Kabinet alsnog in de problemen "Pak jeugdwerkloosheid aan door deeltijdbaan" Rampgebied te snel opengesteld ÖBOVAG Pax Christi: Nederland moet kernraketten afwijzen Docent na twist over studie dood geschoten Regeringsverklaring uitgesteld NAM-topman: winst niet verder afromen Rijkspolitie geeft fout toe: Nog twee arrestaties in affaire Uniser INZAMELINGSACTIES HEBBEN EEN SPECIAAL BANKREKENINGNUMMER: MAANDAG 12 OKTOBER 1981 AMERSFOORT (ANP) - De algemene ledenvergadering van de R.K. vre desbeweging Pax Christi heeft een dringend beroep gedaan op de Ne derlandse regering en het parlement om zich nog voor de NAVO-verga- dering in december in alle duidelijkheid uit te spreken tegen de pro- duktie, de plaatsing en financiering van de nieuwe middellange af- standsrakketten. De Nederlandse regering mag volgens Pax Christi evenmin aanvaarden, dat een afwijzend Nederlands besluit zou moeten worden gecompenseerd door versterking van de bestaande kernwa- pentaken en/of conventionele bewapening. In de resolutie, waarin dit beroep op de regering wordt gedaan, dringt Pax Christi er bij regering en parlement tevens op aan de afwijzing van de kernwapens te onderstrepen door deelneming aan de vredesmani- festatie op 21 november in Amsterdam. Afschriften van de resolutie werden ook gestuurd naar de Tweede-Kamer-fracties en aan secretaris generaal Luns van de NAVO. Speciaal werd de resolutie ook gestuurd aan het partijbestuur van het CDA met het verzoek de leden op de vredesmanifestatie attent te maken. De algemene ledenvergadering nam ook een uitvoerige standpuntbepa ling aan ten aanzien van totale dienstweigeraars. Daarin verklaart Pax Christi, dat zij, en in het bijzonder de commissie bijstand dienstplichti gen, de totaalweigeraars willen steunen en begeleiden. BINNENLAND DEN HAAG (GPD) - Jonge schoolverlaters die geen baan kunnen vinden, zouden de mo gelijkheid moeten krijgen naast een deeltijdbaan een aanvullen de opleiding te volgen. Een der gelijke werk-leertijd zou twee jaar moeten duren, waarna de jongere beter uitgerust is voor het vinden van een definitieve werkkring. Dit idee heeft VNO- voorzitter Van Veen zaterdag ge lanceerd in het Vara-programma In de Rooie Haan. Van Veen, die hoopt met zijn plan de jeugdwerkloosheid te kunnen verminderen, wil zijn plan zo snel mogelijk met de werkne mersorganisaties bespreken in de Stichting van de Arbeid. Vol gens de werkgeversvoorzitter kunnen met zijn plan ongeveer dertigduizend arbeidsplaatsen worden geschapen. Het is volgens Van Veen belangrijk dat jongeren een vervolgoplei ding krijgen, die gericht is op werken in het bedrijfsleven. Nu wordt 85 procent van de jeugd Werkgeversvoorzitter Van Veen: FNV-voorzitter Kok wees in het zelfde programma het plan van de werkgevers niet op voorhand af. maar hij maakte wel duidelijk dat hij er weinig van verwacht. Volgens Kok moet worden aan vaard dat er de komende tijd een groot tekort aan werk zal zijn. De vraag is dan hoe we het beschik bare werk moeten verdelen, zo dat ook de jongeren een kans krijgen. Noodlot Het idee dat minister Van der Louw (CRM) vrijdag voor de te levisie lanceerde, viel niet in erg goede aarde bij Van Veen en Kok. De minister stelde voor werkloze jongeren een bepaalde tijd in te zetten voor vrijwilligers werk. De bijstandsuitkering zou van dit werk afhankelijk gesteld worden. Kok voelde er weinig voor: „Het gaat te veel uit van het noodlot dat we jongeren geen werk kunnen bieden We moeten juist het werk verdelen". Van Veen ziet voor het komende jaar ruimte voor een loonsverho ging van een half procent, die in de verschillende bedrijfstakken moet worden