Uitkomst m zwarte doos? Bliksem kan rol hebben gespeeld bij vliegramp m Vliegverbod boven Moerdijk niet haalbaar en niet zinvol Soldaten willen vrijheid demonstratie in uniform Scheiding raakt 27.000 kinderen Shell Chemie: Tot op heden gissen naar oorzaak ramp NLM-toestel Kül l||f| 32 miljard opleveren DONDERDAG 8 OKTOBER 1981 MOERDIJK (ANP) - Een vlieg verbod voor het luchtruim boven Shell Chemie op het industrie terrein Moerdijk is niet haalbaar. Ook is het zeer de vraag of een vliegverbod zinvol zou zijn. Dat zegt J. Janssen, voorlichtings- man van Shell Chemie in Moer dijk. In West-Brabant is na het veronge lukken van het NLM-verkeers- vliegtuig dinsdagmiddag, waar door zeventien mensen om het leven kwamen, grote beroering ontstaan over het feit, dat boven het industrieterrein Moerdijk met z'n chemische industrieën zowel door de burgerluchtvaart als door de luchtmacht wordt ge vlogen. Janssen zegt, dat al vanaf 1974 in contacten met de luchtmachtstaf wordt gesproken over een vlieg verbod voor straaljagers boven Shell Chemie. "Daarbij is het ons niet in de eerste plaats te doen om de veiligheid. De mensen op het terrein ondervinden echter overlast vooral van laagvliegen- de straaljagers. Het geluid dat die machines maken is nagenoeg hetzelfde geluid dat een installa tie maakt bij storing. Daar heb ben we de luchtmachtstaf bij herhaling op gewezen". Volgens Janssen heeft de lucht machtstaf in januari de onderne mingsraad nog geïnformeerd over het niet haalbaar zijn en waarschijnlijk niet zinvol zijn van een vliegverbod. Over dat niet zinvol zijn zegt Janssen: "men heeft ons uitgelegd, dat een straaljager die boven Waal wijk in problemen komt een po tentieel gevaar kan zijn voor het industriegebied Moerdijk. Een vliegverbod boven ons bedrijf is dus maar zeer betrekkelijk zin vol". Volgens Janssen is het personeel van Shell Chemie, dat dinsdag avond getuige was van de vlieg ramp, wel erg geschrokken. Vol gens hem is echter geen sprake van een algemene'stemming van grote beroering onder het perso neelsbestand van ongeveer dui zend mensen. "Ik heb de indruk dat die beroering buiten ons ter rein groter is dan er binnen", al-* dus Janssen. Shell Chemie vervaardigt op de 135 hectare bedrijfsterrein die het bedrijf in gebruik heeft voor namelijk basis chemicaliën, grondstoffen of half-fabrikaten voor andere chemische indus trieën. Volgens Janssen zijn die produkten "in principe niet on gevaarlijk". De stoffen kunnen brandbaar en/of explosief zyn. giftig zyn ze volgens Janssen echter niet. "Brand- en explosie gevaar zijn de enige gvaren. een gifwolk zou daarbij niet ont staan". Voor het Shell-terrein in Moerdijk is door Shell een rampenregeling in het leven geroepen in samen werking met de overheid. Die re geling is dinsdag niet in werking getreden, omdat het vliegtuig volgens Janssen op zo'n drie ki lometer buiten de hekken van het bedrijf terecht is neergeko- Janssen zegt. dat het ongeval wel onmiddellijk door Shell Chemie is gemeld aan de rijkspolitie in Breda. "In het kader van onze rampenregeling hebben we met het districtsbureau een recht streekse telefoonlijn en via die lijn is het ongeluk direct gemeld, waarna zeer snel de hulpverle ning op gang kwam". KLUNDERT (GPD) - De Dienst Luchtvaart van de Rijks politie en de Rijksluchtvaartdienst zijn vanmorgen be gonnen op Schiphol de zwarte doos en de cockpit-voice- recorder af te luisteren van het dinsdag verongelukte NLM-toestel. De twee apparaten kunnen mogelijk in zicht geven in de juiste toedracht van het ongeluk, waar naar luchtvaartautoriteiten tot op heden slechts naar kunnen gissen. Cm KOtllrÉÈ - DATEN-e-..KERNWAPENS De zwarte doos, die alle gegevens bevat van het verloop van de vlucht, werd kort na het veronge lukken van de NLM F-28 dins dagavond gevonden. De cockpit- voicerecorder, die de gesprek ken vastlegt van de bemannings leden in de cockpit, werd woens dag gevonden. De onderzoekers van de Rijksluchtvaartdienst hebben verder