Buurt boos op wethouder "Solidariteit met volk El Salvador versterkt Groenoord heeft eindelijk een 'compleet' buurthuis Peuterspeelzaal Glijbaan onder dak Schoute vil in Groenoord niet praten over buitenlanders Engelenmuziek in Hooglandse kerk Clubhuis in Mors geopend MAANDAG 12 OKTOBER 1S1 Gasgeuzen varen stad binnen LEIDEN - De gasgeuzentik ken zaterdagmiddag vanf de Haven per dekschuit Li- den binnen om het verzet p- gen nieuwe verhogingen vn de gasprijs aan te wakkern. "Leidenaars! Sluit u aan bijle gasgeuzen", riep een gasgits per megafoon lot de menite op de markt. "Honger, arme- de, woningnood; dat was et beeld van 1574 toen Leien werd ontzet uit de greep un de Spanjaarden. En Leien 1981 dan? Werkloosheidn- belaalbaar duur wonen, n- belaalbare gas- en lichtrte- ningen". Met de intocht probeerden itn- sen van de Leidse gascorrtés reclame te maken voor dmc- tieweek tegen de gasprijser- hoging. Deze week gaatge- paard met verschillede buurtavonden (dinsag- avond voor Noord, en rij- dagavond voor het ftprs- kwartier. Transvaal, de/We- renwijk en Maredorp) ereen demonstratie aanstaand za terdagmiddag om één uur vanaf Molen de Valk. gaven daarmee het Vertegenwoordiger bevrijdingsfront LEIDEN - Ongeveer 500 mensen hebben zaterdag de afsluiting van de actie "Leiden tegen on derdrukking in Latijns-Ameri- ka" bijgewoond in de Stadsge hoorzaal. Het overvolle program ma was slechts een formele af sluiting want dc actie gaat op verschillende scholen en club- en buurthuizen nog een tijdje door. De actie heeft vooral in het teken gestaan van de actuele brand haarden in Latijns-Amerika. en vooral El Salvador. Een collecte in Leiden voor de bevrijding van El Salvador heeft de afgelopen week 8500 gulden opgebracht. De theatergroep "Beroerd" oogste zaterdag veel succes met een geëngageerd programma over de terreur in Latijns-Amerika. Dc groep trad op onder de spreuk van 'good-old' Columbus: "Ner gens op de wereld kan een beter volk bestaan dan deze indianen; maar we zullen ze toch maar ma nieren leren". LEIDEN - Wethoudff Piet-Hein Schoute heeft zich de woede op de hals gehaald van de buurtwerkers in Groenoord. Ter gebgenheid van de opening van het nieuwe buurthuis an de Pasteurstraat wilden zij aan staande dinsdagavond het beleid ter discussie stellen in zake de keuze tusson spreiding of concentratie van bui tenlanders in de geneente. Het buurtwerk, de gemente Rot terdam en de gemeenë Leiden zouden morgen over ckt thema discussieren, zo halden de buurtwerkers het zici voorge steld. Uit Rotterdam lomt dins dagavond inderdaad Piet Slij- kerman, als voorzittir van de Rotterdamse commisie "sprei ding buitenlandse biurtbewo- ners". Schoute, als vethouder de verantwoordelijk' man voor het zogenaamde 'migrantenbe leid', weigert echtei te komen op grond van een in le ogen van het buurtwerk uiterst magere argumentatie. Schoute die telefonisch door het buurtwerk uitgenoligd is, ver klaart: "Formeel bei ik niet eens uitgenodigd en bovindien kan ik dinsdagavond niet Daar komt dan nog bij dat ik ^en heil zie in een publieke discissie over dit probleem. Het getuigt volgens mij niet van veritandig beleid om in één forum ie discussiëren over deze problematiek. Daar lig gen deze zaken tcch iets te emo tioneel voor. De buitenlanders worden er de dupe van, denk ik. Nee, het is veel beter om hier over eens een keer in een raads commissie volkshuisvesting te praten, want hé/ grote probleem is natuurlijk huisvesting". Groenoord telt 1700 inwoners van wie er 250 var Marokkaanse of Turkse