'Vingerhoedje" bezuinigt toch... Dlïïrp polite Triumph Acclaim begin volgend jaar hier Minder junkies op station Rotterdam Proef gestopt met intimiteitscellen WOENSDAG 14 OKTOBER 1981 PAGINA 19 Een Franse vinding waarmee benzine zou kunnen worden be spaard kon mij een tijd je geleden niet erg overtuigen. Maar nu heb ik die "geperfo reerde vingerhoed" zelf kunnen uitproberen. Het resultaat loog er niet om: ik noteerde een bezuiniging van meer dan veertien pro cent. Met het stijgen van de benzine prijs verschijnen er steeds meer middeltjes op de markt waarmee men het brandstof verbruik zou kunnen terug dringen. Haast altijd is het rommel. Niets waard. Ze ver dwijnen vaak nog sneller dan zij zijn gekomen. Maar juist een apparaatje dat veel leek te beloven werd nogal onge lukkig in het nieuws ge bracht. Importeur Tredis in Rotterdam belde mij daarna wat teleur gesteld op omdat ik had ge schreven dat het jammer was dat die uitvinding van de Franse ingenieur Pellerin zo "knullig" was geïntrodu ceerd. Het apparaatje - de ES-22 ge noemd - geplaatst in het in- laatspruitstuk onder de car burateur zou een grotere wer veling van de benzine veroor zaken en derhalve voor een betere verbranding zorgen. Daardoor zou minder benzi ne worden verbruikt. Met als bijkomende winst: minder slijtage van de motor en min der schadelijke uitlaatgassen. De importeur gaf toe dat hoe beter het inlaatspruit- stuk was hoe geringer de benzinewinst. Ruwe rijders zouden minder bezuiniging bereiken dan rustige automo bilisten. In de stad was het ef fect van het apparaatje na drukkelijker dan op de snel wegen. En op hogere snelhe den was er nauwelijks van winst sprake. Maar hoe dan ook. er was in alle gevallen wel beter resultaat te ver wachten. Variërend van 10 tot 20 procent. Ik moest echter constateren dat al die fraaie beloften op die eerste bijeenkomst niet wer den waargemaakt. De impor teur moest mij tot zijn spijt gelijk geven maar vroeg me dringend om een herkansing. Dus reed ik dezer dagen met een ruim vier jaar oude Hon da Civic tweemaal precies de zelfde route. Eerst zonder "vingerhoedje" daarna met de ES-22. Aan boord een So lex-benzinemeter die hoor baar en zichtbaar de ver bruikte liters wegtikte. De route was precies 45 kilome ter lang. Lang genoeg om van een duidelijke proef te kun nen spreken. Ik had daarbij geluk. De drukte op de we gen was zodanig dat ik steeds dezelfde stukken met dezelf de snelheid kon rijden: 80, 100 en 120 kilometer. En in de bebouwde kom maakte ik (toevallig) nagenoeg hetzelf de aantal stops voor ver keerslichten en wegkruisin- gen. De ritten waren nage noeg identiek, in elk geval zeer goed vergelijkbaar. Het resultaat was erg overtui gend. Op de eerste 45 kilome ter gebruikte ik 3.34 liter ben zine. Na de tweede rit gaf de Solex-meter aan dat ik maar 2.84 liter nodig had gehad. Met andere woorden een ver bruik van ongeveer 1 op 13.6 tegen 1 op 15.8... Nu maakt één zwaluw nog geen zomer en één proefneming vormt nog geen bewijs. Maar als men zo'n resultaat kan plaatsen naast tal van gunsti ge tests door anderen dan krijgt die proef een extra di- In Frankrijk heeft uitvinder-fa brikant Pellerin inmiddels zijn vinding al in meer dan honderdduizend auto's kun nen plaatsen. De export naar België en Nederland is be gonnen. Maar als de zaak bij de introductie o.a. voor de pers zo de mist ingaat dan zit er voor de importeur niets an ders op dan zelf de boer op te gaan. Hoe kon dat overigens gebeu- "Omdat de omstandigheden van de eerste rit toen totaal anders waren dan tijdens de tweede. Maar ja. zoiets kan je Het messing "vingerhoedje" - verschillend van grootte naar ge lang het model auto wordt zorgvuldig in het inlaatspruitstuk gelaten. toch niet zeggen tijdens