Grote knelpunten in Nassauwijk worden aangepakt Openbaar vervoer mogelijk sneller Weidse agenda jllsfffk Kort parkeren verbetert situatie in Voorstraat" Nog enigheid over kruisingen r>r> Door Voorschoten: VOORSCHOTEN Voor een betere verkeersafwikkeling in de Nassauwijk in Voorscho ten staan op het ogenblik een groot aantal varianten op papier. Bij de gemeente is men het momenteel nog niet geheel eens wat over het grootste knelpunt is en de daarvoor noodzakelijke uitvoering. MAANDAG 12 OKTOBER 1981 APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den. wordt waargenomen van vr 9 okt ot 16 okt door: Doeza Apotheek, Doeza- straat 31. tel. 121313; Apotheek v. Breest Smallenburg, Loevestein 6, tel. 890000. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38. tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum. Berkenkade. Leider dorp. tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7. tel. d. Waalslaan, tel. 4641. MAANDAG Leiden. Stadhuis, gemeenteraad. 19.30 Alvorens het hele verkeersplan voor deze wijk definitieve vor men gaat aannemen moet een ge combineerde commissieverga dering zich komende donderdag avond nog buigen over de ver schillende mogelijkheden. Nadat de commissie haar visie heeft ge geven op de plannen, zal de uit werking hiervan nog eens be sproken worden met de daarbij direct betrokken belangengroe peringen. Het verkeersplan bevat vijf hoofd punten. Dit zijn de navolgende (kruis)punten: Bachlaan-van Beethovenlaan; Prins Bernhard- laan tussen Dillenburglaan en Koningin Wilhelminalaan; Julia na van Stolberglaan-Wijngaar- dcnlaan; Prins Bernhardlaan—- Wijngaardenlaan; Jan Willem Frisolaan en Louise de Coligny- laan. Een ambtelijke werkgroep verkeer meent dat begonnen moet wor den met de aanpassing van het kruispunt Bachlaan-Van Beet- hovenlaan. "Het als eerste aan pakken van dit kruispunt ligt be sloten in het feit dat de maatrege len daar het meest essentiele on derdeel van het gehele plan uit maken", aldus het ambtenaren- rapport. Het college van burgemeester en wethouders is een geheel andere mening toegedaan. Zij vinden dat het bovenvermelde kruis punt geen prioriteit heeft, aange zien dit, volgens het college, geen echt knelpunt is voor de verkeersafwikkeling van de Na ssauwijk. Geluidsoverlast gaarden laan het grootste knel punt. Voor dit kruispunt zijn vier varianten mogelijk. De voorkeur van het college gaat uit om er in elk geval van uit om de Prins Bernhardlaan aan te sluiten op de Wijngaardenlaan. In de verdere uitvoering zijn nog een aantal mogelijkheden. Zo staat onder meer in het ambtelijk rapport dat plaatsing van een verkecrslichteninstallatie zorgt voor de opheffing van de dien wegen (parallelwegen) aan de beide zijden van de Wijngaarden laan. De bewoners rondom dit kruispunt zijn niet zo te spreken over een verkeerslichtinstallatie aldaar. De bewoners verwachten extra geluidsoverlast door stop pende en wegtrekkende auto's. De voorkeur van de ambtelijke werkgroep verkeer gaat verder uit naar parkeerplaatsen waar nu de zuidelijke dienweg is. Wat be treft het nabij gelegen Oranje- De Prins Bernhardlaan moet in elk geval aangesloten worden op de Wijngaardenlaan, zo vindt het college v B en W. Nu kan men vanuit de Prins Bernhardlaan alleen maar noodgedwongen op de parallelweg van Wijngaardenlaan terecht. plein, is het de bedoeling dat hier met de klok mee éénrichtings verkeer wordt ingesteld. Op deze manier zou een logische route ontstaan voor het verkeer van en naar de bibliotheek. De Crocus- straat zal in dit plan ook aange- t uitgaande verkeer van de Nassauwijk sloten worden op de Wijngaarde laan. Ook op het kruispunt Bachlaan- Van Beethovenlaan zal een ver keerslichteninstallatie worden neergezet. Deze lichten moeten ervoor zorgen dat het verkeer dat richting Wassenaar wil. via de route Bachlaan-Oude Adegees- terlaan-Nassaukade-noord gaat. Het éénrichtingsverkeer in de Oude Adegeesterlaan-zuid zal dan omgedraaid worden, zo dat 'sluipverkeer' om de ver keerslichten te omzeilen wordt tegengegaan. Niet geschikt Wat betreft de Prins Bernhardlaan is het de bedoeling dat de fiets paden en stroken tot aan de Ko ningin Wilhelminalaan worden doorgetrokken. De Bernhard laan