ingevuld. Verder blijft het VNO voorstander van een aantal wachtdagen bij ziekte. Dit houdt in dat werknemers de eerste dagen van een ziekte niet krygen uitbetaald. Kok reageerde gebeten: „Er valt met ons niet te praten over aan tasting van het ziektegeld". Als het VNO aan de wachtdagen vasthoudt, zal het niet eens tot overleg over de arbeidsvoor- waarden komen, waarschuwde hg. Schelling, voorzitter van de Voe- dingsbonden-FNV, zei voor de Tros-radio dat de minister een vrijwillige voortzetting van de loonmaatregel „wel kan verge ten". Hij wil niet doorgaan met matigen, terwijl er geen enkele zekerheid is of deze matiging omgezet wordt in meer werk Wanneer de nieuwe regering toch met een loonmaatregel komt, zal dat een regelrechte breuk met de vakbeweging bete kenen, aldus Schelling. MUNTENDAM (ANP) - De 34- jarige psycholoog H.M. van Tilburg is zaterdagmiddag in zijn woning in Muntendam doodgeschoten door de vriend van een leerlinge. Dat gebeurde tijdens een door de dader afgedwongen gesprek over de studie van de 37-jari- ge vrouw met wie hij samen leeft. De 40-jarige dader en de vrouw beiden wonende in Marum, zijn ingesloten. Het tweetal reed zaterdagmiddag tegen twee uur met hun auto naar het huis van het slacht offer omdat zij - zo heeft de vrouw verklaard - met de psycholoog een gesprek wil den hebben over de studie van de vrouw. Zij volgde al enige jaren in Groningen een part-time opleiding van de stichting opleiding sociale ar beid (de zgn. Haarlemse stichting) voor het diploma hbo maatschappelijk werk. Eerder had de vrouw bij de So- sa al het diploma hbo sociale dienst behaald. Na het eerste jaar de opleiding hbo maat schappelijk werk te hebben gevolgd deelde het slachtof fer, die cursusleider was bij de Sosa, aan de vrouw mee dat zij niet tot het tweedejaar kon worden toegelaten. De vrouw, die werkzaam is bij de Stichting Bejaardenzorg in Leeuwarden en geen vrij kreeg om de part-time oplei ding in Groningen te volgen (zij nam daarvoor snipper- en vakantiedagen op), vocht de weigering haar toe te laten tot het tweede leeijaar via een kort geding voor de rechter aan. Het kort geding stelde haar in het ongelijk. Hierop ging de vrouw in hoger be roep. Inmiddels bleef zij op maandag naar het Martinihal centrum in Groningen gaan, waar de lessen worden gege ven, maar Van Tilburg moest haar daar als cursusleider de toegang weigeren. Zaterdag drongen de vrouw en haar vriend de woning van de psy choloog binnen, waarbij het jachtgeweer van de vriend af ging maar niemand raakte. De politie was toen net ge waarschuwd. Deze arriveer de toen het echtpaar Van Til burg en het tweetal in de woonkamer aan het praten waren. Mevrouw van Tilburg vluchtte de woning uit, waar na twee schoten klonken. Toen de politie even later de woning toch binnen kon ko men lag de psycholoog al neergeschoten op de grond van de kamer. ADVERTENTIE OCCASIONSHOW op 15, 16 en 17 oktober in de Groenoordhallen te Leiden WEERRAPPORTEN g 1 i2 E a E C-ri Amsterdam 13 7 6 De Bilt 13 6 8 13 6 8 Eelde geheel bew. 12 5 3 Eindhoven regenbui 12 8 9 Den Helder regenbui 12 7 2 Rotterdam 13 7 12 6 Twente 12 7 Vlissingen regenbui 12 8 17 Zd. Limburg be- Aberdeen regen 10 7 0.1 Barcelona onbewolkt 23 16 0 Berlijn geheel bew. 13 8 3 Bordeaux regen 19 17 8 Brussel regen 11 8 9 Frankfort half bew. 14 9 17 6 16 11 Helsinki regenbui 11 8 11 Innsbruck regen 13 10 5 Klagenfurt zwaar bew. 12 10 0 Kopenhagen be- W 12 6 3 Lissabon onbewolkt 25 15 0 Locarno 19 14 2 Londen onbew. 