komafzijn. In het deel van Groenoord bij de Groenoordhalien wonen echter nauwelijks buitenlanders; op een bevolking van 1100 mensen in Groenoord ten zuiden van de Willem de Zwijgerlaan wonen al dus bijna 250 buitenlanders. Buurtwerker Tejo Janssens zegt dat ondanks het percentage van bijna 25 procent in 'Groenoord- Zuid' de verhoudingen onder ling nog redelijk goed zijn. "Er is ■nog veel burenhulp". Maar hij vreest het ergste als er nog meer buitenlanders bijkomen. "Wij krijgen al seintjes van buurtbe woners dat zij het aantal buiten landers in de wijk meer dan ge noeg vinden. In zo'n situatie wil len wij de discussie over het spreiden of concentreren van buitenlanders stimuleren. Maar wethouder Schoute flikt 't om domweg te zeggen: "We hebben daarover geen beleid en geen standpunt. Dus kom ik niet". Buurtwerker Janssens zegt dat Schoute het als door dc gemeen schap gekozene en betaalde be stuurder niet kan maken om geen beleid te hebben en zodoen de de problemen terug te werpen naar een stadsvernieuwings- ADVERTENTIE buurt die toch al problemen ge noeg heeft: "Als buurtwerk wil len wij er alles aan doen om het onderlinge verkeer tussen bui tenlanders en Nederlanders goed te houden; maar als de gemeente al geen beleid voert! wat moeten wij dan!" "Onvoorstelbaar" noemt het buurtwerk de argumentatie van Schoute dat de geplande discus sie-avond alleen maar een hoop aggressiviteit zou oproepen. "Dat is kul en struisvogelpoli tiek. De buurtbewoners moeten kunnen zeggen wat ze vinden; anders krijg je een andere uit laatklep. En die aggressiviteit is er trouwens al". Volgens Janssens kan Groenoord een leuke wijk worden als het percentage buitenlanders gelijk blijft. "De wijk kan echt niet méér buitenlanders hebben. De Nederlandse buurtbewoners die al jaren in Groenoord wonen, er varen - of je het nu leuk vindt of niet - buitenlanders met al hun andere gewoonten als indrin gers. De buurtwerkers proberen ervoor te zorgen dat Nederlandse en buitenlandse buurtbewoners open voor elkaar blijven staan, maar dat kan niet tot in het on- eindige". De opmerking van WD-wethou- der Schoute dat de problematiek van de buitenlanders in de porte feuille van PvdA-wethouder Tes- selaar (volkshuisvesting) zou thuishoren, is de buurtwerkers ook danig in het verkeerde keel gat geschoten. "Hij schuift het wel erg gemakkelijk af naar Tes- selaar", vindt Janssens. "Tesse- laar was het met ons eens dat de problematiek niet alleen tot volkshuisvesting te reduceren is. Met voldoende buurtwerkers en voldoende financiële middelen zouden wij als buurtwerk bij voorbeeld de verhoudingen tus sen Nederlanderse en buiten landse buurtbewoners behoor lijk kunnen stabiliseren. Dan kun je ook beter duidelijk maken wat er op den duur zal gebeuren, als het percentage buitenlanders in de wijk blijft stijgen". Het buurtwerk in Groenoord heeft de gemeente bijna twee jaar gele den al om een derde buurtwer ker gevraagd die zich speciaal met de tweede generatie buiten landers zou moeten bezighou den. Het buurtwerk richt zich in haar activiteiten sterk op de bui tenlanders (zoals met taallessen en naaicursussen). En daarmee halen de buurtwerkers zich soms kritiek op de hals van Neder landse buurtbewoners, zoals in de recente 'grap': "Waar zit nou eigenlijk de moskee in het nieu we buurthuis?". Het buurtwerk blijft vast van plan om Schoute en ook Tesselaar over enige tijd naar het nieuwe buurthuis te halen in verband met bovenstaande problematiek. Tesselaar had dinsdag overigens best willen komen, maar was verhinderd. Jongen (10) aangereden LEIDEN - Een tienjarige jongen uit Oegstgeest liep gisteren enke le lichte wonden op toen hij de Willem de Zwijgerlaan ter hoog te van de Haarlemmerweg over stak en werd gegrepen door een auto die van de Oegstgeesterweg kwam. Het is de bedoeling om de wegkruising Willem de Zwijger- laan/Oegstgeesterweg mettertijd van verkeerslichten te Oprichters van het speeltuinwerk in Groenoord verrichtten zaterdag de officiële opening van het nieuwe buurthuis door dwars door een papieren symbool te lopen. LEIDEN - De 'aahs' en de 'oöhs' waren zaterdagmorgen niet van de lucht bij de officiële opening van het buurthuis "Groenoord" voor de gelijknamige wijk. Niet ten onrechte want het gebouw aan de Pasteurstraat 23 mag er De speeltuinvereniging en het buurtwerk van Groenoord moes ten het tot dusver stellen met een zelf in elkaar getimmerd maar te krap en verouderd clubhuis "De Boei", bij de speeltuin aan de Musschenbroekstraat. Nadat er zes jaar geleden volgens wethou der Tesselaar geen "rooie rot- moer" beschikbaar leek voor een nieuw buurthuis, kwam het rijksgeld later binnenstromen; aanvankelijk via de subsidiepot "bijzonder regionaal welzijns werk maar later vooral via het verbeteringsplan voor Groenoord. Naar een ontwerp van architect Van Oerle bouwde de firma De Noorlander een buurtcentrum van negen ton (ex clusief inrichting). Het is een buurthuis geworden met van al les erop en eraan: een grote zaal, tienerruimte, kantoor-, cursus- en vergaderruimtes, en een peu terspeelzaal. Buurtbewoners richtten de ruimtes smaakvol in. Herinneringen De opricht(st)ers van het speeltuin werk in Groenoord openden za terdagmorgen het buurthuis door dwars door een papieren symbool van het buurthuis te lo pen. Oudgediende W van der Linden haalde uitvoerig herinne ringen op aan de vervlogen jaren van het speeltuinwerk: "B en W zeiden: "Ga maar naar Noorder kwartier", toen wij in 1937 om een speelterrein vroegen omdat er zo weinig groen in Groenoord is. Dan doen we 't zelf wel, zeiden wij. Het waren de crisisjaren. Het werk lag telkens twee uur stil omdat de mensen moesten stem pelen. Van de lichtfabrieken be machtigden we 2000 kilo oud ij zer en van de Sociale Werkplaats dertig meter hekwerk". Directeur De Noorlander haalde ook herinneringen op. Hij vertel de in '36 in de Frans van Mieris straat geboren te zijn en jaren lang plezier gehad te hebben van de speeltuin van Groenoord. "Daarom was het fijn dat wij als aannemersbedrijf dit buurthuis mochten bouwen, ook al hadden we geen goede prijs voor het ge bouw", beweerde hij waarna hij het buurtcentrum een dure film- projektor schonk. Het 'regende' overigens geschenken aan de Stichting Buurtwerk Groenoord. Dver regen gesproken. Het club huis is op het 'nieuwe' grondpeil gebracht en hetzelfde zal gebeu ren met de nieuwe speeltuin die volgend jaar dan eindelijk naast het buurthuis van de grond komt. "Dat zal de wateroverlast in de wijk verergeren", vreest stichtingsvoorzitter Koos Los. Het nieuwe buurthuis werd het af gelopen weekeinde ingewijd met muziek, dansen, vissen, een lote rij, een hapje en een drankje. Vanavond gaat het feestpro gramma vanaf acht uur verder met klaverjassen en dobbelen. Morgenavond wordt vanaf kwart over acht gediscussieerd over de beleidskeuze om te proberen buitenlanders te spreiden over een gemeente of juist de buiten landers te laten concentreren in bepaalde stadswijken. Voor de kinderen tussen vier en twaalf jaar is er woensdagmiddag vanaf twee uur "stuif es in", met spel letjes, zingen en