LEIDSCH m DAGBLAD Kamer hevig teleurgesteld Vlaamse activisten slaags met politie Folder huursubsidie niet te snappen 8ra0fe(BQ)®lïMfQ8 Bewakers roven voor tonnen uit universiteit Russen boos over VS-rol in Egypte Rijst op rijksweg: kilometers file Hulpvaardige agent honds behandeld Week uitstel regeringsverklaring Onlusten in de Voerstreek Uitstel bouw centrales: veel minder werk Stork Middenstand: 'Niet méér inleveren" WINTER-TENNISSEN IN VOORHOUT MAANDAG 12 OKTOBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36599 Directeur G Koopman Bimu W«e S^el 1 Ad) -hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN *.JÏÏÏE: van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Een vreemd soort 'ha gel' maakte vanochtend de rijksweg Amsterdam-Rotter dam vooral ter hoogte van Leiden sneeuwwit. De 'hagel' bleek rijst te zijn die een vrachtauto uit Wormer beetje bij beetje verloor. De rijst zorgde vanmorgen voor een file van 4.5 kilometer. De vrachtauto heeft tussen de Hoge Rijndijk en de Europa- weg vijftien balen rijst van elk vijftig kilo verloren. De balen scheurden open. Auto's die over de balen reden, ver spreidden de rijst verder over het wegdek. Een 21-jarige man uit Zoetermeer kon een baal niet ontwijken. Zijn au to liep lichte schade op aan de voorkant. Vanaf zeven uur tot negen uur is de brandweer bezig ge weest om de rijst van het weg dek te spuiten. Defile die ont stond lóste zich pas tegen half tien op. De vrachtauto liet de lading vooral ter hoogte van Leiden vallen, maar tot aan Leid- schendam lagen er ook nog balen rijst langs de weg. De chauffeur schijnt daar pas ontdekt te hebben dat hij 'wat' verloor. De politie wil de chauffeur nog horen over het te vroeg lossen. ENSCHEDE (GPD) - Slechts 4 pro- cent van de Nederlanders be grijpt de folders waarin staat aangegeven wie voor individuele huursubsidie in aanmerking komt en voor welk bedrag. De folders zijn te moeilijk geschre ven, ook voor mensen met een hogere beroepsopleiding. Dat blijkt uit een onderzoek van de technische hogeschool Twente. subsidie zelf. Al zouden folders veel makkelijker geschreven worden door het ministerie van volkshuisvesting, dan nog snapt 85 procent de regeling niet. Dat desondanks elk jaar veel mensen (vorig jaar rond de 400.000) een subsidie ontvangen, is te danken aan de „invulhulp" van de aan vraagformulieren door gemeen ten en woninbouwverenigingen. De twee onderzoekers, drs. C. Jan sen en drs. M. Steehouder, heb ben 150 proefpersonen de be staande folders laten lezen en daar eigen, makkelijker geschre ven folders naastgelegd. De 150 lezers moesten met behulp daar van bepalen of zij in aanmerking konden komen voor huursubsi die en zo ja. hoeveel. Bij de be staande folders kwam 4 procent tot het juiste antwoord. Bij de door de onderzoekers geschre ven folder 15 procent. Werd dezelfde informatie via een vraag-antwoordspel op een beeldscherm vertoond, dan kwam 35 procent tot een juiste oplossing. (Van één onzer verslaggevers) BOSKOOP - Een politieman die zaterdagmiddag in Bos koop een gewonde vrouw uit een auto wilde halen, liep daarbij zelf een fikse ver wonding op. In de auto zat een hond, die de hulpverle ning aan zijn bazin niet op prijs stelde en de agent flink in zijn duim beet De 30-jarige automobiliste uit Gouda was in het tunneltje van de provinciale weg bij Boskoop door onbekende oorzaak tegen de wand ge schampt en kwam daarna op de andere weghelft terecht. Daar werd zij aangereden door een tegemoetkomende auto, bestuurd door een 30- jarige man uit Edam. Zowel de vrouw uit Gouda als de echtgenote van de Edammer raakten bij het ongeluk ern stig gewond. De onfortuinlijke Boskoopse politieman moest zich onder doktersbehandeling stellen. Voetbal woensdag direct op de tv HILVERSUM (ANP) - De voeL balwedstrijd Nederland-België, die woensdagavond in het Feye- noord-stadion wordt gespeeld, wordt rechtstreeks via de televi sie uitgezonden. De uitzendin gen begint om 19.55 uur op Ne derland 1. Commentator is Theo Reitsma. Later op de avond komt een samenvatting van Ier land - Frankrijk op de buis. HENGELO (ANP) - Stork ketel- en apparatenbouw (KAB) in Hengelo gaat werktijdverkorting aanvragen voor 130 van de 1300 personeelsleden. Het korter werken houdt verband met het uitblijven van opdrachten voor de bouw van centrales. Als de overheid ten aanzien van de aan vraag voor werktijdverkorting soepel is, hoeven er naar de me ning van de directeur geen me dewerkers te worden ontslagen. Hij acht het overigens wel de hoog ste tijd dat over die bouw van centrales eens een besluit wordt genomen. Zelfs als die beslissing op korte termijn valt duurt het nog geruime tijd voordat Stork KAB aan het werk kan. Stork KAB is de grootste werkmaat schappij van Stork in Hengelo. Enkele buien Wisselend bewolkt met enkele buien. Minimumtemperatuur rond 7 graden. Maximumtemperatuur omstreeks 12 Noordwestenwind, in het binnenland krachtig, aan de kust en op het IJssel- meer toenemend tot hard of stormach tig (Opgemaakt om 11.15 uur). 