Bruinsma oude op terug niveau Zuiderkwartier en Top aan kop Tokkie leidt RZ naar zege bij Leiden Monsternederlaag voor HVS-dames Opnieuw eenvoudige zege Hans van Rooyen: lach en een traan.. MAANDAG 12 OKTOBER 1981 PAGINA 13 SPORT SPORT SPORT LEIDEN - Hoewel er nog een heel eind te gaan is kan, en wel juist vanwege dat lange competitiegebeuren, nu na zeven wedstrijddagen al voorzichtig worden gesteld dat de huidige opzet van de eredivisie basketbal geen succes is. Omdat de hoop dat de nivelle ring die vorig seizoen plaatsgreep dit jaar zou doorzetten een ijdele blijkt - de krachts verschillen zijn alleen maar weer groter geworden - moet opnieuw de vraag worden gesteld of die dubbele competitie met zijn beslissende play-offs daarna nog wel zin heeft. Nog maar net begonnen lijkt nu al duidelijk te zijn welke vier ploegen zich gaan kwalificeren, vijf van de tien kunnen in elk geval daarvoor worden afgeschreven. In de tussentijd moeten er nog even zesendertig wedstrijden worden afgewerkt waarvan het merendeel slecht meetelt voor de statistiek, van echte strijd is nau welijks sprake. Het publiek - en niet alleen in Leiden - voelt in middels op de klompen aan dat dat soort wedstrijden gemakke lijk gemist kan worden en blijft en masse weg. Zaterdag stond weer zo'n duel op het program ma. Slechts vijfhonderd 'getrou wen' namen plaats op de tribu nes om vaste finaleklant Parker Leiden het voor de tweede maal dit jaar te zien opnemen tegen een team dat het zeker niet haalt. Stars uit Haarlem. Net als bij de andere mindere broeders. Am sterdam en Dordrecht (en straks ook Haaksbergen en Noordkop), bedroeg het verschil aan het eind meer dan twintig punten, in dit geval werd het 87-59. Tel uit je winst, vooral als je weet dat er nóg tweemaal tegen deze ploeg moet worden gespeeld. Alsof het zo niet genoeg is geweest. Waar na Stars zich snel kan gaan op maken om met gelijken te strij den voor degradatie en het Leid- se publiek zich mag vermaken met teams als Den Bosch, Donar en Amstelveen, om eens een voorbeeld te noemen. Gewoon dus een enkele competitie en verdubbelde play-offs. Oftewel, sneller en aantrekkelijker zaken doen. Het moge niet zo zijn, jammer. Niet goed voor de clubs, voor het bas ketbal en zeker niet voor het pu bliek, deze eenzijdige vertonin gen, die het element spanning - een van dé dingen die het spel echt aardig maken - node ontbe ren. Wellicht dat er komende we ken, wannneer moet worden aangetreden tegen Amstelveen en Delft, wat meer te beleven Een gulden LEIDEN - Om de concurrentie van de voetbalwedstrijd Ne- derland-België nog enigs zins te weerstaan heeft Par ker Leiden de toegangsprijs voor de Europa Cup wed strijd tegen AS Soleuvre drastisch verlaagd. Een kaar tje voor deze woensdag te verspelen return tegen de Lu xemburgers kost slechts een gulden. De mensen die de TV-uitzending negeren krij gen dan van de club ook nog eens een consumptie aange boden. En ongetwijfeld een flink aantal dunks, want zo sterk als Belgïe is met zijn voetbal is Luxemburg beslist niet met z'n basketbal. valt. Zaterdag was het hoe dan ook een wat klinische bedoe ning, al had één speler er geluk kig ontzettend veel zin zdat er tenminste nog een reden was om niet voortijdig de kantine op te zoeken. Sid Bruinsma dus. de man die aanvankelijk hopeloos naar de vorm liep te zoeken, maar die tegen Stars een opval