"Nederland heeft klein voordeel Het Midden- en Kleinbedrijf voor de 5ekeerinwÖjfers Trends'.' Rabobank S Industrie kan huizen verwarmen Beurs Amsterdam hort zakelijk marktberichten Van der Stee over revaluatie: Beursovefzlcht WOENSDAG 14 OKTOBER 1981 Besparingsplan Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM (GPD) - Grote delen van Bergen op Zoom kunnen in de nabije toekomst worden verwarmd met de af valwarmte van General Electric Plastics en het maisverwerkende bedrijf Cargill. De dienst gemeentebedrijven van Bergen op Zoom heeft een voor Nederland uniek besparingsplan opgesteld, dat voorziet in de aansluiting van circa 7000 wooneenhe den op een stedelijk warmtenet. Dat net wordt voor een belangrijk deel gevoed met energie die anders bij genoemde be drijven in de lucht verdwijnt. De ontwer pers van het plan verwachten hierdoor een besparing van 80 tot 90 procent op het gasverbruik. Vooral door de energiebesparing is het plan ook bijzonder aantrekkelijk vanwege de gunstige financiële aspecten. Een globale raming geeft een investeringsbedrag van ongeveer 80 miljoen te zien. Doordat de afnemers van de warmte even veel blij ven betalen als wanneer zij hun huis op de conventionele manier zouden stoken, kan deze investering zich ruim vóór het jaar 2000 terugbetalen. De verwachting is dat er slechts een jaar of negen met ver lies zal worden gedraaid. De bedrijven zullen de afvalwarmte in de aanvangsperiode gratis afstaan. Als een maal de investeringen zijn teruggehaald, valt er over een vergoeding te praten. Alleen de restwarmte van de bedrijven zal niet voldoende zijn om alle 7000 huizen op temperatuur te houden. Daarvoor is het nodig dat er extra energie in het ste delijk warmtenet wordt gestopt. „Bijsto- ken" noemen de gemeentebedrijven dat. Er bestaat een goede kans dat de PNEM voor deze extra warmte zal zorgen. Daar worden op het ogenblik plannen ontwik keld voor een elektriciteitscentrale die te vens stoom produceert. Die centrale zou dan moeten verrijzen op het industrieterrein Theodorrushaven bij Bergen op Zoom waar ook de warmtele veranciers GEP en Cargill gevestigd zijn. Iglo De Iglo-fabriek in Hoogeveen zal in overleg treden met de arbeids inspectie over een werktijdver korting van twee drie maanden voor een deel van het fabriek- spersoneel. Ondanks de ver wachte verbetering van de ver kopen is een capaciteitsvermin dering noodzakelijk, aldus een woordvoerder van Unilever - de moedermaatschappij van Iglo - gisteravond. Stork Bronswerk Airconditioning Spe cial Systems, een werkmaat schappij van Vmf-Stork, heeft een subcontract getekend voor het ontwerp, levering en monta ge van de airconditioning en sa nitaire installaties voor vier zie kenhuizen met elk 100 bedden in Saoedi-Arabië. Met deze op dracht is een bedrag van 60 mil joen gulden gemoeid, aldus de maatschappij. Shell De Venezolaanse minister van olie zaken, Humberto Calderon Ber- ti, is gisteren aangekomen in Wil lemstad op Curasao voor onder meer overleg over de aankoop van een olieraffinaderij van de Koninklijke Shell, zo is in Cara cas vernomen. De minister gaat verder de mogelijkheden peilen ter verbetering van de samen werking tussen zijn land en de Antillen. Betaalkaart aan banden AMSTERDAM - In de eerste helft van 1982 zal de Postgiro/Rijks postspaarbank nieuwe aanvra gen voor het gebruik van betaal kaarten kunnen honoreren met setjes van 5, 10 of 20 stuks. Thans kunnen postrekeninghou ders, die een geregeld voldoende inkomen op hun postrekening ontvangen, uitsluitend betaal kaarten krijgen in setjes van 20. Degenen, die niet aan de gestel de normen voldoen, moeten vol gens de bestaande regeling uit een oogpunt van mogelijke over- creditering worden afgewezen. LEIDEN - De prijzen van de Leidse groenteveiling van vanmorgen luiden als volgt: Peren: 0.83 -1.157; druiven. 