LEIDSCH II DAGBLAD Huurverhoging kan omlaag "Solidariteit macht poogt te grijpen" Helft personeel Raden van Arbeid overbodig dagblad voor leiden en omstreken Beroerte treft Toots Tielemans Stijging bouwkosten valt mee Koopsector nog in 't slop Ambtenarenbonden in actie tegen banen verlies bij gemeente Oorlogsdreiging Soedan - Libië DINSDAG 13 OKTOBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36600 Directeur G. Koopman Butmu Wme Sfigei 1 DEN HAAG - De in moderne jazzmuziek gespecialiseerde mondorgelvirtuoos Jean "Toots" Thielemans (59) is in een Newyorks ziekenhuis op genomen nadat hij was ge troffen door een beroerte. De toestand van de Belgische musicus zou zorgwekkend zijn. Wanneer automatisering niet wordt gecompenseerd (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/ZOETERMEER - Als er geen compenserende maatrege len komen, zullen er straks bij de Raden van Arbeid 1400 van de in totaal 2800 arbeidsplaatsen op de tocht komen te staan. Dat ver wacht de federatie ABVA/KA- BO. Volgens de federatie is dit het gevolg van een op handen zijnde automatisering en van een vereenvoudiging in de uitvoe ring van de kinderbijslagwetge ving. De plannen hiervoor moeten welis waar nog worden uitgewerkt, maar bestuurder Frans Kramer van de ABVA/KABO verwacht nu al dat het moeilijk zal worden om het wegvallen van de ar beidsplaatsen binnen de Raden van Arbeid volledig te compen seren. Daarbij zijn gedwongen ontslagen niet uitgesloten. Over de automatiseringsplannen hebben de bonden vorige week nog onderhandeld met het be stuur van de Vereniging van Ra den van Arbeid (de werkgevers) die alle 22 raden overkoepelt. Daaruit is een begeleidingscom missie voor de automatisering voortgekomen, die de plannen nader moet uitwerken en vervol gens met een advies moet terug komen bij het overleg van ver eniging en bonden. De commis sie heeft uitdrukkelijk de op dracht gekregen daarbij alle mo gelijke personeelskanten te be trekken. De plannen voor de automatise ring zijn eind 1978 in gang gezet door de Sociale Verzekerings bank, die als een soort fondsbe heerder toezicht houdt op de Ra den van Arbeid. Achterliggende gedachte van deze plannen is dat een hoop werk bij de raden doel matiger kan worden verricht. Dat geldt vooral de verwerking van de duizenden kinderbijslag formulieren die om de drie maanden bij de raden binnenko men. Nu wordt dat nog met de hand gedaan; de Sociale Verze keringsbank meent echter dat dit sneller kan met computers. In Haarlem en Assen wordt al - by wijze van experiment - met com puters gewerkt. Verwacht wordt echter dat algehele invoering van de automatisering niet lang meer op zich zal laten wachten. Als pe riode van invoering wordt 1983- '84 genoemd. De voorgenomen vereenvoudiging van het werk bij de Raden van Arbeid betreft ondermeer het verwerken van veranderingen in de gezinssamenstelling van kin derbijslaggerechtigden (gezins mutaties). Daarvoor worden nu alle binnenkomende kinderby- slagformulieren bekeken, maar omdat jaarlijks tachtig procent van die formulieren ongewijzigd blijkt te zijn, wordt er naar een systeem gezocht om de gezins mutaties op een eenvoudiger ma nier in het bestand van kinder bijslaggerechtigden te verwer ken. Hoe het wegvallen hierdoor van ar beidsplaatsen kan worden on dervangen is nog niet duidelijk. Bij de federatie ABVA/KABO wordt ondermeer gedacht aan het toedelen van nieuwe taken aan de Raden van Arbeid. 