Merenwijk moet polderlasten blijven betalen' Vijftiende Bovagshow "Probleem buitenlanders vereist beleid gemeente" Problematiek gehandicapten aan de orde in Waaggebouw Provincie wil regeling Ambtenaar houdt Groenoord voor: In GroenoordhaUen Gewond bij oversteken Open ochtend van Vrije Kleuterschool Amnesty met stand op Stadhuisplein LEIDEN - Als het aan het dagelijkse bestuur van de provincie Zuid-Holland ligt zal de Merenwijk niet worden ontpolderd en zullen de huiseigenaren in dat gebied in de toekomst gewoon hun polderlasten moeten blijven betalen. Wel verdient het volgens de provincie aanbeveling om de mogelijkheden van een regeling tussen de gemeente Lei den en het waterschap De Oude Veenen eens te bestuderen. "Het gaat mij te ver dat het water schap voortdurend als de kwade heks wordt afgeschilderd en de gemeente Leiden als de goede fee", zei gedeputeerde Noorland gistermiddag in het provincie huis tegen het actiecomité Me renwijk. Een comité dat sinds enige tijd strijd levert tegen de jaarlijkse heffing van polderlas ten. De Merenwijkers vinden dat zü ten onrechte gemiddeld zo'n tachtig gulden aan het water schap betalen, omdat De Oude Veenen volgens hen voor dat geld niets terugdoet. "En de Me renwijk bovendien al lang niet meer als poldergebied be schouwd dient te worden". Wei geren de lasten te betalen, is vol gens het comité voorlopig het beste. De Merenwijk was vroeger de Brock- en Simontjespolder. In '78 maakte de gemeente Leiden met het polderbestuur de af spraak dat het gebied zou wor den ontpolderd. Want was de Merenwijk was inmiddels een complete stadswijk geworden. Even later werd de Broek- en Simontjespolder echter evenals vele andere kleine poldertjes 'op geslokt' door het waterschap De Oude Veenen. Dit waterschap ontkende dat er afspraken met de gemeente Leiden waren ge maakt en verklaarde derhalve dat de Merenwijk voor haar ge woon poldergebied bleef. Vergeten Ook gedeputeerde Noorland zei gistermiddag tegen de delegatie Merenwijkers dat hem niets be kend was van een afspraak tus sen het bestuur van de Broek en Simontjespolder en de ge meente Leiden. "Laat maar eens zien dan, heb ik vaak tegen het Leidse gemeentebestuur gezegd. Maar ik kreeg niets te zien. Ik heb wethouder Waal bovendien wel eens gevraagd waarom de gemeente indertijd niet heeft ge protesteerd toen het waterschap De Oude Veenen in het leven werd geroepen. Vergeten, was het antwoord". Op de eis van het actiecomité dat de Merenwijk alsnog ontpolderd dient te worden, antwoordde Noorland: "Er moeten wel zeer bijzondere redenen zijn willen wij een dergelijk besluit nemen". Hij opperde vervolgens de moge lijkheid dat de gemeente en het waterschap rond de tafel gaan zitten en een nieuwe regeling be denken. "Een regeling die niet zal inhouden dat de Merenwijk wordt ontpolderd. maar ook be vredigend voor u is". Tijdens het onderhoud deelde Noorland verder mee dat er in november overleg zal worden ge voerd tussen de gemeente Lei den, de provincie en het water schap. "Wethouder Waal heeft mij beloofd dat de gemeente een rapport zal maken over deze pro blematiek. Waarschijnlijk gaan ze er vanuit dat de Merenwijk ontpolderd dient te worden. Het stuk heb ik echter nog Meeds niet gezien". Deurwaarder De Merenwijkers verlieten het pro vinciehuis met twee toezeggin gen: Noorland zal vragen of het actiecomité ook aanwezig mag zijn bij het overleg in november en verder beloofde hij het water schap te verzoeken of het de deurwaarder, die sinds enige tijd de niet-betalers op hun plichten wijst, tot die tijd binnenshuis wil houden. Het Leidse gemeentebestuur heeft inmiddels de CDA-raadsleden Van Zijp en Walenkamp, die in augustus vragen stelden over de polderlasten. laten weten dat het niet mogelijk is om de onroerend goed belasting van de Merenwij kers te verlagen. De CDA-raads leden hadden gevraagd of het ge