'Eén grote gelukkige familie' J au Timman weer op eerste plaats Philidor ontbeert 'dat kleine beetje geluk'.. Kortsjnoi vraagt uitstel De tweekamp, de meesters en de professoren Ook nederlaag voor LSS MAANDAG 12 OKTOBER 1981 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT (Van onze verslaggever Hein ten Kortenaar) MERANO - „Ha Meesterzeggen schaakmeesters tegen elkaar, dat is een van de kleine verrassingen van een bezoek aan Meranode plaats waarop de aandacht van de hele schakende wereld dezer dagen is gericht. Het klinkt gelukkig wat minder gemeenzaam wanneer het in het Duits gebeurt: ,,Herr Meister" of, nog beter, in het Italiaans: „Mae stro". Italië is waarschijnlijk het enige land ter wereld waar meesters hoger in aanzien staan dan professoren: zo wordt een dirigent met „maestro" aangesproken, maar heten de orkestleden collectief „professoren". Zo gezien, wemelt het ook in het kurhaus van Merano van professoren: de tientallen journalisten bijvoorbeeld met schaakborden naast hun schrijfmachine of die, zoals ik het een Fransman zag doen, de godganselijke dag zitten te schaken tegen wie het maar tegen hen willen opnemen. Ook onder de honderden bezoekers moeten van dit lagere soort pro fessoren zitten, te oordelen naar het aantal zakschaakbordjes dat ik in omloop zie. En ongetwijfeld mag de professorstitel niet ont houden worden aan de twee Au straliërs, van wie de taxichau- feur mij heeft verteld: zij waren naar Merano gekomen, niet van wege de pure berglucht en het schitterende landschap, maar en kel en alleen om de wedstrijd tus sen Kortsjnoi en Karpov mee te maken. „Journalisten?" vraag ik, „nee, schaakenthousiasten", tot dan toe had ik gedacht, dat schaken een van de goedkopere liefhebberijen was. Gelukkig lopen cr ook heel wat meesters rond en zelfs, omgeven door minzaam toegestane eer bied, grootmeesters. Binnen een half uur word ik voorgesteld aan Tal, Ruhmke, Najdorf, Gligoric (die me in het Duits vergeefs aan de tand voelt over de partij tus sen Timman en Karpov) en ande re beroemdheden. Timman wordt in dat halve uur een milde nacht merrie: iedereen wil van mij we ten hoe hij het tegenwoordig „doet" en mijn verontschuldi ging dat ik de laatste tijd niet meer in Nederland ben geweest, wordt met onbegrip ontvangen: in deze wereld wil iedereen van JUDO - Sportschool Van der Pool uit Nijmegen heeft dit weekein de de traditionele Berlicum-ju- dobeker gewonnen. Van der Pool versloeg in de finale Sport school Boersma uit Amersfoort. Als derde eindigde Ken Am Yu uit Haarlem en vierde werd het organiserende Berlicum. De ju doka's van sportschoolhouder Cor van der Pool boycotten al enige jaren de centrale trainin gen van de judobond. Als gevolg daarvan komen de talentvolle Nijmegenaren zelden in interna tionale wedstrijden uit. iedereen, waar dan ook, weten hoe hij het doet. Schichtig Dat voorstellen gebeurt door een vriendelijke Italiaan, die ik om een inlichting gevraagd heb. Dat was een vergissing, zoals ik al kan opmaken uit de ietwat schichtige reakties van de groot meesters, wanneer hij ze als oude vrienden en collega's uitbundig begroet. En inderdaad, twee uur later heb ik hem nog op sleep touw. Ik weet dan, dat hij Ita liaans meester is en pas later, dat hij ook nog rechter is van het hof van cassatie, ik heb gehoord van de vergissing waardoor hij in 1949 een partij van een Hongaar se grootmeester verloor, en van een partij die een beroemd Frans schaker in de zeventiende eeuw tegen een Engelse veldheer heeft gespeeld nota bene in de buurt van 's-Hertogenbosch. Antwoor den hoefik gelukkig niet, behalve op de vraag wanneer er in Ne derland een open toernooi wordt gehouden (ik weet het niet). „Ik speel graag in het buitenland", zegt hij ontwapenend. „Als ik dan verlies, hoeft niemand het te weten en als