dansen. Donder dagavond wordt vanaf negen uur de film "Return of the pink pan ter" vertoond. De Chileense groep "Lantaro" voor het doek "Stop USA interventie". afgelopen zaterdagavond m de Stadsgehoorzaal. Het programma dat verder vooral bestond uit veelsoortige muziek over en uit Latijns-Amerika liep door toedoen van een Salvado raanse en een Cubaanse spreker uit tot tijden van Leidse nachtca fés. Miguel Bonilla, vertegenwoordiger van het bevrijdingsfront in El Salvador, zei dat de informatie verstrekking over El Salvador de afgelopen maand in Leiden de solidariteit met de strijd van het volk van El Salvador zal verster ken en aldüs een bijdrage aan de bevrijd in gsstrijd betekent. Onder een kleurrijke, enorme be schilderd doek tegen de ïn- tervantie van de Verenigde Sta ten in El Salvador zei Bonilla dat de internationale gemeenschap het bevrijdingsfront van E? Sal vador steeds meer als represen tatieve politieke kracht begint te erkennen. "De junta van El Sal vador probeert ons daarentegen af te schilderen als extremisten, terroristen of agenten van bui tenlandse mogendheden. En ook de Verenigde Staten meent dat de oorzaak van dc burgeroorlog in Cuba, Nicaragua of Rusland ligt. Niets is a-historischer en simplistischer dan dat. Want de wortels van het sociale conflict zitten 'm in de onderdrukking van dc meerderheid van dc be volking. Dc volksoorlog dia wjj voeren is gerechtvaardigd tegen over de volkerenmoord van de junta". Tirade De Cubaanse ambassadeur in Ne derland. Antonio Diaz, stak een lange tirade af tegen de "Yankee- imperialisten". Onder de vleu gels van de Verenigde Staten zijn de meest grove uitbuiting en vol kerenmoord in Latijns-Amerika aan de orde van de dag. betoogde Diaz. "De Verenigde Staten be schuldigt Cuba van de onstabili teit van dc landen in Midden Amerika Het is echter dc Ver enigde Staten die de terreurregi- mes aan Midden-Amcrika opleg de en de verantwoordelijkheid op zich neemt dat daar geen vre de heerst. De Verenigde Staten stuurt wapens aan de moorde naars van El Salvador, de bloed dorstige junta die de laatste an derhalf jaar 20.000 moorden op het geweten heeft. Met wapens dood je de hongerigen, maar niet de honger en het verzet tegen de jarenlange uitbuiting", aldus Diaz. LEIDEN - Peuterspeelzaal "De Glijbaan" is na jarenlang zwab beren van het ene honk naar het andere de eerstkomende tien jaar verzekerd van een onderko men aan de Burggravenlaan I7a. Deze nieuwe behuizing werd af gelopen zaterdag officieel in ge bruik genomen om te vieren "dat we eindelijk een eigen ruimte hebben, ook al zijn al onze finan ciële reserves op". "De Glijbaan" heeft in de zomer vakantie van twee noodlokalen die het Stedelijk Gymnasium tot juni bevolkte, één speelzaal ge maakt. De zaal is door het team van de Glijbaan zelf opgeknapt zodat de huur die De Glijbaan aan de gemeente moet betalen, behoorlijk gedrukt kon worden." "De Glijbaan" kreeg in januari van de gemeente te horen dat zij nog geen twee maanden later haar lo kaal in de Bambino-kleuter- school aan de Oppenheimslraat moest verlaten. Bambino" had het lokaal zelf nodig door toena me van het aantal kleuters op de school. Na protesten van De Glij baan over de korte termijn van ontruiming gaf dc gemeente dl peuterspeelzaal vier maanden respijt om een nieuwe ruimte te zoeken. Bambino reageerde hier op in maart woedend met een korte kraakactie van het lokaal van de Glijbaan. Veel gepraat en overleg leidde er uiteindelijk in juni toe dat dc ge meente de twee noodlokalen van het Stedelijk G\ mnasium