11 6 5 Luxemburg regenbui 10 8 21 Madrid licht bew. 26 10 0 Malaga onbewolkt 25 14 0 Mallorca 14 regenbui 14 9 13 Nice half bew. 23 5 4 Oslo 2 12 5 4 Rome 2 •waar bew. 24 20 0 DEN HAAG (GPD) - Het kabinet is bij de uitwerking van het vorige week genomen principebesluit over het financieel-economisch beleid onverwacht op moeilijkheden gestuit. Het afleggen van de regeringsverklaring en het debat erover worden waar schijnlijk een week uitgesteld. Premier Van Agt liet kamervoor zitter Dolman zaterdag weten dat het debat over de regerings verklaring niet op de afgespro ken dag plaats kan vinden. Dol man zal vandaag aan de Kamer voorstellen de regeringsverkla ring een week uit te stellen en die pas te houden op 19 oktober. De kamervoorzitter reageerde „geïrriteerd" op het verzoek van de premier. Hij meent dat het uit stel niet nodig was geweest. Het kabinet heeft te veel in de rege ringsverklaring vast willen leg gen door hele begrotingswijzin gen te willen regelen. Oppositieleider Wiegel (WD) vindt het een „beschamend" be gin voor het nieuwe kabinet. De problemen zouden zijn ontstaan doordat de ministers eerst over eenstemming hebben willen be reiken over het uitgeven van geld. Daarna wordt de rekening gepresenteerd en dan ontstaan de problemen, aldus Wiegel voor de Tros-radio. Drie miljard Vorige week zag het er niet naar uit dat er nog zulke problemen zou den ontstaan. Donderdag was er in principe overeenstemming be reikt over de financiering van het werkgelegenheidsplan van mi nister Den Uyl (sociale zaken). Er zou drie miljard voor het herstel van de werkgelegenheid worden uitgetrokken voor dertig- tot veertigduizend arbeidsplaatsen en dertigduizend deeltijdbanen per jaar. Deze afspraak is niet in het geding, maar juist over de uitwerking van het principe-besluit zijn pro blemen gerezen. De moeilijkhe den z(jn vrijdagavond ontstaan toen uit een nota van minister Van der Stee (financiën) bleek dat er minder geld beschikbaar was dan door de afzonderlijke ministers werd gevraagd voor een nieuw beleid. Het is de ge woonte van Van der Stee om in een dergelijke nota een opsom ming te geven van de financiële consequenties van kabinetsbe sluiten. Volgens de minister van financiën is de oorzaak van de tegenvallen de financiële ruimte het besluit van het kabinet het financie ringstekort terug te brengen tot 6,5 procent. Den Uyl heeft toen dit percentage weer op de helling gezet, omdat hij meent dat voor zijn banenplan het tekort wel weer met een half procent mag worden vergroot. Oliewinsten Een ander probleem in dit verband is dat minister Terlouw (econo mische zaken) weigert met de oliemaatschappijen te gaan on derhandelen over een groter staatsaandeel in de aardgaswin sten. Volgens Terlouw is hij ge bonden aan de afspraken die zijn ambtsvoorganger Van Aardenne heeft gemaakt met de oliemaat schappijen. Den Uyl hield vast aan nieuwe onderhandelingen. Hij heeft de extra aardgasbaten hard nodig om zijn werkgelegen heidsplan te kunnen betalen. Een laatste probleem binnen de re gering is de invulling van de be zuinigingen op de begrotingen van de departementen in enge zin. Vooral de ministers Van Ke- menade (onderwijs), Van Dam (volkshuisvesting) en Van Mierlo (defensie) lijken zich sterk tegen kortingen op hun budget te ver zetten. In het weekeinde zijn er informele contacten geweest tussen de mi nisters onderling en met de drie fractieleiders van de regerings partijen om te proberen tot over eenstemming te komen. Van daag komt de ministerraad weer bijeen om over de geschillen ver der te praten. Op het punt van de aardgaswin sten weet Den Uyl zich gesteund door zijn eigen fractie. Van der Hek (vice-voorzitter van de PvdA-fractie) wil absoluut dat het staatsaandeel wordt ver hoogd. Hij zei