffe klappen Van groot belang in de zaak van Emy den Boer was de verklaring van de ex-vriendin van Koos, In- grid N. (26) uit Amersfoort, met wie de verdachte geruime tijd op de Zuidwal had samengewoond. In de nacht van 3 op 4 april had den Koos en Ingrid in de woning aan de Zuidwal met elkaar ge- vreëen. Op doordringende wijze vroeg de president aan de getui ge hoe de intimiteiten waren ver lopen. Ingrid vertelde dat op het hoogtepunt van de vrijpartij ge stommel op de zolder was te ho ren. „Koos vloog overeind", zei ze met trillende stem. „en rende naar boven Even later hoorde ik twee doffe klappen. Toen hij kort erop weer beneden kwam vroeg ik hem wat er aan de hand was. Ach, het was niks, de hond vroeg weer eens aandacht", was zijn antwoord. „Klopt het dat daarna het vrijen weer is voortgezet", vroeg de president bars. „Ja", antwoordde de geëmotioneerde getuige Omdat niet is uitgesloten dat Emy de Boer in die nacht op de zol derkamer is vermoord maakte de president melding van een schietproef die de politie op de geïsoleerde zolder heeft uitge voerd. Het bleek dat schoten uit een pistool op de benedenverdie ping overkomen als „doffe klap pen". Limonade In de zaak van Edith Post die op 29 septemer 1979 vermoord in de Wassenaarse duinen was gevon den verstrekte getuige Freddy de B. een aantal belastende gege vens. Hem was bekend dat Koos achter jonge meisjes aanzat. „Koos vertelde mij dat hij achter een bus met schoolkinderen was gereden naar een jeugdherberg in Lunteren. Bij een konijnen hok had hij met een meisje ken nis gemaakt. Later leende hij van mij een fototoestel om van dat meisje een plaatje te maken". Volgens deze getuige wist Ingnd ervan ..Zu heeft dat meisje wel eens limonade gegeven in het huis van Koos", zei de gedeti neerde. Uit onderzoek van de po litic is gebleken dat Edith Post in het weekeinde van 20 en 21 sep tember 1979 inderdaad met haar klas per bus op schoolreisje naar Lunteren is geweest. De ex-vriendin van Koos zei dat het haar was opgevallen dat Koos op 30 september, na een paar dagen spoorloos te zijn ge weest. „te vies om aan te pak ken" was thuis gekomen ..Hu was ongewassen, ongeschoren en zat onder de modder", vertel de Ingrid. Zoals bekend was Edith een dag ervoor vermoord in de duinen. „Ik ben wezen klussen in Wassenaar" gaf Koos als verklaring voor zijn langdun- ge afwezigheid aan zijn vriendin Na de arrestatie van de verdachte had de politie in de woning 49 sex-films aangetroffen Elf por no-films - die Ingrid bü de buren had weggemoffeld - handelden over sex van volwassenen met kinderen Op de zitting verklaar de Ingnd dat Koos „voor alle vormen van de sexualiteit be langstelling had" Morgen wordt de zitting voortgezet met het verhoor van de verdach- Misbruik subsidie na revaluatie gulden WERNHOUT (GPD) Sluiproutes langs de Nederlands-Belgische grens leveren sinds gisteren een ongewoon beeld op. Vrachtverkeer dat normaal gesproken via deze wegen zonder problemen de grens overschrijdt, wordt nu tegengehouden door ijverige doua nebeambten die frauduleuze handelingen bij de in- en uitvoer van landbouwprodukten moeten tegengaan. Die fraude werd mogelijk door de revaluatie van de gulden ten op zichte van de Belgische franc. Bij de uitvoer naar België van pro- dukten als melkpoeder, rund vlees en granen ontvangt men sinds 8 oktober een compense rend bedrag. Door stiekem naar Nederland terug te keren en nog maals met dezelfde lading de douaneposten te passeren, zijn er bedrijven die deze „subsidie" meerdere malen in hun zak ste ken. Sinds vorige week schijnt er op de ze manier al heel wat geld opge streken te zijn. Bewijzen daarvan heeft men op het ministerie van financiën nog niet, maar enkele douane-expediteurs - zij verzor gen de documenten voor de vrachten - weten te melden dat er al regelmatig misbruik van deze monetair-compenserende bedra gen (MCB's) moet zijn gemaakt. "Handig" Voor een vrachtwagen geladen met 24 ton melkpoeder die wordt uitgevoerd naar België, ontvangt de eigenaar 3844 gulden subsi die. Het is in principe mogelijk om dit