'Overleg is er niet geweest' Fusie Spanbeton en Schokbeton is rond Vervuiling bedreigt Nieuwkoopse plassen Katwijk verspreidt brochure tegen geweld Vernielingen bij inbraak Wellicht Hema in Katwijk Win keiiers beschuldigen gemeente: Eerste drie vrouwen geïnstalleerd bij reserve-politie Man gewond na val van steiger WOENSDAG 14 OKTOBER 1981 STREEK PAGINA 23 KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Onder de naam Schokbeton BV gaan het Koudekerkse bedrijf Spanbeton en het in Zwijdrecht en Kampen gevestigde Schokbeton samen ver der. De aandeelhou ders van de Eerste Ne derlandse Cement In dustrie (ENCI), die ei genaar van Spanbeton is, zijn gisteren in Am sterdam met deze fusie akkoord gegaan. Als gevolg van deze fusie zullen volgens de plan nen van de directie on geveer honderd van de Onzekerheid over aantal ontslagen blijft in totaal bijna achthon derd werknemers op straat komen te staan. De slechte bedrijfsresultaten van beide betonfabrieken Spanbeton leed over 1979 en 1980 een verlies van één mil joen gulden - is de oorzaak van de fusie, waardoor vol gens ENCI-woordvoerder D.S. Schroder betere vooruit zichten voor de toekomst ontstaan. Directeur-generaal van de ENCI J. Haasnoot zei gisteren op de aandeelhou dersvergadering dat erop wordt gemikt om met Schok beton BV het komende jaar quitte te spelen. Over de fusie, waaraan in juli zowel de ondernemingsraden als de vakbonden hun fiat ga ven, ontstond begin septem ber onzekerheid omdat een tot op heden onbekend ge bleven koper stelselmatig aandelen van Schokbeton NV op de Amsterdamse beurs kocht ver boven het door de ENCI uitgebrachte bod van 320 gulden per aan deel van duizend gulden. De ENCI moest toen noodge dwongen bijna 1.300 aande len via de beurs kopen om het bod gestand te kunnen doen. In het nieuwe bedrijf heeft de ENCI zestig procent van de aandelen, de OGEM (de voormalige eigenaar van Schokbeton) twintig procent en eveneens twintig procent is in handen van derden. Volgens de plannen blijven alle vier de vestigingen - in Kou dekerk, Zwijndrecht en de twee in Kampen - voortbe staan. De Koudekerkse vesti ging, waar momenteel ruim driehonderd mensen werken, wordt de hoofdzetel van de nieuwe combinatie. Direc teur J.J. Prohn van Spanbe ton wordt tevens algemeen directeur van de nieuwe com binatie. Over de honderd ont slagen die volgens de ENCI- directie noodzakelijk zijn is nog geen enkele overeen stemming met de vakbonden bereikt. Volgens FNV- woordvoerder D. ter Wisscha is de bond indertijd wel ak koord gegaan met de fusie maar is met de directie over eengekomen dat de reorgani satie daarvan werd losgekop peld en in een later stadium afzonderlijk zou worden be sproken. Tot nu toe is de di rectie volgens Ter Wisscha nog niet met een dergelijk plan gekomen. Hij zegt er be grip voor te hebben dat het nieuwe bedrijf met een aantal knelpunten, zoals dubbel functies, komt te zitten. "Daar willen we best over praten, maar dat er honderd banen moeten verdwijnen is tot nu toe op geen enkele wij ze gemotiveerd", aldus de vakbondsonderhandelaar. "Ons uitgangspunt is dat er een gezonde onderneming moet komen en dat de orga nisatie daarop moet worden afgestemd. Maar dat daar voor honderd ontslagen moe ten vallen, moet de directie eerst maar eens aannemelijk maken", zegt Ter Wisscha. KATWIJK - Nadat de Kat- wijkse wethouder Vink giste ren al in deze krant liet weten dat spoedig "alles in het werk wordt gesteld om het gebruik van geweld in Katwijk zoveel mogelijk te beperken", deed hij deze mededeling even eens tijdens de commissie vergadering voor sport en culturele zaken. Vink deed tevens de medede ling dat de brochure "Gooi je eigen glazen in", uitgegeven door de gemeente Zaanstad ter voorkoming van en be strijding van het jeugd-van- dalisme, voor Katwijk zal worden herschreven. Ver schillende instanties wordt de gelegenheid geboden daaraan mee te werken. Ge dacht wordt aan de politie, gemeente en jeugdverenigin gen. Het is de bedoeling dat te zijner tijd in de hoogste klassen van de basisscholen en de eerste klassen van het voortgezet onderwijs lezingen worden gehouden naar aanleidinng van die nota. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het clubhuis van de speeltuinvereni ging "Kindervreugd" is in de nacht van maandag op dinsdag het slachtoffer geworden van een inbraak Door onbekenden werd het beugelslot vernield, waarna de kasten in het gebouwtje aan de Hugo de Grootstraat werden doorzocht. Daarbij werd nogal wat vernield terwijl de dieven met een nog onbekend bedrag aan geld verdwenen. De schade is volgens de Alphense politie aanzienlijk. De Badstraat in Katwijk, waarlangs in de toekomst een deel van het badcentrum zal staan te pronken, is nu nog braak terrein. trouwen was gesproken over de zogenaamde brancheverdeling. "Wij willen hier winkeliers die ook hun boterham kunnen ver dienen, terwijl de bestaande ves tigingen er niet minder om wor den. Die kans is ons nu niet ge boden", meent de drogist uit de Princestraat. Volgens Den Hollander zijn de on dernemers tot en met de ontwik keling van het bestemmingsplan voor het Katwijkse centrum bij de zaak betrokken geweest. Daarna heeft, naar zijn zeggen, nog maar zeer zelden contact plaatsgevonden tussen onderne mers en gemeente. Door omstandigheden kon, aldus Den Hollander, tijdens de zomer geen gehoor worden gegeven aan een verzoek van de gemeen te om rond de tafel te gaan zitten. Herhaalde pogingen van de on dernemersvereniging om alsnog een gesprek te organiseren heeft de gemeente, zo stelt de voorzit ter van de ondernemers, naast zich neergelegd. Den Hollander vraagt zich af wat daarvan de re den is. Brief Op het Katwijkse gemeentehuis wordt verbaasd gereageerd en min of meer ook ontkend dat het overleg met de Katwijkse onder nemers op een laag pitje zou staan. Volgens een woordvoer ster van de gemeente zijn het juist de ondernemers die de boot hebben afgehouden omdat zij destijds niet zijn ingegaan op de uitnodiging om over het cen trumplan te komen praten. Volgens diezelfde woordvoerster zal nog deze week opnieuw een brief uitgaan naar de Katwijkse ondernemersvereniging om over het hele centrumplan van ge dachten te wisselen. De datum waarop dat gesprek moet plaats vinden was gisteren nog niet be kend. KATWIJK Waarschijnlijk nog deze week wordt bekend of een vestiging van de Hema deel gaat uitmaken van het zogenaamde Kat wijkse centrumplan. Een woordvoerder van het hoofdkantoor van dit grootwinkelbedrijf heeft dat gisteren desgevraagd bevestigd. De Hema kent in principe twee soorten vestigingen, een filiaal en een zogenaamd aangesloten bedrijf. Het is de bedoeling dat in Katwijk straks sprake is van een aangesloten bedrijf. Dat bete kent dat een plaatselijke onder nemer de touwtjes in handen heeft en het beheer niet, zoals bij filialen, vanuit het hoofdkantoor wordt geregeld. Gemeenten als Sassenheim, Lisse en Noordwijk kennen al een der gelijke Hema-vestiging. In totaal telt de Hema 105 vestigingen die onder de noemer 'aangesloten bedrijf vallen; die overigens voor publiek niet zijn te onder scheiden van Hema-filialen zoals in grote steden. De naam van de Katwijkse onder nemer die van plan is een Hema te 'runnen' wordt door de top van dit grootwinkelbedrijf voor alsnog niet vrijgegeven. Volgens de woordvoerder van de Hema moeten alvorens tot een overeenstemming wordt geko men nog wel wat "moeilijke pun tjes worden overwonnen". Hij spreekt echter de verwachting uit dat toch snel een oplossing wordt bereikt, mede door de gro te motivatie van de betrokkenen. Voorzitter Den Hollander van de Katwijkse ondernemersvereni ging"De kans is ons niet geboden mee te praten over welke winkels er in het badcentrum komen". Overleg De voorzitter van de Katwijkse on dernemersvereniging Den Hol lander wil zich liever niet uitla ten over een eventuele komst van een Hema-vestiging in Kat wijk. Hij noemt het wel teleur stellend dat hij de eerste berich ten omtrent de mogelijke komst van dit bedrijf onlangs in deze krant moest lezen. Den Hollander vindt het nog altijd een vreemde zaak dat hij nooit op het gemeentehuis is uitgeno digd om kennis te nemen van de ontwikkelingen. "Het is allemaal voor ons, door ons en over ons, maar nooit met ons", aldus Den Hollander, die daarmee zinspeelt op het ontbreken van overleg met de gemeentebestuurders van Katwijk. Hij had het met name een nuttige zaak gevonden als in goed ver- Ledenverlies werkgroep homofilie in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - De werkgroep Homofilie in Alphen aan den