lende wederopstanding beleef de. Zozeer zelfs dat hij de wed strijd op zijn eentje droeg. Niet alleen werd hij met 28 punten topscorer en met 15 rebounds top-bordenplukker, daarnaast toonde hij weer een gezonde por tie lef en demonstreerde een voorbeeldige inzet. Kortom Bruinsma lijkt helemaal terug en die winst stak Ton Boot toch mooi in zijn zak. De cijfers doen de rest. De overwinning is simpel ver klaard omdat Leiden weer 'klas se' verdedigde, onder de borden heerste (39 tegen 14 rebounds, waarmee de rol van Bruinsma nog wat geaccentueerd kan wor den) en schoot tegen een percen tage van 65. De nederlaag van Stars is logisch omdat de Haar lemse cijfers omgekeerd evenre dig waren aan die van Leiden waarbij nog een paar opmerkelij ke getallen vermeld kunnen wor den. Zo liep er een Amerikaan in Haarlems shirt rond die het be stond om één punt te scoren, geen rebounds te pakken (2.05 meter) en vijf persoonlijke fou ten in hoog tempo bijeen te ga ren. Hij stond al op de zwarte lijst, mogelijk dat hij na deze wanprestatie niet eens meer een vliegticket van Harrewijn cadeau krijgt. 'Ga maar zwemmen* of zoiets. LJ Pipkin is de naam. De andere Amerikaan, Buff Kirk- land, liep er een beetje dromerig bij. Mijmerend over voorbije gouden tijden bij Den Bosch werkt hij nu plichtmatig zijn wedstrijden voor het zwakke Haarlem af en eigenlijk is dat een beetje tragisch om te zien. Geen zwaaiende armen meer, geen kruip-door-de-sluip scores, geen spetterende dunks. Schieten van afstand was en is zijn zwakke punt. Tegen het fysiek zeer ster ke Leiden kwam hij, omdat hij alles zelf moest doen, niet eens in de buurt van de ring. Acht scha mele puntjes waren zijn deel. ter wijl hij daarbij ook veel vaker de hielen van Mitch Plaat dan diens gezicht te zien kreeg. Waar kwa men de Haarlemse punten wél vandaan? Van Frank Wessels die in de eerste helft een fraaie 7 uit 7 liet noteren om na rust geen deuk meer te maken en van rou tinier Emanuels wiens 5 uit 5 er eveneens mocht zijn. Van buiten dé bucket dus alles, want binnen de cirkel domineerde de thuis- Leiden Bruinsma 28 (15), Plaat 19 (6), Downey 14 (10), Puidokas 12 (7), Hagens 12 Kragtwijk 2 (7), Paulidcs en Berendsen (-). Schotpercentage 65. Haarlem Wessels 14, Emanuels 12, Vriezema 9, Kirkland 8, De Jager 7, Schon 6, Pipkin 1. Uitslag 87-59 (49-34). ploeg bij wie ook Peter Paulides en Eric Jan Berendsen even hun opwachting maakten. Dat was ook nog leuk voor het publiek, een paar Leidse jongens te zien ballen. AD VAN KAAM LEIDEN - In de eerste divisie verloor de Spaarbank Trotters weer. Anquilla bleef de Trotters net voor 68-73 LUSV stuntte door Leiderdorp uit de bekerstrijd te kegelen. De dames van MSV wonnen in de eerste divisie hun derde wedstrijd. Trotters-Anquilla 68-73. De Leidenaars werkten zaterdagavond een nek-aan-nek-race af tegen Anquilla. Pas in de slotfase stelden de Spakenburgers de zege veilig Vanaf 64 - 63 gingen de pupillen van Michiel van der Meer te gehaast schieten Omdat Trotters lcngc-tekort kwam in de rebound veroverde Anquilla daardoor enkele keren balwinst. Bovendien moest Van der Meer zijn langste speler (Tonv Lamping) enigszins sparen, omdat die al snel een groot aantal persoonlijke fouten achter zijn naam had staan. LUSV-Leiderdorp (89-87) 82-69. In de bekerstrijd schakelden de Leidse studenten verrassend het twee klassen hoger