ik win, vertel ik het iedereen". Dat geloof ik graag. In ieder geval blijkt de vrees waar mee ik naar Merano ben geko men ongegrond. Ik had verwacht dat ik als indringer zou worden gezien in een soort geheimzinnige sekte, maar het blijkt een grote gelukkige familie, bijeengehou den door plezier in een spel. Er zijn wel schakers die iedere niet- schaker een domoor vinden, maar dat, zo verzekert men mij gelukkig, wordt hier vrij alge meen als een ontaarding be schouwd. Men is dus bereid te veronderstellen, dat er aan mijn domheid grenzen zijn en een en keling vergeet mijn handicap zelfs zozeer, dat hij voor mijn on begrijpende ogen een fraai eind spel, van hemzelf of iemand an ders, voorspeelt. Ik uit voorzichti ge bewondering. De aardigste is Miguel Najdorf, een 71-jarige grootmeester uit Argen tinië, die tijdens de wedstrijd tussen Kortsjnoi en Karpov de commentaren levert. Hij is bereid tegen iedereen te spelen en dan begrijp ik wat schakers met „vluggertjes" bedoelen: in een oogwenk veegt hij iedereen van het bord en kijkt dan breed glim lachend rond. Soms zijn er dan nog zoveel stukken over, dat ik in mijn onschuld nog wel een half uur had voortgékund. Toverslag Al deze jovialiteit verdwijnt bij to verslag om vijf uur. Er daalt een gewijde stilte over het gebouw en iedereen rept zich naar de boven zaal, waar de twee schakers waar alles om draait een voor een uit de coulissen op het ver lichte toneeltje stappen. De Russi sche wereldkampioen krijgt een beleefd applausje, Kortsjnoi wordt toegejuicht, al kan ik niet opvangen wat er geroepen wordt. „Bravo" zal het wel niet zijn, want hij heeft tot nu toe nog geen enkele partij gewonnen. Is het sympathie voor de underdog of een staaltje van koude oorlog? Een gelukkig familietafereel is het in ieder geval niet, dat die twee daar opvoeren. Karpov kan weliswaar niet meer schoppen, nu er op verzoek van zijn legen- stander een tussenschot onder de tafel is aangebracht, maar ook zonder dat is het voelbaar, dat de twee een gruwelijke hekel aan el kaar hebben. Het valt me trouwens op, dat Kar- pov de hele middag zijn benen niet beweegt, wanneer hij aan de tafel zit meestal dart hij ongedu rig heen weer), dus als hij ooit ge schopt heëft, moet hij het expres gedaan hebben. Terwijl de foto grafen hun drie minuten volma ken, zit ik me geduldig voor te be reiden tussen de eerbiedige me nigte toeschouwers, maar wan neer het zicht vrijkomt, staan tot mijn verbazig een aantal stuk ken al niet meer op hun plaats. Gaat het weer een vluggertje wor den? Nee, Karpov zit nu minu tenlang na te denken, zijn vin gers tasten aan alle kanten over zijn smalle, scherpgesneden ge zicht. Zijn tegenstander is ver dwenen, komt dan plotseling half uit de coulissen, schuift zijn zwarte bril wat omhoog en kijkt uit de verte of er nog wat van komt. Ik zou er doodzenuwachtig van worden, maar als dat bij Karpov ook het geval is, laat hij het toch niet merken. Eindelijk zijn klok staat nu voor mijn idee op kwart voor vier, maar dat schijnt wat anders te betekenen) doet hij een zet, schrijft hem op, gaat achteruit zitten. Kortsjnoi schiet tevoorschijn, schrijft ook, zet, verdwijnt weer. Hij gedraagt zich als een'over winnaar en in de nevenzaal legt Najdorf dan ook uit, dat zwart er goed voorstaat. Hij heeft zojuist met een andere grootmeester 50.000 lire verwed, dat het min stens pat zal worden (de ander voorspelt nu al, dat wit gaat win nen). Najdorf goochelt met bis schopsmijters, paarden en ko ningskronen om te laten zien waarom de ene zet fataal zou worden en de andere de beste op lossing zou wezen. Hij krijgt een applausje, wanneer Kortsjnoi zijn ongehoorde raad blijkt te hebben opgevolgd. Gezellig Beneden is het nu ook weer gezellig. Iedereen zit over de stelling gebo gen en zich te verbeelden zelf om