meentebestuur bereid was de OGB te verlagen in verband met het feit dat de Merenwijkers ook polderlasten moeten betalen. LEIDEN - Problemen met of van buitenlanders in Groenoord vragen om een goed beleid van de gemeente. Zet de problemen van de wijk op een rytje, stap ermee naar de gemeente en vraag wat die van plan is eraan te doen. Dat is het advies dat de Rotterdammer Piet Slijker- man gisteravond gaf aan de bewoners van Groenoord. In het gedeelte van Groenoord beneden de Willem de Zwij gerlaan wonen op een bevol king van 1100 mensen bijna 250 buitenlanders. Volgens de bewoners moeten dat er niet veel meer worden, wil de sfeer in de wijk goed blijven. Dit gegeven was voor het buurthuis Groenoord reden om een discussie-avond te houden met de voorzitter van de Rotterdamse commissie "spreiding buitenlandse buurtbewoners" en de Leid se wethouder Schoute. Piet Slijkerman vertelde de zeer schaars opgekomen wijkbewoners gisteravond dat de gemeente Rotterdam een spreidingsbeleid van bui tenlanders over de stadsver nieuwingsprojecten voor staat. Op dit beleid is kritiek geleverd omdat het discrimi nerend zou zijn. De tegenspe ler van Slijkerman, de Leidse wethouder Schoute, schitter de gisteravond door afwezig heid omdat hij niet publieke lijk wilde discussiëren over iets waar de gemeente hele maal geen beleid voor heeft. Wel, met dat laatste zijn de buurtbewoners het helemaal eens: de gemeente voert geen migrantenbeleid en dat is volgens hen nu juist het ob stakel voor de oplossing van hun problemen. Noordbewo ner "Ome" Joop Vervoorn: "Wanneer de gemeente een paar miljoen te besteden heeft aan Van Dam-eenhe- den, worden die over de hele stad verspreid. Moeten er 24 Marokkanen onder dak wor den gebracht, dan worden er uitgerekend zes huizen in de ze wijk aangewezen". Volgens de Groenoord-bewo ners mag het percentage bui tenlanders in de wijk nu niet meer stijgen. De sfeer in de wijk zou daaronder gaan lij den. Veel bewoners merken •Een deel van de wijk Groenoord. De sfeer zou volgens de bewoners slechter worden, wanneer er nog meer buitenlanders komen wonen. namelijk nu al een zekere verkrotting van de wijk op. De meeste woningen zijn na melijk particulier bezit en worden voor hoge prijzen aan buitenlanders verkocht. Zij houden zo weinig geld over om ook nog wat aan het on derhoud te doen of nemen pensiongasten die voor zoge naamde overbewoning van de huizen zorgen. De angst van de wijk is dat er daarom steeds meer iNeaerianaers verhuizen en met steeds min der in Groenoord overblij- Huisvesting Ambtenaar Carel van Ingen van de gemeente Leiden ziet echter nog geen reden tot in grijpen van burgemeester en wethouders door middel van een bepaald beleid. Volgens hem is de "migratieproble- matiek" in Leiden maar een fractie van die van Rotter dam, twee niet te vergelijken situaties. Het probleem, en dus ook de oplossing, ligt vol gens hem vooral op het vlak van de huisvesting. "Wethou der Tesselaar heeft toegezegd dat woningbouwverenigin gen met cijfers op tafel moe ten komen van de huizen die de mogelijkheden tot huis vesting van buitenlanders duidelijk maken". Verder vindt Van Ingen het toe te juichen wanneer alle wijken in Leiden-Noord hun pro blemen eens bij de gemeente naar voren brengen. LEIDEN - Voor de vijftiende maal gaan morgen de deuren van de Leidse GroenoordhaUen open voor een "occasionshow" van de Bovag. Het initiatief daartoe werd in 1974 genomen, het jaar na de eerste oliecrisis. De sterk teruggelopen vraag bracht de autohandelaren - toen verenigd in het district Leiden en omstreken van de Bo vag, thans heet dat het rayon Randstad West - dichter bij el kaar. Zo konden ze tot het be sluit komen tezamen te trachten hun voorraad gebruikte auto's aan de man te brengen. Er werden tevoren scherpe spelre gels opgesteld, zodat iedereen wist waar hij aan toe was toen in oktober de eerste