spelende Leiderdorp uit. Hans van Rooyen. die beide teams traint, volgde de ontmoetingen vanaf de tribune. Donderdag zag hij LUSV onder leiding van Hans Peter de Goede op knappe manier het meer tegen zichzelf spelende Leiderdorp verslaan. Leiderdorp had LUSV danig onderschat en dat brak de ploeg lelijk op 89-87. In de tweede ontmoeting speelde LUSV weer ver boven zijn nor male niveau. Leiderdorp interim-coach Piet Kleiss probeerde van alles, maar de geforceerd spelende Leiderdorpers kwamen niet in hun spel. terwijl LUSV steeds soepeler ging draaien Eén keer kwam Leiderdorp voor (49-48) maar de studenten gaven niet op. Onder leiding van Ben Smit en de zuiver schietende Erwin Snelting nam LUSV weer afstand. De thuisploeg speelde nog een press, maar LUSV had alle geluk. Leiderdorp lag er terecht uit en Hans van Rooyen wist niet of hij moest lachen of huilen. MSV-Dynamo 60-48. Ondanks de overwinning speelden de da mes van MSV een zwakke wedstrijd. Ongeconcentreerd spelend lieten de Noordwijkse meisjes de tegenstander een paar maal dichtbij komen. De in de eerste helft veroverde voorsprong bleek echter r voldoende. Danaïden rekent af met concurrent AKC: 10-7 LEIDEN In de promotieklasse van de veldkorfbalcompetitie kwamen slechts twee van de drie Leidse vertegenwoordigers binnen de lijnen. Fides Pacta zag voor de tweede achtereenvolgende keer haar wedstrijd door de weersomstandigheden afgelast worden. De Danaïden boekte in het verre Almelo tegen AKC winst. Met de toch wel duidelijke cijfers van 7-10 werden de aartsrivalen van de Leidse ploeg teruggewezen. Pernix slaag de er niet in om de punten naar zich toe te trekken. Tegen De Vinken werd een voor de toekomst gevoelige nederlaag geleden (5-7). In de eerste klasse worden de kopposities nog steeds ingenomen door Zuiderkwartier en TOP. Zuiderkwartier won met 4-3 van Regenboog, terwijl TOP met 2-3 van GKV won en voorlopig met één belager afrekende. AKC-De Danaïden 7-10 (5-7). Het gaat de Leidse scholierenclub op dit ogenblik duidelijk voor de wind. Met zeven wedstrijdpun- ten uit vier wedstrijden leggen de Leidse korfballers in de pro motieklasse B met één wedstrijd minder gespeeld beslag op de tweede plaats, één punt achter koploper Groen Geel. Opmerke lijk verschijnsel is dat De Danaï den 5 van de 7 punten in uitwed strijden behaalden. Ondanks dat De Danaïden vanaf het begin signaal van de goed lei dende scheidsrechter een beter spel dan AKC ontwikkelde, za gen de Almeloèrs kans uit de spaarzame akties een voor sprong te creëren. In de 19de mi nuut kwam AKC zelfs op een 3-1 voorsprong. Oorzaak hiervan was dat De Danaïden het voor- verdedigen schromelijk verwaar loosde en AKC zodoende alle ge legenheid bood om met door- loopballen succesvol te zijn (4-2). Alhoewel in verdedigend opzicht De Danaïden haar strategie niet wijzigde, kwamen de Leidenaars toch voorbij AKC, toen de scheidsrechter binnen 7 minuten tot driemaal toe De Danaïden de LEIDEN - Het verschil tussen de dames van Parker Leiden en Rotterdam Zuid was gisteravond Jolanda Tokkie. De 18-jarige jeugdinternational van RZ speel de veertig minuten lang de eerste viool bij haar nieuwe club. Tok kie vierde haar debuut in de ere divisie met een score van zestien punten waarmee zij een belang rijk aandeel had in de 45-56 zege van RZ. Leidën-coach Rob de Vries zal on getwijfeld met wat gemengde