zal, als het aan het college ligt, tweerichtingsverkeer be houden. Eerder was er sprake van om een gedeelte van het ver keer langs de dienweg van de Prins Bernhardlaan te laten lo pen. Redenen om hiervan af te zien zijn dat de dienweg niet ge schikt is om veel verkeer te ver werken, en de mogelijkheid voor vrije fietspaden wordt daardoor bijna onmogelijk gemaakt. De Koningin Wilhelminalaan zal afgesloten worden voor het door gaand verkeer. Alleen de bewo ners mogen als het plan wordt uitgevoerd nog in de straat ko men met hun auto. Deze laan zal daardoor omgevormd worden tot een fietsroute. De uitgaande route voor de Na ssauwijk zal worden gerealiseerd bij het kruispunt Juliana van Stolberglaan-Wijngaardenlaan. Tussen dit kruispunt en de Jo- han Willem Frisolaan zal in zuidelijke richting eenrichtings verkeer worden ingesteld. Voor deel hiervan is dat de linksaf- strook vanuit de richting Wasse naar kan verdwijnen. Ook zal de noordelijke dienweg vijftig me ter voor het kruispunt niet meer toegankelijk worden gemaakt voor het autoverkeer. Daar zal dan een vrijliggend fietspad ko- Het binnengebied tussen de Van Stolberglaan en de Prins Bern hardlaan krijgt door deze ver keersafwikkeling weer een woonfunctie. Om dit goed te rea liseren, is de gemeente van plan om de twee lange tussenwegen tussen de eerder vermelde lanen, niet aantrekkelijk te maken voor gemotoriseerd verkeer. Gedacht w.ordt onder meer om in de Fri solaan en de Colignylaan drem pels en verhoogde plateau's aan te brengen. De totale kosten voor dit verkeers plan zullen rond de 800.000 gul den komen te liggen. De aanpas singen zullen gefaseerd tot stand komen. Verwacht wordt dat in 1984 de laatste fase gereed zal zijn. Welke punten het eerst zul len worden aangepakt is op dit moment nog niet duidelijk. Eerst zal nu een definitief verkeers plan voor de Nassauwijk op tafel moeten komen. Voorschoten, commissie financiën, ge meentehuis, 20.00 uur. Oegstgeest, commissie openbare werken en sport, gemeentehuis, 20.00 Oud-leidster Brunhilde overleden LEIDEN - Op 76-jarige leeftijd is na een ziekte mejuffrouw Corne lia Theodora Steffelaar in Den Haag overleden. Zij was jaren lang, om precies te zijn van mei 1926 tot juli 1968, leidster van de Leidse gymnastiekvereniging Brunhilde. In'haar jeugd bracht mejuffrouw Steffelaar het als turnster van Brunhilde tot de nationale top. Als leidster was ze vervolgens tientallen jaren een centrale fi guur bij deze vereniging. Bij haar veertigjarig jubileum, in 1966, werd mejuffrouw Steffelaar on derscheiden met de gouden me daille in de Orde van Orapje Na ssau. Geboren: Rens Faas (Zoeterwoude), Laurens Johannes van Oosten (Zoeter woude), Bastiaan van Zeist (Zoeterwou de), Marleen Nagtegaal (Zoeterwoude), Anna Wilhelmina Maria van der Poel (Zoeterwoude), Joost Adriaan Berk (Zoeterwoude). Sylvia Vlasveld (Zoeter woude). Frederike van der Kooi (Zoeter woude). Getrouwd: Hendrik Kleijn Hesselink met Sophia van der Waal (Zoeterwou de), Nicolaas Westdijk met Jantje van de Steeg (Zoeterwoudei, Jacob van der Steen met Pieternella Wilhelmina Cor nelia Bakker (Zoeterwoude). Roland Ja cobus Maria van Leeuwen met Yvette Bres (Zoeterwoude). B en W tevreden: VOORSCHOTEN - De kort-par- keerregeling in de Voorstraat in Voorschoten wordt als zeer goed ervaren door het college van bur gemeester en wethouders. Afge sproken was dat na een half jaar bekeken zou worden of de par- keerregeling zou voldoen aan de toentertijd gestelde eisen. In april van dit jaar besloot de ge meente om in de Voorstraat slechts 29 parkeerplaatsen te rea liseren. Het wild parkeren tussen de oude lindebomen en het zelfs dubbel parkeren op de straat, wilde de gemeente tegengaan. De daar gevestigde middenstand was het niet eens met het ge- meentplan. Toch besloot de ge meenteraad de parkeerregeling door te zetten. De conclusies van het evaluatie rapport zijn de volgende: "Het al gemeen gevoelen van het college is dat de ingestelde kort-oarkeer- regeling voor de Voorstraat de parkeersituatie aldaar drastisch heeft verbeterd. Ook de langpar- keerders treffen we in deze straat niet meer aan, hetgeen de par- keermogelijkheden voor het ko pend publiek aanmerkelijk ten goede