LEIDSCH DAGBLAD Kabinet bereikt akkoord Marokko: "Aanvallen en Algerije" van Vrijdagoc htend geen rad io en televisie CIA-onderzoek aanslag Sadat Uitgevers gispen Alb. Heijn Omroep staakt een halve da£ Den Uyl krijgt toch drie miljard voor banenplan MOEBARAK PRESIDENT EGYPTE Bij Schuttersveld 200 banen weg WOENSDAG 14 OKTOBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36601 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur AAM. Schuurmans Adj.-hooldredadeur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor tel nrs necototon DEN HAAG (GPD) „Een misse lijke actie". Zo noemen drie uit gevers in een opvallende dagbla dadvertentie de verkoop bij Al- bert Heijn van de dit jaar be kroonde kinderboeken ver onder de vastgestelde prijs. Het grootwinkelbedrijf zegt deze boeken uit het buitenland te im porteren en zo in staat te zijn boeken als „Otje" van Annie M.G. Schmidt met vele guldens korting aan te bieden. Voor boe ken geldt in ons land een vertica le prijsbinding zodat ze normali ter overal hetzelfde kosten. Onder de kop ,,'s Lands grootste kruidenier als krentenpikker" maken de uitgevers Van Holke- ma en Warendorf, Leopold en Querido Albert Heijn onder meer het verwijt de kinderboeken „op slinkse wijze buiten medeweten van de uitgevers" te hebben ver- kegen. Daarmee, aldus de advertentie, „profiteert" Albert Heijn „over de rug van auteur, uitgever en boekhandel van de mede door de CPNB gekweekte goodwill voor het goede kinderboek". De ad vertentie wijst er voorts op dat een vaste boekenprijs het de uit gevers mogelijk maakt boeken van niveau uit te geven, en het de boekhandel mogelijk maakt „meer in huis te hebben dan paar krenten". Albert Heijn heeft inmiddels laten weten niet op de advertentie te zullen reageren. J HILVERSUM (GPD) - De omroep- bonden FNV en CNV hebben gisteravond opgeroepen tot sta king. Vrijdag zal als op brede schaal aan deze oproep gehoor worden gegeven, tussen 's och tends zeven en twaalf uur zal het gehele omroepbedrijf stilliggen. Dit betekent, dat er 's ochtends geen radio-uitzendingen zijn en dat de programma's van de schooltelevisie komen te verval len. Namens de bonden stelde FNV- bondsbestuurder Ab Engelsman vast dat het er niet om gaat het publiek te treffen, maar de werk gevers. De inzet van de staking is de vaststelling van de cao 1981. De prikactie van gisteravond, die het programma „Mies" geduren de een klein kwartier ophield, vormde hierop een inleiding. De bonden eiseh van de omroep- werkgevers dat de twee procent niet uitbetaalde prijscompensa tie wordt omgezet in werkgele genheid. De omroepwerkgevers vinden in meerderheid dat zo'n eis onredelijk is. In de VARA-studio vond gister- vond de actiebijeenkomst plaats, waar de omroepbonden hun voorstel om vrijdagochtend te staken bekendmaakten. Op 28 september besloten de ledenver gaderingen van de bonden al tot actie, indien zou blijken dat de omroep zal volharden in afwij zing van de belangrijkste cao-eis. In een ultimatum; dat op 7 okto ber afliep, kondigden de om roepbonden vervolgens eerst prikacties aan, en hielden de mo gelijkheid open tot een algemene staking. NOS-personeelscom- missaris C. Spaan heeft de afge lopen week bij herhaling laten weten eventuele stakingsparolen door de rechter op redelijkheid te zullen laten toetsen. Gisteren kon hij echter nog niet meedelen of hij dat voornemen ook ten uit voer zou leggen. De gisteravond in 't Spant in Bus- sum gehouden prikactie werd 's middags al min of meer aange kondigd. „Het is niet uitgesloten dat individuele en-of groepen van omroepwerknemers heden avond tussen 19 en 24 uur het werk onderbreken", aldus een 's Mies Bouwman en de AVRO wa ren niet tevoren op de hoogte ge bracht van het plan om juist het direct uitgezonden programma „Mies" te treffen. Na een aanvan kelijk eerste schrik liet Mies Bouwman na de hervatting van de uitzending weten dat wat het publiek betreft beter haar pro gramma, dan de vanavond te spelen voetbalinterland door ac ties van omroepmedewerkers ge troffen kan worden. DEN HAAG (GPD) - In het kabinet is een begin van over eenstemming bereikt over het financieel-economische beleid voor het komende jaar. Dat gebeurde tijdens het overleg dat de ministers Van der Stee (finan ciën), Den Uyl (sociale zaken en werkgelegenheid) en Terlouw (econo mische zaken) gisteren hadden. Vandaag zal moeten blijken of in de ministerraad een definitief compromis mogelijk is. In het gisteren gevonden compro mis krijgt Den Uyl toch drie mil jard gulden voor zijn werkgele genheidsplan. Dit zal voor onge veer de helft op de rijksbegroting drukken. Voor de andere helft moet de financiering worden ge vonden buiten de overheidsmid delen. Hierbij wordt gedacht aan een aantal economische maatre gelen waar de invoering van een investeringsloon er één van is. Vanochtend kwamen de vijf meest betrokken bewindslieden bijeen om te bekijken of de standpun ten dicht genoeg bij elkaar lig gen. Dat zijn premier Van Agt, minister Van Thijn (binnenland se zaken) en het eerdergenoemde drietal. Mocht dat goed verlopen dan zou vanmiddag nog de vol tallige ministerraad bijeen wor den geroepen om het akkoord vast te leggen. Daarna kan wor den begonnen met de vaststel ling van de regeringsverklaring, die maandag 19 oktober in de Tweede Kamer moet worden uit gesproken. ruimte krijgen om "oud zeer" - dat wil zeggen: ongedekte uitga ven die door het vorige kabinet zijn gedaan - weg te werken. Van der Stee, Den Uyl en Terlouw zijn het er ook over eens gewor den dat financiële tegenvallers het beleid van het kabinet niet onmogelijk mogen maken. Het kabinet kan niet in één jaar alle financiële ellende oplossen, zo werd gisteren vernomen in krin gen rond de ministerraad. 28 PAGINA'S Van der Stee: klein voordeel revaluatie PAGINA 21 Extra controle op fraude aan grens PAGINA 7 Amnesty vraagt om onderzoek bij FBI Argentinië - het verwende jongetje PAGINA 17 Washington lang in ongewisse Tekort terug RABAT (AFP/UPI/Reuter) In de westelijke Sahara zijn gisteren zware aanval len uitgevoerd op Marok kaanse doelen. Het parle ment van Marokko heeft vandaag in een motie Li bië en Algerije verant woordelijk gesteld voor deze gevechten nabij Gueltat-Zemmour. Volgens koning Hassan II, die gis teren melding maakte van de 'zware gevechten', is bij de aan vallen dermate modern wapen tuig gebruikt, dat s 'geen enkel Veel bewolking Veel bewolking en vooral in hel zuiden van het land enige tijd regen. Mini mumtemperatuur van 7 graden in Zee land tot 2 graden in hel noordoosten van het land. Middagtemperatuur on geveer 11 graden. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. I (Opgemaakt om 11.15 uur). Zon op 7.04, onder 17.46 uu Maan op 19.18, onder 9.14 i Hoogwater in Katwijk om uur, laagwater om 12.09 ut land in de regio en zeker niet de onafhankelijkheidsbeweging Polisario' deze daden van agres sie kan hebben uitgevoerd. De autoriteiten in Marokko vermoe den dat Libië en Algerije de aan vallen hebben opgezet 'om het streven naar vrede in de wielen te rijden en moeilijkheden te ver oorzaken in Afrika'. Bij de actie zijn tanks en luchtdoel raketten van het type SAM inge zet tegen de Marokkaanse strijd krachten. Volgens koning Has san zijn daarmee een troe pentransportvliegtuig van het Amerikaanse type C-130 'Hercu les' en een straaljager van het Franse type Mirage neergehaald. Hassan gewaagde niet van slachtoffers. Militaire kringen in Rabat zeiden dat de raketten vermoedelijk werden afgevuurd door Oost duitsers of Cubanen, een gerucht dat door Hassan niet kon worden bevestigd. Het Marokkaanse staatshoofd heeft in een boodschap de leden van de VN-veiligheidsraad en se cretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties van de gevechten op de hoogte gesteld. Hij zei dat Marokko nu weer ge heel vrijheid van handelen heeft, waarmee hij in feite gaf te ver staan dat Marokko zich niet meer gebonden voelt aan het voorstel van de Organisatie van Afrikaan se Eenheid (OAE) over een wa- Let op de krant van morgen. Winkelliof 1 jaar Feestweek 17 t/m 24 okt. CAIRO (GPD) - De Egyptische president Hosni Moebarak is gis teren met overweldigende meer derheid tot president gekozen. De verkiezingen werden gekenmerkt door strenge veiligheidsmaatre gelen (zie foto) en een aantal inci denten, waaronder bomontplof fingen op het vliegveld van Cai ro. In het bagageruim van een door Transavia aan Air Malta verhuurd vliegtuig explodeerden twee pakketbommen. Daarbij kwam een