ge voelens naar de verrichtingen van Tokkie hebben gekeken. Hij had de spelverdeelster afgelopen zomer graag willen inlijven. Sa men met Monique Helling en oe- fenmeester Rob Mooter stapte de Leiderdorpse guard evenwel van het Noordwijkse MSV over naar RZ. En daarmee maakte „Klein Duimpje" een reuzestap. Per slot van rekening acteerde MSV vo rig jaar nog op rayonsniveau. Tokkie, amper een paar turven hoog. stelde zich gisteravond echter al kandidatuur voor de ti tel 'Rookie van het jaar'. Een prijs die elk jaar aan de meest be- loftvolle speelster wordt uitge reikt. Des te spijtiger is het dat zij niet bij Leiden, maar bij RZ de aanvallen opbouwt. Rob de Vries moest nu noodgedwongen weer een bas ketbalster (Ella van de Putte) uit zijn woonplaats Amsterdam aan trekken ter aanvulling van zijn selectie. „Want in Leiden en om geving zijn de talenten dun ge zaaid", meent hij. „Het dames basketbal is hier slecht verzorgd. Het is toch tekenend dat ik we kelijks drie meisjes uit Amster dam meeneem. Daar wordt ten minste wel voldoende aandacht aan de dames besteed". En met zijn typische ironische spot: „Maar het valt in Leiden ook niet mee als je zo omhoog valt zoals bij de heren". De Vries traint daarom sinds kort ook de jeugd, zodat in de nabije toekomst wellicht een 'Leids' team in de eredivisie kan uitko men. De hoofdstedeling traint dit seizoen een half Amsterdams/ half Leidse ploeg die afgelopen zomer een forse aderlating on derging. Oud-international .Lu cy Groothuis stopte, Mardeth van Gennip en Els Vijfsinkel ver trokken, terwijl Ineke v.d. Laken vanwege een onwillige knie een jaar niet mag basketballen. Leiden zal dit jaar door die muta ties nog afhankelijker zijn van Marijke Klos. de 'Rookie van het jaar '80/'81'. Hoewel De Vries zijn ploeg kwalitatief aanmerkelijk lager inschat dan vorig jaar. ziet hij toch voldoende perspectief met de huidige ploeg. „De ere divisie zit dit jaar raar in elkaar, want Amstelveen (vorig jaar ge promoveerd) heeft van verschil lende clubs sterke speelsters aangetrokken. En ik denk ook dat Marijke dit jaar een echte topper kan gaan worden bij ons. Er zijn maar weinig ploegen met zo'n sterke center en met Elle van de Putte erbg kan zij dit jaar ook een paar minuutjes rust krij gen. Ik zal Marijke ook adviseren zich beschikbaar te stellen voor Oranje. Met de komst van die Tsjechische bondscoach (Heger) wordt alles nu veel beter gere geld" Haar 21 punten en tien rebounds ten spijt tobde ook gisteren de topper van Leiden. In de eerste helft had Klos veel moeite met de stug en goed verdedigende Rotterdamse basketbalstcrs. Pas in de slotfase raakte Klos op dreef. De meest gewaardeerde speelster uit de afgelopen com petitie, Gerda de Ridder (16 pun ten) en Jolanda Tokkie hadden het gat (via 16-27 bij rust en 28-41 en 35-52) toen al echter onoverbrugbaar gemaakt. Klos en Van Schaik (12 punten) gaven de eindstand een wat dragelijker aanzien: 45-56. HERMAN POOS gelegenheid bood om vanaf de strafworpstip te scoren. De in middels in een voorsprong om gebogen stand (4-6) werd door een afstandschot van Hennie De- vilee vergroot, maar AKC kon toch nog pal voor het rustsignaal met een niet al te groot verschil rusten (5-7). in de tweede helft zag de overigens zwak spelende Pieter Koornneef kans De Danaïden op 5-8 te bren gen en deze driepunten marge bleef via 6-9 en 7-10 