tentoonstelling werd gehouden. Nu - bij het derde lustrum - meent het rayonbestuur van de Bovag dat deze beurs in een be hoefte voorziet. De publieke be langstelling is telkenmale groot. De gretigheid waarmee werd ge kocht kwam in golven. Afgelo pen voorjaar werd een recordver koop van ongeveer 125 auto's ge haald, maar soms werd in het verleden nog niet de helft ge scoord. In totaal werden in de loop der ja ren bijna 1500 auto's op deze beurzen in de veemarkthal ver kocht. Bedroeg de gemiddelde waarde op de eerste show nog ongeveer zesduizend gulden, op de laatste voorjaarsshow (altijd wat beter dan die in het najaar) reikte de gemiddelde prijs van de verkochte wagens naar de tien mille. Dat betekent dat er voor meer dan een miljoen gulden werden om gezet. Maar het betekent ook dat weer eens in cijfers werd beves tigd wat elke tentoonstelling dui- Hengelsport (3) V.G.V. viste ook een wedstrijd. De uitslag: 1. W. Kluivers 293 cm, 2. W. Blom 277 cm.; 3. J. Kluivers 198 cm.; 4 Land waard 106 cm.; 5. J. Helfen- steijn 94 cm 6. H Kluivers 81 cm.; 7. Wassing 52 cm.; 8. Boot 47 cm.; 9. Rustige 36 cm. Wandelen De afdeling Leiden van de 1VN organiseert zaterdag om twaalf uur een strandwande ling onder leiding van en gids. ledereen kan aan deze wandeling meedoen. Begin punt is het Uitwateringska naal in Katwijk. delijk naar voren komt: echte koopjes zijn er niet of nauwelijks in de GroenoordhaUen te halen. Het frappeert de organisatoren ook vandaag de dag nog dat zovelen een auto kopen zonder er een metèr in te hebben gereden. Zij zien dat als een bewijs van het vertrouwen dat ze in de loop der jaren hebben kunnen opbouwen. De aangeboden wagens worden tevoren door onafhankelijke keurmeesters visueel gekeurd. Kneusjes komen er niet in. Het publiek legt ook steeds meer kennis van zaken aan de dag. Het weet veelal op welk merk wagen het uit is. En meer en meer men sen lopen in de GroenoordhaUen met het Bovagboekje rond, waar in staat wat gebruikte auto's mo gen kosten. Slechts een handvol dealers en ga rages heeft alle veertien voor gaande tentoonstellingen meege maakt. De overige bezetting is sterk aan wisseling onderhevig geweest, wat voor een deel af hankelijk was van de voorraad gebruikte auto's die men op dat moment in huis had. De omstandigheden in de auto branche zijn vandaag de dag be paald niet beter dan tijdens de eerste occasionshow. Integen deel zelfs, de verkoop van nieu we auto's blijft nog steeds ver achter bij die in voorgaande ja ren Dat daardoor ook minder ge bruikte auto's ter beschikking komen geeft overigens niet want ook de vraag daarnaar is met en kele procenten omlaag gegaan. Onder dat gesternte "viert" de Bo vag deze week het derde lustrum van de "occasionshow". Mét Hans Versnel, zijn spelletjes en zijn cadeautjes. Mét weer een bloemetje voor de kopers. Maar vooral mét weer tweehonderd hoog glanzende occasions die de altijd vele kijkers over de drem pel naar kopen moeten lokken. LEIDEN - Een 63-jarige fietser uit Leiden is gistermiddag gewond geraakt, toen hij bij het overste ken van de Lammenschansro- tonde door een auto werd aange reden. Met een hoofdwond is de fietser overgebracht naar het Diaconessen ziekenhuis. risch programma dat de ca baretgroep Schoppen Negen uit Arnhem brengt op vrijdag (20.30). Op zaterdag speelt to neelgroep Braak Kees, een motorrijder die na een onge luk plotseling in de wereld van de gehandicapten terecht komt. In de week van 19 tot en met 24 oktober kan in het voorpor taal van de Waag informatie worden verkregen bij stands van de volgende Leidse ge handicaptenorganisaties: AMVO en ANIB (lichamelijk gehandicapten), NVBS (blin den en slechtzienden). Ge handicapten Sport Vereni ging, NVS (doven en slech thorenden). Voor de voorstel lingen kunnen op werkdagen van 18.00 - 19.00 uur plaat sen worden besproken onder telefoon nr. 071 - 143664. '600: 4 J Kokkedee 8-1550: 5. A. v.d. Me ij 8-9006. A. Segijn 7-1200; 7. H. van Tongeren 4- 1550: 8- D. van Rossen 6-975; 9 G.J. Kokkedee 5-750; 10. S. Kokkedee 3-550. Hengelsport (2) D.V.V. viste in het Amstel- drechtkanaal De uitslag: 1. C. Cornet 20-30002K Later- veer 8-1225; 3. L. Waltman 4- 1100; 4. P. Blok 9-950; 5. A. Laterveer 6-750; 6.