de radarbanden van het Eurocontrol Luchtver keersleidingscentrum in Beek opgevraagd. Op de radarscher men van dit centrum is waarge nomen dat het toestel op het mo ment van de ramp op een hoogte van 3600 voet (ruim 1100 meter) vloog en daarna snel hoogte ver loor naar 800 voet. Op het scherm was daarna tweemaal een op gloeiende streep te zien, wat ver moedelijk het toestel en de afge broken rechtervleugel zijn ge weest. Vanmorgen is men ook ook wor den begonnen met het uitgraven van de krater die de F-28 bij het neerstorten in een weiland heeft geslagen. Hierin bevindt zich nog een groot deel van de romp met enige stoelen en stoffelijke resten. Op het rampterrein bij Moerdijk zijn ploegen van het Rampen Identificatieteam van de rijkspolitie gisteren begonnen met de berging van de stoffelijke resten van de inzittenden. Een uiterst minitieus karwei, omdat van die stoffelijke resten nauwe lijks meer iets terug te vinden is. De identificatie zal daarom een hels karwei worden, dat dagen, zo niet weken, in beslag zal ne- Twee rechercheurs zijn naar Ham burg vertrokken om daar zoveel mogelijk medische en fysieke ge gevens op te halen van de negen Duitse passagiers, die in de Fok ker zaten. Van de twee Britten en de Amerikaanse passagier wor den de gegevens schriftelijk op gevraagd. Het rampgebied kan pas over en kele dagen worden vrijgegeven. Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp spitste zich gisteren toe op de romp van de Fellows hip. Deze is aan de noordkant van de spoorlijn bij de Roode- vaart, diep in de grond gedron gen. Daar liggen ook de restan ten van de cockpit, de twee straalmotoren en het landingsge stel. Ook de afgebroken linker vleugel van de machine is uit de kop van de Roodevaart opge haald. Metallurgisch onderzoek van die vleugelresten, vooral op de breekpunten en de verwrin ging van het materiaal, moet dui delijk maken welke krachten tot die breuk kunnen hebben geleid. Soldaten in uniform demonstreerden gisteren voor de deur van het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag, waar ze even later door marechaussee zouden worden opgepakt omdat ze (nog?) niet in uniform actie mogen voeren. DEN HAAG (GPD) - Het Hoog Militair Gerechtshof zal moeten uitmaken of soldaten in uniform tegen kernwapens mogen de monstreren. Negen dienstplich tigen die wegens deelname aan zo'n demonstratie bij hun com mandant op het matje waren ge roepen, hebben de hoogste mili taire rechter om een uitspraak gevraagd. Terwijl de zaak giste ren in het Haags paleis van justi tie diende, pakte de marechaus see voor de deur vijf geünifor meerde demonstranten op, me rendeels bestuursleden van de Raadsman soldatenvakbond WDM. machtpersoneel. Door in uni form en zonder toestemming van de commandant mee te lopen in demonstraties tegen de plaatsing van 48 kruisraketten (in Brussel en in Amersfoort op 23 mei) heb ben de soldaten die richtlijn overtreden, betoogde de advo caat-fiscaal. mr. H A. van Ee. Hij vond daarom dat het hof de door de commandanten van de solda ten uitgedeelde boetes van 25 tot 50 gulden moest handhaven. Een deel van de afgebroken vleugel van het neergestorte Fokker-toestel werd gisteren door de rijkspolitie opgevist uit de binnenhaven van de Rode Vaart bij het Hollands Diep. Demonstreren in uniform is vol gens een richtlijn van de minis ter van defensie alleen toege staan als het gaat om arbeidsom standigheden van het krijgs- weerbapporten Aardgas gaat ruim Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg regen 15 regen 14 regen 16 regen 15 10 Mallorca München Nice Oslo Split Stockholm Casa Blanca Las Palmas Tunis zwaar bew. 14 9 zwaar bew. 10 3 onbew. 26 13 licht bew. 18 10 mist 19 8 licht bew. 15 10 zwaar bew. 18 8 onbew. 20 4 zwaar bew. 13 7 zwaar bew. 17 11 zwaar bew. 22 10 half bew 23 15 licht bew. 21 8 onbew. 21 8 regen 14 9 zwaar bew. 14 8 half bew. 21 12 licht bew. 24 17 onbew. 30 17 zwaar bew. 17 7 licht bew. 23 15 bcht bew 13 6 mist 26 18 licht bew. 26 15 regenb. 