een persbijeenkomst. Het zou hebben geleken of we naar excuses zochten. Smoesjes zaten te verzinnen". Waarom eigenlijk..? De Triumph Acclaim (de auto die British Leyland dankzii Honda kan bouwen) komt begin volgend iaar naar ons land. Een klas siek ponton-model met voorwielaandrijving, onafhankelijke wielophanging en de wielen op de uiterste punten van het koets werk. De motor is de 1,3 liter van de Honda Civic. Ook de versnellings bak (zowel automaat als handgeschakeld) en de achterbrug ko men van de Civic. In de HL en HLS-modellen komt standaard een vijf-bak. Mede daardoor zou de Acclaim zuinig in het ge bruik zijn. Bij 90 km per uur zou hij 5.8 liter (normale) benzine per 100 km gebruiken. Zoals gemeld is deze Acclaim (over de prijzen is nu nog niets bekend) het tweede nieuwe model uit de serie die British Ley land uit het slop moet halen. De eerste was de Mini Metro. Goud geld Dezer dagen kreeg ik een prijslijst toegestuurd van Hess mg s Auto bedrijven in De Bilt het marmeren paleis aan de Utrechtseweg waarin een aantal zeer exclusieve automerken zijn samenge bundeld. Ook Rolls Rogce Van enkele R.R -modellen is de prijs alleen op aanvraag verkrijg, baar Maar niet van de Silver Spirit en van de Bentley Mulsan- ne. Ik heb enkele keren gekeken maar het stond er echt inclusief btw f.360.880. Alleen al aan btw moet de koper 55.000 gulden betalen.... Saab gaat verhuizen Auto Import Maatschappij, de importeur van Saab. gaat verhui zen. Op enkele kilometers van de huidige vestiging - ook in Via- nen - is kortgeleden de eerste paal geheid voor een nieuw ge bouw. Dat is nodig omdat Saab tegen elke verdrukking in blijft groeien Het Zweedse merk is meer m trek dan ooit Het groeide zelfs in absolute aantallen op een markt die m twee jaar tijds bijna 35 procent is teruggelopen. Specials van Volvo Volvo heeft enkele speciale wagens aan het programma toege voegd In de eerste plaats de 343 Luxe Special. Felrood van kleur met grijze flankstrepen, getint glas rondom, tweed bekleding, grappig sportstuur en andere aardigheden. Handgeschakeld bijna 18 mille. Voorts kan nu ook de 245 stationwagen met turbomotor worden geleverd. Van 0 tot 100 kilometer in 9 seconden Topsnelheid on geveer 200 kilometer per uur. Prijs bijna 50 mille. Tenslotte speciaal voor de wintersporthefhebbers zowel in de 240- als in de 260-serie een bijzondere ski-uitrusting Met bv een hard- plastic afsluitbare skibox op een universeel drager, een set sneeuwkettingen, meer lampen, vloerkuipen voor besneeuwde schoenen en dergelijke. Al die voor de wintersporter nuttige za ken kosten bij elkaar net geen duizend gulden. Was voor metaallok Metaallok oogt erg goed. Het kost meestal meer, maar veel automo bilisten hebben dat er kennelijk voor over. Maar het heeft ook nadelen. Het is kwetsbaarder. Een beschadiging is moeilijker weg te werken. Het is ook lastiger in onderhoud. Het is een hele kunst om de fijne melaaldeeltjes die in de lak zijn opgenomen om het fraaie effect te bereiken niet te beschadigen. Want als dat gebeurt ontstaat er onherroepelijk kleurverschil en dan is het mooie er wel af Heel wat wagens zijn zo bedorven. Turtle Wax - de Amerikaanse specialist op het gebied van autowas - heeft nu een was op de markt gebracht dat door fijnere schuurdeeltjes die mefaalbrok- jes niet kan beschadigen. Voor het overige ts hef resultaat zoals van de meeste wassen de wagen gaat er goed glimmend uitzien De was ts geschikt voor alle metaallakken en kost ƒ.9.95 per bus. Uiterlijk is er niet zo bijster veel veranderd aan de 5-serie van BMW. De voorkant werd wat verlaagd en van een spoi ler voorzien, de achterkant daarentegen werd iets opge trokken. Dat alles om de luchtweerstand te verlagen en daardoor het benzinever