gehand haafd. Het door AKC ingezette slotoffensief leverde de Alme loèrs nog wel twee strafworpen op. maar die werden niet verzil verd. Doelpunten: Kees Christiaanse 3x. Hennie Devilee 3x. Ruud Vis- scher 2x, Bea Schrama en Pieter Koornneef. Pernix-De Vinken 5-7 (4-4). Een uitstekend startent Pernix dat binnen drie minuten na het be- ginsignaal al een 2-0 voorsprong had heeft geen kans gezien deze uitstekende uitgangspositie vast te houden. De Vinken herstelde zichtbaar en kon zich uit de Den Bosch haalt uit LEIDEN - Den Bosch heeft de af gelopen week zijn koppositie volledig waargemaakt. De Bra bantse basketballers versloegen met groot verschil Amsterdam (109-80) en Dordrecht (126-97) Delft klom dankzij een ruime ze ge op het puntloze Noordkop (84-103) op naar de vijfde posi tie. Tegen de Haarlemse 'sterren' boekte Noordkop afgelopen week bijna de eerste overwin ning. Éen punt bleef de promo vendus van de ere divisie van de eerste winst af: 58—59. Amstelveen boekte tenslottr een dubbele triomf. Thuis tegen Am sterdam (83-77) en uit bij Haaks bergen (73-84) werd gewonnen. Verdedigingsfouten en foutief ge plaatste ballen in het middenvak brachten Pernix zelfs in nadelige positie (2-4). Pernix enige uit de verf komend aanv'alswerk met Janko Breedveld herstelde ech ter het evenwicht. In de tweede helft moest Pernix echter toch in De Vinken haar meerdere erken nen. Niet zozeer omdat De Vin ken technisch en taktisch de bo ventoon voerde, maar eerder om dat de onervaren Pernixploeg nog te veel belangrijke plaatsfou- ten maakte. Daardoor liep De Vinken van de vijfde tot en met de vijftiende mi nuut van 4-4 uit naar 4-7. Een kwartier voor tijd reduceerde Pernix nog wel de achterstand, maar verder dan 5-7 kwam de Leidse ploeg toch niet. Doelpun ten: Janko Breedveld 2x, Geer- ten Breedveld 2x, Janneke Mul der. Zuiderkwartier-Regenboog 4-3 (2- 3).Pas heel laat in de tweede helft zag Zuiderkwartier, in een overi gens zeer^ matige partij korfbal, kans om "de wedstrijd naar zich toe te trekken. Daar moest echter wel een zogenaamde "gouden" wissel aan te pas komen. De in het laatste kwartier voor Jimmy van Daim ingezette Albert de Groot had slechts dertig secon den nodig om tot scoren te ko men en Zuiderkwartier over een doodpunt te tillen. Dirk Derksen tenslotte zorgde er voor dat Zuiderkwartier met twee punten meer haar kopposi tie versterkte. Overige doelpun ten: Joep van Dam en Dirk Derk sen. GKV-TOP 2-3 (O-O).Omdat TOP het minst aantal fouten maakte kon men aanspraak ma ken op de overwinning. In de eerste helft overheersten de ver dedigingen. maar een jagend TOP zag in de tweede rondgang toch mogelijkheden om de ope ning te vinden. GKV zag alleen kans om vanuit strafworpen tot doelpunten te komen en toen die bij de stand 2-3 uitbleven en TOP ook nog op balbezit ging spelen, was het zeker dat met één con current was afgerekend. Doel punten: Wim van Kerkum, Stella vd Zaag en Wilma Kühn. In de tweede klasse kwamen door de weersomstandigheden alleen De Algemene en Ons Eiland bin nen de lijnen. De Algemene, dat bij rust al een 0-3 achterstand had tegen het hard spelende Ten Donck, kwam na 0-4 toch nog dichtbij Ten Donck: 3-5. Maar ondanks dat er nog een kwartier te spelen was. vielen er geen doelpunten meer. Voor de drie treffers zorgden Martin Fihppo, Ineke Zwaak en Wilma Sinteur. Ons Eiland, dat lange tijd