Plan voor regionale radio Bussen en fietsers in de knel op Blauwpoortsbrug Peuterspeelzalen mogen personeel weer aantrekken Stichting wil uitzendingen in Haagse en Leidse regio "Gelijke rechten" voor leeftijdgroepen Leidse stadsrubriek DONDERDAG 8 OKTOBER 1981 LEIDEN Auto's en huisvuil in brand Gemeente bereidt maatregelen voor LErDEN - Op verschillende plaat- seriln de stad zijn gisteravond en vannacht wagens en huisvuil in de brand gestoken. Of er van eni ge samenhang sprake is, weet de politie nog niet, want van de da ders ontbreekt tot nu toe elk spoor. Om kwart voor elf ontdekten be woners van de Herensteeg, dat in hun steeg een auto in de brand stond. Onder de wagen was pa pier aangestoken. Met een brandblusapparaat werd het vuur bedwongen. Om half twee werd bij de Morspoort de lading van een vrachtwagentje in de brand gestoken. In dit geval moest de brandweer er aan te pas komen om het vuur te blussen. Anderhalf uur later rukte de brandweer ook uit, omdat in de Caeciliastraat een personenauto was aangestoken. Hier was het te laat: de wagen brandde geheel uit. Om pakweg half vier werd de brandweer gearlarmeerd, omdat in de Van der Tasstraat huisvuil bestemd voor de kraakwagen in cle brand stond. Als (brom)fietsers en bussen tegelijk de bocht van de Blauwpoortsbrug naar de Prinsessekade nerr\en en dé strook voor overig verkeer is bezet, ontstaan er problemen. Ook deze bus moet gedeeltelijk over de fietsstrook. LEIDEN - De verkeerssituatie op de Blauwpoortsbrug en de Prin sessekade is voor fietsers onvei lig. Dat heeft de afdeling ver keerszaken van de gemeente ge constateerd. Met pame wanneer bus en fiets tegelijkertijd de bocht van de brug naar de kade nemen en de rijstrook voor het overige verkeer bezet is, ont staan er problemen. De bus moet dan gedeeltelijk uitwijken naar de fietsstrook. Het gevolg is dat de Prinsessekade. die in 1979 werd gereconstrueerd en geasfalteerd, opnieuw onder handen moet worden genomen. De afdeling verkeerszaken heeft de mogelijkheden om tot een vei liger route te komen, op een rij gezet. Dat zijn de volgende varianten A) Op het traject Steenstraat- .Blauwpoortsbrug-Prinsessekade een aparte autostrook, een aparte busstrook en een aparte fiets strook. De Blauwpoortsbrug moet dan in de bocht naar de Prinsessekade worden verbreed. Kosten: 95.000 gulden. B) Een aparte autostrook en fiets- suggestiestrook over Steen- straat-Blauwpoortsbrug-Prinses- sekade en een aparte busstrook over Steenstraat-Blauwpoorts- brug. De verkeerslichten van de Prinsessekade moeten tot net na de Blauwpoortsbrug worden te ruggeplaatst; bus en auto's mo gen pas na elkaar door de bocht. Kosten: 25.000 gulden. C) Op de Steenstraat aparte stro ken voor bussen, auto's en fiet sen en op de Blauwpoortsbrug vrijliggende fietspaden met een gemengde strook voor auto's en bussen, met- een aparte strook voor het verkeer dat linksaf de Turfmarkt oprijdt. Op de Prin sessekade eveneens een gemeng de strook voor auto's en bussen, een strook voor verkeer dat linksaf de Apothekersdijk ingaat én fietssuggestiestroken Op de gemengde stroken wordt het bus- en autoverkeer na elkaar af gewikkeld. Op het kruispunt Steenstraat-Morsstraat zijn dan verkeerslichten nodig. Kosten. 