het wereldkampioenschap te vechten, maar de bierglazen staan ernaast en er wordt opge wekt gediscussieerd. De enige zorgelijke gezichten zijn die van de organisatoren. Zij hadden ge hoopt, dat het toernooi wel een paar maanden zou duren, maar als het zo doorgaat, heeft Karpov in enkele weken zijn zes partijen gewonnen en komen ze er finan cieel op geen stukken na uit. Hoe zo, zeg ik op gezag van Najdorf zwart staat er toch goed voor? Nee, dat was al een tijd geleden, nu zit Kortsjnoj in tijdnood, het ziet ernaar uit, dat hij morgen ochtend weer gaal verliezen. Buiten het kurhaus lopen drommen Duitse pensioengerechtigden, on wetend van wat zich daarbinnen afspeelt. Zij roemen terecht het ,,Wunderschoene Meran" en zul len zich niet uit de voeten maken, wanneer een van de twee groot heden daarbinnen wereldkam pioen is geworden, of gebleven. Na een dag schaaklucht loop ik diep ademend door de zwoele avond naar het station. Schaken, denk ik, zou misschien maar be ter tot de wintersporten gerekend kunnen worden. MERANO (ANP) - De vijfde partij in de schaaktweekamp om de wereldtitel tussen Anatoli Karpov uit de Sow- jet-Unie en uitdager Viktor Kortsjnoi is zaterdag op aan vraag van laatstgenoemde uitgesteld. De partij wordt nu vandaag gespeeld. De aan vang is 17.00 uur. Kortsjnoi heeft daarmee voor de eerste keer gebruik gemaakt van het recht op uitstel. Dat is in de eerste 24 partijen dne keer mogelijk. De uitdager staat na vier ronden met 0-3 ach ter. Experts hadden de aan vraag tot uitstel al zien aan komen. Kortsjnoi heeft de or ganisatoren schriftelijk op de hoogte gebracht Onmiddellijk na het bekend worden van het bericht dat Kortsjnoi uitstel had aange vraagd. deed het gerucht de ronde dat de uitdager in het diepste geheim Merano zou hebben verlaten. Hij zou naar zijn Zwitserse onderkomen zijn afgereisd om daar te be komen van de vermoeienis sen en te ontkomen aan de aandacht van de vele journa listen en nieuwsgierigen. Inmiddels heeft het er veel van weg dat het kamp van de uit dager versterkt gaat worden met de persoon van de Ame rikaanse ex-Russische groot meester Leonid Sjamkovitsj. Deze is onderweg naar Mera no. Het is nog niet zeker of hij officieel zal worden toege voegd aan het team van se condanten, of dat hij Kortsj noj in een andere hoedanig heid van advies zal dienen. Kortsjnoj's secondanten zijn de grootmeester Yasser Sci- rawan (Vst.) en Michael Stein (GBr.). Bij het analyseren van de afgebroken partijen en het voorbereiden van de openin gen worden zij geholpen door de Israëlische meester Lev Gutman. die onlangs uit de Sowjet-Unie is geëmigreerd. Nu het inmiddels 3-0 staat, veroorlooft men zich in het kamp van Karpov het grapje, dat de wereldkampioen de tweekamp moet zien te rek ken tot 24 oktober. Dan na melijk arriveert in Merano een toeristisch Russisch reis gezelschap, waarbij zich de echtgenotes van enkele leden van Karpov's staf zich bevin den. J LEIDEN Het ontbreekt het eerste team van Philidor/Leiden in de hoofdklasse van de landelijke schaakcompetitie net aan dat beetje geluk, dat zo kenmerkend is voor een ware kampioen. Dat zou derhalve kunnen betekenen, dat de sterk verjongde Leidse ploeg nog niet rijp is voor de landstitel. Immers, ook in de zaterdag gespeelde tweede ronde was het duidelijk, dat Vrouwe Fortuna haar charmes tegen de Leidenaars ge bruikte. Was het in de eerste ronde tegen de profs van V/Rotterdam Ad van den Berg, die zij verleidde tot een fataal slippertje met zijn ko ning, zodat de Maasstedelingen nog met remise (5-5) ontsnapten. Zaterdag bij landskampioen D Watergraafsmeer was Henk van Maaren haar slachtoffer. Eerst schotelde zij hem in de eerste tijdnoodfase een visioen van een fraai mat voor, maar het matnet rond de koning van Coen Zuidema was niet waterdicht en Van Maaren