12 8 licht bew. 20 9 mist 17 4 zwaar bew. 27 17 licht bew. 25 20 geheel bew. 32 17 DEN HAAG (ANP) - De totale aardgasbaten lopen in de komende vijf jaar op van 24,7 miljard gulden in 1982 tot 32,2 miljard in 1986, zo blijkt uit de antwoorden van minister Van der Stee op de schriftelijke vragen uit de Tweede Kamer over de miljoenennota 1982. Het aandeel van het buitenland in de aardgasbaten zal tussen 1981 en 1986 teruglopen van 52 naar 45 procent. De extra inzet van één miljard kubieke meter aardgas voor binnenlands gebruik levert 300 miljoen op transactiebasis (berekend op het moment dat de verplichtingen wor den aangegaan) op. Op kasbasis (berekend op het moment van beta ling) is dat in het eerste jaar veel minder. Minister van der Stee plaatst overigens onmiddellijk vraagtekens bii extra aardgasinzet. Zou men in de komende jaren de verdeling tussen collectieve en particu liere sector tot een 50/50 verhouding willen terugbrengen (nu tweeder- de-eenderde) dan zou dat een ombuiging van vele tientallen miljarden gulden vereisen, aldus Van der Stee. Hij zegt verder dat hij binnenkort met een voorstel voor een tweede ronde komt voor heroverwegingen aan uitgaven in de collectieve sector. Dit jaar moet die tweede ronde nog van start gaan. ADVERTENTIE Is Uw CV-ketel ouder dan 5 jaar? En heeft U ook van die hoge energierekeningen? Kijk dan vanavond naar de STER-reclame Nederland 1 voor het laatste journaal. Zie hoe U honderden guldens op Uw stookkosten kunt besparen. Voor meer informatie: Th. de Roos van de soldaten bestreed echter de me ning van de advocaat-fiscaal, dat kernwapens niets met de ar beidsomstandigheden van mili tairen te maken hebben. Bij het vraagstuk van nucleaire bewape ning vormen politieke kanten en arbeidsvoorwaarden een onont warbare kluwen, aldus de raads man. Al gaat het maar om de vraag welke rechtspositie milj- tairen hebben die in gewetens nood verkeren over het bedienen van kernwapens. Mr. De Roos stelde dat de militai ren juist met het oog op hun werkomstandigheden belang hebben bij het kruisraketten- vraagstuk. Voormalig minister De Geus heeft dat naar zijn me ning impliciet toegegeven door met de militaire belangenorgani saties te willen praten over het atoompacifisme binnen de krijgsmacht. Legercommandan ten die ontkennen dat de ar beidsomstandigheden in het ge ding zijn, zijn niet bij de tijd, al dus de raadsman van de solda ten. De soldaten zelf waren uiterst be knopt in de rechtzaal. „Waarom zouden we hier spreken als het buiten niet mag?" zeiden ze met een verwijzing naar het mare chaussee-ingrijpen voor de deur. Naar hun mening is een uniform- verbod bij demonstraties tegen kernwapens een beknotting van de vrijheid van meningsuiting. Wanneer het Hoog Militair Ge rechtshof hen niet vrijspreekt, is het „een verlengstuk van een niets ontziend militair-indus trieel complex", zeiden de solda ten. Voor de deur van het paleis van justitie in Den Haag demon streerde een twintigtal geestver wanten van de soldaten, onder wie vijf dienstplichtigen in uni form. De demonstranten hadden wel vergunning van de burge meester van Den Haag om te be togen, maar niet van hun com mandanten om dat geünifor meerd te doen. Daarom greep de marechaussee in: namen en regi stratienummers werden geno teerd en de geüniformeerden kregen het dienstbevel zich niet meer op de plek van de demon stratie te vertonen. Motto van de betoging was: „Niet de soldaten aanpakken, maar de kernwa pens". Speculeren is een hachelijke zaak en zeker in het geval van de vliegramp die zich afgelo pen dinsdag heeft voorge daan met de Fokker Fellows hip PH-NCI "Eindhoven" in Zevenbergen. Tot nu toe is er nog weinig be kend over de oorzaak van het ongeluk. En is er één vraag die deskundigen van meet af aan voortduren bezighoudt: wat is er gebeurd tussen het moment waarop het toestel, zoals officieel is bevestigd om 17.04 uur vertrok (los kwam van de startbaan) van Zevenhoven en 13 minuten