2.20; aardap pelen: 0.25-0.32; andijvie: 0.32-0.57; pronkbonen: 1.30-2.15; snijbonen: 4.00- 4.95; stambonen: 5.00- 5.25; stokbonen: 1.85; boerenkool: 0.42-0.87; Chinese kool: 0.18-0.26; prei: 0.59-0.85; spinazie: 0.83-0.98; spruiten A: 0.75-0.79; spruiten B: 0.74-0.79; spruiten C: 0.61-0.63; sprui ten D: 0.45-1.29: uien: 0.32-0.62. was- peen: 0.16; witlof: 2.50-5.10; meloenen: 1.55-2.40; bloemkool 1 x 6: 1.10-1.65; bloembool 1 x 8 1.00-1.55; knolselderij: 0.58-0.66; sla: 0.23-0.57; bleekselderij: 0.17-0.44; peterselie: 0.13-0.32; raapste len 0.08-0.25; radijs: 0.51-0.58; selderij: 0.30-0.51; paprika per kilo: 0.50; paprika per stuk 0.13-0.58. KATWIJK AAN DEN RIJN - groente veiling van 13 oktober 1981. Andijvie per kg 28-29, boerekool 24-49, groene kool 41, spitskool 30-33, bospeen II 68-1,26, waspeen Al-per kist 3,20-5,30, All 3,20-4,50, BI 4,50-7,60, prei A per kg 65, bloemkool 6 per bak I 1,35-1,48, 8 I 83,1,13. DEN HAAG (GPD) - De afspraken die onlangs zijn gemaakt over de koersen van de verschillende Europese munten, zullen de Nederlander een klein voordeeltje in zijn portemonnee bezorgen. Ze zullen, doordat produkten die uit Frankrijk, België, Italië, Denemarken of Ierland worden ingevoerd, de stijging van het gemiddelde prijspeil enigszins remmen. Ondertussen zullen 8000 mensen meer werkloos worden dan wan neer de afspraken niet waren gemaakt. Sluiting Philips Datasysteins is nabij DEN HAAG (ANP GPD) - Dc raad van bestuur van Philips zal bin nenkort beslissen dat Philips Da- tasystems in Den Haag zal wor den gesloten, tot die slotsom zijn de ministers Terlouw van econo mische zaken en Den Uyl van so ciale zaken en werkgelegenheid gisteren gekomen na een ge sprek met de raad van bestuur van Philips. De sluiting zal 375 mensen hun baan kosten. Ter louw zag nog een lichtpunt: als er vanuit de ondernemingsraad van Datasystems, de centrale on dernemingsraad van Philips of de vakbonden een initiatief wordt genomen om een deel van de produktie als zelfstandig be drijf te laten voortbestaan, dan willen zowel het ministerie van economische zaken als dc raad van bestuur van Philips helpen onderzoeken wat daartoe de mo gelijkheden zijn. Ook over de vestiging van Philips in Stadskanaal is gesproken, maar Terlouw wilde daarover geen nadere mededelingen doen. omdat de besprekingen daarover met de ondernemingsraad en de vakbonden nog in volle gang zijn. Verder spraken Terlouw en Den Uyl hun bezorgdheid uit over het Philips-belcid in zwak ke regio's. i het 25-jarig jubileum van het Be- Philips-topman Kuilman vanmid- dnjfschap voor het banketbakkerbedrxjf vindt in de Hilversumse Expohal dag na afloop: "De regering heeft vandaag een manifestatie plaats waarop vele kunststukjes uit de banket- de bezorgdheid over vestigingen bakkerswereld te zien zijn. Pronkstuk is deze suikerwerktaart, vervaar- van ons in de regio naar voren digd door de gezamenlijke banketbakkers. gebracht 'f HILVERSUM - Ter gelegenheid i Een en ander blijkt uit berekenin gen in een nadere toelichting die minister van financiën Van der Stee aan de Tweede Kamer heeft verstrekt op de besluiten die bij na anderhalve week geleden in Brussel werden genomen. Toen werd afgesproken dat de Ita liaanse lire en de Franse franc ten opzichte van de gulden en de Duitse mark 8,5 procent goedko per zouden worden, en de Bel gisch-Luxemburgse franc, de Deense kroon en het Ierse pond er ten opzichte van gulden en mark 5,5 procent in waarde op achteruit zouden gaan. Minister Van der Stee bestrijdt on dertussen beweringen dat de nieuwe afspraken in één klap de voordelen ongedaan zouden ma ken die in de loop van jaren zijn ontstaan uit de matiging in de lo nen en de prijzen. Hij geeft toe dat dc concurrentiekracht van Nederland ten opzichte van de landen waarvan de munt in waarde is verlaagd, slechter is geworden, maar hij rekent tege lijkertijd voor dat de versterking van die zelfde concurrentie kracht in de afgelopen jaren aan zienlijk groter is geweest. Door de betrekkelijk geringe infla tie in ons land zijn de exportprij zen van Nederland de laatste ja ren veel minder snel gestegen dan die van menig ander land. Sinds de start van het Europese Monetaire Systeem (EMS), dat de koersen van de munten van de EG-landen (met uitzondering van het Britse pond en de Griek se drachme) aan een vaste onder linge verhouding bindt, zijn de exportprijzen van bijvoorbeeld Itali 15 procent meer gestegen dan die a zichte vai een voordeel becijferd van 7 pro- Minister Van der Stee heeft de na dere toelichting laten schrijven omdat hy had gemerkt dat er naar zijn mening nogal wat mis verstanden waren ontstaan. Hij legt er nog eens de nadruk op dat aan de herwaardering van de ver schillende munten niet