13 OKTOBER 1981 Zon op: 07.01 uur, zon onder: 17.51 uur. Maan op: 18.23 uur, maan onder: 06.25 Waterstanden Katwijk: hoogwater 2.47 en 15.06 uur, laagwater 11.09 en 23.18 VOERSTREEK (GPD) - De door extreme Walen en Vla mingen omstreden (Franstalige) Voerstreek is gisteren het toneel geweest van onlusten tussen ongeveer 2000 demonstrerende Vlaamse activisten en 2100 leden van de Belgische rijkswacht. Er was een absoluut demonstratie- en samenscholingsverbod. ZAANDAM (ANP) - Ongei>eer dertig jongeren hebben vanochtend enkele uren de hal van het hoofd kantoor van Albert Heijn in Zaan dam bezet. De bezetting was het be gin van een KWJ-actie legen groot winkelbedrijven die in de nieuwe cao de jeugdlonen willen verlagen Volgens de organisatie van werkende jongeren is het de bedoe ling de komende dagen diverse ac ties in de grote steden te houden. Het winkelende publiek zal worden aangeraden geen inkopen te doen bij Albert Heijn. De bezetting werd opgeheven na dat een delegatie van de jongeren had gesproken met een lid van de raad van bestuur van AH. Die wees erop dat over de kwestie wordt onderhandeld met de vak bonden. Voor een schoolverlater die in een supermarkt gaat werken zou de aanpassing volgens de KWJ een achteruitgang van 130 gulden net to per maand betekenen. DEN HAAG (GPD) De fracties in de Tweede Kamer zijn bedroefd (de regeringspartijen), geirriteerd of boos (de oppositie) over het uitstel van de regeringsverkla ring. Minister-president Van Agt zal pas volgende week maandag met de regeringsverklaring in de kamer komen. Zijn kabinet is er dit weekeinde niet in geslaagd de meningsverschillen over het te voeren beleid uit de weg te rui men. Met name de ministers Van der Stee (financiën) en Den Uyl (sociale zaken en werkgelegen heid) staan tegenover elkaar. CDA, PvdA en D'66 zeiden van ochtend „zeer bedroefd" en „te leurgesteld" te zijn over het noodgedwongen uitstel van het eerste optreden van het nieuwe kabinet in het parlement. Oppo sitieleider Wiegel (WD) sprak van „een beschamend begin voor het kabinet". Dat zelfde zei FNV-voorzitter Wim Kok dit weekeinde. De fracties van de regeringspartij en laten het bij het uitspreken van teleurstelling. Zij gunnen hun ministers de tijd om in het Catshuis de gerezen problemen alsnog op te lossen. „Gezien de omvang van de problemen, ver dient uitstel van de regerings verklaring de voorkeur boven haast", zei D'66-fractieleider Brinkhorst vanochtend. „De WD moet zich realiseren dat de problemen voor het grootste ge deelte te wijten zijn aan de onge dekte cheques van het vorige ka binet, waar die partij deel van uitmaakte". (zie ook pagina 7) - Wiegel (VVD): "Beschamend" 20 PAGINA'S "Deeltijdbaan tegen jeugdwerkloosheid" Siebe v.d. Zee wil "tijd uitdienen" Bonn geïmponeerd door vredesmars Belgen bang voor rentree Neeskens (Van c redactie economie) De climax vormde een incident waarbij een aantal Walen in het Zuidlimburgse Mheer inreed op twee rijkspolitiemannen. Door in een greppel langs de weg te springen, redden zij het vege lijf. Zij vuurden enkele pistoolscho ten af op de wegrijdende wagens, maar slaagden er niet in deze te treffen. De uiteindelijke balans: een onbe kend aantal lichtgewonden en een vijfentwintigtal aangehou den betogers, twaalf min of meer zwaargewonden en 21 lichtge wonde rijkswachters. Plus 15 ge blesseerde rijkswachtpaarden. In de gehele streek gold een de monstratieverbod. Maar terwijl de rijkswacht in de omgeving van Aubel, Warsage en Dalhem geen enkele moeite ondervond om ongeveer tweehonderd Waal se manifestanten tegen te hou den (een Waals-Vlaamse botsing bleef dan ook uit), moesten in en om 's Gravenvoeren de hele mid dag charges worden uitgevoerd. Enerzijds om betogers buiten het dorp in weilanden met harde hand uit ekaar