dit in het Vara-pro gramma In de Rooie Haan. De houding van Terlouw „pikken wij niet", aldus het kamerlid. VNO-voorzitter Van Veen meent dat het een „psychologische blunder van de eerste orde" zou zijn om het contract tussen de oliemaatschappijen en de rege ring open te breken. FNV-voor- zitter Kok was het daar aller minst mee eens. „Bij alle min-lij- nen voor iedereen gaat het niet aan om de oliemaatschappijen uit te zonderen. We moeten alle maal solidair zijn in deze moeilij ke tijden", aldus Kok. - IJMUIDEN - Er was gisteren grote belangstelling i Zuiderpier bij IJmuiden. r een stormachtige wandeling op de Vrees voor groter staatsaandeel DEN HAAG (GPD) - Het zoeken naar nieuwe gas- en oliebronnen op de Noordzee komt zonder meer in gevaar als de staat zou besluiten de opbrengsten nog meer af te romen. Nederland zou daarmee de kans verspelen wat minder afhankelijk te worden van de grillige oliepolitiek van de OPEC-landen, omdat geen enke le oliemaatschappij in die situa tie nog trek heeft miljoenen gul dens te investeren in nieuwe ex ploraties. Dat is de overtuiging van de direc teur van de Nederlandse Aardo lie Maatschappij (NAM), drs. H. Hooykaas. Op een offshore-con ferentie zaterdag in Den Haag zei Hooykaas dat het aanboren van een nieuwe bron op het conti nentale plat al gauw een half mil- MOERDIJK (GPD) - Het gebied bij Moerdijk waarop dinsdag de brokstukken van het neergestor te NLM-vliegtuig neerkwamen, is vrijdag door de rijkspolitie te snel vrijgegeven. „Er zijn fouten gemaakt", zei politievoorlichter Anne Geelof gisteren. „Uit piteit voor de nabestaanden had het hele terrein schoongemaakt moeten worden voor het weer werd opengesteld voor het pu bliek". Zaterdagmorgen vonden toege stroomde souvenirjagers nog zo veel resten van lichaamsdelen dat ijlings werd besloten het ge bied opnieuw hermetisch af te sluiten en het door een bergings- ploeg nogmaals te laten doorzoe ken. Gisteravond is het gebied wederom vrijgegeven. „Omdat iedereen dacht klaar te zijn met het uitvoeren van zijn taak is het terrein vrijgegeven. Er is iets mis gegaan in de coördina tie", aldus de voorlichter van de rijkspolitie. Hij vertelt dat eerst het rampenidentificatieteam het terrein heeft doorzocht naar li chaamsdelen en persoonlijke be zittingen die zouden kunnen lei den tot de indentificatie van de slachtoffers. Daarna heeft de Rijksluchtvaartdienst de grotere wrakstukken bekeken en wegge haald om de oorzaak van het on geval te kunnen achterhalen. Een particulier bedrijf heeft ver volgens de overige brokstukken opgeruimd. Vrijdag werd het ter rein vrijggegeven. „Er had eerst een goede nacontrole moeten plaatsvinden", aldus Anne Gee lof. „De politie is diep geschokt, maar we hebben er lering uitge trokken". Zaterdagmorgen kwamen van heinde en verre mensen naar het rampgebied. Een groot deel daarvan was souvenirjager. In de hoop een herkenbaar stukje me taal of ander deel van het vlieg tuig te vinden, spoedden ze zich in groten getale naar Moerdijk. Al snel bleek dat er nog voldoen de voor ze te halen was. Welis waar geen grote wrakstukken, maar toch vele kleine stukjes. Hierop besloot de politie de nieuwsgierigen te verwijderen en het terrein weer af te sluiten. Voordat dit gebeurde kwam het voor dat ouders kinderen bij het terrein afzetten met een paar plastic zakken en de mededeling dat ze 's middags weer opge haald zouden worden. Er ver schenen zelfs souvenirjagers met schoppen. Zakken vol resten werden door de politie in beslag genomen. „Het is ondoenlijk al les op te ruimen. Er liggen zo- veek kleine stukjes metaal e.d. Door de hevige regenval van af gelopen