18 PAGINA'S Leyland sluit drie fabrieken LONDEN (ANP) Het Britse staatsautomobielconcern BL Ltd (vroeger British Leyland) zit zo diep in de financiële proble men dat het volgend jaar drie fa brieken (met in totaal driedui zend arbeidsplaatsen) moet slui ten. De maatschappij heeft in de eerste helft van dit jaar een ver lies van ruim een miljard gulden geleden. Zij heeft al een bijdrage van 4,48 miljard gulden uit de Britse schatkist gekregen. Er zijn dit jaar bij BL al 14.000 mensen ontslagen. Intussen is bij BL Cars arbeidson rust ontstaan doordat de directie voor het komende jaar een loons-i verhoging van niet meer dan 3,8 procent heeft aangeboden. De bonden hebben 17,5 procent geëist. Over enkele dagen zal worden beslist of het 58.000 man tellende personeel zal gaan sta ken. Tobin onderscheiden STOCKHOLM (DPA) - De Nobel- prijs voor economie is vanoch tend toegekend aan de Ameri kaan prof. James Tobin. De in 1918 geboren Tobin is ver bonden aan de Yale-universiteit. Hij krijgt de prijs een bedrag van een miljoen Zweedse kronen (ongeveer 450.000) - voor een analyse van de financiële mark ten. Rudi Carrell weer op Duitse televisie DEN HAAG (GPD/ANP) - De huurverhoging kan volgend jaar lager uitvallen omdat de bouwkosten minder snel stijgen dan algemeen werd aangenomen. Het Centraal Plan Bureau gaat ervan uit dat de bouwkosten dit jaar 3,8 procent stijgen (in 1980 7,5 procent). De bouwkostenstij ging is mede bepalend voor het vaststellen van het jaar lijks huurverhogingspercentage. De geringe stijging van de bouwkosten kan een gunstige uitwerking hebben op de markt van koopwoningen. De laatste jaren werd die koopmarkt voor een grote groep woningzoekenden onbetaalbaar, vooral doordat de bouwkosten veel sterker stegen dan de inkomens. Die ontwikkeling lijkt nu te worden afgeremd. "Geen politieke twist in kabinet" Russisch verwijt laat Egypte koud CAIRO (UPI) - Vice-president Hosni Moebarak, de bij de aanslag op Sadat gewond geraakte linkerhand nog in het verband, brengt zijn stem uit. Vermoedelijk op zichzelf, want Moebarak is de enige kandidaat voor het presidentschap van Egypte. De Egyptische bevolking moet vandaag "ja" of "nee" tegen hem zeggen. Scherp Russisch verwijt: MOSKOU (AFP) - De Sowjet- Unie heeft gisteren scherp uit gehaald naar de vrije vakbewe ging Solidariteit en de katholie ke kerk in Polen. In een artikel op de voorpagina van het Sow- jet-partijblad de Prawda wordt Solidariteit verweten met be hulp van de kerk de macht te willen grijpen en Polen terug te brengen naar een 'bourgeois' verleden. 'De anti-socialistische krachten ge bruiken Solidariteit, onder de vlag van renovatie, als een storm ram om de socialistische funde ringen van de Poolse maatschap pij te vernietigen met het doel het land te rangeren op het spoor van de kapitalistische restaura tie', zo luidt de beschuldiging die onmiddellijk wordt gevolgd door de waarschuwing dat een terug keer naar dit verleden niet moge lijk is, ongeacht de manoeuvres van die 'anti-socialistische' krachten. Minder buien Wisselend bewolkt met enkele buien. Minimumtemperatuur om streeks 5 graden. Middagtempera- tuur omstreeks 11 graden. Vrij krachtige westenwind. (Opgemaakt om 11.15 uur). 14 oktober 1981 Zon op: 07.03 uur, zon onder: 17.48 uur Maan op: 18.49, maan onder: 07.49 uur Waterstanden Katwijk: hoogwater 3.28 en 15.43 uur laagwater 11.42 en Het artikel is ondertekend met Ale- xei Petrow, een naam die door het Kremlin zelf wel als pseudo niem wordt gebruikt, en is ver spreid door het persbureau Tass. Petrow ziet in de resultaten van het onlangs gehouden congres van Solidariteit de bewijzen voor zijn beschuldigingen. Hij herin nert er onder meer aan dat op het congres openlijk werd opgeroe pen tot terugtrekking van Polen uit de Comecon (het economi sche samenwerkingsverband van de Oostbloklanden) en het Warschaupact. Petrow stelt Soli dariteit verantwoordlijk voor de organisatie van meer dan 120 sta kingen, voor anarchie in het pro ductiesysteem en voor desorga nisatie van de binnenlandse markt. Waardering voor de Poolse rege ringsleiders, die zich bereid heb ben verklaard tot samenwerking met Solidariteit, heeft Petrow evenmin. 