bedrag meerdere malen per dag op te strijken. Je moet dan alleen zorgen dat je het spul niet meer naar Nederland in voert, want dan betaal je een hef fing die gelijk is aan de eerder ontvangen subsidie. Handige bedrijven laten de vracht wagen dan ook na uitklaring via sluiproutes of wegen waar niet of nauwelijks wordt gecontroleerd, terugkeren naar Nederland. Vooral bij grensposten als Put ten en Wernhout-Wuustwezel die dicht bij elkaar liggen, wordt het voor de fraudeur dan interessant, omdat hij daar op korte termijn van twee verschillende douane- ALMELO (ANP) - De rechtbank i Almelo heeft zich gisteren ruim twee uur bezig gehouden met een volgens officier van justitie mr. J. Hazewinkel volstrekt unie ke zaak. Terecht stond een 44-ja- rige man uit Tubbergen, die er van wordt verdacht op 26 juni 1980 126 postduiven, toebeho rend aan 23 eigenaren, bij het in- korven opzetteijk te hebben be schadigd door van de dieren het stuitbeentje te breken' of te kneu- Volgens de officier zou de man dit hebben gedaan om voor de ande re leden van de postduivenver eniging een rampvlucht te orga niseren. De geplande wedvlucht van ruim 700 kilometer vanuit Frankrijk ging evenwel niet door wegens slecht weer. De duiven werden toen bij de Nederlands-Belgi sche grens gelost. Een aantal le den constateerde bij terugkomst van de dieren dat deze moeilijk vlogen en liepen. De man heeft steeds ontkend de duiven te hebben beschadigd. ADVERTENTIE NMB Spaarbrief met beursnotering Effectief rendement d.d. 12 oktober 1981 Een waardepapier dat op de Effecten beurs verhandelbaar is. De NMB Spaarbriefis te verkrijgen in coupures van duizend en vijfdui zend gulden. Gemakkelijk over draagbaar, ook als schenking en cadeau. Fiscaal voordelig voor hen die straks voor pen sionering in een lager belastingtarief vallen: de rente is pas na de datum van uitkering belastbaar. Verkrijgbaar op alle NMB-kantoren. U kunt daar tevens, geheel vrij blijvend uiteraard, de huidige koers en het effectieve rendement opvragen. Viditel pagina 484. De NMB denkt met u mee. Counon J".ib»"ls™agn Postcode en woonplaat faciliteiten gebruik kan maken zonder op te vallen. In totaal zijn er meer dan 60 extra douanebeambten aan de Neder lands-Belgische grens gedeta cheerd. Een paar daarvan ver richten administratief werk, maar de meesten worden ge bruikt voor de „fysieke contro le". Hoe lang van hun diensten gebruik moet worden gemaakt is nog niet duidelijk. Het is niet voor het eerst dat bedrij ven met één lading meerdere ma len misbruik maken van restitu tiebedragen. Ook in het verleden werden gigantische fraudes ge pleegd. Vooral aan suiker en melkpoeder zijn vele „staatsmil- joenen" verloren geaan. De laat ste jaren echter zijn de MCB's voor Nederland en België vrijwel altijd gelijk gebleven, waardoor er voor handige jongens op dit gebied nauwelijks wat te verdie nen viel. De opwaardering van de gulden bracht echter voor hen nieuwe perspectieven, mede omdat de grensbewaking op vele plaatsen tegenwoordig nuwelijks iets voorstelt. Zelfs bij grensovergan gen waar alleen het vrachtver keer met bestemming Benelux wordt gecontroleerd, is het vaak mogelijk ongezien te passeren, omdat voldoende mankracht ontbreekt. Juliana, Edenia, Antonia UTRECHT (GPD) - Juliana, Edema, Antonia heet het jongste kind van prinses Christina en Jorge Guillermo. Het meisje, de eerste dochter van prinses Christina, werd op 8 oktober geboren in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht en is genoemd naar haar beide oma's, prinses Juliana en de moeder van Guillermo. Jorge Guillermo deed, in gezelschap van zijn oudste zoontje Ber nardo (4) en prinses Juliana, gisteren op het Utrechtse stadhuis aangifte van zijn dochter, waarbij burgemeester mevr. M. Vos- Van Gortel als ambtenaar van de burgerlijke stand fungeerde (zie foto). Van het Utrechtse gemeentebestuur kreeg Guillermo een zilveren servetring voor zijn dochter. AMSTERDAM (ANP) - Schepen die met Nederland verbonden zijn, hebben in de periode van 1 januari 1980 tot en met 30 juni 1981 in ongeveer een