komt". Het aantal schriftelijke reacties is sinds de invoering van de rege ling minimaal geweest. Eén van de briefschrijvers, de eigenaar van de aldaar gelegen bar-bi- stro, vroeg het college om het aantal parkeerplaatsen ten be hoeve van loodgietersbedrijf Mens met één te verminderen. Dit loodgietersbedrijfs heeft daar voor bedrijfswagen drie speciale parkeerplaatsen. Een onderzoek van de gemeente heeft uitgewezen dat meestal niet alle drie de plaatsen worden gebruikt. Het ligt dan ook in de bedoeling van de gemeente om één van die drie plaatsen als defi nitieve parkeerplaats voor alle personenauto's in te richten. Een ander probleem is nog steeds de markering van de parkeer plaatsen. Daarvoor worden blau we steentjes gebruikt die de hoe ken van de parkeerplaats aange ven. De blauwe steentjes zijn vaak moeilijk te onderscheiden. Volgens de gemeente kan hier echter niets aan gedaan worden. Een proef om de hoeken te ac centueren met witte plakstroken gaf niet het gewenste resultaat. De stroken werden of snel zwart of werden eraf getrokken. Voor lopig wil de gemeente nu de win terperiode afwachten alvorens gekeken wordt naar een alterna tief. Door het monumentale ka rakter van de Voorstraat, is het niet mogelijk om de blauwe hoe ken wit te Woningbouw De Zoeterwoudse woningbouw vereniging "Willibrord" houdt morgenavond haar algemene le denvergadering in 'Don Bosco'. Dit verenigingsgebouw ligt aan de Zuidbuurtseweg 58. Aan vang van de bijeenkomst acht Kernenergie De Australische kinderarts Helen Caldicott bezoekt woensdag ochtend en woensdagmiddag Oegstgeest. Daar zal zij spreken over de gevolgen van radio-ac tieve straling door kernoorlog en kernenergie. De bijeenkom sten vinden plaats in kasteel Oud-Poelgeest. De spreekbeurt 's ochtends van tien uur tot twaalf uur is vooral voor vrou wen bestemd, 's Middags zijn vanaf twee uur met name werkers in de gezondheidszorg welkom bij haar spreekbeurt. Haar man Bill Caldicott zal als radioloog ook aan de discussie deelnbemen. De hele dag zal een tolk aanwezig zijn. Verder komt er een tentoonstel ling met stands waarin infor matiemateriaal te vinden is van verschillende groepen, zoals vrouwen-, milieu- en vredes groepen. Ziekenliuiskok wint prijs LEIDERDORP - De 33-jarige Ruud Siep, kok in het Elisabeth- ziekenhuis in Leiderdorp heeft de eerste prijs gewonnen in de visklasse in een landelijke culi naire wedstrijd. Deze show wordt regelmatig georganiseerd voor instellingenkoks. Eerder wisten de koks van het Leider- dorpse ziekenhuis al eerste prij zen in de wacht te slepen in 1978, 1979 en 1981. Het scheelde niet veel (1 punt) of de sous-chef van het Elisabeth- ziekenhuis had ook de overkoe pelende eerste prijs (de zilveren instellingsknoop) in de wacht ge sleept. VOORSCHOTEN - Het openbaar vervoer zal in Voorschoten waar schijnlijk binnen enkele jaren sneller door het dorp kunnen rij den. Het ligt in de bedoeling dat in samenwerking tussen de ge meente erf de provinciale water staat het openbaar vervoer in Voorschoten een aantal vrije busbanen krijgt en dat de ver keerslichten beter op het busver voer worden afgestemd. In een uitvoerige nota geeft de pro vinciale waterstaat een aantal mogelijkheden aan om te komen tot een snellere busverbinding tussen Leiden en Den Haag. Aan de gemeente wordt gevraagd om een keuze te doen uit een groot aantal varianten. De gemeente heeft uitgerekend dat de kosten voor het totale project ruim 2.500.000 gulden bedragen. Hier van moet de gemeente ruim 1.611.000 gulden voor haar reke ning nemen. De mogelijkheid bestaat echter om bepaalde posten van het rijk ge subsidieerd te krijgen In een eerdere fase heeft de gemeente gezegd dat zij alleen aan de plan nen meedoet als de subsidiabele posten voor de volle 100 percent worden gesubsidieerd. Op dit moment is er bij de overheid een tendens om deze posten maar voor 80 percent te subsidiëren. Bij 100 percent subsidiering hoeft de gemeente maar 336.500 gulden te betalen. Als slechts 80 percent wordt gesubsidieerd wordt dat bedrag 591.400 gulden. Uit het grote aantal varianten heeft de ambtelijke werkgroep ver keer een voorkeur uitgesproken. Dit busbanenplan zal volgende week donderdag in een gecombi neerde