105.000 gulden D) Net als C. alleen in dit geval staat de verkeerslichteninstalla- tie al bij het kruispunt Steen straat-Beestenmarkt en worden auto en busverkeer vanaf daar na elkaar afgewikkeld. Kosten: 105 000 gulden. De afdeling verkeerszaken heeft de voor- en nadelen van alle vanan ten opgesomd, de verkeerscom- missie zal volgende week verga deren over de situatie op Blauw poortsbrug en Prinsessekade. Cassette zaak oor botsing LEIDEN - Een 26-jarige Leide- naar knalde vannacht omstreeks twee uur op de Zjlsingel met zijn auto tegen een boom nadat hij zich in de wagen voorover had gebogen om zijn cassettebandje te verwisselen. Met een hoofd wondje en blauwe plekken over het gehele lichaam moest hfi naar het AZL worden vervoerd voor onderzoek. Bij toewijzing woonruimte DEN HAAG - Ook in de omgeving van Leiden nemen de plannen voor de oprichting van een regionale omroep vaste vorm aan. In Den Haag werd gisteren de oprich ting bekend gemaakt van de Stichting Regionale Om roep Groot Den Haag. Die stichting wil radio-uitzen dingen gaan verzorgen, gericht op Den Haag, Leiden, Delft, Zoetermeer en de kleinere gemeenten daar tus senin. De oprichters willen een regionale omroep tot stand brengen naar voorbeeld van Radio STAD Amsterdam en de regionale omroep in Oost-Brabant. De plannen van de stichting zouden in te passen zijn in het overheidsbeleid, waarbij elk deel van het land een op de regio afgestemde omroep moet krijgen. Aan de provincie Zuid-Holland zijn daarbij twee regionale omroepen toegedacht, een daarvan is die van Rotterdam-Rijnmond. De andere zou zich op het noordelijke deel van de provincie moeten richten. De gemeente Den Haag heeft de Stichting inmiddels een subsidie van 10.000 gulden gegeven. Daarmee moeten de eerste stappen om tot de oprichting van een regionale omroep te komen worden verwezen- lijkt. Het zal nog wel enkele jaren duren voordat de eerste regionale uitzen dingen de ether ingaan. F. Vanderwilt, voorzitter van de stichting vertelde dat het verkrijgen van een zendmachtiging enkele jaren kan duren en dat ook de bouw van een zender twee tot drie jaar in beslag zal nemen. De stichting wil in de tussentijd contact zoeken met de gemeenten binnen de regio om via de kabel alvast met programma's te experimenteren. Haags Het initiatief voor de oprichting van een regionale omroep is in Den Haag onntstaan. De stichtingsraad van de omroep bestaat tot op he den uit vertegenwoordigers van een groot aantal organisaties in Den Haag. In de nabije toekomst wil men daar ook vertegenwoordigers uit de andere steden en dorpen in de regio bij betrekken. De stichting hoopt in de toekomst een dagelijks programma van drie uur te kunnen uitzenden, bestaande uit onder meer regionale actuali teiten, informatie sport en muziek. Voorzitter Vanderwilt vertelde dat men overweegt een deel van het programma via de kabel uit te zenden. Niet alle programma's zullen voor de regio als geheel van belang zijn. Door de kabel te gebruiken zouden de programma's beter aan de lokale aangelegenheden kunnen worden aangepast. Voorstel commissie: LEIDEN - Veertien peuterspeelza len kunnen de reeds ontslagen personeelsleden voorlopig weer in dienst nemen, als het college van B en W instemt met het voor stel van de raadscommisie on dervijs. De peuterspeelzalen zit ten in grote problemen omdat de W.V.M.- pot (Werk Verruimende Maatregel) van het Gewestelijk Arbeidsbureau niet meer ge- ADVERTENTIE [raggggjg] Oók de weg naar 'n perfekte ambiance voor uw diner of receptie! Hotel -Restaurant „DUINOORD" WASSENAARSESLAG 26 2242 PJ WASSENAAR TELEFOON 01 751 -12961 TELEX 34383 bruikt kan worden voor de ver vulling van vacatures. Hierdoor moeten de peuterspeelza len een periode van drie tot vier maanden overbruggen totdat de W.V.M. weer toegepast kan wor den. Binnen de begrotingspost 'werkzaamheden en voorzienin gen m.b.t. samenlevingsopbouw' van de gemeente zat nog een ruimte van 70.000 gulden. De commissie onderwijs stelt voor dit bedrag, in overleg met de Werkgroep Kinderdagverblijven Leiden, te gebruiken voor de ver lenging van de arbeidscontrac ten voor drie tot vier maanden. Daarna zou de W.V.M. weer voor een aansluitende arbeidsover eenkomst kunnen zorgen. De