te jagen, ander zijds om de manifestanten te ver hinderen tot binnen de kom van het dorpje door te dringen. Een en ander lukte, zij het met mas saal, keihard optreden. Pas tegen de avond keerde de rust weer. in moderne accommodatie Inlichtingen: Martin van Diest Jacoba van Beierenweg 118 2215 KZ Voorhout Telefoon 02522-11416 DEN HAAG (GPD) - De zelfstan dige ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf willen niet meer inleveren dan de gemiddel de Nederlander. Dit betoogde vandaag voorzitter C. v.d. Engel van het Ned. Chr. Ondernemers Verbond op het congres van zijn organisatie. Hij verlangt van het nieuwe kabinet dat het met die wens rekening houdt. Het NCOV kant zich bij voorbaat te gen een nieuwe looningreep. Het midden- en kleinbedrijf heeft een uiterst zwakke uitgangsposi tie voor de komende jaren. Van den Engel constateerde dat vol gens de laatste cijfers het werkelijk beschikbaar inkomen van de doorsnee zelfstandige on dernemer dit jaar met 8 procent zal dalen en volgend jaar met 7,5 procent. Voor de detailhandel geldt zelfs een verdubbeling van deze cijfers. UTRECHT (GPD) - Twee leden van de interne bewakingsdienst van de Utrechtse Rijksuniversi teit zijn door de politie gearres teerd op verdenking van inbraak en diefstal van goederen uit vier universiteitsgebouwen op De Uithof. De mannen, de 48-jarige S. uit Maarssen en de 51-jarige Van B. uit IJsselstein, hadden sa men voor ongeveer f300.000 aan gestolen voorwerpen thuis staan. De recherche vermoedt dat zij in de loop der jaren voor nog aan zienlijk meer hebben ohtvreemd. Een deel van de buit hebben ze verkocht, sommige artikelen de den ze aan familieleden of be kenden cadeau. Volgens de politie begonnen de in brekers met het wegnemen van toiletrollen, tandenborstels en dergelijke. Maar later kwamen daar ook fototoestellen, antiek, tv-toestellen. cassetterecorders, zilver en kantoorinventans bij In het gebouw van tandheelkunde hebben de mannen voor duizen den guldens aan oud goud uit kiezen gestolen. Zij verwijder den dit 's nachts uit de gebitten en getrokken kiezen en verkoch ten het bij juweliers. Zij liepen tegen de lamp toen de IJsselstet- ner in zijn woonplaats platina voorwerpen bij een juwelier te koop aanbood ter waarde van 44.000 gulden. De juwelier lichtte de politie in. DAGBLAD MOSKOU (Reuter/UPI/AFP) De regering van de Sowjet-Unie heeft gisteren de Verenigde Sta ten beschuldigd van inmenging in de binnenlandse aangelegen heden van Egypte. In de door het officiële persbureau Tass uitgegeven verklaring wordt deze inmenging een aan tasting van Russische veilig heidsbelangen genoemd De Verenigde Staten hebben de Russische beschuldiging inmid dels van de hand gewezen. 'Het betreft hier een nieuw staaltje van Sowjet-propaganda, aldus woordvoerdster Anita Stockman van het ministerie van buiten landse zaken in Washington. 'Amerika mengt zich niet in de binnenlandse aangelegenheden van welk land dan ook'. De Sowjet-Unie is van mening dat de VS de laatste dagen een 'plompe druk' uitoefenen op Egypte. Het sturen van oorlogs schepen naar Egyptische kusten en het in paraatheid brengen van marine-eenheden in de Middel landse zee zijn volgens de Sow- jet-leiders de bewijzen daarvan. In de verklaring, de eerste offi ciële na de moord op de Egypti sche president Sadat waarover overigens niet wordt gerept, stelt Moskou dat de VS daarmee ver antwoordelijk zijn voor 'een toe name van de gevaarlijke span ning in het Midden Oosten'. Inmiddels heeft het Egyptische blad Mayo vandaag bekendge maakt dat bij de ongeregeldhe den vorige weck in de Egypti sche stad Assioct 54 politiemen sen zijn omgekomen. Dit gebeur de. toen zwaar bewapende fun damentalistische islamieten twee dagen na de moord op Sa- dat het plaatselijke politiebureau bestormden. Volgens Mayo werd de luchtmacht te hulp geroepen om de opstandelingen te verja gen. De jonge fundamentalisten reden in wagens door de stad en schoten op bij moskeeën pa trouillerende politie-agenten. Meer dan honderd van hen wer den gewond. De ongeregeldhe den begonnen na het ochtendge bed aan het begin van het offer feest Id-ul-adha. aldus Mayo. Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel. Svp bon ingevuld in een open enveloppe tonner postiegcl opsturen neerLeidschDagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krent komt SNEL m de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1