kwart van de noodzakelijke Zuidafrikaanse olie-invoer voorzien. Dit blijkt uit gegevens die zijn ver zameld door het Shipping Re search Bureau in Amsterdam. Dit bureau is in 1980 opgericht door het Komitee Zuidelijk Afri ka en de werkgroep Kaïros om na te gaan op welke wijze Zuid- Afrika met olie wordt bevoor raad. Uit de gisteren gepubliceerde cij fers van het Shipping Research Bureau blijkt dat in de periode van 1 januari 1980 tot en met 30 juni 1981 veertig voor het trans port van ruwe olie ingerichte schepen die op enigerlei wijze met Nederland verbonden zun, Zuidafrikaanse olie-invoerha vens hebben aangedaan. Van ze ker 27 van die schepen is het "om uiteenlopende redenen, waaron- ADVERTENTIE Rath Doodeheefver wand bekleding, U vindt het bij de interieurspecialist Van sfeer tot meer. van gras tot vlas Buurtbewoners dreigen met thuishouden kinderen der de vaarroute, zeer waar schijnlijk dat zij olie hebben af geleverd". aldus een persbericht van het Komitee Zuideluk-Afri- ka en de Werkgroep Kairos. In het onderzoek zijn geen schepen betrokken die banden hebben met de Nederlandse Antillen en ook geen schepen van minder dan 25.000 ton. Het onderzoek strekte zich alleen uit over het transport van ruwe olie en niet over het vervoer van olieproduk- ten. Zes van de genoemde veertig sche pen voeren geladen direct van Rotterdam naar Zuid-Afnka De ze zes schepen hadden geen Ne derlandse vlag, eigenaar, mana ger of charterer, aldus de twee actiegroepen. Van vier van die schepen staat vast dat zij geladen met ruwe olie naar Zuid-Afnka zijn gevaren Één schip gaf op met chemicaliën geladen te zyn en een ander schip (een tanker) gaf als lading "stukgoed" op. De overige 34 tankers en olie/erts- schepen, die vanuit andere dan Nederlandse havens naar Zuid- Afnka voeren, waren op andere manieren met Nederland ver bonden: zu voeren onder Neder landse vlag (3), hadden een Ne derlandse eigenaar en/of mana ger 18) of zu waren door een Ne derlandse onderneming gechar terd (17). Uit het onderzoek van het bureau bleek dat 27 van deze 34 schepen in eigendom van. gemanaged n of gecharterd waren door de Ne derlandse oliemaatschappu Shell. Van zestien van de "Shell- schepen" is het volgens het Ship ping Research Bureau "zeer waarschijnlijk" dat rij daadwer kelijk olie hebben afgeleverd in Zuid-Afrika. Van de zeven "niet- Shell-schepen" is dat ook het ge val. ADVERTENTIE AMSTERDAM (GPD) - Ruim tweehonderd verontruste buurt bewoners hebben gisteravond in de deftige Concertgebouwbuurt in Amsterdam-Zuid geprotes teerd tegen de opening van een medisch centrum voor drugsver- slaagden van de GG en GD. Dit centrum, waar onder meer me thadon zal worden verstrekt, zal morgen haar poorten openen voor ex-heroineverslaafden. De bewoners vinden de plaats van het medisch centrum niet „wel overwogen, gezien het feit dat in een straal van 500 meter vijftien scholen zijn gevestigd met onge veer 4000 leerlingen uit de gehele stad", aldus het telegram dat gis teravond werd voorgelezen en Voedselinfectie velt bejaarden HAARLEM (ANP) - Vijftig van de 287 bewoners van het bejaarden huis "Schoterhof' in Haarlem zijn de afgelopen dagen ziek ge worden als gevolg van een voed selinfectie. De eerste symptomen (braken, diarree, koorts) deden zich eind vorige week voor. De Keurings dienst van Waren en de GG en GD van Haarlem zijn bezig met een onderzoek naar de oorzaak. ADVERTENTIE dat verstuurd is naar B en W van Amsterdam. Als de methadon- post wel opengaat, zullen ouders uit protest hun schoolgaande kinderen thuis houden. Een tegenstandster van de me thadon-post zei: „Nu op de Zee dijk al die heroinecafés gesloten worden, gaan ze de verslaafden over de stad verspreiden, dus krijgen moment van opening van de post is zeer ongelukkig gekozen. Wij hebben maanden lang plannen gemaakt voor deze post. maar omdat er nu acties worden ge houden op de Zeedijk denkt men dat we de verslaafden met opzet verspreiden. Dat i§ helemaal niet waar. De buurtbewoners begnj- HJHI pen niet waarover het gaat", ve dat gepeupel hier Onbegrip en onwetendheid