indiener van het voorstel, raadslid Van Oosten (PPR) ver klaarde gisteravond dat het ove rigens nog niet duidelijk is wan neer de W.V.M. volgend jaar ge continueerd gaat worden. "An derzijds mag worden verwacht dat de nieuwe minister voor so ciale zaken en werkgelegenheid deze voorziening niet direct zal afbpuwen", aldus Van Oosten. De andere commissieleden hadden dezelfde aarzeling over het door gaan van de W.V.M. volgend jaar. Toch wilden zij het voorstel steu nen, als de peuterspeelzalen er geen verdere conclusies aan zou den verbinden. De consulent van de Werkgroep Kinderdagverblij ven, C. Driessen verklaarde het zuiver als een tijdelijke maatre gel te zien en zal dit ook duideljk overbrengen aan de noodhjdene peuterspeelzalen. Wethouder Van Dam (onderwijs) zal het voorstel vrijdag bespre ken met het college van B en W. LEIDEN - De Haagse popgroep Golden Earring geeft zaterdag 17 oktober een concert in de Stads gehoorzaal. Het is bepaald niet de eerste keer dat de nieuwbak ken ereburgers van Den Haag in Leiden optreden, maar het heeft Golden Earring weer naar Leiden ditmaal een bijzonder tintje. Gol den Earring zal namelijk zelf ook het voorprogramma verzorgen, waarbij oude hits ten gehore worden gebracht uit de periode dat het nog Golden Earrings was Het concert begint om kwart over acht. LEIDEN - Leefgroepen hebben evenveel recht op huisvesting als 'gewone' gezinnen. Voor leef groepen die kunnen aantonen dat de relatie een duurzaam ka rakter draagt, dienen dan ook de zelfde regels voor de toewijzing van woningen gehanteerd te worden. Dat antwoorden B en W op vragen van PPR-raadslid Van Oosten. Het raadslid stelde zijn vragen naar aanleiding van de huisves tingsproblemen van een groep van personen, die een pand aan de Maredijk bewonen. De groep moet verhuizen in verband met een gemeentelijk nieuwbouw- plan. De gemeente wil er jonge- renflats bouwen Volgens Van Oosten heeft de groep slechts een twee-persoonswo ning aangeboden gekregen als vervangende woonruimte Na het weigeren van deze woning zou de groep van bureau huis vesting te horen hebben gekre gen dat gezinnen voorrang heb ben. B en W ontkennen dat dit het geval is, maar zij geven toe dat er voor leefgroepen geen duidelijke in structies cstaan op het gebied van registratie als woningzoe kenden en toewijzing van woon ruimte. Wel wordt in voorkomende geval len gewezen op de mogelijkheid om in de particuliere sector, bij voorbeeld door een huis te ko pen, in de huisvesting te voor zien Zo nu en dan wordt - bij de stadsvernieuwing - getracht voor herhuisvesting van leefgemeen schappen zorg te dragen, aldus B en W Het dagelijks bestuur van de ge meente wijst er op dat herhuis vesting ten behoeve van stads vernieuwing steeds voorrang krijgt Zoveel zelfs dat anderen nauwelijks aan bod komen. Ook wordt steeds geprobeerd om woonruimte aan te bieden die ge lijkwaardig is aan de bestaande, zo antwoorden B en W. I T "*- o J IV.» T¥T- door René van der Velden Jaap Visser Spreek 's in Hoe mooi is toch dc alom ge prezen inspraak! Neem nou de inspraak van de bewoners van de Van der Werfstraat. Tevreden dropen ze af na de inspraakavond, precies een jaar geleden, over de aanleg van de riolering en de herin deling van hun straat. De straatbewoners wilden bre de stoepen. Natuurlijk, dat kan; niets is onmogelijk zo lang het niet te duur wordt. De kleine ondernemers van de straat wilden laad- en los- ruimte. Natuurlijk, natuur lijk; wordt voor gezorgd. Een jaar later, nü dus, is de her indeling in volle gang. Pot jandorie. Tot haar schrik be merkt de straat een andere herindeling dan zij meende overeengekomen te zijn. Le vensmiddelenhandelaar Zwetsloot van nummer 26 ziet tot zijn grote verrassing een uitstulping