,Huurdirecteuren" redden ontspoorde ondernemingen De tien fatale fouten van een directie Door Jan Westerlaken Bedrijfs leven toont maar zelden dank baar heid ATERDAG 10 OKTOBER 1981 EXTRA PAGINA 21 Directiefouten waaraan een bedrijf kapot kan gaan. Dik wijls worden ze met de man tel der liefde bedekt. Maar ze worden gemaakt en kun nen op de duur voor een zaak fataal zijn. ►Nu is er in Utrecht een bureau, Custom Management, dat tijdelijke directeuren, zeg maar uitzendkrachten, kan leveren. Op contractbasis. Zij proberen bedrijven in moeilijkheden er weer bo venop te helpen. Met de Jaren is de ervaring van het Utrechtse bureau ge- grpeid. Uit die ervaring heeft CM een lijst samenge steld van de tien meest voor komende fouten en tekort komingen hoe een bedrijf uiteindelijk het loodje kan leggen. Nu eens niet hoé de bedrijfsvoering ('goede raad' dus) zou moeten, maar de vinger op de zere plek ge legd. Dikwijls een héél ge voelige plek. Begrijpelijk. De tien punten die uitsluitend gelden voor bedrijven die kopje onder dreigen te gaan, volgen hier in een afnemen de mate van belangrijkheid. De eerste is dus de meest ge maakte fout, de tweede komt minder vaak voor enz. Groeien tot elke prijs. Op zichzelf is groeien niet fout. Maar groeien om uit de moeilijkheden te komen, kan vervelende gevolgen hebben. Het kan dan zelfs een bedrijf ten gronde rich ten. Wanneer er onvoldoende in zicht is in de kosten van het eigen bedrijf kan het beeld zó wazig worden, dat er geen zicht meer is op wat een pro- dukt nu precies kost. Slechte financiële bedrijfs voering. Als er niet voldoen de wordt gelet op de balans of de klanten die het bedrijf geld schuldig zijn. Zaken die ertoe kunnen bijdragen, dat het verkeerd afloopt. Een fout die nogal eens voor komt is, dat de administra tie slecht is opgezet. Het komt geregeld voor, dat er met computers wordt ge werkt waarmee de mensen niet overweg kunnen. Veranderingen: de directie ziet wel wat er moet gebeu ren, maar durft dit niet door te zetten. Nare mededelin gen aan het personeel ach terwege laten of toezeggin gen niet durven in te slik ken. In de 'vette' jaren zijn veel bedrijven gegroeid. Té snel. De directie van 'toen' is niet capabel om de grote zaak naar betere tijden te lood sen. Het ontbreekt de directie aan informatie over haar ei gen bedrijf. Zo kan een be groting over de resultaten van een bepaald jaar haar pas na een maand of vier, vijf van het al lopende jaar bereiken. Het 'kwaad' heeft dan al om zich heen gegre pen en is niet meer te stui ten. Een 'bedrijf is ingeslapen. De markt (lees klanten) vraagt om andere produk- ten, maar men blijft gewoon op de oude voet doorgaan. Alleen wat vandaag gebeurt is voor zo'n zaak van belang. Vooruit kijken is er niet bij. Het groter groeien van een bedrijf brengt vaak met zich mee, dat er behoorlijk wat geld is geleend. De proble men doemen levensgroot op als gr financiën nodig zijn. MeeV lenen is praktisch uit gesloten, de rentelast is al te hoog. Fataal kunnen ook zijn aller lei spanningen, conflicten en groepbelangen die er van 'hoog tot laag' leven. Dit zijn de punten. Elk punt op zichzelf zal een bedrijf niet doen struikelen. Maar een combinatie ervan kan er toe bijdragen, dat het 'eens' ver keerd zal aflopen. Klep. hij is één van de vier di recteuren van Custom Ma nagement, praat over zijn ervaringen in de praktijk. Zelf is hij nu voor tien maanden 'gecontracteerd' door een bedrijf in Limburg. Dankbaarheid toont het bedrijfsleven maar zel