Lévitan in aanval op critici Timman: nog kans op toernooiwinst Na Visser ook Kok weg bij UVS TÖJQ Slechte vertoning van Nederland - B Vijfde partij tweekamp eindigt in remise Stefan Kovacs bondscoach af Meutstege mogelijk leider bij Telstar Zoetemelk: „Verplaatsingen maken Tour weer flink zwaar T- ZIJL L.G.B. - D.S.V. WOENSDAG 14 OKTOBER 1981 LOKEREN (ANP) - De nederlaag (0-2) van een als B-elftal ver momd jong Oranje was aanvaardbaar in Lokeren. Het vertoonde voetbal tegen de Belgische beloften echter geenszins. Wat mis kon gaan, ging ook inderdaad verkeerd bij de jonge Nederlan ders. Een deel van de tekortkomingen bleef in de eerste helft verborgen omdat Flight, Troost en Scheve hun verdedigende taak redelijk vervulden. Na rust was er, ook voor de uitstekende doelman Metgod. geen redden meer aan. De Belgen voetbalden naar believen. Ze beperkten zich echter tot twee doelpunten. Invaller Creve tekende voor die treffers. Hij bleek een gouden wissel. De veranderingen die Nederlands coach Blok toepaste verbeter den niets. Integendeel. Carbo was minder dan Kieft, Van der Gijp deed even weinig als Monster en met het vervangen van Lokhoff door Adelaar haalde Blok de enige man die drift, durf en werklust bezat uit zijn ploeg. Het chaotische heen-en-weer-gedraaf van Hollandse zijde werd incidenteel onderbroken door een enkele goede actie. Handelin gen van bijvoorbeeld Lokhoff en Gullit die respectievelijk Kieft en Valke doelrijpe kansen aanboden. Ze bleven ongebruikt, zo als voor rust ook twee mogelijkheden die De Smet van België kreeg. In de tweede helft is Nederland nog een keer dreigend in het Bel gische strafschopgebied geweest. Gullit offreerde de centrum spits een niet te missen kans. Die spits echter was Willy Carbo, die vlak daarvoor Willem Kieft had vervangen. Carbo kopte klungelig naast. De statische en passieve Nederlanders werden steeds meer opver- spoeld door Belgische aanvallen. Slecht somdat d Belgen hun combinaties een beweging te lang maakten, bleef de achter stand lang uit. Die kwam pas een kwartier voor tijd door Creve, na een fout van Troost. Omdat Hofkens een paar minuten later weer eens een fout maakte, kon Creve de stand op 2-0 brengen. Een zuinige weergave van de Belgische overmacht in dit trieste duel. Voor de voeten van De Smet kan doelman Edward Metgod voor rust zorgen in de Nederlandse verdediging. De toegesnelde Wim Hofkens hoeft niet meer in actie te komen. TILBURG (ANP) - Tot de laatste dag blijft het onzeker wie winnaar wordt van het vijfde internationale schaaktoernooi in Tilburg. Voor de eerste maal eindigden alle zes partij en in remise, waardoor er in het klassement geen wijzigingen optraden. Zo bleef ook Timman kansen be houden op de eerste prijs van 6000 gulden. De Nederlander deelt de leiding met Petrosjan. Het meest waarschijnlijke is dat deze editie van het Tilburgse evenement meer dan één win naar oplevert. In de slotronde van morgen moet Timman met zwart mede-kanshebber Beljavs- ki bestrijden. Petrosjan heeft te gen Ljubojevic eveneens zwart. Timman kreeg de tegenwoordig veel gehanteerde dame-Indische opening tegenover zich. Op de 23e zet raakte hij de kwaliteit DEN HAAG (GPD/ANP) - Stefan Kovacs is met onmiddellijke in gang ontslagen als coach van het Roemeense nationale