'De situatie waarin een vakbond wordt veranderd in een instrument voor de ondermij ning van het staatssysteem zou nergens worden getolereerd'. Over enkele dagen komt het cen traal comité van de Poolse ver enigde arbeiderspartij (PVAP) bijeen. Enkele waarnemers in Warschau geloven dat de voor standers van de harde lijn in het comité een nieuwe poging zullen wagen partijleider Karna te wip pen. Twee treinen beschoten BREDA (ANP) - Onbekenden heb ben gisteravond laat geschoten op twee treinen op het traject Til burg - Breda. In beide treinen zijn kogelgaten aangetroffen. Van een van de twee treinen zijn ook een aantal ruiten vernield. Er zijn geen gewonden. De be schietingen vonden plaats ter hoogte van Rijen. De politie houdt er ernstig rekening mee dat de schoten met opzet op de treinen zijn afgevuurd. Chauffeursduo maakt autorit van 133 uur APELDOORN (GPD) - De Apeldoornse gemeentepoli tie heeft de afgelopen nacht op Rijksweg A 1 bij Apel doorn twee vrachtwagen chauffeurs uit Reeuwijk aangehouden die het met het Rijtijdenbesluit niet zo nauw namen. In de cabine van de vrachtwagen trof de politie 87 tachograafschij- ven aan waaruit na onder zoek bleek dat de chauf feurs, die niet langer dan acht uur achter het stuur mogen zitten, tijdens een be paalde rit 133 uur achter el kaar hadden doorgereden. Uit de overige schijven bleek dat zij onafgebroken rijtij den hadden gemaakt van resp. 38, 75, 80,5,91 en 98 uur. De twee chauffeurs, die op weg waren naar Zweden, moesten hun vrachtwagen ter plekke laten staan. De politie is nog druk bezig eni ge tientallen processen-ver baal tegen het tweetal op te maken. Volgens H.G. Advokaat, lid van de raad van bestuur van de AM- RO-bank is dat nodig ook. Hij signaleerde vanmorgen op een Utrechts congres over goedkoop bouwen en betaalbaar wonen dat de situatie op de koophuizen markt slecht blijft en dat het ver hoogde bouwprogramma voor de huursector bij stijgende kos ten onbetaalbaar gaat worden. Advokaat baseerde zich onder meer op de gegevens over een verdere daling van de koop kracht, een relatief hoge rente en een hoog financieringstekort bij de overheid. De AMRO-topman verwachtte in dit verband wel een rente-daling, maar achtte het niet waarschijnlijk dat het daar bij om forse lagere percentages zal gaan. Ook schatkist Dit jaar was de huurverhoging 6 procent. In de begroting van het ministerie van volkshuisvesting voor 1982 wordt van een zelfde percentage uitgegaan. Op basis van de jongste gegevens over de bouwkosten is een lagere huur verhoging in 1982 mogelijk. Om dat de exploitatiekosten dit jaar zullen stijgen, is het echter de vraag of volgend jaar een huur verhoging van minder dan 6 pro cent uit de bus komt. Het kabi net neemt hierover pas in decem ber de uiteindelijke beslissing. Een lagere huurverhoging heeft niet alleen directe gevolgen voor de huurders, maar ook voor de schatkist. De overheid hoeft bij een huurverlaging weliswaar minder geld uit te geven aan in dividuele huursubsidies, maar daar staat tegenover dat op lan gere termijn meer geld dient te worden uitgetrokken voor subsi dies op de bouw van woningen. De gevolgen