steeds een doelpunt achterstand moest goed maken, kwam halverwege de tweede helft tegen TOP(A) op een 6-5 en een 7-6 voorsprong, maar beide malen kwam TOP op gelijke hoogte door het benutten van de toegekende strafworpen. Een verdiende overwinning ging zodoende aan de neus van Ons Eiland voorbg. Doelpunten Ma deion Martens. Sarie vd Meeberg 2x. Olga Sowdan 3x, Huib Has selbach. GERT GRESSIE LEIDEN - Voor de veldhandbalcompetitie was er dit weekend slechts een beperkt pro gramma vastgesteld (de zaalcompetitie be gint voor de ploegen uit de Leidse regio ove rigens komende zondag). De dames van HVS moesten in de regionale eerste divisie tegen Hellas uit Den Haag met een grote nederlaag genoegen nemen. 19 4 Voor de ploeg van trainer coach Karei te Lindert een weinig eervolle afsluiting van de eerste helft van de veldcompetitie. HVS speelde duidelijk beneden haar "normale" niveau. Met name in verdedigend opzicht schoot HVS schromelijk tekort. Vooral in de tweede speelperiode tastte de Stompwijkse defensie herhaaldelijk mis. Voor Hellas, aat de zaken wat serieuzer aanpakte, werd het zodoende een "makkie". Via 6-2 bij rust en de tussenstanden 9-2. en 14-3 in de tweede rondgang drukten de Haagse dames uitein delijk door naar een ruime 19-4 overwinning Voor de score van HVS zorgden: Ank van de Bosch 2x, Ank van Wissen en Leny van de Bosch. De Stompwijkse heren boekten de volle winst Tegen het derde team van Saturnus werd het een 15-8 zege Bij rust had HVS al een 8-5 voorsprong. Het eerste herenteam van Saturnus haalde in de tweede divisie tegen het Haagse Kwiek Sport goed uit. Na een reeds duidelgke 2 11 voorsprong bij rust, werd het een eclatante 5-25 overwinning voor de Leidenaren. Vanaf het beginsignaal werd het spel door Satur nus gemaakt. Zowel in offensief als defen sief opzicht was Saturnus duidelijk de bete re ploeg. Vanuit een hechte defensie werden de Hagenaars met snel en getruct spel volko men overspeeld. De acties van Steven Schrader c.s. ontlokten menigmaal waarde ring aan het Haagse publiek Kwiek Sport trachtte door systcemwisselingen nog wel het Leidse spel te ontregelen, maar Saturnus liet zich daardoor in het geheel niet van de wys brengen. In de slotfase liet de ploeg van trainer/coach Frank Bonte de touwtjes wat vieren, waardoor het verlies van Kwiek Sport "beperkt" bleef tot 5-25. De heren van MSV trokken in het duel tegen de reserves van Quintus met 24-12 aan het kortste eind. Bg rust keken de Noordwgkers nog tegen een acceptabele 8-5 achterstand aan Overigens trad MSV aan zonder wissel spelers. De Noordwijkse dames kwamen met het der de team van Velo een 7-7 puntendeling bver- een. De eerste helR.van dit matige duel werd afgesloten met een 4-3 voorsprong voor MSV Mariettc Wcsterop had een belangrijk aandeel in de Noordwijkse score. Via een 9-3 overwinning op naaste concurren te EHC 2 nr.slei.il n .iarr.i '..in HYV 70 zich vaster op de eerste plaats in de derde klasse. Bg rust hadden de Voorschotensen nog maar een 4-3 voorsprong Astnd Lam- boo "vierde" haar laatste wedstrgd voor de Voorschotense formatie met een tweetal ga ve treffers. De heren van OASE tenslotte hadden geen moeite met het zwakke Warmunda. Na een reeds duidelijke 0-14 stand bg rust werd het een geenszins geflatteerde 5-25 zege voor dé ploeg uit Alkemade.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13