bruik te drukken. Maar om te zien is het niet spec taculair. Toch heb ik in de korte periode dat ik met mo dellen uit die vernieuwde se rie rondreed heel wat nieuws gierige blikken mijn richting zien uitgaan. BMW blijft een merk dat sterk tot de verbeel ding spreekt. Zeker bij de echte "autofielen". Hun valt zelfs de geringste verande ring aan een model meteen op. De Beierse fabriek heeft het kennelijk niet nodig geoor deeld de populaire 5-serie in grijpend te veranderen. Ze moest alleen worden gereno veerd, zoals dat vandaag de dag heet. Worden aangepast aan de moderne ontwikkelin gen. En dat betekent voor een fiks deel ook zuiniger maken in het gebruik. Zelfs fabrieken als Mercedes en BMW kunnen niet achteloos voorbijgaan aan de snel stij gende benzineprijzen. Ze mo gen dan in de verkoop nog weinig terrein hebben verlo ren, ze zullen ervoor moeten waken dat in de toekomst klanten hun de rug toekeren omdat de brandstofkosten te hoog oplopen. Vandaar dat ook bij BMW alles wordt gedaan om het ver bruik terug te draaien. Ik heb daar onlangs al op gewezen toen ik een rij-impressie gaf 2 315. En ik kan het nu herhalen bij het geven van mijn ervaringen met wa gens uit de 5-serie. Door stroomlijning zo weinig mo-' gelijk weerstand, door lichte materialen zo min mogelijk gewicht en door perfectione ring van de motor het uiterste rendement. De e bestaat uit één vierci- linder (de 518) en drie zesci- linders (de 520i, de 525i en de 528i). Ik heb zowel de 518 als de 528i enige tijd ter beschik king gehad. Natuurlijk ligt daar een wereld van verschil tussen. Maar ook een prijs verschil van bijna 20.000 gul den. De 518 staat op 30 695 geprijsd, de 528i op 48.895 (met automaat een dikke dui zend gulden duurder). Maar welke men ook kiest, het zijn stuk voor stuk echte BMW's. Auto's vol van tech nische klasse, functionele lu xe en weldadig, maar geen overdadig comfort. De nieuwste elektronische snuf jes vindt men of standaard in de wagen of men kan ze erin kopen. Zo staat bijvoorbeeld de be stuurder een batterij lichtjes ter beschikking die normaal groen branden. Maar hoe meer er rood oplichten hoe dringender het nodig is om voor een servicebeurt naar de garage te rijden. En in de zescilinder lijkt de ca bine van de auto een beetje op een cockpit, zo sterk is het aantal controlelampjes uitge breid. Maar ze staan stuk voor stuk in dienst van de veiligheid. En dat is heel wat waard. De stoelen zitten voortreffelijk, de bestuurdersstoel is op vele te verstellen. Het lijkt wat overdreven maar het kan vooral op de langere af standen bijzonder aange naam zijn eens een andere zit te kunnen ervaren. En deze wagens mogen in de stad goed hanteerbaar zijn, rij-ei- genschappcn, wegligging en uitvoering maken toch dat ze bij uitstek voor het langduri ger werk zijn geschapen. Voor het "kilometers-vre- ten". Dan "voelt" men ge woon de waarde van de wa gen. De viercilinder motor in de 518 is de enige met carburateur in de serie, de overige hebben een elektronische inspuiting (L-Jetronic). De krachtbron in deze 518 is dezelfde die ik ook in de 3-serie heb leren kennen en waarderen. Niet geheel geruisloos maar soe pel genoeg. Met een vermo gen van 90 pk en goed voor een topsnelheid van over de 160 kilometer per uur. Men kan er op twee manieren mee rijden. Rustig en volop genietend van het subtiele comfort dat deze 5-serie kan bieden. Dan kan men aan de benzinepomp een score van ongeveer één op tien halen. En dat is voor een auto van die klasse zeer aanvaardbaar. Maar als men deze BMW 518 rijdt zoals sommigen denken dat een BMW moet worden gereden - het wordt in de wandeling "sportief' ge noemd maar in de praktijk betekent het vaak fel en hard jagen - dan zal men heel wat meer aan de