- J. Hakker 5-550; 7. H. Laterveer 1-375; 8. W. Teske 1-225; 9. P. Ledering 0-0 LEIDEN - De Vrije Kleuterschool Leiden-Noord houdt zaterdag een open ochtend in de Dr. van Voorthuyzenschool op de hoek van de Marnixstraat en de Wil lem de Zwijgerlaan. Daar is, in afwachting van een permanent gebouw, tijdelijk een kleuterklas van de Vrije School gevestigd. Wie kennis wil maken met het on derwijs op "vrije scholen" kan om half elf in de Van Voorthuy zenschool terecht. LEIDEN - In het kader van de "week van de gewetensgevange nen" heeft Amnesty Internatio nal zaterdag van tien tot vier uur een stand op het Stadhuisplein. Amnesty heeft op het moment meer dan 4000 mensen geadop teerd die gevangen zitten om hun overtuiging of afkomst. De ze week is er speciale aandacht voor dertien van die gevangenen. Zo ligt er in de stand zaterdag on der meer een petitie voor Wu Yueh Ming, een 61-jarige apo theker die al sinds 1950 gevan gen zit in Taiwan. Ook Leidse apothekers hebben al actie on dernomen voor zijn invrijheids- s telling. Voor hem en ook voor Martin Ebel- le Tobo houdt Amnesty volgen de week donderdag een sehryf- avond. In de Studentenekklesia aan het Rapenburg 100 kan ie dereen vanaf acht uur terecht om een brief te schrijven aan de re gering van de landen waar de twee gewetensgevangencn vast zitten. Het Wespetheater belicht de betutteling van geestelijk gehandicapten. LEIDEN - In het Waaggebouw zal in de week van maandag 19 oktober tot en met zater dag 24 oktober in het kader van het internationaal jaar van gehandicapten een reeks van activiteiten plaatsvinden. De opening wordt maandag avond om acht uur verricht door wethouder drs. P.H. Schoute van maatschappelij ke aangelegenheden, volks gezondheid en cultuur. Een half uur later wordt de film Behinderte Liebe vertoond. Op dinsdag speelt toneel groep Spektakel "Ik zou nog liever dood zijn". Aanvang: 20.30 uur. Woensdagmiddag is er een kin dervoorstelling (14.30). Het visueel theater speelt "Jan, ruil je bal niet voor een em mer water", een Jan Klaassen en Katrijn-verhaal voor kin- deren van 6-10 jaar. Avonds (20.30) is er een mi me—voorstelling van het vi sueel theater en doven-com municatie. Donderdagavond speelt het Wespetheater buitenbeentjes (20.30 uur), waarin de betutte ling door de maatschappij van geestelijk gehandicapten wordt belicht. Voor mensen die 't horen willen, is een sati- Concordia De Leidse muziekvereniging Concordia is vanavond, als het even meezit, op de televi sie te zien. Het muziekgezel schap zal vanavond in het Feyenoordstadion in Rotter dam de voetbalinterland Ne derland-Belg ie muzikaal op luisteren. Herfstvakantie Het Rijksmuseum voor Volken kunde organiseert komende week (herfstvakantie) enkele activiteiten voor de jeugd. Zo is er elke ochtend speurtocht programma door het museum voor kinderen van acht tot twaalj. Begin om half elf in de filmzaal. Voor kinderen van acht tot veertien bestaat van tien tot twaalf uur gele genheid om poppenkastpop- pen te maken. Deelnemers kunnen zich melden bij Ernst Reepmaker (tel. 132641). Woensdagochtend kunnen er bovendien vanaf tien uur. bouwplaten in elkaar gezet worden. Die middag kan er onder leiding ook op game lan-instrumenten gespeeld worden. Elke dag is er boven dien een poppenkastvoorstel ling en een filmvoorstelling. Hengelsport (1) V.O.P. '74 viste het afgelopen rJ weekeinde in de Ringvaart De uitslag: 1. F. Reijken 22 stuks-3200 gram. R. v.d. Zeeuw 13-1800: 3. P. Aben 8-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4