boette eenvoudig een pion in. Hij vocht zich nog wel naar een remisestelling, maar liet zich in de tweede tijd noodfase opnieuw en nu defini tief verblinden. In plaats van simpeltjes de dames te ruilen 'zag' hij 'eeuwig schaak'. Deze fa ta morgana kostte Philidor een zeker verdiende remise: 51/2-4Vz verlies. Door deze nederlaag belandde het Leidse team op de achtste plaats. Merkwaardig genoeg gedeeld met het Haagse DD, dat V/Rot terdam met het nodige geluk ver raste. Weliswaar won John van der Wiel van Schendstok, zodat de Rotterdammers nog met 5-4 leidden, maar de enige hangpar- tij lijkt voor de Hagenaars ge wonnen te staan, zodat de ploeg uit de Maasstad weer met een ge lijkspel (5-5) genoegen zal moe ten nemen. De strijd tussen D/Watergraafs- meer en Philidor kende met twee remises een vredig begin. Na een vroege dameruil kreeg Joop Pi ket tegen Ton Timman wel een sterk loperpaar, maar een zwak centrum, hetgeen leidde tot een 'logische' remise. Piet Bakker en Gold tekenden met een gelijk staand eindspel voor 1-1. Een foutje in de veel besproken Svesnikov-variant van het Sici- liaans deed Peter Gelpke tegen Paul van der Sterren de das om. Lex Jongsma heeft zijn oude vorm helemaal terug. Vanuit het centrum werd De Roode totaal overrompeld: 2-2. Het werd zelfs 2-3 voor de Leidenaars dankzij Vincent Verstegen, die zijn de buut in de hoofdklasse vierde met het matzetten van de mo narch van Nico Schouten. Ad van den Berg is na het debacle tegen V/Rotterdam nog duidelijk aangeslagen. Na een pionoffer voor onduidelijke taktische kan sen gaf hij in de tijdnood van op ponent De Boer pardoes een to ren weg: 3-3. De kaarten leken nu geschud, want Rinie Kuijf stond weliswaar slechter, maar Hans Kuijf, De Graaff en Van Maaren stonden remise of beter. Een gelijkspel leek voor de Leidenaars zeker haalbaar. De Amsterdammers kwamen eerst op 4-3. Rinie Kuijf, met wit, offerde aan het eerste bord de centrumpionnen in de Franse Tarrasch. Een te ambi tieuze partijopzet, die Hans Ree weerlegde. Zijn broer Hans Kuijf deed het heel wat beter: Roy Dieks was kansloos: 4-4. RAG de Graaff vergooide echter zijn voordeel en kwam glad verlo ren te staan. Met listig spel ont futselde hij in tijdnood echter Straat toch nog remise: 41/2-4I/2. Het drama 'Van Maaren' besliste de wedstrijd tenslotte in het na deel van Philidor/Leiden: 5'/2- 4'/2. LSG I/Leiden worstelt in de eerste klasse A duidelijk met het pro bleem van een 'te zwakke staart'. Wanneer daarbij de afwezigheid van Dirk Sikkel wordt opgeteld, is de overwinning van Gronin gen I al verklaard. Voor de Lei denaars lijkt nu slechts een be scheiden rol in deze klasse te zijn weggelegd, want gezien de kracht van Paul Keres en Unitas is een kampioenschap een uto pie. Na drie en een half uur schaken was de uitslag van het duel tus sen LSG en Groningen nog niet te voorspellen, maar een half uur later mochten de Leidenaars nog slechts op remise (5-5) hopen. Ook deze hoop vervloog, want de Groningers hebben nu een be slissende 3-6 voorsprong opge bouwd. Wel staat de enige afge broken partij voor de Leidenaars uitstekend, want Charles Kuij- pers heeft in een toreneindspel een loper tegen een pion, zodat de eindstand 4-6 zal worden. De score werd met een merkwaar dige remise geopend. Leon Ko- nings won twee stukken tegen een toren, maar zijn opponent kwam zijn stelling binnen. In plaats van het karwei af te ma ken herhaalde zijn tegenstander de zetten. Toch kwamen de Gro ningers op voorsprong, geholpen door Folkert Jan Geertsma. Hij construeerde een 'helpmat' in één zet. De tweede remise kwam op naam van Tolenaar: herhaling van zetten in een duf toreneind spel. Wichers bracht de combat tanten weer op gelijke voet (2-2). Hij bewees de stelling: 'een paard aan de rand maakt de schaker te schand'. Gevolg: drie snelle vrijpionnen in het cen trum. Hierna ging net helemaal mis met LSG. Een matdreiging op de on derste rij kostte Joop Bakker een stuk: 2-3. Wim Heemskerk on derschatte een sterk wit paard op f5. Toen de tijdnood voorbij was, was zijn stelling een puinhoop: 2-4. Van der Marei en Serdijn kwamen beiden in eindspelen met slechts kleine remisekansen terecht. Geen van beiden redde het: 2-6 Al heel lang stond Ossewaarde op winst, maar de technische uit voering kostte nog al wat tyd: 3- 6. Rest nog de hangpartij van Charles Kuijpers. Jan Timman - weer aan kop Voorschoten I is in de tweede klas se C in zijn oude fout gevallen: oen slechte competitiestart. Na de nederlaag tegen Overschie misten de Voorschotenaren nu bij Krimpen a/d IJssel de boot: 5V2-4V2. Een 5-5 gelijkspel had de verhoudingen beter weergege ven. Voorschoten opende de score. Fred Brouwer kreeg een toren cadeau: 0-1. Wise werd het slachtoffer van zijn eigen aan valsdriften. Het te lang uitstellen van de rokade leidde tot een ramp: 1-1. Ook Erik Bongers dolf aan het eerste bord het onder spit. Dat was voor invaller Van Vleuten het sein met matdreigin- gen winnend toe te slaan (2-2). Overigens, zijn tweede zege. Van Schaik koos met remise eieren voor zijn geld, maar Both werd het slachtoffer van een onder schatte koningsaanval: 31/2-21/2. Bert Houweling raakte een pion kwijt. Hij kwam deze slag niet meer te boven: 4,/2-2,/2. Maar Voorschoten kwam terug. Linde boom won op fraaie wijze in een ingewikkelde stelling een toren en Huizer voerde een moeilijk to reneindspel met twee pionnen meer naar winst: 4,/2-4,/2. Nu was het de beurt aan Thieme om er 5-5 van te maken, maar de beide verbonden vrijpionnen van zijn opponent liepen sneller dan zijn geïsoleerde vrijpion: 5V2AV2 voor Krimpen a/d IJssel. De reserves van Philidor/Leiden versloegen overtuigend Over schie I met 2'/2-7'/2. Ton Kohl- bcck, de teamleider van Philidor II, veronderstelde nu de koppo sitie in de tweede klasse C te hebben veroverd, maar de profs van De Variant uit Breda moeten de Leidenaars naast zich dulden, want zij hakten Moerwijk I met maar liefst 9-1 in de pan. KEES VAN STEENWIJK TILBURG - Na acht rondes van het Interpolisschaaktoernooi mogen nog twee spelers grote aspiraties op de eindzege koesteren. Dat voorrecht is aan Alexander Beljavski en Jan Timman vergund. Timman bedwong gisteravond in tweede zitting Tony Miles en nestelde zich met een score van 6 uit 8 aan de leiding. Beljavski zal dat voorbeeld ongetwijfeld volgen. De Rus moet nog een hangpartij uit de zevende ronde tegen Miles winnen, maar dat lijkt een formaliteit. Ook Beljavski mag er daarom van uit gaan dat hij op 6 uit 8 staat. De enige die dit intermezzo nog zou kunnen verstoren is Tigran Petrosian. De kloof tussen hem en het leidende duo bedraagt slechts een half punt, maar de sluwe vos is teveel remiseschui ver om een toereikende eind sprint in te kunnen zetten. Voor Timman en Beljavski was het een prima weekeinde. Vrijdags moesten zij nog drie andere spe lers naast zich dulden, te weten Andersson, Portisch en Petro sian. Twee ronden later was dit beeld totaal veranderd. Anders son stuitte allereerst op de slecht draaiende Hübner (remise), om vervolgens op de zondag een pak slaag op te lopen van Ljubojevic. Portisch was in zijn treffen met Sosonko niet in beste doen. De tot dan toe armetierig geklas seerde Sosonko rook prompt zijn kans, speelde als vanouds en in casseerde een broodnodig winst punt. De Hongaar was gisteren nog niet boven Jan en stelde zich daarom tevreden met een salon- remise met Petrosian. Zowel Portisch als Andersson bleven met een fikse kater achter en kunnen de eindzege wel verge ten. Petrosian kon zich door een zege op Kasparov redelijk staan de houden, maar zijn salonremi se met Portisch zou