elftal. De 61-jarige voormalige trainer van Ajax is door de Roemeense voet balbond verantwoordelijk ge steld voor de teleurstellende 2-1- thuisnederlaag tegen Zwitser land afgelopen weekeinde. Daar door kan Roemenië zich nage noeg uitgeschakeld beschouwen voor de eindronde van het we reldkampioenschap voetbal vol gend jaar in Spanje. Bij winst op Zwitserland was Roemenië ze ker geweest van een plaats bij de laatste 22. De rechterspits van FC Köln, Pier re Littbarski, zal vanavond debu teren in het Westduitse voetbal elftal, dat dan in Wenen tegen Oostenrijk aantreedt voor een kwalificatiewedstrijd in groep 1 voor het wereldkampioenschap. De grillige voetballer heeft al een aantal keren in het Westduits B- team gespeeld. Met zijn 21 jaar is hij de jongste van de ploeg. De meeste ervaring draagt verdedi ger Manfred Kaltz met zich mee: hij speelde al 52 keer in de natio nale ploeg. De Franse coach Hidalgo heeft al leen zijn vertrouwen behouden in de harde kern van landskam pioen Saint Etienne voor de in terland tegen de Ieren. Behalve doelman Castaneda spelen ook Janvion, Lopez, Larios en Platini tegen Ierland. Het meespelen van vedette Platini is overigens nog niet helemaal zeker. De spel- bepalende middenvelder, die of ficieel in de punt. van de aanval staat, heeft last van een dijbeen blessure. Zijn eventuele vervan ger is Genghini. Doel: Jean Castaneda (Saint Etien ne); achter: Gérard Janvion (Saint Etienne), Christian Lopez (Saint Etienne), Filippe Mahut (Metz) en Maxime Bossis (Nan tes); midden: René Girard (Bor deaux), Jean Francois Larios (Saint Etienne), Michel Platini (Saint Etienne) en Didier Chistophe (Monaco); voor: Alain Counol (Monaco) en Bruno Bel- lone (Monaco). VELSEN (GPD) - Het bestuur van Telstar zal volgende week beslissen of Wim Meut stege zal worden aangetrok ken als elftalleider voor het eerste team. Meutstege, die onder meer bij Ajax heeft gespeeld maar vorig seizoen voor het be taald voetbal werd afge keurd en het vooralsnog moet stellen met 'voorschot ten van de WW', voelt er zelf veel voor deze nieuwe taak op zich te nemen: „Ik train nog steeds bij Telstar, ga steeds mee naar de wedstrij den. Het hangt er echter van af of Telstar de financin kan vinden om mij als elftallei der te betalen. Lukt dat niet, dan ga ik in Leiden, waar ik woon, aftrainen bij UVS, Lugdunum of ASC". achter, maar Portisch had een hangede e-pion en een dubbel- pion op de a-lijn. Timman wist uitstekend van zijn vooruitstrevend opgestelde stuk ken te profiteren en Portisch zag zich genoodzaakt de kwaliteit te rug te geven. Daarna ontspon zich een spannende tweestrijd, die door de meeste collega-groot meesters in de perskamer be langstellend werd gevolgd De taxaties van kansen wisselden met de zet. Lange tijd leek Tim man de overhand te hebben. Op het moment van afbreken was dat echter gezichtsbedrog en moest Timman tevreden zijn met een onbeslist. Na enig analyseer- werk zag ook Portisch af van winstpogingen, zodat er geen tweede zitting meer nodig was. Spasski en Sosonko deden in een Siciliaan 21 zetten, maar hadden daar niet meer dan anderhalf uur voor nodig en besloten toen ook tot remise. Eendrachtig gadege slagen door de beide echtgenotes hielden Andersson en Ljuboje vic het wat tijd betreft langer vol. In