Rijn is op sterven na dood. Een sterke teruggang van het ledenaantal (van twintig tot twaalf) heeft tot gevolg dat de groep de laatste maanden de ei genlijke functie verliest en tot een vriendenclub dreigt te ver zanden. Eén van de resterende leden van de werkgroep, Ben (hij ziet zijn achternaam liever niet in de krant), vertelt wat over de oor spronkelijke opzet van de groep: "Ongeveer driejaar geleden is de weikgroep opgericht als een pro bleemgroep voor homofielen. Dat had zijn nadelen want er kwamen dus alleen klachten en "toestanden" aan bod. Daarom hebben we de opzet gewijzigd. Op de maandelijkse kringavon den komen nu allerhande onder werpen naar voren. Ook proble men, maar het accent is verscho- Het ledenbestand na de laatste maanden nam echter sterk af, onder meer door verhuizingen. Nieuwe leden kwamen er niet bij. De 28-jarige Ben: "De homo's in het conservatieve Alphen hou den zich erg op de vlakte, denk ik. Ze zijn waarschijnlijk bang voor represaillemaatregelen; de jeugd bijvoorbeeld is erg agres sief. En er zijn natuurlijk ook ho mo's die geen behoefte aan con tact hebben. Maar er wonen 2500 homofielen in Alphen van wie er zeker wel zijn die behoefte aan menselijk contact hebben". Een belangrijk punt voor de men sen die geen lid zijn is volgens de Alphenaar de toenemende on verdraagzaamheid tegen homo's in Alphen. Naar zijn zeggen komt deze ervaring geregeld in de groep ter sprake. "De econo mische toestand wordt slechter en de intolerantie tegenover min derheidsgroepen neemt toe. Ik denk dat het een teken aan de wand is. De Nederlander is best verdraagzaam, maar tot een be paalde hoogte". NIEUWKOOP - Om een actief beheer van de Nieuwkoopse plassen mo gelijk te maken is een plan hard nodig. In het kader van reeds bestaande maat regelen is een degelijk be heer niet mogelijk. Deze maatregelen zijn steeds passief, zij maken het niet mogelijk in te grijpen op plaatsen waar het ver keerd gaat. "Bovendien zijn van de hogere overhe den de eerst komende tien jaar geen nieuwe maatre gelen voor het plassenge- bied te verwachten". Al dus burgemeester Sein- stra gisteravond tijdens een commissievergade ring, "dat is de reden waarom ze zelf me,t een plan moeten komen". Het maken van het instandhou dingsplan kan men in drie fasen verdelen. Allereerst moet de ge meente, in samenwerking met belangengroepen, de huidige si tuatie inventariseren Welke on derzoeken zijn al verricht, welke economische belangen zijn er vertegenwoordigd, wat is er alle maal aan waardevols te vinden, etc. De tweede fase is het laten verrichten van verder weten schappelijk onderzoek, indien nodig, en het verder analiseren van de problemen. Als laatste moet men dan oplossingen en geld vinden voor het uitvoeren van het gekozen beleid. Om de inspraak en samenspraak rond het te maken plan zo soepel mo gelijk te laten verlopen heelt men vorig jaar het Plassen over leg orgaan opgericht hierin zijn belangengroepen als de ANWB, Provinciale Waterstaat en de ge meente opgenomen. Handhaven Doel van het plan is om het karak ter van het veen- en petgravenge- bied zo goed als kan te handha ven. Dit houdt in de normale ont wikkeling van een rietland tegen te gaan. Normaal verdwijnt na verloop van tijd het riet en maakt plaats voor hout opslag. Een tweede zorg is het verbeteren RIJNSBURG - Overste MP. Baars, plaatsvervangend dis trictscommandant van de rijks politie, heeft gisteravond in Rijnsburg 9 reserve-agenten beë digd. Ook kregen 2 politiemen sen een onderscheiding voor 20 jaar trouwe dienst. Burgemeester De Roos verwel komde de agenten op het ge meentehuis waar de plechtig heid plaatsvond. De burgervader noemde de groep die nu werd beedigd bijzonder om de hoge cijfers die de agenten hadden be haald, maar ook omdat 3 vrou- van de waterkwaliteit. Deze baart de gemeente nogal zorgen, hij gaat minder snel vooruit dan was aangenomen. Redenen voor deze slechte toestand is onder meer het gebruik van bemes- tings- en bestrijdingsmiddelen door agrariërs in het gebied. De belangrijkste reden is echter het feit dat het water in het algemeen te ondiep is. In de bovenlaag van de plassenbodem zijn meestal de fosfaten opgeslagen, die schul dig zijn aan een overmatige groei in het water, zodat de zuurstof- graad achteruit