later op betrekkelijk korte af stand van het vliegveld neer stortte? Het is denkbaar dat de vlieger na het verliezen van radio contact met de grond (om 17.13 uur!) verwoede pogin gen heeft gedaan om zijn toen misschien al vleugel lamme toestel in de lucht te houden Toen het toestel vertrok om via Eindhoven naar Hamburg te vliegen, steeg het op in het centrum van de weersdepres- sie met een windsnelheid van 27 km per uur. Op 1500 meter boven de plek waar de City Hopper 24 minuten later zou neerstorten, werden wind snelheden gemeten van 90 km per uur. De snelheid van het toestel was op dat moment volgens de meter in de cockpit 432 km per uur, de windsnelheid van 90 km daarbij opgeteld kwam de grondsnelheid dus over een met ongeveer 520 km per Nu is het de gewoonte dat een vlieger vlak vóór zijn vertrek uitgebreide gegevens krijgt over weersomstandigheden tijdens het vertrek, de reis en van het vliegveld waar hij heenvliegt. Na het taxiën op het veld krijgt hij opnieuw in formatie - vlak voor de start - over de windrichting en snelheid op de baan alsmede over de temperatuur, de rou te en de gewenste vlieghoog te. Tegen die achtergrond kan men zich afvragen hoe een ervaren vlieger als gezag voerder Werner in de on weersbui terecht is gekomen die voor hem en de ovenge inzittenden van het toestel mogelijk fataal is geweest. "Handstart" Grote vliegtuigen, zoals de Boeing-747 en de DC-10, gaan vrijwel onmiddellijk na de start over op automatisch vliegen, dat wil zeggen: via de computer en de stuurauto- maat. Maar de F-28 van We r ner heeft een zogenaamde "handstart" gemaakt, waar bij de vlieger dus zelf vloog. Onder de toen heersende weersomstandigheden was dat geen sinecure Doorgaans wordt het toestel by dergelijk weer behoorlijk door elkaar "gehusseld" en dan heeft de vlieger al zijn aandacht nodig voor het vüegen, met nme wat betreft de snelheid, de hoek ten opzichte van de ho rizon. de koers en ook voor het punt en tijdstip waarop hij (meestal bij radiobakens) een bocht moet maken In de praktyk betekendt dit dat hij zijn aandacht moet hou den by het radiobakeninstru ment, de gesprekken tussen tweede vlieger (co-piloot) en de grond en natuurlijk de motorinstrumenten. Dit alles wijst er al op dat vliegtuigon gelukken nooit één bepaalde oorzaak hebben. Het is altijd een optelsom van een aantal factoren. Nu zijn vliegers er natuurlijk op getraind om de communi catie, de instrumenten en de bediening van allerlei syste men (het optrekken van de wielen, de vleugelkleppen e.d.) voortdurend n de gaten te hebben Maar WHUMN r zich iets voordoet dat nu-t he lemaal klopt, dan zou de aan dacht van een (klein) aantal andere zaken, kunnen wor den afgeleid. Wanneer zich bijvoorbeeld in het concrete geval van de neergestorte City Hopper iets heeft voorgedaan waardoor de aandacht van de vliegers op bijvoorbeeld de weeradar verslapte, dan zou het te ver klaren zijn dat Werner ineens in een onweersbui terecht is gekomen. In zo'n bui kunnen verticale windstoten optre den van 300 kilometer per uur of zelfs meer De kracht van deze windstoten kan te veel zijn voor de vleugels, en dat kan een vleugelbreuk tot gevolg hebben. Blikseminslag Het is dus heel wel mogelyk dat blikseminslag by het fata le ongeluk met de NLM-ma- chine een belangrijke rol heeft gespeeld. Doorgaans is het vrywel uitgesloten dat blikseminslag een onmiddel lijke (gedeeltelijke) vleugel breuk tot gevolg heeft. Maar wel is het denkbaar dat de F- 28 door de bliksem is getrof fen en dat er onmiddellijk daarna een elektrische sto ring is opgetreden die de ra dio direct heeft stilgelegd en zelfs nog meer. Bij een dergelijke storing valt. namelijk behalve de radio ook de navigatie-apparatuur uit. Als er dus inderdaad een storing is opgetreden, dan zou dat erop kunnen wijzen dat gezagvoerder Werner de weg is kwijtgeraakt.By het uitvallen van radio en naviga tie-apparatuur moet de vlieger niet alleen zyn aan dacht daarop richten, maar moet hij intussen