commissievergadering besproken worden. Het voorge stelde plan komt in het kort op het volgende neer. Bij de twee toegangswegen naar Voorscho ten, hoek Leidseweg bij de zil- verfabriek en hoek Karei Door- manlaan-Veurseweg moeten doseerpunten komen, oftewel verkeerslichten. Daar moeten dan ook vrije busbanen komen. Het resultaat is dat er wel een file ontstaat voor het personenver keer, maar dat de bus snel door de vrije baan kan rijden. Tevens wordt voorgesteld om op het kruispunt Kon. Mannelaan- -Veurseweg verkeerslichten te plaatsen. Vanaf de bushalte aan de oostelijke kant van de Veurse- weg zal dan een vrije busbaan komen tot de nieuwe verkeers lichten, zodat de bus de daar on- stane file ook kan ontwijken. Een zelfde soort vrije baan zal ge realiseerd worden vanaf de zuidelijke bushalte in het cen trum naar de hoek Wijngaarde laan. De bus zou daar gebruik moeten kunnen maken van de rechtsafstrook naar Wassenaar, terwijl de bus ontheffing zou krijgen om rechtdoor te rijden. Een andere aanpassing zal te vin den zijn bij het raadhuis. Het ligt in de bedoeling om daar een aparte linksafrijstrook te maken naar de Raadhuislaan toe voor het verkeer komende uit Leiden. Er zullen dan twee rijstroken voor rechtdoor zijn, waarvan één rijstrook voor de bus is. Op deze wijze kan de bus dan weer de file gedeeltelijk voorbij rijden. Ook de bus komende uit Wasse naar krijgt een vrije busbaan van ongeveer zeshonderd meter. De ze baan wordt gerealiseerd vanaf het viaduct van de Leidse Baan* tot aan de spoorwegovergang. De twee rijstroken die er nu zijn, zullen veranderen in drie rijstro ken. Vlak voor de spoorwegover gang zou de bus dan door middel van een lichtinstallatie kunnen invoegen op de oude rijbaan. In dit plan moet een klein aantal bo men verdwijnen. Winkeldieven aangehouden LEIDEN - Een Rotterdamse groep van zes jongens en meisjes in de leeftijd van 15 en 16 jaar is zaterdagmorgen gaan 'winkelen' in Leiden. Bij Fasel-jeans in de Haarlemmerstraat namen zij tien spijkerbroeken mee zonder te betalen en bij Klaassens' heren modezaak aan de Breestraat sta len zij drie pull-overs. De Leidse politie kon twee van de jongeren aanhouden. De andere vier werden later op de dag door de Rotterdamse politie aange houden. Kinderfilm LEIDEN - In de Kapclzaal van het K O gebouw aan de Hazewind- steeg wordt woensdagmiddag speciaal voor kleinere kinderen de sprookjesfilm Hans en Grietje vertoond. Kinderen spelen de voornaamste rollen in deze film, die om half drie begint. ZOETERWOUDE - de wereldbe kende Braziliaanse aartsbis schop Dom Helder Camara heeft op een toernee door Europa ook ons land weer aangedaan. Kon men hem gisteren op de tv zien - in een dienst in het Omroeppas toraat - zaterdag was hij in Delfl Veel interesse voor mis door Helder Camara en in Zoeterwoude. Hij onthulde in de Delftse wijk Tanthof een bordje van een naar hem ge noemde straat. In Zoeterwoude (foto) ging hij voor tijdens een eucharistieviering in de Meer- burgkerk aan de Hoge Rijndijk. Voor deze viering bestond grote belangstelling, ook van buiten Zoeterwoude. lEIDSCH XX DAGBLAD OAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldach Dagblad B.V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tueeen 16.00-19 30 uur (nabezor- ging na 19.30 uur); i 16 00-18 00 u Abonnement «gelden bl| vooruitbetaling te vol- Bl| automatische overechrljvlng geen adminletratle- en Incaeeokoaten. Voor betaling van abonnementsgelden ultalultend giro 3203571 Ln.v. Damlate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement f 53,45 per post f 75,80 Jaarabonnement f 202,30 per post f 291,70 Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmana Adjunct-hoofdredacteur: J.P.M. van der Meer (re- glo) W. Wlrtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brueeel (eoclale economie) P.J. Tombe (aporl) P C. Roeier (radio en tele- vl ale, kunat) Aangealoten bij de Gemeenechappell|ke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Bruaael, Londen, Parlja, Washington, Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. - Redactie a tad en randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 tat. 222

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2