Egyptische bagage klerk om het leven en vielen vier gewonden onder het luchthaven personeel. De Egyptische veiligheidsdienst heeft Libië voor de aanslag ver antwoordelijk gesteld. Een Libi sche woordvoerder daarentegen verklaarde dat de bompakketten door een Egyptische extremisti sche beweging in Tripoli het toe stel zouden zijn binnengesmok keld. In elk geval staat vast dat het finan cieringstekort (verschil tussen inkomsten en uitgaven van de staat) zal worden teruggebracht tot 6,5 procent. Volgens schattin gen van het ministerie van finan ciën zal het financieringstekort zonder wijzigingen in het beleid uitkomen op 8 procent in plaats van 7,5 procent, waarvan de laat ste mededeling uitging. De mi nisters willen voorkomen dat de lastendruk gaat stijgen als ge volg van hogere sociale premies en belastingen. Vorige week rezen er problemen toen uit een notitie van minister Van der Stee bleek dat er van de drie miljard gulden voor nieuw beleid slechts een deel kon wor den aangewend voor het werkge legenheidsplan van Den Uyl en de rest nodig zou zijn voor het opvangen van financiële tegen vallers. De overige ministers zou den hun claims dan wel helemaal kunnen vergeten. WASHINGTON (AFP) - De Ame rikaanse inlichtingendienst CIA heeft een diepgaand onderzoek geopend naar de moord op presi dent Anwar Sadat van Egypte, om uit te zoeken of er buiten landse mogendheden zoals Libië bij betrokken zijn geweest. Dit deelt de Washington Post van- daag mee. "Betrouwbare regeringskringen in Washington" aanhalende, schrijft de krant dat het onder zoek zich ook zal uitstrekken over de officiële reactie in Was hington op de crisis. Gedurende enkele uren na de aanslag op Sa dat hielden Witte Huis en minis terie van buitenlandse zaken af gaande op berichten uit Cairo staande dat het Egyptische staatshoofd slechts licht gewond De Washington Post schrijft dat deze verwarring in eerste instan tie het gevolg was van wat de Amerikaanse ambassadeur in Egypte. Alfred Alherton jr., aan eerste berichten doorgaf Atherton, die een plaats had op de eretribune in Cairo tijdens Sa dats laatste parade, schijnt verwarring die op de aanval volg de president Sadat te hebben verwisseld met vice-presiden Moebarak, beiden droegen het zelfde uniform. Deze versie, gevoegd bij de bcgnj pelijke stilzwijgendheid van de Egyptische autoriteiten die een uur of drie duurde, maakte dat president Reagan tenslotte via de televisie moest horen dat Sa dat dood was, aldus de Washing ton Post. LEIDSCH ^DAGBLAD Vanmorgen zijn twee politiefunc tionarissen van de Rijkspolitie "Oud Z6er" Dienst Luchtvaart naar Cairo vertrokken om een onderzoek naar het gebeurde in te stellen. Ook een team van Transavia is in de Egyptische hoofdstad, (zie ook pagina 9). Bij de verdeling van.de financiële ruimte krijgt Den Uyl nu onge veer 1,5 miljard voor zijn banen plan. De rest is voor de overige ministers. In de praktijk bete kent dit dat deze ministers enige (GPD) ENSCHEDE - De textielfabriek Schuttersveld Holding zal het personeelsbestand met circa 200 arbeidsplaatsen verkleinen, waarna nog ruim 600 personen bij de onderneming werkzaam zullen zijn. De herstructurering geschiedt op basis van rappor ten, die door externe deskundi gen zijn opgesteld. Deze rappor ten betreffen een integrale door lichting van de grootste Schut tersveld-dochter Koninklijke Textielfabriek Gebr. Van Heek BV in Enschede. Zij zijn dezer dagen aan de Ondernemingsraad en de vakbonden ter hand ge steld en zullen op korte termijn onderwerp van gesprek zijn. Op grond van deze rapporten kan de conclusie worden getrokken, dat aanzienlijke kostenverlagin gen mogelijk zijn met een slechts geringe vermindering van de produktiecapaciteit. Het ver kooppakket, bestaande uit de be kende corduroy's en veloursstof- fen, zal met andere textielpro- dukten worden uitgebreid, waar door de kwetsbaarheid van de onderneming kan worden ver minderd, zonder dat hiervoor omvangrijke investeringen no dig zullen zijn. Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel. Svp. bon ingevuld in een open enveloppe tonnerpost/egcl opsturen neer LeidschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SN£L in de bus.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1