van de stoep in aanbouw. Vlak voor zijn deur. Best leuk zo'n uitstul ping met uitneembare palen. Maar voor Zwetsloot is de uitgegroeide stoep te kort. Hij kan er met zijn verlengde Mercedes-bestel niet op om kaas, peulvruchten en balen suiker af en aan te voeren. Als hij zijn bestelauto botweg op straat zou parkeren tij dens het laden en lossen, blokkeert hij de hele straat telkens zo'n drie kwartier tot een uur. Een file. Personen auto's en auto's voor de He- ma voor slager Filippo, voor koffiezaak Voortman of voor allerlei andere bedrijfjes zou den de wijk moeten nemen naar de Schagensteeg en de Vollersgracht. "Dat wordt een sluiproute", vrezen be woners van deze straten. Maar de inspraak staat werkelijk voor niets. Deze week trokken Zwetsloot en - De Van der Werfst enkele buurtbewoners gewa pend met een bosje handte keningen naar het stadhuis om vol ongeduld opnieuw in te spreken. Wel. Het zal de aandacht krijgen van burge meester en wethouders. Zij verwijzen de zaak door naar de verkeerscommissie. De straat en de uitstulping wor den - in afwachting van het oordeel van de wijzen in de verkeerscommissie - intus sen netjes verder voltooid. Immers, zo nodig kan de straat nadat de verkeerscom missie zich over de zaak heeft gebogen, weer netjes openge broken en op een andere ma- Cornelisz (3) Cornelisz. blijft de gemoederen bezighouden. Volgens me vrouw K. de Jong van het Van Vollenhovenplein zou het wel eens kunnen zijn dat noch Cornells Joppensz. noch Ghijsbrecht Cornells/ Schaeck als eerste in de 'Schans te Lamme' waren en de hutspot vonden. Mevrouw de Jong heeft namelijk een prent uit 1874 in haar kamer hangen waarop een juichend oh zo duur jongetje staat, genaamd Wil lem Aalbrechts Barkey. "Zou die Barkey misschien de ware brenger zijn van de blij de boodschap dat de Spanjo len het beleg van Leiden had den opgebroken?", zo vraagt mevrouw De Jong zich af. De gemeentelijke archivaris Rudie van Maanen is weer onmiddellijk in z'n archief gedoken en trof een werkje aan van Krank Berk» afstammeling van Willem Aalbrechts Deze schreef in de achttiende eeuw dat zijn vader, een wees. als eerste in r de verlaten schans was ge weest Volgens Rudie van schreef hij dit om zijn voorvader op te hemelen. Aannemelijk is volgens hem dat Willem Aalbrechts Bar key in de buurt van het wees huis aan de Middelweg heeft gewoond en als eerste in de schans van Leiderdorp is ge weest. De schans waar een stel fraaie Spaanse speelkaar ten zijn aangetroffen,-die nu nog steeds te bezichtigen zijn In Dc Lakenhal "Barkey komt in elk geval niet in aamerking", aldus Van Maanen. We houden het dus noch steeds op Cornells Jop pensz. (eerste in de schans) en Ghijsbrecht Cornelisz. Schaeck (vender van de hut spot) Cornelisz (4) Het Prinsenlogement of Prin senhof, dat dus niet op de hoek van het Rapenburg en de Langegraeht maar op de hoek van het Rapenburg en dc Langebrug lag, bestaat nog steeds volgens P H. Eg- gink van de Jan van Houtka- dr Rapenburg 10, dat huisvesting biedt aan de NBBS. is vol gens meneer Eggink een overblijfsel van het Prinsen hof dat m 1667 tegen de vlak te ging ten behoeve van de aanleg van de Papenstraat, zoals in de eerste editie van 'Hutspot, haring en witte brood' staat vermeld. De heer Eggink. zelf tegen de negentig, kan zich nog goed herinneren dat zijn vader hem vertelde dat hij een keer op de kamer van prins Ale xander is geweest, een van de zoons van koning Willem 3. Zelf heeft de heer Eggink meegemaakt dat prinses Bea trix en prinses Marijke in het huidige NBBS-pand hebben gewoond tydens hun studie tijd 'Tn dc volksmondzo meldt de heer Eggink, "werd dat ge bouw altijd het Prinsenhof genoemd'

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3