van een eventuele minder forse huurverhoging ma ken deel uit van de beraadslagin gen binnen het kabinet over de regeringsverklaring. Met name minister Van der Stee van finan ciën is bang voor de gevolgen voor de schatkist. Bouweisen Inmiddels werkt de regering aan het afschaffen van allerlei bou weisen aan woningwetwoningen (nieuwbouw en stadsvernieu wing). Minder eisen stellen aan de kwaliteit van woningen moet leiden tot lagere stichtingskos- ten. Hiervoor wordt gekozen om dat de lasten van woningwetwo ningen, voor zowel huurders als overheid, te hoog dreigen op te lopen. Verlagingen van prijzen bepleit PAGINA 15 DEN HAAG (ANP/GPD) - De ambtenarenbonden willen op korte termijn een gesprek met de vaste kamercommissie voor binnenlandse zaken over het dreigende verlies aan arbeidsplaatsen bij een groot aantal ge meenten In een brief aan de Tweede Kamer zeggen de bonden dat een steekproef heeft uitgewezen dat er in 1982 ongeveer tweeduizend ar beidsplaatsen bij de gemeenten zullen wegvallen en dat er door de meerjarenbegrotingen de komende vijfjaar nog eens 10.000 banen zul len verdwijnen. De bonden vinden dat het aantal arbeidsplaatsen bij de gemeenten ten minste moet worden gehandhaafd De brief is ondertekend door AB VA/KABO, CFO, het Ambtenarencentrum en de Centrale van Middel bare en Hogere Ambtenaren. Volgens de bonden zal de werkgelegenheid by vele gemeenten op grote schaal verloren gaan door de bezuinigingsmaatregelen die zij de laatste tijd hebben genomen. Open en reëel overleg met die gemeenten is vol gens de bonden onmogelijk gebleken doordat de bezuinigingsmaatre gelen als een voldongen feit zijn gepresenteerd. Gesproken wordt in dit verband van heilloze, overhaaste gemeentelijke bezuinigingsacties, waaronder vacaturestops, het schrappen van for matieplaatsen en het niet vervullen van door de VUT-regcling vrygeko- men arbeidsplaatsen. Dit leidt tot een ernstige aantasting van het ar beidsklimaat, menen de bonden. Het grieft de bonden dat het parlement tot nu toe geen aandacht heeft geschonken aan de teruglopende werkgelegenheid bij de gemeenten BEIROET/WASHINGTON (UPI/ AFP/AP) - President Jaafar-el- Nimeiri van Soedan overweegt 'uit voorzorg' het buurland Libië binnen te vallen, omdat hij er van overtuigd is dat leider Gad- daffi van Libiè klaarstaat om Soedan binnen te vallen 'We weten het tijdstip niet, we we ten niet uit welke richting de aanval zal komen, maar het staat vast dat hij komt. Als je Gaddaffi hoort praten, zou je denken dat de invasie morgen begint', aldus Nimeiri in een vandaag gepubli ceerd vraaggesprek in het onaf hankelijke Libanese dagblad An- Nahar. De Soedanese leider verklaarde dat in zijn land elke minuut wordt besteed aan het maken van verdedigingsplannen, 'maar', zo voegde hij er aan toe, 'defensie in militair taalgebruik betekent niet alleen dat we klaar staan om ons binnen onze eigen grenzen te verdedigen. Het is ook mogelijk dat verdediging het best bereikt wordt door middel van aanval. Ik bedoel het verleg gen van de stryd naar Libisch grondgebied'. Nimeiri, die zei mogelijk zelf een invasie in Libië te zullen leiden, bevestigde dat Soedan in novem ber deelneemt aan gemeen schappelijke manoeuvres met de Verenigde Staten en Egypte. Hy hoopt op hulp van Saoedie-Ara- bië om de 130 miljoen dollar te kunnen betalen die de Ameri kaanse wapenleveranties dit en het komende jaar kosten. Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel. S.v.p. bon ingevuld in een open enveloppe zonaer postzegel opsturen naar Letdsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1