een symmetrisch Engelse op stelling wisten beiden echter ook niets te bereiken en na negentien PARIJS (GPD) - Felix Lévitan heeft gisteren in Parijs tij dens de persconferentie waarop de 69e Ronde van Frankrijk werd gepresenteerd de tegenaanval geopend op de critici die het afgelopen jaar het instituut Ronde van Frankrijk nadrukkelijk ter discussie hebben willen stellen. Net als in Nederland, waar al gerui- me tijd de verweving van sport en commercie nauwlettend in de gaten wordt gehouden, is in Frankrijk die zaak actueel ge worden na opmerkingen van de nieuwe minister van sportzaken, mevrouw Avice. Werd tijdens de vorige Tour in de Franse pers nog gekscherend ge schreven dat met de socialisti sche president Mitterand nu ook de grootste wielerronde wel ge nationaliseerd zou moeten wor den, na het spektakel bond me vrouw Avice de kat de bel aan door op te merkep dat de Tour een gebeuren was geworden, de sport soms door de commercie naar de achtergrond werd gedrukt. Er moest, vond zij, maar eens goed bestudeerd wor den of het niet wat minder kon. Gisteren gaf Felix Lévitan het ant woord. Het kan niet minder, ten zij, luidde het bits, de klok flink wordt teruggedraaid en volgers en renners genoegen nemen met situaties en omstandigheden die in het verleden de tongen flink hebben losgemaakt. Lévitan wil de dat, terug naar het verleden, in elk geval niet. Tenminste, niet al te ver. Want na de verwijtende woorden aan het adres van een LEIDEN - Na Ton Kamphues en Wim Visser heeft ook Jür- gen Kok zijn lidmaatschap opgezegd bij UVS. Het drie tal meldde zich tijdens de af gelopen overschrijvingspe riode aan bij de Leidsc eer steklasser. Om uiteenlopen de redenen zijn de drie Lei- denaars inmiddels terugge keerd naar hun oude vereni ging. Kamphues, die vorig jaar bij FC Amsterdam acteerde, te kende een contract bij Tel star waar hij ooit zijn carriè re als profvoetballer begon, terwijl Kok en Visser bin nenkort hun rentree hopen te maken bij respectievelijk Roodenburg en LDWS. Visser (32) verwacht zondag tegen Rijswijk weer onder de lat te staan in de hoofd macht van LDWS. De voor uitzichten op een come back van Kok in het eerste team van Roodenburg lijken min der groot. De 19-jarige mid denvelder is inmiddels tot de conclusie gekomen dat zijn studie aan de Koninklij ke Militaire Academie in Breda (KMA) moeilijk te combineren is met het trai nen bij UVS. Omdat ook Kok nog geen bin dende wedstrijd voor de Kikkerpolderploeg had ge speeld, kon ook hij zijn in schrijving nog ongedaan maken. Eén dezer dagen wil hij zich weer gaan aanmel den bij Roodenburg. Kok sr: „Jürgen speelt liever in Roo denburg 3 of 4 dan in UV- S-2, want bij Roodenburg heeft hij zijn vrienden. Een plaats in het eerste kan hij nu niet meer claimen maar zijn conditie is in elk geval uitstekend". Door deze verrassende muta ties is UVS de grootste ver liezer geworden tijdens de afgelopen overschrijvings periode. Gerard Desar leek op papier over een bijzonder sterke selectie te gaan be schikken. De UVS-trainer: „Kamphues had ik er ontzet tend graag bij willen heb ben. Visser had ook een aan winst kunnen zijn, terwijl ik Kok op de langere termijn graag de mogelijkheid had willen geven om door te bre ken naar het eerste". PARIJS - De kans dat de start van de