gaat. Wanneer men deze toplaag zou kunnen verwijderen verbetert het water zich aanzienlijk. Detail is dat de- wen door het examen waren ge komen De beëdigden zijn E. van Kralin gen en A.W. v.d. Gugten uit Rijnsburg, A J A van Uden uit Hillegom, W.M.J. Kortekaas- Schrader uit Lisse. H.P.M Koo- men uit Noordwijkerhout. W.L Gerritsen, W.M.H. Hortsmann- Havekes, A Th. Rademaker en C C.A de Vries v.d. Voorn, allen uit Sassenheim. W. de Winter uit Valkenburg en D Bouknecht uit Rijnsburg werden onderscheiden met de jaarspeld voor 20 jaar trouwe dienst ze modder bijvoorbeeld in Bos koop zeer gewild is, juist vanwe ge de fosfaten. Gelukkig is het hoogheemraadschap gestaakt met de lozing van vervuild water uit de Kromme Mijdrecht en de Oude Rijn in de Nieuwkoopse Plassen, dit heeft een zeer posi tief gevolg op de waterkwaliteit. Op het moment houdt het hoog heemraadschap een extra hoge waterstand aan in de plassen om een tekort aan water te voorko men, dit ook alweer om te ver mijden dat water uit de twee ge noemde rivieren toe te moeten laten. Allerminst gelukkig toon de burgemeester Seinstra zich met de huidige baggermethodes, zij houden te weinig rekening met de omstandigheden. Door te diep te baggeren en te weinig ta lud te maken zorgen zij voor ver zwakking van de wallekanten. De baggeraars hebben een ver gunning van de provmci< H ze commissie vergadering was ook de nieuwe milieu ambte naar, Teeuwjsse, van de gemeen te MDWtlii Hij treedt (NT I I vember in dienst van de gemeen te Raadsleden in Alphen willen volle tribune bij debat over begroting ALPHEN AAN DEN RIJN Door alle financiële pe rikelen is de gemeente Al phen aan den Rijn uit haar gewone dóen. De behan deling van de gemeentelij ke begroting voor het nieuwe jaar zal niet, zoals gebruikelijk, in de decem- ber-maand geschieden. De raadsleden zullen zich nu in januari over het huishoudboekje van de gemeente buigen. Eerste berekeningen hebben aan getoond, dat Alphen met een be grotingstekort van negen mil joen komt te zitten als er niet in grijpend wordt geschrapt. B en W en ambtenaren hebben zoveel tijd nodig om het tekort weg te cijferen, dat de traditionele be grotingsbehandeling in de de- cember-maand niet meer moge lijk is Omdat de raadsleden zich goed willen voorbereiden op de behandeling van de begroting en daarvoor dus tijd nodig hebben, is de zaak verschoven naar ja- Dc raadsleden hebben overigens bij B en W ideeen op tafel gelegd om de begroting op een andere wyze te behandelen. Als belang rijkste motief hiervoor wordt door de raadsleden aangevoerd, dat aan aantrekkelijker aanpak nodig is uit "politiek-theater oog punt'. De toespraken van de raadslieden zullen korter, maar daardoor bondiger moeten wor den. De raadsleden gaven gister avond in de commissievergade ring van algemene zaken ruiter lijk toe te streven naar meer "po litiek vuurwerk", zodat het vol gen van de debatten aantrekke- Inker wordt voor het publiek De gedachten gaan uit naar een soort behandeling, zoals die min of meer in de Tweede Kamer wordt toegepast. Na behandeling van een begrotingshoofdstuk kunnen wijzigingsvoorstellen worden ingediend, die later alle maal bijelkaar worden geveegd In een slotbijeenkomst volgen dan de stemmingen over de vqocstellen. Als een hoofdstuk afgehandeld is. kan de betreffen de wethouder zich met zyn advi serende ambtenaren terugtrek ken om zich op het antwoord voor te bereiden. Burgemeester Paats en gemeente secretaris Minekus zullen deze manier van behandeling van de begroting bestuderen om te be zien of dit "parlementje spelen" van de raadsleden ook uitvoer baar is. WOUBRUGGE - By een val van in Ifltr i i ''M twlntlg)arig« timmerman uit Woubruggc aan ztjn hoofd en rug gewond ge raakt. De man was aan het werk op een steiger by een restaurant ii.ni <i«- R.i.nlhui: stra.it T<>< ri hij van de steiger op een dwarsbalk stapte begaven de bevestigingen daarvan het, en viel de man van een hoogte van ongeveer drie meter op straat. Hij werd met een hoofdwond en kneuzingen aan zyn ruggewervcls naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden vervoerd De Arbeidsinspectie stelt een onderzoek naar het on geval in De beëdigings-plechtigheid in het gemeentehuis van Rijnsburg.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23