aan de Glijbaan wilde verhuren. Het gymnasium kreeg er twee loka len voor in de plaats in de Du Rieuschool. LEIDEN - 'Engelenmuziek' was de term, gebruikt door prof. dr. W. Elders in zijn toelichting bij de uitvoering van zeven beeld motetten, die zaterdagmorgen gezongen werden door de Utrechtse Studenten Cantonj, o.l.v. Jaap Hillen. Eind 16de eeuw is een aantal kopergravu- LEIDEN - Door een lint door te knippen, opende Gerrit Stein- bach (voormalig directeur van de Leidse Jeugd Actie) op officiële wijze het nieuwe club- en buurt huis bij het terrein van de speel tuinvereniging "Morschkwar- tier" aan de Lage Morsweg 14a. In een jaar tijd heeft de Lage Mors behalve het club- en buurt huis ook nog een aanzienlijk ver nieuwde speeltuin veroverd. Het sober gebouwde club- en buurthuis bevat onder andere een vergader- of feestzaal voor maximaal honderd personen. De bouw heeft vijf ton gekost. In het nieuwe gebouw moeten de speel tuinvereniging, peuterspeelzaal "Duimelot", wijkvereniging "Muiderslot" en de kinderkanti ne het met elkaar zien te vinden. Daar hebben ze het afgelopen half jaar overigens al in kunnen oefenen want het buurthuis is al in april opgeleverd. ueuwe buurthuis is in de plaats gekomen voor het door de speeltuinvereniging Morsch- kwarticr zelf gebouwde clubge bouw dat ruim vier jaar geleden afbrandde Wat voorzitter Rein- goud van de Stichting Wijkacco- modatie Morschkwartier betreft, hadden de wijkbewoners net als destijds zelf het buurthuis opge trokken. In elk geval heeft hij - nu dit niet gebeurd is - samen met andere leden van de speel tuinvereniging alle mogelijke energie kunnen richten op het verder verfraaien van de speel tuin die vooral het laatste jaar een gedaanteverwisseling heeft ondergaan: vernieuwd en ver groot zwembad, aan dnc kanten nieuwe hekken rondom de speel tuin, en tal van nieuwe draai-, glij- en zweef-apparaten, niet in hel minst voor de peuters. Voor dc kinderen ging de vernieuwde speeltuin eind augustus opc De speeltuinvereniging telt leden res gemaakt, vooral in de Neder landen, waarin, afgezien van een. religieuze voorstelling, eveneens muziek met tekst gegraveerd werd. Wellicht was de bedoeling dat de engelen deze zouden lezen en zingen: engelenmuziek. Dc akoestiek van de Hooglandse Kerk zorgde er voor dat de - voor zover te horen, uiterst cor recte - uitvoering in langzame en homofone gedeelten inder daad hemels en etensch klonk, maar zodra er sprake was van el kaar imiterende stemmen of an der raffinement dit de luisteraar ontging, omdat de grote galm al les tot één klustcr maakte. Anders was dit bij het orgelspel van organist Joop Brons. Na een korte demonstratie van de ver schillende registers van het orgel dat grotendeels dateert van 1565, speelde hij 17de eeuwse werken van Nederlandse componisten. De galm van de kerk werkte nu beslist niet nadelig de intieme, karakteristieke klank van dit or gel verwerd nergens tot een brij, nuances in articulatie en regi stratie, door Joop Brons zorgvul dig aangebracht, konden duide lijk gehoord worden. Misschien zou het koor in het wat lagere middenschip minder last hebben van teveel galm? Het programma, georganiseerd door de vakgroep Kerkmusici van de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaars Vereniging, ter gelegenheid van haar jaarlijkse vergadering, 'werd 's middags voortgezet door organist dr E Kooiman, met een verhandeling over de interpretatie van Bach werken, toegelicht met orgel spel ELLEN LOOYESTIJN

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3