ook "zyn weg proberen te vinden" Daarby moet bovendien niet worden uitgesloten dat er als gevolg van blikseminslag een zg elektrische brand in hot toestel is opgetreden In een dergelyke situatie laat ook de weerradar het afweten en het is dus mogelyk dat Werner door al deze factoren te sa men onbewust in een on weerswolk terecht is geko men met mogelyk het al eer der geschetste desastreuze gevolg: een vleugelbreuk door de heftige verticale windkrachten. Metaalmoeheid Het nu lopende onderzoek zal moeten uitwyzen of er ty- dens de vlucht dan wel by de blikseminslag een vleugel breuk is ontstaan. Vast staat intussen wel dat ooggetuigen een eventuele vleugelbreuk nooit hebben kunnen zien, omdat het toestel op het fata le ogenblik in de wolken vloog. Het lykt in elk geval niet erg waarschijnlijk dat metaal moeheid of corrosie tot een eventuele vleugel breuk heeft bygedragen. Het toestel van Werner was namelijk nog maar twee jaar oud en vlieg tuigen van een dergelyke ou derdom lyden gemiddeld ge nomen bM bhjw aap dit soort kwalen Maar vliegtuigen blijven com promissen En vliegers on derling zeggen dan ook niet voor mets: een vliegtuig is een verzameling van afzon derlijke onderdelen, die in zeer dichte formatie vliegen JOHN ASSMANN technisch bureau mampaey haarlem t>v Antwoordnummer 430, 2000 WC HAARLEM. Tel. 023-319454. DEN HAAG (GPD) - Elk jaar krygen gemid deld 27.000 minderjarige kinderen te maken met formele echtscheiding van hun ouders Wie de cijfers van het Centraal Bureau van de Statistiek optelt, kan ervan uitgaan dat de laatste zes jaar alleen al (1975-1980) 165.000 minderjarige kinderen het huwelyk van hun ouders heeft zien opbreken. Volgens de stichting Organisatie Gescheiden Ouders moet dat getal veel hoger zyn („Een paar honderdduizend") omdat by die offi ciële scheidingen nog een flink aantal onof ficiële geteld moeten worden. Enerzyds van ouders die niet getrouwd zyn en anderzijds van formeel getrouwde ouders die wel uit elkaar zijn gegaan maar niet officieel ge scheiden. Een echtscheiding kan voor kinderen heel in grijpend zijn. Toch hoeft het niet persé scha de te doen aan het kind. Daar gaan althans twee maatschappelyk werkers van het Me disch Pedagogisch Adviesbureau in Den Haag vanuit. De twee. Berdim Muiser en Marja de Vries, hebben samen een voorlees boekje geschreven speciaal voor heel jonge kinderen van gescheiden ouders Volgens de schrijfsters is het erg belangryk dat die jonge kinderen weten wat er precies gaat gebeuren als de ouders uit elkaar gaan en voortaan apart wonen Ook vinden zy het belangrijk als het kind merkt dat zyn ouders begrijpen wat voor problemen het kind heeft. Met dat gegeven hebben zij een voorleesboek je gemaakt over het jongetje Wouter dat merkt dat papa en mama elkaar niet lief moer vinden, veel ruzie maken en dat papa uiteindelyk met Does de hond ergens an ders gaat wonen Het heet ..Waar woont jouw papa". Het kan voor ouders makkelijk zyn om met Wouter als voorbeeld te vertel len over de eigen scheiding. Het boekje is bedoeld voor kinderen van ruim twee tot zes jaar. „Veel ouders zyn tydens een echtscheidings- periode in de war en hebben minder aan dacht voor de kinderen dan anders", aldus Berdim Muiser en Marja de Vries. „De kin deren van hun kant voelen zich onveilig, bang of boos Ze zyn bang dat hun ouders hen in de steek laten. Of ze voelen zich ver- antwoordelyk voor de scheiding als ik maar lief was geweest was het niet gebeurd Soms voelen ze zich verplicht om de ouder die is weggegaan te vervangen. Oudere kin deren kunnen hierover praten en vragen stellen. Jongere kinderen kunnen dat niet Zy uiten zich anders Ze zyn by voorbeeld huilerig of vragen veel extra aandacht" Al voorlezend over Woutertje kunnen ouders en kinderen met elkaar over eigen proble men praten. De tekst is heel simpel gehou den. De tekeningen van Reintjc Venema zyn zo gemaakt dat het leuk is ze in te kleuren

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7