den. Klep zit ook niet op een schouderklopje te wachten. Zijn con tract zegt wat er van hem wordt verwacht. Daar houdt hij zich aan. Heeft Klep (of één van zijn drie collega's) z'n taak volbracht, dan wacht de volgende klus. "Ach, je belt natuurlijk nog wel eens met een bedrijf. Als je iets wilt weten, bijvoorbeeld. Ja, dan ben je de klos. Trek maar een paar uur uit voor dat praatje. Maar een bedankje of zo, nee, dat komt heel sporadisch of totaal niet voor." Tóch zijn er wel eens leu ke reacties. Tien dagen geleden ondervond Klep dat. Een man, die al veertig jaar bij één en hetzelfde bedrijf werkt en de donkere wolken steeds dichter bij zag komen, luchtte z'n hart bij de manager van Custom Manage ment. "Ik heb in al die jaren nog niet meege maakt, dat er met zo veel openheid met ons is gepraat. Dit doet me werkelijk goed." En een tweede opmer king van een werkne mer uit dezelfde onder neming: "Uw systeem werkt, meneer." Hoe hij dat wist? "Bij m'n vori ge baas deden ze het ook zo. 't Ging daar goed." Klep: "Zoiets doet je goed, hè. Verrekte goed zelfs. Merk je dat die mensen écht gemoti veerd bezig zijn. Met zulke mensen kun je werken. Hen heb je no dig om het roer om te gooien." 'Contractspelers' Klep en zijn drie colega's (Knottenbelt, Selderijk en Scholten) vormen samen CM. Zeven jaar nu verhuren (van een half- anderhalf jaar) zij zich aan bedrijven die kopje onder dreigen te gaan of an dere problemen kennen. Het viertal heeft tot nu toe in zes tig, totaal verschillende, be drijven de touwtjes in han den gehad. Alleen op de stoel van de directeur gaan ze zit ten. Ze kennen ook namen freelance-managers die kunnen worden ingezet. Over het waarom alleen op de hoogste plek vertelt Klep: "Het roer kun je pas omgooi en als je in het scharnierpunt van de organisatie zit. Zeker, we hebben het een niveau la ger ook wel eens geprobeerd. Resultaten, die waren er. Maar échte veranderingen konden er niet worden door gedrukt. Er zat een betonnen laag (directeur) boven. Kwa men we met geen mogelijk heid doorheen. Dus móeten we wel aan de top zitten om wijzigingen te kunnen door- De werkwijze van CM is duide lijk. Eerst komen twee mana gers met het bedrijf in moei lijkheden praten. Na een uur hebben zij wel in de gaten waar de problemen liggen. Klep: "Weten we wat we wil len bereiken, dan kunnen we over een overeenkomst gaan praten. In het contract staat precies aangegeven wat er van ons mag worden ver wacht. En in welke tijd. Zeg maar, dat wij aangenomen werk doen." Onderzoeken en met ieder per soneelslid van gedachten wisselen. Zo vormt de CM- manager zich een beeld van het bedrijf en benoemt een groepje mensen uit de hoofden van dienst, dat de teugels in handen neemt. Ie dereen, van hoog tot laag, mag die aanbeveling inzien. Dirigent "Ze mogen best weten wanneer de muziek gaat spelen en de optocht gaat lopen", licht Klep toe. "Ja, wie blijft staan, blijft achter. Ons moet je in dit geheel zien als de be: roeps-dirigent. Wij weten precies welk geluid we willen horen. Wat vals is gaat eruit. Heel belangrijk vind ik die kleine mondharmonicaatjes. Die moeten uit de zakken ko men. Weet je, wat je aan ie mand hebt. Heb je ze nodig. kun je ze inzetten. De "huur-, directeur legt de func ties, bevoegdheden en taken van het 'orkest' vast. Pas dan krijg je duidelijkheid. De groep die het dus voor het zeggen krijgt, hebben wij aangewezen. Het klinkt een voudig. ruaar zo werkt het in de praktijk." CM is één keer bij een bedrijf geroepen waar