hem wel eens fataal kunnen worden. De oud-wereldkampioen had tegen Kasparov bovendien alle geluk van de wereld, want het Russi sche troetelkind liet in tijdnood uitstekende winstkansen liggen. Kasparov nam gisteren revanche op zichzelf. Hij plette Ulf An dersson in een fraaie aanvalspar- tij volledig van het bord. Timman kreeg de punten niet in de schoot geworpen. Bent Larscn mag dan allerlei journalistieke beslommeringen aan zijn hoofd hebben, hij blijft wel voor de punten knokken. Zyn opportu nistische stijl werd hem echter op zaterdag tegen Timman fa taal. In plaats van naar een goed staand eindspel af te wikkelen ontketende de Deen een dubieu ze pionnenopmars op de dame vleugel. Hij gooide daarmee zijn eigen ruiten in, want op die vleu gel zette hij verschillende van zijn eigen stukken buitenspel. Timman buitte dit voordeel ge degen uit, al moest hij door het taaie verweer van Larsen wel tot de 64ste zet door ploeteren eer het winstpunt binnen was. In zijn partij met Miles kon de Ne derlandse kampioen zich volle dig uitleven. De niet fitte Engels man nestelde zich met een alter natieve openingsaanpak danig in de problemen. Al snel kon de met wit spelende Timman aller lei dreigingen in de stelling leg gen. Miles wist daar weinig raad mee en offerde uit arren moede maar twee pionnen voor tegen- kansen. Dankzij een loperpaar leek zwart inderdaad perspectie ven te hebben, maar Timman speelde het vervolg dusdanig se cuur dat zijn opponent het bh het afbreken wel vergeten kon. In de tweede zitting staakte Miles dan ook spoedig de strijd. Net als rivaal Timman moest ook Beljavski zaterdags alles uit de kast halen. Voortdurend was de Rus tijdens de confrontatie met Miles in het bezit van een positio neel voordeeltje. De Engelsman hield zich echter goed staande Pas na tweemaal afbreken kwam er een beslissing in zicht. De pluspion die Beljavski in het t" reneindspel tot zijn beschikking heeft is nu van dusdanig gewicht dat een nederlaag voor Miles nu onafwendbaar lukt. Genna So sonko dorst tegenwoordig zijn dierbare Drake-vari.mt niet VUk meer van stal te halen. In zijn zondagse ontmoeting met Bel javski zal hij daar stellig spijt van hebben gekregen. Bang een voorbereide variant voor de neus geschoteld te krijgen verkoos Sosonko het Rauser-systeem. Juist hierin kwam Beljavski ech ter met een agressief nieuwtje op de proppen. De zwartspeler vond geen weerlegging en moest uit eindelijk een kwaliteit geven. Na de afwikkeling was de Rus niet van zinnens in de fout te sprin gen. Sosonko deed dit wel, waar mee zijn vonnis getekend was. Zowel Timman als Beljavski staat in de drie laatste rondes een pit tig program te wachten. Vandaag speelt Timman, die besloten heeft alsnog bij de komende E.K. in het Nederlands team te spe len, met zwart tegen Sosonko. Zijn kansen lijken te liggen in het dinsdagse treffen met Por tisch. Beljavski krijgt het met Petrosian en Portisch aan de stok. De slotronde zou wel eens beslissend kunne worden. Dan speelt Beljavski met wit tegen Timman. De uitslagen van de 7de en 8ste ronde Kasparov-Petrosian 0-1; Andersson-Hubncr V4-V4; Ljubo- jevic-Spassk» Mi-'A; Larscn Tim man 0-1, Miles Beljavski aig. So tonko-Porttsch 1-0, Pttro lan- Portisch WV4; Beljavski Soson ko 1-0; Timman Miles 10. Spass ki Larscn Vj-'/j; Hubner-Ljuboje- vicO-1; Kasparov-Andersson 10. De stand na 8 rondes: 1 Timman 6; 2 Petrosian 5V^; 3 Beljavski 5 en 1 afg; 4-6 Andersson, Ljuboje vic en Portisch 4'A; 7-8 Spasski en Kasparov 4. 9 Larscn 3. 10 So sonko 2' 2, 11 Hubner 2, Miles 1M en 1 afg. RUUD DOBBELAAR Tussen het concentreren door heeft "goeroe" Victoria Shepperd nog wel tijd voor haar krantje. Overigens heeft Kortsjnoi tot nu toe nog weinig van haar "gaven" kunnen profiteren.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11