Tour de France in 1983 in Amsterdam plaats gaat vinden, is nog steeds groot. Met deze medeling keerde een Leidse de legatie, bestaande uit Joop Riet hoven, Cees Valentijn en Wim van Duivenbode, vannacht te rug uit Parijs. Felix Lévitan gaf het organisatie-comité een op tie tot 15 januari 1982. De Leide- naars hadden hiernaar ge vraagd, omdat enkele Neder landse sponsors meer duidelijk heid omtrent de Franse plannen wensten te krijgen. Vooral om dat de naam New York al diver sen malen was gevallen. Het is de bedoeling dat de Tour enkele dagen in Nederland blijft. Te beginnen met een proloog in Amsterdam. De volgende dag een rit door een groot deel van Zuid-Holland. (Amsterdam, Lei den, Den Haag, Rotterdam, en weer terug naar het Olympisch Stadion in Amsterdam.) De der de dag voert vanuit de hoofd stad richting St Willibrord. Het gehele pakket gaat zn slordige 1,4 miljoen kosten. Valt de tus- senetappe in Zuid-Holland on verhoopt uit de boot, dan hoeft de organisatie "slechts" 8 ton te kosten. ieder die zich minder vleiend over de Tour heeft uitgelaten, onthulde hij het nieuwe route schema waaruit zonneklaar bleek dat hij toch nog een flinke stap terug doet. Nog niet zo lang geleden (in 1978) capituleerde de kleine Tour-di- recteur voor een renners-op stand tegen de krachtenslopende verplaatsingen. Tot en met vorig jaar hield hij enigszins rekening met die wensen van toen, maar dit jaar is dat niet meer gebeurd. Het peloton zal zich tweemaal per vliegtuig, tweemaal per trein en eenmaal over de weg tussen twee etappeplaatsen moeten be geven. „Het schema ziet er niet al te lastig uit", zei Joop Zoete melk. „maar die verplaatsingen maken het toch weer flink TOUR DE FRANC'^1982 rnr'H1 Joop Zoetemelk en Bernard Hinault bestuderen het routeschema van de Tour in '82, dat gisteren in Parijs werd gepresenteerd Die verplaatsingen zijn een gevolg van het feit dat de Tour-directie kennelijk de kaart van het land van Marianne in vier stukken heeft geknipt en als het ware vier kleine rondes laat verrijden. Een in Noordwest-Frankrijk, een in Bretagne, een in de Pyreneeen en een in de Alpen. Het verblijf in de omgeving van Lille ver vangt de traditionele kasseiennt, de drie dagen in Bretagne zijn zwaar door het heuvellandschap. „Het parkoers is te vergelijken met Luik-Bastenaken-Luik", stelde Zoetemelk. De 69ste aflevering van de Ronde van Frankrijk wordt helemaal in de maand juli verreden. Om con currentie met het wereldkam pioenschap voetbal in Spanje te vermijden is men een week op geschoven, waardoor de start nu vrijdag 2 juli in het Zwitserse Ba zel is Van daaruit gaat men via Luxemburg en Belgié naar Noordwest-Frankrijk en via Bre tagne gaat het richting Pyre neeen De twee ritten daar met als belangrijkste cols de Aubis- que, de Soulor de Aspin en de (nieuwe) Le Portret met een hoogte van 2215 meter, zijn niet de zwaarste uit de geschiedenis. zetten werden de klokken stilge zet. Heel wat meer vuurwerk ontstond op het bord bij Kasparov-Larsen. Het werd een bizar gebeuren, waarin de jonge Sowjetrus niet van zijn gewoonte afweek een stukoffcr in te lassen. "Hij heeft hier geloof ik al een heel spel geofferd", grinnikte Miles, die toen al lang zijn remise te pak ken had. Maar Larsen vertrouw de de zaak niet en zorgde voor