totaal geen 'know how' aanwezig was. De zaak verkaste, de mindere goden gingen mee, maar de besten zochten in de buurt van huis een andere baan. Het dreigde fout te lopen. Een contract-manager hoor de alle werknemers. Ze moesten hun functie exact omschrijven. Met die informatie ging CM aan het werk. In Amerika bood eenzelfde bedrijf uiteindelijk de oplossing. Tien dagen mocht de 'contract-directeur' er rondkijken en aan ieder een vragen wat hij wilde we ten. Klep: "Toen we terug kwamen hadden we een handleiding voor de functies. Onze taak was om nu nog de krenten erin te pompen." lang houdt deze man het nog vol? :cr het commissariaat, bestuur of Custom Management beschikt voor de J maeement strukturele hiaten in lijdelijke assistentie van een direktic- of I ^Wanneer het commissariaat, bestuur of T^o-managemenl strukturele c ols geheel of in bepaalde statcert, zal zij die willen v"ijkc manager op een (tijdelijke) \kan ingenomen stellingen randeringen in de n objectieve positie Management beschikt v tijdelijke assistentie van een direktic- of topfunktie over de de ContraciManaj In overleg wordt de frequentie, t hij in de organisatie aanwezig zal zijn. bepaald. Hij aanvaardt zijn taak volledig op basis van ConlraciManagcment S.nds 1974 heelt C M r Een afbeelding uit een brochure van CM. De directeur die het té druk heeft. De 'huur-directeur' kan hem ontlasten. Een zoveelste succes-story dus. Maar Klep steekt snel de hand op. "Daar gaat het niet om. Wél om het doorvoeren van die verandering. Ook wij hebben niet constant succes. De uitwerking was in alle ge vallen positief. Ben je ook voor aangenomen." Tien bedrijven Niet meer dan in tien bedrijven per jaar gaan (in totaal acht) de CM-managers op de direc- tiestoel zitten. Zouden zij het kunnen opbrengen om nóg meer zaken van de onder gang te redden, dan zou de kwaliteit daaronder gaan lij den. Klep: "Niet alleen de kwaliteit loopt terug als je meer hooi op je vork neemt, maar óók de manager zelf wordt stapelgek. We moeten ervoor waken, dat we ons voor honderd procent kun nen inzetten. Daarom willen wij beslist niet meer dan jaar lijks in tien bedrijven werken." Commissarissen kijken direc ties op de vingers of ze het bedrijf goed leiden. Toch gaat het dikwijls mis. Klep weet wel hoe dit komt: "Ze kijken niet in de toekomst. Neem nou de kapitein van een schip. Stel je voor. dat hij geen koers uitzet, geen reke ning houdt met de wind, of het getij, of een schip, dat hem tegemoetkomt. Nou, dan zou 'ie nooit komen op de plek waar hij moet zijn. Met directies is het precies hetzelfde. Ze falen wel eens. omdat ze geen koers hebben uitgezet. Mijn collega's en ik hebben geleerd hoe je de toe komst van een bedrijf moet bepalen. Wij leren de com missarissen hoe ze de direc teur aan de hand moeten ne men. Want bijna iedere baas verzuipt toch in de dagelijkse problemen?" CM werkt plannen uit, om in bedrijven beroeps-commis sarissen in te voeren. Klep vergelijkt die situatie in het bedrijfsleven met een eredi visieclub. "Zij neemt geen los-vast-speler Die voetbal ler heeft een contract. Voor een commissaris geldt, dat hij moet toezien, dat de direc teur leert scoren met zyn be drijf Gekneed Wat de commissarissen en de directies niét lukt. een bedrijf dat bergafwaarts gaat weer op het goede spoor te krijgen, lukt CM wél. Manager Klep heeft er een verklaring voor. In al die jaren is er een veel zijdige kennis opgebouwd waarmee het bedrijfsleven van alle kanten kan worden benaderd. "Van