is het deur". kernpunt van de hele discussie Een woordvoerder van de gemeen-en de ongerustheid van de buurt te, de heer Lekkerkerker: „Het bewoners. Oorspronkelijk was het niet de bedoeling dat buurt bewoners zouden weten dat in de Amsterdamse Van Baerle- straat een GG en GD-post voor ex-heroineverslaafden zou zun. „Wij houden dat liever geheim, omdat we geen paniek willen zaaien", aldus de gemeente. „In de eerste methadon-verstrek - kingspost werkt dat uitstekend. Dat is een gewoon woonhuis in de Amsterdamse Jordaan, waar niemand iets van merkt, een soort huisartsenpraktuk". i' Son.rn.je ongenode jasten Men een boel viezigheid achter Viahvetend atwasbaar behang is dan 'n goede oplossing Van Rath Doodeheefver. bij de vakhandel Een haakje. Voor poster of papa's portret. Maar wat u ook ophangt, uw wand bepaalt de sfeer. Kies daarom uw wandbekleding met zorg. Rath Doodeheefver Bij uw vakhandel LEEUWARDEN (ANP) De onlangs op gerichte werkgroep "Sinterklaas een kindervriend" blijkt een voor de initia tiefneemsters onverwacht grote weerklank te vinden onder moeders, onderwijzend personeel en zelfs groot moeders uit heel Nederland Ook de Consumentenbond heeft zich volledig achter de doelstellingen van de werk groep geschaard De werkgroep, die voornamelijk bestaat uit kleuterleidsters uit Leeuwarden, kwam deze week naar buiten toe met een folder waarin op de gevaren wordt gewezen die een te vroege aanloop van het Sinterklaasfeest voor kleuters kan hebben. Volgens mevrouw G. Elzinga, een van de initiatiefneemsters, is het idee van de werkgroep uit de praktijk geboren. Vrij wel alle kleuterleidsters in de Friese hoofdstad hebben de laatste jaren te maken gekregen met een toenemende nervositeit onder de kinderen als gevolg van de vroege introductie van het Sim tcrklaasgebeuren Kleine kinderen kunnen geen periode overzien, aldus mevrouw Elzinga Kleu ters die nu al de voorboden van de goed heiligman in de etalage zien liggen of ermee worden geconfronteerd via de Ster-reclame, gaan zich opwinden over een gebeurtenis die in hun ogen al snel moet plaatsvinden Het wachten, de vele Sinterklaasfestivitei- ten voorafgaande aan 5 december waar bij kwistig met cadeaus wordt ge strooid. leidt elke keer weer tot spannin gen die zich kunnen uiten in bedplassen en agressiviteit, aldus Elzinga Brieven Via brieven aan de omroepen, de Recla meraad en het verspreiden van folders wil de werkgroep nu proberen de min.- ductietijd van Sinterklaas te bekorten. Een verzoek aan de NOS om de aan komst van Sinterklaas niet al drie we ken voor het heerlijk avondje te laten plaatsvinden, is ovengens door deze zendgemachtigde afgewezen Volgens een woordvoerder vna de NOS is het onmogeluk om aan het verzoek van de werkgroep te voldoen Al jaren gele den is met de middenstandsorganisaties een datum afgesproken voor de aan komst van de Sint. Een datum die valt op de derde zaterdag «Mr Sinterklaas Volgens de woordvoerder kan de om roep hier moeiluk aan tornen omdat an ders de situatie ontstaat dat er op een gegeven moment al allerlei sinterklazen door de straten rennen terwijl de officië le aankomst voor de NOS nog moet worden gebracht. De regeling die nu al jaren wordt gehan teerd is dat de omroep de Sint om 12 uur laat aankomen en dat de plaatselijke klazen pas om twee of drie uur op pad gaan Gezien de overweldigende reacties op het initiatief (in de vorm van brieven en te lefoontjes) wil de werkgroep echter een nieuwe brief aan de NOS sturen waarin opnieuw zal worden aangedrongen op' herziening van de aankomstdatum De Consumentenbond heeft zich m een eerste reactie volledig achter de actie van de Leeuwardense werkgroep ge steld. Volgens een woordvoerder wor den de kinderen in verband met het Sin terklaasfeest al in een vrocgtudig sta dium bewerkt om de kooplust te bevor deren. dit ten koste van het hele gezin en de kinderen in het buzonder De vie ring van dit feest voor kinderen door de kinderen zelf is daardoor naar het twee de plan verschoven, aldus de bond.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7