te ontko men was. Het EMS is een stelsel van vaste doch aanpasbare wis selkoersen. Doen zich economi sche factoren voor die de tot dan geldende koersen onwaarachtig maken, dan dient aan die koersen te worden gesleuteld. Volgens Van der Stee hebben die omstandigheden zich nadrukke lijk voorgedaan. De tekorten die Denemarken maar vooral België en Ierland voor komend jaar op hun betalingsbalans (het verschil in waarde tussen de export en de import) verwachten, steken bij voorbeeld schril af tegen het overschot dat voor Nederland is becijferd. Zeer grote verschillen treden bovendien op in het ver loop van de inflatie. In Italië is de inflatie bijvoorbeeld vier maal zo groot als in Nederland, in Frank rijk twee maal. „Het is derhalve niet zo zeer de kracht van de Nederlandse eco nomie als wel de zwakte van an dere economieën die heeft geleid tot de noodzaak de overige EMS- valuta te devalueren ten opzichte van de Duitse mark en de Neder landse gulden", zo schrijft Van der Stee veelbetekenend. ADVERTENTIE Makelaars: éénmalige overdrachtsbelasting LUSTROMÜ1TGAVE In de afgelopen jaren werd het oranje boekje "Cijfers 6c Trends"een bestseller uit de ondernemers bibliotheek van de Rabobank. In deze nieuwste uitgave worden statistische- en bedrijfs-ekonomische gegevens over 37 branches in detailhandel en ambacht overzichtelijk op een rij gezet. Als zodanig is "Cijfers 6c Trends" vooral een nuttig instrument voor ieder die een adviesfunktie ver vult in het bedrijfsleven. Omdat de belangstelling ieder jaar weer groter is en om teleurstellingen te voorkomen lijkt het verstandig om nu reeds onderstaande bon in te vullen. Geld en goede raad. NIEUWEGEIN (GPD) - De Ne- derlandse Bond van Makelaars in onroerende goederen wil voor eigen-huisbezitters een beter systeem van overdrachtsbelas ting. In een advies aan de minis ters van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening en van fi nanciën zegt de NBM dat in de huidige situatie met name dege nen die om financiële redenen naar een goedkopere koopwo ning moeten verhuizen, extra worden gestraft door de over drachtsbelasting. Het nieuwe heffingssysteem gaat ervan uit dat bij de eerste aan koop een redelijk bedrag in de vorm van overdrachtsbelasting wordt betaald, terwijl bij de vol gende aankopen een relatief ge ring bedrag wordt betaald. Door deze verlaging van de „verhuis- boete" zullen meer mensen ge neigd zijn de woning te kopen die bij hun omstandigheden past, waardoor woningen vrijko men waar anderen bij uitstek op zijn aangewezen, zo meent de NBM. I DU ontvangt de lustrum uitgave"Ci|fers 6c Trends" I Dv/i I als u deze bon opstuurt naar de Rabobank in uw woonplaats of ongefrankeerd zendt aan Rabobank Nederland, Antwoordnummer 700. 5600 VB Eindhoven. 1 Firma 1 1 Tel. T.a.v. Dhr./Mevr. 1 Funktie. 1 Adres. 1 Postcode. Plaats. WOENSDAG 14 OKTOBER 1981 ACTIEVE AANDELEN 289.00 287.00 BINNENLANDSE AANDELEN Ballast Nedam BAM B«fln™^IIB BëTfOM Berkrl P. Blydrnst C Boer Druk Bolt BoraumU H Cal and Hold. 215.00b 215.01 109.20 100,00 Nrd Sobeopthyp 196.00 Radrmaktr Kry-ilok Kommrnholl BELEGGINGS INSTITUTEN U4 Br Ir|f Una dril Trrhnolof Ir F GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD B«lftarbr fr lIM) Dultar Mark <1M| Ootlror trhllllnf 1IM1 2 -foal dinar (IMi AMSTERDAM (ANP) - Gebrek aan belangstelling was er op nieuw oorzaak van dat veel note ringen op het Damrak vandaag opnieuw afbrokkelden Flink aanbod m Nationale Nederlan den en Gist-Brocades leidden tot een flauwe stemming voor deze twee fondsen. Ook dc uitgevers- aandelen gingen verder omlaag. Nationale Nederlanden was om streeks het middaguur 2,80 la ger op 110,50 en Gist-Brocades was op dat moment 2 goedko per geworden op 55.70 Van de uitgevers zette VNU de daling versneld voort met 2 verlies op 59 Ook Elsevicr-NDU ontkwam niet aan een verdere daling en moest het aanbod met 1.50 bekopen op 123,50 Ncdlloyd was 1,40 lager op 138,60 en Van Omme ren daalde byna 1 tot 28,20. Van dc internationale aandelen moest vooral Unilever het weer ontgelden en op 136,50 werd een verlies geleden van 1,50. KLM was op 89,60 vrijwel on veranderd. terwijl Akzo en Phi lips eveneens prijshoudend wa ren Kon. Olie ging 1,40 achter uit tot rond 74.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21