zestig bedrijven hebben wij een opdracht gehad. We zijn flexibel geworden. De er varing heeft je gekneed. Zeg, dat iemand op z'n veertigste directeur wordt. Zit zeven jaar op die plek. Gaat dan naar een andere zaak. Na die periode doet 'ie dat nog een keer. Is dan rond de zestig en toe aan zijn pensioen. Bij ons ligt het heel anders. Ik ben al aan mijn veertiende bedrijf bezig. En ik ben 45 jaar Een man die zich voor één positie verhuurt, krijgt de kennis die wij hebben nooit. Hij zit jarenlang op dezelfde stoel. Terwijl wij nooit langer dan anderhalf jaar in een be drijf zijn. Hebben dan wel de kennis op zak." Wie bepaalt wie naar welk be drijf gaat? "Juist daarom gaan we in de meeste geval len met z'n tweeën praten De beste gaat er heen. Natuur lijk, we missen best eens een opdracht. Komt omdat ze ons beroep niet kennen. Nog niet zo erg lang geleden hebben we dat meegemaakt in de één of andere gemeente. Een wet houder kon maar niet begrij pen, dat wij contract-mana- gers zijn. Welke referent i we ook op tafel legden, het maakte allemaal niets uit. De man begreep er geen snars van. Dus ging die order ons voorbij." Ook klein Niet alleen grote bedrijven doen een beroep op CM. Ook kleinere zaken kloppen bij het bureau aan De kleinste waarvoor Klep en zijn colle ga's hebben gewerkt, telde niet meer dan twaalf perso neelsleden. de grootste twaalfhonderd werknemers Af en toe wordt er ook over de landsgrenzen een karwei opgeknapt Nu is CM bezig met het opstarten van een groot toelevenngsbednjf in Tkmania htlanjI een pro ject in Indonesië afgesloten. Daarnaast heeft het bureau in Belgic eenzelfde bedryf als in Nederland. Hoe gaat men te werk als twee concurrerende bedrijven eens een beroep op hen zou den doen? Klep: "In die zeven jaar dat wij dit werk doen is dat nog nooit voorgekomen. Ik vind, datje na anderhalf of twee jaar best bij een soortgelijke zaak aan de slag kunt gaan. Wel van te voren even bellen en vragen of die vorige er geen bezwaar tegen heeft. Nederland kent 792 branches waarvan wij er in zeven jaar zestig hebben gehad. De kans. dat twee con currerende bedrijven ons te gelijk of kort na elkaar vra gen, is zeer klein." Volgens Klep is CM uniek in Nederland. "Ik ken geen tweede bedrijf zoals wij", zegt 'ie. "Mensen die iets van dit soort werk doen. hebben misschien eens voor ons ge werkt of het zijn werkloze managers. Van ons mogen ze best hun gang gaan. Ik durf te beweren, dat CM veel snel ler werkt dan die mensen. Wij hoeven niet steeds opnieuw wat uit te vinden, het staat al lemaal op papier Want dat kost niet alleen veel geld, maar ook een zee aan tijd. Voor een eenling is dat ge woon onbegonnen werk." Stapelgek Niet uitsluitend bedrijven in moeilijkheden kunnen de hulp inroepen van CM Een zaak waarvan de directeur ziek is. bijvoorbeeld, kan een 'stand in' huren Of als een bedrijf een nieuw project wil beginnen maar niemand heeft die dit kan leiden. Dan biedt het management een oplossing. Eén keer heeft een omroep en kele minuten zendtijd aan de werkwyze van CM besteed. Tientallen reacties kwamen er los. "Stapelgek werd ik van al die telefoontjes". lacht Klep Af cn toe belt hij wel eens met de mensen die de 'tien punten' hebben opge vraagd Om U- informeren wat ze ermee hebben gedaan De eén loopt ermee op zak. de ander heeft het geko pieerd cn een derde vraagt dringend er niet verder over te praten, omdat 'ie het ano niem aan z'n directeur heeft gestuurd

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21