complicaties op de damevleugel. Volgens de Deenhad Kasparov de zaak kunnen beslissen met 28. c4 in plaats van de pion op g6 slaan De witspeler overzag deze mogelijkheid echter. Deson danks ontstond er een toreneind- spel met winstkansen voor Kas parov Hij wikkelde evenwel slecht af en liet Larsen naar remi se ontsnappen. "Fischer zou zich zoiets nooit meer laten ontgaan", sprak Hort filosofisch. "Het was technisch gewonnen voor Kas parov". In Tilburg is gisteren de tiende en voor laatste ronde gespeeld van het interna tionaal schaaktoernooi. De uitslagen Petrosjan (Sow)-Beljavski (Sow) W-V4, Timman (Ned)-Portisch (Hon) 'A-W, Spasski (Sowl-Sosonko (Ned) 'A-'A, Hubner (Wdl)-Miles (Gbr) "a-tA. Kaspa rov (Sow)-Larsen (Den) 'A-Va. Anders son (Zwe)-Ljubojevic (Joe) (4-ti 1/3 Petrosjan. Timman en Beljavski al len 6'A pnt, 4 Portisch 6 pnt. 5 6 An dersson en Ljubojevic beiden 5'A pnt. 7/8. Spasski en Kasparov beiden 5 pnt. 9 Sosonko 4 pnt. 10 11 Hubner en Lar sen beiden 3'A pnt. 12 Miles 2VA pnt. De Tweekamp Viktor Kortsjnoi heeft gisteren in tweede zitting nog anderhalf uur lang geprobeerd de vijfde partij van de tweekamp op zijn naam te brengen Deze poging om "een dode tot leven te brengen", zoals de Russische grootmeester Mi* chael Tal het omschreef, had geen succes. Bij de 68ste zet zag ook Kortsjnoi in. dat het geen nut had wereldkampioen Kar- pov nog verder over diens kennis van het toren-eindspel te onder vragen en stelde hij remise voor. Hij had toen nog twee pionnen en Karpov één. De titelhouder accepteerde Daardoor blijft de stand ongewijzigd: 3-0 in het voordeel van Karpov. De wereld kampioen heeft nog eenzelfde aantal punten nodig om de titel de komende drie jaar in zijn bezit te houden. De afgebroken 5de partij werd als volgt voortgezet: Stand na zet 45. wit td3. ke3. e4. f3. g3, h4. zwart kg7. tb5. f7. g6. h5 45 tb5 - a5. 46 ke3 - f4. ta5 - al. 47. td3 - d5. tal - gl. 48 td5 - a5. tgl - hl. 49 ta5 - a7. thl - bl. 50 ta7 - a4. tbl - gl. 51 e4 - e5. tgl - bl. 52 kf4 - c4 tbl - el schaak 53 ke4 - d5. tel - e3. 54 ta4 - f5. tc3 - a3. 55 g3 - g4. ta3 - a5 schaak. 56 kd5 - d4. ta5 - a4 schaak. 57. kd4 - c3. ta4 - a3 schaak. 58 kc3 - (2. La3 - a2 schaak. 59 kf2 - g3. ta3 - a5. 60 tf4 - c4. h5 x g4. 61 f3 x g4. ta5 - a3 schaak. 62 kg3 - f2. ta3 - h3. 63 g4 - g5. th3 - a3. 64 te4 - e3. ta3 - a4. 65 k(2 - g3 ta4 - b4. 66 e5 - e6. f7 x e6. 67 tc3 x e6. tb4 - a4. 68, te6 - (6. ta4 - b4, ADVERTENTIE EXZEEZZÏ3Z maar wel aanmerkelijk lastiger dan dit jaar. Zeker wanneer daar bij wordt aangetekend dat daar na de Alpen op het programma staan met als bekendste cols de Izoard, Alpe d'Huez. de Colombi- re en de Joux Plane. Nieuw is dat het aantal ploegen tijdritten is gehalveerd, een in plaats van twee. „Dat had ik wel verwacht", stelde Jules de We ver. de assistent-ploegleider van de formatie van Peter Post. „die Fransen vonden het niet leuk dat Wij zo veel tijd wonnen" Wel zijn er twee individuele tijdritten Al met al echter oordeelde niemand het schema te zwaar. ADVERTENTIE Halve finale K.N.Z.B.-beker DONDERDAG 15 OKTOBER 21.15 uur in de Zijl te Leiden. ALLEEN ONOECtussékJ MA<Vr- 7FEKT LAT 0<?IL IE N KAMS peest DEM T 43SAOW OP TE \JOLCXH ALS AMÖ?IKA'6> sr&acf/yvw

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13