dagen is er veel wegge spoeld en in de bodem gezakt. De bergers hebben deze resten daarom niet ontdekt. Maar het was toch beter geweest als het terrein vrijdag ook nog een keer was schoongemaakt", aldus poli tievoorlichter Geeloi. jard gulden kost. voordat de eer ste olie begint te stromen. „Als de staat doorgaat met het opvoe ren van zijn aandeel in de winst (een aandeel dat op dit moment de 90 procent al te boven gaat!) beginnen we er gewoon niet aan", aldus de NAM-directeur. Hooykaas gaf daarmee een schot voor de boeg in de richting van minister Den Uyl (sociale zaken en werkgelegenheid) die zijn werkgelegenheidsplan wil finan cieren door extra belastingen op oliewinsten. Hooykaas wees er overigens op dat de oliemaatschappijen toch al worden genoopt tot voorzichtig heid bij het doen van investerin gen in de Noordzee, omdat er een dalende tendens in de olieprijzen waarneembaar wordt. Een aantal OPEC-landen kan zijn olie door het afnemend wereldverbruik nauwelijks verkopen tegen de of ficiële prijs en verleent de maat schappijen verkapte kortingen, bijvoorbeeld door krediettermij- nen te verlengen. Als de OPEC- olie goedkoper wordt op de we reldmarkt, zou ook de Noordzee- olie in prijs gaan dalen, waardoor nieuwe investeringen minder aantrekkelijk worden. De NAM-directeur waarschuwde er bovendien voor dat Nederland een grote achterstand kan oplo pen als het de internationale con currentie om schaars materieel en arbeidskrachten niet meer kan bijhouden. Op de arbeids markt kan dat nu al nauwelijks meer. Specialisten voor het moeilijke offshore-werk opere ren op een internationale markt. Het is bijna ondoenlijk, aldus Hooykaas. de goede mensen aan te trekken als tegenover een Ne derlands salaris van 70.000 gul den bruto een Amerikaanse net to salaris van hetzelfde bedrag in dollars staat. ROTTERDAM (ANP) - De Rijkspolitie heeft zaterdag morgen opnieuw twee arres taties verricht in de affaire van het chemische afvalver werkingsbedrijf Uniser in Moerdijk en zijn voorloper EMK in Krimpen aan de IJs- sel. Het gaat om de 33-jange v.V. uit Standaarbuiten en de 45-jarige De W. uit Zevenber gen. De twee worden verdacht van valsheid in geschrifte en me deplichtigheid aan oplich ting, aldus een woordvoerder van de Rijkspolitie. V. is bij de Uniser-werkmaat- schappij Drisolco hoofd ope rations. De W. bekleedt de zelfde flinctie bij het onder deel Recycling Terminal Moerdijk (RTM). Volgens de rijkspolitie hebben ze zich ondermeer schuldig gemaakt aan het invullen van valse do cumenten bij de verkoop van afvalstoffen als stookolie en het zenden van valse papie ren aan hoogheemraadschap pen. Verder zouden ze aan anderen de opdracht hebben gegeven de lozingskraan open te zetten. De rijkspolitie heeft tot nu toe in de Uniscrzaak in totaal elf verdachten aangehouden. Een van hen is na het opma ken van proces-verbaal naar huis gestuurd. De anderen, onder wie de vijf kopstukken die in augustus werden aan gehouden. zitten nog vast. De rijkspolitie verwacht op korte termijn nog meer arres taties m deze affaire te kun nen verrichten. ADVERTENTIE 3x70 EN NO GW AT. Bijvoorbeeld de Nationale Collecte Geestelijk Gehandicapten: 70.70.70.333. Of het Nationaal leugd Fonds: 70.70.70.511. Makkelijk te onthouden als zo'n nummer op de buis verschijnt. Het enige waar u naar moet kijken zijn de laatste drie cijfers, want ervoor Dit geldt dus voortaan voor het bankrekeningnummer van landelijk gevoerde inzamelingsacties: 70.70.70. gevolgd door drie cijfers. staat altijd 70.70.70. publikahe van de gezamenlijke banken en spaarbanken.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7