benzinepomp- houder moeten afdragen. Dat is natuurlijk ook het geval als men kiest voor de com pleetste uit de serie: de 528i Mijn testwagen was voorzien van tal van extra's: getint groen glas, metallic lak. auto matische versnellingsbak en spciale banden met lichtme talen velgen. Een handvol leuke dingen, maar bij elkaar wel voor zo'n zes mille. BMW laat zijn klanten stevig betalen. Daar schaamt het merk zich ook niet voor. "Wij geven waar voor het geld", zeggen ze niet zonder ar rogantie. Ze gokken op de au torijders die (nog) plezier hebben in het rijden. Kennelijk gokken ze goed En als men in zo'n 528i rondtoert begrijpt men ouk wel waar om. De auto had - zoals ge zegd - een automaat. Voorts stuurbekrachtiging. Brokjes extra gemak die het rijden met deze auto tot een bijzon der plezierige ervaring ma ken. Mede door de elektronische in spuiting doen de 184 paarde- krachten onder de motorkap nagenoeg geruisloos hun werk. Men hoort slechts de wind. Alles functioneert even soepel De top van om en na bij de 200 kilometer per uur wordt moeiteloos bereikt Maar door die automaat kost het wat meer benzine. Ik kwam aan de de pomp tot één op 8.6. Niet bijster zuinig, maar nog wel acceptabel. Bovendien, wie een dergelijk groot bedrag over heeft voor een flink stuk rijplezier zal over deze dingen ook wel niet vallen. Want al njdt deze BMW werkelijk voortreffe lijk. een halve ton is en blijft veel geld voor een auto... Door politie-optreden ROTTERDAM (ANP) - Na bijna twee weken regelmatige surveil lance door de spoorwegpolitie bezoeken nog maar weinig heroï- neveslaafden de restauratie van het centraal station in Rotter dam. Bijna voortdurend lopen geüniformeerde "spooragenten" rond die volgens de chef van de Rotterdamse spoorwegpolitie J. Witteman optreden bij ordever storingen en geconstateerd he roïnegebruik. De spoorwegpolitie is in vergevor derd overleg met de afdeling nar cotica van de Rotterdamse poli tie over een actievere rol van de ze dienst bij de arrestatie van vooral heroïnehandelaren op het station. Tot twee weken geleden bezochten dagelijks honderd tot tweehon derd junkies de restauratie ter wijl er nu nog ongeveer twintig tot dertig verslaafden zitten. De anderen hebben zich volgens de Rotterdamse junkiebond (RJB) verspreid over het station en over "andere warme plaatsen" in de stad. Volgens Nico Adriaans van deze bond komen de junks echter bij gebrek aan een alterna tief terug als de politie minder in tensief gaat surveilleren. Hij verwacht ook dat het rondom de Kruiskade, centrum van de straathandel in heroïne, nu ook weer "spannend" gaat worden. De verslaafden zullen daar in de buurt volgens hem weer huizen gaan kraken omdat de winter er aan komt. Volgens de politie en de bond zijn de afgelopen periode geregeld verslaafden aangehouden door de politie. Zelden stuitte de poli tie daarbij op grote problemen omdat alleen "mondeling werd tegengestribbeld". Ook het ver wijderen van grotere groepen verslaafden, tot dertig personen, leverde geen problemen op. Wel hadden de spooragenten soms last van "intimiderend optre den" van handelaren. Volgens de RJB zijn bij het "schoonvegen" van de restaura tie overigens niet alleen verslaaf den verwijderd maar werden ook "verdacht" geklede jongeren de dupe van het verscherpte polite- optreden. UTRECHT (ANP) - Dit is een van de treinen die maandag werden beschoten met een vuurwapen toen ze onderweg waren naar Rotterdam en Roosendaal. De beschieting had plaats ter hoogte van "De Vijf Eiken zo'n tien kilometer ten oosten van Breda De hand met de paraplu wijst naar de inslag van een kogel op de neus uan de trein. Er sneuixlde ook een aantal ruiten. In Scheveningse gevangenis DEN HAAG (GPD) Gedetineer den in de strafgevangenis van Scheveningen mogen niet langer hun vrouw, verloofde of vriendin in een intimiteitsruimte ontvan gen. Het ministerie van justitie heeft een experiment dat dit mo gelijk maakte, na enkele dagen gestopt. De directie van de strafgevangenis vond. dat de gevangenen de gele genheid moesten hebben zich van tijd tot tijd in alle kust aan hun levenspartner te wijden. Daartoe werden twee kamertjes ingericht. Gordijntjes voor de tralies en een bankstel dienden ter verhoging van de sfeer APELDOORN (ANP) - Een 28-ja- rige man uit Apeldoorn is giste ren in zijn flat aangehouden. Hij wordt ervan verdacht eerder op de dag zijn 85-jarige grootmoe der door wurging om het leven te hebben gebracht. Dit heeft de Apeldoornse politie gisteren meegedeeld. Volgens de politie woordvoerder heeft de man be kend. De grootmoeder was gisteren op verzoek van de politie naar de flat van haar kleinzoon gegaan Man (28) wurgt grootmoeder (85) omdat er problemen waren, 's Ochtends vroeg was dat begon nen toen de benedenburen van de man klaagden over ernstige lekkage. De gewaarschuwde po litie belde bij de kleinzoon aan, maar daar werd niet openge daan. Later gebeurde dat wel. De man maakte toen volgens de politie een verwarde indruk. Daarop werd de familie gewaar schuwd en de grootmoeder, die goed met haar kleinzoon kon opsihictcn, toog naar de flat. Kort na het middaguur meldde de huismeester dat er brand was uitgebroken in de flat. Toen de politie kwam kijken, stond er een stapel huisraad in de woonkamer te smeulen en lag het stoffelijk overschot van de grootmoeder daaronder. Het ministerie van justitie heeft echter al na na vier dagen het ex periment beëindigd. Het minis terie stelt zich op het standpunt dat er geen precedent mag wor den geschapen. Als er al een re geling zou komen, moet die ook gelijk voor alle gevangenissen gelden, aldus de woordvoerder van justitie. Aan het ontwerpen van een rege ling die intieme contacten moge lijk maakt, is een aantal haken en ogen verbonden Zo is het nog een open vraag, wie voor een der gelijke regeling in aanmerking zouden kunnen komen. De woordvoerder ..Alleen gchuw de gedetineerden, of ook verloof de? Moeten vriendinnen onder de regeling vallen"' Moet de rege ling homosexuelen gelden"' Over dergelijke vragen moeten politie ke besluiten worden genomen." Bovendien is nog niet duidelijk op welke wijze gevangenen in de ge legenheid zouden moeten wor den gesteld intieme contacten te onderhouden. Niet alleen kan hierbij aan sex-cellcn" worden gedacht, ook uitbreiding van de bestaande verlofregeling zou een mogelijkheid daartoe zijn Wapendiefstal in kazerne opgelost DEN HAAG (ANP) - Mot do aanhouding van twee inwo ners van 18 tot 20 jaar van de inniHltl Wimkfl (Overijs sel) meent de koninklijke Ma rechaussee de diefstal van zes Uzi pistoolmitrailleurs, twee FAL-automatische ge weren en een Carl Gustav-an- ti-tankwapen (84 mm) te heb ben opgelost De diefstal had in de nacht van 25 op 26 september plaats in de Oranjekazerne in Schaars- bergen Toen werd de wapen kamer van een van de militai re onderdelen met een snij brander opengebrand, nadat eerst een lege munitiebunker op dezelfde manier was ge opend. Volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie hebben de twee Wierdena- ren, die op 12 oktober werden aangehouden, tijdens het ver hoor de inbraak er diefstal bekend Van enig verband met terroristisch activiteiten is daarbij niets gebleken. De twee daders hebben de wa pens. die zy overigens zonder munitie buit maakten, enige tijd verstopt op een hooizol der Later werden de w apens onverpakt in een zijtak van het Twenthe-kanaal gewor pen Duikers van de genie hebben alle wapens gisteren geborgen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19